Kantor wymiany walut w Getin Noble Bank

Getin Noble Bank wprowadził do swoich aplikacji mobilnych oraz bankowości elektronicznej Kantor walutowy. Inicjatywa pozwoli klientom banku na płacenie wymienionymi wcześniej środkami w kilku walutach za pomocą jednej karty.

...
Czytaj więcej

Pekao oferuje Konto Przekorzystne z kartą wielowalutową Visa

Pekao wystartował z promocją Konta Przekorzystnego z kartą wielowalutową Visa. W ramach oferty klienci będą mogli otrzymać 50 zł w formie e-kodu za samo otwarcie konta oraz 250 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka, 4F lub na Allegro.

...
Czytaj więcej

Alior Bank oferuje swoim klientom kolejne fundusze Franklin Templeton

Alior Bank rozszerza swoją ofertę inwestycyjną i wprowadza dziesięć funduszy inwestycyjnych Franklin Templeton, które dają ekspozycję na rynku obligacji wysokiego i niskiego ryzyka, a także rynek akcji i surowców.

...
Czytaj więcej

Kolejny wniosek mPay do KNF

Zarząd mPay złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej jego inwestycji w Dom Maklerski BPS.

...
Czytaj więcej

Aion Bank zebrał miliard złotych w depozytach

Pierwszy w pełni cyfrowy bank – Aion Bank zadebiutował w Polsce w sierpniu. Od tego momentu pozyskał ponad 20 tys. klientów. Powierzyli oni bankowi miliard złotych.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas z grantem w 300 tys. zł dla organizacji pozarządowych

Bank BNP Paribas wspiera lokalne organizacji pozarządowe w całej Polsce. Granty zostały przyznane 60 organizacjom. Ich łączna kwota wyniosła 300 000 złotych.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium ukarany przez UODO

UODO nałożył na Bank Millennium karę w wysokości ponad 363 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie Alior Banku

Rada nadzorcza Alior Banku dokonała zmian w zarządzie banku. Kontrola nad pracami zarządu została powierzona Grzegorzowi Olszewskiemu do momentu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na powołanie go na prezesa banku.

...
Czytaj więcej

Wyniki banku Citi Handlowy za trzeci kwartał 2021 roku

Citi Handlowy opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku. Zysk netto banku był prawie 2,5-krotnie wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem i wyniósł 93 mln zł.

...
Czytaj więcej

Alior Bank o bezpiecznych zakupach w nowej kampanii

Alior Bank ruszył z nową odsłoną kampanii marketingowej 360. Kampania promuje bezpieczne zakupy w internecie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

...
Czytaj więcej

Polska dołączyła do Europejskiej Inicjatywy Płatności (EPI)

9 listopada bieżącego roku Polska przyjęła oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI). Inicjatywę poparły również państwa takie jak Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.

...
Czytaj więcej

Płatności zbliżeniowe BLIK dostępne już w 6 bankach

Operator systemu Blik poinformował o udostępnieniu przez Santander i mBank nowej usługi zbliżeniowego Blika. Dzięki temu w Polsce już 6 banków dostarcza swoim klientom usługę płatności zbliżeniowej.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy wstępuje do sprawy przeciwko PKO BP

Rzecznik Finansowy zdecydował przystąpić do sprawy kredytów „Alicja” wszczętej przeciwko PKO BP. Sąd uznał umowę zawartą za nieważną w całości, a bank powinien zwrócić klientowi wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska z pierwszym na rynku kredytem ze stałym oprocentowaniem

Na ryku pojawił się pierwszy kredyt firmowy ze stałą stopą procentową. Santander Bank Polska poszerzył ofertę o kredyt „Biznes Ekspres ze stałym oprocentowaniem”.

...
Czytaj więcej

Getin Bank udostępnia funkcję parkowania w aplikacji mobilnej

Getin Bank przygotował dla swoich klientów funkcję płatności za parking w płatnych strefach, której dokonać można za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Klienci banku będą mogli opłacić postój samochodu w 50 strefach parkowania miejskiego w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Pekao kontynuują dynamiczny wzrost

Bank Pekao opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku. Zysk netto Banku był o 70 proc. wyższy niż w analogicznym czasie w roku ubiegłym. Wyniósł on 631 mln zł wobec 371 mln zł rok wcześniej.

...
Czytaj więcej

81 proc. Polaków uczy swoje dzieci oszczędzać

Co trzecie dziecko w Polsce posiada swoje własne pieniądze, a ponad 80 proc. Polaków motywuje swoje dzieci do oszczędzania na osobisty cel − to są wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Bank Polska.

...
Czytaj więcej

Fintech Curve na liście instytucji wspierających system płatności mobilnych SwatchPay

Curve to brytyjski fintech oferujący aplikację mobilną z kartą płatniczą. Do aplikacji można dodać kartę wydaną przez dowolny bank oraz fintech, korzystać z niej za pomocą karty Curve i płacić zegarkiem.

...
Czytaj więcej

Raport NBP o obrocie gotówkowym w 2020 roku

Narodowy Bank Polski opublikował: „Raport o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 roku”. Twórcy dokumentu sporo uwagi poświęcili wpływowi, jaki na zachowania konsumentów miała pandemia.

...
Czytaj więcej

Prezes PKO BP złożył rezygnacje ze stanowiska

Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP. Bank potwierdził tę informację w oficjalnym komunikacie. Powodu nie podano.

...
Czytaj więcej

Rekord transakcji BLIKiem

Jak poinformował operator systemu Blik, 8 października padł rekord liczby transakcji zleconych przez użytkowników. Liczba operacji w ciągu jednej doby przekroczyła 3 mln.

...
Czytaj więcej

Bank Millenium z innowacyjnym pakietem dla firm

Bank Millenium wystartował z nową inicjatywą, skierowaną do klientów segmentu Biznes. Bank zaoferował pakiet Smart Terminal Plus, który daje dostęp do multifunkcyjnego terminalu płatniczego z mobilną aplikacją i bezprzewodową drukarką fiskalną online.

...
Czytaj więcej

Utrata licencji przez TU City Insurance SA

Rzecznik Finansowy poinformował, ze towarzystwo ubezpieczeniowe City Insurance SA 17 września 2021 r. utraciło licencję na prowadzenie działalności.

...
Czytaj więcej

Polubowne rozwiązanie sporu Rzecznika Finansowego i InterRisk

24 września, przed Sądem Okręgowym w Warszawie, Rzecznik Finansowy i InterRisk zawarły ugodę dotyczącą różnicy stanowisk w sprawie ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski z nowym programem ugód dla kredytobiorców frankowych

PKO Bank Polski poinformował o rozpoczęciu programu ugód dla kredytobiorców frankowych. Klienci banku, którzy skorzystają z ugód, będą mogli uwolnić się od ryzyka walutowego, dzięki przekształceniu waluty kredytu na złotowy.

...
Czytaj więcej

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank

Opublikowany raport zawiera dane dotyczące II kwartału bieżącego roku. Z publikacji wynika, że zainteresowanie nowoczesnymi usługami bankowymi stale wzrasta.

...
Czytaj więcej

Nowela ustawy o usługach płatniczych z podpisem Prezydenta 

Prezydent Andrzej Duda, we wtorek 28 września, podpisał ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy, głównie sprzedawcy, nie będą mogli odmówić przyjmowania płatności gotówkowych.

...
Czytaj więcej

Ofiary nieautoryzowanych transakcji i interwencja Rzecznika Finansowego

Interwencje Rzecznika Finansowego w sprawie utraty środków przez klientów banków w wyniku nieautoryzowanych transakcji zdarzają się coraz częściej.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO wspiera kampanię UOKiK „Policz i nie przelicz się!”

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wspiera ogólnopolską kampanię społeczną „Policz i nie przelicz się!”, która została zainicjowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku września bieżącego roku.

...
Czytaj więcej

mBank pierwszym bankiem w chmurze

mBank jako pierwszy bank w całej Polsce kompleksowo wdrożył usługę Microsoft Office 365, dzięki czemu udostępnił ponad 8,3 tys. swoim pracownikom nowoczesne narzędzia do komunikacji i współpracy w chmurze publicznej.

...
Czytaj więcej

Współpraca ZBP i FRRF

Związek Banków Polskich i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego nawiązały współpracę. Celem porozumienia jest przeciwdziałanie przestępczości finansowej na szkodę banków i instytucji pożyczkowych oraz ich klientów.

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych przyjęta przez Senat

9 września ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych została przyjęta przez Senat. Izba wyższa parlamentu wprowadziła do nowelizacji ustawy kilka poprawek.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski umożliwił składanie wniosku o kredyt hipoteczny on-line

PKO Bank Polski umożliwił zdalne składanie wniosku o kredyt hipoteczny w serwisie transakcyjnym. Klienci będą musieli pojawić się w banku tylko raz, by podpisać umowę kredytową, wszystkie pozostałe formalności załatwią bez wychodzenia z domu.

...
Czytaj więcej

Nie tylko UOKiK wspiera konsumentów

Rzecznik Finansowy, korzystając z jednego ze swoich uprawnień, złożył do Sądu Okręgowego w Częstochowie oświadczenie o przystąpieniu do sprawy pożyczkobiorcy, klientki instytucji pożyczkowej.

...
Czytaj więcej

Cyfrowe finansowanie od Aion Banku

Internetowy bank Aion wprowadził do swojej oferty pożyczki gotówkowe dla klientów indywidualnych. Dostępne są one zarówno dla obecnych klientów cyfrowego banku, jak i osób posiadających konta w innych instytucjach finansowych.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao udostępnił płatności Google Pay dla klientów firmowych

Bank Pekao informuje, iż z płatności Google Pay będą mogli skorzystać klienci firmowi. Dotychczas taką możliwość mieli wyłącznie klienci indywidualni banku. Nowa funkcjonalność dostępna jest dla posiadaczy kart firmowych Mastercard oraz Visa Business.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powołanie Jana Emeryka Rościszewskiego Prezesem Zarządu PKO BP

KNF jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko Prezesa Zarządu PKO BP. Jan Emeryk Rościszewski jest związany z PKO BP od 2016 r. Zastąpi na stanowisku prezesa Zbigniewa Jagiełłę, pełniącego tę funkcję ponad dekadę.

...
Czytaj więcej

Leszek Skop powołany na prezesa PKO Ubezpieczenia

Leszek Skop został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Stanowisko wiceprezesa objął Tomasz Mańko, a do składu zarządu weszli również Robert Świderski i Jarosław Reszka.

...
Czytaj więcej

Wystartowała loteria ING i Mastercard „Pieniądze na start w biznesie”

Ruszyła loteria ING i Mastercard „Pieniądze na start w biznesie”, w ramach której do wygrania łącznie milion złotych. Celem inicjatywy jest wsparcie firm w prowadzeniu ich biznesów. Loteria wystartowała 1 września br. i potrwa do końca listopada.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła e-fakturę

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów planuje testować nowe rozwiązanie wspólnie z biznesem od października 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Alicja Żyła nowym wiceprezesem ING Banku Śląskiego

31 sierpnia 2021 roku odbyła się zmiana w składzie Zarządu ING Banku Śląskiego. Rada nadzorcza powołała Alicję Żyłę na stanowisko Wiceprezes Zarządu, która od 1 września bieżącego roku będzie odpowiedzialna za obszar COO.

...
Czytaj więcej

ING kontynuuje wsparcie Polaków w biznesie

ING Bank Śląski powraca z ofertą, skierowaną do Polaków w biznesie. Bank kontynuuje promocję narzędzi, które pomagają polskim firmom rozwijać się i robić swoje w biznesie: pożyczkę online bez prowizji oraz wsparcie księgowego za 0 zł przez 6 miesięcy.

...
Czytaj więcej

ING dołączył do Mapy Retencji

ING Bank Śląski dołączył do Mapy Retencji, publikowanej przez manifestklimatyczny.pl. Celem inicjatywy jest rozwiązanie problematyki środowiskowej − oczyszczanie wód i zarządzanie wodami odpadowymi.

...
Czytaj więcej

Projekt Stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wykorzystywania mediów społecznościowych

Opublikowany projekt Stanowiska składa się z szeregu zasad, które mają na celu przyczynienie się do zapewnienia czytelności reguł postępowania oraz spójnego i jednolitego podejścia rynkowego do posługiwania się mediami społecznościowymi.

...
Czytaj więcej

Cyberprzestępcy atakują podszywając się pod Związek Banków Polskich

Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP coraz częściej otrzymuje zażalenia o próbach wyłudzania danych osobowych osób fizycznych. Cyberprzestępcy dzwonią na telefony potencjalnych ofiar pod numerem centrali Związku Banków Polskich.

...
Czytaj więcej

Interwencja produktowa Komisji Nadzoru Finansowego

15 lipca Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję w przedmiocie zakazów wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeśli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

...
Czytaj więcej

Wzrost aktywności klientów

Citi Handlowy podsumował drugi kwartał 2021 roku. W kluczowych obszarach biznesowych odnotowano wzrost.

...
Czytaj więcej

Zmiana warunków umów w PayPal – postępowanie wyjaśniające

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy działania PayPal dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów.

...
Czytaj więcej

Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie do RF wpływa coraz więcej skarg klientów, którym oszuści wyczyścili konta bankowe. Nowa metoda polega na podszywaniu się pod pracownika banku, nakłanianiu do instalacji nieznanego oprogramowania i przekazywania środków.

...
Czytaj więcej

PKO z najwyższym zyskiem w historii

PKO Bank Polski opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Zysk netto Banku był prawie o 85 proc. wyższy niż przed rokiem i wyniósł ponad 2,4 mld złotych.

...
Czytaj więcej

Nowa funkcjonalność kalkulatora Rzecznika Finansowego

18 grudnia br. minie 10 lat obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim. W związku z tym, RF przypomina, że niedługo przedawniać się zaczną dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego.

...
Czytaj więcej

Krajowy System e-Faktur

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawienia faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur.

...
Czytaj więcej

Nowości dla klientów biznesowych PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski wprowadza nowe udogodnienia dla swoich klientów. Przedsiębiorcy mają możliwość m.in. otwarcia rachunku pomocniczego dla swojej firmy, weryfikacji kontrahentów oraz wygenerowania raportu.

...
Czytaj więcej

Wyniki ING Banku Śląskiego za I pół. bieżącego roku

ING Bank Śląski opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2021 roku. Zysk netto Grupy ING był o 72 proc. większy od zysku w roku poprzednim w analogicznym okresie. Wyniósł on 1 mld zł, co jest o 26 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku.

...
Czytaj więcej

Wystartował nowy bank – Aion chwali się ofertą

W czwartek 6 sierpnia br. wystartował internetowy bank Aion. Paneuropejski bank mobilny został wymyślony przez założyciela Aliora Wojciecha Sobieraja. Polskim oddziałem banku będzie kierował Karol Sadaj, związany wcześniej m.in. z Uberem i Revolutem.

...
Czytaj więcej

Paweł Strączyński powołany na Wiceprezesa Banku Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. powołała w dniu 3 sierpnia br. nowego wiceprezesa. Paweł Strączyński dołączy do Zarządu Banku 5 sierpnia 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Pekao powyżej poziomu sprzed pandemii

Bank Pekao opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Zysk netto Banku był o 60 proc. wyższy niż w analogicznym czasie w roku ubiegłym oraz przekroczył poziom z okresu przed pojawieniem się wirusa, pomimo niższych stóp procentowych.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Santander Bank Polska w I poł. 2021 r.

Grupa Santander Bank Polska opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 792 mln złotych, co oznacza spadek o 11 proc. r/r, natomiast zysk należny akcjonariuszom wyniósł 374 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Ponad 800 firm wzięło udział w II Cyfrowej Rewolucji mBanku

mBank ruszył z II edycją konkursu Cyfrowych Rewolucji. Na wyniki czekają 823 firmy. Spośród nich jury wybierze zwycięzców, dla których przewidziano 8 nagród o łącznej wartości ponad 300 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Rząd szykuje zmiany w PPE

W Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji ustaw o PPE, IKE i IKZE. Jego celem jest wprowadzenie zmian i udogodnień dla pracodawców i oszczędzających, mają one zachęcić do korzystania z programów długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

PKO BP w ramach nowej akcji oferuje przedsiębiorcom 1,5 tys. zł w bonach Allegro

PKO BP stworzył nową promocję dla nowych przedsiębiorców, którzy za pośrednictwem banku założą firmę oraz otworzą rachunek firmowy. Akcja potrwa do końca sierpnia 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Europejski Bank Inwestycyjny razem z BNP Paribas Leasing Services wspierają MŚP

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę razem z BNP Paribas Leasing Services na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Transakcja będzie miała formę pożyczki o wysokości 200 mln euro.

...
Czytaj więcej

MF chce zaostrzenia kar w sektorze ubezpieczeniowym

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Dokonuje on nowelizacji 19 ustaw dot. rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie 18 banków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce sprawdzić, jak banki w Polsce rozpatrują reklamacje swoich klientów oraz w jaki sposób potwierdzają transakcje. Postępowania wyjaśniające dotyczą kradzieży pieniędzy z rachunków internetowych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pozytywnie o interwencji produktowej KNF

Interwencja produktowa Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym została przyjęta przez Rzecznika Finansowego pozytywnie.

...
Czytaj więcej

Alior Bank proponuje rachunek Plan Biznes dla założycieli prostej spółki akcyjnej

Od 1 lipca br. w polskim prawie wprowadzona została spółka nowego typu – prosta spółka akcyjna (P.S.A.). Alior Bank oferuje przedsiębiorcom obsługę finansową oraz rachunek Plan Biznes.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy raczej zostanie

Sejmowe prace nad likwidacją urzędu Rzecznika Finansowego zostały wstrzymane. Ponadto, obecny Rzecznik Finansowy – Mariusz Golecki – ma uzyskać nominację na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

...
Czytaj więcej

Seniorzy na rynku finansowym

Seniorzy to grupa, która aktywnie korzysta z usług finansowych. Eksperci Rzecznika Finansowego w trakcie dyżurów telefonicznych często odpowiadają na ich pytania dotyczące uprawnień w korzystaniu z usług banków czy firm pożyczkowych.

...
Czytaj więcej

Postaw na finanse lub ubezpieczenia, jeśli chcesz podnieść kwalifikacje

Z badania Instytutu Badawczego Randstad wynika, że najwięcej możliwości podnoszenia kwalifikacji oferują pracodawcy z sektora ubezpieczeń i usług finansowych.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija współpracę z Booksy

Przez ostatni rok klienci Alior Banku umówili za pośrednictwem systemu Booksy 1744 wizyty. Duże zainteresowanie spowodowało, że bank zamierza rozszerzyć możliwość rezerwowania wizyt przez aplikację na wszystkie oddziały własne.

...
Czytaj więcej

Rekordowa dywidenda z PZU!

16 czerwca bieżącego roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA, na którym uchwalono podział zysku netto za rok 2020. Zysk ten został powiększony o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku netto za rok 2019.

...
Czytaj więcej

Uproszczony proces kredytowy dzięki otwartej bankowości – nowości w Banku Pekao

Proces udzielania pożyczki gotówkowej, limitu pożyczki w koncie i karty kredytowej w Pekao znacznie się uprościł, ponieważ od czerwca Bank wykorzystuje usługę otwartej bankowości. Kolejną wynikającą z tego korzyścią Pekao jest szybsza decyzja kredytowa.

...
Czytaj więcej

Business SuperBrands 2021 dla Nationale-Nederlanden

Eksperci Konfederacji Lewiatan przyznali Nationale-Nederlanden tytuł Business SuperBrands 2021. Dzięki temu, ubezpieczyciel znalazł się w gronie najsilniejszych marek biznesowych na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao po raz dziewiąty z nagrodą dla najlepszego banku powierniczego w Polsce

Magazyn Global Finance po raz dziewiąty w ciągu ostatniej dekady uznał Pekao za najlepszy bank powierniczy w Polsce. Przy ocenie brane pod uwagę były m.in. jakość relacji z zagranicznymi klientami instytucjonalnymi, poziom ich obsługi, znajomość rynku.

...
Czytaj więcej

EIOPA wydała wytyczne dotyczące ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) przygotował Wytyczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej w zakresie OIPE.

...
Czytaj więcej

Finansowanie Faktur od ING

W czasie pandemii liczba faktur wystawianych z dłuższym okresem płatności wzrosła. Wydłużeniu uległ także czas finansowania faktur. ING Commercial Finance wprowadziło usługę ING Finansowanie Faktur.

...
Czytaj więcej

PZU oczekuje wzrostu cen na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych

Prezentując wyniki kwartalne PZU podał, że spadek częstości szkód, prowadzący do poprawy rentowności portfela, skłania rynek do prowadzenia aktywnej polityki cenowej, przekładającej się na kontynuację spadku cen w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Marcin Mikołajczyk Zastępcą Przewodniczącego KNF odpowiedzialnym za sektor bankowy

27 maja bieżącego roku premier Matusz Morawiecki, na wniosek Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, powołał Marcina Mikołajczyka na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Mikołajczyk obejmie obowiązki 31 maja.

...
Czytaj więcej

Telefoniczne negocjacje z ubezpieczycielem – poradnik Rzecznika Finansowego

„Ugody telefoniczne w ubezpieczeniach komunikacyjnych i mieszkaniowych” to tytuł analizy przygotowanej przez Biuro Rzecznika Finansowego. Opracowanie zawiera porady dotyczące negocjacji w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych i mieszkaniowych. 

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska powołuje spółkę leasingową dla klientów indywidualnych

W Biuletynie Urzędu Patentowego podano informację o zastrzeżeniu znaku Santander Consumer Financial Solutions. Jest to nowy podmiot należący do grupy bankowej. Ma on zajmować się usługami leasingowymi dla klientów indywidualnych.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium zastosował otwartą bankowość w procesie sprzedażowym

Bank Millenium uprościł proces wnioskowania o produkty pożyczkowe, korzystając z otwartej bankowości oraz usług dostępu do informacji o rachunku (AIS).

...
Czytaj więcej

TFI będę mieć więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, którym dokonuje się przesunięcia o 4 miesiące terminu dostosowania TFI do nowych wymogów.

...
Czytaj więcej

Nowa kampania PKO Banku Polskiego –  Rodzina sprawdza się w działaniu!

Bank rozpoczął właśnie nową kampanię pod hasłem „Rodzina sprawdza się w działaniu”. Kampania, która potrwa do 27 czerwca, promuje konta dla całej rodziny – dzieci do lat 13., osób w wieku 13 – 18 oraz konto dla klientów powyżej 18. roku życia.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski wdraża workai – innowacyjną platformę komunikacji wewnętrznej

Workai to platforma Digital Employee Experience, która wspiera komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i zwiększa poziom zaangażowania pracowników. Dzięki niej można prowadzić spersonalizowaną i angażującą komunikację, a także mierzyć jej efekty.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Wolska w Zarządzie Banku BNP Paribas

1 września 2021 roku w Zarządzie Banku BNP Paribas nastąpią zmiany. Agnieszka Wolska obejmie stanowisko wiceprezes Zarządu i będzie odpowiadać za Obszar Bankowości MŚP i Bankowości Korporacyjnej.

...
Czytaj więcej

Santander Universidades we współpracy z British Council ogłaszają nabór na Stypendium Językowe Santander

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących polepszyć swoją znajomość języka angielskiego i zdobyć certyfikat IELTS, Santander Universidades rozpoczął współpracę z British Council.

...
Czytaj więcej

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP, jak również ze składu zarządu, z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca - podał bank w komunikacie. Przyczyny złożenia rezygnacji nie podano.

...
Czytaj więcej

Pierwszy kwartał 2021 roku w Grupie Banku Ochrony Środowiska

W pierwszym kwartale 2021 r. Grupa BOŚ wykazała zysk netto w wysokości 2,1 mln zł. W tym samym okresie rok temu zysk wynosił 23,6 mln zł. Wpływ na wynik miały decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych w okresie od marca do maja 2020.

...
Czytaj więcej

Fundacja Think! i ING Bank Śląski we wspólnym projekcie #Zdrowie finansowe

Kształtowanie dobrych nawyków w gospodarowaniu pieniędzmi to jeden z celów przyświecających ING Bankowi Śląskiemu. Projekt Fundacji Think! i ING Banku Śląskiego zakłada m. in. wsparcie w myśleniu i patrzeniu na finanse osobiste.

...
Czytaj więcej

Grupa Kapitałowa Banku Millenium podsumowuje pierwszy kwartał 2021 roku

Strata netto grupy Banku Millennium w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 311,3 mln zł. Głównym obciążeniem były rezerwy na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w wysokości 533 mln zł.

...
Czytaj więcej

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Indeks ten w kwietniu wystrzelił do 94,3 proc. Jest to najwyższy odczyt w historii publikacji.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas we współpracy z firmą Secfense

Secfense to polski start-up z obszaru cyberbezpieczeństwa, pochodzący z Krakowa. Współpraca firmy z bankiem obejmuje przede wszystkim rozwój nowoczesnego rozwiązania klasy MFA.

...
Czytaj więcej

Kompleksowa ochrona dla właścicieli pojazdów od PZU

PZU oferuje ubezpieczenie PZU Auto AC. Nową umowę AC klienci mogą kupić ze zniżką.

...
Czytaj więcej

Dobre praktyki Banku Millennium w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce” to największy w Polsce przegląd CSR i zrównoważonego rozwoju. Publikowany jest on przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dotychczas 27 działań zrealizowanych przez Bank Millenium zostało docenionych w tych raportach.

...
Czytaj więcej

AION Bank wystartuje w Polsce

Bank został ogłoszony „Netflixem bankowości” ze względu na formę rozliczeń z klientami. Mają oni za nie płacić w miesięcznej subskrypcji.

...
Czytaj więcej

Millenialsi i aplikacje bankowe, czy sektor podąża za trendami?

Fintek.pl przeprowadził badanie „Generacja #sfintechowani - millenialsi i fintech”. Wynika z niego, że zdecydowana większość osób z pokolenia Y korzysta z aplikacji bankowych na swoich smartfonach.

...
Czytaj więcej

Będzie kolejne podejście do likwidacji OFE. Rząd ma w czerwcu przyjąć nowy projekt

​Wkrótce ma zostać przedstawiony nowy projekt ustawy likwidującej OFE. Rząd chce już w czerwcu głosować nad jego przyjęciem.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes Pekao TFI

Pekao TFI to najstarsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych działające na polskim rynku. 1 maja nastąpiły zmiany w zarządzie spółki. Stanowisko prezesa objął Łukasz Kędzior.

...
Czytaj więcej

Spółka życiowa Open Life wystawia na sprzedaż 49% swoich udziałów

​Open Life TU na Życie zawarło umowę z Icentis Capital. Jej przedmiotem jest doradztwo transakcyjne w związku z planowanym zbyciem 49% akcji ubezpieczyciela, poinformował portal inwestycje.pl.

...
Czytaj więcej

PKP dołącza do grona użytkowników portalu Cash

Pracownicy PKP będą mogli skorzystać z oferty portalu Cash, przygotowanego przez PZU. Polskie Koleje Państwowe to kolejny pracodawca, który umożliwił swoim pracownikom wzięcie pożyczki za pośrednictwem platformy PZU.

...
Czytaj więcej

Janusz Korpa w zarządzie Santander TFI

​W związku z nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych niezbędne było dokonanie zmian w zarządzie grupy kapitałowej Santander Bank Polska S.A.

...
Czytaj więcej

Uniqa TFI uruchamia eDO App – aplikacji do inwestowania online

eDO App to aplikacja stworzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Narzędzie pozwala na realizację online prawie 200 usług publicznych i komercyjnych, w tym obsługę funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy o polubownym rozwiązywaniu sporów

Prawie 1700 klientów osiągnęło polubowne porozumienia opiewające na kwotę ponad 14 mln zł , które uzyskali poprzez współpracę z Rzecznikiem Finansowym. Jednak, jak informuje RF, jest to mało popularna metoda rozwiązywania sporów.

...
Czytaj więcej

Citigroup opuszcza Polskę

Citigroup po opublikowaniu wyników finansowych za I kw. 2021 r. poinformował o wycofaniu się z rynku detalicznego w 13 krajach, w tym w Polsce - donosi portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

II czytanie w Sejmie i kolejne poprawki do projektu ustawy likwidującej OFE

14 kwietnia br. posłowie po raz kolejny debatowali nad reformą OFE. II czytanie zakończyło się wniesieniem 24 poprawek do projektu ustawy i skierowaniu go do ponownych prac w komisjach sejmowych. Te już następnego dnia przyjęły część z nich.

...
Czytaj więcej

Glapiński: banki i ubezpieczyciele powinni mocniej wejść na rynek kapitałowy

Prof. Adam Glapiński przedstawił swoją wizję rozwoju sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Wskazał, że w aktualnym, stale utrzymującym się środowisku niskich stóp procentowych, coraz większe znaczenie będzie odgrywał rynek kapitałowy.

...
Czytaj więcej

mBank z kontem dla graczy

mBank wprowadził nowy produkt we współpracy z platformą G2A.COM – konto dla graczy. W ramach konta klient otrzymuje dwie gamingowe karty i roczną subskrypcję G2A Plus.

...
Czytaj więcej

Rusza Studio Rzecznika Finansowego

​Biuro Rzecznika Finansowego uruchomiło nowy projekt edukacyjny – Studio Rzecznika Finansowego. W ramach inicjatywy wybrani eksperci będą zapraszani do udziału w podcastach, podczas których będą wyjaśniać skomplikowane zagadnienia finansowe.

...
Czytaj więcej

Podpisano umowy z pierwszymi siedmioma bankami w ramach „Czystego Powietrza”

Pierwsze siedem banków podpisało umowy o współpracę w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jak informuje ZBP, utworzenie tzw. ścieżki bankowej jest coraz bliższe.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao przygotował ofertę dla obywateli Ukrainy

Pekao wyszedł naprzeciw potrzebom obywateli Ukrainy – klienci banku m.in. będą mogli korzystać z obsługi w ojczystym języku czy posiadać bezpłatne konto, kartę i bankomaty w Polsce i Ukrainie.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z promocją dla Konta Biznes

Credit Agricole rozpoczął promocję dla przedsiębiorców i rolników. Przy otwieraniu Konta Biznes klienci korporacyjni mogą zyskać do 1700 zł premii.

...
Czytaj więcej

Pekao ze stałym oprocentowaniem i niższym wkładem własnym na kredyt mieszkaniowy

Bank Pekao przygotował ofertę dla swoich klientów na kredyt mieszkaniowy. Klienci mogą liczyć na stałe oprocentowanie, a także – promocyjne 0 proc. prowizji i możliwość finansowania 90 proc. wartości nieruchomości.

...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo ocenić wiedzę i doświadczenie klienta w zakresie ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego? (2)

EIOPA opublikowała odpowiedzi udzielone przez Komisję Europejską na pytania dotyczące interpretacji przepisów dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń i jej aktów wykonawczych.

...
Czytaj więcej

VWFS: Polacy stawiają na używane samochody w pandemii

Volkswagen Financial Services przeprowadził badanie - indeks rynku moto. Jak wynika ze zrealizowanych analiz, największą popularnością w czasie pandemii cieszą się samochody używane.

...
Czytaj więcej

Santander oferuje konsultacje telemedyczne w pakiecie z kontem

Santander BP oferuje nowość dla klientów, którzy założą konta Jakie Chcę i Select – możliwość korzystania z pakietu Telemedi.co. Rozwiązanie to pozwala na szybki kontakt z lekarzem.

