bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Dodano: 2022-06-02
Publikator: Fundacja Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.

Z badania wynika, że w minionym 2021 roku płatności bezgotówkowe stanowiły 57 proc. transakcji w punktach handlowo-usługowych. Stanowi to wzrost o 3 p.p. w stosunku do roku wcześniejszego i o 11 p.p. w porównaniu do roku 2019. Zaobserwowany na początku pandemii wzrost korzystania z płatności kartowych nie słabnie.

Obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką od 2020 roku. Badanie pokazuje, że w przyszłości wykorzystanie płatności bezgotówkowej będzie jeszcze większe.

Z danych opublikowanych przez Fundację możemy dowiedzieć się także, że częściej płatności bezgotówkowych dokonują mężczyźni – 59 proc. w stosunku do 54 proc. po stronie kobiet. Różnica ta jest jeszcze większa jeśli weźmiemy pod uwagę płatności NFC, czyli te przy użyciu smatfona lub smartwatcha. W taki sposób płaci dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Badanie „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce” zostało przygotowane przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Michała Polasika dla Fundacji Polska Bezgotówkowa za pomocą wywiadów telefonicznych Kantar (CATI) na ogólnopolskiej grupie 1000 konsumentów.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...