Marek Lusztyn nowym szefem ryzyka w mBanku

Rada Nadzorcza mBanku powołała z dniem 22 października 2020 r. Marka Lusztyna na stanowisko wiceprezesa zarządu mBanku. Po uzyskaniu zgody KNF, Marek Lusztyn obejmie funkcję wiceprezesa banku ds. zarządzania ryzykiem.

...
Czytaj więcej

RF złożył wniosek do SN o wydanie uchwały ws. rozliczenia kredytu w walucie obcej po uznaniu umowy za nieważną

RF uważa, że w polskim prawie brakuje wytycznych w kwestii rozliczenia między stronami nieważnej umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pyta banki o przerwy w dostępie do bankowości online

Rzecznik Finansowy postanowił wystąpić do podmiotów rynku bankowo – kapitałowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie informacji dotyczących zakresu i częstotliwości występowania przerw w dostępności zdalnej bankowości.

...
Czytaj więcej

Prudential: Polacy bardziej boją się o swoje finanse, niż o zdrowie

Pandemia koronawirusa wywołuje u Polaków wiele obaw. Najczęściej boimy się o swoje finanse (1/3 ankietowanych), rzadziej o zdrowie (16 proc. badanych) – wynika z badania Prudential Family Index.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z grupowym ubezpieczeniem od cyber ryzyk

Santander Leasing, jako pierwsza firma leasingowa na rynku, wprowadza grupowe ubezpieczenie od cyber ryzyk. Produkt powstał przy współpracy z STU Ergo Hestia.

...
Czytaj więcej

ZPF: Czy w okresie pandemii wzrosło zjawisko nadużyć w sektorze finansowym?

Ponad 40 proc. przedstawicieli instytucji finansowych wskazało, że brak świadomości klientów to istotny problem zwiększający ryzyko wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym – wynika z badania „Nadużycia w sektorze finansowym” opracowanym przez ZPF i EY.

...
Czytaj więcej

Santander z kolejnymi udogodnieniami dla biznesu

Santander Bank Polska udostępnił przedsiębiorstwom z sektora MSP poręczenia wadialne, oferowane przez POLFUND. Dzięki tej dodatkowej usłudze przedsiębiorcy, uczestnicząc w przetargach, nie muszą angażować swoich środków.

...
Czytaj więcej

Pocztylion-Arka przejmuje zarządzanie funduszami Aegon PPK

Z dniem 19 października br. Pocztylion-Arka PTE S.A. przejęło od Aegon PTE S.A. zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty Aegon PPK DFE. Przejęcie jest wynikiem porozumienia pomiędzy instytucjami.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska z „Planem wsparcia w chorobie” wspólnie z BNP Paribas Cardif

„Plan wsparcia w chorobie” to produkt dostępny dla klientów Banku BNP Paribas, którego zakres obejmuje wsparcie finansowe w sytuacji zachorowania na nowotwór lub poważne schorzenie kardiologiczne.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska przedłużyła o 6 miesięcy ubezpieczenia należności handlowych od KUKE

KE podjęła decyzję o wydłużeniu, o 6 miesięcy, okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej. Na skutek tej decyzji polskie spółki eksportujące do krajów Wspólnoty i OECD mogą dłużej korzystać z KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+.

...
Czytaj więcej

Nowa aplikacja Idea Banku w 2021 r.

W pierwszym kwartale 2021 r. klienci Idea Banku będą mogli liczyć na nową aplikację mobilną - donosi portal cashless.pl. Dodatkowo, bank ma też w planach rozwój systemu Idea Cloud.

...
Czytaj więcej

mBank z dwiema nowościami

mBank poszerza ofertę o dwie nowości: kartę mobilną, a także uzupełnienie rachunku Junior o dopasowaną do niego aplikację mobilną.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z ofertą dla przenoszących kredyty

Pekao wprowadziło specjalne warunki cenowe pożyczki na spłatę zobowiązań w innych bankach. Maksymalna kwota finansowania to nawet 200 tys. zł z okresem kredytowania do 10 lat.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił kalkulator dla kredytobiorców

RF wdrożył na swojej stronie internetowej kalkulator przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Umożliwia on wyliczenie kwoty, jaką bank lub instytucja pożyczkowa powinni zwrócić kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

...
Czytaj więcej

mLeasing uruchamia sprzedaż samochodów online

mLeasing, za pośrednictwem portalu mAuto.pl, umożliwia przedsiębiorcom dostęp do oferty nowych i używanych pojazdów, z opcjami finansowania leasingiem lub wynajmu długoterminowego.

...
Czytaj więcej

Kolejny podmiot finansowy upraszcza język komunikacji

Santander Bank Polska prowadzi projekt „Rzecz jasna”, który ma za cel uprościć komunikację z klientami. Zakłada on stosowanie zasad prostego języka w dokumentach, przez co sprawia, że stają się one bardziej czytelne i przejrzyste.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z 1000 zł premii dla przedsiębiorców

Bank Pekao ponownie wypłaci 1000 zł premii dla mikroprzedsiębiorców, którzy będą aktywnie korzystać z produktów banku.

...
Czytaj więcej

Deloitte: cyfrowo zaawansowane banki osiągają lepsze wyniki finansowe

60 proc. banków było zmuszone ograniczyć funkcjonowanie swoich placówek w związku z koronawirusem. Z obecną sytuacją najlepiej radzą sobie banki, które funkcjonują zdalnie – wynika z badania Deloitte.

...
Czytaj więcej

EIOPA przedstawiła projekty regulacyjne i wykonawcze standardy techniczne do aktów delegowanych dot. PEPP

EIOPA przekazała Komisji Europejskiej zestaw projektów regulacyjnych i wykonawczych standardów technicznych oraz porady dotyczące aktów delegowanych, których celem jest wdrożenie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (PEPP).

...
Czytaj więcej

AXA TFI ze zgodę KNF na zmianę właścicielską

Grupa UNIQA uzyskała już wszystkie zgody polskiego organu nadzoru na przejęcie polskich spółek należących do AXA. Jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowana transakcja.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska proponuje podmiotom z sektora MŚP wydłużenie okresu kredytowania

Santander Bank Polska umożliwia swoim klientom korporacyjnym – małym firmom – wydłużenie okresu spłaty kredytów o 6 lub 12 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Jedna trzecia przedsiębiorstw MSP podpisała już umowy PPK

Już jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw, które jesienią mają wprowadzić PPK, podpisała umowy o ich zarządzanie – donosi PAP, na podstawie wypowiedzi wiceprezesa PFR Bartosza Marczuka.

...
Czytaj więcej

Zmiany w kredytach hipotecznych Banku Millennium

Bank Millennium wprowadził usługę, w ramach której klienci, którzy złożyli wniosek o kredyt hipotecznym, mogą śledzić status wniosku w serwisie Millenet i aplikacji mobilnej.

...
Czytaj więcej

Alior Bank umożliwia klientom biznesowym zawarcie umów o zarządzanie PPK z PZU TFI

Alior Bank rozpoczął współpracę z TFI PZU. Bank umożliwił w oddziałach, obsługujących klientów biznesowych, zawarcie umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym z funduszem TFI PZU - PPK inPZU SFIO.

...
Czytaj więcej

Doradztwo inwestycyjne w PKO coraz bardziej popularne

Z doradztwa inwestycyjnego w PKO BP skorzystało już ponad 6 tys. klientów, którzy ulokowali w usługach ponad 1 mld zł.

...
Czytaj więcej

Polacy docenili zdalne bankowanie

W czasie pandemii Polacy chętniej korzystają ze zdalnego bankowania - donosi portal fintek.pl, przytaczając wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Credit Agricole przez Interactive Research Center.

...
Czytaj więcej

Przelewy z kont innych banków w Santander Open już dostępne

Klienci banku Santander mają już dostęp do usługi PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia zainicjowanie przelewu Elixir z konta w innym w banku w ramach usługi Santander Internet.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną w sporze o UNWW 

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dot. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. RF zaskarżył wyrok II instancji, odmawiający przyznania ubezpieczonemu prawa do zwrotu wpłaconych składek.

...
Czytaj więcej

RPO interweniuje do Premiera o zaniechanie prac legislacyjnych dot. likwidacji RF

RPO wystosował do Premiera RP list. Przekazał w nim prośbę wstrzymania i zaniechania prac legislacyjnych mających na celu likwidację urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem RPO, przejęcie kompetencji RF przez UOKiK nie poprawi poziomu ochrony konsumentów.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK otrzyma nowe kompetencje

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

...
Czytaj więcej

Bankowość prywatna w Millennium z funduszami zagranicznymi Franklin Templeton

Klienci bankowości prywatnej w banku Millennium będą mogli inwestować w fundusze Franklin Templeton Investment Funds Société d'investissement à capital variable z siedzibą w Luksemburgu.

...
Czytaj więcej

Będą zmiany w sposobie pokrycie kosztów nadzoru nad sektorem emerytalnym

​W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia ws. wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Faktoring rusza z cyklem webinariów dla przedsiębiorców

1 października ruszy jesienna edycja Biznesuj Bezpiecznie – webinariów BNP Paribas Faktoring. Bezpłatne warsztaty online są przeznaczone dla właścicieli firm i pracowników działów księgowości.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao z nową kampanią promującą rozwiązania cyfrowe

Pekao zdalny bank dla firm! – takim hasłem reklamuje się bank Pekao w najnowszej kampanii, skierowanej do przedsiębiorców z sektora MŚP i korporacji.

...
Czytaj więcej

Mobilne akceptacje w Pekao

W Banku Pekao S.A. klienci mogą zmieniać dane i ustawienia bankowości elektronicznej Pekao24 za pomocą aplikacji lub kodu SMS, bez podpisywania papierowych dokumentów.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas rozwija GOmobile

GOmobile – aplikacja mobilna BNP Paribas – kolejny raz będzie uaktualniana.

...
Czytaj więcej

RF odpowiada na projekt ustawy likwidującej Biuro RF

​Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego, którym dokonuje się likwidacji instytucji RF. 

...
Czytaj więcej

Idea Banku w II kw. 2020 r.

Idea Bank przedstawił wyniki finansowe za II kw. 2020 r. Jak podaje bank, zanotowano zysk na poziomie skonsolidowanym o wartości 1 mln zł, a jednostkowym - 5,7 mln zł.

...
Czytaj więcej

PPK: pierwsze przejęcie na rynku

Na rynku PPK dojdzie do pierwszego przejęcia – donosi serwis analizy.pl. Pocztylion-Arka PTE i Aegon Polska doszły do porozumienia, w ramach którego Pocztylion przejmie zarządzanie nad funduszami zdefiniowanej daty Aegon PPK DFE.

...
Czytaj więcej

PKO z Kontem Za Zero dla fanów sportu

PKO BP we współpracy z CANAL+ przygotował ofertę skierowaną do fanów sportu.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole z 1 mld zł w sprzedaży ubezpieczeń inwestycyjnych

Jak podaje Credit Agricole Bank Polska, osiągnięto historyczny przypis składki ze sprzedaży ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym – miliard złotych. Wynik ten uzyskano po dziewięciu latach współpracy z Credit Agricole Life Insurance Europe.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas z nową kampanią promującą kredyty dla przedsiębiorców z gwarancją BGK

BNP Paribas wystartował z kampanią skierowaną do mikroprzedsiębiorców. Obiektem promocji jest oferta kredytów z gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego i brakiem prowizji za udzielenie kredytu.

...
Czytaj więcej

Opublikowano projekt ustawy likwidującej instytucję Rzecznika Finansowego

Z dniem 1 stycznia 2021 przestanie istnieć instytucja Rzecznika Finansowego, wynika z opublikowanego projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

ZPF: wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia w obszarze finansów

Blisko 90 proc. Polaków jest zdania, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Mimo to, z roku na rok wzrasta poziom społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów – wynika z najnowszego badania „Moralność finansowa Polaków”.

...
Czytaj więcej

Klienci PKO BP mogą zdalnie założyć rachunek inwestycyjny

W serwisie iPKO wprowadzono nową funkcję: możliwość założenia rachunku inwestycyjnego online. Jest to pierwsze, komercyjne wykorzystanie usługi mSzafir.

...
Czytaj więcej

Pierwszy milion złotych przelany za pomocą Asystenta głosowego w IKO

Przy pomocy Asystenta głosowego w aplikacji IKO, klienci banku PKO BP dokonali przelewów o wartości 1,2 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Santander Open z nową usługą

Santander Bank Polska wprowadza kolejną usługę w ramach otwartej bankowości: przelewy z kont w innych bankach w Santander Internet.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy wzywa Provident do usunięcia spornych klauzul w umowach pożyczek

Rzecznik Finansowy wezwał Provident Polska S.A. do usunięcia z umów pożyczek klauzul wyłączających obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie jej przedterminowej spłaty przez klienta.

...
Czytaj więcej

Deloitte: ochrona danych musi nadążać za rozwojem technologii

Sektor finansowy powinien już teraz przyjąć bardziej proaktywną postawę w kwestii możliwych zagrożeń związanych z ochroną danych i prywatności klientów – wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Nowe Konto Private Banking w Banku Pekao

Pekao S.A. wprowadził nowe Konto Private Banking, w ramach którego zapewnione jest m.in. osobiste doradztwo czy dostęp do oferty inwestycyjnej.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie PPE w małych firmach jest mniejsze

Kolejny etap wdrażania PPK coraz bliżej. Jak podaje Rzeczpospolita, małe przedsiębiorstwa rzadziej decydują się na wdrożenie PPE zamiast PPK.

...
Czytaj więcej

Santander z akcją poMOC jest w nas

Santander Bank Polska kolejny raz organizuje akcję „poMOC jest w nas”, w której bank i klienci - dzięki codziennemu bankowaniu - pomagają potrzebującym. W tej edycji środki trafią do wybranych ośrodków onkologicznych dla dzieci w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Konto Proste Zasady na selfie w Getin Banku

Getin Bank dołącza do grona banków, w którym można założyć konto bez wychodzenia z domu – za pomocą selfie.

...
Czytaj więcej

Aviva: wrzesień miesiącem PPK

Aviva w najnowszym komunikacie sygnalizuje, że wrzesień jest najlepszym momentem na wdrożenie PPK przez firmy zatrudniające od 20 do 249 pracowników.

...
Czytaj więcej

Nowe funkcje aplikacji mobilnej iPKO biznes

Do aplikacji iPKO biznes wprowadzono nowe funkcje: możliwość sprawdzenia ile pieniędzy pozostaje do dyspozycji, historię transakcji oraz limity dzienne i miesięczne. Jak podaje PKO BP, jest to pierwsze takie rozwiązanie dla klientów biznesowych.

...
Czytaj więcej

PKO BP z faktoringiem z poziomu serwisu transakcyjnego

PKO BP oferuje swoim klientom korzystanie z usług faktoringu zdalnie, w ramach serwisu transakcyjnego iPKO. Z faktoringu mogą korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas z dużym finansowaniem CIB w I poł. 2020 r.

