System BLS to szansa na wyższą jakość procesu likwidacyjnego, czyli zapewnienie kierowcy poczucia bezpieczeństwa i szybsze odszkodowanie. Ideą systemu jest to, aby poszkodowany był kompleksowo obsługiwany przez swojego ubezpieczyciela.
System BLS to szansa na wyższą jakość procesu likwidacyjnego, czyli zapewnienie kierowcy poczucia bezpieczeństwa i szybsze odszkodowanie
Zazwyczaj w przypadku wystąpienia kolizji, poszkodowani kierowcy zmuszeni są do szukania towarzystwa ubezpieczeń sprawcy na własną rękę. Dostępne są jednak inne rozwiązania np. BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody. Ideą systemu jest to, aby poszkodowany był kompleksowo obsługiwany przez swojego ubezpieczyciela. System BLS odpowiada więc na istotne potrzeby Polaków, ponieważ aż 80 proc. badanych twierdzi, że uczestnicy kolizji nie chcą zajmować się formalnościami związanymi z likwidacją szkody (na podstawie badania przeprowadzonego przez Gothaer TU S.A.). BLS w Polsce działa od 2015 roku, ale w wielu krajach Unii Europejskiej jak Francja, Belgia i Włochy jest znany i stosowany od dłuższego czasu.
Jaka jest istota działania Bezpośredniej Likwidacji Szkody?
Na przykładzie Gothaer TU S.A. działanie BLS opiera się na tym, że to ubezpieczyciel poszkodowanego jest odpowiedzialny za formalności związane ze szkodą bez względu na to, w jakim zakładzie zostało wykupione ubezpieczenie sprawcy. Każdorazowo ubezpieczyciel dokonuje oględzin zniszczonego pojazdu, rozlicza szkodę i wypłaca przysługujące odszkodowanie. Po zamknięciu procesu likwidacji szkody, zakład ubezpieczeń, u którego wykupiliśmy ubezpieczenie OC, wystąpi do towarzystwa ubezpieczeń, w którym sprawca kolizji wykupił polisę OC o zwrot wypłaconego odszkodowania. Likwidacja szkody w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie jest obligatoryjna i nie generuje dodatkowych kosztów, w praktyce oznacza to, że nie zwiększa ani nie zmniejsza stawki ubezpieczenia OC kierowcy.
Kiedy istnieje możliwość skorzystania z systemu BLS?
Po pierwsze, uczestnikami kolizji nie mogą być więcej niż dwa pojazdy posiadające aktualną umowę ubezpieczenia OC. Po drugie, szacowana wartość szkody nie może być wyższa niż 30 tys. zł, a w wypadku nie doszło do szkód osobowych. Warunkiem koniecznym jest też wezwanie policji na miejsce zdarzenia lub spisanie oświadczenia sprawcy. System BLS wyklucza kolizje, które zdarzyły się poza granicami Polski.