bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
18 milinów złotych z nienależnych prowizji

18 milinów złotych z nienależnych prowizji

Dodano: 2022-02-11

Do sądu trafił skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała szeregu oszustw na szkodę ubezpieczycieli. Grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie prowadzili policjanci z wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Sprawa dotyczy wyłudzenia z tytułu prowizji ponad 18 mln zł. Od kwietnia 2014 roku do listopada roku 2015 piętnastu członków grupy przestępczej pośredniczyło przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie powiązanych z programem oszczędnościowym, oferując bardzo korzystne warunki. Podpisujący wnioski ubezpieczeniowe byli przekonywani, że polisy są produktami darmowymi i bez żadnych konsekwencji mogą zrezygnować z umowy. Warunkiem skorzystania z oferty było nakłonienie kolejnych osób do przystąpienia do ubezpieczenia. W rzeczywistości, członkowie zorganizowanej grupy, sami opłacali pierwsze składki. Zakład ubezpieczeniowy, po otrzymaniu pierwszej raty składki, wypłacał prowizję. Część z umów była fikcyjna. Do ich wystawienia użyto danych osobowych pozyskanych z innych towarzystw. Często też, członkowie grupy oferowali małe kwoty za podpisanie ubezpieczenia, zawyżając jednocześnie we wnioskach dane o osiąganych dochodach, by wyłudzić wyższe prowizje. Podejrzani zawarli łącznie prawie 1500 fikcyjnych umów, za które dostali ponad 18 mln zł.

Akt oskarżenia został skierowany przeciwko piętnastu osobom, którym zarzucono popełnienie 52 zarzutów o udział w grupach przestępczych oraz popełnienie przestępstw na szkodę towarzystw ubezpieczeń.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...