bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Coface: Polska z niskim poziomem ryzyka sektorowego

Coface: Polska z niskim poziomem ryzyka sektorowego

Dodano: 2016-04-18

Na tle zawirowań w gospodarce globalnej Polska oraz większość pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyróżniają się nie tylko makroekonomicznie. Jest to także region o relatywnie niskim poziomie ryzyka sektorowego. „Polska korzysta na konkurencyjności kosztowej i poziomie wykształcenia społeczeństwa, co zarówno wspiera nasz eksport,  jak również przyciąga zagranicznych inwestorów z wielu branż. Wśród sektorów o najniższym poziomie ryzyka wyróżniają się usługi dla biznesu, gdzie Polska stała się liderem. W tym segmencie pozycja naszego kraju będzie się umacniać w kolejnych latach” – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Inwestycje korporacyjne nadal zagrożone

Globalny wzrost pozostaje poniżej potencjału (2,7 proc. prognozowane przez Coface w 2016 r.) pod wpływem wysokiej zmienności rynków finansowych i nadal niskich cen ropy, co zagraża dobrej kondycji branż analizowanych przez Coface. Sektory zależne od inwestycji biznesowych są bardziej narażone na ryzyko, szczególnie na wschodzących rynkach Azji, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej. Z drugiej strony trudności najmniej odczują sektory powiązane z konsumpcją gospodarstw domowych, zarówno w rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarkach. Niski wzrost globalnego handlu (1,8 proc. w roku kończącym się w lutym 2016 r.) stanowi kolejną słabość. Tempo rozwoju handlu ostro zahamowało od sierpnia 2015 r. (3 proc.), co szczególnie wpływa na przewoźników, zwłaszcza z branży spedycyjnej (80 proc. globalnego handlu).

Europa coraz mniej ryzykowna

Chociaż coraz trudniejsze warunki gospodarcze na świecie nie oszczędziły żadnego z sześciu regionów badanych przez Coface, Europa może pochwalić się pozytywnym impetem wewnętrznym. Europa Środkowa nadal przedstawia mniejsze ryzyko niż inne regiony, pomimo obniżenia oceny sektora chemicznego do poziomu „średniego ryzyka” z uwagi na spowolnienie w Chinach i kurczenie się działalności w Rosji.

Firmy działające w Europie Zachodniej dobrze sobie radzą dzięki przyspieszeniu konsumpcji, która stanowi główną siłę napędową europejskiego wzrostu. Oba przypadki podwyższenia oceny przez Coface w omawianym kwartale dotyczą tego regionu. Na poziomie „średniego ryzyka” znajduje się sektor motoryzacyjni i branża farmaceutyczna. 

Artykuły powiązane

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem...

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...