Bank zakończył pierwsze półrocze 2020 r. dużymi transakcjami w obszarze CIB (Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej). Łączna kwota zaangażowania Banku BNP Paribas w finansowanie w tym obszarze przekroczyła 4 mld zł w omawianym okresie.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU po I półroczu 2020 roku -  główne obszary wzrostu to segment ubezpieczeń życiowych i bancassurance

I półrocze 2020 r. Grupa PZU zakończyła z przypisem składki brutto na poziomie 11,7 mld z i wynikiem netto 1,6 mld zł.

...
Czytaj więcej

Millennium oferuje przedsiębiorcom dopłaty do odsetek

​Bank Millenium podpisał z BGK umowę. Umożliwia ona przedsiębiorcom ubieganie się o dopłaty do odsetek kredytowych. Z rozwiązania mogą skorzystac przedsiębiorstwa, których płynność została naruszona w związku z pandemią.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

​PIU: rozporządzenie PRIIPs KID wymaga całościowego spojrzenia na ten rynek i  jego interesariuszy

PIU zamieściła na swoim blogu wpis o aktualnym stanie prac nad kolejnymi zmianami regulacji PRIIPs. PIU wyraziła nadzieję, że aktualnie prowadzone badanie KE w zakresie KID przyniesie rozsądne wnioski i umożliwi całościowe spojrzenie na te produkty.

...
Czytaj więcej

Znika marka T-Mobile Usługi Bankowe

Alior Bank i T-Mobile Polska kończą współpracę pod marką T-Mobile Usługi Bankowe – donosi Rzeczpospolita. Pod koniec listopada 2020 r. dotychczasowi klienci zostaną przeniesieni do Alior Banku.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z nową stroną internetową

Santander Leasing zaprezentował nową wersję swojej strony internetowej. Udoskonalona witryna ma być bardziej przyjazna zarówno dla klientów, jak i partnerów biznesowych.

...
Czytaj więcej

Program „Bezcenne chwile” dla klientów Alior Banku

Program „Bezcenne chwile” pozwala zbierać punkty za płatności kartami kredytowymi, które można wymieniać na nagrody rzeczowe czy wydarzenia kulturalne.

...
Czytaj więcej

ZPF apeluje do MF o zmianę zapisów w projekcie ustawy o tzw. estońskim CIT

ZPF przedstawił stanowisko w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Millennium ma 2 miliony aktywnych klientów cyfrowych

Do bankowości elektronicznej banku Millennium loguje się regularnie już 2 miliony klientów banku. Klienci trzy razy częściej korzystają z aplikacji mobilnej i robią średnio 5 przelewów miesięcznie.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do prac nad reformą OFE

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac rządu, do końca września rada ministrów ma zająć się rządowym projektem ustawy reformującej OFE.

...
Czytaj więcej

Pekao Faktoring z programem wsparcia zabezpieczonym gwarancjami BGK

Pekao Faktoring podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na wsparcie limitów faktoringowych gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Jest to pierwszy tego typu faktoring w Europie.

...
Czytaj więcej

ING z RoboPlatformą usprawniającą przedsiębiorstwa

ING oferuje swoim klientom możliwość usprawnienia procesów wewnętrznych w firmie za pomocą RoboPlatform – autorskiej platformy wykorzystującej robotykę.

...
Czytaj więcej

Pekao z lepszą ofertą gwarancji COSME

Bank Pekao S.A. podpisał aneks do umowy gwarancyjnej w ramach programu COSME, dzięki któremu kredyty obrotowe udzielone do końca roku będą objęte wyższą, 80 proc. gwarancją EFI.

...
Czytaj więcej

mBank pozwala ekspresowo zarejestrować firmę

mBank udostępnił biurom rachunkowym system, który pozwala zarejestrować firmę, otworzyć konto bankowe i połączyć je ze zintegrowaną z serwisem transakcyjnym księgowością za jednym razem. Nad całym procesem czuwa księgowy, który wspiera przedsiębiorcę.

...
Czytaj więcej

Posłowie pytają premiera o plany likwidacji Biura Rzecznika Finansowego

​Do Prezesa Rady Ministrów skierowana została interpelacja nr 9711 w sprawie planowanej likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem autora pisma pomysł przeniesienia tej instytucji jest sprzeczny z unijnym prawem.

...
Czytaj więcej

Nest Bank z BLIKIEM

Kolejny bank udostępnił swoim klientom BLIKA. Od teraz można z niego korzystać również w Nest Banku – podaje portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Czugan nowym prezesem ZPF

Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowym powołała Marcina Czugana – dotychczasowego wiceprezesa – na stanowisko prezesa zarządu. Zmiany w ZPF mają być impulsem do dalszego rozwoju Związku i zwiększania jego potencjału.

...
Czytaj więcej

TFI PZU uruchomiło PPK już u 6,5 tys. pracodawców 

Jak podało TFI PZU w komunikacie prasowym, spółka zawarła już 6,5 tys. umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z pracodawcami.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: Polacy coraz chętniej wybierają fundusze

Coraz więcej konsumentów decyduje się na fundusze inwestycyjne. Ze względu na decyzję RPP o obniżeniu stóp procentowych z lokat ubyło 40 mld zł w okresie luty-czerwiec 2020 r. Z kolei w funduszach inwestycyjnych, widać przyrost wpłat.

...
Czytaj więcej

Termin uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym zostanie przesunięty

Ministerstwo Finansów zaproponowało wydłużenie o 2 miesiące terminu uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Odpowiedni projekt wprowadzający zmianę został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy złożył powództwo w imieniu klienta w sprawie GetBack

Rzecznik Finansowy złożył pozew w imieniu klienta. Po raz RF wystąpił z powództwem w tzw. sprawie GetBack. Stroną pozwaną został Idea Bank S.A. Zdaniem RF w spornej sprawie doszło do misselingu przy sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack.

...
Czytaj więcej

Deloitte: leasing przyszłością finansowania w branży motoryzacyjnej

Głównym źródłem przychodów z usług finansowych w branży motoryzacyjnej są kredyty i leasing, a na drugim miejscu ubezpieczenia i płatności - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Millennium Docs Against Gravity z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

Kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity dzięki wsparciu Banku Millennium i agencji reklamowej Change Serviceplan będzie dostępna również dla osób niedowidzących i niedosłyszących. 

...
Czytaj więcej

BCC przeciwny ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Business Centre Club wystosował stanowisko, w którym sprzeciwia się ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas poszerza współpracę z Booksy

W ramach współpracy BNP Paribas i aplikacji Booksy, klienci będą mogli umawiać się na spotkania już nie w stu, ale we wszystkich oddziałach banku.

...
Czytaj więcej

Które konto bankowe można najszybciej założyć?

Zdalne założenie konta osobistego wcale nie musi oznaczać oszczędności czasu. Aby tego dokonać potrzeba od 28 do 40 kliknięć w formularzach, które mogą mieć nawet 15 podstron - sprawdził Rankomat.pl.

...
Czytaj więcej

ZPF: Barometr Rynku Consumer Finance nieznacznie się poprawił

Wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) w III kw. br. nieznacznie się poprawiła, po spadku w pierwszym półroczu o prawie 26 p.p. – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas udostępnia swoim klientom IBM Trusteer Rapport

Bank BNP Paribas dba o bezpieczeństwo swoich klientów w sieci. Od teraz mogą oni bezpłatnie korzystać z aplikacji IBM Trusteer Rapport, która chroni przed kradzieżą danych przekazywanych drogą elektroniczną.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Alior Banku w I poł. 2020 r.

Alior Bank w pierwszej połowie roku wypracował 1,741 mld zł przychodów. Z kolei strata, spowodowana głównie przez zdarzenia jednorazowe, wyniosła 513 mln zł.

...
Czytaj więcej

Santander wdraża Chatbota Santi

Santander Bank Polska wdrożył chatbota o imieniu Santi, który umożliwia klientom i osobom zainteresowanym przedstawienie oferty banku o każdej porze.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas strategicznym partnerem festiwalu OFF CAMERA

BNP Paribas jest patronem sekcji „Między nami kobietami” i strategicznym partnerem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, który w tym roku odbędzie się 11 września.

...
Czytaj więcej

Wizytę w Credit Agricole można zarezerwować przez Booksy

Credit Agricole rozpoczęło współpracę z Booksy. Od teraz na wizytę w wybranej placówce o dogodnej dla klienta godzinie można umówić się za pomocą aplikacji.

...
Czytaj więcej

Klienci firmowi ING Banku Śląskiego zapłacą przez Google Pay

ING Bank Śląski udostępnił swoim klientom firmowym korzystanie z Google Pay – aplikacji dla systemu Android, która umożliwia płatność telefonem.

...
Czytaj więcej

RF wystąpił o wyjaśnienia ws. minimalnego oprocentowania kredytów

Rzecznik Finansowy interweniuje w kwestii minimalnego oprocentowania kredytów. RF wystąpił o wyjaśnienia w sprawie praktyk dotyczących wprowadzania lub podwyższania minimalnego oprocentowania kredytów i pożyczek – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji mobilnej Santandera

W aplikacji mobilnej banku Santander wprowadzono nowe funkcje: zmiany w usłudze Doradcy online i możliwość samodzielnej zmiany hasła.

...
Czytaj więcej

Leasing na Klik od Pekao Leasing

Leasing na Klik to nowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP od Banku Pekao S.A. i Pekao Leasing. Produkt jest dostępny zdalnie z ograniczonymi do minimum formalnościami.

...
Czytaj więcej

Coraz mniej klientów funduszy

Kolejny kwartał zakończył się z mniejszą liczbą klientów funduszy – donosi serwis analizy.pl. Na koniec czerwca aktywnych klientów było ponad 2,41 mln.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Bank Polska w II kw. 2020 r

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała 219 mln zł zysku netto w II kw. 2020 r. (+0,9 proc. r/r.). Bank stawia na dalszy rozwój nowoczesnych technologii w celu zapewnienia klientom funkcjonalności i bezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Korzyści i wyzwania przy wdrażaniu AI w sektorze finansowym w Polsce

Połowa przedsiębiorstw z sektora finansowego wdraża sztuczną inteligencję (AI) w swoich biznesach, choć robią to na różnym poziomie zaawansowania – wynika z badań ZPF.

...
Czytaj więcej

Miliardowa sprzedaż w PKO TFI

Sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy PKO TFI w lipcu przekroczyła 1 mld zł. Dodatkowo, w lipcu do funduszy zdefiniowanej daty działających w ramach PPK wpłynęło blisko 63 mln zł.

...
Czytaj więcej

Jak wygląda rynek chmury obliczeniowej w Polsce?

Rozwiązania chmurowe są coraz popularniejsze na polskim rynku. Jedynie 4 proc. przedsiębiorstw, które brały udział w badaniu „Computerworld”, nie planuje wdrażać tego typu narzędzi i usług w swoich organizacjach.

...
Czytaj więcej

Santander z nowym procesem wnioskowania o terminale

Santander Bank Polska, we współpracy ze spółką Elavon, wprowadził całkowicie zdalny proces wnioskowania o terminale płatnicze. Dodatkowo, w banku zniesiono abonament nawet na 24 miesiące.

...
Czytaj więcej

Program lojalnościowy BNP Paribas wesprze potrzebujących

Uczestnicy programu lojalnościowego mamBONUS Banku BNP Paribas otrzymali możliwość wymiany zebranych punktów na vouchery, które będą wspierać Szlachetną Paczkę.

...
Czytaj więcej

Nowe rozwiązania w iPKO biznes

PKO BP wprowadziło nowe udogodnienia dla klientów korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Aviva liczy na małe przedsiębiorstwa

Aviva liczy na mocną pozycję w segmencie małych przedsiębiorstw w programie PPK - wynika z wywiadu alebank.pl z Adamem Uszpolewiczem, prezesem Aviva Polska.

...
Czytaj więcej

VIG Polska zakłada TFI

​Polskie spółki ubezpieczeniowe należące do VIG we współpracy z C-Quadrat Investment AG utworzyły w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych „VIG C-Quadrat”.

...
Czytaj więcej

RF interweniuje: pyta banki i firmy pożyczkowe o zwroty kosztów kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty

Rzecznik Finansowy skierował do banków i firm pożyczkowych wezwanie o udzielenie informacji nt. wewnętrznych zasad instytucji w zakresie zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku jego przedterminowej spłaty.

...
Czytaj więcej

Biznes a pandemia – nowe wyzwania dla firm

Pandemia przyniosła firmom wiele wyzwań. Jednym z największych jest presja redukcji kosztów, konieczna przy zmniejszonej przez COVID aktywności sprzedaży.

...
Czytaj więcej

Sektor bankowy: zysk mniejszy o prawie połowę

Według najświeższych danych NBP, pierwsze półrocze bieżącego roku sektora bankowy zakończył z zyskiem na poziomie 3,93 mld zł – to o 48 proc. mniej niż w I poł. 2019 r. Jak podaje fintek.pl, jest to najgorszy wynik od kilku lat.

...
Czytaj więcej

Autopay dostępne dla klientów Pekao

Klienci Banku Pekao będą mogli płacić za przejazdy na autostradzie za pomocą usługi Autopay w ramach bankowości elektronicznej Pekao24 i aplikacji PeoPay.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas współfinansuje inwestycje PKN ORLEN

BNP Paribas, wspólnie z innymi uczestnikami powołanego konsorcjum, będzie finansował bieżące inwestycje PKN ORLEN w ramach kredytu rewolwingowego o wartości 1,75 mld euro. BNP Paribas jest bookrunnerem i głównym organizatorem finansowania.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija otwartą bankowość

Alior Bank udostępnił klientom BNP Paribas, dzięki usłudze AIS, możliwość bezdokumentowego podawania informacji o swoich wynagrodzeniu na potrzeby procesu kredytowego w Alior Banku.

...
Czytaj więcej

ZPF: Mniej wypłacanych pożyczek, pomimo wzrostu zainteresowania

W konsekwencji wprowadzenia przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tarczy antykryzysowej, 95 proc. wniosków o finansowanie było odrzucanych - wynika z analizy przeprowadzonej przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Grupy PKO BP w I poł. 2020 r.

Grupa PKO BP w I poł. 2020 r. wypracowała 1,3 mld zł zysku netto, a zysk netto w II kw. wyniósł 803 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy mBanku w I półroczu 2020 r.

Zysk netto Grupy mBank w I poł 2020 r. wyniósł 177,9 mln zł. Był to wynik niższy niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Grupie udało się jednak uzyskać rekordowe dochody czy rosnącą bazę i transakcyjność klientów.

...
Czytaj więcej

Pekao drugim bankiem w Polsce

Podczas konferencji prasowej p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba zwrócił uwagę, że ze względu na wzrost sumy bilansowej banku do 235 mld zł., Pekao stało się w tym momencie drugim bankiem w Polsce – podaje Polska Agencja Prasowa.

