bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Coface: Polska z niskim poziomem ryzyka sektorowego

Coface: Polska z niskim poziomem ryzyka sektorowego

Dodano: 2016-04-18

Na tle zawirowań w gospodarce globalnej Polska oraz większość pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyróżniają się nie tylko makroekonomicznie. Jest to także region o relatywnie niskim poziomie ryzyka sektorowego. „Polska korzysta na konkurencyjności kosztowej i poziomie wykształcenia społeczeństwa, co zarówno wspiera nasz eksport,  jak również przyciąga zagranicznych inwestorów z wielu branż. Wśród sektorów o najniższym poziomie ryzyka wyróżniają się usługi dla biznesu, gdzie Polska stała się liderem. W tym segmencie pozycja naszego kraju będzie się umacniać w kolejnych latach” – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Inwestycje korporacyjne nadal zagrożone

Globalny wzrost pozostaje poniżej potencjału (2,7 proc. prognozowane przez Coface w 2016 r.) pod wpływem wysokiej zmienności rynków finansowych i nadal niskich cen ropy, co zagraża dobrej kondycji branż analizowanych przez Coface. Sektory zależne od inwestycji biznesowych są bardziej narażone na ryzyko, szczególnie na wschodzących rynkach Azji, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej. Z drugiej strony trudności najmniej odczują sektory powiązane z konsumpcją gospodarstw domowych, zarówno w rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarkach. Niski wzrost globalnego handlu (1,8 proc. w roku kończącym się w lutym 2016 r.) stanowi kolejną słabość. Tempo rozwoju handlu ostro zahamowało od sierpnia 2015 r. (3 proc.), co szczególnie wpływa na przewoźników, zwłaszcza z branży spedycyjnej (80 proc. globalnego handlu).

Europa coraz mniej ryzykowna

Chociaż coraz trudniejsze warunki gospodarcze na świecie nie oszczędziły żadnego z sześciu regionów badanych przez Coface, Europa może pochwalić się pozytywnym impetem wewnętrznym. Europa Środkowa nadal przedstawia mniejsze ryzyko niż inne regiony, pomimo obniżenia oceny sektora chemicznego do poziomu „średniego ryzyka” z uwagi na spowolnienie w Chinach i kurczenie się działalności w Rosji.

Firmy działające w Europie Zachodniej dobrze sobie radzą dzięki przyspieszeniu konsumpcji, która stanowi główną siłę napędową europejskiego wzrostu. Oba przypadki podwyższenia oceny przez Coface w omawianym kwartale dotyczą tego regionu. Na poziomie „średniego ryzyka” znajduje się sektor motoryzacyjni i branża farmaceutyczna. 

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...