bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
18 milinów złotych z nienależnych prowizji

18 milinów złotych z nienależnych prowizji

Dodano: 2022-02-11

Do sądu trafił skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała szeregu oszustw na szkodę ubezpieczycieli. Grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie prowadzili policjanci z wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Sprawa dotyczy wyłudzenia z tytułu prowizji ponad 18 mln zł. Od kwietnia 2014 roku do listopada roku 2015 piętnastu członków grupy przestępczej pośredniczyło przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie powiązanych z programem oszczędnościowym, oferując bardzo korzystne warunki. Podpisujący wnioski ubezpieczeniowe byli przekonywani, że polisy są produktami darmowymi i bez żadnych konsekwencji mogą zrezygnować z umowy. Warunkiem skorzystania z oferty było nakłonienie kolejnych osób do przystąpienia do ubezpieczenia. W rzeczywistości, członkowie zorganizowanej grupy, sami opłacali pierwsze składki. Zakład ubezpieczeniowy, po otrzymaniu pierwszej raty składki, wypłacał prowizję. Część z umów była fikcyjna. Do ich wystawienia użyto danych osobowych pozyskanych z innych towarzystw. Często też, członkowie grupy oferowali małe kwoty za podpisanie ubezpieczenia, zawyżając jednocześnie we wnioskach dane o osiąganych dochodach, by wyłudzić wyższe prowizje. Podejrzani zawarli łącznie prawie 1500 fikcyjnych umów, za które dostali ponad 18 mln zł.

Akt oskarżenia został skierowany przeciwko piętnastu osobom, którym zarzucono popełnienie 52 zarzutów o udział w grupach przestępczych oraz popełnienie przestępstw na szkodę towarzystw ubezpieczeń.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenia w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku

W dniu 28 listopada 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował biuletyn, w którym zamieszczono analizę ry...

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...