...
Czytaj więcej

Kredyty mieszkaniowe dostępne zdalnie?

Pandemia sprawiła, że cyfryzacja w bankach przyspieszyła. Zmiany mają nastąpić również w kredytach mieszkaniowych; w bankach trwają prace nad umożliwieniem otrzymania kredytu hipotecznego w sposób zdalny – podaje Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Program dopłat BGK dla przedsiębiorców w Banku Pekao

Program dopłat BGK dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw jest dostępny w Banku Pekao. Dopłaty do oprocentowania obejmują zarówno nowe, jak i już zaciągnięte kredyty obrotowe.

...
Czytaj więcej

Google z ofertą kont bankowych

Google będzie oferowało konta bankowe – czytamy na fintek.pl. Gigant informatyczny poinformował o nawiązaniu współpracy z ośmioma amerykańskimi bankami, w celu umożliwienia otwarcia rachunków bankowych w ramach Google Pay.

...
Czytaj więcej

Duże zainteresowanie konkursem mBank Cyfrowe rewolucje

Cyfrowe rewolucje to konkurs dla firm, prowadzony w ramach kampanii społecznej mBanku. Jak poinformował bank, liczba zgłoszeń przekroczyła pół tysiąca.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas stawia na dalszy rozwój platformy walutowej FX Pl@net

BNP Paribas będzie rozwijał usługi walutowe w ramach platformy FX Pl@net. Jednocześnie, jak poinformował bank, usługi te nie będą już dostępne w serwisie Rkantor.com.

...
Czytaj więcej

TFI PZU nie będzie pobierać opłat za zarządzenie inPZU Inwestycji Ostrożnych

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU rezygnuje z pobierania od klientów opłat za zarządzanie subfunduszem inPZU Inwestycji Ostrożnych. To pierwsza taka oferta na rynku.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji mobilnej Alior Giełda

Alior Bank wprowadził nowości w swojej aplikacji mobilnej Alior Giełda. Zmiany funkcjonalności mają zwiększyć komfort i zapewnić wygodę obsługi.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: koronawirus stworzył bombę zegarową niewypłacalności

Jak spodziewają się eksperci Euler Hermes, większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole uruchamia kolejne placówki bezgotówkowe

Credit Agricole uruchomił kolejne placówki w których nie ma kas, co umożliwia doradcom skupienie się na rozmowie i przygotowywaniu ofert dla klientów. Nowe placówki znajdują się w Bielsku-Białej i Gliwicach.

...
Czytaj więcej

Instytucje rynku finansowego powołały grupę roboczą ds. zrównoważonych finansów

Polska Izba Ubezpieczeń, Związek Banków Polskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Fundacja Standardów Raportowania powołały grupę roboczą ds. zrównoważonych finansów.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Santander Bank Polska w I poł. 2020 r.

W pierwszym półroczu 2020 r. dochody Santander Bank Polska wyniosły 4,3 mld zł i były mniejsze o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

...
Czytaj więcej

Zdalne otwieranie konta firmowego w mBank

mBank wprowadził, jako pierwszy bank w Polsce, możliwość w pełni zdalnego otwierania konta firmowego. Będzie to możliwe dzięki weryfikacji tożsamości za pośrednictwem e-dowodu osobistego oraz aplikacji eDO App.

...
Czytaj więcej

Fundacja Banku Millennium rozpoczyna cykl edukacyjny dla rodziców przedszkolaków

Fundacja Banku Millenium przygotowała cykl edukacyjny przeznaczony dla przedszkolaków z zakresu finansów. Cykl składa się z zestawu artykułów poradnikowych, z których rodzice będą mogli czerpać wiedzę.

...
Czytaj więcej

Milion transakcji goodie cashback w I poł. 2020 r.

Użytkownicy programu goodie cashback dokonali w pierwszej połowie 2020 r. ponad milion transakcji. Oznacza to zwrot cashbacku w wysokości blisko 3,5 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Badanie mBanku: przedsiębiorcy liczą, że niebawem wyjdą na prostą

Połowa polskich MŚP jest zdania, że już na jesieni ich sytuacja będzie dobra lub bardzo dobra – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie mBanku. W tym czasie aż 71 proc. badanych rozważa wejście na rynek e-commerce.

...
Czytaj więcej

Santander z pakietem usług medycznych dla przedsiębiorców z kartą płatniczą Mastercard

Santander Bank Polska we współpracy z Mastercard przygotował specjalną ofertę skierowaną do użytkowników kart Mastercard Business Debit, w ramach której mogą uzyskać dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej oferowanej przez LUX MED.

...
Czytaj więcej

EROD rozpoczęła konsultacji ws. stosowania RODO i dyrektywy PSD2

Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje ws. wytycznych 6/2020 na temat współzależności pomiędzy dyrektywą w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (PSD2) a ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

...
Czytaj więcej

Nowe wymogi dla instytucji obowiązanych dot. CRBR

Nawet milion złotych mogą zapłacić spółki, które dokonały zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych w sposób nierzetelny, tj. podały dane niezgodne ze stanem faktycznym.

...
Czytaj więcej

Działalność firm po koronawirusie

Ekspert Santander Bank Polska, Małgorzata Nesterowicz, Dyrektor Sektora Usług i Firm Rodzinnych w Santander Bank Polska, przedstawiła główne trendy w działalności firm w dobie koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Autonomia – nowa oferta od Volkswagen Financial Services

Volkswagen Financial Services przygotował nową propozycję dla klientów. Dzięki niej pojazdy oferowane są na jeszcze lepszych warunkach.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska pomaga seniorom w zdalnym bankowaniu

Aby ułatwić seniorom kontakt z bankiem, Santander Bank Polska wprowadził na infolinii dodatkową opcję i realizuje działania edukacyjne, które mają pomóc im w bankowaniu bez wychodzenia z domu.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Banku Millennium po II kw. 2020 r.

Pierwsza połowa 2020 r. dla grupy Millennium to 72 mln zł netto zarobku – o 79 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak po skorygowaniu o zdarzenia nadzwyczajne, zysk wyniósłby 394 mln zł netto.

...
Czytaj więcej

Kolejny bank z kontem na selfie

W PKO Banku Polskim wprowadzono możliwość założenia konta na selfie dla takich produktów, jak PKO Konto dla Młodych, PKO Konto za Zera lub PKO Konto bez Granic.

...
Czytaj więcej

AXA będzie samodzielnie prowadzić biznes w Chinach

​Rząd Chin wyraził zgodę na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach przez AXA. Jest to pierwsza tego typu zgoda. Do tej pory wszystkie spółki wchodzące na rynek chiński musiały działać we współpracy z miejscowym towarzystwem.

...
Czytaj więcej

Nowa reklama aplikacji mobilnej Banku Millennium

Bank Millennium kontynuuje współpracę z Radkiem Kotarskim. Od 17 lipca rozpoczęła się emisja kolejnej reklamy telewizyjnej, która tym razem skupia się na możliwościach aplikacji mobilnej banku.

...
Czytaj więcej

Korporacje i MŚP z usługą Qlips w Banku Pekao

Pekao uruchomiło usługę Qlips dla przedsiębiorców z sektora MŚP i korporacji. Qlips to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej, która usprawnia proces dokonywania płatności za usługi masowe, jak prąd, woda czy gaz.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao rozszerza ofertę kart płatniczych do płatności zegarkami Garmin i Fitbit

Pekao umożliwiło swoim klientom z kartami Visa płacenie za pomocą zegarków Garmin Pay i Fitbit Pay.

...
Czytaj więcej

5 mld zł trafiło do gospodarki z gwarancji BGK

Z gwarancji BGK skorzystało ponad 300 dużych i średnich firm, otrzymując przy tym ponad 5 mld zł kredytu. Gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych to jeden z elementów pakietu pomocowego BGK.

...
Czytaj więcej

Deloitte: Sektor finansowy niestabilny, ale daleki od kryzysu

Deloitte w ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego przygotowało debatę pt. „Reakcja banków centralnych, nadzorców i regulatorów na kryzys a wiarygodność systemu finansowego”.

...
Czytaj więcej

Kolejny bank dostępny w bankowości elektronicznej Banku Millennium

BNP Paribas to kolejny bank, który Bank Millennium udostępnił w swojej usłudze Finanse 360°.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. podjętych decyzji – AXA i Compensa z karami za nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych

W dniu 14 lipca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje dot. podmiotów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Będą nowe zasady emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału instytucji finansowych

W serwisie RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest określenie zasad emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału regulacyjnego instytucji finansowych, w tym ZU.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy wystąpił do UOKiK w sprawie warunków lokat

RF zawiadomił Prezesa UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez jeden z banków. Jego zastrzeżenia wzbudziła niejasna konstrukcja warunków umowy lokaty.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao wygrał przetarg na pożyczkę płynnościową dla MŚP

Pekao wygrało organizowany przez BGK przetarg na pośrednika finansowego dla Pożyczki Płynnościowej POIR na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Produkt ma zapewnić finansowanie płynnościowe firmom z sektora MŚP.

...
Czytaj więcej

Bank Gospodarstwa Krajowego tymczasowo pod nowym adresem

Bank Gospodarstwa Krajowego tymczasowo przenosi się do biurowca VARSO 2 przy Chmielnej 73. BGK wróci do swojej historycznej siedziby przy Alejach Jerozolimskich za cztery lata – kiedy przypadnie 100. rocznica powstania BGK.

...
Czytaj więcej

Pekao IB wyłącznym doradcą finansowym przy finansowaniu inwestycji spółki GAZ-SYSTEM

Spółka z Grupy Banku Pekao była wyłącznym doradcą finansowym przy pozyskaniu przez GAZ-SYSTEM ponad 5 mld zł na finansowanie projektów budowy infrastruktury gazowej.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas wspólnie z BIK i Experian zadba o bezpieczeństwo danych

Bank we współpracy z BIK i Experian oferuje Pakiet Cyber BNP Paribas, zestaw rozwiązań monitorujących bezpieczeństwo danych w sieci i nie tylko.

...
Czytaj więcej

Nowe finansowanie dla MŚP od Grupy EBI i Grupy Santander Bank Polska

Grupa EBI oraz Grupa Santander Bank Polska oferują nowe finansowanie dla MŚP, w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Kapitał uwolniony poprzez sekurytyzacje pozwoli Santanderowi na udzielanie nowych kredytów i pomoc spółkom.

...
Czytaj więcej

Kolejny oddziały bezgotówkowe Banku BNP Paribas

BNP Paribas udoskonala kolejne placówki, które zmieniają się w placówki bezgotówkowe w ramach strategii wdrażania rozwiązań cyfrowych.

...
Czytaj więcej

Rusza platforma samochodowa Grupy PKO BP – Automarket

PKO BP startuje z bankową platformą do zakupu aut nowych i używanych – Automarket. To jedna z inicjatyw strategicznych banku.

...
Czytaj więcej

Reforma OFE przesunięta o rok

​Minister Finansów podczas konferencji prasowej w środę (1 lipca br.) powiedział, że reforma OFE najprawdopodobniej zostanie przesunięta na przyszły rok. Obecnie w resorcie prowadzone są analizy w tym zakresie.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia i Fines połączyli siły

Multiagencja CUK Ubezpieczenia i pośrednik kredytowo-pożyczkowy Fines zostali partnerami – podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Santander wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

eFaktoring, eWindykacja i eUmowy – to usługi w ramach pakietu elektronicznego dla mikro i małych firm w Santander Bank Polska.

...
Czytaj więcej

UE za wzmocnieniem nadzoru nad transgraniczną działalnością zakładów ubezpieczeń. MF przygotowało kolejny projekt zmian

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został umieszczony projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UC33).

...
Czytaj więcej

Nowi członkowie Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas

Do Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas powołano dwóch nowych członków: Lucynę Stańczak-Wuczyńską oraz Vincenta Metza. Jednocześnie rezygnację z Rady Nadzorczej złożyła Monika Nachyła.

...
Czytaj więcej

Program dopłat BGK dla przedsiębiorców wkrótce w Pekao

Bank Pekao wprowadzi do oferty program dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do odsetek kredytów dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19. Produkt ten będzie przeznaczony dla wszystkich firm - zarówno tych mikro, jak i dużych.

...
Czytaj więcej

Klienci mogą już korzystać z Santander open

Santander Bank Polska dołączył do grona banków, które umożliwiają dodawanie kont z innych podmiotów do swojej bankowości internetowej. Santander open umożliwia wygodny podgląd rachunków w Santander Internet i Santander mobile.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie mBanku

Frank Bock został odwołany przez Radę nadzorczą banku z funkcji wiceprezesa ds. rynków finansowych z dniem 31 grudnia 2020 r. – podała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy interweniuje w sprawie nieautoryzowanych transakcji

Jak podaje Rzecznik Finansowy, w przeciągu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba wniosków o interwencję w sprawie nieautoryzowanych transakcji. W związku z powyższym RF postanowił wystąpić do banków z prośbą o przedstawienia danych dot. tego problemu.

...
Czytaj więcej

Złoty Bankier 2020 – znamy laureatów

23 czerwca br. ogłoszono wyniki XI edycji rankingu Złoty Bankier. Tegorocznym motywem były pokolenia.

...
Czytaj więcej

makroekonomia.mbank.pl – nowy serwis ekonomistów mBanku

Nowy serwis ekonomistów mBanku to autonomiczna strona z analizami gospodarczymi. Jak podaje bank, od teraz komentarze nie będą już wysyłane w formacie PDF.

...
Czytaj więcej

Alior Bank i PWPW pracują nad umożliwieniem korzystania z e-dowodu

Alior Bank podpisał z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych porozumienie dotyczące wykorzystania aplikacji eDO App – która umożliwi potwierdzenie e-dowodem danych osobowych, bez konieczności wizyty w oddziale.

...
Czytaj więcej

RF: do końca maja zakończono 32 postępowania polubowne na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała prac Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego. Do końca maja br. udało się zakończyć aż 32 spory w trybie pozasądowym. Rok temu było ich 30.

...
Czytaj więcej

Volkswagen Financial Services z nową ofertą leasingową

Volkswagen Financial Services we współpracy z markami Grupy Volkswagen wprowadzili na rynek ofertę, która umożliwia zakup samochodu na preferencyjnych warunkach.

...
Czytaj więcej

Millennium Bank Hipoteczny z pozwoleniem KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie banku hipotecznego pod marką „Millennium Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna” z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy wyniesie 40.000.000 zł i zostanie w całości pokryty przez Bank Millennium.

...
Czytaj więcej

Firmy z sektora finansowego zostały sygnatariuszami Deklaracji Odpowiedzialnej Sprzedaży

Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży to zainicjowany przez instytucje finansowego projekt, którego celem jest upowszechnienie m.in. najwyższych standardów etycznych w relacjach instytucji finansowych z klientami.

...
Czytaj więcej

Blisko pół miliarda złotych na rachunkach PPK w PKO TFI

Uczestnicy PPK zgromadzili blisko pół miliarda złotych w PKO TFI. Tylko w maju odnotowano 22 proc. wzrost aktywów zarządzanych przez Fundusz.

