bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Czym jest krajowy system e-Faktur?

Czym jest krajowy system e-Faktur?

Dodano: 2022-04-22

Temat e-Faktur poruszaliśmy już niejednokrotnie. Dla przypomnienia, nie piszemy o jakichkolwiek fakturach w formie elektronicznej, ale konkretnie o ustrukturyzowanych fakturach elektronicznych.

Wskazana faktura to zgodnie z definicją dopisaną do ustawy o VAT – faktura „wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie”.

Przytoczony termin nawiązuje bezpośrednio do Krajowego Systemu e-Faktur, który można określić jako centralną bazę faktur. Ten system teleinformatyczny jest administrowany przez Krajową Administrację Skarbową i umożliwia wystawianie oraz odbieranie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych.

W Krajowym Systemie e-Faktur można wystawić fakturę ustrukturyzowaną w formacie XML lub przekazać ją do systemu poprzez oprogramowanie komercyjne zintegrowane z systemem. Datą wystawienia e-faktury ustrukturyzowanej jest dzień wprowadzenia jej do systemu. Co istotne, odbiór faktury poprzez system jest całkowicie dobrowolny. Odbiorca musi wyrazić na wystawienie i przesłanie takiej faktury zgodę. Oczywiście jest to chwilowe rozwiązanie, do momentu wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur w tej formie. 

Z rozwiązania mogą korzystać nie tylko czynni podatnicy VAT, ale też przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Krajowy System e-Faktur działa już od 1 stycznia 2022 r., jednak nie jest jeszcze rozwiązaniem powszechnym. Ministerstwo Finansów udostępnia póki co środowiska testowe oraz produkcyjne systemu. Nie są to jednak jeszcze samodzielne narzędzia.

Kolejny raz zaznaczamy, że Krajowy System e-Faktur to nie to samo, co Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) wykorzystywana przez urzędy oraz wykonawców uczestniczących w rynku zamówień publicznych, chociaż mają wspólne cechy i funkcje.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...