bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Dodano: 2022-06-02
Publikator: Fundacja Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.

Z badania wynika, że w minionym 2021 roku płatności bezgotówkowe stanowiły 57 proc. transakcji w punktach handlowo-usługowych. Stanowi to wzrost o 3 p.p. w stosunku do roku wcześniejszego i o 11 p.p. w porównaniu do roku 2019. Zaobserwowany na początku pandemii wzrost korzystania z płatności kartowych nie słabnie.

Obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką od 2020 roku. Badanie pokazuje, że w przyszłości wykorzystanie płatności bezgotówkowej będzie jeszcze większe.

Z danych opublikowanych przez Fundację możemy dowiedzieć się także, że częściej płatności bezgotówkowych dokonują mężczyźni – 59 proc. w stosunku do 54 proc. po stronie kobiet. Różnica ta jest jeszcze większa jeśli weźmiemy pod uwagę płatności NFC, czyli te przy użyciu smatfona lub smartwatcha. W taki sposób płaci dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Badanie „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce” zostało przygotowane przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Michała Polasika dla Fundacji Polska Bezgotówkowa za pomocą wywiadów telefonicznych Kantar (CATI) na ogólnopolskiej grupie 1000 konsumentów.

Artykuły powiązane

KNF zaktualizował i uzupełnił pytania dotyczące SFDR

W dniu 23 listopada 2023 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że w zakładce „Pytania i odpowiedzi (Q&am...

Problemy z odbiorem poczty nie uzasadniają braku odpowiedzi na wezwania UOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 8 maja 2023 r. (sygn. akt XVII AmA 31/21) orzekł, że reo...

Dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela to koszty uzyskania przychodu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 września 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1248/23) orzekł, że...