...
Czytaj więcej

Przy KNF rozpocznie wkrótce prace panel ekspertów. Będą opracowywać standardy księgowania rezerw

Jak poinformowała Rzeczpospolita, został utworzony panel ekspercki, złożony z przedstawicieli sektora bankowego, UKNF i audytorów. Jego celem jest wypracowanie wspólnych standardów w zakresie tworzenia rezerw w związku z tzw. wakacjami kredytowymi.    

...
Czytaj więcej

Prądzyński: Wpływ koronawirusa na branżę ubezpieczeniową będzie widoczny po czerwcu

Grzegorz Prądzyński, Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z Rzeczpospolitą podsumował działalność branży od wybuchu pandemii. W wywiadzie wskazał, jak to wydarzenie może zmienić sytuację na rynku ubezpieczeń i czego można lub należy się spodziewać

...
Czytaj więcej

Język migowy w każdym oddziale BNP Paribas

Bank BNP Paribas wprowadza bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego w swoich oddziałach oraz na infolinii, z którą można połączyć się poprzez tablet lub smartfon.

...
Czytaj więcej

mBank umożliwi założenie konta na selfie

mBank dołącza do kolejnych banków, które pozwalają na założenie konta za pomocą selfie. Od końca czerwca można założyć rachunek przy pomocy smartfonu i dokumentu tożsamości.

...
Czytaj więcej

W KNF powstanie zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe sektora finansowego

​W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego powstanie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT – Computer Security Incident Response Team). Będzie on sprawował kontrolę nad bezpieczeństwem systemów IT w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Czy pandemia zwiększa skalę nadużyć w sektorze finansowym?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych i EY Polska przygotowują tegoroczną edycję badania „Nadużycia w sektorze finansowym”. Będzie to pierwsze badanie z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy.

...
Czytaj więcej

Pekao umożliwia firmom podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem

Pekao, jako pierwszy bank w Polsce, umożliwił klientom z segmentu MŚP i korporacji podpisywanie bankowych dokumentów poprzez profil zaufany i e-dowód.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: kryzys spowodowany pandemią może nas jako branżę mocno dotknąć

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazeta Prawna. W rozmowie skomentował obecną i przewidywaną sytuację w branży ubezpieczeniowej, wywołaną pandemią.

...
Czytaj więcej

Możliwe wirtualne posiedzenia organów korporacyjnych

Ustawodawca, chcąc zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmienił kodeks spółek handlowych i umożliwił odbywanie posiedzeń członków zarządu i rad nadzorczych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

...
Czytaj więcej

Nowości w aplikacji GOmobile Biznes

BNP Paribas udostępnił klientom biznesowym nowe funkcjonalności w GOmobile Biznes. Bank wprowadził wykorzystanie biometrii przy uruchamianiu aplikacji, realizowanie płatności natychmiastowych czy obsługę split payments.

...
Czytaj więcej

MF rozpoczęło pracę nad wdrożeniem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Zakończyło się I posiedzenie Grupy Roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego (RRRF) do spraw wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).

...
Czytaj więcej

Pośrednicy kredytowi wnioskują o umorzenie opłat z tytułu kosztów nadzoru

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zwrócił się do MF z wnioskiem o zmniejszenie wysokości opłat z tytułu kosztów nadzoru.

...
Czytaj więcej

Udogodnienia dla mikroprzedsiębiorców w Banku Pekao

Prawie co czwarta mikrofirma zostaje klientem Pekao za pomocą kanałów zdalnych.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe BGK za 2019 r.

Bank Gospodarstwa Krajowego wygenerował w 2019 r. 88,2 mld zł finansowania dla gospodarki.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnia agregator kont

Od 28 maja 2020 r. Alior Bank udostępnił klientom agregator kont: możliwość podglądu swoich rachunków osobistych w innych bankach. To kolejne wdrożenie w ramach otwartej bankowości.

...
Czytaj więcej

Santander X Tomorrow Challenge: konkurs dla przedsiębiorców

Grupa Santander ogłosiła konkurs na 20 najlepszych projektów oferujących rozwiązania dla problemów, z którymi zmierzy się świat po zakończeniu pandemii koronawirusa. Zwycięskie projekty otrzymają łącznie 1 mln EUR.

...
Czytaj więcej

PKO BP w I kw. 2020 r.: wyniki finansowe i plany na przyszłość

PKO BP w okresie pandemii przyspieszył transformacje cyfrową. Planuje, najpóźniej za trzy lata, przenieść kluczowe systemy IT do chmury obliczeniowej. W I kw. 2020 r. Grupa PKO BP wypracowała 503 mln zł zysku netto, o 41,6 proc. mniej w porównaniu r/r.

...
Czytaj więcej

Pekao: klienci mogą zdalnie uzyskać pożyczkę gotówkową

Klienci banku będą mogli otrzymać indywidualnie dopasowaną pożyczkę gotówkową zdalnie, przez Pekao23, PeoPay lub za pomocą rozmowy telefonicznej.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU z niższym zyskiem netto po I kw.

Zysk netto Grupy PZU wyniósł 116 mln zł w I kw. 2020 r. To spadek o 84,5 proc. i wynik o 80 proc. niższy od oczekiwań analityków, którzy byli ankietowani przez PAP - podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank również w Booksy

Kolejny bank dołączył do Booksy, od teraz klienci Alior Banku mogą rezerwować wizytę w oddziale poprzez aplikację. Usługa jest skierowana do klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Pekao wprowadza PeoPay KIDS

PeopPay KIDS od Banku Pekao to rozwiązanie, które ma nauczyć dziecko zarządzać finansami.

...
Czytaj więcej

mBank wprowadza zmiany w aplikacji

Klienci mBanku wkrótce zobaczą zmiany w swojej aplikacji mobilnej. Bank postanowił m.in. odświeżyć pulpit aplikacji. Nowy design i funkcjonalność zostaną zaprezentowane na początku czerwca br.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas wspiera przedsiębiorców współfinansując ich ogłoszenia w serwisie OLX

OLX i Bank BNP Paribas przygotowali wspólną inicjatywę dla firm: 1000 zł na start na ogłoszenia w serwisie.

...
Czytaj więcej

Pekao wdrożył obsługę e-dowodu w oddziałach

Bank Pekao, jako pierwszy w Polsce, wyposażył część swoich placówek w czytniki e-dowodów, tym samym umożliwiając obsługę elektronicznego dokumentu, który zawiera specjalną warstwę cyfrową (tzw. chip) pozwalającą na szybką i precyzyjną identyfikację.

...
Czytaj więcej

mBank w pełni scyfryzował proces założenia rachunku maklerskiego

mBank udostępnił opcję zawarcia umowy o usługę maklerską całkowicie online. Nowa propozycja dostępna jest zarówno dla dotychczasowych klientów instytucji jak i osób nieposiadających rachunku osobistego w mBanku.

...
Czytaj więcej

Pekao: Jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów?

Eksperci Banku Pekao przyjrzeli się temu, jak wygląda edukacja finansowa dzieci. Według badania, prawie 80 proc. rodziców jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium umożliwia inicjowanie płatności z kolejnego banku

Od teraz klienci Millennium mogą za pośrednictwem serwisu Millenet zlecać przelewy ze swoich kont z rachunków prowadzonych w mBanku.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija bankowość internetową dla inwestorów

Klienci inwestycyjni Aliora mogą korzystać z nowych rozwiązań w serwisie internetowym, który rozbudowano o narzędzia ułatwiające selekcję portfela inwestycyjnego czy możliwość realizowania zleceń koszykowych.

...
Czytaj więcej

Z doradcą BNP Paribas można umówić się przez Booksy

BNP Paribas nawiązało współpracę z polską aplikacją rezerwacyjną Booksy – która ma realną szansę stać się „jednorożcem”, czyli start-upem o wartości ponad miliarda dolarów.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął rozwiązania dot. wakacji kredytowych, nie będzie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

​Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 maja br. przyjęła kolejny pakiet pomocowy dla spółek w związku ze stanem epidemii w Polsce.

...
Czytaj więcej

Millennium wprowadza nową omnikanałową usługę

Bank Millennium pozwala klientowi wnioskującemu o kredyt gotówkowy potwierdzić dochód za pomocą logowania do innego banku za pośrednictwem bankowości internetowej. W pierwszym etapie dochód będzie można potwierdzić z kont w Alior Banku i ING.

...
Czytaj więcej

Santander z pomocą dla firm z sektora MŚP

Santander Bank Polska przygotował kolejne udogodnienia w ramach Pakietu Pomocowego dla małych i średnich firm. Klienci, którzy zawieszą działalność gospodarczą w okresie marzec-lipiec 2020 r. nie zapłacą za wybrane opłaty i prowizje.

...
Czytaj więcej

Termin na zgłoszenie danych do CRBR coraz bliżej

Pierwotnie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakazywały zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do CRBR w terminie do dnia 13 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas i Comarch pracują nad nowym system bankowości elektronicznej

BNP Paribas i Comarch podpisały umowę na wdrożenie i utrzymanie nowego systemu bankowości elektronicznej dla klientów korporacyjnych. System ma działać w chmurze i być bardziej funkcjonalny.

...
Czytaj więcej

Wideodoradca dla firm w PKO BP

PKO BP, we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej, udostępnił nowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw – wideorozmowę z doradcą firmowym.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Millennium w I kw. 2020 r.

W I kw. 2020 r. skonsolidowany zysk netto Grupy Banku Millennium wyniósł 18,1 mln zł; co odpowiada -89 proc. w porównaniu r/r.

...
Czytaj więcej

Nowości w bankowości internetowej i mobilnej w Santander Bank Polska

Santander wprowadził do bankowości internetowej nowości - „Poradnik cenowy” dla klientów z Kontem Jakie Chcę i kartą Dopasowaną, a także sekcję „Bezpieczeństwo” w ustawieniach. Dodatkowo, bank poinformował, że Kantor Santander będzie działał całodobowo.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Banku Pekao S.A. za I kw. 2020 r.

Bank Pekao S.A. w I kw. 2020 r. osiągnął skonsolidowany zysk netto wyższy o 13 proc. w porównaniu r/r. W związku z epidemią koronawirusa, bank poinformował, że będzie kontynuował strategię konserwatywnego zarządzania profilem ryzyka.

...
Czytaj więcej

Santander wprowadza nowe procesy na infolinii

Santader Bank Polska, w związku z pandemią koronawirusa, umożliwił klientom realizacje kolejnych procesów na infolinii. Za jej pomocą klienci mogą np. wnioskować o kartę debetową czy nadać jej nowy PIN.

...
Czytaj więcej

Zmiana na czele Alior Banku. Bachta złożył rezygnację

​Krzysztof Bachta zrezygnował ze stanowiska prezesa Alior Banku z dniem 12 maja 2020 r. Rada Nadzorcza przyjęła jego decyzję, jednocześnie powołując na jego miejsce Iwonę Dudę.  

...
Czytaj więcej

Kompetencje organów za nadzór instytucji w zakresie dyrektywy AML

Wątpliwości co do właściwości kompetencyjnych organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków w zakresie AML mogą utrudniać prowadzenie działalności przez podmioty rynku ubezpieczeniowego, a regulatorów tego rynku nie brakuje.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski na drodze do chmury

PKO BP przygotowuje migrację swojej architektury informatycznej do Chmury Krajowej. Bank jest pomysłodawcą i współzałożycielem spółki Operator Chmury Krajowej, która zawarła partnerstwo strategiczne z Google i Microsoftem.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe ING Banku Śląskiego za I kw. 2020 r.

267,3 mln zł – tyle wyniósł skonsolidowany zysk netto Grupy ING Banku Śląskiego w I kw. 2020 r. Przychody ogółem, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, wzrosły o 13 proc. – do 1.562,7 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Alior Banku za I kw. 2020 r.

Alior Bank w I kw. 2020 r. wypracował 952 mln zł przychodów oraz zysk netto w wysokości 73 mln zł. Z kolei koszty działania obniżyły się o 6 proc. w ujęciu r/r i wyniosły 482 mln zł.

...
Czytaj więcej

Millenium Docs Against Gravity z odsłoną online

Festiwal filmowy pod patronatem banku Millenium zapowiedział wydarzenie online: DOCS AGAINST ISOLATION i jest zapowiedzią tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się we wrześniu.

...
Czytaj więcej

Jak pandemia wpłynęła na LINK4?

Jak pandemia wpłynęła na pracę LINK4 i jakie wyzwania czekają ubezpieczyciela w przyszłości? Na takie pytania odpowiadała Patrycja Kotecka, członek zarządu LINK4, w rozmowie z portalem forsal.pl.

...
Czytaj więcej

Klienci korporacyjni mogą zdalnie założyć rachunek w mBanku

Od teraz klienci korporacyjni mogą zdalnie założyć rachunek w mBanku. W sposób elektroniczny można otworzyć rachunek bankowy oraz dostęp do systemu bankowości dla klientów korporacyjnych mBank CompanyNet.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole ze specjalną ofertą dla służb medycznych i mundurowych

Credit Agricole oferuje pracownikom służby zdrowia i funkcjonariuszom służb mundurowych najwyższy pakiet Konta dla Ciebie za darmo. W ten sposób bank chce wyrazić wdzięczność i wesprzeć osoby, które na co dzień walczą z koronawirusem.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy opracował Strategię edukacji finansowej

Rzecznik Finansowy przygotował Strategię edukacji finansowej. Zawiera ona założenia oraz kierunki działania Biura RF. Dokument odpowiada zaleceniom OECD co do fundamentalnych założeń działalności w zakresie edukacji finansowej.

...
Czytaj więcej

Grupa mBank prezentuje wyniki za I kw. 2020 r.

Zysk netto w mBanku w I kw. 2020 r. wyniósł 90,9 mln zł. Jak poinformował bank, w pierwszym kwartale 2020 r. zarówno dochody, jak i koszty wzrosły w porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku.

...
Czytaj więcej

ZPF postuluje o wdrożenie zmian w tarczy antykryzysowej

ZPF skierował siedem postulatów do Ministerstwa Rozwoju i ustawodawcy, dotyczących trzeciej wersji tzw. tarczy antykryzysowej. Rekomendacje przygotowane przez ZPF mają pomóc w szybszym zniwelowaniu kryzysu spowodowanego koronawirusem.

...
Czytaj więcej

Dlaczego wybuchają afery finansowe?

Korzystając z czasu izolacji, postanowiłam nadrobić zaległości filmowe. W zeszłym tygodniu natrafiłam na film pt. „Pralnia”. Reżyser Steven Soderbergh wziął na warsztat aferę Panama Papers.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE zostanie przesunięta

Rząd podjął decyzję o przesunięciu reformy OFE, zakładającej przekształcenie ich w indywidualne konta emerytalne, dowiedział się PAP.