...
Czytaj więcej

Marcin Banacki członkiem zarządu Millennium Goodie

Marcin Banacki został powołany 16 marca 2021 r. na członka zarządu Millennium Goodie, odpowiedzialnego za dalszy rozwój aplikacji i bazy użytkowników.

...
Czytaj więcej

Fundacja BNP Paribas ze strategicznym partnerstwem z Fundacją Ocalenie

Fundacja BNP Paribas nawiązała strategiczne partnerstwo z Fundacją Ocalenie, której celem jest pomoc migrantom i migrantkom w tworzeniu nowego życia w Polsce. Współpraca między podmiotami zaczęła się w 2016 r.

...
Czytaj więcej

Alior Online z ubezpieczeniami komunikacyjnymi od LINK4

Alior Bank w swojej aplikacji Alior Online umożliwił zakup ubezpieczeń komunikacyjnych we współpracy z LINK4 - podaje portal telepolis.pl.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole pokazuje kulisy #mniejplastiku

Credit Agricole pokazał, w jaki sposób powstała muzyka do ich najnowszej reklamy, w której promują kartę płatniczą z ekotworzywa.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium startuje ze wspólną kampanią z Huawei

Wraz z początkiem kwietnia ruszyła wspólna kampania Banku Millennium i Huawei. Klienci będą mogli zyskać nawet na 400 zł.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji IKO

W aplikacji IKO od PKO BP wprowadzono trzy rozwiązania: nowe sposoby wykorzystania biometrii, oznaczanie odbiorców przelewów BLIK w kontaktach i możliwość kasowania biletów za pomocą kodu QR.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK zaktualizował Wyjaśnienia dot. ustalania wysokości kar dla przedsiębiorców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zaktualizowane wyjaśnienia dotyczące ustalania wysokości kar pieniężnych dla przedsiębiorców w sprawach związanych z naruszeniem zakazu praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

Rusza cyfrowa platforma PKO Leasing Online

PKO Leasing wdroży nową platformę leasingową w ramach współpracy z IdoSell. PKO Leasing Online ma umożliwiać klientom sklepów internetowych skorzystanie z leasingu na kupowane przedmioty w prosty sposób – donosi alebank.pl.

...
Czytaj więcej

Zakup biletów ZTM w Alior Mobile

W aplikacjach mobilnych banków coraz częściej można nie tylko korzystać z produktów bankowych, ale i innych udogodnień – np. kupić bilet komunikacji miejskiej.

...
Czytaj więcej

Digitalizacja umożliwiła BNP Paribas zaoszczędzenie niemal 1,4 mln kartek papieru

W samym zeszłym roku w banku BNP Paribas zaoszczędzono blisko 880 tys. kartek dzięki digitalizowaniu procesów.

...
Czytaj więcej

Pekao przedstawia Strategię 2024

Bank Pekao przedstawił nową strategię: „Odpowiedzialny bank. Nowoczesne bankowanie”, która będzie obowiązywać do 2024 r. Pekao ma się skupić na czterech filarach: klientach, wzroście, efektywności i odpowiedzialności.

...
Czytaj więcej

W Santanderze będzie można zawrzeć umowę na biometrycznym tablecie

Santander BP wprowadził nowość – zawieranie umów o konto przy pomocy tabletu biometrycznego. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

...
Czytaj więcej

Alior Bank aktualizuje swoją strategię

Zarząd Alior Banku podjął decyzję o aktualizacji strategii, która obowiązuje do 2022 r., i zrewidowaniu jej w taki sposób, aby uwzględniała sytuację związaną z pandemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Santander BP sprzedaje swoje udziały w Aviva

W związku ze sprzedażą polskiego biznesu Avivy do Allianz, Santander Bank Polska sprzedaje posiadane udziały ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Pekao współpracuje ze SkyCash

Bank Pekao rozpoczął współpracę ze SkyCash, dzięki czemu klienci banku będą mogli płacić za usługi transportowe przy pomocy telefonu.

...
Czytaj więcej

Santander przyspiesza wdrażanie kart przyjaznych środowisku

Grupa Santander poinformowała, że do 2025 r. wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid w krajach europejskich będą produkowane z surowców ekologicznych.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska przechodzi do Allianz

Aviva sprzedaje wszystkie spółki z polskiego rynku. Umowa sprzedaży została zawarta z Allianz.

...
Czytaj więcej

PZU ogłosiło 4-letnią strategię rozwoju. Ubezpieczyciel stawia na synergię potencjału wszystkich spółek z Grupy

Omnikanałowość, poszerzanie wiedzy o klientach i wykorzystanie synergii spółek z Grupy PZU to główne filary strategii ubezpieczyciela na lata 2021-2024. Nowy plan rozwoju został przedstawiony wraz z wynikami finansowymi podmiotu.

...
Czytaj więcej

Transfer środków z OFE ma nastąpić już w sierpniu 2021 r.

​W środę odbyło się wspólnie posiedzenie Komisji Finansów Publicznych i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jego przedmiotem było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z OFE do IKE.

...
Czytaj więcej

Volkswagen Financial Services kupił EURO-Leasing

VWFS wykupił 100 proc. akcji EURO-Leasing Polska. Dotychczasowo spółka była własnością niemieckiego Euroleasing GmbH. Pod brandem MAN Rental, spółka oferuje wynajem krótko i długoterminowy samochodów ciężarowych marki MAN.

...
Czytaj więcej

Santander BP z gwarancjami Polfund dla MŚP

Santander Bank Polska proponuje nowe zabezpieczenie spłaty kredytu dla firm z sektora MŚP – poręczenia portfelowego Polfund.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z Dawidem Podsiadło promują nową kartę

Credit Agricole ruszył z kampanią promocyjną z udziałem Dawida Podsiadło, w której promują nową kartę z ekotworzywa.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium z kredytem hipotecznym o okresowo stałej stopie procentowej

W Banku Millenium klienci mogą skorzystać z produktu, jakim jest kredyt hipoteczny z okresowo stałą stopą procentową. Klienci banku będą mogli więc wybierać między kredytem o stałej stopie procentowej, a kredytem o stopie zmiennej.

...
Czytaj więcej

Nowa oferta Kredytu Agro Progres i Kredytu Unia+ w BNP Paribas

Bank BNP Paribas przedstawił nową wersję oferty Kredytu Agro Progres i Kredytu Unia+. Na finansowanie maszyn i urządzeń można uzyskać do 200 tys. zł bez wkładu własnego.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole wprowadza kartę płatniczą z ekotworzywa

Credit Agricole, we współpracy z Mastercard, wprowadził na rynek kartę z ekotworzywa – to pierwsza taka karta na polskim rynku. Zostanie przekazana klientom, którzy otworzą w banku Konto dla Ciebie.

...
Czytaj więcej

Pekao z drugą odsłoną kredytu energooszczędnego

Bank Pekao ruszył z drugą odsłoną Kredytu Energooszczędnego dla firm z regionu kujawsko-pomorskiego. Bank współpracuje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium z nową reklamą konta 360° i aplikacji mobilnej

Millennium rozpoczęło emisję nowej reklamy telewizyjnej, która przedstawia zalety Konta 360° i aplikacji mobilnej. W reklamie występuje youtuber Radek Kotarski.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy interweniuje ws. pożyczek z przedpłatą

Rzecznik Finansowy skierował do odpowiednich organów Państwa zawiadomienie o nieuczciwych praktykach stosowanych przez firmę pożyczkową.

...
Czytaj więcej

Wyniki Getin Noble Bank w IV kw. 2020 r.

Getin Noble Bank w ostatnim kwartale minionego roku stracił 133,1 mln zł - donosi aleBank.pl na podstawie wyliczeń redakcji PAP Biznes. Był to wynik mniejszy od oczekiwanego przez biura maklerskie.

...
Czytaj więcej

mBank wprowadza do oferty zagraniczne fundusze inwestycyjne

Do oferty funduszy inwestycyjnych mBanku dołączyły fundusze trzech globalnych firm zarządzających aktywami – AllianceBernstein, Fidelity oraz Schroders.

...
Czytaj więcej

Sprawy TSUE z zakresu ochrony klientów rynku finansowego

Rzecznik Finansowy opracował analizę orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie ochrony klientów rynku bankowego i kapitałowego w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Santander ułatwia obsługę Kantora Santander

Santander zmienił układ graficzny w swoim kantorze i wprowadził dodatkowe funkcje, które mają usprawnić korzystanie z niego.

...
Czytaj więcej

Volkswagen Financial Services STORE w Polsce

W marcu w Polsce otworzył się pierwszy na świecie salon aut używanych - Volkswagen Financial Services STORE. Salon ruszył zarówno w formie platformy online, jak i stacjonarnego autosalonu.

...
Czytaj więcej

Obowiązki instytucji finansowych w związku z przeniesieniem środków z OFE do IKE

W Sejmie rozpoczęły się już prace legislacyjne związane z likwidacją OFE. W dniu 17 marca br. odbyło się I czytanie projektu. W dyskusji złożono wnioski o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Wniosek został odrzucony w bloku głosowań.

...
Czytaj więcej

ZUS z cyfrową transformacją

ZUS poszukuje operatora płatności elektronicznych – wynika z komunikatu opublikowanego przez Zakład. Jak donosi fintek.pl, ZUS zależy na takich metodach płatności jak: karty płatnicze, przelewy internetowe oraz BLIK.

...
Czytaj więcej

Santander kontynuuje współpracę z Marcinem Dorocińskim

Santander Bank Polska ruszył z nowym, wiosennym spotem, w którym ponownie występuje Marcin Dorociński. Nowa kampania skupia się na aplikacji mobilnej i Koncie Jakie Chcę.

...
Czytaj więcej

Program „Czyste Powietrze” z ośmioma bankami

Do programu „Czyste Powietrze”, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgłosiło się osiem banków.

...
Czytaj więcej

I czytanie projektu ustawy likwidującej OFE

​W środę (17 marca 2021 r.) zaplanowano w Sejmie I czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Nowa oferta kredytów firmowych w Alior Bank

Alior Bank obniżył prowizję przygotowawczą od kredytów dla firm (mikro i małych przedsiębiorstw) o połowę.

...
Czytaj więcej

Santander BP obniża marże i wkład własny dla nowych klientów

Santander Bank Polska wprowadził zmiany w ofercie: obniżoną marżę kredytów hipotecznych i zmniejszony wkład własny dla nowych klientów.

...
Czytaj więcej

mBank z całkowicie zdalnym procesem otwierania konta

mBank stworzył alternatywę dla „konta na selfie”. Teraz konto można założyć zdalnie przy pomocy e-dowodu i eDO App – aplikacji umożliwiającej zdalne potwierdzanie tożsamości.

...
Czytaj więcej

Prezydent spotkał się z Rzecznikiem Finansowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rzecznikiem Finansowym – dr. hab. Mariuszem Goleckim. To kolejne spotkanie Prezydenta ws. prac nad projektem ustawy, która przeniesie kompetencje Rzecznika do UOKiK.

...
Czytaj więcej

PZU przygotowuje się do wdrażania wymogów ESG

​PZU chce w swojej działalności inwestycyjnej wdrożyć elementy strategii ESG (Environmental, Social responsibility, Governance). Jako pierwsze nowe zasady inwestycji będzie stosować TFI PZU.

...
Czytaj więcej

KUKE z ofertą dla banków

​KUKE udostępnił bankom nowe rozwiązanie, umożliwiające im poszerzenie swojej działalności i zwiększenie finansowania krajowych inwestycji nastawionych na eksport.

...
Czytaj więcej

Fundacja Santander BP uruchamia „Klub Płomyka”

„Klub Płomyka” powstał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ramach projektu stworzono pokój zabaw dla dzieci, a także miejsce odpoczynku dla ich opiekunów. Jest to już kolejna taka przestrzeń powstała z inicjatywy Fundacji Santander.

...
Czytaj więcej

Pekao z nową ofertą inwestycyjną

Bank Pekao przygotował nową ofertę inwestycyjną dla klientów banku – 2 proc. na lokacie z funduszem w skali roku na okres 3 lub 6 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Portal Cash od PZU i Alior Banku pozyskał nowych użytkowników

Już ponad 160 tys. osób uzyskało dostęp do platformy pożyczkowej od PZU i Alior Banku – portalu Cash. Do grona firm umożliwiających pracownikom wzięcie pożyczki za pośrednictwem tego medium niedawno dołączyły TVP i Polska Grupa Górnicza.

...
Czytaj więcej

Santander z kredytem dla firm w aplikacji mobilnej

Santander wprowadził Smart Loans – możliwość wzięcia kredytu dla firm za pośrednictwem aplikacji Santander Mobile.

...
Czytaj więcej

Prognozy dla branży leasingowej na 2021 r.

W 2021 r. branża leasingowa w Polsce będzie rosnąć o ok. 15 proc. r/r. Wzrost ten ma nastąpić w oparciu o trzy filary: samochody osobowe, pojazdy ciężkie i maszyny – prognozuje Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK rozmawia z Prezydentem nt. polepszenia ochrony klientów instytucji finansowych

W dniu 5 marca odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomaszem Chróstnym. Wśród tematów rozmowy była m.in. propozycja przejęcia przez UOKiK kompetencji Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Pekao z programem rozwojowym „Bez cukru”

Bank Pekao rusza z programem rozwojowym dla pracujących w banku kobiet – „Bez cukru”. Projekt ma być platformą wymiany doświadczeń i umożliwiać dzielenie się wiedzą.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie zwrotów w ramach Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

223 miliony złotych – tyle UFG wypłacił podróżnym, których imprezy turystyczne odwołano z powodu pandemii. Jak podaje Fundusz, teraz wypłacane są ostatnie środki, a podróżni mają czas do 22 marca na ewentualną poprawę wniosków.

...
Czytaj więcej

Pekao promuje pożyczkę konsolidacyjną

Bank Pekao ruszył z ogólnopolską promocją pożyczki konsolidacyjnej na spłatę kredytów z innych banków.

...
Czytaj więcej

mBank Junior już dostępne

mBank udostępnił nową aplikację mobilną – mBank Junior – do konta Junior, które jest przeznaczone dla dzieci poniżej 13. roku życia – donosi portal fintek.pl

...
Czytaj więcej

Santander BP z nowymi możliwościami w otwartej bankowości

Santander Bank Polska wprowadza kolejną nowość w ramach otwartej bankowości – inicjowanie przelewów z innych kont także w aplikacji Santander mobile. Wcześniej było to możliwe z poziomu bankowości internetowej.

...
Czytaj więcej

Blisko 500 mln PLN w PPK Nationale-Nederlanden PTE

W ramach funduszy Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro wpłaty uczestników programu PPK wyniosły blisko 500 mln PLN. Do tej pory Nationale-Nederlanden PTE zawarło umowy z ponad 4 400 przedsiębiorcami.

...
Czytaj więcej

PPK – co się udało, jak będzie wyglądać ostatnia prosta wdrożenia programu? (cz. II)

​Początki PPK w Polsce to duża niewiadoma, działanie po omacku. Do dziś program został wdrożony na trzech etapach zakładanego harmonogramu. Pierwsze szlaki przetarły największe firmy zatrudniające od 250 pracowników wzwyż. Jakie są efekty wdrożeń?

...
Czytaj więcej

PPK – co się udało, jak będzie wyglądać ostatnia prosta wdrożenia programu? (cz. I)

Jak wygląda sytuacja po 2 latach obowiązywania ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Czego możemy spodziewać się przy wdrożeniu IV transzy PPK? Jakie refleksje płyną z dotychczasowych wdrożeń, a jakie wnioski na przyszłość?

...
Czytaj więcej

Masterlease i Automarket ze wzrostami za 2020 r.

Grupa Masterlease, która została przejęta przez PKO Leasing, odnotowała 28,2 mln zł zysku netto za zeszły rok. Oprócz tego spółka uzyskała wzrosty w zakresie finansowania nowych umów (4 proc. r/r) oraz sprzedaży aut pokontraktowych (24 proc. r/r).

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów opowiedziała się za likwidacją OFE

W dniu 2 marca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium z gwarancjami Biznesmax

W Banku Millennium gwarancje Biznesmax BGK będą dostępne na specjalnych warunkach do 30 czerwca 2021 r. Gwarancje wspierają potrzeby płynnościowe i inwestycyjne, a także pozwalają uzyskać dopłatę do odsetek kredytowych.

...
Czytaj więcej

Program stypendialny od Banku BNP Paribas i Towarzystwa Nasz Dom

Towarzystwo Nasz Dom po raz 14. organizuje program stypendialny „Moja Przyszłość”. Program jest finansowany przez BNP Paribas i umożliwia realizację planów i marzeń 83 podopiecznych.

...
Czytaj więcej

ZBP z kampanią wizerunkową banków w Polsce

Wraz z początkiem marca ruszyła kampania wizerunkowa organizowana przez Związek Banków Polskich „Banki w Polsce – tak nowoczesne, że nawet nie zauważysz, kiedy z nich korzystasz”.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Alior Banku za IV kw. 2020 r.

Alior Bank podał wyniki finansowe za IV kw. 2020 r. W omawianym okresie bank odnotował 120,3 mln PLN zysku netto oraz 20 proc. spadek kosztów ryzyka kw./kw.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas z kampanią „Myśląc zmianą”

Bank BNP Paribas stworzył kampanię skierowaną do przedsiębiorców – „Myślimy zmianą”. W kampanii bank zwraca uwagę na możliwości, które oferowane są klientom biznesowym.

...
Czytaj więcej

Wyniki BNP Paribas w 2020 r.

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Polska przedstawiła swoje wyniki za 2020 r. W minionym roku udało się jej wypracować 733 mln zysku netto, osiągając tym samym historyczny poziom.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z przelewami na telefon dla klientów biznesowych

Bank Pekao wprowadził, jako pierwszy w Polsce, możliwość wykonywania przelewów na telefon dla klientów z sektora MŚP i korporacyjnego.

...
Czytaj więcej

KNF otrzyma nowe kompetencje także w zakresie działalności ubezpieczeniowej. Prezydent podpisał nowelizację

W dniu 24 lutego 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmują między innymi sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Alior Bank wprowadza zmiany w potwierdzeniach płatności kartą

Do końca marca 2021 r. Alior Bank wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia płatności kartą w Internecie dla wszystkich klientów indywidualnych, biznesowych i Kantoru Walutowego Alior Banku.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Pekao w 2020 r.

Bank Pekao podał swoje wyniki finansowe za 2020 r. Wynika z nich, że skonsolidowany zysk netto Pekao w czwartym kwartale 2020 r. wyniósł 185 mln zł, a w całym minionym roku zysk netto zamknął się kwotą 1,102 mld zł wobec 2,165 mld zł rok wcześniej.

...
Czytaj więcej

RF skierował skargę nadzwyczajną do SN w sprawie wyroku dot. „frankowiczów”

Rzecznik Finansowy skierował kolejną skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Tym razem dotyczy ona wyroku zaocznego w sprawie „frankowiczów”. W związku z decyzją sądu, klienci mogą stracić dom.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas partnerem tytularnym Kraków Green Film Festival

Bank BNP Paribas został partnerem tytularnym międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych – Kraków Green Film Festival. Partnerstwo zawiązano na najbliższe trzy lata.

...
Czytaj więcej

infoNina – nowy voicebot od Alior Banku

Alior Bank uruchomił nową technologię, która ma usprawnić kontakt z klientami – głosową asystentkę infolinii infoNinę.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas z nową kampanią

Bank BNP Paribas wystartował z nową kampanią, która skupia się na inicjatywach, projektach i realizacjach w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. Działania promocyjne mają zwrócić uwagę na problemy współczesnego świata.

...
Czytaj więcej

PZU wdrożyło nowe rozwiązanie w zarządzaniu aktywami

PZU wprowadziło nowe rozwiązanie technologiczne, które ma usprawnić zarządzanie aktywami własnymi oraz klientów Grupy PZU. Wdrożone rozwiązanie opiera się o system MX3 w ramach kompleksowego projektu o nazwie „Wall Street”.

...
Czytaj więcej

Czy kody QR wrócą do łask?

Kody QR są coraz częściej wykorzystywane w bankowości, np. przy wypłatach gotówki z bankomatów - donosi portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

RF złożył skargę nadzwyczajną ws. rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu

Rzecznik Finansowy złożył skargę nadzwyczajną w sprawie, która dotyczy braku rozliczenia i zwrotu części prowizji kredytu konsumenckiego, który został spłacony przed terminem.

...
Czytaj więcej

Seweryn Kowalczyk został prezesem zarządu Alior Leasing

Rada Nadzorcza powierzyła Sewerynowi Kowalczykowi, wiceprezesowi Alior Banku, funkcję prezesa zarządu spółki Alior Leasing Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Pekao Direct zdobyło nagrodę Stevie Award

Pekao Direct zostało wyróżnione w międzynarodowym konkursie Stevie Award for Sales & Customer Service. Infolinia Pekao otrzymała brązowy medal w kategorii „Najlepsze wykorzystanie technologii w sprzedaży” za pierwsze w Polsce firmowe konto na selfie.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z promocją dla branży medycznej

Credit Agricole oferuje nawet 20 proc. rabatu na zakup kas i drukarek fiskalnych online dla branży medycznej. Dodatkowo, dla nowych klientów biznesowych wprowadził promocję – 12-miesięczne, darmowe prowadzenie konta.

...
Czytaj więcej

Santander BP z najlepszą usługą private banking w Polsce

Santander Bank Polska został wyróżniony w konkursie organizowanym przez magazyn „Euromoney”. Private banking spółki został uznany za najlepszy w Polsce.

...
Czytaj więcej

SN rozstrzygnął ws. unieważnianie umów o kredyty walutowe, zgodnie ze stanowiskiem RF

Sąd Najwyższy rozstrzygnął w sprawie dot. unieważniania umów o kredyty „walutowe”, zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego. Jak uznał SN, przy rozliczeniu banku i klienta stosuje się tzw. zasadę dwóch kondykcji.

...
Czytaj więcej

Nowy projekt ustawy likwidującej OFE trafił do SKRM

​W serwisie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana nowa wersja ustawy likwidującej OFE. Projekt z 3 lutego 2021 r. uwzględnia propozycje przedstawione w toku konsultacji. Aktualnie będzie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów.

...
Czytaj więcej

Wstępnie wyniki PKO BP za IV kw. 2020 r.

Podano wstępne wyniki PKO Banku Polskiego za ostatni kwartał minionego roku - donosi Puls Biznesu. Zysk netto wyniósł 627 mln zł i był o 13 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2019 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa likwidującą Rzecznika Finansowego skierowana do dalszych prac

Sejmowa Komisja Finansów zadecydowała o skierowaniu rządowego projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej do podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Alior Bank wyemituje bankowe papiery wartościowe

2 marca 2021 roku rozpoczęła się pierwsza subskrypcja bankowych papierów wartościowych Alior Banku.

...
Czytaj więcej

19. edycja akcji Banku BNP Paribas - Office Hours

Bank BNP Paribas, w ramach akcji Office Hours, poszukuje startupów oraz doświadczonych firm, które zaprezentują nowe rozwiązania umożliwiające wirtualną strefę komunikacyjną dla klienta zamożnego.

...
Czytaj więcej

ING Bank Śląski z promocjami dla klientów indywidualnych

ING Bank Śląski wprowadził promocje dla klientów indywidualnych: pożyczki gotówkowe z prowizją 0 proc. i oprocentowaniem od 5,99 proc. oraz zniżki na ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Fundacja Santander przeznaczy 300 tys. zł na ekologiczne projekty

Fundacja Santander zamierza przeznaczyć 300 tys. zł na realizację ekologicznych projektów. Program grantowy „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM EKO” ma na celu zmianę najbliższego otoczenia.

...
Czytaj więcej

Pekao pracuje nad jeszcze prostszym otwieraniem konta

Bank Pekao stawia na cyfryzację. Bank postanowił rozszerzyć procesy otwierania rachunków przy pomocy zdjęć.

...
Czytaj więcej

Wyniki mBank w IV kw. 2020 r.

mBank przedstawił swoje wyniki za ostatni kwartał 2020 r. Jak podaje bank, strata netto przypadająca na akcjonariusza wyniosła 174,7 mln zł w stosunku do zysku netto w wysokości 100,6 mln zł w III kw.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao rozszerza funkcje w aplikacji PeoPay

Posiadacze rachunków w różnych bankach, korzystający z aplikacji PeoPay, będą mogli teraz nie tylko sprawdzić saldo swojego konta, ale i zlecić wykonanie przelewów krajowych oraz zagranicznych.

...
Czytaj więcej

Aplikacja do zdalnego otwarcia rachunków w Credit Agricole

Bank Credit Agricole uruchomił aplikację, dzięki której, na podstawie danych biometrycznych, klienci biznesowi oraz rolnicy mogą zdalnie otworzyć konto.

...
Czytaj więcej

Deloitte: technologia wyznaczy strategiczny kierunek zmian w firmach

Jak wskazują eksperci Deloitte, przeprojektowanie strategii jest jednym z trendów technologicznych, które firma prognozuje na 2021 r. – wynika z raportu „Tech Trends 2021”.

...
Czytaj więcej

Które banki są najbardziej zaawansowane cyfrowo?

Aż trzy instytucje z Polski zostały wymienione w pierwszej dziesiątce najbardziej zaawansowanych banków Europy – donosi portal fintek.pl ma podstawie rankingu firmy Bain & Company. Wyróżnione banki to mBank, PKO BP oraz Bank Millennium.

...
Czytaj więcej

Millennium: oszczędności użytkowników Goodie Cashback

Goodie Cashback, to aplikacja dzięki której użytkownicy otrzymują zwrot części wydanych pieniędzy w sklepie internetowym. Od września 2018 r., czyli od momentu uruchomienia programu, wykonano ponad 3 mln transakcji o łącznej kwocie 413 min zł.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego na ostatnim posiedzeniu wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

Zmiany w programach gwarancyjnych dla firm w Millennium

Pakiet pomocy, z którego dotychczas skorzystać mogły małe firmy oraz przedsiębiorstwa przedłużono do końca czerwca 2021 r. Bank Millennium oferuje finansowanie zabezpieczone gwarancją BGK.

...
Czytaj więcej

Wyniki Santander BP za 2020 r.

Grupa Santander BP podała niezaudytowane wyniki za 2020 r. Jak informuje bank, zysk należny akcjonariuszom był w 2020 r. niższy o 51 proc. niż w 2019 r. i wyniósł 1 mld zł. Dochody banku ogółem spadły o 9 proc. r/r, a dochody odsetkowe – o 10,5 proc. r/r.

...
Czytaj więcej

Wyniki KUKE Finance

KUKE Finance, pomimo pandemii, udało się zamknąć zeszły rok z 24 proc. wzrostem obrotów i wynikiem 3,1 mld zł sfinansowanych należności.

...
Czytaj więcej

Kieszonkowe dla najmłodszych za otwarcie konta w Credit Agricole

Bank rozpoczął akcję promocyjną „KieszonkoweGO”, dzięki której klienci w wieku 13-18 lat za otworzenie konta otrzymają premię w wysokości 50 zł oraz kartę z wybranym przez siebie wizerunkiem za darmo.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo BNP Paribas z PLGBC w celu promocji ekologicznych inwestycji mieszkaniowych

Bank BNP Paribas włączył do swojej oferty certyfikat Zielony Dom przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), jako jeden z kryteriów udzielania kredytów o obniżonej marży.

...
Czytaj więcej

Wyniki banku Millennium w 2020 r.

Bank Millennium opublikował wstępne wyniki i informacje na temat działalności Grupy po czterech kw. 2020 r. Jak podaje bank, skonsolidowany zysk netto Grupy Banku Millennium wyniósł 23 mln zł.

...
Czytaj więcej

BIK: Rynek kredytowo-pożyczkowy w 2020 r. i perspektywy na przyszły rok

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w informacji prasowej dokonało podsumowania rynku kredytowego oraz pożyczkowego w 2020 r., a także przedstawiło prognozy, jak może on wyglądać w 2021 r.

...
Czytaj więcej

PUODO nałożył kolejną karę za brak współpracy

PUODO nałożył na spółkę Smart Cities z Warszawy karę w wysokości ponad 12 tys. zł za brak współpracy z Urzędem. Spółka nie udzielała odpowiedzi na pisma UODO, a także nie zapewniła dostępu do danych osobowych.

...
Czytaj więcej

KIR i PKO BP zacieśniają współpracę

KIR wraz z PKO BP rozwijają technologię blockchain, tym samym zacieśniając swoją współpracę.

...
Czytaj więcej

RF zaproponował odpowiedź na pytania prejudycjalne dot. definicji konsumenta

Rzecznik Finansowy przesłał do TSUE swoje stanowisko w sprawie przeciwko banku, z którym powód zawarł umowę kredytu w obcej walucie. Sąd Rejonowy w Warszawie, rozpoznając sprawę, nabrał wątpliwości co do interpretacji definicji konsumenta.

...
Czytaj więcej

LINK4 wraca z podcastem „InsurTalk”

LINK4 rusza z drugą serią podcastów „InsurTalk”, które tworzy we współpracy z portalem fintek.pl. Nowe odcinki będzie można odsłuchać już w lutym, a gospodarzem projektu jest Łukasz Piechowiak – donoszą wirtualnemedia.pl.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy - co dalej?

Tydzień temu, podczas 25. posiedzenie Sejmu, odbyło się I czytanie projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

Pekao upraszcza pożyczki

Bank Pekao systematycznie upraszcza procesy zakupu swoich produktów, również te dotyczące komunikacji z klientami – np. języka w umowach.

...
Czytaj więcej

W BNP Paribas podpisano 287 tys. dokumentów dzięki Autenti

Współpraca Banku BNP Paribas i fintechu Autenti trwa od roku – wtedy BNP Paribas, wraz z Alior Bankiem i PKO BP, ogłosił inwestycję w Autenti.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas z akcją „Dziel się pomocą”

W ramach świątecznej akcji „Dziel się pomocą” Bank BNP Paribas wsparł finansowo pięć organizacji pozarządowych oraz ufundował posiłki dla pracowników szpitali.

...
Czytaj więcej

Wyróżnienia Top Employers rozdane

Organizatorzy Top Employers ogłosili listę zwycięzców. W tegorocznej edycji - Top Employers Polska 2021 – wyłoniono 67 organizacji, które wyróżniają się polityką zatrudnienia.

...
Czytaj więcej

Deloitte: Polacy coraz bardziej martwią się o pieniądze

Polaków coraz bardziej niepokoi ich sytuacja finansowa. 2/3 obawia się o utrzymanie swojego kredytu, a prawie 70 proc. martwi stan oszczędności – wynika z badania Deloitte „Global State of the Consumer Tracker”.

...
Czytaj więcej

35 tys. firm podpisało umowy PPK z TFI PZU

TFI PZU podpisało umowy o zarządzanie PPK z ponad 35 tys. przedsiębiorstw i instytucji – m.in. szkół wyższych, ministerstw, muzeów.

...
Czytaj więcej

Gwarancja de minimis BGK w Banku BNP Paribas

Firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się w Banku BNP Paribas o gwarancje de minimis BGK. Warunki, wprowadzone wiosną w związku z pandemią COVID-19 zostały wydłużone do 30 czerwca 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Konta w Revolut będą traktowane jak zagraniczne. Fintech nie będzie obsługiwał polskiego numeru IBAN

Revolut poinformował o zmianie w obsłudze lokalnych numerów IBAN. Od połowy marca fintech nie będzie prowadził rachunków z polskimi numerami IBAN. Zmiana związana jest z zakończeniem współpracy z Danske Bank Polska.

