bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Compensa: Ubezpieczenie medyczne obejmuje także badania w ramach medycyny pracy

Compensa: Ubezpieczenie medyczne obejmuje także badania w ramach medycyny pracy

Dodano: 2016-10-10

Compensa przypomina pracodawcom o obowiązku wykonywania cyklicznych badań osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Specjaliści z zakładu ubezpieczeń wskazują przy tym, że dla firm z niektórych branż ten obowiązek staje się uciążliwy, zwłaszcza jeśli dane przedsiębiorstwo zatrudnia bardzo dużo osób i standardowe badanie z medycyny pracy musi rozszerzyć o dodatkowe. Jak wskazują eksperci, zazwyczaj te badania stanowią dodatkowy koszt dla pracodawców.

Ponad 12,5 mln osób zatrudnionych w Polsce na umowę o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia musi przejść określone badania medyczne, a po kilku latach je powtórzyć. Zakres tych badań uzależniony jest od stanowiska i przypisanych obowiązków. Specjaliści z Compensa TU S.A. jako branżę, która ponosi najwyższe koszty w związku z obowiązkiem badań medycyny pracy wymienili sektor przemysłowy, w którym zatrudnionych jest blisko 5 mln osób. Koszty zazwyczaj związane są z wykonywaniem badań medycznych w trakcie godzin pracy, co przekłada się na przestoje w produkcji.  

– Dla pracowników biurowych są to wyłącznie badania związane ze wzrokiem, czyli wizyta u okulisty, badania lekarza medycyny pracy. Natomiast w przypadku pracowników produkcji zakres jest już bardzo szeroki i ich wykonanie związane jest z długą nieobecnością w pracy. Zgodnie z przepisami pracownik musi wykonać te badania w ramach godzin pracy i z zachowaniem pełnego wynagrodzenia, więc jest to dla pracodawców dodatkowe obciążenie. Im dłużej trwają badania, tym większa strata finansowa dla pracodawcy – mówi agencji Newseria Dorota Bartkowska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Compensa.

Dlatego, jako rozwiązanie tego problemu, ekspertka wskazuje wykup ubezpieczenia medycznego, które zapewni organizację badań z zakresu medycyny pracy.

– Podstawową korzyścią jest to, że towarzystwo ubezpieczeń jest w stanie dużo lepiej zorganizować całe badania medycyny pracy. Współpracuje ono bowiem z wieloma placówkami medycznymi i może zorganizować cały proces tak, aby te badania odbyły się możliwie szybko: w jednym dniu, w jednej placówce, w lokalizacji dogodnej dla pracownika. To skraca nieobecność pracownika w firmie i jednocześnie minimalizuje związaną z tym stratę dla pracodawcy – tłumaczy Dorota Bartkowska.

– Z drugiej strony pracodawca ma jeszcze dodatkową korzyść, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe wyręcza go w całym procesie organizacji badań i rozliczeń z placówkami medycznymi. A przecież to także wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie pracodawcy, np. przy zatrudnianiu pracowników działów kadr, które musiałyby taki cały proces obsługiwać – dodaje.

Ekspertka jako korzyści z takiego produktu ubezpieczeniowego wymienia także stabilizację i przewidywalność kosztów dla pracodawcy. Wynika to chociażby ze stałej składki ubezpieczenia. Ponadto, prywatne ubezpieczenie medyczne pozwala w sposób bardziej kompleksowy zadbać o zdrowie pracownika, z czym wiąże się mniej dni nieobecności w pracy spowodowanych chorobą.

– Mają oni wówczas dostęp do prywatnej opieki medycznej, mogą lepiej dbać o swój stan zdrowia i korzystać z wielu usług medycznych. Jest to dla nich bezgotówkowe, bezpłatne, placówka rozlicza się już bezpośrednio z towarzystwem za wykonane usługi. Co ważne, dostęp do tych usług medycznych jest zdecydowanie lepszy i szybszy niż w systemie publicznym – wyjaśnia Dorota Bartkowska.

Compensa przypomina, że ubezpieczenie zdrowotne może się składać z kilku opcji. Jedną z nich jest medycyna pracy, pozostałe to świadczenia ambulatoryjne, np. wizyty u lekarza czy badania diagnostyczne.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...