...
Czytaj więcej

Wnioski o subwencję z Tarczy Finansowej PFR w wielu bankach

Wnioski o subwencje z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju będą dostępne dla klientów kilku banków, m.in.: Santander Bank Polska, BNP Paribas, PKO BP, Pekao i Alior Bank.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Santander Bank Polska za I kw. 2020 r.

Grupa Santander podała swoje wyniki za pierwszy kwartał 2020 r. Zysk netto wyniósł 171 mln zł, a dochody ogółem – 2,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

PKO BP z udogodnieniami dla korporacji i samorządów

PKO BP wprowadził opcję podpisywania dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym, dzięki czemu klienci korporacyjni i samorządowi mogą załatwiać sprawy bankowe online.

...
Czytaj więcej

Millenium umożliwia inicjowanie płatności z innych banków

Bank Millenium – jako pierwszy w Polsce – udostępnił usługę, w ramach której klienci mogą zlecać w serwisie internetowym Millenet przelewy ze swoich kont w innych bankach. Nową usługę uruchomiono w oparciu o możliwości stworzone przez dyrektywę PSD2.

...
Czytaj więcej

Czy to już czas na optymizm? Komentarz rynkowy

​Koniec marca i pierwsza połowa kwietnia upłynęły pod znakiem silnego odreagowania po panicznej wyprzedaży w połowie ubiegłego miesiąca. 

...
Czytaj więcej

Kongres PIU przeniesiony na przyszły rok

VIII Kongres PIU został przełożony na przyszły rok ze względu na stan epidemii koronawirusa. Nowy termin to 5-6 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Jakie kryteria muszą spełniać członkowie zarządu i rady nadzorczej TFI? Jest projekt nowego rozporządzenia

Minister Finansów przedstawił projekt rozporządzenia. Określa on kryteria spełniania przez członków zarządu i rady nadzorczej TFI wymogu posiadania nieposzlakowanej opinii, wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

...
Czytaj więcej

Pekao i PZU rekomendują, by nie wypłacać dywidendy

Zarówno Pekao, jak i PZU rekomendują, aby nie wypłacać dywidendy za rok 2019, ze względu na stan epidemii koronawirusa – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Santander uruchamia portal RazemPokonamy.pl

Polski Santander otworzył ogólnodostępny portal RazemPokonamy.pl na którym zamieszczane będą najważniejsze informacje i wskazówki dot. epidemii koronawirusa. Projekt jest częścią międzynarodowych działań Grupy Santander – All. Together. Now.

...
Czytaj więcej

Pożyczka na selfie w Alior Bank

Alior Bank dołączył do grona banków, które wprowadziły do swojej oferty weryfikację przy pomocy selfie. Oferta dotyczy zdalnego procesu wnioskowania o pożyczkę.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas umożliwia zdalne podpisywanie dokumentów na platformie Autenti

BNP Paribas umożliwia podpisywanie dokumentów przez internet na platformie self-service Autenti.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU SA

W PZU SA nastąpiły zmiany w zarządzie. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu Ernesta Bejdy w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Już ponad 20 mld zł umorzono w TFI

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w kwietniu odnotowują rekordowe kwoty umorzeń. Do tej pory wyniosły one już 20 mld zł, czyli ponad 7 proc. wszystkich aktywów.

...
Czytaj więcej

Rynek ubezpieczeń po pandemii

Pandemia wiele zmieniła w gospodarce, również na rynku ubezpieczeń, który szybko przeszedł w tryb zdalny.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO rekomenduje opracowanie wytycznych ws. kopiowania dokumentów tożsamości

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierował do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego prośbę o rozważenie opracowania rekomendacji ws. weryfikacji tożsamości klientów.

...
Czytaj więcej

Millenium: Polacy o przyszłości bankowania online

Na zlecenie Banku Millenium Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ogólnopolskie badania, które dotyczyły m.in. bankowości internetowej.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao udostępnia 15 mld zł na gwarancje kredytowe dla firm

Pekao wprowadza do oferty kolejne gwarancje BGK. Po wdrożeniu wsparcia dla przedsiębiorstw z sektora mikro i MŚP, udostępnia Portfelową Linię Gwarancyjną z Funduszu Gwarancji Płynnościowych – pomoc dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił akcję pomocową dla klientów instytucji finansowych

​Rzecznik Finansowy uruchomił dedykowaną infolinię i adres e-mail dla klientów instytucji finansowych. Akcja ma na celu zebranie informacji o możliwych nieprawidłowościach ze strony podmiotów z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie RF za 2019 r.: Reklamacje kierowane do podmiotów rynku finansowego

​Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, podmioty rynku finansowego podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu wobec RF.

...
Czytaj więcej

TFI PZU z 3000 umowami o zarządzenie PPK

TFI PZU poinformowało, że prawie 3000 pracodawców zatrudniających od 50 do 249 osób podpisało umowy o zarządzanie PPK.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole wprowadza godziny obsługi tylko dla seniorów

W godzinach 10-12 w placówkach Credit Agricole obsługiwane są tylko osoby powyżej 65 roku życia. Doradcy pomagają im załatwiać codzienne sprawy i edukują w zakresie bankowości internetowej.

...
Czytaj więcej

Unum Życie przedstawia wyniki finansowe za 2019 r.

Unum Życie TUiR S.A. w zeszłym roku odnotowało zysk netto na poziomie 12,9 mln zł. Z kolei przypis składki brutto wyniósł 294,2 mln zł i wzrósł o ok. 12% r/r.

...
Czytaj więcej

Gwarancje BGK dla firm w bankach Santander i mBank

Klienci banków Santander i mBank mogą skorzystać z gwarancji de minimis BGK, które obejmują 80% kredytu i dla kredytów obrotowych mogą być udzielane nawet na 39 miesięcy.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas ułatwia podróżowanie z aplikacją GOmobile

GOmobile – aplikacja mobilna Banku BNP Paribas – umożliwia bezpieczne podróżowanie, poprzez zakup biletu komunikacji miejskiej czy płatności za parkomat w aplikacji.

...
Czytaj więcej

RF interweniuje w sprawie długiego terminu wypłaty środków z lokaty

RF podjął interwencję wskutek skarg klientów na praktyki podmiotu rynku finansowego. Osoby, które złożyły wniosek o wypłatę środków z lokaty, muszą czekać na zwrot środków aż 35 dni. Zdaniem RF, taka praktyka jest niezgodna z polskim prawem.  

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji.

...
Czytaj więcej

Specustawa ws. COVID-19: nowe terminy obowiązków nadzorczych spółek akcyjnych i TFI

Przesunięte zostały terminy realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych przez podmioty rynku finansowego. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska dla małych i średnich firm

Santander przygotował kolejne udogodnienia dla firm z sektora MŚP, m.in.: odroczenie raty kapitałowej na 3 lub 6 miesięcy; automatyczne przedłużenie kredytu w rachunku bieżącym o 2 miesiące.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem Prezydenta

W dniu 31 marca br. Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona.

...
Czytaj więcej

BOŚ Bank, rynek finansowy i COVID-19

BOŚ Bank przygotował dla red. beinsured.pl odpowiedzi na pytania dot. pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek finansowy i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Marcin Dorociński ambasadorem Santander Bank Polska

Marcin Dorociński został ambasadorem polskiego Santandera. Współpraca z aktorem rozpoczęła się od nagrania, w którym Dorociński zachęca do udziału w zbiórce charytatywnej rozpoczętej przez bank i Fundację Santander.

...
Czytaj więcej

Alior Bank wspiera polskich przedsiębiorców

Alior Bank udostępnia przedsiębiorcom z sektora MŚP nowe warunki gwarancji de minimis. Od teraz, maksymalne zabezpieczenie wzrośnie do 80 proc. kwoty kredytu (wcześniej było 60 proc.).

...
Czytaj więcej

Eksperci BCC krytycznie o rządowej Tarczy Antykryzysowej

Eksperci BBC krytycznie odnieśli się do przyjętej podczas 8. posiedzenia Sejmu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedstawiciele organizacji wyrazili swoją dezaprobatę wynikającą z nieuwzględnienia przez posłów propozycji BCC.

...
Czytaj więcej

BGK, rynek finansowy i COVID-19

O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, firmy i rynek finansowy w Polsce, tłumaczy red. beinsured wiceprezes BGK Radosław Kwiecień.

...
Czytaj więcej

EFL pozwala na 6-miesięczne odroczenie rat

EFL umożliwia klientom, którzy mają problem z bieżącym regulowaniem zobowiązań w związku z epidemią, wnioskować o zawieszenie do 3 lub 6 rat kapitałowych przy jednoczesnym wydłużeniu umowy o ten okres.

...
Czytaj więcej

Marsh, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rząd nie zamierza wstrzymać reformy OFE

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju oraz prezes PFR Paweł Borys podczas wideokonferencji 26 marca br. potwierdzili, że rząd nie zamierza zrezygnować z reformy OFE, choć na razie nie wiadomo kiedy ona nastąpi.

...
Czytaj więcej

KNF zaleca bankom i ubezpieczycielom zatrzymanie całego zysku

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaleca towarzystwom ubezpieczeń i bankom zatrzymanie zysku wypracowanego w poprzednich latach.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden zmienia swoje cele sprzedażowe zw. z COVID-19

Zarząd Nationale-Nederlanden, w związku z pandemią koronawirusa, podjął decyzję o finansowym wsparciu swoich przedstawicieli. Ponadto, zarząd zgodził się na obniżenie oczekiwanych wolumenów sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa

Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii.

...
Czytaj więcej

Colonnade, rynek finansowy i COVID-19

W czwartym wydaniu przestawiamy odpowiedzi uzyskane od Michała Duni, Dyrektora Finansowego w Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki internetowej multiagencji Punkta

Internetowa multiagencja Punkta zakończyła 2019 r. pozytywnym wynikiem i zebrała ponad 60 mln zł składki - wzrost rok do roku wyniósł aż 75 proc. O 84 proc. zwiększyła się liczba kalkulacji, a liczba sprzedanych polis – o 124 proc.

...
Czytaj więcej

TU Europa, rynek finansowy i COVID-19

W trzecim wydaniu do udziału w sondzie zaprosiliśmy Macieja Kloze, wiceprezesa Europa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas wspiera walkę z pandemią koronawirusa

BNP Paribas przeznaczył środki na wykonanie 1000 testów na obecność SARS-CoV-2. Szpitale i placówki medyczne będą mogły zlecić bezpłatne badania w laboratorium Warsaw Genomics.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy apeluje o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i odroczenie składek

Rzecznik Finansowy wystosował do Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ministerstwa Finansów i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pisma, w których apeluje o wsparcie dla klientów towarzystw ubezpieczeń, którzy wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

...
Czytaj więcej

UNIQA, rynek finansowy i COVID-19

Paweł Dygas, dyrektor ds. kontroli, bezpieczeństwa, ryzyka, reasekuracji i antyfraudu UNIQA, odpowiada jak firma radzi sobie w czasie epidemii oraz jakie mogą nastąpić jej skutki.

...
Czytaj więcej

Pekao S.A. i PKO BP wspierają walkę z koronawirusem

Banki Pekao S.A. i PKO BP wspierają walkę z koronawirusem. Instytucje finansowe przekazały odpowiednio 5 mln i 9 mln zł na pomoc dla szpitali i wsparcie służb medycznych.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas i Bank Millenium zawieszają spłaty kredytu na 3 miesiące

Bank BNP Paribas  i Bank Millenium pozwalają zawiesić spłatę kredytu na 3 miesiące. Zawieszenia można dokonać bez wychodzenia z domu.

...
Czytaj więcej

Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie

18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.

...
Czytaj więcej

PPK przez telefon w Compensie Życie

Compensa Życie wprowadziła udogodnienie w związku z koronawirusem: możliwość zawarcia umowy o zarządzanie PPK przez telefon.

...
Czytaj więcej

Idea Bank: wyniki finansowe za 2019 r.

W ostatnim kwartale minionego roku, Idea Bank kolejny raz zanotował zysk zarówno na poziomie skonsolidowanym – w wysokości 30,3 mln zł, jak i jednostkowym – na poziomie 5,5 mln zł.

...
Czytaj więcej

Andrzej Kiciński nowym zastępcą Rzecznika Finansowego

Na wniosek Rzecznika Finansowego, dr hab. Mariusza Jerzego Goleckiego, Minister Finansów powołał Andrzeja Kicińskiego na stanowisko zastępcy Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

mBank umożliwia odłożenie spłaty kredytów

mBank umożliwia klientom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom z segmentu MŚP odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu do pół roku. Dotyczy to wszystkich spłacanych kredytów w ratach: gotówkowych, hipotecznych czy firmowych.

...
Czytaj więcej

Ustawa likwidująca OFE odrzucona przez Senat

Senat podczas 7. posiedzenia, w dniu 13 marca br., zadecydował o odrzuceniu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk nr 67).

...
Czytaj więcej

Paweł Borys złożył wniosek o wydłużenie wprowadzenia PPK

Paweł Borys poinformował na swoim koncie na Twitterze, że zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o wydłużenie terminów wdrożenia PPK na II etapie dla średnich firm do dat przewidzianych dla III etapu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozszerza ofertę obsługi gotówkowej

Alior Bank rozszerza ofertę obsługi gotówkowej dla klientów biznesowych. Od teraz mogą wpłacać gotówkę w formie zamkniętej również w godzinach pracy 1 300 placówek Poczty Polskiej zlokalizowanych na terenie całego kraju.

...
Czytaj więcej

Przewodniczący KNF: naszym celem jest wejście w otwarty, merytoryczny dialog z rynkiem

Jacek Jastrzębski przedstawił cele nadzoru w zakresie rozwoju sektora kapitałowego w Polsce. Podkreślił, że nadzór zamierza wejść w rolę partnera dla instytucji, by kształtować regulacje z uwzględnieniem praktyki biznesowej.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU w 2019 r.

Grupa PZU podała swoje wyniki za 2019 r. Ubezpieczyciel uzyskał najwyższy zysk netto, sprzedaż i zaangażowanie pracowników w giełdowej historii.

...
Czytaj więcej

Pekao w kwietniu pokaże nową aplikację mobilną

Jak poinformował portal Spider’s Web, bank Pekao S.A. zaplanował na kwiecień debiut nowej aplikacji mobilnej – PeoPay 3.0.

...
Czytaj więcej

350 mln transakcji w IKO

Aplikacja mobilna banku PKO BP funkcjonuje od 7 lat. Od początku jej istnienia klienci logowali się tam 2 mld razy i wykonali 350 mln transakcji na łączną kwotę ponad 12 mld zł. Liczba aktywnych aplikacji wyniosła w tym roku 4,5 mln.