...
Czytaj więcej

Nowy fundusz PKO Energii Odnawialnej

PKO TFI i PKO BP uruchomiły fundusz PKO Energii Odnawialnej, którego celem ma być wygenerowanie długookresowych, stabilnych stóp zwrotu dla uczestników funduszu w oparciu o przepływy pieniężne z posiadanych farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych

...
Czytaj więcej

EBI z nowym finansowaniem Pekao Leasing dla MŚP

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczył 100 mln euro finansowania dla Pekao Leasing na inwestycje MŚP.

...
Czytaj więcej

Wznawiane są prace nad ustawą likwidującą urząd Rzecznika Finansowego

W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy przenoszącej kompetencje Rzecznika Finansowego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W najbliższą środę (20 stycznia 2021 r.), podczas 25. posiedzenia Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

...
Czytaj więcej

Nowy indeks PIE i BGK

Nowy wskaźnik – Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) – bada nastroje polskich przedsiębiorstw i pokazuje ich sytuacje w 2021 r. Wskaźnik opracował Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

...
Czytaj więcej

Trzech nowych wiceprezesów w zarządzie Pekao

14 stycznia 2021 r. Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. powołała nowych wiceprezesów Zarządu Banku. Zostali nimi: Błażej Szczecki i Wojciech Werochowski, dotychczas związani z Pekao, oraz Jerzy Kwieciński.

...
Czytaj więcej

RF wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną do SN w związku ze sprawą klienta, którego bank przez cztery lata nie wykreślał z rejestru niesolidnych dłużników, chociaż nigdy nie zaciągnął on kredytu w tym banku.

...
Czytaj więcej

Alior Leasing i ARP Leasing wesprą branżę transportu

Alior Leasing został partnerem biznesowym ARP Leasing – z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu. Współpraca ma na celu wsparcie przedsiębiorców z branży transportowo-autokarowej, którzy w związku z pandemią mają problemy z płynnością finansową.

...
Czytaj więcej

Sławomir Grzelczak nowym Członkiem Rady Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowych, która ustala kierunki rozwoju Związku i sprawuje kontrolę nad realizacją działań organizacji, powołała Sławomira Grzelczaka na Członka Rady ZPF.

...
Czytaj więcej

Kolejna nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów, w dniu 12 stycznia 2021 r., rząd opowiedział się za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Deloitte: pandemia impulsem do fuzji i przejęć

Od początku 2020 roku do października ub. r. rynek fuzji i przejęć odnotował globalnie wartość transakcji równą 2,2 bln dolarów – wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte.

...
Czytaj więcej

Pekao umożliwia założenie firmy zdalnie

Pekao udostępnia swoim klientom możliwość założenia firmy bez wychodzenia z domu – za pomocą bankowości elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Millennium z promocją dla nowych klientów biznesowych

Bank Millennium przygotował akcję promocyjną dla nowych klientów z segmentu biznes. W ramach promocji klienci przez 24 miesiące nie płacą za prowadzenie konta Mój Biznes, konto walutowe i kartę kredytową.

...
Czytaj więcej

TFG: Podróżnym wypłacono 165 mln zł za imprezy turystyczne odwołane przez pandemię

Jak podaje UFG, podróżnym wypłacono do tej pory 165 mln zł w związku z imprezami turystycznymi odwołanymi z powodu pandemii.

...
Czytaj więcej

Rynek usług chmurowych odporny na kryzys

Jak wskazują eksperci Deloitte, w 2021 r. będziemy świadkami intensywnego rozwoju technologii, w tym także migracji chmurowej – wynika z dwudziestej edycji raportu „TMT Predictions 2021” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

...
Czytaj więcej

EFL sadzi las z okazji 30-lecia działalności

Europejski Fundusz Leasingowy posadzi 30 tys. drzew z okazji 30-lecia swojej działalności. W ramach akcji, każdy klient EFL, który zdecyduje się na fakturę elektroniczną dołoży do lasu jedno drzewo. EFL sadzi drzewa we współpracy ze startupem Dotlenieni.

...
Czytaj więcej

Pekao: rynek oprogramowania i IT broni się przed pandemią

Branża oprogramowania i IT była jedną z najbardziej odpornych na załamania gospodarcze – wynika z raportu „Oprogramowanie i usługi IT. Charakterystyka branży, perspektywy rozwojowe, główne obszary” opracowanego przez Bank Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

Rozpoczął się ostatni etap wdrażania PPK

1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni – IV – etap wdrażania PPK. Wezmą w nim udział najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, oraz instytucje publiczne. Szacuje się, że obejmie on ok. 830 tys. podmiotów, zatrudniających łącznie ok. 6 mln pracowników.

...
Czytaj więcej

TOP 10, czyli co czytali użytkownicy beinsured.pl w 2020 r.

Rok 2020 zapisze się w historii jako okres walki z globalnym zagrożeniem epidemiologicznym. Wymusił on zmiany w wielu obszarach życia od rozrywki, relacji międzyludzkich, załatwiania codziennych spraw, po pracę i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Santander wspiera e-commerce klientów firmowych

Santander Bank Polska przygotował promocję we współpracy z portalem Sprzedajemy.pl, w ramach której biznesowi klienci banku będą mogli otrzymać nawet 2000 zł na reklamę i pozycjonowanie ogłoszeń w serwisie.

...
Czytaj więcej

Łatwiej będzie podpisać roczne sprawozdania

Roczne sprawozdanie będzie mogła sygnować jedna osoba z zarządu, jeżeli od pozostałych członków otrzyma oświadczenie potwierdzające, że raport spełnia wymogi ustawy o rachunkowości. Zmiana ma zostać wprowadzona do ustawy o rachunkowości.

...
Czytaj więcej

Rząd opowiedział się za wzmocnieniem nadzoru nad transgraniczną działalnością ubezpieczeniową

W dniu 29 grudnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

...
Czytaj więcej

mBank tworzy własne TFI

mBank uruchomi w ramach swej grupy nową spółkę - Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Podmiot będzie stanowił uzupełnienie dla istniejącego już w strukturach Grupy supermarketu funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Millennium stawia na e-operat

Bank Millennium wdrożył e-operat - elektroniczny proces wyceny nieruchomości. Umożliwia on wsparcie klienta w pozyskaniu operatu szacunkowego. Klient otrzymuje operat w ciągu 3-4 dni od oględzin nieruchomości i może go dowolnie wykorzystywać.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao S.A. wkracza na rynek e-commerce

Bank Pekao poinformował o podpisaniu przedwstępnej umowy nabycia pakietu 38,33 proc. akcji Krajowego Integratora Płatności S.A., który jest operatorem systemu Tpay.com.

...
Czytaj więcej

Nest Bank z nowymi pakietami ubezpieczeniowymi

Nest Bank, we współpracy z MetLife TUNŻiR, wprowadził do oferty nowe produkty dla klientów indywidualnych: Nest dla Dziecka, Nest na Wypadek oraz Nest na Zdrowie.

...
Czytaj więcej

Provident pierwszą firmą pożyczkową z BLIKIEM

Provident – we współpracy z Santander BP i Polskim Standardem Płatności – wdrożył możliwość wypłaty pożyczki za pośrednictwem BLIK. Jest to pierwsza firma pożyczkowa, która korzysta z tego rozwiązania.

...
Czytaj więcej

Deloitte: usługi dodatkowe w bankach będą rynkowym wyróżnikiem

Jak wynika z najnowszego raportu Deloitte, szeroki wachlarz usług dodatkowych może być rynkowym wyróżnikiem dla banków.

...
Czytaj więcej

Alior Bank wprowadza nowości w BusinessPro

Alior Bank rozszerzył funkcjonalności w module Centrum Produktów w BusinessPro. Od teraz klienci korporacyjni będą mogli: składać wnioski online o rachunki pomocnicze, płacowe i lokacyjne oraz nadawać do nich uprawnienia wybranym pracownikom firmy.

...
Czytaj więcej

To już ostatni moment na modyfikacje umów

Niespełna dwa tygodnie pozostały na wprowadzenie przez przedsiębiorców zmian w umowach (w tym wzorach, regulaminach i ogólnych warunkach), które będą od 1 stycznia 2021 r. zawierane z ,,quasi-konsumentami”.

...
Czytaj więcej

Getin Bank wprowadza płatności Google Pay dla kart VISA

Getin Bank wprowadził kolejne udogodnienia dla swoich klientów. Od teraz z Google Pay mogą korzystać także posiadacze kart VISA. Wcześniej usługa ta była dostępna tylko dla klientów z kartą Mastercard.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden nawiązuje współpracę z ABUS Polska

Nationale-Nederlanden podpisało porozumienie z ABUS Polska – producentem systemu bezpieczeństwa. Celem porozumienia jest współpraca merytoryczna w zakresie zabezpieczeń w ubezpieczeniach majątkowych.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium udostępnił lokaty strukturyzowane w aplikacji mobilnej

Bank Millennium wdrożył do swojej aplikacji mobilnej możliwość otwierania i obsługi lokat strukturyzowanych. Dodatkowo, udostępniono też opcję uzupełniania ankiety MiFID.

...
Czytaj więcej

Santander BP wprowadza konto na zdjęcie

Santander Bank Polska, jako kolejny bank, wprowadził możliwość otwierania konta za pomocą zdjęcia. Jak podaje bank, w ten sposób konto otwiera co czwarty nowy klient.

...
Czytaj więcej

Modele oferowania ubezpieczeń przez firmy leasingowe

Jako że umowa generalna nie odpowiada żadnej spośród umów nazwanych w kodeksie cywilnym, nie jest oczywiste, jaki podmiot posiada w jej ramach status ubezpieczonego. W przypadku umów generalnych kwestia ta nie jest z góry ustalona.

...
Czytaj więcej

Od 1 stycznia RF będzie działał również w imieniu osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Akt ten powołuje obok konsumenta i przedsiębiorcy, nowy podmiot działający w obrocie prawno-gospodarczym.

...
Czytaj więcej

PKO BP przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej

PKO BP przystępują do European Payments Initiative – sojuszu banków, który stworzy kartę płatniczą oraz cyfrowe płatności natychmiastowe, którymi będą się posługiwać Europejczycy w przyszłości.

...
Czytaj więcej

Flota BNP Paribas coraz bardziej eko

BNP Paribas w ciągu roku niemal podwoił liczbę samochodów hybrydowych, które są bardziej przyjazne dla środowisko, w swojej flocie.

...
Czytaj więcej

Boty przyśpieszą obsługę klientów Credit Agricole

W Credit Agricole uruchomiono automatycznego doradcę o imieniu Asia. Asia to czatbot, który ma odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania i wspomóc pracę doradców w telefonicznym Contact Center.

...
Czytaj więcej

Otwarta bankowość w Banku Pekao

Bank Pekao wdrożył kolejną funkcjonalność. Otwarta bankowość umożliwia klientom podgląd stanu swoich kont w innych bankach. Dodatkowo, bank w ramach usługi otwartej bankowości umożliwia także przelewy zagraniczne.

...
Czytaj więcej

Autopay dostępne dla klientów Alior Banku

Alior Bank wprowadził usługę umożliwiającą automatyczne opłaty za przejazdy autostradami, poprzez korzystanie z systemu Autopay.

...
Czytaj więcej

18 banków deklaruje udział w Tarczy Finansowej PFR 2.0

18 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych zadeklarowało udział w Tarczy Finansowej PFR 2.0. Podmioty te będą przyjmować wnioski o subwencje finansowe dla mikro, małych i średnich firm z prawie 40 branż.

...
Czytaj więcej

Raty Od.nowa – produkt Banku BNP Paribas dostępny na Allegro

BNP Paribas, we współpracy z Allegro, do końca grudnia br. będzie promował Raty Od.nowa - limit odnawialny z RRSO 0%, który pozwoli klientom wielokrotnie korzystać z zakupów na raty.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium z nową odsłoną procesów pożyczkowych

Bank Millennium wdraża dodatkowe kanały wnioskowania o produkty pożyczkowe. Dodatkowe środki będzie można uzyskać w pełni zdalnie lub hybrydowo - online ze wsparciem pracownika infolinii lub placówki.

...
Czytaj więcej

W Santander można lokować środki IKE w zagraniczne inwestycje

Santander Biuro Maklerskie umożliwił posiadaczom IKE w formie rachunku maklerskiego inwestowanie na zagranicznych rynkach. W ofercie są akcje i jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego (ETF) z niemal całego świata.

...
Czytaj więcej

SuperVision FinTech Talks o chmurze obliczeniowej

Zdaniem ekspertów, ekspansja technologii chmurowych dopiero się rozpoczyna. Z roku na rok te technologie będą miały coraz większe znaczenie - wynika z webinaru z cyklu SuperVision FinTech Talks.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo strategiczne TU Europy, UnilinkCash i Ocenapolis.pl

Pośrednik finansowy UnilinkCash, platforma insurtechowa Ocenapolis.pl oraz zakład ubezpieczeń Europa łączą siły i podejmują partnerstwo strategiczne w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

VIG kupuje biznes życiowy i emerytalny od Aegon

Vienna Insurance Group podpisała umowę z Aegon w zakresie przejęcia spółek holenderskiej grupy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Poza Polską VIG kupi też biznes Aegonu w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Turcji.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas z rozłożeniem płatności kartą na raty

BNP Paribas, jako pierwszy bank w Polsce, udostępni swoim klientom usługę „Płać w ratach”. Usługa powstała we współpracy z Mastercard i firmą Polskie ePłatności i umożliwia rozłożenie na raty płatności dokonywanej kartą w sklepach stacjonarnych i online.

...
Czytaj więcej

UOKiK walczy z zatorami płatniczymi

UOKiK od pół roku toczy sprawy wobec kilkudziesięciu przedsiębiorstw, które nie opłacają faktur w terminie. Żadne z postępowań nie zostało jeszcze zakończone.

...
Czytaj więcej

Pekao Connect usprawni procesy księgowe w firmach

Pekao Connect to rozwiązanie Pekao S.A., które pozwala przedsiębiorcom na zintegrowanie procesów finansowych z bankiem. Umożliwia to samoczynną wymianę danych między systemami bankowym i finansowo-księgowym według zdefiniowanych harmonogramów połączeń.

...
Czytaj więcej

Deloitte: doświadczenia użytkownika są kluczowe dla klientów banków

Chociaż pod względem funkcjonalności polskie banki plasują się powyżej światowej średniej, to na polu doświadczenia użytkownika (user experience) wciąż pozostają w tyle - wynika z badania Deloitte.

...
Czytaj więcej

Alerty BIK z aplikacją mobilną

Alerty BIK wkrótce mają być dostępne w dedykowanej aplikacji mobilnej. Jak wynika z zapowiedzi, aplikacja „Mój BIK – bezpieczne finanse” ma zostać oddana do użytkowania w najbliższych tygodniach – podaje portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Apple Pay i Google Pay w Credit Agricole

Klienci Credit Agricole mogą dodawać karty płatnicze do portfeli Apple Pay i Google Pay za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku.

...
Czytaj więcej

IKE i IKZE dostępne w inPZU.pl

TFI PZU rozszerza zakres swojego portalu inwestycyjnego inPZU.pl. Na platformie pojawiły się produkty emerytalne IKZE i IKE.

...
Czytaj więcej

RF przystępuje do kolejnego postępowania przeciwko bankowi

Rzecznik Finansowy przystąpił do postępowania w sprawie Idea Banku. W omawianej sprawie powód domaga się od banku odszkodowania i zwrotu kwoty wpłaconej w obligacje GetBack, na których stracił 50 tys. zł.

...
Czytaj więcej

KNF chce być proaktywnym nadzorcą

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, opowiedział na łamach Rzeczpospolitej, jakie zmiany czekają Urząd i na czym skupi się w przyszłości.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole otrzymało certyfikat Pracowni Prostej Polszczyzny UWr

Credit Agricole za swoją umowę i regulamin konta otrzymał certyfikat Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwsze wyróżnienie dla dokumentów bankowych.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas coraz bardziej przystępne dla osób z niepełnosprawnościami

Już 50 oddziałów BNP Paribas otrzymało certyfikat „Obiekt bez barier”, który przyznawany jest obiektom spełniającym wymagania dotyczące dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas wspiera ekologiczne inwestycje

BNP Paribas sfinansował ekologiczne inwestycje o wartości ponad 1,5 mld zł. Ponad 1 mld złotych był przyrostem w ciągu ostatnich trzech lat, a 461 mln zł – w bieżącym roku.

...
Czytaj więcej

PZU zainwestuje w obligacje BGK

Rada nadzorcza PZU podjęła decyzję o nabyciu obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

...
Czytaj więcej

Idea Bank wzmacnia bezpieczeństwo przetwarzania danych

Idea Bank, jako pierwszy podmiot w polskim sektorze finansowym, uzyskał certyfikaty ISO 27017 oraz ISO 27001. Potwierdzają one bezpieczeństwo przetwarzania danych w chmurze.

...
Czytaj więcej

Biała Księga Rzecznika Finansowego: Polacy potrzebują wsparcia w sporach z instytucjami finansowymi

Rzecznik Finansowy opublikował Biała Księga. W dokumencie podsumował blisko 5 lat swojej działalności. W tej sposób RF przekonuje, że jego instytucja jest potrzebna.

...
Czytaj więcej

Millennium Leasing we współpracy z ESOLEO

Spółka Millennium Leasing rozpoczęła współpracę z ESOLEO, która dostarcza instalacje fotowoltaiczne.

...
Czytaj więcej

PIU o możliwych zmianach po rewizji Solvency II

Na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń pojawiło się podsumowanie dotychczasowych prac w ramach rewizji Solvency II. Pierwsze projekty nowelizacji przepisów można spodziewać się w II poł. 2021 r. PIU wskazuje, w jakich obszarach można spodziewać się zmian.

...
Czytaj więcej

Więcej zdalnych narzędzi dla firm od Aliora

Alior Bank kontynuuje digitalizację narzędzi dla przedsiębiorców. Niedawno bank poinformował o Centrum Produktów, nowym module w bankowości internetowej BusinessPro – podaje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Deloitte: ponad połowa dyrektorów finansowych spodziewa się wzrostu zysków

54 proc. dyrektorów finansowych w Europie spodziewa się w ciągu roku wzrostu zysków - wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte.

...
Czytaj więcej

Poziom finansowania leasingiem spada

Poziom finansowania leasingiem w Europie spadł o 24,5 proc. w I poł. 2020 r. Wartość nowych umów wyniosła w tym okresie 121,9 mld euro – wynika z najnowszych danych zebranych przez federację leasingową Leaseurope.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy powołuje grupę roboczą ds. kredytów konsumenckich

Przy Biurze Rzecznika Finansowego powstaje grupa robocza ds. kredytów konsumenckich. Jej zadaniem będzie ujednolicenie praktyk wśród banków i instytucji finansowych w zakresie rozliczania zwrotu opłat za wcześniej spłacone kredyty konsumenckie.

...
Czytaj więcej

Santander: Polacy wybierają bezpieczne inwestycje

Polacy, lokując oszczędności, przede wszystkim poszukują bezpieczeństwa. Dlatego też prawie 75 proc. oszczędności trzymają na lokatach bankowych – co jest wynikiem blisko dwa razy większym niż średnia europejska.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnia katalog nagród dla firm

Alior Bank, jako pierwszy na rynku, oferuje katalog nagród dla biznesu w programie Mastercard® Bezcenne® Chwile. Działania skierowane są do przedsiębiorców z sektora mikro, którzy aktywnie korzystają z kart Mastercard wydanych przez bank.

...
Czytaj więcej

PIU: będą zmiany dot. AML i CTF. W propozycjach m.in. rozszerzenie obowiązków na inne pośredników i inne obszary ubezpieczeń

PIU na swoim blogu informuje o toczonej na poziomie Unii Europejskiej ocenie ryzyka w zakresie zagrożeń związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Komisja Europejska planuje kolejne regulacje w tym obszarze.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy BNP Paribas Bank Polska w III kw. 2020 r.

W omawianym okresie Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska wypracowała 232 mln zł zysku netto. Od początku roku zysk netto wzrósł do 566 mln zł.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing uruchamia sprzedaż samochodów online

Santander Leasing uruchomił dedykowaną platformę do sprzedaży nowych pojazdów - multisalon24.pl.

...
Czytaj więcej

Santander: 60 proc. Polaków posiada oszczędności

Jak wynika z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020”, 43 proc. Polaków deklaruje, że posiadane oszczędności pozwalają im czuć się bezpiecznie.

...
Czytaj więcej

PKO BP z nową usługą w kantorze internetowym

PKO BP wprowadził do swojej oferty nową usługę - możliwość transferu środków ze sprzedaży walut bezpośrednio na konto w innym banku – podaje cashless.pl.

...
Czytaj więcej

KNF surowa dla członków zarządów nadzorowanych spółek

Jak podaje red. Pulsu Biznesu, KNF coraz więcej uwagi będzie skupiać na działalności członków zarządów nadzorowanych spółek. Spodziewany jest wzrost liczby ukaranych osób, jak też wysokości nakładanych na nich sankcji.

...
Czytaj więcej

ZPF: liczba udzielonych pożyczek spadła o 38 proc.

Pomimo wzrostu zainteresowania produktami pożyczkowymi, liczba udzielonych pożyczek w I poł. 2020 r. spadła o 30 proc. w stosunku do I poł. 2019 r. – wynika z badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Wyniki Alior Banku w III kw. 2020 r.

W III kwartale 2020 r. Alior Bank uzyskał 82 mln zł zysku netto. Bank wzmocnił udział w kredytach hipotecznych, osiągając 45 proc. wzrost r/r i sprzedaż o wartości 0,96 mld zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki Banku Pekao w III kw. 2020 r.

Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao po III kw. 2020 r. wyniósł 917 mln zł (spadek o 38 proc. r/r.). W minionym okresie bank kontynuował działania ograniczające koszty operacyjne oraz prowadził dalszą cyfryzację procesów.

...
Czytaj więcej

Wyniki PKO BP za III kw. 2020 r.

W minionym kwartale PKO BP odnotował 712 mln zł zysku netto. Jak podaje Puls Biznesu, wynik ten był nieznacznie wyższy od oczekiwanego przez analityków, którzy spodziewali się zysku netto na poziomie 698 mln zł.

...
Czytaj więcej

Nowe konta firmowe w PKO BP

PKO BP wprowadził do oferty dwa nowe rachunki dla klientów firmowych: PKO Konto Firmowe, PKO Konto Firmowe Premium oraz nowy, dedykowany rachunek dla średnich i większych przedsiębiorstw - PKO Rachunek dla Przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

TFI wprowadzają narzędzia do obsługi zdalnej

Pandemia koronawirusa sprawiła, że instytucje finansowe – w tym TFI – muszą wprowadzać narzędzia do obsługi zdalnej. Jak donosi Puls Biznesu, konsumenci odwracają się od lokat w stronę funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Santander wspiera przedsiębiorców w zdalnym prowadzeniu firmy

Ze zdalnych usług Santander BP skorzystało już 25 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Bank wprowadził pakiet e-usług dla przedsiębiorców, które mają ułatwić codzienne bankowanie.

...
Czytaj więcej

Nest Bank: mikrofirmy niepewnie patrzą w przyszłość

Jedynie 61 proc. mikroprzedsiębiorców deklaruje poczucia bezpieczeństwa finansowego – w zeszłym roku było to 87 proc. badanych – wynika z 3 edycji Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku.

...
Czytaj więcej

RF przystępuje do kolejnej sprawy dotyczącej kredytu

Rzecznik Finansowy przystąpił do kolejnej sprawy dotyczącej kredytu. Tym razem została wszczęta z powództwa konsumentów przeciwko PKO BP S.A.

...
Czytaj więcej

Millennium udostępnia online Program Inwestycyjny

Bank Millennium udostępnił w bankowości elektronicznej Program Inwestycyjny Millennium, który umożliwia inwestowanie na rynkach lokalnych i międzynarodowych. Program dostępny jest zarówno z poziomu serwisu internetowego, jak i aplikacji mobilnej.

...
Czytaj więcej

mBank zmienia adres po 22 latach

mBank przenosi swoją siedzibę na ulicę Prostą 18 – do kompleksu Mennica Legacy Tower. Nowy adres będzie funkcjonował od 20 listopada.

...
Czytaj więcej

Aplikacja eDO App we współpracy z Autenti

Autenti współpracuje z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych nad aplikacją eDO App – podaje portal fintek.pl. Aplikacja ma umożliwiać zdalne potwierdzanie tożsamości za pomocą e-dowodu osobistego.

...
Czytaj więcej

RF sprawdzi, czy Santander Bank Polska zaprzestał stosowania klauzul abuzywnych w dokumentach dot. wakacji kredytowych

Do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło zawiadomienie od klienta o stosowaniu przez Santander Bank Polska S.A. klauzul abuzywnych w aneksie umowy kredytu dot. wakacji kredytowych.

...
Czytaj więcej

Rząd za likwidacją instytucji Rzecznika Finansowego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

mBank z 100 mln zł zysku w III kw. 2020 r.

mBank zanotował 100,6 mln zł zysku netto (255 mln zł brutto) w III kw. 2020 r. Jak podaje bank, w omawianym okresie zarówno dochody, jak i koszty obniżyły się w porównaniu do poprzedniego kwartału.

...
Czytaj więcej

Grupa Santander Bank Polska po III kwartałach 2020 r.

Grupa Santander BP w III kw. 2020 r. osiągnęła zysk na poziomie 480 mln zł (wzrost o 51 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału). Jednocześnie zysk po trzech kwartałach był o 41 proc. niższy r/r i wyniósł 956 mln zł.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski wdrożył trwały nośnik 2.0.

Klienci PKO BP będą mogli – jako pierwsi na rynku – skorzystać z trwałego nośnika 2.0., który umożliwia dostarczanie dokumentów prywatnych.

...
Czytaj więcej

Wyniki i działalność Grupy Banku Millennium po III kw. 2020 roku

Po III kw. 2020 r. łączny, skonsolidowany zysk netto grupy Millennium wyniósł 132 mln zł – jest to spadek w wysokości 75 proc. r/r. Po skorygowaniu o zdarzenia nadzwyczajne zysk wyniósłby 583 mln zł netto (189 mln zł w III kw.), a skorygowany ROE 8,5 proc

...
Czytaj więcej

Santander BP wspiera Zielony Zwrot TAURONA

Santander Bank Polska jest dealerem emisji pierwszych obligacji Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability–linked) dla spółki TAURON Polska Energia S.A. o wartości 1 mld zł.

...
Czytaj więcej

Idea Bank ze zgodą na działalność jako TPP

Idea Bank – podaje portal fintek.pl – uzyskał zgodę na funkcjonowanie jako TPP (Third Party Provider).

...
Czytaj więcej

Bilety w aplikacji mobilnej Alior Banku

Aplikacja mobilna Alior Banku została rozszerzona o nowe funkcje: możliwość zakupu biletów miejskich i parkingowych w ramach systemu moBILET.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z pierwszą placówka w centrum handlowym

Credit Agricole otworzył pierwszą placówkę w centrum handlowym – łódzkiej Manufakturze. Jednocześnie jest to szósta bezgotówkowa placówka banku w Polsce.

...
Czytaj więcej

Getin Bank z ofertą z okazji Światowego Dnia Oszczędzania

Getin Bank przygotował specjalną ofertę w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Oszczędzania - promocyjne oprocentowanie w wysokości 1,2 proc. w skali roku dotyczące "Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym".

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn nowym szefem ryzyka w mBanku

Rada Nadzorcza mBanku powołała z dniem 22 października 2020 r. Marka Lusztyna na stanowisko wiceprezesa zarządu mBanku. Po uzyskaniu zgody KNF, Marek Lusztyn obejmie funkcję wiceprezesa banku ds. zarządzania ryzykiem.

...
Czytaj więcej

RF złożył wniosek do SN o wydanie uchwały ws. rozliczenia kredytu w walucie obcej po uznaniu umowy za nieważną

RF uważa, że w polskim prawie brakuje wytycznych w kwestii rozliczenia między stronami nieważnej umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pyta banki o przerwy w dostępie do bankowości online

Rzecznik Finansowy postanowił wystąpić do podmiotów rynku bankowo – kapitałowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie informacji dotyczących zakresu i częstotliwości występowania przerw w dostępności zdalnej bankowości.

...
Czytaj więcej

Prudential: Polacy bardziej boją się o swoje finanse, niż o zdrowie

Pandemia koronawirusa wywołuje u Polaków wiele obaw. Najczęściej boimy się o swoje finanse (1/3 ankietowanych), rzadziej o zdrowie (16 proc. badanych) – wynika z badania Prudential Family Index.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z grupowym ubezpieczeniem od cyber ryzyk

Santander Leasing, jako pierwsza firma leasingowa na rynku, wprowadza grupowe ubezpieczenie od cyber ryzyk. Produkt powstał przy współpracy z STU Ergo Hestia.

...
Czytaj więcej

ZPF: Czy w okresie pandemii wzrosło zjawisko nadużyć w sektorze finansowym?

Ponad 40 proc. przedstawicieli instytucji finansowych wskazało, że brak świadomości klientów to istotny problem zwiększający ryzyko wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym – wynika z badania „Nadużycia w sektorze finansowym” opracowanym przez ZPF i EY.

...
Czytaj więcej

Santander z kolejnymi udogodnieniami dla biznesu

Santander Bank Polska udostępnił przedsiębiorstwom z sektora MSP poręczenia wadialne, oferowane przez POLFUND. Dzięki tej dodatkowej usłudze przedsiębiorcy, uczestnicząc w przetargach, nie muszą angażować swoich środków.

...
Czytaj więcej

Pocztylion-Arka przejmuje zarządzanie funduszami Aegon PPK

Z dniem 19 października br. Pocztylion-Arka PTE S.A. przejęło od Aegon PTE S.A. zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty Aegon PPK DFE. Przejęcie jest wynikiem porozumienia pomiędzy instytucjami.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska z „Planem wsparcia w chorobie” wspólnie z BNP Paribas Cardif

„Plan wsparcia w chorobie” to produkt dostępny dla klientów Banku BNP Paribas, którego zakres obejmuje wsparcie finansowe w sytuacji zachorowania na nowotwór lub poważne schorzenie kardiologiczne.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska przedłużyła o 6 miesięcy ubezpieczenia należności handlowych od KUKE

KE podjęła decyzję o wydłużeniu, o 6 miesięcy, okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej. Na skutek tej decyzji polskie spółki eksportujące do krajów Wspólnoty i OECD mogą dłużej korzystać z KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+.

...
Czytaj więcej

Nowa aplikacja Idea Banku w 2021 r.

W pierwszym kwartale 2021 r. klienci Idea Banku będą mogli liczyć na nową aplikację mobilną - donosi portal cashless.pl. Dodatkowo, bank ma też w planach rozwój systemu Idea Cloud.

...
Czytaj więcej

mBank z dwiema nowościami

mBank poszerza ofertę o dwie nowości: kartę mobilną, a także uzupełnienie rachunku Junior o dopasowaną do niego aplikację mobilną.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z ofertą dla przenoszących kredyty

Pekao wprowadziło specjalne warunki cenowe pożyczki na spłatę zobowiązań w innych bankach. Maksymalna kwota finansowania to nawet 200 tys. zł z okresem kredytowania do 10 lat.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił kalkulator dla kredytobiorców

RF wdrożył na swojej stronie internetowej kalkulator przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Umożliwia on wyliczenie kwoty, jaką bank lub instytucja pożyczkowa powinni zwrócić kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

...
Czytaj więcej

mLeasing uruchamia sprzedaż samochodów online

mLeasing, za pośrednictwem portalu mAuto.pl, umożliwia przedsiębiorcom dostęp do oferty nowych i używanych pojazdów, z opcjami finansowania leasingiem lub wynajmu długoterminowego.

