bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Dodano: 2022-06-02
Publikator: Fundacja Polska Bezgotówkowa

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.

Z badania wynika, że w minionym 2021 roku płatności bezgotówkowe stanowiły 57 proc. transakcji w punktach handlowo-usługowych. Stanowi to wzrost o 3 p.p. w stosunku do roku wcześniejszego i o 11 p.p. w porównaniu do roku 2019. Zaobserwowany na początku pandemii wzrost korzystania z płatności kartowych nie słabnie.

Obieg bezgotówkowy wyprzedza płatności gotówką od 2020 roku. Badanie pokazuje, że w przyszłości wykorzystanie płatności bezgotówkowej będzie jeszcze większe.

Z danych opublikowanych przez Fundację możemy dowiedzieć się także, że częściej płatności bezgotówkowych dokonują mężczyźni – 59 proc. w stosunku do 54 proc. po stronie kobiet. Różnica ta jest jeszcze większa jeśli weźmiemy pod uwagę płatności NFC, czyli te przy użyciu smatfona lub smartwatcha. W taki sposób płaci dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Badanie „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce” zostało przygotowane przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Michała Polasika dla Fundacji Polska Bezgotówkowa za pomocą wywiadów telefonicznych Kantar (CATI) na ogólnopolskiej grupie 1000 konsumentów.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

#3 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 2

1/ Po pierwsze, nie będziesz łączył roli agenta i ubezpieczającego 2/ Po drugie, nie będziesz zarabiał na ubezpi...

    Zadaj Pytanie