...
Czytaj więcej

Biznes apeluje o przesunięcie obowiązywania nowych przepisów obciążających przedsiębiorców

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców wystosowały do Rządu i Parlamentu apel o podjęcie działań mających na celu opóźnienie obowiązywania niektórych nowych przepisów. Apel związany jest z epidemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Senatorowie zajmą się ustawą likwidującą OFE

Na najbliższym posiedzeniu senatorowie zajmą się m. in. ustawą przenoszącą środki z OFE do IKE.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole i LINK4 ze wspólną ofertą

Credit Agricole i LINK4 po raz drugi realizują wspólną ofertę; pozwala na zakup roweru w wygodnych ratach i dodatkowo ubezpiecza sprzęt na rok na wypadek kradzieży.

...
Czytaj więcej

Posiadacz obligacji GetBack otrzyma zwrot zainwestowanych środków

Wydany został pierwszy wyrok ws. powództwa wniesionego przez poszkodowanego posiadacza obligacji GetBack. Zgodnie z orzeczeniem powód ma otrzymać zwrot zainwestowanej kwoty, podał Rzecznik Finansowy, usatysfakcjonowany z rozstrzygnięcia.

...
Czytaj więcej

Wyróżnienia Mobility Trends rozdane

Wśród laureatów statuetki „Złoty Bell” znaleźli się między innymi IKO PKO BP oraz PZU GO. Konkurs organizowany jest przez MIT Media Consulting i wyróżnia najlepsze produkty i usługi z branży telekomunikacyjnej.

...
Czytaj więcej

KNF wydała indywidualne zalecenia dla Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego wypowiedziała się na temat dywidendy Pekao i wydała indywidualne zalecenia dla banku – poinformował Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Alior Bank ze zgodą KNF na zdjęcie dolnego ograniczenia w zakresie stosowania metody AMA

Komisja Nadzoru Finansowego przyznała zgodę Alior Bankowi na zdjęcie dolnego ograniczenia rozpoznania korzyści kapitałowych (tzw. floor) w zakresie stosowania metody zaawansowanej (AMA) zarządzania ryzykiem operacyjnym.

...
Czytaj więcej

W II etapie wdrażania PPK podpisano już 4,8 tys. umów o zarządzanie

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił dane dot. drugiego etapu wdrażania PPK w organizacjach zatrudniających min. 50 pracowników. Do tej pory umowy o zarządzanie zawarło 4,8 tys. przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

W aplikacji Banku Millenium można kupić bilety do kina

Bank Millenium udostępnił w aplikacji mobilnej możliwość zakupu biletów do kina we współpracy z siecią kin Helios. To pierwsza pełna integracja systemu kinowego z bankowym. Dzięki niej klienci Millennium mogą sprawdzić w aplikacji repertuar kina.

...
Czytaj więcej

Grupa Kapitałowa BNP Paribas z rekordowymi wynikami

Grupa Kapitałowa BNP Paribas Bank Polska odnotowała rekordowe wyniki za 2019 r.; zysk netto wyniósł 614,7 mln zł i był wyższy o aż 70,6% w ujęciu r/r.

...
Czytaj więcej

Alior Bank z ofertą kredytu dla MŚP

Alior Bank wprowadził ofertę dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą oni otrzymać kredyt do 3 mln zł z oprocentowaniem od 3,8 proc. w skali roku. Ofertę wspierają działania marketingowe.

...
Czytaj więcej

Polityka EBC działa, ale nowe wyzwania wymagają nowych kroków

Przed kilkoma dniami eurodeputowani zwrócili się do Europejskiego Banku Centralnego o zwiększenie zielonych kwalifikacji i zajęcie się rosnącymi wyzwaniami w zakresie technologii informatycznych w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek odchodzi z zarządu Nationale-Nederlanden PTE

28 lutego br. Grzegorz Chłopek złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. Funkcję CEO objął w 2012 r.

...
Czytaj więcej

Fundusz na bazie indeksu CEEplus ma pomóc Grupie PZU zdobyć międzynarodowe znaczenie

W indeksie Trójmorza (CEEplus) znajduje się 114 spółek, które wyróżniają się największą płynnością i są notowane na giełdach państw Grupy Wyszechradzkiej, Słowenii, Rumunii i Chorwacji.

...
Czytaj więcej

Alior Bank ogłosił nową strategię

Alior Bank ogłosił strategię na lata 2020-2022 - „Więcej niż bank”. Jej podstawowym celem jest ułatwienie codziennych działań klientów w różnych obszarach życia.

...
Czytaj więcej

Użytkownicy BLIKA zrealizowali 353 mln transakcji

BLIK udostępniono pięć lat temu. Od tego czasu użytkownicy zrealizowali łącznie 353 mln transakcji o wartości 47 mld zł za jego pośrednictwem. Duży wpływ na ten wynik miał rok 2019; wykonano w nim blisko 220 mln transakcji, z czego 156 mln w Internecie.

...
Czytaj więcej

Dla Polaków najważniejszy jest koszt produktów długoterminowego oszczędzania

Konfederacja Insurance Europe we współpracy z Polską Izba Ubezpieczeń zbadała postawy obywateli 10 krajów Europy w zakresie długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: niewypłacalność polskich firm

Euler Hermes przeprowadził badania nad stanem niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Jednym z kluczowych wniosków, jakie przedstawił ubezpieczyciel należności handlowych, było to, że niewypłacalność przedsiębiorstw produkcyjnych jest najwyższa od 7 l.

...
Czytaj więcej

Pekao S.A. zakończył 2019 r. największą sumą bilansową w historii

Pekao S.A. osiągnęło największą sumę bilansową w historii: 200 mld zł. W zeszłym roku bank realizował strategię opartą na trzech filarach: wzrost i efektywność; innowacyjność i troska o klienta; odpowiedzialny biznes.

...
Czytaj więcej

PKO BP z nowym Kontem za Zero

Nowe konto będzie dostępne od 1 marca w PKO BP. Bezwarunkowo bezpłatne konto umożliwia codzienne płatności i wypłaty gotówki, również za granicą, bez prowizji banku.

...
Czytaj więcej

Polacy mają niską świadomość długoterminowego oszczędzania. Do udziału w PPK nie zachęcają ich dopłaty pracodawcy i państwa

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Banku Millennium, 73% Polaków wie, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe. Okazuje się jednak, że tylko 44% z nich otrzymało informacje o programie od swoich pracodawców.

...
Czytaj więcej

Alior przeznaczył 186 mln zł na zwrot prowizji i opłat kredytobiorcom

Alior Bank zawiązał kolejną rezerwę na poczet reklamacji klientów, którzy spłacili kredyt przed umownym terminem, a nie otrzymali zwrotu części opłat i prowizji. Na ten cel bank zamroził 186 mln zł.

...
Czytaj więcej

Stop handlowi bazami danych

Jak podaje Prezes UODO, do urzędu napływają sygnały o niezgodnych z prawem praktykach pracowników banków, polegających na nielegalnym sprzedawaniu baz danych klientów instytucji.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing i Pekao Faktoring z nowymi prezesami

Rady Nadzorcze spółek Pekao Leasing i Pekao Faktoring powołały nowych prezesów. Na czele spółki Pekao Leasing stanie Szymon Kamiński, a funkcję prezesa w Pekao Faktoring obejmie Dariusz Jamroży.

...
Czytaj więcej

Pekao finansuje mikroinstalacje fotowoltaiczne

Pekao Leasing wchodzi na rynek fotowoltaiczny, będzie prowadzić finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. To kolejna inicjatywa proekologiczna Grupy Pekao dla przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Santander liderem sprzedaży kredytu z gwarancją Biznesmax

Bank Gospodarstwa Krajowego nagrodził Santander Bank Polska za najwyższą sprzedaż kredytu z gwarancją Biznesmax. Udział Santandera w całym rynku sprzedaży tego produktu to ponad 45%.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz 2020: ryzyko cybernetyczne na czele zagrożeń

Pierwszy raz ryzyko cybernetyczne zostało wskazane jako najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Tym samym, wyprzedziło dotychczas najczęściej wskazywane ryzyko – BI.

...
Czytaj więcej

Rejestr akcjonariuszy – nowa rzeczywistość dla spółek akcyjnych

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych, od dnia 1 stycznia 2021 r. akcje, co do zasady, zostaną pozbawione nośnika dokumentowego, a ich miejsce zajmą akcje w postaci zapisu informatycznego w rejestrze akcjonariuszy.

...
Czytaj więcej

UODO apeluje do ZBP i KNF o lepszą ochronę danych osobowych klientów w bankach

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Prezesa Związku Banków Polskich (ZBP).

...
Czytaj więcej

Co dalej z TUW Medicum?

Pod koniec 2019 r. TUW Medicum straciło licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Jednak, jak podaje Puls Biznesu, inwestor z Wielkiej Brytanii może uchronić spółdzielnię przed likwidacją, jeżeli uda jej się odzyskać licencję.

...
Czytaj więcej

mBank wprowadza Konto Junior

mBank wprowadza do swojej oferty bezpłatne konto z kartą dla dziecka poniżej 13. roku życia. W ramach promocji, zakładając Konto Junior można ubiegać się o bilety do kina.

...
Czytaj więcej

EBA przygotowała wytyczne ws. ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego rozpoczął konsultacje w sprawie projektu wytycznych dot. czynników ryzyka oraz środków, jakie należy podjąć w sytuacjach, w których są uproszczone bądź wzmocnione środki należytej staranności wobec klienta.

...
Czytaj więcej

ANG zmienia formę prawną

ANG zmienia formę prawną na spółkę pracowniczą. Proces przekształcenia, któremu spółdzielcy dali zielone światło na walnym zgromadzeniu jeszcze w czerwcu 2019 roku, jest już procedowany.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole Złotym Liderem Jakości 2020

Bank Credit Agricole otrzymał Złote Godło Konsumenckiego Lidera Jakości w kategorii systemów ratalnych. Wyróżnienie przyznawane jest przez redakcje portalu Strefa Gospodarki.

...
Czytaj więcej

10 lat ASEC

ASEC (Aviva Service and Expertise Centre) działa w Warszawie od 10 lat. To największe centrum aktuarialne w Polsce.

...
Czytaj więcej

Sejm rozpatrzył ustawę likwidującą OFE

Podczas 5. posiedzenia Sejmu, w dniu 13 lutego 2020 r., posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk nr 114).

...
Czytaj więcej

PKO BP z najwyższym zyskiem w historii

Grupa Kapitałowa PKO BP wypracowała w minionym roku największy zysk w swojej historii – 4,03 mld zł, o blisko 8 proc. więcej niż w 2018 r.

...
Czytaj więcej

Polsko-amerykański startup ubezpieczeniowy dobrze radzi sobie w USA

Gabi, łódzko-kalifornijski startup ubezpieczeniowy, zebrał 27 mln dol. finansowania od inwestorów. W 2020 r. ma plany dwukrotnie powiększyć swój stuosobowy zespół – poinformowała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes zmienia metodologię ratingu ryzyka kraju

Nowa metodologia Euler Hermers uwzględnia teraz powiązane z ESG ryzyka braku zapłaty przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza ryzyka ze strony zagrożenia środowiskowego i rosnące ryzyka społeczne.

...
Czytaj więcej

Nowy cykl beinsured.pl - Raport prawny

Eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, we współpracy z portalem beinsured.pl, od kilku lat systematycznie przygotowują Raporty prawne. Specjalnie dla Czytelników beinsured.pl postanowiliśmy prezentować wydarzenia, które znalazły się w Raporcie.

...
Czytaj więcej

UOKiK nie karze menadżerów

UOKiK przez ostatnie pięć lat nie nałożył kary na ani jednego menadżera za naruszanie prawa konkurencji czy praw konsumentów, chociaż ma taką możliwość – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

mBank zanotował najwyższe dochody w historii

Grupa mBank w 2019 r. mogła pochwalić się dochodami, które przekroczyły 5,5 mld zł i były najwyższymi w historii. Zysk netto wyniósł 1.010,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnia porównywarkę funduszy w serwisie inwestycyjnym

Alior Bank udostępnił zakładkę „Porównaj fundusze” w swoim serwisie inwestycyjnym. Nowa funkcjonalność pozwala na wyszukiwanie i porównywanie funduszy, które są oferowane za jego pośrednictwem.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy Banku Millenium w 2019 r.

W 2019 r. w Grupie Banku Millenium liczba aktywnych klientów detalicznych wzrosła o 734 tys., dochodząc do poziomu 2,6 mln osób.

...
Czytaj więcej

Platforma Bancovo uruchamia kolejne usługi

Platforma Bancovo poinformowała o uruchamianych udogodnieniach przygotowanych dla klientów. Start-up nawiązał współpracę z kolejnym bankiem oraz niedługo umożliwi klientom ubieganie się o kredyt konsolidacyjny.

...
Czytaj więcej

Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE

W środę (29 stycznia 2020 r.) komisje sejmowe – finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny – przyjęły projekt ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE. Przyjęto w sumie 31 poprawek, większość to korekty techniczne – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Przyszłość systemów emerytalnych

Przyszłością systemów emerytalnych są takie programy jak PPK – donosi Wojciech Kiermacz w serwisie analizy.pl i omawia wyniki raportu OECD „Pension at a glance 2019”.

...
Czytaj więcej

Polacy boją się bezrobocia i wzrostu inflacji

Zdaniem 40% badanych sytuacja ekonomiczna Polski pogorszy się w następnych 12 miesiącach – wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” prowadzonego przez ZPF i IRG SGH w ostatnim kwartale 2019 r.

...
Czytaj więcej

Do PPK przystąpiło 1,13 mln osób

Ministerstwo Finansów przedstawiło statystyki dot. programu PPK oraz spodziewane wyniki drugiego etapu wdrażania PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 50. osób. Z danych wynika, że do połowy listopada podpisano 1,13 mln umów o prowadzenie PPK.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao dołącza do Bloomberg Gender-Equality Index

Bank Pekao S.A. zakwalifikował się do tegorocznej edycji indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, który wyróżnia spółki giełdowe aktywnie działające na rzecz równości płci w środowisku pracy.

...
Czytaj więcej

500 zł za regularne oszczędzanie od TFI PZU

TFI PZU przedstawiło ofertę, w której za systematyczne oszczędzanie i inwestowanie w inPZU można otrzymać 500 zł premii.

...
Czytaj więcej

NIK: Instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed działalnością GetBack

zakończyło się postępowanie NIK ws. działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack oraz podmiotów sprzedających jej obligacje.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Prezesa UOKiK zostaną rozszerzone

​W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zakłada on rozszerzenie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Polacy chętniej się zadłużają

Jak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” przygotowywanego przez ZPF i IRG SGH, od kilku kwartałów można zaobserwować stopniowy wzrost liczby gospodarstw domowych, które spłacają jakieś zadłużenie.

...
Czytaj więcej

RF za zmianą modelu finansowania działalności Biura

Rzecznik Finansowy w wywiadzie dla portalu Interia.pl odniósł się m.in. do wyższych składek przekazywanych na rzecz Biura RF przez podmioty finansowe. Jego zdaniem, model finansowania powinien być zmieniony.