...
Czytaj więcej

Kolejny podmiot finansowy upraszcza język komunikacji

Santander Bank Polska prowadzi projekt „Rzecz jasna”, który ma za cel uprościć komunikację z klientami. Zakłada on stosowanie zasad prostego języka w dokumentach, przez co sprawia, że stają się one bardziej czytelne i przejrzyste.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z 1000 zł premii dla przedsiębiorców

Bank Pekao ponownie wypłaci 1000 zł premii dla mikroprzedsiębiorców, którzy będą aktywnie korzystać z produktów banku.

...
Czytaj więcej

Deloitte: cyfrowo zaawansowane banki osiągają lepsze wyniki finansowe

60 proc. banków było zmuszone ograniczyć funkcjonowanie swoich placówek w związku z koronawirusem. Z obecną sytuacją najlepiej radzą sobie banki, które funkcjonują zdalnie – wynika z badania Deloitte.

...
Czytaj więcej

EIOPA przedstawiła projekty regulacyjne i wykonawcze standardy techniczne do aktów delegowanych dot. PEPP

EIOPA przekazała Komisji Europejskiej zestaw projektów regulacyjnych i wykonawczych standardów technicznych oraz porady dotyczące aktów delegowanych, których celem jest wdrożenie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (PEPP).

...
Czytaj więcej

AXA TFI ze zgodę KNF na zmianę właścicielską

Grupa UNIQA uzyskała już wszystkie zgody polskiego organu nadzoru na przejęcie polskich spółek należących do AXA. Jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowana transakcja.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska proponuje podmiotom z sektora MŚP wydłużenie okresu kredytowania

Santander Bank Polska umożliwia swoim klientom korporacyjnym – małym firmom – wydłużenie okresu spłaty kredytów o 6 lub 12 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Jedna trzecia przedsiębiorstw MSP podpisała już umowy PPK

Już jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw, które jesienią mają wprowadzić PPK, podpisała umowy o ich zarządzanie – donosi PAP, na podstawie wypowiedzi wiceprezesa PFR Bartosza Marczuka.

...
Czytaj więcej

Zmiany w kredytach hipotecznych Banku Millennium

Bank Millennium wprowadził usługę, w ramach której klienci, którzy złożyli wniosek o kredyt hipotecznym, mogą śledzić status wniosku w serwisie Millenet i aplikacji mobilnej.

...
Czytaj więcej

Alior Bank umożliwia klientom biznesowym zawarcie umów o zarządzanie PPK z PZU TFI

Alior Bank rozpoczął współpracę z TFI PZU. Bank umożliwił w oddziałach, obsługujących klientów biznesowych, zawarcie umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym z funduszem TFI PZU - PPK inPZU SFIO.

...
Czytaj więcej

Doradztwo inwestycyjne w PKO coraz bardziej popularne

Z doradztwa inwestycyjnego w PKO BP skorzystało już ponad 6 tys. klientów, którzy ulokowali w usługach ponad 1 mld zł.

...
Czytaj więcej

Polacy docenili zdalne bankowanie

W czasie pandemii Polacy chętniej korzystają ze zdalnego bankowania - donosi portal fintek.pl, przytaczając wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Credit Agricole przez Interactive Research Center.

...
Czytaj więcej

Przelewy z kont innych banków w Santander Open już dostępne

Klienci banku Santander mają już dostęp do usługi PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia zainicjowanie przelewu Elixir z konta w innym w banku w ramach usługi Santander Internet.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną w sporze o UNWW 

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dot. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. RF zaskarżył wyrok II instancji, odmawiający przyznania ubezpieczonemu prawa do zwrotu wpłaconych składek.

...
Czytaj więcej

RPO interweniuje do Premiera o zaniechanie prac legislacyjnych dot. likwidacji RF

RPO wystosował do Premiera RP list. Przekazał w nim prośbę wstrzymania i zaniechania prac legislacyjnych mających na celu likwidację urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem RPO, przejęcie kompetencji RF przez UOKiK nie poprawi poziomu ochrony konsumentów.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK otrzyma nowe kompetencje

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

...
Czytaj więcej

Bankowość prywatna w Millennium z funduszami zagranicznymi Franklin Templeton

Klienci bankowości prywatnej w banku Millennium będą mogli inwestować w fundusze Franklin Templeton Investment Funds Société d'investissement à capital variable z siedzibą w Luksemburgu.

...
Czytaj więcej

Będą zmiany w sposobie pokrycie kosztów nadzoru nad sektorem emerytalnym

​W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia ws. wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Faktoring rusza z cyklem webinariów dla przedsiębiorców

1 października ruszy jesienna edycja Biznesuj Bezpiecznie – webinariów BNP Paribas Faktoring. Bezpłatne warsztaty online są przeznaczone dla właścicieli firm i pracowników działów księgowości.

...
Czytaj więcej

Mobilne akceptacje w Pekao

W Banku Pekao S.A. klienci mogą zmieniać dane i ustawienia bankowości elektronicznej Pekao24 za pomocą aplikacji lub kodu SMS, bez podpisywania papierowych dokumentów.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas rozwija GOmobile

GOmobile – aplikacja mobilna BNP Paribas – kolejny raz będzie uaktualniana.

...
Czytaj więcej

RF odpowiada na projekt ustawy likwidującej Biuro RF

​Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego, którym dokonuje się likwidacji instytucji RF. 

...
Czytaj więcej

Idea Banku w II kw. 2020 r.

Idea Bank przedstawił wyniki finansowe za II kw. 2020 r. Jak podaje bank, zanotowano zysk na poziomie skonsolidowanym o wartości 1 mln zł, a jednostkowym - 5,7 mln zł.

...
Czytaj więcej

PPK: pierwsze przejęcie na rynku

Na rynku PPK dojdzie do pierwszego przejęcia – donosi serwis analizy.pl. Pocztylion-Arka PTE i Aegon Polska doszły do porozumienia, w ramach którego Pocztylion przejmie zarządzanie nad funduszami zdefiniowanej daty Aegon PPK DFE.

...
Czytaj więcej

PKO z Kontem Za Zero dla fanów sportu

PKO BP we współpracy z CANAL+ przygotował ofertę skierowaną do fanów sportu.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z 1 mld zł w sprzedaży ubezpieczeń inwestycyjnych

Jak podaje Credit Agricole Bank Polska, osiągnięto historyczny przypis składki ze sprzedaży ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym – miliard złotych. Wynik ten uzyskano po dziewięciu latach współpracy z Credit Agricole Life Insurance Europe.

...
Czytaj więcej

Opublikowano projekt ustawy likwidującej instytucję Rzecznika Finansowego

Z dniem 1 stycznia 2021 przestanie istnieć instytucja Rzecznika Finansowego, wynika z opublikowanego projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

ZPF: wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia w obszarze finansów

Blisko 90 proc. Polaków jest zdania, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Mimo to, z roku na rok wzrasta poziom społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów – wynika z najnowszego badania „Moralność finansowa Polaków”.

...
Czytaj więcej

Klienci PKO BP mogą zdalnie założyć rachunek inwestycyjny

W serwisie iPKO wprowadzono nową funkcję: możliwość założenia rachunku inwestycyjnego online. Jest to pierwsze, komercyjne wykorzystanie usługi mSzafir.

...
Czytaj więcej

Pierwszy milion złotych przelany za pomocą Asystenta głosowego w IKO

Przy pomocy Asystenta głosowego w aplikacji IKO, klienci banku PKO BP dokonali przelewów o wartości 1,2 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Santander Open z nową usługą

Santander Bank Polska wprowadza kolejną usługę w ramach otwartej bankowości: przelewy z kont w innych bankach w Santander Internet.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy wzywa Provident do usunięcia spornych klauzul w umowach pożyczek

Rzecznik Finansowy wezwał Provident Polska S.A. do usunięcia z umów pożyczek klauzul wyłączających obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie jej przedterminowej spłaty przez klienta.

...
Czytaj więcej

Deloitte: ochrona danych musi nadążać za rozwojem technologii

Sektor finansowy powinien już teraz przyjąć bardziej proaktywną postawę w kwestii możliwych zagrożeń związanych z ochroną danych i prywatności klientów – wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Nowe Konto Private Banking w Banku Pekao

Pekao S.A. wprowadził nowe Konto Private Banking, w ramach którego zapewnione jest m.in. osobiste doradztwo czy dostęp do oferty inwestycyjnej.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie PPE w małych firmach jest mniejsze

Kolejny etap wdrażania PPK coraz bliżej. Jak podaje Rzeczpospolita, małe przedsiębiorstwa rzadziej decydują się na wdrożenie PPE zamiast PPK.

...
Czytaj więcej

Santander z akcją poMOC jest w nas

Santander Bank Polska kolejny raz organizuje akcję „poMOC jest w nas”, w której bank i klienci - dzięki codziennemu bankowaniu - pomagają potrzebującym. W tej edycji środki trafią do wybranych ośrodków onkologicznych dla dzieci w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Konto Proste Zasady na selfie w Getin Banku

Getin Bank dołącza do grona banków, w którym można założyć konto bez wychodzenia z domu – za pomocą selfie.

...
Czytaj więcej

Aviva: wrzesień miesiącem PPK

Aviva w najnowszym komunikacie sygnalizuje, że wrzesień jest najlepszym momentem na wdrożenie PPK przez firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników.

...
Czytaj więcej

Nowe funkcje aplikacji mobilnej iPKO biznes

Do aplikacji iPKO biznes wprowadzono nowe funkcje: możliwość sprawdzenia ile pieniędzy pozostaje do dyspozycji, historię transakcji oraz limity dzienne i miesięczne. Jak podaje PKO BP, jest to pierwsze takie rozwiązanie dla klientów biznesowych.

...
Czytaj więcej

PKO BP z faktoringiem z poziomu serwisu transakcyjnego

PKO BP oferuje swoim klientom korzystanie z usług faktoringu zdalnie, w ramach serwisu transakcyjnego iPKO. Z faktoringu mogą korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas z dużym finansowaniem CIB w I poł. 2020 r.

Bank zakończył pierwsze półrocze 2020 r. dużymi transakcjami w obszarze CIB (Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej). Łączna kwota zaangażowania Banku BNP Paribas w finansowanie w tym obszarze przekroczyła 4 mld zł w omawianym okresie.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU po I półroczu 2020 roku -  główne obszary wzrostu to segment ubezpieczeń życiowych i bancassurance

I półrocze 2020 r. Grupa PZU zakończyła z przypisem składki brutto na poziomie 11,7 mld z i wynikiem netto 1,6 mld zł.

...
Czytaj więcej

Millennium oferuje przedsiębiorcom dopłaty do odsetek

​Bank Millenium podpisał z BGK umowę. Umożliwia ona przedsiębiorcom ubieganie się o dopłaty do odsetek kredytowych. Z rozwiązania mogą skorzystac przedsiębiorstwa, których płynność została naruszona w związku z pandemią.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

​PIU: rozporządzenie PRIIPs KID wymaga całościowego spojrzenia na ten rynek i  jego interesariuszy

PIU zamieściła na swoim blogu wpis o aktualnym stanie prac nad kolejnymi zmianami regulacji PRIIPs. PIU wyraziła nadzieję, że aktualnie prowadzone badanie KE w zakresie KID przyniesie rozsądne wnioski i umożliwi całościowe spojrzenie na te produkty.

...
Czytaj więcej

Znika marka T-Mobile Usługi Bankowe

Alior Bank i T-Mobile Polska kończą współpracę pod marką T-Mobile Usługi Bankowe – donosi Rzeczpospolita. Pod koniec listopada 2020 r. dotychczasowi klienci zostaną przeniesieni do Alior Banku.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z nową stroną internetową

Santander Leasing zaprezentował nową wersję swojej strony internetowej. Udoskonalona witryna ma być bardziej przyjazna zarówno dla klientów, jak i partnerów biznesowych.

...
Czytaj więcej

Program „Bezcenne chwile” dla klientów Alior Banku

Program „Bezcenne chwile” pozwala zbierać punkty za płatności kartami kredytowymi, które można wymieniać na nagrody rzeczowe czy wydarzenia kulturalne.

...
Czytaj więcej

ZPF apeluje do MF o zmianę zapisów w projekcie ustawy o tzw. estońskim CIT

ZPF przedstawił stanowisko w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Millennium ma 2 miliony aktywnych klientów cyfrowych

Do bankowości elektronicznej banku Millennium loguje się regularnie już 2 miliony klientów banku. Klienci trzy razy częściej korzystają z aplikacji mobilnej i robią średnio 5 przelewów miesięcznie.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do prac nad reformą OFE

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac rządu, do końca września rada ministrów ma zająć się rządowym projektem ustawy reformującej OFE.

...
Czytaj więcej

Pekao Faktoring z programem wsparcia zabezpieczonym gwarancjami BGK

Pekao Faktoring podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na wsparcie limitów faktoringowych gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Jest to pierwszy tego typu faktoring w Europie.

...
Czytaj więcej

ING z RoboPlatformą usprawniającą przedsiębiorstwa

ING oferuje swoim klientom możliwość usprawnienia procesów wewnętrznych w firmie za pomocą RoboPlatform – autorskiej platformy wykorzystującej robotykę.

...
Czytaj więcej

Pekao z lepszą ofertą gwarancji COSME

Bank Pekao S.A. podpisał aneks do umowy gwarancyjnej w ramach programu COSME, dzięki któremu kredyty obrotowe udzielone do końca roku będą objęte wyższą, 80 proc. gwarancją EFI.

...
Czytaj więcej

mBank pozwala ekspresowo zarejestrować firmę

mBank udostępnił biurom rachunkowym system, który pozwala zarejestrować firmę, otworzyć konto bankowe i połączyć je ze zintegrowaną z serwisem transakcyjnym księgowością za jednym razem. Nad całym procesem czuwa księgowy, który wspiera przedsiębiorcę.

...
Czytaj więcej

Posłowie pytają premiera o plany likwidacji Biura Rzecznika Finansowego

​Do Prezesa Rady Ministrów skierowana została interpelacja nr 9711 w sprawie planowanej likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem autora pisma pomysł przeniesienia tej instytucji jest sprzeczny z unijnym prawem.

...
Czytaj więcej

Nest Bank z BLIKIEM

Kolejny bank udostępnił swoim klientom BLIKA. Od teraz można z niego korzystać również w Nest Banku – podaje portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Czugan nowym prezesem ZPF

Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowym powołała Marcina Czugana – dotychczasowego wiceprezesa – na stanowisko prezesa zarządu. Zmiany w ZPF mają być impulsem do dalszego rozwoju Związku i zwiększania jego potencjału.

...
Czytaj więcej

TFI PZU uruchomiło PPK już u 6,5 tys. pracodawców 

Jak podało TFI PZU w komunikacie prasowym, spółka zawarła już 6,5 tys. umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z pracodawcami.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: Polacy coraz chętniej wybierają fundusze

Coraz więcej konsumentów decyduje się na fundusze inwestycyjne. Ze względu na decyzję RPP o obniżeniu stóp procentowych z lokat ubyło 40 mld zł w okresie luty-czerwiec 2020 r. Z kolei w funduszach inwestycyjnych, widać przyrost wpłat.

...
Czytaj więcej

Termin uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym zostanie przesunięty

Ministerstwo Finansów zaproponowało wydłużenie o 2 miesiące terminu uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Odpowiedni projekt wprowadzający zmianę został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy złożył powództwo w imieniu klienta w sprawie GetBack

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta. Po raz RF wystąpił z powództwem w tzw. sprawie GetBack. Stroną pozwaną został Idea Bank S.A. Zdaniem RF w spornej sprawie doszło do misselingu przy sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack.

...
Czytaj więcej

Deloitte: leasing przyszłością finansowania w branży motoryzacyjnej

Głównym źródłem przychodów z usług finansowych w branży motoryzacyjnej są kredyty i leasing, a na drugim miejscu ubezpieczenia i płatności - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Millennium Docs Against Gravity z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity dzięki wsparciu Banku Millennium i agencji reklamowej Change Serviceplan będzie dostępna również dla osób niedowidzących i niedosłyszących. 

...
Czytaj więcej

BCC przeciwny ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Business Centre Club wystosował stanowisko, w którym sprzeciwia się ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas poszerza współpracę z Booksy

W ramach współpracy BNP Paribas i aplikacji Booksy, klienci będą mogli umawiać się na spotkania już nie w stu, ale we wszystkich oddziałach banku.

...
Czytaj więcej

Które konto bankowe można najszybciej założyć?

Zdalne założenie konta osobistego wcale nie musi oznaczać oszczędności czasu. Aby tego dokonać potrzeba od 28 do 40 kliknięć w formularzach, które mogą mieć nawet 15 podstron - sprawdził Rankomat.pl.

...
Czytaj więcej

ZPF: Barometr Rynku Consumer Finance nieznacznie się poprawił

Wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) w III kw. br. nieznacznie się poprawiła, po spadku w pierwszym półroczu o prawie 26 p.p. – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas udostępnia swoim klientom IBM Trusteer Rapport

Bank BNP Paribas dba o bezpieczeństwo swoich klientów w sieci. Od teraz mogą oni bezpłatnie korzystać z aplikacji IBM Trusteer Rapport, która chroni przed kradzieżą danych przekazywanych drogą elektroniczną.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Alior Banku w I poł. 2020 r.

Alior Bank w pierwszej połowie roku wypracował 1,741 mld zł przychodów. Z kolei strata, spowodowana głównie przez zdarzenia jednorazowe, wyniosła 513 mln zł.

...
Czytaj więcej

Santander wdraża Chatbota Santi

Santander Bank Polska wdrożył chatbota o imieniu Santi, który umożliwia klientom i osobom zainteresowanym przedstawienie oferty banku o każdej porze.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas strategicznym partnerem festiwalu OFF CAMERA

BNP Paribas jest patronem sekcji „Między nami kobietami” i strategicznym partnerem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, który w tym roku odbędzie się 11 września.

...
Czytaj więcej

Wizytę w Credit Agricole można zarezerwować przez Booksy

Credit Agricole rozpoczęło współpracę z Booksy. Od teraz na wizytę w wybranej placówce o dogodnej dla klienta godzinie można umówić się za pomocą aplikacji.

...
Czytaj więcej

Klienci firmowi ING Banku Śląskiego zapłacą przez Google Pay

ING Bank Śląski udostępnił swoim klientom firmowym korzystanie z Google Pay – aplikacji dla systemu Android, która umożliwia płatność telefonem.

...
Czytaj więcej

RF wystąpił o wyjaśnienia ws. minimalnego oprocentowania kredytów

Rzecznik Finansowy interweniuje w kwestii minimalnego oprocentowania kredytów. RF wystąpił o wyjaśnienia w sprawie praktyk dotyczących wprowadzania lub podwyższania minimalnego oprocentowania kredytów i pożyczek – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji mobilnej Santandera

W aplikacji mobilnej banku Santander wprowadzono nowe funkcje: zmiany w usłudze Doradcy online i możliwość samodzielnej zmiany hasła.

...
Czytaj więcej

Leasing na Klik od Pekao Leasing

Leasing na Klik to nowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP od Banku Pekao S.A. i Pekao Leasing. Produkt jest dostępny zdalnie z ograniczonymi do minimum formalnościami.

...
Czytaj więcej

Coraz mniej klientów funduszy

Kolejny kwartał zakończył się z mniejszą liczbą klientów funduszy – donosi serwis analizy.pl. Na koniec czerwca aktywnych klientów było ponad 2,41 mln.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Bank Polska w II kw. 2020 r

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała 219 mln zł zysku netto w II kw. 2020 r. (+0,9 proc. r/r.). Bank stawia na dalszy rozwój nowoczesnych technologii w celu zapewnienia klientom funkcjonalności i bezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Korzyści i wyzwania przy wdrażaniu AI w sektorze finansowym w Polsce

Połowa przedsiębiorstw z sektora finansowego wdraża sztuczną inteligencję (AI) w swoich biznesach, choć robią to na różnym poziomie zaawansowania – wynika z badań ZPF.

...
Czytaj więcej

Miliardowa sprzedaż w PKO TFI

Sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy PKO TFI w lipcu przekroczyła 1 mld zł. Dodatkowo, w lipcu do funduszy zdefiniowanej daty działających w ramach PPK wpłynęło blisko 63 mln zł.

...
Czytaj więcej

Jak wygląda rynek chmury obliczeniowej w Polsce?

Rozwiązania chmurowe są coraz popularniejsze na polskim rynku. Jedynie 4 proc. przedsiębiorstw, które brały udział w badaniu „Computerworld”, nie planuje wdrażać tego typu narzędzi i usług w swoich organizacjach.

...
Czytaj więcej

Santander z nowym procesem wnioskowania o terminale

Santander Bank Polska, we współpracy ze spółką Elavon, wprowadził całkowicie zdalny proces wnioskowania o terminale płatnicze. Dodatkowo, w banku zniesiono abonament nawet na 24 miesiące.

...
Czytaj więcej

Program lojalnościowy BNP Paribas wesprze potrzebujących

Uczestnicy programu lojalnościowego mamBONUS Banku BNP Paribas otrzymali możliwość wymiany zebranych punktów na vouchery, które będą wspierać Szlachetną Paczkę.

...
Czytaj więcej

Nowe rozwiązania w iPKO biznes

PKO BP wprowadziło nowe udogodnienia dla klientów korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Aviva liczy na małe przedsiębiorstwa

Aviva liczy na mocną pozycję w segmencie małych przedsiębiorstw w programie PPK - wynika z wywiadu alebank.pl z Adamem Uszpolewiczem, prezesem Aviva Polska.

...
Czytaj więcej

VIG Polska zakłada TFI

​Polskie spółki ubezpieczeniowe należące do VIG we współpracy z C-Quadrat Investment AG utworzyły w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych „VIG C-Quadrat”.

...
Czytaj więcej

RF interweniuje: pyta banki i firmy pożyczkowe o zwroty kosztów kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty

Rzecznik Finansowy skierował do banków i firm pożyczkowych wezwanie o udzielenie informacji nt. wewnętrznych zasad instytucji w zakresie zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku jego przedterminowej spłaty.

...
Czytaj więcej

Biznes a pandemia – nowe wyzwania dla firm

Pandemia przyniosła firmom wiele wyzwań. Jednym z największych jest presja redukcji kosztów, konieczna przy zmniejszonej przez COVID aktywności sprzedaży.

...
Czytaj więcej

Sektor bankowy: zysk mniejszy o prawie połowę

Według najświeższych danych NBP, pierwsze półrocze bieżącego roku sektora bankowy zakończył z zyskiem na poziomie 3,93 mld zł – to o 48 proc. mniej niż w I poł. 2019 r. Jak podaje fintek.pl, jest to najgorszy wynik od kilku lat.

...
Czytaj więcej

Autopay dostępne dla klientów Pekao

Klienci Banku Pekao będą mogli płacić za przejazdy na autostradzie za pomocą usługi Autopay w ramach bankowości elektronicznej Pekao24 i aplikacji PeoPay.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas współfinansuje inwestycje PKN ORLEN

BNP Paribas, wspólnie z innymi uczestnikami powołanego konsorcjum, będzie finansował bieżące inwestycje PKN ORLEN w ramach kredytu rewolwingowego o wartości 1,75 mld euro. BNP Paribas jest bookrunnerem i głównym organizatorem finansowania.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija otwartą bankowość

Alior Bank udostępnił klientom BNP Paribas, dzięki usłudze AIS, możliwość bezdokumentowego podawania informacji o swoich wynagrodzeniu na potrzeby procesu kredytowego w Alior Banku.

...
Czytaj więcej

ZPF: Mniej wypłacanych pożyczek, pomimo wzrostu zainteresowania

W konsekwencji wprowadzenia przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tarczy antykryzysowej, 95 proc. wniosków o finansowanie było odrzucanych - wynika z analizy przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Grupy PKO BP w I poł. 2020 r.

Grupa PKO BP w I poł. 2020 r. wypracowała 1,3 mld zł zysku netto, a zysk netto w II kw. wyniósł 803 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy mBanku w I półroczu 2020 r.

Zysk netto Grupy mBank w I poł 2020 r. wyniósł 177,9 mln zł. Był to wynik niższy niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Grupie udało się jednak uzyskać rekordowe dochody czy rosnącą bazę i transakcyjność klientów.

...
Czytaj więcej

Pekao drugim bankiem w Polsce

Podczas konferencji prasowej p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba zwrócił uwagę, że ze względu na wzrost sumy bilansowej banku do 235 mld zł., Pekao stało się w tym momencie drugim bankiem w Polsce – podaje Polska Agencja Prasowa.

...
Czytaj więcej

Kredyty mieszkaniowe dostępne zdalnie?

Pandemia sprawiła, że cyfryzacja w bankach przyspieszyła. Zmiany mają nastąpić również w kredytach mieszkaniowych; w bankach trwają prace nad umożliwieniem otrzymania kredytu hipotecznego w sposób zdalny – podaje Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Program dopłat BGK dla przedsiębiorców w Banku Pekao

Program dopłat BGK dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw jest dostępny w Banku Pekao. Dopłaty do oprocentowania obejmują zarówno nowe, jak i już zaciągnięte kredyty obrotowe.

...
Czytaj więcej

Google z ofertą kont bankowych

Google będzie oferowało konta bankowe – czytamy na fintek.pl. Gigant informatyczny poinformował o nawiązaniu współpracy z ośmioma amerykańskimi bankami, w celu umożliwienia otwarcia rachunków bankowych w ramach Google Pay.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas stawia na dalszy rozwój platformy walutowej FX Pl@net

BNP Paribas będzie rozwijał usługi walutowe w ramach platformy FX Pl@net. Jednocześnie, jak poinformował bank, usługi te nie będą już dostępne w serwisie Rkantor.com.

...
Czytaj więcej

TFI PZU nie będzie pobierać opłat za zarządzenie inPZU Inwestycji Ostrożnych

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU rezygnuje z pobierania od klientów opłat za zarządzanie subfunduszem inPZU Inwestycji Ostrożnych. To pierwsza taka oferta na rynku.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji mobilnej Alior Giełda

Alior Bank wprowadził nowości w swojej aplikacji mobilnej Alior Giełda. Zmiany funkcjonalności mają zwiększyć komfort i zapewnić wygodę obsługi.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: koronawirus stworzył bombę zegarową niewypłacalności

Jak spodziewają się eksperci Euler Hermes, większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole uruchamia kolejne placówki bezgotówkowe

Credit Agricole uruchomił kolejne placówki w których nie ma kas, co umożliwia doradcom skupienie się na rozmowie i przygotowywaniu ofert dla klientów. Nowe placówki znajdują się w Bielsku-Białej i Gliwicach.

...
Czytaj więcej

Instytucje rynku finansowego powołały grupę roboczą ds. zrównoważonych finansów

Polska Izba Ubezpieczeń, Związek Banków Polskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Fundacja Standardów Raportowania powołały grupę roboczą ds. zrównoważonych finansów.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Santander Bank Polska w I poł. 2020 r.

W pierwszym półroczu 2020 r. dochody Santander Bank Polska wyniosły 4,3 mld zł i były mniejsze o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

...
Czytaj więcej

Zdalne otwieranie konta firmowego w mBank

mBank wprowadził, jako pierwszy bank w Polsce, możliwość w pełni zdalnego otwierania konta firmowego. Będzie to możliwe dzięki weryfikacji tożsamości za pośrednictwem e-dowodu osobistego oraz aplikacji eDO App.

...
Czytaj więcej

Fundacja Banku Millennium rozpoczyna cykl edukacyjny dla rodziców przedszkolaków

Fundacja Banku Millenium przygotowała cykl edukacyjny przeznaczony dla przedszkolaków z zakresu finansów. Cykl składa się z zestawu artykułów poradnikowych, z których rodzice będą mogli czerpać wiedzę.

...
Czytaj więcej

Milion transakcji goodie cashback w I poł. 2020 r.

Użytkownicy programu goodie cashback dokonali w pierwszej połowie 2020 r. ponad milion transakcji. Oznacza to zwrot cashbacku w wysokości blisko 3,5 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Badanie mBanku: przedsiębiorcy liczą, że niebawem wyjdą na prostą

Połowa polskich MŚP jest zdania, że już na jesieni ich sytuacja będzie dobra lub bardzo dobra – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie mBanku. W tym czasie aż 71 proc. badanych rozważa wejście na rynek e-commerce.

...
Czytaj więcej

Santander z pakietem usług medycznych dla przedsiębiorców z kartą płatniczą Mastercard

Santander Bank Polska we współpracy z Mastercard przygotował specjalną ofertę skierowaną do użytkowników kart Mastercard Business Debit, w ramach której mogą uzyskać dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej oferowanej przez LUX MED.

...
Czytaj więcej

EROD rozpoczęła konsultacji ws. stosowania RODO i dyrektywy PSD2

Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje ws. wytycznych 6/2020 na temat współzależności pomiędzy dyrektywą w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (PSD2) a ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

...
Czytaj więcej

Nowe wymogi dla instytucji obowiązanych dot. CRBR

Nawet milion złotych mogą zapłacić spółki, które dokonały zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych w sposób nierzetelny, tj. podały dane niezgodne ze stanem faktycznym.

...
Czytaj więcej

Działalność firm po koronawirusie

Ekspert Santander Bank Polska, Małgorzata Nesterowicz, Dyrektor Sektora Usług i Firm Rodzinnych w Santander Bank Polska, przedstawiła główne trendy w działalności firm w dobie koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Autonomia – nowa oferta od Volkswagen Financial Services

Volkswagen Financial Services przygotował nową propozycję dla klientów. Dzięki niej pojazdy oferowane są na jeszcze lepszych warunkach.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska pomaga seniorom w zdalnym bankowaniu

Aby ułatwić seniorom kontakt z bankiem, Santander Bank Polska wprowadził na infolinii dodatkową opcję i realizuje działania edukacyjne, które mają pomóc im w bankowaniu bez wychodzenia z domu.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Banku Millennium po II kw. 2020 r.

Pierwsza połowa 2020 r. dla grupy Millennium to 72 mln zł netto zarobku – o 79 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak po skorygowaniu o zdarzenia nadzwyczajne, zysk wyniósłby 394 mln zł netto.

...
Czytaj więcej

Kolejny bank z kontem na selfie

W PKO Banku Polskim wprowadzono możliwość założenia konta na selfie dla takich produktów, jak PKO Konto dla Młodych, PKO Konto za Zera lub PKO Konto bez Granic.

...
Czytaj więcej

AXA będzie samodzielnie prowadzić biznes w Chinach

​Rząd Chin wyraził zgodę na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach przez AXA. Jest to pierwsza tego typu zgoda. Do tej pory wszystkie spółki wchodzące na rynek chiński musiały działać we współpracy z miejscowym towarzystwem.

...
Czytaj więcej

Nowa reklama aplikacji mobilnej Banku Millennium

Bank Millennium kontynuuje współpracę z Radkiem Kotarskim. Od 17 lipca rozpoczęła się emisja kolejnej reklamy telewizyjnej, która tym razem skupia się na możliwościach aplikacji mobilnej banku.

