bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Atrakcyjne kredyty hipoteczne?

Atrakcyjne kredyty hipoteczne?

Dodano: 2022-03-21

Wzrastające oprocentowanie kredytów jest konsekwencją rosnących stóp procentowych, a co za tym idzie, maleje sprzedaż kredytów hipotecznych. Aby przyciągnąć klientów banki uatrakcyjniają oferty – marże maleją, a w ofertach pojawiają się kredyt ze stałym oprocentowaniem nawet na 10 lat.

Rosnące stopy procentowe oznaczają w praktyce malejącą zdolność kredytową. W myśl najnowszych zaleceń UKNF banki powinny, przy badaniu zdolności kredytowej, wziąć pod uwagę wyższy bufor na podwyżki stóp procentowych (dotychczas na poziomie minimalnym wynosiły 2,5 proc., a obecnie wynosi 5 proc.). Mając więc na uwadze przywołane okoliczności można założyć, że część Polaków będzie chciała zdążyć zaciągnąć kredyt przed obowiązywaniem wytycznych UKNF.

Obserwowane w ostatnim czasie niskie zainteresowanie kredytami hipotecznymi, zdecydowanie sprzyja atrakcyjności ofert, które tworzą banki. Rozwija się oferta kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem, ponieważ obecnie dostępne są kredyty na 5, 7, a nawet 10 lat. Z kolei, w stosunku do sytuacji z września, marże kredytowe stosowane przez banki są o ok. 0,2 – 0,3 pkt. proc. niższe. Dokonując wyboru pomiędzy długiem ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który z nich okaże się w końcowym rozrachunku tańszy.

Stagnacja w sektorze bankowym może niebawem się skończyć, jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby informacje o skokowo rosnących czynszach najmu mieszkań. Jeśli podwyżki stóp procentowych zostaną przez Radę Polityki Pieniężnej sfinalizowane jeszcze w tym półroczu, to Polacy mogą ponownie udać się po kredyty. Poprawy popytu na kredyty należy się także spodziewać pod koniec maja, bowiem wówczas rusza rządowy program gwarancji kredytowych.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...