...
Czytaj więcej

Seniorzy wciąż z dystansem do bankowości internetowej

Blisko jedna trzecia seniorów nie korzysta z bankowości internetowej ze względu na brak wiedzy w tym zakresie. Jeżeli już korzystają, to częściej za pomocą komputera (49%), rzadziej przez smartfon (16%).

...
Czytaj więcej

Projekt deklaracji przeniesienia środków z OFE do ZUS

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia, określający wzór deklaracji o przeniesieniu środków zgromadzonych na rachunku OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

...
Czytaj więcej

PPK zgromadziły już ponad 70 mln zł

Aktywa zgromadzone w PPK powoli rosną, według wstępnej analizy pod koniec grudnia 2019 r. było to ponad 70 mln zł – informuje portal analizy.pl.

...
Czytaj więcej

Członkowie OFE mają tylko dwa miesiące na złożenie deklaracji ws. przeniesienia środków do ZUS

​Pod koniec 2019 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło harmonogram procesu przekształcania OFE w IKE. Wynika z niego, że członkowie OFE, zainteresowani przekazaniem środków do ZUS, będą mieli dwa miesiące na złożenie deklaracji.

...
Czytaj więcej

Rozpoczyna się składanie ofert na mBank

Inwestorzy zainteresowani przejęciem mBanku mogą składać oferty niewiążące – poinformowała Rzeczpospolita na podstawie nieoficjalnych informacji.

...
Czytaj więcej

Co drugi Polak zadowolony ze swoich finansów w 2019 r.

Niemal co drugi Polak (49%) czuje się zadowolony ze swoich finansów w 2019 r. – donosi PAP. Jak wynika z badania „Nastawienie do finansów” najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Podlasia, a najmniej – województwa kujawsko-pomorskiego.

...
Czytaj więcej

Skąd Polacy czerpią informacje o PPK?

Ruszył drugi etap programu PPK. Według badania przeprowadzonego przez agencję badawczą PBS dla PKO TFI, większość informacji o PPK pracownicy wynoszą z telewizji, a dopiero na drugim miejscu – od pracodawcy.

...
Czytaj więcej

Drugi etap PPK

Wraz z początkiem stycznia ruszył kolejny, drugi etap programu PPK, który obejmie firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Takich firm jest 20 tys., pięć razy więcej niż w pierwszym etapie – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Spłacenie kredytów świątecznych może zająć nawet 4 lata

W ciągu ostatnich czterech lat, w okresie przedświątecznym, banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych.

...
Czytaj więcej

Polacy myślą o zabezpieczaniu swojej przyszłości

Coraz więcej Polaków myśli o zabezpieczeniu finansowym swojej przyszłości. Według raportu Deutsche Bank z zeszłego roku, prawie połowa mieszkańców Polski planuje lepiej zarządzać domowym budżetem.

...
Czytaj więcej

PZU podpisało kilkaset umów o PPK ze średnimi firmami w Polsce

PZU zawarło już kilkaset umów o zarządzanie PPK z pracodawcami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników, których obowiązek wprowadzenia PPK objął 1 stycznia.

...
Czytaj więcej

Prognozy na 2020 r. dla polskiej giełdy

„Krajowa giełda zapewne tradycyjnie będzie odstawać od swoich zagranicznych odpowiedników” – prognozuje Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group. Czego jeszcze można się spodziewać w nowym roku?

...
Czytaj więcej

Polakom zależy na przeciwdziałaniu skutkom niewywiązywania się z zobowiązań

Polacy oczekują od polityków by poprawili prawo w taki sposób, by zwiększyć szansę na odzyskanie przez przedsiębiorców pieniędzy, szczególnie od osób nieuczciwych.

...
Czytaj więcej

Firmy znalazły alternatywę dla PPK

Część dużych przedsiębiorstw zdecydowała się na założenie PPE zamiast PPK – informuje Business Insider Polska. Z 4282 firm zatrudniających powyżej 250 osób, 209 postawiło na PPE.

...
Czytaj więcej

PPK i podatki

PFR Portal PPK przygotował pierwszą publikację dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zamieszczona na portalu mojeppk.pl broszura dotyczy kwestii podatkowych pracodawców i pracowników, odkładających swoje środki na rachunki PPK.

...
Czytaj więcej

Wpłatę na IKZE lub IKE zrób do 27 grudnia

Aviva radzi, żeby tegoroczną wpłatę na IKZE zrobić do 27 grudnia, aby mieć pewność, że wpłacone pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku przed rozpoczęciem się nowego roku.

...
Czytaj więcej

Znamy datę likwidacji OFE

MFiPR przedstawiło harmonogram procesu przekształcania OFE w IKE. Wynika z niego, że całkowita likwidacja otwartych funduszu emerytalnych i transfer zgromadzonych tam środków odbędzie się 27 listopada 2020 r.

...
Czytaj więcej

PPK krok po kroku

Pierwsza fala wdrożeń Pracowniczych Planów Kapitałowych w największych firmach już za nami. Poziom partycypacji pracowników (około 40%) może pozostawiać pewien niedosyt, ale prawda jest taka, że na rzetelną ocenę PPK należy poczekać co najmniej kilka lat.

...
Czytaj więcej

W 2020 r. wyższe zaliczki dla Rzecznika Finansowego

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 października 2017 r. ws. terminu uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF.

...
Czytaj więcej

RF: pod koniec 2020 r. może ruszyć rejestr tzw. uśpionych polis

PAP przeprowadził wywiad z Rzecznikiem Finansowym, Mariuszem Goleckim. Z rozmowy wynika, że Rzecznik m.in. pracuje z Kancelarią Prezydenta nad rozwiązaniem kwestii tzw. uśpionych polis.

...
Czytaj więcej

Jak przygotować się do PPK?

Od stycznia 2020 r. każda firma zatrudniająca ponad 50 osób będzie musiała podpisać umowę o zarządzanie PPK. Dlatego, najlepiej już teraz zainteresować się Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Z pomocą przychodzą eksperci Grupy PZU.

...
Czytaj więcej

Milion uczestników w PPK

Liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych przekroczyła milion – poinformował Paweł Borys na Twitterze.

...
Czytaj więcej

Co stanie się z uśpionymi rachunkami OFE?

W interpelacji nr 80, skierowanej do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie tzw. uśpionych/martwych kont OFE i stanu prawnego związanego z ich przeniesieniem do IKE, podniesiono problem rachunków OFE, których właściciele nie żyją.

...
Czytaj więcej

RF ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Rzecznik Finansowy ostrzega przed korzystaniem z usług platform inwestycyjnych, które mogą nie tylko wprowadzać klientów w błąd co do gwarancji zysku z inwestycji, ale i uniemożliwiać odzyskanie pochopnie wpłaconych pieniędzy.

...
Czytaj więcej

PZU partnerem 11. edycji CFA Institute Research Challenge

28 listopada rozpoczęła się 11. edycja międzynarodowego konkursu CFA Institute Research Challenge. PZU jest nie tylko partnerem kolejnej decyzji, ale i spółką badaną przez młodych finansistów. Organizatorem w Polsce jest CFA Society Poland.

...
Czytaj więcej

OFE game over

26 listopada 2019 roku rząd zatwierdził ostateczny kształt projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Marczuk: uczestnictwo w PPK na poziomie 40 proc. to będzie dobry wynik

„Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności” - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

...
Czytaj więcej

Barometr Consumer Finance najwyższy od 2007 r.

Wartość Barometru Consumer Finance wzrosła z 63,6 pkt. do 71,6 pkt w obecnym kwartale.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie podróżne dostępne w Kantorze Walutowym Alior Banku

​Alior Bank umożliwił mobilny zakup ubezpieczenia podróżnego poprzez swoją aplikację mobilną do wymiany walut – Kantor Walutowy.

...
Czytaj więcej

Czy środki w PPK należą do mnie?

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Można zatem zakładać, że zgodnie z obowiązującym prawem to co wpłacę ja, mój pracodawca i budżet na mój rachunek PPK, pozostanie moją własnością.

...
Czytaj więcej

NN IP TFI liczy na ponad 40% w PPK

NN Investment Partners TFI liczy na ponad 40% poziom partycypacji w PPK – informuje Andrzej Pałasz. NN IP TFI w pierwszej turze zapisów do PPK, zgromadziło w swoim portfolio 176 firm, które łącznie zatrudniają ponad 100 tys. osób.

...
Czytaj więcej

TFI PZU ze zgodą na prowadzenie działalności w zakresie doradztwa inwestycyjnego

TFI PZU uzyskało zezwolenie na prowadzenie działalności w doradztwie inwestycyjnym. Zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego umożliwiło TFI PZU rozszerzenie oferty dla obecnych i nowych klientów.

...
Czytaj więcej

Czy sztuczna inteligencja rozwiąże problemy wyłudzeń?

6,05% światowego PKB – tyle wynosiła równowartość kosztów wywołanych oszustwami i wyłudzeniami w latach 1997-2018 według obliczeń firmy Crowe i Uniwersytetu Portsmouth.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski uruchomił usługę doradztwa inwestycyjnego Inwestomat

Inwestomat to pierwsza na rynku usługa doradztwa inwestycyjnego wykorzystującą pełną automatyzację procesów zakupowych w kanałach zdalnych. Usługa jest dostępna dla osób, które korzystają z serwisu transakcyjnego iPKO.

...
Czytaj więcej

Już 35 funduszy PPK publikuje wyniki notowań

Investors TFI to kolejna firma, która zaczęła publikować wyniki notowań funduszy Pracowniczych Planów Kapitałowych – poinformował zespół Analizy.pl. Wcześniej wyniki publikowały: PKO TFI, TFI PZU, Nationale Nederlanden PTE i AXA TFI.

...
Czytaj więcej

Czy warto zostać w PPK?

Czy warto zostać w PPK? Compensa TU na Życie S.A. podaje pięć powodów, dla których warto się nad tym zastanowić.

...
Czytaj więcej

Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów

Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów – czytamy na prawo.pl. Zastąpi na stanowisku Jerzego Kwiecińskiego.

...
Czytaj więcej

PPK: adres e-mail i numer telefonu można przekazać wybranej instytucji finansowej

Jeżeli pracodawca dysponuje numerem telefonu i adresem e-mail pracownika (który te dane mu udostępnił) to w związku z obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie PPK, musi przekazać te dane wybranej instytucji finansowej – poinformował Prezes UODO.

...
Czytaj więcej

ZPF: Będziemy oszczędzać coraz więcej

30,2% polskich gospodarstw domowych uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze – tak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE nowelizuje ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej i nadzorze ubezpieczeniowym

W dniu 6 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Ranking IKE 2019

Zespół analizy.pl przedstawił wyniki szóstej edycji rankingu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zwycięzcą zostało IKE Plus w NN Investment Partners TFI.

...
Czytaj więcej

Pekao analizuje możliwość przejęcia mBanku

Prezes Pekao SA, Michał Krupiński, podczas ostatniej konferencji poinformował, że Pekao analizuje możliwość przejęcia mBanku – donosi Michał Krupiński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą skład KNF

5 listopada 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę mającą na celu poprawę rynku kapitałowego, szczególnie finansowania spółek notowanych na giełdzie. Ustawa rozszerza skład KNF o 3. wiceprzewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

Kolejny chętny na mBank

„Erste Group jest zainteresowane mBankiem, przyznał Andreas Treichl, szef austriackiej grupy” – poinformował Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

15% firm 250+ poprowadzi PPK z Nationale-Nederlanden

Nationale-Nederlanden PTE podpisało niemal 550 umów o zarządzanie PPK, co daje 15% udział w rynku na tym etapie programu. Firma obejmie swoimi usługami 400 tys. pracowników.

...
Czytaj więcej

Nowy RF planuje podniesienie kar za nieprzestrzeganie przepisów dot. reklamacji

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z prof. Mariuszem Goleckim, nowym rzecznikiem finansowym. W rozmowie RF przedstawił plany dot. rozwoju instytucji i zapewnienia lepszej ochrony konsumentów na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

PKO TFI ma 1541 umów o zarządzanie PPK

PKO TFI podpisało 1541 umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), poinformował w poniedziałek prezes PKO TFI Piotr Żochowski – donosi Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

KNF daje bankom czas na poprawę bezpieczeństwa

Banki mają czas do końca 2020 r. na wdrożenie nowych procedur bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU jednym z liderów w dziedzinie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Umowy o zarządzanie PPK z Grupą PZU podpisało ponad 1000 największych pracodawców, którzy łącznie zatrudniają ponad pół miliona pracowników – poinformowało Biuro Prasowe PZU.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior Bank wprowadzają platformę internetową Cash

Grupa PZU i Alior Bank wprowadzają platformę internetową Cash, za pomocą której pracownicy mają dostęp do tanich i bezpiecznych pożyczek. To innowacyjny projekt na rynku, który pozwoli pracodawcom oferować dodatkowe korzyści swoim pracownikom.

...
Czytaj więcej

Nadużycia w instytucjach finansowych coraz większe

Skala nadużyć w instytucjach finansowych rośnie – wynika z raportu „Nadużycia na rynku finansowym” przygotowanym przez EY i Związek Przedsiębiorstw Finansowych. 7 na 10 instytucji pada ofiarą wyłudzeń kredytów i pożyczek.

...
Czytaj więcej

PPK to narzędzie do przyciągania pracowników

„Dodatkowe wpłaty na PPK to świetny mechanizm do zastosowania jako benefit pracowniczy” – twierdzi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Grzegorzem Siemionczykiem dla parkiet.com.

...
Czytaj więcej

TFI PZU wyróżnione przez Rzeczpospolitą

TFI PZU zostało wyróżnione przez Rzeczpospolitą i otrzymało drugie miejsce w rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ranking opracowywany przez Rzeczpospolitą jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

Nowe fundusze Alior TFI

Alior TFI prezentuje dwa nowe fundusze, które są efektem zacieśnienia współpracy z Grupą PZU – informuje Wojciech Kiermacz w serwisie analizy.pl.

...
Czytaj więcej

Wrzesień dobry dla OFE

We wrześniu fundusze OFE pierwszy raz w tym roku wsparły popyt na GPW – informuje Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu, na podstawie szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Domu Maklerskiego Trigon.

...
Czytaj więcej

1000 umów o zarządzanie PPK z PKO TFI

Jak poinformowało PKO TFI: podpisano już 1000 umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.

...
Czytaj więcej

Branża finansowa wchodzi w erę inkluzywności

W raporcie CFA Society Poland „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje” przedstawiono sześć głównych obszarów zmian w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

W razie wystąpienia choroby, Polakom brakuje oszczędności

Polacy mają wysoką świadomość dotyczącą problematyki onkologicznej, jednak brakuje im oszczędności, które byłyby pomocne w razie wystąpienia choroby – informuje Karolina Wysota w Pulsie Biznesu, na podstawie raportu spółki ubezpieczeniowej Unum.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior wspólnie mogą przejąć mBank

Jak podaje Rzeczpospolita, PZU i Alior mogłyby wspólnie przejąć mBank. Maciej Rudke pisze, że chociaż jest to jeden z najbardziej skomplikowanych pomysłów dotyczących przejęcia mBanku, to mógłby rozwiązać kilka problemów.