...
Czytaj więcej

Korporacje i MŚP z usługą Qlips w Banku Pekao

Pekao uruchomiło usługę Qlips dla przedsiębiorców z sektora MŚP i korporacji. Qlips to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej, która usprawnia proces dokonywania płatności za usługi masowe, jak prąd, woda czy gaz.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao rozszerza ofertę kart płatniczych do płatności zegarkami Garmin i Fitbit

Pekao umożliwiło swoim klientom z kartami Visa płacenie za pomocą zegarków Garmin Pay i Fitbit Pay.

...
Czytaj więcej

5 mld zł trafiło do gospodarki z gwarancji BGK

Z gwarancji BGK skorzystało ponad 300 dużych i średnich firm, otrzymując przy tym ponad 5 mld zł kredytu. Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych to jeden z elementów pakietu pomocowego BGK.

...
Czytaj więcej

Deloitte: Sektor finansowy niestabilny, ale daleki od kryzysu

Deloitte w ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego przygotowało debatę pt. „Reakcja banków centralnych, nadzorców i regulatorów na kryzys a wiarygodność systemu finansowego”.

...
Czytaj więcej

Kolejny bank dostępny w bankowości elektronicznej Banku Millennium

BNP Paribas to kolejny bank, który Bank Millennium udostępnił w swojej usłudze Finanse 360°.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. podjętych decyzji – AXA i Compensa z karami za nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych

W dniu 14 lipca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje dot. podmiotów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Będą nowe zasady emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału instytucji finansowych

W serwisie RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest określenie zasad emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału regulacyjnego instytucji finansowych, w tym ZU.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy wystąpił do UOKiK w sprawie warunków lokat

RF zawiadomił Prezesa UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez jeden z banków. Jego zastrzeżenia wzbudziła niejasna konstrukcja warunków umowy lokaty.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao wygrał przetarg na pożyczkę płynnościową dla MŚP

Pekao wygrało organizowany przez BGK przetarg na pośrednika finansowego dla Pożyczki Płynnościowej POIR na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Produkt ma zapewnić finansowanie płynnościowe firmom z sektora MŚP.

...
Czytaj więcej

Bank Gospodarstwa Krajowego tymczasowo pod nowym adresem

Bank Gospodarstwa Krajowego tymczasowo przenosi się do biurowca VARSO 2 przy Chmielnej 73. BGK wróci do swojej historycznej siedziby przy Alejach Jerozolimskich za cztery lata – kiedy przypadnie 100. rocznica powstania BGK.

...
Czytaj więcej

Pekao IB wyłącznym doradcą finansowym przy finansowaniu inwestycji spółki GAZ-SYSTEM

Spółka z Grupy Banku Pekao była wyłącznym doradcą finansowym przy pozyskaniu przez GAZ-SYSTEM ponad 5 mld zł na finansowanie projektów budowy infrastruktury gazowej.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas wspólnie z BIK i Experian zadba o bezpieczeństwo danych

Bank we współpracy z BIK i Experian oferuje Pakiet Cyber BNP Paribas, zestaw rozwiązań monitorujących bezpieczeństwo danych w sieci i nie tylko.

...
Czytaj więcej

Nowe finansowanie dla MŚP od Grupy EBI i Grupy Santander Bank Polska

Grupa EBI oraz Grupa Santander Bank Polska oferują nowe finansowanie dla MŚP, w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Kapitał uwolniony poprzez sekurytyzacje pozwoli Santanderowi na udzielanie nowych kredytów i pomoc spółkom.

...
Czytaj więcej

Kolejny oddziały bezgotówkowe Banku BNP Paribas

BNP Paribas udoskonala kolejne placówki, które zmieniają się w placówki bezgotówkowe w ramach strategii wdrażania rozwiązań cyfrowych.

...
Czytaj więcej

Rusza platforma samochodowa Grupy PKO BP – Automarket

PKO BP startuje z bankową platformą do zakupu aut nowych i używanych – Automarket. To jedna z inicjatyw strategicznych banku.

...
Czytaj więcej

Reforma OFE przesunięta o rok

​Minister Finansów podczas konferencji prasowej w środę (1 lipca br.) powiedział, że reforma OFE najprawdopodobniej zostanie przesunięta na przyszły rok. Obecnie w resorcie prowadzone są analizy w tym zakresie.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia i Fines połączyli siły

Multiagencja CUK Ubezpieczenia i pośrednik kredytowo-pożyczkowy Fines zostali partnerami – podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Santander wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

eFaktoring, eWindykacja i eUmowy – to usługi w ramach pakietu elektronicznego dla mikro i małych firm w Santander Bank Polska.

...
Czytaj więcej

UE za wzmocnieniem nadzoru nad transgraniczną działalnością zakładów ubezpieczeń. MF przygotowało kolejny projekt zmian

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został umieszczony projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UC33).

...
Czytaj więcej

Nowi członkowie Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas

Do Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas powołano dwóch nowych członków: Lucynę Stańczak-Wuczyńską oraz Vincenta Metza. Jednocześnie rezygnację z Rady Nadzorczej złożyła Monika Nachyła.

...
Czytaj więcej

Program dopłat BGK dla przedsiębiorców wkrótce w Pekao

Bank Pekao wprowadzi do oferty program dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do odsetek kredytów dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19. Produkt ten będzie przeznaczony dla wszystkich firm - zarówno tych mikro, jak i dużych.

...
Czytaj więcej

Klienci mogą już korzystać z Santander open

Santander Bank Polska dołączył do grona banków, które umożliwiają dodawanie kont z innych podmiotów do swojej bankowości internetowej. Santander open umożliwia wygodny podgląd rachunków w Santander Internet i Santander mobile.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie mBanku

Frank Bock został odwołany przez Radę nadzorczą banku z funkcji wiceprezesa ds. rynków finansowych z dniem 31 grudnia 2020 r. – podała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy interweniuje w sprawie nieautoryzowanych transakcji

Jak podaje Rzecznik Finansowy, w przeciągu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba wniosków o interwencję w sprawie nieautoryzowanych transakcji. W związku z powyższym RF postanowił wystąpić do banków z prośbą o przedstawienia danych dot. tego problemu.

...
Czytaj więcej

Złoty Bankier 2020 – znamy laureatów

23 czerwca br. ogłoszono wyniki XI edycji rankingu Złoty Bankier. Tegorocznym motywem były pokolenia.

...
Czytaj więcej

makroekonomia.mbank.pl – nowy serwis ekonomistów mBanku

Nowy serwis ekonomistów mBanku to autonomiczna strona z analizami gospodarczymi. Jak podaje bank, od teraz komentarze nie będą już wysyłane w formacie PDF.

...
Czytaj więcej

Alior Bank i PWPW pracują nad umożliwieniem korzystania z e-dowodu

Alior Bank podpisał z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych porozumienie dotyczące wykorzystania aplikacji eDO App – która umożliwi potwierdzenie e-dowodem danych osobowych, bez konieczności wizyty w oddziale.

...
Czytaj więcej

RF: do końca maja zakończono 32 postępowania polubowne na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała prac Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego. Do końca maja br. udało się zakończyć aż 32 spory w trybie pozasądowym. Rok temu było ich 30.

...
Czytaj więcej

Volkswagen Financial Services z nową ofertą leasingową

Volkswagen Financial Services we współpracy z markami Grupy Volkswagen wprowadzili na rynek ofertę, która umożliwia zakup samochodu na preferencyjnych warunkach.

...
Czytaj więcej

Millennium Bank Hipoteczny z pozwoleniem KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie banku hipotecznego pod marką „Millennium Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna” z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy wyniesie 40.000.000 zł i zostanie w całości pokryty przez Bank Millennium.

...
Czytaj więcej

Firmy z sektora finansowego zostały sygnatariuszami Deklaracji Odpowiedzialnej Sprzedaży

Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży to zainicjowany przez instytucje finansowego projekt, którego celem jest upowszechnienie m.in. najwyższych standardów etycznych w relacjach instytucji finansowych z klientami.

...
Czytaj więcej

Blisko pół miliarda złotych na rachunkach PPK w PKO TFI

Uczestnicy PPK zgromadzili blisko pół miliarda złotych w PKO TFI. Tylko w maju odnotowano 22 proc. wzrost aktywów zarządzanych przez Fundusz.

...
Czytaj więcej

Przy KNF rozpocznie wkrótce prace panel ekspertów. Będą opracowywać standardy księgowania rezerw

Jak poinformowała Rzeczpospolita, został utworzony panel ekspercki, złożony z przedstawicieli sektora bankowego, UKNF i audytorów. Jego celem jest wypracowanie wspólnych standardów w zakresie tworzenia rezerw w związku z tzw. wakacjami kredytowymi.    

...
Czytaj więcej

Prądzyński: Wpływ koronawirusa na branżę ubezpieczeniową będzie widoczny po czerwcu

Grzegorz Prądzyński, Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z Rzeczpospolitą podsumował działalność branży od wybuchu pandemii. W wywiadzie wskazał, jak to wydarzenie może zmienić sytuację na rynku ubezpieczeń i czego można lub należy się spodziewać

...
Czytaj więcej

Język migowy w każdym oddziale BNP Paribas

Bank BNP Paribas wprowadza bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego w swoich oddziałach oraz na infolinii, z którą można połączyć się poprzez tablet lub smartfon.

...
Czytaj więcej

mBank umożliwi założenie konta na selfie

mBank dołącza do kolejnych banków, które pozwalają na założenie konta za pomocą selfie. Od końca czerwca można założyć rachunek przy pomocy smartfonu i dokumentu tożsamości.

...
Czytaj więcej

W KNF powstanie zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe sektora finansowego

​W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego powstanie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT – Computer Security Incident Response Team). Będzie on sprawował kontrolę nad bezpieczeństwem systemów IT w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Czy pandemia zwiększa skalę nadużyć w sektorze finansowym?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych i EY Polska przygotowują tegoroczną edycję badania „Nadużycia w sektorze finansowym”. Będzie to pierwsze badanie z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy.

...
Czytaj więcej

Pekao umożliwia firmom podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem

Pekao, jako pierwszy bank w Polsce, umożliwił klientom z segmentu MŚP i korporacji podpisywanie bankowych dokumentów poprzez profil zaufany i e-dowód.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: kryzys spowodowany pandemią może nas jako branżę mocno dotknąć

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazeta Prawna. W rozmowie skomentował obecną i przewidywaną sytuację w branży ubezpieczeniowej, wywołaną pandemią.

...
Czytaj więcej

Możliwe wirtualne posiedzenia organów korporacyjnych

Ustawodawca, chcąc zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmienił kodeks spółek handlowych i umożliwił odbywanie posiedzeń członków zarządu i rad nadzorczych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji GOmobile Biznes

BNP Paribas udostępnił klientom biznesowym nowe funkcjonalności w GOmobile Biznes. Bank wprowadził wykorzystanie biometrii przy uruchamianiu aplikacji, realizowanie płatności natychmiastowych czy obsługę split payments.

...
Czytaj więcej

MF rozpoczęło pracę nad wdrożeniem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Zakończyło się I posiedzenie Grupy Roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego (RRRF) do spraw wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).

...
Czytaj więcej

Pośrednicy kredytowi wnioskują o umorzenie opłat z tytułu kosztów nadzoru

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zwrócił się do MF z wnioskiem o zmniejszenie wysokości opłat z tytułu kosztów nadzoru.

...
Czytaj więcej

Udogodnienia dla mikroprzedsiębiorców w Banku Pekao

Prawie co czwarta mikrofirma zostaje klientem Pekao za pomocą kanałów zdalnych.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe BGK za 2019 r.

Bank Gospodarstwa Krajowego wygenerował w 2019 r. 88,2 mld zł finansowania dla gospodarki.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnia agregator kont

Od 28 maja 2020 r. Alior Bank udostępnił klientom agregator kont: możliwość podglądu swoich rachunków osobistych w innych bankach. To kolejne wdrożenie w ramach otwartej bankowości.

...
Czytaj więcej

Santander X Tomorrow Challenge: konkurs dla przedsiębiorców

Grupa Santander ogłosiła konkurs na 20 najlepszych projektów oferujących rozwiązania dla problemów, z którymi zmierzy się świat po zakończeniu pandemii koronawirusa. Zwycięskie projekty otrzymają łącznie 1 mln EUR.

...
Czytaj więcej

PKO BP w I kw. 2020 r.: wyniki finansowe i plany na przyszłość

PKO BP w okresie pandemii przyspieszył transformacje cyfrową. Planuje, najpóźniej za trzy lata, przenieść kluczowe systemy IT do chmury obliczeniowej. W I kw. 2020 r. Grupa PKO BP wypracowała 503 mln zł zysku netto, o 41,6 proc. mniej w porównaniu r/r.

...
Czytaj więcej

Pekao: klienci mogą zdalnie uzyskać pożyczkę gotówkową

Klienci banku będą mogli otrzymać indywidualnie dopasowaną pożyczkę gotówkową zdalnie, przez Pekao23, PeoPay lub za pomocą rozmowy telefonicznej.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU z niższym zyskiem netto po I kw.

Zysk netto Grupy PZU wyniósł 116 mln zł w I kw. 2020 r. To spadek o 84,5 proc. i wynik o 80 proc. niższy od oczekiwań analityków, którzy byli ankietowani przez PAP - podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank również w Booksy

Kolejny bank dołączył do Booksy, od teraz klienci Alior Banku mogą rezerwować wizytę w oddziale poprzez aplikację. Usługa jest skierowana do klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Pekao wprowadza PeoPay KIDS

PeopPay KIDS od Banku Pekao to rozwiązanie, które ma nauczyć dziecko zarządzać finansami.

...
Czytaj więcej

mBank wprowadza zmiany w aplikacji

Klienci mBanku wkrótce zobaczą zmiany w swojej aplikacji mobilnej. Bank postanowił m.in. odświeżyć pulpit aplikacji. Nowy design i funkcjonalność zostaną zaprezentowane na początku czerwca br.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas wspiera przedsiębiorców współfinansując ich ogłoszenia w serwisie OLX

OLX i Bank BNP Paribas przygotowali wspólną inicjatywę dla firm: 1000 zł na start na ogłoszenia w serwisie.

...
Czytaj więcej

Pekao wdrożył obsługę e-dowodu w oddziałach

Bank Pekao, jako pierwszy w Polsce, wyposażył część swoich placówek w czytniki e-dowodów, tym samym umożliwiając obsługę elektronicznego dokumentu, który zawiera specjalną warstwę cyfrową (tzw. chip) pozwalającą na szybką i precyzyjną identyfikację.

...
Czytaj więcej

mBank w pełni scyfryzował proces założenia rachunku maklerskiego

mBank udostępnił opcję zawarcia umowy o usługę maklerską całkowicie online. Nowa propozycja dostępna jest zarówno dla dotychczasowych klientów instytucji jak i osób nieposiadających rachunku osobistego w mBanku.

...
Czytaj więcej

Pekao: Jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów?

Eksperci Banku Pekao przyjrzeli się temu, jak wygląda edukacja finansowa dzieci. Według badania, prawie 80 proc. rodziców jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium umożliwia inicjowanie płatności z kolejnego banku

Od teraz klienci Millennium mogą za pośrednictwem serwisu Millenet zlecać przelewy ze swoich kont z rachunków prowadzonych w mBanku.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija bankowość internetową dla inwestorów

Klienci inwestycyjni Aliora mogą korzystać z nowych rozwiązań w serwisie internetowym, który rozbudowano o narzędzia ułatwiające selekcję portfela inwestycyjnego czy możliwość realizowania zleceń koszykowych.

...
Czytaj więcej

Z doradcą BNP Paribas można umówić się przez Booksy

BNP Paribas nawiązało współpracę z polską aplikacją rezerwacyjną Booksy – która ma realną szansę stać się „jednorożcem”, czyli start-upem o wartości ponad miliarda dolarów.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął rozwiązania dot. wakacji kredytowych, nie będzie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

​Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 maja br. przyjęła kolejny pakiet pomocowy dla spółek w związku ze stanem epidemii w Polsce.

...
Czytaj więcej

Millennium wprowadza nową omnikanałową usługę

Bank Millennium pozwala klientowi wnioskującemu o kredyt gotówkowy potwierdzić dochód za pomocą logowania do innego banku za pośrednictwem bankowości internetowej. W pierwszym etapie dochód będzie można potwierdzić z kont w Alior Banku i ING.

...
Czytaj więcej

Santander z pomocą dla firm z sektora MŚP

Santander Bank Polska przygotował kolejne udogodnienia w ramach Pakietu Pomocowego dla małych i średnich firm. Klienci, którzy zawieszą działalność gospodarczą w okresie marzec-lipiec 2020 r. nie zapłacą za wybrane opłaty i prowizje.

...
Czytaj więcej

Termin na zgłoszenie danych do CRBR coraz bliżej

Pierwotnie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakazywały zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do CRBR w terminie do dnia 13 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas i Comarch pracują nad nowym system bankowości elektronicznej

BNP Paribas i Comarch podpisały umowę na wdrożenie i utrzymanie nowego systemu bankowości elektronicznej dla klientów korporacyjnych. System ma działać w chmurze i być bardziej funkcjonalny.

...
Czytaj więcej

Wideodoradca dla firm w PKO BP

PKO BP, we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej, udostępnił nowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw – wideorozmowę z doradcą firmowym.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Millennium w I kw. 2020 r.

W I kw. 2020 r. skonsolidowany zysk netto Grupy Banku Millennium wyniósł 18,1 mln zł; co odpowiada -89 proc. w porównaniu r/r.

...
Czytaj więcej

Nowości w bankowości internetowej i mobilnej w Santander Bank Polska

Santander wprowadził do bankowości internetowej nowości - „Poradnik cenowy” dla klientów z Kontem Jakie Chcę i kartą Dopasowaną, a także sekcję „Bezpieczeństwo” w ustawieniach. Dodatkowo, bank poinformował, że Kantor Santander będzie działał całodobowo.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Pekao S.A. za I kw. 2020 r.

Bank Pekao S.A. w I kw. 2020 r. osiągnął skonsolidowany zysk netto wyższy o 13 proc. w porównaniu r/r. W związku z epidemią koronawirusa, bank poinformował, że będzie kontynuował strategię konserwatywnego zarządzania profilem ryzyka.

...
Czytaj więcej

Santander wprowadza nowe procesy na infolinii

Santader Bank Polska, w związku z pandemią koronawirusa, umożliwił klientom realizacje kolejnych procesów na infolinii. Za jej pomocą klienci mogą np. wnioskować o kartę debetową czy nadać jej nowy PIN.

...
Czytaj więcej

Zmiana na czele Alior Banku. Bachta złożył rezygnację

​Krzysztof Bachta zrezygnował ze stanowiska prezesa Alior Banku z dniem 12 maja 2020 r. Rada Nadzorcza przyjęła jego decyzję, jednocześnie powołując na jego miejsce Iwonę Dudę.  

...
Czytaj więcej

Kompetencje organów za nadzór instytucji w zakresie dyrektywy AML

Wątpliwości co do właściwości kompetencyjnych organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków w zakresie AML mogą utrudniać prowadzenie działalności przez podmioty rynku ubezpieczeniowego, a regulatorów tego rynku nie brakuje.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski na drodze do chmury

PKO BP przygotowuje migrację swojej architektury informatycznej do Chmury Krajowej. Bank jest pomysłodawcą i współzałożycielem spółki Operator Chmury Krajowej, która zawarła partnerstwo strategiczne z Google i Microsoftem.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe ING Banku Śląskiego za I kw. 2020 r.

267,3 mln zł – tyle wyniósł skonsolidowany zysk netto Grupy ING Banku Śląskiego w I kw. 2020 r. Przychody ogółem, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, wzrosły o 13 proc. – do 1.562,7 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Alior Banku za I kw. 2020 r.

Alior Bank w I kw. 2020 r. wypracował 952 mln zł przychodów oraz zysk netto w wysokości 73 mln zł. Z kolei koszty działania obniżyły się o 6 proc. w ujęciu r/r i wyniosły 482 mln zł.

...
Czytaj więcej

Millenium Docs Against Gravity z odsłoną online

Festiwal filmowy pod patronatem banku Millenium zapowiedział wydarzenie online: DOCS AGAINST ISOLATION i jest zapowiedzią tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się we wrześniu.

...
Czytaj więcej

Jak pandemia wpłynęła na LINK4?

Jak pandemia wpłynęła na pracę LINK4 i jakie wyzwania czekają ubezpieczyciela w przyszłości? Na takie pytania odpowiadała Patrycja Kotecka, członek zarządu LINK4, w rozmowie z portalem forsal.pl.

...
Czytaj więcej

Klienci korporacyjni mogą zdalnie założyć rachunek w mBanku

Od teraz klienci korporacyjni mogą zdalnie założyć rachunek w mBanku. W sposób elektroniczny można otworzyć rachunek bankowy oraz dostęp do systemu bankowości dla klientów korporacyjnych mBank CompanyNet.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole ze specjalną ofertą dla służb medycznych i mundurowych

Credit Agricole oferuje pracownikom służby zdrowia i funkcjonariuszom służb mundurowych najwyższy pakiet Konta dla Ciebie za darmo. W ten sposób bank chce wyrazić wdzięczność i wesprzeć osoby, które na co dzień walczą z koronawirusem.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy opracował Strategię edukacji finansowej

Rzecznik Finansowy przygotował Strategię edukacji finansowej. Zawiera ona założenia oraz kierunki działania Biura RF. Dokument odpowiada zaleceniom OECD co do fundamentalnych założeń działalności w zakresie edukacji finansowej.

...
Czytaj więcej

Grupa mBank prezentuje wyniki za I kw. 2020 r.

Zysk netto w mBanku w I kw. 2020 r. wyniósł 90,9 mln zł. Jak poinformował bank, w pierwszym kwartale 2020 r. zarówno dochody, jak i koszty wzrosły w porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku.

...
Czytaj więcej

ZPF postuluje o wdrożenie zmian w tarczy antykryzysowej

ZPF skierował siedem postulatów do Ministerstwa Rozwoju i ustawodawcy, dotyczących trzeciej wersji tzw. tarczy antykryzysowej. Rekomendacje przygotowane przez ZPF mają pomóc w szybszym zniwelowaniu kryzysu spowodowanego koronawirusem.

...
Czytaj więcej

Dlaczego wybuchają afery finansowe?

Korzystając z czasu izolacji, postanowiłam nadrobić zaległości filmowe. W zeszłym tygodniu natrafiłam na film pt. „Pralnia”. Reżyser Steven Soderbergh wziął na warsztat aferę Panama Papers.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE zostanie przesunięta

Rząd podjął decyzję o przesunięciu reformy OFE, zakładającej przekształcenie ich w indywidualne konta emerytalne, dowiedział się PAP.

...
Czytaj więcej

Wnioski o subwencję z Tarczy Finansowej PFR w wielu bankach

Wnioski o subwencje z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju będą dostępne dla klientów kilku banków, m.in.: Santander Bank Polska, BNP Paribas, PKO BP, Pekao i Alior Bank.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Santander Bank Polska za I kw. 2020 r.

Grupa Santander podała swoje wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. Zysk netto wyniósł 171 mln zł, a dochody ogółem – 2,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

PKO BP z udogodnieniami dla korporacji i samorządów

PKO BP wprowadził opcję podpisywania dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym, dzięki czemu klienci korporacyjni i samorządowi mogą załatwiać sprawy bankowe online.

...
Czytaj więcej

Millenium umożliwia inicjowanie płatności z innych banków

Bank Millenium – jako pierwszy w Polsce – udostępnił usługę, w ramach której klienci mogą zlecać w serwisie internetowym Millenet przelewy ze swoich kont w innych bankach. Nową usługę uruchomiono w oparciu o możliwości stworzone przez dyrektywę PSD2.

...
Czytaj więcej

Czy to już czas na optymizm? Komentarz rynkowy

​Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia upłynęły pod znakiem silnego odreagowania po panicznej wyprzedaży w połowie ubiegłego miesiąca. 

...
Czytaj więcej

Kongres PIU przeniesiony na przyszły rok

VIII Kongres PIU został przełożony na przyszły rok ze względu na stan epidemii koronawirusa. Nowy termin to 5-6 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Jakie kryteria muszą spełniać członkowie zarządu i rady nadzorczej TFI? Jest projekt nowego rozporządzenia

Minister Finansów przedstawił projekt rozporządzenia. Określa on kryteria spełniania przez członków zarządu i rady nadzorczej TFI wymogu posiadania nieposzlakowanej opinii, wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

...
Czytaj więcej

Pekao i PZU rekomendują, by nie wypłacać dywidendy

Zarówno Pekao, jak i PZU rekomendują, aby nie wypłacać dywidendy za rok 2019, ze względu na stan epidemii koronawirusa – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Santander uruchamia portal RazemPokonamy.pl

Polski Santander otworzył ogólnodostępny portal RazemPokonamy.pl na którym zamieszczane będą najważniejsze informacje i wskazówki dot. epidemii koronawirusa. Projekt jest częścią międzynarodowych działań Grupy Santander – All. Together. Now.

...
Czytaj więcej

Pożyczka na selfie w Alior Bank

Alior Bank dołączył do grona banków, które wprowadziły do swojej oferty weryfikację przy pomocy selfie. Oferta dotyczy zdalnego procesu wnioskowania o pożyczkę.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas umożliwia zdalne podpisywanie dokumentów na platformie Autenti

BNP Paribas umożliwia podpisywanie dokumentów przez internet na platformie self-service Autenti.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU SA

W PZU SA nastąpiły zmiany w zarządzie. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu Ernesta Bejdy w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Już ponad 20 mld zł umorzono w TFI

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w kwietniu odnotowują rekordowe kwoty umorzeń. Do tej pory wyniosły one już 20 mld zł, czyli ponad 7 proc. wszystkich aktywów.

...
Czytaj więcej

Rynek ubezpieczeń po pandemii

Pandemia wiele zmieniła w gospodarce, również na rynku ubezpieczeń, który szybko przeszedł w tryb zdalny.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO rekomenduje opracowanie wytycznych ws. kopiowania dokumentów tożsamości

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierował do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego prośbę o rozważenie opracowania rekomendacji ws. weryfikacji tożsamości klientów.

...
Czytaj więcej

Millenium: Polacy o przyszłości bankowania online

Na zlecenie Banku Millenium Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ogólnopolskie badania, które dotyczyły m.in. bankowości internetowej.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao udostępnia 15 mld zł na gwarancje kredytowe dla firm

Pekao wprowadza do oferty kolejne gwarancje BGK. Po wdrożeniu wsparcia dla przedsiębiorstw z sektora mikro i MŚP, udostępnia Portfelową Linię Gwarancyjną z Funduszu Gwarancji Płynnościowych – pomoc dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił akcję pomocową dla klientów instytucji finansowych

​Rzecznik Finansowy uruchomił dedykowaną infolinię i adres e-mail dla klientów instytucji finansowych. Akcja ma na celu zebranie informacji o możliwych nieprawidłowościach ze strony podmiotów z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie RF za 2019 r.: Reklamacje kierowane do podmiotów rynku finansowego

​Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, podmioty rynku finansowego podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu wobec RF.

...
Czytaj więcej

TFI PZU z 3000 umowami o zarządzenie PPK

TFI PZU poinformowało, że prawie 3000 pracodawców zatrudniających od 50 do 249 osób podpisało umowy o zarządzanie PPK.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole wprowadza godziny obsługi tylko dla seniorów

W godzinach 10-12 w placówkach Credit Agricole obsługiwane są tylko osoby powyżej 65 roku życia. Doradcy pomagają im załatwiać codzienne sprawy i edukują w zakresie bankowości internetowej.

...
Czytaj więcej

Unum Życie przedstawia wyniki finansowe za 2019 r.

Unum Życie TUiR S.A. w zeszłym roku odnotowało zysk netto na poziomie 12,9 mln zł. Z kolei przypis składki brutto wyniósł 294,2 mln zł i wzrósł o ok. 12% r/r.

...
Czytaj więcej

Gwarancje BGK dla firm w bankach Santander i mBank

Klienci banków Santander i mBank mogą skorzystać z gwarancji de minimis BGK, które obejmują 80% kredytu i dla kredytów obrotowych mogą być udzielane nawet na 39 miesięcy.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas ułatwia podróżowanie z aplikacją GOmobile

GOmobile – aplikacja mobilna Banku BNP Paribas – umożliwia bezpieczne podróżowanie, poprzez zakup biletu komunikacji miejskiej czy płatności za parkomat w aplikacji.

...
Czytaj więcej

RF interweniuje w sprawie długiego terminu wypłaty środków z lokaty

RF podjął interwencję wskutek skarg klientów na praktyki podmiotu rynku finansowego. Osoby, które złożyły wniosek o wypłatę środków z lokaty, muszą czekać na zwrot środków aż 35 dni. Zdaniem RF, taka praktyka jest niezgodna z polskim prawem.  

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji.

...
Czytaj więcej

Specustawa ws. COVID-19: nowe terminy obowiązków nadzorczych spółek akcyjnych i TFI

Przesunięte zostały terminy realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych przez podmioty rynku finansowego. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska dla małych i średnich firm

Santander przygotował kolejne udogodnienia dla firm z sektora MŚP, m.in.: odroczenie raty kapitałowej na 3 lub 6 miesięcy; automatyczne przedłużenie kredytu w rachunku bieżącym o 2 miesiące.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem Prezydenta

W dniu 31 marca br. Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona.

...
Czytaj więcej

BOŚ Bank, rynek finansowy i COVID-19

BOŚ Bank przygotował dla red. beinsured.pl odpowiedzi na pytania dot. pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek finansowy i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Marcin Dorociński ambasadorem Santander Bank Polska

Marcin Dorociński został ambasadorem polskiego Santandera. Współpraca z aktorem rozpoczęła się od nagrania, w którym Dorociński zachęca do udziału w zbiórce charytatywnej rozpoczętej przez bank i Fundację Santander.

...
Czytaj więcej

Alior Bank wspiera polskich przedsiębiorców

Alior Bank udostępnia przedsiębiorcom z sektora MŚP nowe warunki gwarancji de minimis. Od teraz, maksymalne zabezpieczenie wzrośnie do 80 proc. kwoty kredytu (wcześniej było 60 proc.).

...
Czytaj więcej

Eksperci BCC krytycznie o rządowej Tarczy Antykryzysowej

Eksperci BBC krytycznie odnieśli się do przyjętej podczas 8. posiedzenia Sejmu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedstawiciele organizacji wyrazili swoją dezaprobatę wynikającą z nieuwzględnienia przez posłów propozycji BCC.

...
Czytaj więcej

BGK, rynek finansowy i COVID-19

O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, firmy i rynek finansowy w Polsce, tłumaczy red. beinsured wiceprezes BGK Radosław Kwiecień.

...
Czytaj więcej

EFL pozwala na 6-miesięczne odroczenie rat

EFL umożliwia klientom, którzy mają problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań w związku z epidemią, wnioskować o zawieszenie do 3 lub 6 rat kapitałowych przy jednoczesnym wydłużeniu umowy o ten okres.

...
Czytaj więcej

Marsh, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rząd nie zamierza wstrzymać reformy OFE

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju oraz prezes PFR Paweł Borys podczas wideokonferencji 26 marca br. potwierdzili, że rząd nie zamierza zrezygnować z reformy OFE, choć na razie nie wiadomo kiedy ona nastąpi.

