bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Czy zaawansowane możliwości IT będą kluczowe w branży ubezpieczeniowej?

Czy zaawansowane możliwości IT będą kluczowe w branży ubezpieczeniowej?

Dodano: 2022-12-15
Publikator: Informacja prasowa

Nadchodzący rok będzie czasem automatyzacji, podkreśla Sollers Consulting w swojej prognozie na nadchodzący rok. Presja ekonomiczna zmusi branżę ubezpieczeniową do opracowania bardziej efektywnych modeli biznesowych. Zdolność do wykorzystania technologii stanie się kluczowym czynnikiem różnicującym.

Wraz z powrotem inflacji firmy ubezpieczeniowe stają przed wyzwaniami, z którymi nie spotkały się od dziesięcioleci. Trzy główne czynniki zmuszą ubezpieczycieli do usprawnienia swoich działań i zoptymalizowania procesów biznesowych. Pierwszym z nich jest inflacja roszczeń, a drugim zwiększona presja finansowa spowodowana klęskami żywiołowymi i wyższymi kosztami reasekuracji. Trzecim czynnikiem, który wpłynie na branżę są niższe perspektywy wzrostu przychodów ze składek.

Partner w Sollers Consulting zauważa, że: „Inflacja wpływa na branżę w stopniu, jakiego nie doświadczyła od dłuższego czasu. Wpływa nie tylko na koszty odszkodowań, ale także na koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo presja finansowa będzie rosła ze względu na coraz częstsze klęski żywiołowe i rosnące ceny reasekuracji„.

Ubezpieczyciele w Polsce znajdują się pod wielokrotną presją, bowiem zmagają się z konkurencją cenową oraz wysoką inflacją szkodową. Wspomniane zwłaszcza w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Oczekuje się, że inflacja roszczeń w ubezpieczeniach komunikacyjnych wzrośnie znacznie powyżej 20 proc. w 2023 r. Firmy będą szukały sposobów na zmniejszenie wydatków i stworzenie nowych sposobów dystrybucji. Według szacunków rynkowych, ubezpieczenia wbudowane osiągną udział w rynku na poziomie 10 proc. w perspektywie średnioterminowej. 

W celu zwiększenia efektywności polskie firmy ubezpieczeniowe będą upraszczać i modernizować architektury IT oraz inwestować w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

___

Sollers Consulting jest międzynarodową firmą specjalizującą się w doradztwie operacyjnym i wdrażaniu oprogramowania. Wspiera towarzystwa ubezpieczeniowe, banki oraz firmy leasingowe w transformacji biznesu i dostosowywaniu się do nowych technologii. 

___

Raport można znaleźć pod adresem: https://sollers.eu/insights/predictions-2023-report/

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...