Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.
Z badania wynika, że w minionym 2021 roku płatności bezgotówkowe stanowiły 57 proc. transakcji w punktach handlowo-usługowych. Stanowi to wzrost o 3 p.p. w stosunku do roku wcześniejszego i o 11 p.p. w porównaniu do roku 2019. Zaobserwowany na początku pandemii wzrost korzystania z płatności kartowych nie słabnie.
Obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką od 2020 roku. Badanie pokazuje, że w przyszłości wykorzystanie płatności bezgotówkowej będzie jeszcze większe.
Z danych opublikowanych przez Fundację możemy dowiedzieć się także, że częściej płatności bezgotówkowych dokonują mężczyźni – 59 proc. w stosunku do 54 proc. po stronie kobiet. Różnica ta jest jeszcze większa jeśli weźmiemy pod uwagę płatności NFC, czyli te przy użyciu smatfona lub smartwatcha. W taki sposób płaci dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.
Badanie „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce” zostało przygotowane przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Michała Polasika dla Fundacji Polska Bezgotówkowa za pomocą wywiadów telefonicznych Kantar (CATI) na ogólnopolskiej grupie 1000 konsumentów.