...
Czytaj więcej

KNF zaleca bankom i ubezpieczycielom zatrzymanie całego zysku

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaleca towarzystwom ubezpieczeń i bankom zatrzymanie zysku wypracowanego w poprzednich latach.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden zmienia swoje cele sprzedażowe zw. z COVID-19

Zarząd Nationale-Nederlanden, w związku z pandemią koronawirusa, podjął decyzję o finansowym wsparciu swoich przedstawicieli. Ponadto, zarząd zgodził się na obniżenie oczekiwanych wolumenów sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa

Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii.

...
Czytaj więcej

Colonnade, rynek finansowy i COVID-19

W czwartym wydaniu przestawiamy odpowiedzi uzyskane od Michała Duni, Dyrektora Finansowego w Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki internetowej multiagencji Punkta

Internetowa multiagencja Punkta zakończyła 2019 r. pozytywnym wynikiem i zebrała ponad 60 mln zł składki - wzrost rok do roku wyniósł aż 75 proc. O 84 proc. zwiększyła się liczba kalkulacji, a liczba sprzedanych polis – o 124 proc.

...
Czytaj więcej

TU Europa, rynek finansowy i COVID-19

W trzecim wydaniu do udziału w sondzie zaprosiliśmy Macieja Kloze, wiceprezesa Europa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas wspiera walkę z pandemią koronawirusa

BNP Paribas przeznaczył środki na wykonanie 1000 testów na obecność SARS-CoV-2. Szpitale i placówki medyczne będą mogły zlecić bezpłatne badania w laboratorium Warsaw Genomics.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy apeluje o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i odroczenie składek

Rzecznik Finansowy wystosował do Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ministerstwa Finansów i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pisma, w których apeluje o wsparcie dla klientów towarzystw ubezpieczeń, którzy wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

...
Czytaj więcej

UNIQA, rynek finansowy i COVID-19

Paweł Dygas, dyrektor ds. kontroli, bezpieczeństwa, ryzyka, reasekuracji i antyfraudu UNIQA, odpowiada jak firma radzi sobie w czasie epidemii oraz jakie mogą nastąpić jej skutki.

...
Czytaj więcej

Pekao S.A. i PKO BP wspierają walkę z koronawirusem

Banki Pekao S.A. i PKO BP wspierają walkę z koronawirusem. Instytucje finansowe przekazały odpowiednio 5 mln i 9 mln zł na pomoc dla szpitali i wsparcie służb medycznych.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas i Bank Millenium zawieszają spłaty kredytu na 3 miesiące

Bank BNP Paribas  i Bank Millenium pozwalają zawiesić spłatę kredytu na 3 miesiące. Zawieszenia można dokonać bez wychodzenia z domu.

...
Czytaj więcej

Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie

18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.

...
Czytaj więcej

PPK przez telefon w Compensie Życie

Compensa Życie wprowadziła udogodnienie w związku z koronawirusem: możliwość zawarcia umowy o zarządzanie PPK przez telefon.

...
Czytaj więcej

Idea Bank: wyniki finansowe za 2019 r.

W ostatnim kwartale minionego roku, Idea Bank kolejny raz zanotował zysk zarówno na poziomie skonsolidowanym – w wysokości 30,3 mln zł, jak i jednostkowym – na poziomie 5,5 mln zł.

...
Czytaj więcej

Andrzej Kiciński nowym zastępcą Rzecznika Finansowego

Na wniosek Rzecznika Finansowego, dr hab. Mariusza Jerzego Goleckiego, Minister Finansów powołał Andrzeja Kicińskiego na stanowisko zastępcy Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

mBank umożliwia odłożenie spłaty kredytów

mBank umożliwia klientom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom z segmentu MŚP odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu do pół roku. Dotyczy to wszystkich spłacanych kredytów w ratach: gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

...
Czytaj więcej

Ustawa likwidująca OFE odrzucona przez Senat

Senat podczas 7. posiedzenia, w dniu 13 marca br., zadecydował o odrzuceniu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk nr 67).

...
Czytaj więcej

Paweł Borys złożył wniosek o wydłużenie wprowadzenia PPK

Paweł Borys poinformował na swoim koncie na Twitterze, że zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o wydłużenie terminów wdrożenia PPK na II etapie dla średnich firm do dat przewidzianych dla III etapu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozszerza ofertę obsługi gotówkowej

Alior Bank rozszerza ofertę obsługi gotówkowej dla klientów biznesowych. Od teraz mogą wpłacać gotówkę w formie zamkniętej również w godzinach pracy 1 300 placówek Poczty Polskiej zlokalizowanych na terenie całego kraju.

...
Czytaj więcej

Przewodniczący KNF: naszym celem jest wejście w otwarty, merytoryczny dialog z rynkiem

Jacek Jastrzębski przedstawił cele nadzoru w zakresie rozwoju sektora kapitałowego w Polsce. Podkreślił, że nadzór zamierza wejść w rolę partnera dla instytucji, by kształtować regulacje z uwzględnieniem praktyki biznesowej.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU w 2019 r.

Grupa PZU podała swoje wyniki za 2019 r. Ubezpieczyciel uzyskał najwyższy zysk netto, sprzedaż i zaangażowanie pracowników w giełdowej historii.

...
Czytaj więcej

Pekao w kwietniu pokaże nową aplikację mobilną

Jak poinformował portal Spider’s Web, bank Pekao S.A. zaplanował na kwiecień debiut nowej aplikacji mobilnej – PeoPay 3.0.

...
Czytaj więcej

350 mln transakcji w IKO

Aplikacja mobilna banku PKO BP funkcjonuje od 7 lat. Od początku jej istnienia klienci logowali się tam 2 mld razy i wykonali 350 mln transakcji na łączną kwotę ponad 12 mld zł. Liczba aktywnych aplikacji wyniosła w tym roku 4,5 mln.

...
Czytaj więcej

Biznes apeluje o przesunięcie obowiązywania nowych przepisów obciążających przedsiębiorców

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców wystosowały do Rządu i Parlamentu apel o podjęcie działań mających na celu opóźnienie obowiązywania niektórych nowych przepisów. Apel związany jest z epidemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Senatorowie zajmą się ustawą likwidującą OFE

Na najbliższym posiedzeniu senatorowie zajmą się m. in. ustawą przenoszącą środki z OFE do IKE.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole i LINK4 ze wspólną ofertą

Credit Agricole i LINK4 po raz drugi realizują wspólną ofertę; pozwala na zakup roweru w wygodnych ratach i dodatkowo ubezpiecza sprzęt na rok na wypadek kradzieży.

...
Czytaj więcej

Posiadacz obligacji GetBack otrzyma zwrot zainwestowanych środków

Wydany został pierwszy wyrok ws. powództwa wniesionego przez poszkodowanego posiadacza obligacji GetBack. Zgodnie z orzeczeniem powód ma otrzymać zwrot zainwestowanej kwoty, podał Rzecznik Finansowy, usatysfakcjonowany z rozstrzygnięcia.

...
Czytaj więcej

Wyróżnienia Mobility Trends rozdane

Wśród laureatów statuetki „Złoty Bell” znaleźli się między innymi IKO PKO BP oraz PZU GO. Konkurs organizowany jest przez MIT Media Consulting i wyróżnia najlepsze produkty i usługi z branży telekomunikacyjnej.

...
Czytaj więcej

KNF wydała indywidualne zalecenia dla Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego wypowiedziała się na temat dywidendy Pekao i wydała indywidualne zalecenia dla banku – poinformował Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank ze zgodą KNF na zdjęcie dolnego ograniczenia w zakresie stosowania metody AMA

Komisja Nadzoru Finansowego przyznała zgodę Alior Bankowi na zdjęcie dolnego ograniczenia rozpoznania korzyści kapitałowych (tzw. floor) w zakresie stosowania metody zaawansowanej (AMA) zarządzania ryzykiem operacyjnym.

...
Czytaj więcej

W II etapie wdrażania PPK podpisano już 4,8 tys. umów o zarządzanie

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił dane dot. drugiego etapu wdrażania PPK w organizacjach zatrudniających min. 50 pracowników. Do tej pory umowy o zarządzanie zawarło 4,8 tys. przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

W aplikacji Banku Millenium można kupić bilety do kina

Bank Millenium udostępnił w aplikacji mobilnej możliwość zakupu biletów do kina we współpracy z siecią kin Helios. To pierwsza pełna integracja systemu kinowego z bankowym. Dzięki niej klienci Millennium mogą sprawdzić w aplikacji repertuar kina.

...
Czytaj więcej

Grupa Kapitałowa BNP Paribas z rekordowymi wynikami

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała rekordowe wyniki za 2019 r.; zysk netto wyniósł 614,7 mln zł i był wyższy o aż 70,6% w ujęciu r/r.

...
Czytaj więcej

Alior Bank z ofertą kredytu dla MŚP

Alior Bank wprowadził ofertę dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą oni otrzymać kredyt do 3 mln zł z oprocentowaniem od 3,8 proc. w skali roku. Ofertę wspierają działania marketingowe.

...
Czytaj więcej

Polityka EBC działa, ale nowe wyzwania wymagają nowych kroków

Przed kilkoma dniami eurodeputowani zwrócili się do Europejskiego Banku Centralnego o zwiększenie zielonych kwalifikacji i zajęcie się rosnącymi wyzwaniami w zakresie technologii informatycznych w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek odchodzi z zarządu Nationale-Nederlanden PTE

28 lutego br. Grzegorz Chłopek złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. Funkcję CEO objął w 2012 r.

...
Czytaj więcej

Fundusz na bazie indeksu CEEplus ma pomóc Grupie PZU zdobyć międzynarodowe znaczenie

W indeksie Trójmorza (CEEplus) znajduje się 114 spółek, które wyróżniają się największą płynnością i są notowane na giełdach państw Grupy Wyszechradzkiej, Słowenii, Rumunii i Chorwacji.

...
Czytaj więcej

Alior Bank ogłosił nową strategię

Alior Bank ogłosił strategię na lata 2020-2022 - „Więcej niż bank”. Jej podstawowym celem jest ułatwienie codziennych działań klientów w różnych obszarach życia.

...
Czytaj więcej

Użytkownicy BLIKA zrealizowali 353 mln transakcji

BLIK udostępniono pięć lat temu. Od tego czasu użytkownicy zrealizowali łącznie 353 mln transakcji o wartości 47 mld zł za jego pośrednictwem. Duży wpływ na ten wynik miał rok 2019; wykonano w nim blisko 220 mln transakcji, z czego 156 mln w Internecie.

...
Czytaj więcej

Dla Polaków najważniejszy jest koszt produktów długoterminowego oszczędzania

Konfederacja Insurance Europe we współpracy z Polską Izba Ubezpieczeń zbadała postawy obywateli 10 krajów Europy w zakresie długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: niewypłacalność polskich firm

Euler Hermes przeprowadził badania nad stanem niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Jednym z kluczowych wniosków, jakie przedstawił ubezpieczyciel należności handlowych, było to, że niewypłacalność przedsiębiorstw produkcyjnych jest najwyższa od 7 l.

...
Czytaj więcej

Pekao S.A. zakończył 2019 r. największą sumą bilansową w historii

Pekao S.A. osiągnęło największą sumę bilansową w historii: 200 mld zł. W zeszłym roku bank realizował strategię opartą na trzech filarach: wzrost i efektywność; innowacyjność i troska o klienta; odpowiedzialny biznes.

...
Czytaj więcej

PKO BP z nowym Kontem za Zero

Nowe konto będzie dostępne od 1 marca w PKO BP. Bezwarunkowo bezpłatne konto umożliwia codzienne płatności i wypłaty gotówki, również za granicą, bez prowizji banku.

...
Czytaj więcej

Polacy mają niską świadomość długoterminowego oszczędzania. Do udziału w PPK nie zachęcają ich dopłaty pracodawcy i państwa

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Banku Millennium, 73% Polaków wie, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe. Okazuje się jednak, że tylko 44% z nich otrzymało informacje o programie od swoich pracodawców.

...
Czytaj więcej

Alior przeznaczył 186 mln zł na zwrot prowizji i opłat kredytobiorcom

Alior Bank zawiązał kolejną rezerwę na poczet reklamacji klientów, którzy spłacili kredyt przed umownym terminem, a nie otrzymali zwrotu części opłat i prowizji. Na ten cel bank zamroził 186 mln zł.

...
Czytaj więcej

Stop handlowi bazami danych

Jak podaje Prezes UODO, do urzędu napływają sygnały o niezgodnych z prawem praktykach pracowników banków, polegających na nielegalnym sprzedawaniu baz danych klientów instytucji.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing i Pekao Faktoring z nowymi prezesami

Rady Nadzorcze spółek Pekao Leasing i Pekao Faktoring powołały nowych prezesów. Na czele spółki Pekao Leasing stanie Szymon Kamiński, a funkcję prezesa w Pekao Faktoring obejmie Dariusz Jamroży.

...
Czytaj więcej

Pekao finansuje mikroinstalacje fotowoltaiczne

Pekao Leasing wchodzi na rynek fotowoltaiczny, będzie prowadzić finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. To kolejna inicjatywa proekologiczna Grupy Pekao dla przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Santander liderem sprzedaży kredytu z gwarancją Biznesmax

Bank Gospodarstwa Krajowego nagrodził Santander Bank Polska za najwyższą sprzedaż kredytu z gwarancją Biznesmax. Udział Santandera w całym rynku sprzedaży tego produktu to ponad 45%.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz 2020: ryzyko cybernetyczne na czele zagrożeń

Pierwszy raz ryzyko cybernetyczne zostało wskazane jako najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Tym samym, wyprzedziło dotychczas najczęściej wskazywane ryzyko – BI.

...
Czytaj więcej

Rejestr akcjonariuszy – nowa rzeczywistość dla spółek akcyjnych

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, od dnia 1 stycznia 2021 r. akcje, co do zasady, zostaną pozbawione nośnika dokumentowego, a ich miejsce zajmą akcje w postaci zapisu informatycznego w rejestrze akcjonariuszy.

...
Czytaj więcej

UODO apeluje do ZBP i KNF o lepszą ochronę danych osobowych klientów w bankach

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prezesa Związku Banków Polskich (ZBP).

...
Czytaj więcej

Co dalej z TUW Medicum?

Pod koniec 2019 r. TUW Medicum straciło licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Jednak, jak podaje Puls Biznesu, inwestor z Wielkiej Brytanii może uchronić spółdzielnię przed likwidacją, jeżeli uda jej się odzyskać licencję.

...
Czytaj więcej

mBank wprowadza Konto Junior

mBank wprowadza do swojej oferty bezpłatne konto z kartą dla dziecka poniżej 13. roku życia. W ramach promocji, zakładając Konto Junior można ubiegać się o bilety do kina.

...
Czytaj więcej

EBA przygotowała wytyczne ws. ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego rozpoczął konsultacje w sprawie projektu wytycznych dot. czynników ryzyka oraz środków, jakie należy podjąć w sytuacjach, w których są uproszczone bądź wzmocnione środki należytej staranności wobec klienta.

...
Czytaj więcej

ANG zmienia formę prawną

ANG zmienia formę prawną na spółkę pracowniczą. Proces przekształcenia, któremu spółdzielcy dali zielone światło na walnym zgromadzeniu jeszcze w czerwcu 2019 roku, jest już procedowany.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole Złotym Liderem Jakości 2020

Bank Credit Agricole otrzymał Złote Godło Konsumenckiego Lidera Jakości w kategorii systemów ratalnych. Wyróżnienie przyznawane jest przez redakcje portalu Strefa Gospodarki.

...
Czytaj więcej

10 lat ASEC

ASEC (Aviva Service and Expertise Centre) działa w Warszawie od 10 lat. To największe centrum aktuarialne w Polsce.

...
Czytaj więcej

Sejm rozpatrzył ustawę likwidującą OFE

Podczas 5. posiedzenia Sejmu, w dniu 13 lutego 2020 r., posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk nr 114).

...
Czytaj więcej

PKO BP z najwyższym zyskiem w historii

Grupa Kapitałowa PKO BP wypracowała w minionym roku największy zysk w swojej historii – 4,03 mld zł, o blisko 8 proc. więcej niż w 2018 r.

...
Czytaj więcej

Polsko-amerykański startup ubezpieczeniowy dobrze radzi sobie w USA

Gabi, łódzko-kalifornijski startup ubezpieczeniowy, zebrał 27 mln dol. finansowania od inwestorów. W 2020 r. ma plany dwukrotnie powiększyć swój stuosobowy zespół – poinformowała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes zmienia metodologię ratingu ryzyka kraju

Nowa metodologia Euler Hermers uwzględnia teraz powiązane z ESG ryzyka braku zapłaty przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza ryzyka ze strony zagrożenia środowiskowego i rosnące ryzyka społeczne.

...
Czytaj więcej

Nowy cykl beinsured.pl - Raport prawny

Eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, we współpracy z portalem beinsured.pl, od kilku lat systematycznie przygotowują Raporty prawne. Specjalnie dla Czytelników beinsured.pl postanowiliśmy prezentować wydarzenia, które znalazły się w Raporcie.

...
Czytaj więcej

UOKiK nie karze menadżerów

UOKiK przez ostatnie pięć lat nie nałożył kary na ani jednego menadżera za naruszanie prawa konkurencji czy praw konsumentów, chociaż ma taką możliwość – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

mBank zanotował najwyższe dochody w historii

Grupa mBank w 2019 r. mogła pochwalić się dochodami, które przekroczyły 5,5 mld zł i były najwyższymi w historii. Zysk netto wyniósł 1.010,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnia porównywarkę funduszy w serwisie inwestycyjnym

Alior Bank udostępnił zakładkę „Porównaj fundusze” w swoim serwisie inwestycyjnym. Nowa funkcjonalność pozwala na wyszukiwanie i porównywanie funduszy, które są oferowane za jego pośrednictwem.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Banku Millenium w 2019 r.

W 2019 r. w Grupie Banku Millenium liczba aktywnych klientów detalicznych wzrosła o 734 tys., dochodząc do poziomu 2,6 mln osób.

...
Czytaj więcej

Platforma Bancovo uruchamia kolejne usługi

Platforma Bancovo poinformowała o uruchamianych udogodnieniach przygotowanych dla klientów. Start-up nawiązał współpracę z kolejnym bankiem oraz niedługo umożliwi klientom ubieganie się o kredyt konsolidacyjny.

...
Czytaj więcej

Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE

W środę (29 stycznia 2020 r.) komisje sejmowe – finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny – przyjęły projekt ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE. Przyjęto w sumie 31 poprawek, większość to korekty techniczne – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Przyszłość systemów emerytalnych

Przyszłością systemów emerytalnych są takie programy jak PPK – donosi Wojciech Kiermacz w serwisie analizy.pl i omawia wyniki raportu OECD „Pension at a glance 2019”.

...
Czytaj więcej

Polacy boją się bezrobocia i wzrostu inflacji

Zdaniem 40% badanych sytuacja ekonomiczna Polski pogorszy się w następnych 12 miesiącach – wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” prowadzonego przez ZPF i IRG SGH w ostatnim kwartale 2019 r.

...
Czytaj więcej

Do PPK przystąpiło 1,13 mln osób

Ministerstwo Finansów przedstawiło statystyki dot. programu PPK oraz spodziewane wyniki drugiego etapu wdrażania PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 50. osób. Z danych wynika, że do połowy listopada podpisano 1,13 mln umów o prowadzenie PPK.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao dołącza do Bloomberg Gender-Equality Index

Bank Pekao S.A. zakwalifikował się do tegorocznej edycji indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, który wyróżnia spółki giełdowe aktywnie działające na rzecz równości płci w środowisku pracy.

...
Czytaj więcej

500 zł za regularne oszczędzanie od TFI PZU

TFI PZU przedstawiło ofertę, w której za systematyczne oszczędzanie i inwestowanie w inPZU można otrzymać 500 zł premii.

...
Czytaj więcej

NIK: Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed działalnością GetBack

zakończyło się postępowanie NIK ws. działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack oraz podmiotów sprzedających jej obligacje.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Prezesa UOKiK zostaną rozszerzone

​W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zakłada on rozszerzenie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Polacy chętniej się zadłużają

Jak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” przygotowywanego przez ZPF i IRG SGH, od kilku kwartałów można zaobserwować stopniowy wzrost liczby gospodarstw domowych, które spłacają jakieś zadłużenie.

...
Czytaj więcej

RF za zmianą modelu finansowania działalności Biura

Rzecznik Finansowy w wywiadzie dla portalu Interia.pl odniósł się m.in. do wyższych składek przekazywanych na rzecz Biura RF przez podmioty finansowe. Jego zdaniem, model finansowania powinien być zmieniony.

...
Czytaj więcej

Seniorzy wciąż z dystansem do bankowości internetowej

Blisko jedna trzecia seniorów nie korzysta z bankowości internetowej ze względu na brak wiedzy w tym zakresie. Jeżeli już korzystają, to częściej za pomocą komputera (49%), rzadziej przez smartfon (16%).

...
Czytaj więcej

Projekt deklaracji przeniesienia środków z OFE do ZUS

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia, określający wzór deklaracji o przeniesieniu środków zgromadzonych na rachunku OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

...
Czytaj więcej

PPK zgromadziły już ponad 70 mln zł

Aktywa zgromadzone w PPK powoli rosną, według wstępnej analizy pod koniec grudnia 2019 r. było to ponad 70 mln zł – informuje portal analizy.pl.

...
Czytaj więcej

Członkowie OFE mają tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji ws. przeniesienia środków do ZUS

​Pod koniec 2019 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło harmonogram procesu przekształcania OFE w IKE. Wynika z niego, że członkowie OFE, zainteresowani przekazaniem środków do ZUS, będą mieli dwa miesiące na złożenie deklaracji.

...
Czytaj więcej

Rozpoczyna się składanie ofert na mBank

Inwestorzy zainteresowani przejęciem mBanku mogą składać oferty niewiążące – poinformowała Rzeczpospolita na podstawie nieoficjalnych informacji.

...
Czytaj więcej

Co drugi Polak zadowolony ze swoich finansów w 2019 r.

Niemal co drugi Polak (49%) czuje się zadowolony ze swoich finansów w 2019 r. – donosi PAP. Jak wynika z badania „Nastawienie do finansów” najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Podlasia, a najmniej – województwa kujawsko-pomorskiego.

...
Czytaj więcej

Skąd Polacy czerpią informacje o PPK?

Ruszył drugi etap programu PPK. Według badania przeprowadzonego przez agencję badawczą PBS dla PKO TFI, większość informacji o PPK pracownicy wynoszą z telewizji, a dopiero na drugim miejscu – od pracodawcy.

...
Czytaj więcej

Drugi etap PPK

Wraz z początkiem stycznia ruszył kolejny, drugi etap programu PPK, który obejmie firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Takich firm jest 20 tys., pięć razy więcej niż w pierwszym etapie – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Spłacenie kredytów świątecznych może zająć nawet 4 lata

W ciągu ostatnich czterech lat, w okresie przedświątecznym, banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych.

...
Czytaj więcej

Polacy myślą o zabezpieczaniu swojej przyszłości

Coraz więcej Polaków myśli o zabezpieczeniu finansowym swojej przyszłości. Według raportu Deutsche Bank z zeszłego roku, prawie połowa mieszkańców Polski planuje lepiej zarządzać domowym budżetem.

...
Czytaj więcej

PZU podpisało kilkaset umów o PPK ze średnimi firmami w Polsce

PZU zawarło już kilkaset umów o zarządzanie PPK z pracodawcami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników, których obowiązek wprowadzenia PPK objął 1 stycznia.

...
Czytaj więcej

Prognozy na 2020 r. dla polskiej giełdy

„Krajowa giełda zapewne tradycyjnie będzie odstawać od swoich zagranicznych odpowiedników” – prognozuje Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Czego jeszcze można się spodziewać w nowym roku?

...
Czytaj więcej

Polakom zależy na przeciwdziałaniu skutkom niewywiązywania się z zobowiązań

Polacy oczekują od polityków by poprawili prawo w taki sposób, by zwiększyć szansę na odzyskanie przez przedsiębiorców pieniędzy, szczególnie od osób nieuczciwych.

...
Czytaj więcej

Firmy znalazły alternatywę dla PPK

Część dużych przedsiębiorstw zdecydowała się na założenie PPE zamiast PPK – informuje Business Insider Polska. Z 4282 firm zatrudniających powyżej 250 osób, 209 postawiło na PPE.

...
Czytaj więcej

PPK i podatki

PFR Portal PPK przygotował pierwszą publikację dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zamieszczona na portalu mojeppk.pl broszura dotyczy kwestii podatkowych pracodawców i pracowników, odkładających swoje środki na rachunki PPK.

...
Czytaj więcej

Wpłatę na IKZE lub IKE zrób do 27 grudnia

Aviva radzi, żeby tegoroczną wpłatę na IKZE zrobić do 27 grudnia, aby mieć pewność, że wpłacone pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku przed rozpoczęciem się nowego roku.

...
Czytaj więcej

Znamy datę likwidacji OFE

MFiPR przedstawiło harmonogram procesu przekształcania OFE w IKE. Wynika z niego, że całkowita likwidacja otwartych funduszu emerytalnych i transfer zgromadzonych tam środków odbędzie się 27 listopada 2020 r.

...
Czytaj więcej

PPK krok po kroku

Pierwsza fala wdrożeń Pracowniczych Planów Kapitałowych w największych firmach już za nami. Poziom partycypacji pracowników (około 40%) może pozostawiać pewien niedosyt, ale prawda jest taka, że na rzetelną ocenę PPK należy poczekać co najmniej kilka lat.

...
Czytaj więcej

W 2020 r. wyższe zaliczki dla Rzecznika Finansowego

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 października 2017 r. ws. terminu uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF.

...
Czytaj więcej

RF: pod koniec 2020 r. może ruszyć rejestr tzw. uśpionych polis

PAP przeprowadził wywiad z Rzecznikiem Finansowym, Mariuszem Goleckim. Z rozmowy wynika, że Rzecznik m.in. pracuje z Kancelarią Prezydenta nad rozwiązaniem kwestii tzw. uśpionych polis.

...
Czytaj więcej

Jak przygotować się do PPK?

Od stycznia 2020 r. każda firma zatrudniająca ponad 50 osób będzie musiała podpisać umowę o zarządzanie PPK. Dlatego, najlepiej już teraz zainteresować się Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Z pomocą przychodzą eksperci Grupy PZU.

...
Czytaj więcej

Milion uczestników w PPK

Liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych przekroczyła milion – poinformował Paweł Borys na Twitterze.

...
Czytaj więcej

Co stanie się z uśpionymi rachunkami OFE?

W interpelacji nr 80, skierowanej do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie tzw. uśpionych/martwych kont OFE i stanu prawnego związanego z ich przeniesieniem do IKE, podniesiono problem rachunków OFE, których właściciele nie żyją.

...
Czytaj więcej

RF ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Rzecznik Finansowy ostrzega przed korzystaniem z usług platform inwestycyjnych, które mogą nie tylko wprowadzać klientów w błąd co do gwarancji zysku z inwestycji, ale i uniemożliwiać odzyskanie pochopnie wpłaconych pieniędzy.

...
Czytaj więcej

PZU partnerem 11. edycji CFA Institute Research Challenge

28 listopada rozpoczęła się 11. edycja międzynarodowego konkursu CFA Institute Research Challenge. PZU jest nie tylko partnerem kolejnej decyzji, ale i spółką badaną przez młodych finansistów. Organizatorem w Polsce jest CFA Society Poland.

...
Czytaj więcej

OFE game over

26 listopada 2019 roku rząd zatwierdził ostateczny kształt projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Marczuk: uczestnictwo w PPK na poziomie 40 proc. to będzie dobry wynik

„Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności” - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

...
Czytaj więcej

Barometr Consumer Finance najwyższy od 2007 r.

Wartość Barometru Consumer Finance wzrosła z 63,6 pkt. do 71,6 pkt w obecnym kwartale.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie podróżne dostępne w Kantorze Walutowym Alior Banku

​Alior Bank umożliwił mobilny zakup ubezpieczenia podróżnego poprzez swoją aplikację mobilną do wymiany walut – Kantor Walutowy.

...
Czytaj więcej

Czy środki w PPK należą do mnie?

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Można zatem zakładać, że zgodnie z obowiązującym prawem to co wpłacę ja, mój pracodawca i budżet na mój rachunek PPK, pozostanie moją własnością.

...
Czytaj więcej

NN IP TFI liczy na ponad 40% w PPK

NN Investment Partners TFI liczy na ponad 40% poziom partycypacji w PPK – informuje Andrzej Pałasz. NN IP TFI w pierwszej turze zapisów do PPK, zgromadziło w swoim portfolio 176 firm, które łącznie zatrudniają ponad 100 tys. osób.

...
Czytaj więcej

TFI PZU ze zgodą na prowadzenie działalności w zakresie doradztwa inwestycyjnego

TFI PZU uzyskało zezwolenie na prowadzenie działalności w doradztwie inwestycyjnym. Zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego umożliwiło TFI PZU rozszerzenie oferty dla obecnych i nowych klientów.

...
Czytaj więcej

Czy sztuczna inteligencja rozwiąże problemy wyłudzeń?

6,05% światowego PKB – tyle wynosiła równowartość kosztów wywołanych oszustwami i wyłudzeniami w latach 1997-2018 według obliczeń firmy Crowe i Uniwersytetu Portsmouth.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski uruchomił usługę doradztwa inwestycyjnego Inwestomat

Inwestomat to pierwsza na rynku usługa doradztwa inwestycyjnego wykorzystującą pełną automatyzację procesów zakupowych w kanałach zdalnych. Usługa jest dostępna dla osób, które korzystają z serwisu transakcyjnego iPKO.

...
Czytaj więcej

Już 35 funduszy PPK publikuje wyniki notowań

Investors TFI to kolejna firma, która zaczęła publikować wyniki notowań funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych – poinformował zespół Analizy.pl. Wcześniej wyniki publikowały: PKO TFI, TFI PZU, Nationale Nederlanden PTE i AXA TFI.

...
Czytaj więcej

Czy warto zostać w PPK?

Czy warto zostać w PPK? Compensa TU na Życie S.A. podaje pięć powodów, dla których warto się nad tym zastanowić.

...
Czytaj więcej

Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów

Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów – czytamy na prawo.pl. Zastąpi na stanowisku Jerzego Kwiecińskiego.

...
Czytaj więcej

PPK: adres e-mail i numer telefonu można przekazać wybranej instytucji finansowej

Jeżeli pracodawca dysponuje numerem telefonu i adresem e-mail pracownika (który te dane mu udostępnił) to w związku z obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie PPK, musi przekazać te dane wybranej instytucji finansowej – poinformował Prezes UODO.

...
Czytaj więcej

ZPF: Będziemy oszczędzać coraz więcej

30,2% polskich gospodarstw domowych uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze – tak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE nowelizuje ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej i nadzorze ubezpieczeniowym

W dniu 6 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Ranking IKE 2019

Zespół analizy.pl przedstawił wyniki szóstej edycji rankingu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zwycięzcą zostało IKE Plus w NN Investment Partners TFI.

...
Czytaj więcej

Pekao analizuje możliwość przejęcia mBanku

Prezes Pekao SA, Michał Krupiński, podczas ostatniej konferencji poinformował, że Pekao analizuje możliwość przejęcia mBanku – donosi Michał Krupiński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą skład KNF

5 listopada 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę mającą na celu poprawę rynku kapitałowego, szczególnie finansowania spółek notowanych na giełdzie. Ustawa rozszerza skład KNF o 3. wiceprzewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

Kolejny chętny na mBank

„Erste Group jest zainteresowane mBankiem, przyznał Andreas Treichl, szef austriackiej grupy” – poinformował Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

15% firm 250+ poprowadzi PPK z Nationale-Nederlanden

Nationale-Nederlanden PTE podpisało niemal 550 umów o zarządzanie PPK, co daje 15% udział w rynku na tym etapie programu. Firma obejmie swoimi usługami 400 tys. pracowników.

...
Czytaj więcej

Nowy RF planuje podniesienie kar za nieprzestrzeganie przepisów dot. reklamacji

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z prof. Mariuszem Goleckim, nowym rzecznikiem finansowym. W rozmowie RF przedstawił plany dot. rozwoju instytucji i zapewnienia lepszej ochrony konsumentów na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

PKO TFI ma 1541 umów o zarządzanie PPK

PKO TFI podpisało 1541 umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), poinformował w poniedziałek prezes PKO TFI Piotr Żochowski – donosi Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

KNF daje bankom czas na poprawę bezpieczeństwa

Banki mają czas do końca 2020 r. na wdrożenie nowych procedur bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU jednym z liderów w dziedzinie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Umowy o zarządzanie PPK z Grupą PZU podpisało ponad 1000 największych pracodawców, którzy łącznie zatrudniają ponad pół miliona pracowników – poinformowało Biuro Prasowe PZU.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior Bank wprowadzają platformę internetową Cash

Grupa PZU i Alior Bank wprowadzają platformę internetową Cash, za pomocą której pracownicy mają dostęp do tanich i bezpiecznych pożyczek. To innowacyjny projekt na rynku, który pozwoli pracodawcom oferować dodatkowe korzyści swoim pracownikom.

...
Czytaj więcej

Nadużycia w instytucjach finansowych coraz większe

Skala nadużyć w instytucjach finansowych rośnie – wynika z raportu „Nadużycia na rynku finansowym” przygotowanym przez EY i Związek Przedsiębiorstw Finansowych. 7 na 10 instytucji pada ofiarą wyłudzeń kredytów i pożyczek.

...
Czytaj więcej

PPK to narzędzie do przyciągania pracowników

„Dodatkowe wpłaty na PPK to świetny mechanizm do zastosowania jako benefit pracowniczy” – twierdzi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem dla parkiet.com.

...
Czytaj więcej

TFI PZU wyróżnione przez Rzeczpospolitą

TFI PZU zostało wyróżnione przez Rzeczpospolitą i otrzymało drugie miejsce w rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ranking opracowywany przez Rzeczpospolitą jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

Nowe fundusze Alior TFI

Alior TFI prezentuje dwa nowe fundusze, które są efektem zacieśnienia współpracy z Grupą PZU – informuje Wojciech Kiermacz w serwisie analizy.pl.

...
Czytaj więcej

Wrzesień dobry dla OFE

We wrześniu fundusze OFE pierwszy raz w tym roku wsparły popyt na GPW – informuje Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu, na podstawie szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Domu Maklerskiego Trigon.

...
Czytaj więcej

1000 umów o zarządzanie PPK z PKO TFI

Jak poinformowało PKO TFI: podpisano już 1000 umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

...
Czytaj więcej

Branża finansowa wchodzi w erę inkluzywności

W raporcie CFA Society Poland „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje” przedstawiono sześć głównych obszarów zmian w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

W razie wystąpienia choroby, Polakom brakuje oszczędności

Polacy mają wysoką świadomość dotyczącą problematyki onkologicznej, jednak brakuje im oszczędności, które byłyby pomocne w razie wystąpienia choroby – informuje Karolina Wysota w Pulsie Biznesu, na podstawie raportu spółki ubezpieczeniowej Unum.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior wspólnie mogą przejąć mBank

Jak podaje Rzeczpospolita, PZU i Alior mogłyby wspólnie przejąć mBank. Maciej Rudke pisze, że chociaż jest to jeden z najbardziej skomplikowanych pomysłów dotyczących przejęcia mBanku, to mógłby rozwiązać kilka problemów.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

10 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych. Efektem tych rozwiązań są pozytywne skutki dla sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

Obwieszczenie z dnia 1 lipca 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

Obwieszczenie Ministra FFiPR z dnia 21 czerwca 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 18 listopada 2020 r. w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. wymogów stosowanych wobec członków zarządu i rady nadzorczej spółki prowadzącej rynek regulowany

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej ws. wymogów stosowanych wobec członków zarządu i rady nadzorczej spółki prowadzącej rynek regulowany oraz trybu i warunków postępowania w zakresie utrzymywania i doskonalenia ich wiedzy.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu rozporządzenia MF ws. trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków

Obwieszczenie MF z 2 października 2020 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozp. MF ws. trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2020 r. w sprawie dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń…

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. odbierania przez KNF zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie odbierania przez Komisję Nadzoru Finansowego zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC domu maklerskiego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej domu maklerskiego

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. wysokości składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie wysokości składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz terminów uiszczania tej składki.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych

Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o RF

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym

...
Czytaj więcej

WSA utrzymał karę nałożoną na Idea Bank za odmowę przekazania dokumentów Rzecznikowi Finansowemu

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję Rzecznika Finansowego dot. nałożenia kary finansowej na Idea Bank. Spółka została ukarana za odmowę przekazania do Biura RF dokumentów potrzebnych w sprawach zgłaszanych przez obligatariuszy GetBack.

...
Czytaj więcej

Fikcyjne umowy leasingu zwrotnego dla konsumentów

Do UOKiK wpływają skargi od konsumentów, którzy nieświadomie zamiast umowy pożyczki podpisali umowę leasingu zwrotnego sprzętu AGD, który wcześniej rzekomo sprzedali firmie udzielającej finansowania.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF na objęcie funkcji prezesa Banku Pocztowego przez Jakuba Słupińskiego

W piątek, 19 listopada, Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że wyraża zgodę na powołanie Jakuba Słupińskiego na prezesa Banku Pocztowego.

...
Czytaj więcej

Zmowy przetargowe

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wszczął trzy postępowania po tym jak do urzędu wpłynęły informacje o możliwości zawarcia zmów przetargowych pomiędzy wykonawcami świadczącymi usługi remontowo-budowlane. Chróstny postawił zarzuty trzem podmiotom.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF na przejęcie Avivy przez Allianz

4 listopada Komisja nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie firmy ubezpieczeniowej Aviva przez Allianz.

...
Czytaj więcej

ESMA w sprawie rekomendacji inwestycyjnych w mediach społecznościowych

Liczba rekomendacji inwestycyjnych w mediach społecznościowych stale wzrasta. Mając to na uwadze, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikował oświadczenie w tej sprawie.

...
Czytaj więcej

Rozliczanie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego

Art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim stanowi, że w przypadku spłaty pożyczki przed terminem instytucje kredytowe powinny rozliczać się z konsumentami metodą liniową z wszystkich pobranych opłat i prowizji.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Enrex Energy

Przedstawiciele Enrex Energy nie zostawiali konsumentom podpisanych w ich domach umów na sprzedaż prądu lub gazu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę karę w wysokości 200 tys. złotych.

...
Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja pomoże wyszukiwać klauzule niedozwolone

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, celem którego ma być wstępna analiza wzorców umownych stosownych przez przedsiębiorców pod kątem klauzul niedozwolonych.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wszczął postępowanie w celu zbadania social media influencerów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, które ma na celu zbadać rynek influencerów. Sprawdzone zostaną sponsorowane treści na blogach, Instagramie, Facebooku oraz Youtubie gwiazd internetu.

...
Czytaj więcej

Decyzja KNF o utrzymaniu interwencji produktowej

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o utrzymaniu treści krajowej interwencji produktowej dotyczącej ograniczeń w zakresie wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży klientom detalicznym kontraktów na różnicę (CFD).

...
Czytaj więcej

Prezes UOKIK startuje z kampanią „Policz i nie przelicz się!”

6 września wystartowała ogólnopolska kampania społeczna prezesa UOKIK pod hasłem „Policz i nie przelicz się!”. Celem kampanii jest ostrzeżenie przed ryzykiem utraty oszczędności oraz apelacja o rozważne podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych.

...
Czytaj więcej

Projekt UKNF ws. wykorzystywania mediów społecznościowych

Przygotowany przez UKNF projekt ws. aktywności w mediach społecznościowych został przekazany do konsultacji rynkowych. Wyniki mają zostać uwzględnione przy tworzeniu przepisów.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje dotyczące zatorów płatniczych

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał cztery decyzje w sprawie zatorów płatniczych. Postanowienia dotyczą postępowań wobec Astaldi Societa Per Azioni, PKC Group Poland, Storteboom Hamrol oraz Amica Handel i Marketing.

...
Czytaj więcej

Koniec tanich pożyczek

UOKiK przypomina, że od pierwszego lipca nie obowiązują przepisy tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Pożyczka może być zdecydowanie droższa.

...
Czytaj więcej

UOKiK zarzuca firmom pożyczkowym naruszenia interesów konsumentów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty trzem polskim firmom pożyczkowym: Szybka Gotówka, Gwarant24 oraz Centrum Rozwiązań Kredytowych. Udzielały one naprzemiennie pożyczek konsumentom, pobierając za to zbyt wysokie prowizje.

...
Czytaj więcej

Poznaliśmy pierwszą w historii strategię KNF. Jakie cele wyznaczył sobie organ nadzoru?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprezentował Strategię na lata 2021-2025. Jest to pierwszy taki dokument w historii przygotowany przez polski organ nadzoru.

...
Czytaj więcej

Czy poszkodowany musi przyjąć propozycję zakładu ubezpieczeń dotyczącą najmu pojazdu zastępczego?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zbadał 431 wyroków w sprawach, w których przedmiotem sporu była stawka najmu pojazdu zastępczego. Z analizy wynika, że zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z dnia 16 lipca 2021 r.

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 16 lipca podjęła decyzje dot. sektora ubezpieczeniowego. Zostały też nałożone kary administracyjne na 3 zakłady ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

KNF o zakazie wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o interwencji produktowej i zakazała wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie z UFK.

...
Czytaj więcej

Korzystna dla klientów zmiana definicji Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Compensie

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S. A. Vienna Insurance Group odmówiło wypłaty świadczenia konsumentowi, który miał wykupione ubezpieczenie m. in. na wypadek pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał spółkę za wprowadzenie konsumentów w błąd przy wystawianiu weksla inwestycyjnego

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą Funduszu Hipotecznego Yanok, który wystawia tzw. weksle inwestycyjne. Z przeprowadzonego postępowania okazało się, że podmiot środki uzyskane z weksli przeznaczał na pożyczki dla przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF co do kierunków rozstrzygnięcia zagadnień prawnych przedstawionych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dot

Komisji Nadzoru Finansowego udostępnia stanowisko sformułowane w związku z postanowieniem Sądu Najwyższego w składzie całej Izby Cywilnej SN z dnia 11 maja 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Działalność UOKiK w 2020 roku – ochrona konsumentów

Ponad 1000 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, ponad 30 miliardów zł nałożonych kar. Tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna swój komunikat w sprawie sprawozdania z działalności Urzędu w 2020 roku (dalej: „Sprawozdanie”).

...
Czytaj więcej

Raport EBA dotyczący zarządzania i sprawowania nadzoru nad zarządzaniem ryzykami ESG

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego opublikował raport dotyczący zarządzania i sprawowania nadzoru nad zarządzaniem ryzykami ESG. Raport wiąże się z realizacją mandatów z art. 98 ust. 8 CRD V oraz art. 35 IFD.

...
Czytaj więcej

Rynek PPK po I kw. 2021 r.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane dot. sektora pracowniczych planów kapitałowych. Jak wynika ze statystyk, w przeciągu I kwartału 2021 r. wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty zwiększyła się o ponad 1 miliard złotych.

...
Czytaj więcej

Rynek OFE po I kw. 2021 r.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane dot. rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych po I kw. 2021 r.

...
Czytaj więcej

Sytuacja finansowa powszechnych towarzystw emerytalnych w 2020 roku – raport KNF

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała raport prezentujący informacje dotyczące sytuacji finansowej PTE w 2020 roku oraz ocenę wpływu planowanych zmian prawnych dotyczących przeniesienia środków z OFE na IKE na sytuację PTE.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 14 maja 2021 r. – Nedwidek ze zgodą na objęcie stanowiska prezesa TU UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła komunikat dotyczący decyzji podjętych przez organ w dniu 14 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Aktywa PPK po I kw. 2021 r. Instytucje finansowe zebrały już blisko 4 mld zł

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dot. produktów PPK po I kw. 2021 r. Z informacji KNF wynika, że zatrudnieni odłożyli w programie blisko 4 mld zł.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 16 kwietnia 2021 r. Komisja nałożyła karę za brak OC na pośrednika kredytowego

​Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. średniej trzyletniej stopy zwrotu OFE

​Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat ws. trzyletnich stóp zwrotu OFE za okres od 30 marca 2018 r. do 31 marca 2021 r. Komunikat zawiera zarówno dane dla poszczególnych OFE, jak i wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE.

...
Czytaj więcej

KNF podsumowała oferty publiczne w 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie raport o ofertach publicznych w 2020 r. Dokument powstał z myślą o emitentach i uczestnikach rynku kapitałowego w Polsce.

...
Czytaj więcej

UOKiK zaktualizował wyjaśnienia ws. nakładania kar za praktyki ograniczające konkurencję

Prezes UOKiK, w ramach polityki transparentności Urzędu, zaktualizował i przedstawił wyjaśnienia dotyczące metodologii nakładania kar za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

KNF uzupełniła listę Q&A dot. przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej przez podmioty rynku finansowego

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła kolejne odpowiedzi na pytania dot. Komunikatu UKNF z 23 stycznia 2020 r. dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

KNF: Stopy zwrotu funduszy zdefiniowanej daty

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane dot. rynku PPK po IV kw. 2020 r.

...
Czytaj więcej

KNF: wartość aktywów PPK zbliża się do 3 mld zł

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała dane dot. rynku PPK po IV kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że pod koniec roku w programie było prawie 1,5 mln osób.

...
Czytaj więcej

PIU i KNF wyjaśniają zagadnienia dot. rozporządzenia SFDR

Od 10 marca 2021 r. obowiązuje rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation). Polska Izba Ubezpieczeń z Komisją Nadzoru Finansowego opracowały listę pytań i odpowiedzi dot. tych przepisów z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku.

...
Czytaj więcej

mPay z kolejnymi usługami

Spółka mPay S.A. z siedzibą w Warszawie otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zezwolenie na rozszerzenie usług o licencję AIS i PIS.

...
Czytaj więcej

UKNF uruchomił kolejne elektryczne rejestry

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) uruchomił elektroniczne rejestry: pośredników kredytu hipotecznego i ich agentów, pośredników kredytu konsumenckiego oraz rejestru instytucji pożyczkowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach dot. zatorów płatniczych

Prezes UOKiK nałożył kary w wysokości ponad 470 tys. zł na spółki Locotranssped i Havi Logistics, a spółki UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnych.

...
Czytaj więcej

KNF zwraca się do sektora bankowego w sprawie cyberbezpieczeństwa

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w najnowszym liście zwrócił się do sektora bankowego w sprawie cyberbezpieczeństwa elektronicznych kanałów dostępu do usług bankowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdzi praktyki biur maklerskich w razie awarii systemu IT

​Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 10 biur maklerskich. Organ przyjrzy się awariom systemów IT, które uniemożliwiają klientom dokonywanie transakcji na korzystanych warunkach.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył na bank BPH prawie 0,5 mln zł za klauzule spreadowe

Prezes UOKiK uznał, że klauzule spreadowe, które stosował bank BPH w aneksach do umów hipotecznych, są niedozwolone. Urząd nałożył na bank karę w wysokości prawie pół miliona złotych.

...
Czytaj więcej

Aktywa PPK po IV kw. 2020 r. Instytucje finansowe zebrały już blisko 3 mld zł

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dot. produktów PPK po IV kw. 2020 r. Z informacji KNF wynika, że zatrudnieni odłożyli już w nowym programie blisko 3 mld zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał firmę pożyczkową za bezprawne pobieranie dodatkowych opłat

Urząd nałożył na firmę pożyczkową MOGO karę o łącznej kwocie ponad 320 tys. zł w związku ze stosowaniem praktyk naruszających interesy konsumentów, a także obowiązkiem usunięcia ich trwających skutków.

...
Czytaj więcej

KNF: Q&A ws. wymogów prawnych dla członków zarządu TFI

UKNF przygotował zestawienie pytań i odpowiedzi w zakresie wymogów prawnych dla członków zarządu TFI, których powołanie wymaga uzyskania zgody Komisji, w tym  tryb i warunki postępowania przy dokonywaniu tej oceny przez TFI.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Youtubera

Prezesa UOKiK nałożył 450 tys. zł kary za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida.

...
Czytaj więcej

UOKiK z decyzją ws. Profi Credit Polska

Prezes UOKiK nałożył ponad 4 mln kary na Profi Credit Polska za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

...
Czytaj więcej

Jak wyglądała działalność UOKiK w 2019 r.?

W 2019 r. UOKiK wydał ponad 950 decyzji dot. ochrony konkurencji i konsumentów. Nałożono też kary o wysokości prawie 425 mln zł i wydano ponad 800 istotnych poglądów w sprawach sądowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK zachęca do czujności w sprawie opłat za prowadzenie rachunku

Urząd zachęca konsumentów do sprawdzenia czy ich bank nie podniósł w tym roku opłat m.in. za prowadzenie rachunku czy wypłaty gotówki z bankomatu. Jak wskazuje UOKiK, konsumenci powinni być informowani o wszystkich podwyżkach.

...
Czytaj więcej

UOKiK prowadzi 100 postępowań dotyczących zatorów płatniczych w 2020 r.

Jak poinformował UOKiK, w grudniu wszczęto kolejne 28 postępowań dot. zatorów płatniczych. Aktualnie w sumie jest to już 100 toczących się postępowań, a pierwsze decyzje planowane są na styczeń 2021 r.

...
Czytaj więcej

KNF publikuje informacje dla posiadaczy ubezpieczenia lub indywidualnego produktu emerytalnego z Wielkiej Brytanii

KNF opublikowała informacje dla posiadaczy ubezpieczeń lub indywidualnych produktów emerytalnych zakupionych od podmiotów finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

Po podjętej przez Prezesa UOKiK interwencji, banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 22 grudnia 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego udostępniła komunikat dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 22 grudnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

ESEF odłożone o rok

Rada UE i Parlament Europejski wyraziły wstępną zgodę na przełożenie o rok zastosowania przez emitentów, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, wymogów ESEF - jednolitego elektronicznego formatu raportowania.

...
Czytaj więcej

Plan KNF dot. nadzoru nad jednostkami zainteresowania publicznego

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła swój plan działań na przyszyły rok w związku z przepisem art. 98 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

...
Czytaj więcej

KNF umożliwia emitentom testowanie raportowania zgodnego z ESEF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zgodził się na ponowne umożliwienie emitentom przesyłania testowych raportów ESEF w środowisku produkcyjnym Elektronicznego Systemu Przesyłania Informacji (ESPI).

...
Czytaj więcej

KNF: spółki giełdowe mają prawo do pozyskania informacji o akcjonariuszach

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim komunikacie przypomina o nowym prawie, przysługującym spółkom giełdowym, tj. prawo do identyfikacji akcjonariuszy.

...
Czytaj więcej

UKNF: jakie wymogi muszą spełnić podmioty z Polski i UK, jeśli chcą kontynuować działalność transgraniczną po brexicie

Polski organ nadzoru wydał komunikat, w którym tłumaczy, jakie obowiązki powinny spełnić polskie i brytyjskie instytucje finansowe, jeśli chcą prowadzić działalność transgraniczną po 31 grudnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK z pierwszą karą dla menadżera

UOKiK po raz pierwszy w swojej historii ukarał menadżera za naruszenie przepisów. Na członka zarządu odpowiedzialnego za zmowę na warszawskim rynku ciepła nałożono 200 tys. zł. kary.

...
Czytaj więcej

Decyzje Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o podjętych decyzjach w dniu 27 i 30 listopada br.

...
Czytaj więcej

Przyznano wyróżnienia „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o przyznaniu wyróżnień „Instytucja finansowa przyjazna mediacji” oraz „Ambasador mediacji na rynku finansowym”.

...
Czytaj więcej

UOKiK z zarzutami dla Banku Handlowego i Banku Pocztowego

Prezes UOKiK wszczął postępowania względem Banku Handlowego i Banku Pocztowego. Wynikają one z zarzutów postawionymi spółkom w związku z niezwracaniem klientom poniesionych opłat w razie wcześniejszej spłatę kredytu konsumenckiego.

...
Czytaj więcej

Propozycje UKNF dot. zmiany ustawy o ofercie publicznej

UKNF przekazał do Ministerstwa Finansów propozycję nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawia dane dot. produktów emerytalnych na koniec 2019 r.

Na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany raport pt. „Rynek emerytalny w Polsce (stan na koniec 2019 roku)”. Zawarto w nim dane dotyczące produktów emerytalnych dostępnych w ramach II i III systemu emerytalnego.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK prowadzi kolejne postępowania w sprawie zatorów płatniczych

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie zatorów płatniczych. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania przeciwko spółkom niepłacącym swoim kontrahentom.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał komunikat ws. obowiązkowej dematerializacji akcji

KNF przypomina o nowym obowiązku nałożonym na spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne dot. dematerializacji akcji imiennych oraz akcji na okaziciela.

...
Czytaj więcej

KNF: Wartość aktywów netto PPK to już prawie 2 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował zestawienie wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 30 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał 3 decyzje wobec Getin Noble Banku

W wydanych decyzjach wobec Getin Noble Banku (GNB) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował sposób oferowania przez spółkę obligacji GetBack, stosowanie niedozwolonych klauzul i jednostronną zmianę umów.

...
Czytaj więcej

OFE z ujemnymi stopami zwrotu

Komisja Nadzoru Finansowego podała wysokość stóp zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 29 września 2017 r. do 30 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Kolejne decyzje Prezesa UOKiK dot. klauzul spreadowych. PKO BP i PEKAO zapłacą ponad 60 mln zł kary

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Zakwestionował w nich postanowienia określające zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF o nowych wymogach informacyjnych dot. sekurytyzacji

Komisja Nadzoru Finansowego w specjalnym komunikacie wyjaśnia nowe wymogi informacyjne dotyczące sekurytyzacji. Obejmują one m.in. nowy format szablonu raportów kierowanych do KNF.

...
Czytaj więcej

Szkolenia CEDUR dla podmiotów rynku kapitałowego

W najbliższym czasie zaplanowane zostały szkoleń online dla podmiotów z rynku kapitałowego i sektora usług płatniczych. Seminaria organizuje CEDUR, działające przy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF organizuje szkolenie dot. przeprowadzania kontroli w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych

W dniu 30 września 2020 roku odbędzie się Webinarium CEDUR poświęcone zasadom kontroli UKNF w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Kolejne postanowienia umowne wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych

W dniu 7 września 2020 r. do rejestru klauzul niedozwolonych zostały wpisane klauzule uznane za abuzywne z branży finansowej.

...
Czytaj więcej

Seminarium CEDUR dot. kar administracyjnych nakładanych przez KNF

Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR) zaprasza na seminarium online pt. „Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych przez Komisję Nadzoru Finansowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

UKNF przygotował komunikat UKNF dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexit) i przewidywanego zakończenia okresu przejściowego w kontekście rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza warunki wakacji kredytowych w 26 bankach

UOKiK sprawdza, w jaki sposób banki udzielają tzw. wakacji kredytowych osobom, które wskutek wybuchu pandemii utraciły pracę lub inne główne źródło dochodu. Nieprawidłowości w tym zakresie zgłosiło do Urzędu m.in. stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

...
Czytaj więcej

UOKiK: ustalanie dolnego limitu oprocentowania kredytu o zmiennej stopie procentowej jest niedopuszczalne

UOKiK opublikował komunikat w którym odnosi się do tematu ustalania dolnego limitu oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Zdaniem Urzędu jest to niedopuszczalne naruszenie interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF utrzymuje w mocy decyzje o karze dla ORIGIN TFI SA

Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie ws. decyzji podjętych w dniu 31 lipca 2020 r., o podtrzymaniu w mocy decyzji o karze dla ORIGIN TFI SA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, nałożył na Gazprom karę w wysokości blisko 213 mln zł (50 mln euro) z powodu braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK ostrzega konsumentów przed inwestycjami w weksle inwestycyjne Funduszu Yanok

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie dla konsumentów przed inwestycjami w weksle inwestycyjne wystawiane przez Fundusz Hipoteczny Yanok. Podkreślił w nim, że działalność spółki może narazić konsumentów na poważne straty finansowe.

...
Czytaj więcej

KNF: Wartość aktywów netto PPK to już prawie 1,5 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował zestawienie wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 30 czerwca 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Lartiq za wprowadzanie konsumentów w błąd przy sprzedaży funduszy inwestycyjnych

Prezes UOKiK uznał, że spółka Lartiq (wcześniej Trigon) naruszała prawa konsumentów. Zdaniem UOKiK, podmiot zamieszczał nierzetelne informacje w prezentacjach produktowych i innych dokumentach wykorzystywanych przy emitowaniu certyfikatów inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

UOKiK publikuje wyjaśnienia dot. składania zawiadomień i prowadzenia postępowań z zakresu kontroli inwestycji

24 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Zostały one uchwalone w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawił projekt stanowiska ws. wydawania i obrotu kryptoaktywami

​W dniu 16 lipca 2020 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego rozpoczął konsultacje dot. projektu „Stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania i obrotu kryptoaktywami". Stanowisko powstało w ramach prac Cyfrowej Agendy Nadzoru.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. określenia rozpoczęcia biegu terminu 21 dni na wydanie decyzji kredytowej

UKNF opublikował stanowisko ws. interpretacji art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

...
Czytaj więcej

KNF: na koniec marca br. już prawie milion osób oszczędzało w PPK

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała dane dot. rynku PPK po I kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że pod koniec marca w programie było prawie milion osób.

...
Czytaj więcej

Przy UKNF utworzono panel konsultacyjny ws. przepisów rachunkowo-sprawozdawczych w sektorze bankowym

13 lipca br. odbyło się pierwsze posiedzenie eksperckiego panelu konsultacyjnego w zakresie przepisów rachunkowo-sprawozdawczych dotyczących banków. Prace panelu koordynuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Już 14 banków stosuje metodę liniową przy obliczaniu zwrotu kosztów kredytu po wcześniejszej spłacie

Już 14 banków w Polsce dostosowało swoje praktyki do oczekiwań nadzorcy w kwestii obliczania kwoty zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku wcześniejszej spłaty.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął już 51 postępowań w sprawie zatorów płatniczych

Jak podał UOKiK, Prezes urzędu wszczął w czerwcu postępowania względem 51 przedsiębiorców, u których mogą występować największe zatory płatnicze. Spółki zostały wytypowane po analizie informacji dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień.

...
Czytaj więcej

KNF podejmuje walkę z fake newsami na temat finansów

Komisja Nadzoru Finansowego dołączyła do akcji #FakeHunter. KNF będzie weryfikować publikowane w internecie informacje finansowe.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powstanie nowego podmiotu ubezpieczeniowego na polskim rynku

W dniu 29 czerwca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła w trybie zdalnym decyzje dot. sektora ubezpieczeniowego i kapitałowego.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. stosowania przez banki kwestionariusza ankietowego wobec instytucji płatniczych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko ws. stosowania przez banki kwestionariusza ankietowego wobec instytucji płatniczych.

...
Czytaj więcej

Decyzja KNF dot. rozszerzenia działalności dla Paymento Financial

Komisja Nadzoru Finansowego w ramach głosowania przeprowadzonego w dniu 28 maja 2020 r. podjęła decyzje istotne dla branży finansowej.

...
Czytaj więcej

ESMA ws. wpływu epidemii COVID-19 na półroczne raporty finansowe

Europejski Urząd Nadzoru Papierów Wartościowych i Giełd (ESMA) opublikował na swojej stronie internetowej stanowisko dotyczące wpływu epidemii COVID-19 na raporty półroczne.

...
Czytaj więcej

Dwa banki zmieniły swoje warunki wakacji kredytowych wskutek postępowania UOKiK

W związku z toczącym się postępowaniem UOKiK, Santander Bank Polska oraz Bank BNP Paribas zadeklarowały, że nie będą interpretować aneksów jako potwierdzenia uznania zadłużenia przez kredytobiorcę.

...
Czytaj więcej

KNF: Wszystkie OFE z ujemnymi stopami zwrotu. Średnia za ostatnie trzy lata na poziomie -25%

Komisja Nadzoru Finansowego podała wysokość stóp zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 30.03.2017 do 31.03.2020 r.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał decyzję – spółka GetBack wprowadzała konsumentów w błąd

Prezes UOKiK uznał, że spółka GetBack dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych. W wyniku postępowania potwierdziły się zarzuty stawiane spółce. Dotyczyły one wprowadzania konsumentów w błąd.

...
Czytaj więcej

KNF: W PPK zgromadzono już ponad 600 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła tabelę zawierającą wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 31 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Decyzje podjęte przez KNF w zdalnym głosowaniu

W dniu 17 kwietnia 2020 r. w trybie zdalnym Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania  rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza zasady, na jakich banki udzielają wakacji kredytowych

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki. Urząd wezwał banki do przekazania dokumentów i informacji dotyczących oferowanych warunków wakacji kredytowych.

...
Czytaj więcej

Wykaz firm audytorskich badających JZP

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) opublikowała wykazu firm audytorskich przeprowadzających badania ustawowe w jednostkach zainteresowania publicznego.

...
Czytaj więcej

Nowe terminy sprawozdawcze od ESMA

UKNF ustosunkował się do ostatnich stanowisk ESMA dot. obowiązków sprawozdawczych podmiotów nadzorowanych. Poniżej streszczamy dla Państwa najistotniejsze informacje zawarte w komunikatach polskiego nadzorcy.

...
Czytaj więcej

KNF: pakiet rozwiązań wzmacniających sektor bankowy

Komisja Nadzoru Finansowego w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa opracowała pakiet działań wzmacniający odporność sektora bankowego i finansowania gospodarki – „Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju”.

...
Czytaj więcej

KNF: na koniec 2019 r. na PPK odkładało 329 tys. pracujących

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił zbiorczą informację statystyczną dot. funkcjonowania PPK w IV kw. 2019 r.

...
Czytaj więcej

ESMA wydała zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa w Europie.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKE przekracza 10 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 950,8 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych, w których było ulokowane 10.167 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKZE wynosi prawie 3,3 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKZE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 654,5 tys. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, w których było ulokowane 3.284 mln zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK: banki powinny wyliczać kwoty zwrotu kosztu kredytu w razie spłaty przed terminem  w oparciu o metodę liniową

Prezes UOKiK wydał uzupełniające stanowisko ws. wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego do orzeczenia TSUE interpretującego zapisy art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.

...
Czytaj więcej

W KNF powstaje kolejny raport dot. rozwoju innowacji finansowych w Polsce

Jeszcze w tym roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikuje drugą edycję raport nt. rozwoju sektora fintech w Polsce, podał portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Rynek OFE na koniec 2019 r.

KNF opublikowała dane dot. rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych na koniec 2019 r. Z danych KNF wynika, że na koniec 2019 roku do OFE należało prawie 15,7 mln osób, o 1,46% mniej niż przed rokiem. OFE zarządzały łącznym kapitałem o wartości 153,3 mld zł.

...
Czytaj więcej

Otwarta bankowość – wskazówki KNF

Pod koniec stycznia 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała bardzo ciekawe opracowanie dotyczące otwartej bankowości. Pełna treść tej publikacji dostępna jest pod linkiem.

...
Czytaj więcej

6. posiedzenie KNF: rozszerzenie zakresu działalności AXA o nowe ryzyka

W dniu 18 lutego 2020 r. odbyło się 6. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie z posiedzenia zostały przedstawione wszystkie podjęte decyzje przez organ nadzoru, w tym rozszerzenie zakresu działalności ubezpieczeniowej dla AXA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje ws. braku zwrotu prowizji przy przedterminowej spłacie kredytu

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje związane z naruszeniami zbiorowych interesów osób, które spłaciły kredyt konsumencki przed  umownym terminem. Ukarane instytucje muszą natychmiast zaprzestać swoich praktyk i zwrócić kredytobiorcom zatrzymane opłaty

...
Czytaj więcej

UOKiK ostrzega konsumentów przed inwestowaniem w weksle inwestycyjne

UOKiK ostrzega przed ryzykiem związanym z inwestycjami w tzw. oprocentowane weksle inwestycyjne. Urząd na razie przygląda się rynkowi weksli inwestycyjnych. Nie wyklucza jednak wszczęcia postępowań wyjaśniających.

...
Czytaj więcej

UKNF tłumaczy zasady świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego przez banki i firmy inwestycyjne

UKNF przedstawił stanowisko ws. wybranych aspektów świadczenia przez firmy inwestycyjne oraz banki usług doradztwa inwestycyjnego. Pismo zostało przygotowane w odpowiedzi na dostrzegany na rynku wzrost skomplikowania produktów i usług inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

MF i KNF wspólnie pracują nad rozwojem innowacyjnych usług finansowych

Ministerstwo Finansów i Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiły projekt, mający na celu rozwój sektora fintech w Polsce. Będzie on obejmował 3 obszary: bariery regulacyjne, sandbox i innowacje w nadzorze.

...
Czytaj więcej

UKNF: zasady wypełniania przez PTE obowiązków informacyjnych związanych z obrotem pakietami akcji

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat w sprawie zasad wypełniania przez powszechne towarzystwa emerytalne obowiązków informacyjnych w związku z obrotem znacznymi pakietami akcji spółek publicznych przez fundusze emerytalne.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował komunikat ws. stosowania wskaźników referencyjnych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w komunikacie wyjaśnił zasady stosowania i opracowywania wskaźników referencyjnych po 1 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

KNF: Na koniec 2019 r. w PPK zgromadzono prawie 85 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła tabelę zawierającą wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 31.12.2019 r.

...
Czytaj więcej

UKNF: Metodyka oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił Metodykę oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych wraz z zestawem formularzy oraz wzorcowymi procesami przeprowadzenia oceny odpowiedniości.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 13,4 mln zł kary dla GNB za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów walutowych

UOKiK uznał, że Getin Noble Bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego niedozwolone klauzule. Za tę praktykę instytucja została ukaraną sankcją finansową w wysokości 13,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Polkomtel zapłaci 50 mln zł kary za dodatkowe opłaty pobierane od klientów

​Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Polkomtel. W toku postępowania okazało się, że operator pobiera od klientów dodatkowe opłaty za video streaming pomimo wykupienia pakietu internetowego.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja rozporządzenia ws. uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF

​Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego Biura

...
Czytaj więcej

KNF uruchomił System Ewidencji Akcji

Z dniem 1 stycznia 2020 r. w UKNF działa elektroniczny System Ewidencji Akcji. Zawiera on dane o ofertach publicznych akcji oraz o dopuszczeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym bądź wprowadzeniu akcji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu.  

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze

UOKiK przygląda się działaniom kancelarii odszkodowawczych, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o ubezpieczenia z UFK, kredyty hipoteczne i obligacje korporacyjne GetBack. Prezes UOKiK wydał już pierwsze decyzje, a w toku są trzy postępowania.

...
Czytaj więcej

KNF: polityka dywidendowa domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

KNF jednogłośnie przyjęła stanowisko ws. polityki dywidendowej domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

...
Czytaj więcej

UKNF stworzy nową platformę online do wymiany informacji z emitentami

Jak przypomina KNF, z dniem 1 stycznia 2020 r. emitenci, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku UE, zostaną objęci obowiązkiem sporządzania raportów rocznych w jednolitym europejskim formacie raportowania (ESEF).

...
Czytaj więcej

50. posiedzenie KNF: 200 tys. zł kary dla Warty

W dniu 17 grudnia 2019 r. odbyło się pięćdziesiąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF uruchomi elektroniczny formularz do składania powiadomień z rozporządzenia MAR

21 grudnia 2019 r. UKNF uruchomi na swojej stronie internetowej elektroniczny formularz, za pomocą którego osoby pełniące obowiązki zarządcze i osoby blisko z nimi związane będą mogły składać powiadomienia na podstawie art. 19 rozporządzenia MAR.

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła założenia polityki dywidendowej zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

Komunikat KNF dotyczący stanowiska organu nadzoru w sprawie założeń polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ofercie publicznej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił swoje stanowisko w związku z wejściem w życie, w dniu 30 listopada, ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał kolejne decyzje dot. wcześniejszej spłaty kredytu

Są kolejne decyzje UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. Urząd wskazał w nich, że spółki powinny w takiej sytuacji proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty pożyczek poniesione przez konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF: Komunikat dotyczący przejęcia funduszy zarządzanych przez Saturn TFI SA

21 listopada br. KNF, na swojej stronie internetowej, opublikowała komunikat dotyczący przejęcia funduszy zarządzanych przez Saturn TFI SA.

...
Czytaj więcej

KNF: liczba posiadaczy IKE przekroczyła 1 mln

Po I połowie 2019 r. wartość rynku Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualnych Kont Emerytalnych wyniosła 12,2 mld zł, podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Dobre praktyki dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał do konsultacji projekt dokumentu pt. „Dobre praktyki dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu”.

...
Czytaj więcej

UOKiK kwestionuje jednostronną zmianę zapisów w umowach o kredyt w walucie obcej 

UOKiK wszczął postępowania w związku ze skargami konsumentów na jednostronne zmiany postanowień regulaminów załączanych do umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany do waluty obcej (głównie franka szwajcarskiego).

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła pierwsze zestawienie wartości aktywów netto PPK

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie internetowej zestawienie wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty PPK wg stanu na 30.09.2019 r.

...
Czytaj więcej

KNF interweniuje w produkty ubezpieczeń na życie z UFK

Przewodniczący KNF wystąpił podczas VI Kongresu Regulacji Rynków Finansowych FinReg. Zawarł w swoim przemówieniu dot. roli nadzorcy w rozwoju rynku finansowego, że w UKNF trwają obecnie prace nad interwencją produktową na rynku ubezpieczeń inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF podaje średnią stopę zwrotu OFE za ostatnie trzy lata

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim najnowszym komunikacie podała wysokość stopy zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 30.09.2016 do 30.09.2019 r.

...
Czytaj więcej

TFI Allianz Polska wdraża eDO App

Aplikacja eDO App do potwierdzania tożsamości została uruchomiona przez TFI Allianz Polska. Dzięki temu klienci towarzystwa będą mogli zdalnie dokonać wyboru i zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Rząd za zwiększeniem transgranicznej działalności TFI

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Nowe obowiązki w zakresie zgłaszania informacji do CRBR - nowelizacja ustawy AML

W dniu 30 kwietnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

TFI PZU przygotowuje ofertę dla spółek

TFI PZU wprowadza zmiany do funduszu PZU Ochrony Majątku. Chce tym produktem zainteresować przedsiębiorców, szukających alternatyw do lokat bankowych.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi i nowe obowiązki dla domów maklerskich

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Wydatki pokryte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej można zaliczyć do kosztów

Jak podało Ministerstwo Finansów, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który nie zatrudnia pracowników, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

...
Czytaj więcej

Dematerializacja akcji – nowe obowiązki dla spółek

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z sierpnia 2019 r. wprowadziła szereg zmian, które mają zastosowanie w głównej mierze do spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy ostrzega klientów przed ofertami inwestycji w roszczenia bankowe

RF analizuje oferty inwestycji w roszczenia bankowe, dostępne na portalach internetowych. Obiecują one zyski w wysokości od 60% do nawet 140%. RF nie wyklucza skierowania sprawy do KNF lub prokuratury.

...
Czytaj więcej

Uśpione rachunki OFE

​Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że aktualnie może być prowadzonych nawet 160 tys. rachunków OFE należących do osób już nieżyjących.

...
Czytaj więcej

PUODO za rozszerzeniem katalogu podmiotów z dostępem do danych objętych tajemnicą bankową

PUODO skierował do Ministra Finansów wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej - zmiany art. 105 ustawy – Prawo bankowe. Prezes chce dokonać rozszerzenia katalogu podmiotów, którym udzielane będą informacje objęte tajemnicą bankową.

...
Czytaj więcej

Osoba zatrudniona, czyli dla kogo PPK?

PPK skierowane są jedynie do osób zatrudnionych. To oznacza, że właściwa identyfikacja takich osób jest podstawą do określenia, kiedy pracodawca powinien utworzyć PPK w swojej organizacji i kogo uwzględnić, tworząc listę pracowników objętych programem.

...
Czytaj więcej

Rekordowa sprzedaż TFI PZU

TFI PZU odnotowuje w 2019 r. rekordową sprzedaż w segmencie klienta zewnętrznego – łączna sprzedaż netto po dziesięciu miesiącach wynosi ponad 1,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze w zakresie usług oferowanych frankowiczom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się ponownie działalności kancelarii odszkodowawczych. Tym razem UOKiK sprawdza zapisy umowne i praktyki w zakresie usług świadczonych osobom posiadającym kredyt w obcych walutach.

...
Czytaj więcej

Coraz bliżej likwidacji OFE

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 6 listopada br. podjęła decyzję o przyjęciu projektu ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE przeniesiona na lipiec 2020 r.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, w rozmowie z PAP zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów powinna zająć się projektem ustawy likwidującej OFE.

...
Czytaj więcej

Rząd rozszerzył działania zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego 

1 października 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Jednak do tej pory nie została opublikowana ostateczna wersja uchwały.

...
Czytaj więcej

Raport Accenture dot. wykorzystania chmury obliczeniowej w sektorze ubezpieczeń

​Accenture we współpracy z Polską Izbą Ubezpieczeń opublikowało raport dot. wykorzystania chmury w sektorze ubezpieczeń. Wynika z niego, że dzięki inwestycjom w chmurę obliczeniową firmy uzyskują kilkukrotnie większe wzrosty przychodów i wyceny firmy.

...
Czytaj więcej

Deloitte: instytucje finansowe zyskują, gdy zatrudniają dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju

Najważniejszym celem działań CSO (Chief Sustainability Officer) ma być przeprowadzenie zmian w modelach biznesowych - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Polacy są chętni do zdobywania i poszerzenia wiedzy z zakresu finansów i inwestowania

Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW po raz kolejny zbadały preferencje Polaków dot. posiadanej wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego. Ponad połowa badanych wskazała na potrzeby poszerzania swojej wiedzy o finansach i cyberbezpieczeństwie.

...
Czytaj więcej

Deloitte: dyrektorzy ds. ryzyka spodziewają się wzmożonych działań w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym

O 17 proc. wzrósł odsetek dyrektorów ds. ryzyka, którzy spodziewają się wzmożonych działań w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym w ciągu najbliższych dwóch lat.

...
Czytaj więcej

Jak pandemia zmieniła bankowanie Polaków?

Santander Bank Polska postanowił sprawdzić, jak pandemia wpłynęła na sposób bankowania Polaków. Do najważniejszych zmian zaliczono: digitalizację, bardzo częste używanie BLIKA czy robienie większych zakupów, ale rzadziej.

...
Czytaj więcej

Deloitte: polskie banki będą dokonywać rezerw kredytowych w związku z pandemią

Podczas minionej konferencji „Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach” w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego eksperci i przedstawiciele największych banków w Polsce dyskutowali na temat ryzyka kredytowego w związku z pandemią.

...
Czytaj więcej

Deloitte: trzy czwarte banków zamierza zwiększyć nakłady na inicjatywy pro-klimatyczne

Społeczna odpowiedzialność biznesu coraz częściej interesuje konsumentów przy wybieraniu usług bankowych. Instytucje te mogą odegrać kluczową rolę w drodze do osiągnięcia zrównoważonego zarządzania finansami.

...
Czytaj więcej

Jak Polacy oceniają kanały cyfrowe?

Jedynie 20 proc. Polaków ma negatywne doświadczenia w związku z cyfrowymi metodami kontaktu - wynika z raportu „Jak w warunkach nowej rzeczywistości Polacy korzystają z kanałów cyfrowych?” zrealizowanego przez EY i Billennium.

...
Czytaj więcej

Instytut Emerytalny opublikował raport nt. wyników PPK

Instytut Emerytalny opublikował nowy raport. Tym razem dot. wyników wypracowanych przez PPK na koniec 2020 r. Autorem raportu jest ekspert IE, Grzegorz Chłopek.

...
Czytaj więcej

Jakie są postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa?

87 proc. Polaków czuje się bezpiecznie podczas korzystania z bankowości internetowej - wynika z badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB.

...
Czytaj więcej

Jak przebiegało wdrożenie PPK z perspektywy instytucji finansowych?

Instytucje finansowych, oferujące produkty PPK, przedstawiły swoje doświadczenia dot. wdrożenia programu. Był to główny cel badania zrealizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych.       

...
Czytaj więcej

UKNF: banki zakończyły 2019 r. z wynikiem ponad 14 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował publikację z najważniejszymi danymi sektora bankowego po 2019 r.   

...
Czytaj więcej

Startupy dla rynku finansowego

PKO BP stworzył raport „Startup the bank. Startupy, które zmieniają polską bankowość”. Przedstawiono w nim wyniki badania przeprowadzonego na startupach, a także wyróżniono 100 startupów, które zmieniają nie tylko polską bankowość, ale i rynek finansowy.

...
Czytaj więcej

Wskaźnik koniunktury GUS: można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla działalności finansowej i ubezpieczeniowej wyniósł 24,4 w listopadzie 2019 r. – wynika z danych comiesięcznego raportu GUS.

...
Czytaj więcej

Ochrona konsumentów przed misselingiem

W raporcie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym „Nieprawidłowości na rynku finansowym a ochrona konsumenta” część publikacji poświęcono zjawisku missellingu, które często odpowiada za naruszenie interesów klienta.

...
Czytaj więcej

Jedynie 40 proc. zatrudnionych w największych firmach oszczędza w PPK

Instytut Emerytalny opublikował wyniki badania dot. partycypacji w PPK wśród osób zatrudnionych w największych spółkach. Okazuje się, że z programu średnio skorzystało 40% uprawnionych.

...
Czytaj więcej

GUS: Najwyższy poziom koniunktury w branży finansowej i ubezpieczeniowej

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania koniunktury w gospodarce w październiku 2019 r. Sekcja działalność finansowa i ubezpieczeniowa odnotowała najwyższe wskaźniki.

...
Czytaj więcej

Bid rigging

Tomasz Chróstny, President of the Office for Competition and Consumer Protection, has initiated three proceedings after the office received information on possible collusive tenders between contractors providing renovation and construction services.

...
Czytaj więcej

Poland has joined the European Payments Initiative (EPI)

On November 9 of this year, Poland adopted a statement in support of the European Payments Initiative (EPI). The initiative is also supported by countries such as Belgium, Finland, France, Germany, Spain, and the Netherlands.

...
Czytaj więcej

Consent of the Polish Financial Supervision Authority for the takeover of Aviva by Allianz

On 4 November, the Financial Supervision Authority approved the takeover of the insurance company Aviva by Allianz.

...
Czytaj więcej

Report of the National Bank of Poland on cash turnover in 2020

The National Bank of Poland has published: "Report on cash circulation in Poland in 2020". The authors of the document paid much attention to the impact of the pandemic on consumer behavior.

...
Czytaj więcej

EIOPA issues Guidelines on the supervisory reporting for the Pan-European Personal Pension Product

The European Insurance and Occupational Pensions Authority has published the Guidelines on the supervisory reporting regarding the Pan-European Personal Pension Product (PEPP).

...
Czytaj więcej

Aviva announces sale of Aviva Poland for €2.5 billion

Aviva plc has reached a significant milestone in the execution of strategy, with the agreement to sell its entire shareholding in Aviva Poland to Allianz for a cash consideration of €2.5 billion, valuing the acquired business at €2.7 billion.

...
Czytaj więcej

Competition protection law amendments

The amendment of the Act on Competition and Consumer Protection is linked to the implementation of ECN+ directive. Union regulations strive to harmonise the powers of national competition authorities and aim to equip these with the crucial procedural tool

...
Czytaj więcej

Telemedico digital health platform will be founded with EUR 5.5 million

Flashpoint Venture Capital, Uniqa Ventures, PKO VC, Black Pearls VC (an existing investor) and Adamed have funding Telemedico platform by EUR 5.5 million (approx. USD 6.6 million).

...
Czytaj więcej

BIK completes the acquisition of Punkta

BIK has acquired Punkta, a leading online comparison platform focused on motor and other personal lines insurance in Poland.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK issued a decision. Over PLN 4 million fine for a lender

President of UOKIK has imposed a fine on Profi Credit Polska in the amount of over PLN 4 million for practices that violate collective consumer interests.

...
Czytaj więcej

Rules for divident payouts in 2021 issued by the KNF

KNF has issued on its opinion concerning the dividend policy in 2021 for financial companies, including insurance companies, reinsurance companies and insurance and reinsurance companies.

...
Czytaj więcej

Pension fund house PTE PZU taps Piotr Kuszewski as new CEO

Pension fund house PTE PZU tapped Piotr Kuszewski as the new CEO following resignation by Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

PZU insurer buys PLN 1.96 bln in 20Y BGK-issued rescue fund bonds

The insurer PZU bought PLN 1.96 bln in 20-year Treasury-guaranteed bonds issued by state development bank BGK for the Covid-19 countermeasures fund FPC with yield at 2.50%.

...
Czytaj więcej

Idea Bank hit with PLN 10 mln fine by financial market regulator

Troubled lender Idea Bank was hit with a PLN 10 mln fine by Polisk financial market regulator - KNF.

...
Czytaj więcej

PZU insurer expects to pay dividend for 2020

The Polish insurance group PZU expects to be able to make a dividend payment from 2020 profits, judging from current solvency ratios, said CEO Beata Kozłowska–Chylł at a conference.

...
Czytaj więcej

KNF seeks to alter mandatory tender offer rules

Polish financial market regulator KNF wants investors that cross the 50% shareholding mark in a firm to be forced to announce a tender offer for remaining firms, KNF said in a statement on a legislative proposal sent to the Finance Ministry.

...
Czytaj więcej

New proceedings concerning payment gridlock

The President of UOKiK Tomasz Chróstny has initiated 21 further proceedings against large companies that are likely to fail to timely pay their contractors. A total of 72 proceedings in cases of payment gridlock are already underway.

...
Czytaj więcej

Three decisions of the President of UOKiK regarding Getin Noble Bank

President of UOKiK issued 3 decisions against Getin Noble Bank. They pertain to the recognition of amendment clauses as prohibited contractual provisions, unilateral amendment of mortgage loan agreements and misleading in offering GetBack bonds.

...
Czytaj więcej

Decisions of the President of UOKiK towards PKO BP and Pekao about spread clauses

The President of UOKiK has issued two decisions in which he questioned the provisions contained in the annexes to the credit agreements in foreign currencies.

...
Czytaj więcej

Fines of over PLN 60 million for BNP Paribas, Millennium and Santander Bank

President of UOKiK Tomasz Chróstny has declared illegal the clauses concerning the rules of setting exchange rates used for calculating installments of credits indexed to, inter alia, EUR and CHF.

...
Czytaj więcej

KNF gives consent for UNIQA to take over Polish companies of AXA

On 17 September 2020, the Polish Financial Supervision Authority approved the acquisition of AXA businesses from Poland by UNIQA Group.

...
Czytaj więcej

OFE pension funds add 53 bps to Polish equity weighting in July

Polish OFE pension funds gained 53 bps of Polish equity allocation in July, the fourth month of consecutive increase since allocations crashed with the market in March, data from the market regulator KNF indicated.

...
Czytaj więcej

Communication from the UKNF on the withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit)

(UKNF) would like to remind market participants that on 31 January 2020 the United Kingdom left the structures of the Union European.

...
Czytaj więcej

Principles of imposing fines on managers by the President of UOKiK

The President of UOKiK published detailed explanations on the method of determining the amount of fines for managers. Managers responsible for concluding restrictive agreements are liable to financial fine of up to PLN 2 million.

...
Czytaj więcej

VIG and C-Quadrat establish joint venture to offer asset management services

C-Quadrat Investment and the Polish insurance companies of Vienna Insurance Group have founded "VIG C-Quadrat", a joint venture located in Warsaw. The plan is to offer investment services and investment funds in Poland.

...
Czytaj więcej

Lartiq has misled consumers by offering investment funds. The company pay over PLN 7.2 mln

The President of UOKiK has imposed a fine of over 7.2 million PLN on Lartiq (formerly Trigon). The company has violated consumer rights by including unreliable information in product presentations and other documents used to issue investment certificate.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of June 2020

​On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of June 2020.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK initiated 51 proceedings concering payment backlogs

In June of 2020 the President of the UOKiK has initiated proceedings concerning payment backlogs with respect to 51 large enterprises. The purpose of these actions is to improve financial liquidity of Polish enterprises. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish Central Bank: polish insurers face threats in pandemic as markets shake asset base

Polish insurers are facing multi-faceted risks from Covid-19 pandemic-related crisis, mainly as markets jostle investments and valuations, the central bank wrote in its report on financial system stability. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Polish Financial Supervision Authority joins #Fakehunter project, to prevent public disinformation

The Polish Financial Supervision Authority has partnered with #Fakehunter, the project created by the Polish Press Agency and GovTech Polska to fight disinformation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA calls for transparency on COVID-19 effects in half-yearly financial reports

On 20 May 2020 ESMA, the EU Securities Markets regulator, publishes a Public Statement addressing the implications of the COVID-19 pandemic on the half-yearly financial reports of listed issuers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

A shield for large companies. EC issued a decision

On 29 May the European Commission issued a positive decision on an aid scheme that provides for granting public aid to entrepreneurs in the form of a soft loan subject to redemption. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland will put OFE pension reform on freeze

Poland will put its planned reform of the lingering OFE pension funds on hold to an unspecified future date as market conditions and pension saver preferences derailed early plans. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland eyes entering domestic receivables insurance

The Polish export insurer KUKE plans to launch insurance of domestic receivables after the freshly launch offer for export sales to EU and top OECD countries, KUKE head Janusz Władyczak said.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of March 2020

On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of March 2020. Read more on beinsured.pl/eng.  

...
Czytaj więcej

Bank Pekao appoints Leszek Skiba as CEO

Bank Pekao appointed Leszek Skiba as the new CEO, while to-date helmsman Marek Lusztyn and Krzysztof Kozlowski will serveas deputy CEOs.

...
Czytaj więcej

Polish consumer protection office sees 12M credit vacations, retail price fixes

UOKiK proposes banks offer retail clients a one-year vacation from cash and mortgage loan payments and that retailers submit to price controls on health care products or other key household products. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish financial watchdog seeks more flexibility to help capital market

KNF will either apply or propose a set of measures increasing flexibility for financial market participants, including investment limits for funds and reporting deadlines for firms. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish fund asks government to postpone deadlines for 2nd stage of PPK program

The Polish development fund PPK asked the Finance and Development Ministries to postpone the deadlines for implementation of the second stage of the PPK program to match those for the 3rd phase. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA recommends action by financial institutions because of COVID-19

The European Securities and Markets Authority (ESMA) and National Competent Authorities (NCAs) are monitoring the situation in view of the impact of the COVID-19 outbreak on financial markets in the European Union. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish asset managers signed 4.8k agreements to run PPK pension plans in 2nd roll-out stage

Polish asset managers so far have signed 4,800 agreements to manage employer-sponsored PPK pension plans in the second stage of the program's roll-out, the head of the state development fund PFR Paweł Borys said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao gets KNF recommendation to retain at least 25% of 2019 profits

Bank Pekao received a recommendation by the financial market watchdog, KNF, to retain at least 25% of 2019 profits. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

CEO of Nationale-Nederlanden PTE resigned

Pension fund manager Nationale-Nederlanden PTE will see its CEO Grzegorz Chlopek resign on 31 March. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Votum develops in the banking sector

Listed legal advisor office Votum signed 3,524 banking claims deals in Q4 2019 vs. 486 such deals signed in the prior year, the company said in its Q4 report. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Polish lenders should apply linear method in refunds for early repaid consumer loans

Polish lenders should offer linear proportional refunds of fees tied to consumer loans in the case of early repayment of such loans, the President of the Office of Competition and Consumer Protection said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland planning tweaks to credit risk rules

Poland may tweak credit risk provisioning rules for Polish banks as part of a five-point update to local recommendations, the director of the Regulation Development Department at the Financial Supervision Authority said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing and Pekao Faktoring with new chairmen

The supervision boards of Pekao Leasing and Pekao Faktoring have appointed new chairmen. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PKO BP bank earned PLN 723 mln after 2019

The Polish largest bank by assets PKO BP posted PLN 723 mln in Q4 attributable net profit, beating market expectations for a PLN 658.9 mln. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish BGK bank plan to open more branch offices abroad

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) plans to open offices in the Netherlands, the United States and in Asia. It also intends to start work on a new strategy, the bank wrote in a press release. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Banks should respect the CJEU decision on Swiss franc loans

Poland sees banks' response to the CJEU ruling on CHF mortgage loans as insufficient and will take further steps to amend the situation, the President of the consumer protection office UOKiK Tomasz Chróstny told PAP. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish lower house approves OFE pension fund liquidation

The Polish lower house approved the draft bill on OFE pension funds liquidation, transferring the OFE capital into private pension accounts (IKE). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PPK program AuM by financial institutions at the end of 2019

Poland's newly founded employer-sponsored pension funds PPK ended 2019 with PLN 84.7 mln in AuM. PLN 28.7 mln managed by the largest fund group PKO TFI with a 34% market share in the new business.

...
Czytaj więcej

Top Employers Poland 2020

The Top Employers Institute has chosen leaders of human resources management on the Polish market. In this year the certificate was awarded to 61 organisations, including companies of the financial sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland assumes 35-45% participation in pension plans PPK among mid-sized firms

Poland assumes pension plan PPK participation among employees of mid-sized firms will be near the level for large firms and amount to some 35-45%, the Finance Ministry said in an answer to an MP interpellation.

...
Czytaj więcej

Insurer-owned asset managers lead the charge in December 0.6% run-up in AuM

Insurer-owned asset managers took the lion's share of the December increase in AuM, pushing their joint market share up a notch to 35.8% in December led again by NN Investment Partners TFI. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK is investigating insurance complaint bureaus

The Office has been inspecting offers of insurance complaint bureaus since the second half of 2017. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Record fine imposed by UOKiK

UOKiK imposed the highest penalty in the history of UOKiK for violation of consumer rights. Volkswagen Group Poland has to pay over PLN 120 million for the so-called dieselgate scandal. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial Ombudsman submits a report form for financial market entities for 2019

The Financial Ombudsman provided a link to an active form enabling financial entities to submit reports for 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

IDA and KUKE Finance will provide factoring to SMEs

The Industrial Development Agency (IDA) in collaboration with KUKE Finance will introduce a new product – factoring for small and medium companies. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government approved new bill to reform pension funds

The Polish government has approved a new bill to dismantle state-guaranteed private pension funds and move assets accumulated in them to individual retirement accounts. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK issued three decisions about early repayment of consumer credit

The latest decisions of UOKiK were addressed to three companies which, in the event of early loan repayment, retained in whole either a single fee, such as a preparation fee or a commission.

...
Czytaj więcej

TFI PZU has consent to run its business as an investment adviser

The assets management firm TFI PZU has expanded  its business activity. The company was authorized to provide investment advice services. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Only 40% of employees of the largest companies participate in PPK

The Think Tank - Instytut Emerytalny - has published the results of its research about participation in the employer-sponsored pension plans PPK in the largest companies which employ more than 250 people. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Group results after the third quarter of 2019 at record breaking level

The PZU Group saw in 3Q 2019 record-breaking sales, with GWP amounting to PLN 17.5 billion (EUR 4 billion). At the same time, the net result on insurance activity reached PLN 1.99 billion (EUR 455 million). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Asset managers PZU TFI, Ipopema & NN Investment Partners TFI lead October run-up in AuM

Insurer owned asset managers increased market share again in October as strong gains for NN Investment Partners TFI and PZU TFI powered the group to AuM gains to match the market dominant bank-owned managers.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski launched the advice service – Inwestomat

Inwestomat is the first advice service on the Polish market which uses the full sale process automatization in online channels. The service is available for clients who use the bank’s online transactional portal – iPKO. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government approves draft bill liquidating OFE pension funds

The Polish government has approved a draft bill converting OFE pension funds into private pension funds and planning to take 15% off the transfer in the form of a transformation fee.

...
Czytaj więcej

45th Financial Supervisory Authority meeting: further penalties on insurance companies

On 29 October the 45th Financial Supervisory Authority (KNF) meeting was held. The financial watchdog made many decisions about the Polish insurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish companies singed 3871 agreements to run PPK pension plans in the first-round

Polish asset managers secured 3871 deals with the largest firms to manage employer-sponsored pension plans, PPK, as of the first-round deadline. Some 97% of the firms required to select managers in the first round. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish asset managers ink 3871 deals to run PPK pension plans by first-round deadline

Polish asset managers have secured 3871 deals with the nation's largest firms to manage employer-sponsored pension plans PPK as of the first-round deadline. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 3. (I poł. marca 2020)

Chociaż pandemia koronawirusa i zbliżający się kryzys gospodarczy były niewątpliwie jednymi z najważniejszych tematów wśród przedsiębiorców w marcu, to warto przyjrzeć się również innym, nie mniej ważnym tematom.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Kto jest właścicielem środków zgromadzonych w PPK?

​Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Można zatem zakładać, że zgodnie z prawem to co zostanie wpłacone na rachunek członka PPK, będzie jego własnością i to się nigdy nie zmieni.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Czy rejestr beneficjentów rzeczywistych pomoże instytucjom obowiązanym?

O nowych przepisach w kontekście obowiązków instytucji obowiązanych, jak też obowiązków nałożonych na spółki osobowe i kapitałowe w zakresie zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do rejestru, rozmawiają mec. Agnieszka Wesołowska i mec. Marta Wilińska.

...
Czytaj więcej

AXA und Compensa mit Sanktionen für Unregelmässigkeiten bei der Liquidation von Kommunikationsschäden

Am 14. Juli 2020 traf die polnische Finanzaufsichtsbehörde Entscheidungen über Finanzmarktaktteilnehmer.

...
Czytaj więcej

Die Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt Banken und Versicherungsunternehmen, alle Gewinne einzubehalten

Der Vorsitzende der Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt den Versicherungsunternehmen und Banken, den in den Vorjahren erzielten Gewinn einzubehalten.

...
Czytaj więcej
1  2  3