...
Czytaj więcej

Biedronka wybrała PKO TFI

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, podpisało umowę z PKO TFI na obsługę i wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych – informuje Piotr Skowirowski w Rzeczpospolitej.

...
Czytaj więcej

PZU w gronie siedmiu najlepiej raportujących spółek

PZU znalazło się w gronie siedmiu najlepiej raportujących spółek, wyłonionych w konkursie „The Best Annual Report 2018” organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

...
Czytaj więcej

Sejm zatwierdził rozszerzenie składu KNF i nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej

W dniu 16 października 2019 r., na 86. posiedzeniu Sejmu RP, uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

...
Czytaj więcej

Subskrypcja PZU Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Akord z rekordowymi wynikami

21 mln zł - taką rekordową kwotę, w niespełna miesiąc, przyniosła subskrypcja certyfikatów PZU Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Akord.

...
Czytaj więcej

Wdrożenie PPK w praktyce – case study dużej firmy

Nationale-Nederlanden przygotowało case study wdrażania PPK w dużej firmie, które może być pomocne dla spółek z sektora MŚP – pozwoli bowiem skorzystać z doświadczeń NN zarówno we wdrażaniu programu u klientów, jak i wewnątrz własnej instytucji.

...
Czytaj więcej

Pekao TFI na podium rankingu TFI

„Pekao TFI na podium, NN IP w górę, Noble Funds i Altus w dół — to najważniejsze w ciągu roku zmiany na rynku firm zarządzających aktywami” – informuje Kamil Zatoński w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

AXA TFI zwiększa transparentność

AXA TFI zdecydowało się publikować skład portfeli swoich subfunduszy z większą częstotliwością. Teraz dane na temat AXA FIO oraz AXA SFIO będą publikowane co kwartał – informuje serwis analizy.pl.

...
Czytaj więcej

Mariusz Golecki nowym Rzecznikiem Finansowym

Mariusz Golecki został nowym Rzecznikiem Finansowym. Za największe wyzwanie uważa monitorowanie nowoczesnych usług finansowych, takich jak np. kryptowaluty, i wspomaganie klientów w sporach z bankami.

...
Czytaj więcej

PKO TFI i Lidl zawarli umowę o zarządzanie PPK

Lidl wybrał PKO TFI za dostawcę produktu w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podmioty już podpisały umowę o zarządzanie PPK.   

...
Czytaj więcej

Kto będzie nowym Rzecznikiem Finansowym?

Jak donosi Rzeczpospolita, Minister Finansów Jerzy Kwieciński złoży wniosek o powołanie nowego Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

ARP i KUKE Finance z ofertą faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw

Faktoring dla firm z sektora MSP wprowadzi Agencja Rozwoju Przemysłu we współpracy z KUKE Finance. Produkt ma zapewnić funkcjonowanie i płynność firmom, które dostarczają produkty z odroczonym terminem płatności.

...
Czytaj więcej

Kto mi odda moje pieniądze?

Pożyczyłem od banku trochę kasy. Franków w tym było niewiele, ale zastanawiam się, czy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, nie powinienem był pożyczyć całości w szwajcarskiej walucie?

...
Czytaj więcej

UNIQA w pierwszym półroczu 2019 r.

Pierwsze półrocze 2019 r. to dla UNIQA zarówno wprowadzanie nowości produktowych, rozwinięcie segmentu UNIQA dla mieszkalnictwa, ale i ponad 100 tys. klientów, którzy otrzymali pomoc od spółki.

...
Czytaj więcej

Firmy z sektora MŚP potrzebują większego wsparcia przy wdrożeniu PPK

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie kolejna grupa – zatrudniających nie mniej niż 50 osób – która według szacunków obejmuje nawet 15 tys. firm.

...
Czytaj więcej

Laury Pośredników wręczone po raz czwarty

Instytucje finansowe o wysokiej jakości współpracy z pośrednikami zostały nagrodzone Laurem Pośredników.

...
Czytaj więcej

Comperia wpisana do rejestru małych instytucji płatniczych

Portal Cashless.pl poinformował o umieszczeniu 40 podmiotów w rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wśród spółek, które uzyskały licencję MIP, znalazła się m.in. porównywarka ubezpieczeń Comperia.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie PPK wśród Polaków

Jak podaje serwisemerytalny.rp.pl, pracownicze plany kapitałowe cieszą się większym zainteresowaniem niż przypuszczano – udział zatrudnionych w programie wynosi 62%.

...
Czytaj więcej

Banki i ubezpieczyciele zacieśniają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa

ZBP i PIU podpisały porozumienie o współdziałaniu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Celem porozumienia jest podejmowanie wspólnych inicjatyw dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa banków, ubezpieczycieli oraz ich klientów.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób przekazywania niektórych informacji do KNF

Została opublikowana wersja z dnia 13 września 2019 r. projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Wystartowała sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych w aplikacji mobilnej PKO BP

PKO BP udostępnił w najnowszej aktualizacji mobilnej aplikacji IKO usługę zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Klienci mogą nabyć ubezpieczenie OC z Zieloną Kartą, AC, pakiet OC+AC. Jako  dodatkowe produkty oferowane są ubezpieczenia NNW i Car Assistance

...
Czytaj więcej

Aviva coraz bliżej 10% udziału na rynku PPK

Aviva zawarła już 105 umów o zarządzanie PPK. Kolejne 86 podmiotów podpisało list intencyjny lub zadeklarowało wybór oferty. Aviva liczy, że wkrótce osiągnie swój cel – uzyskanie 10% udziału na rynku PPK.  

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden uruchomiło wszystkie Fundusze Zdefiniowanej Daty w ramach PPK

Nationale-Nederlanden uruchomiło już pełen zestaw wszystkich 8 Funduszy Zdefiniowanej Daty DFE Nasze Jutro, funkcjonujących w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to, że podmiot zarejestrował wpłaty na każdy z posiadanych funduszy.

...
Czytaj więcej

PUODO: banki mogą kserować dowód osobisty klienta w określonych sytuacjach

Zdaniem PUODO, art. 112b ustawy Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową. Wystarczy wówczas spisanie danych z dokumentów tożsamości.

...
Czytaj więcej

Bacca uzyskała licencję małej instytucji płatniczej

​Jak informuje portal Cashless.pl, spółka Bacca uzyskała licencję małej instytucji płatniczej. Na razie nie podano, jakie dokładnie usługi będzie oferować nowy podmiot.

...
Czytaj więcej

Dyrektor KIS wydał dwie interpretacje indywidualne dot. pośrednictwa PPK

Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualne w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i pobrania przez rząd prowizji w wysokości 15%

W interpelacji poselskiej zostały poruszone istotne kwestie związane z likwidacją otwartych funduszy emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął nowelizację AML. Projekt zakłada ułatwienie wymiany informacji między instytucjami obowiązanymi

​W dniu 13 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przedłożony przez ministra finansów. Nowelizacja wynika z konieczności doprecyzowania niektórych przepisów.

...
Czytaj więcej

Finalizacja umowy nabycia udziałów MACIF przez SALTUS

20 sierpnia br. doszło do sfinalizowania umowy nabycia udziałów MACIF Życie TUW przez SALTUS TUW.

...
Czytaj więcej

Polisy D&O dla członków zarządu i rady nadzorczej

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat polis dla członków zarządu lub rady nadzorczej a obowiązku rozliczenia PIT.

...
Czytaj więcej

UFG: renty dla ofiar wypadków mimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

Ofiary wypadków sprzed lat otrzymają renty, mimo wyczerpania środków zagwarantowana na ten cel w polisach OC sprawców wypadków. Świadczenia będzie wypłacał UFG, na który składają się ubezpieczyciele oferujący polisy komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

PZU uruchomił serwis do obsługi PPK

Pracownicy PZU mogą korzystać z internetowego serwisu do obsługi PPK.

...
Czytaj więcej

Rating siły finansowej TUW PZUW bez zmian

Aktualna ocena ratingowa S&P Global Ratings utrzymuje się na poziomie A-. Agencja ratingowa S&P Global Ratings przedłużyła rating TUW PZUW nadany w 2018 roku.

...
Czytaj więcej

Ponad 134 tys. gospodarstw rolnych ucierpiało z powodu suszy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Radzie Ministrów informację o stratach w rolnictwie spowodowanych wystąpieniem suszy w 2019 r.

...
Czytaj więcej

PZU TFI będzie zarządzać PPK w Polskim Radiu

Polskie Radio S.A. wybrało instytucję, która będzie zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi – to PZU TFI.

...
Czytaj więcej

TFI Allianz współpracuje z Comarch w ramach obsługi PPK

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz Polska S.A, postanowiło zintegrować swój system informatyczny z aplikacją Comarch PPK do obsługi nowego programu oszczędnościowego.

...
Czytaj więcej

Vienna Life o zabezpieczeniu finansowym przedsiębiorców

Prowadzenie przez osobę fizyczną jednoosobowej działalności gospodarczej niesie za sobą wiele korzyści, ale może również generować znaczne ryzyko.

...
Czytaj więcej

Aviva opublikowała wyniki finansowe

Aviva odnotowała w I połowie br. w Polsce wzrost składki brutto zarówno w ubezpieczeniach na życie, jak i majątkowych.

...
Czytaj więcej

RF: istotne poglądy ws. sporów przeciw Idea Bank

Rzecznik Finansowy wydał pierwsze istotne poglądy w sporach sądowych, w których klienci pozywają Idea Bank w związku z oferowaniem obligacji GetBack S.A.

...
Czytaj więcej

Podejmowanie i prowadzenie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w przypadku twardego brexitu

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znacząco wpłynie na działalność gospodarczą firm z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Prezes zarządu ERGO Pro przejął udziały w spółce

ERGO Lebensversicherung AG sprzedaje udziały w ERGO Pro prezesowi zarządu, Peterowi Grudniakowi. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że w partnerstwie dystrybucyjnym nie zachodzą żadne zmiany.

...
Czytaj więcej

Unilink kupił Consultię

2 sierpnia 2019 r. Unilink S.A. sfinalizował transakcję zakupu Consultia Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

PZU: wdrożenie platformy Comarch Asset Management

Wdrożenie w Grupie PZU jest jednym z elementów optymalizacji procesów obsługowo-księgowych, realizowanej w zakresie ewidencji i wyceny lokat spółek Grupy PZU.

...
Czytaj więcej

Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej

Podczas 83. Posiedzenia Senatu rozpatrzono ustawę ws. wyczerpanych sum gwarancyjnych. W czasie posiedzenia Senatu nie zgłoszono nowych wniosków o charakterze legislacyjnym. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

...
Czytaj więcej

TFI PZU będzie zarządzać PPK w Grupie Energa

Grupa Energa wybrała instytucję finansową, która będzie gromadzić środki pracowników w ramach Pracowniczych Programów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wzmacniają współpracę KUKE z innymi instytucjami rozwoju

​W dniu 29 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU udostępniła interaktywny raport za 2018 rok

​Grupa PZU opublikowała kolejny raport roczny w wersji online. Na specjalnej stronie zostały zaprezentowane dane Grupy w sposób przejrzysty i umożliwiający ich porównywanie.

...
Czytaj więcej

Jak firmy będą rozliczać PPK?

Dziennik Gazeta Prawna porusza kwestię niedostosowania PPK do rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

...
Czytaj więcej

Zostanie powołany trzeci zastępca przewodniczącego KNF odpowiedzialny za nadzór ubezpieczeniowy

​Rada Ministrów w dniu 23 lipca 2019 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy dot. likwidacji OFE przekazany do prac w KSRM

MIiR poinformowało o zakończeniu etapu konsultacji publicznych nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba umów o zarządzenie PPK

Minęły trzy tygodnie od startu PPK. Z pierwszych analiz wynika, że umowy o zarządzanie programem podpisało ponad 230 firm.

...
Czytaj więcej

Wniosek Komisji Europejskiej dot. zrównoważonych inwestycji

​W Unii Europejskiej są prowadzone prace nad wnioskiem Komisji Europejskiej dot. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.

...
Czytaj więcej

Allianz: ogłoszenie o zmianie statusu Allianz Polska DFE

Allianz Polska Dobrowolny Fundusz Emerytalny poinformował, że podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska SA została dokonana zmiana statusu Funduszu.

...
Czytaj więcej

PIU odniosła się do projektu ustawy dot. likwidacji OFE

PIU wzięła udział w konsultacjach publicznych dot. projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

PZU TFI podpisało umowę o zarządzanie PPK z PKN ORLEN

​PKN ORLEN zawarł z PZU TFI umowę o zarządzanie PPK. Programem długoterminowego oszczędzania zostanie objętych kilkanaście tysięcy pracowników koncernu.

...
Czytaj więcej

Jakie są korzyści z uczestnictwa w PPK?

Nationale-Nederlanden PTE w materiale prasowym przekonuje, dlaczego warto oszczędzać w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Towarzystwo zwróciło uwagę na takie elementy programu jak: finansowe bonusy, korzyści podatkowe czy prywatność środków.

...
Czytaj więcej

Prace legislacyjne nad likwidacją OFE nabierają tempa

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane zestawienie uwag do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

PKO TFI podpisało już 100 umów o zarządzanie PPK

​PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w informacji prasowej podało, że w przeciągu 10 dni od uruchomienia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, towarzystwo zawarło 100 umów z największymi pracodawcami.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 83. posiedzenia Sejmu

​W dniach 3-4 lipca br. odbyło się 83. posiedzenie Sejmu, podczas którego Izba przyjęła m.in. rozwiązania dla frankowiczów i kredytobiorców, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia oraz przepisy mające na celu zapobieganie zatorom płatniczym.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządach MetLife TU na Życie i MetLife PTE

​Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MetLife TUnŻ zadecydowało o powołaniu do zarządu towarzystwa: Magdaleny Brzozowskiej-Tomczyk oraz Justyny Dymek. Także decyzją Rady Nadzorczej Sławomir Tołwiński otrzymał nominację na stanowisko Prezesa MetLife PTE.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy dot. likwidacji OFE narusza zasady stabilności systemy emerytalnego

​W interpelacji ws. likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i pobrania przez rząd prowizji w wysokości 15% wskazano, że projekt reformy stoi w sprzeczności z potrzebą utrzymania stabilnego, czytelnego dla wszystkich systemu emerytalnego.

...
Czytaj więcej

PKO Finat uruchomił System Ewidencji PPK

​1 lipca br. PKO Finat uruchomił System Ewidencji PPK. Platforma jest zintegrowana ze wszystkimi podmiotami obsługującymi PPK. Pozwala na rejestrację informacji o odprowadzanych składkach PPK całego rynku.

...
Czytaj więcej

Pierwsze firmy przystąpiły do PPK w Compensie

1 lipca zainaugurowane zostały Pracownicze Plany Kapitałowe. Tego samego dnia Compensa Życie uruchomiła serwis internetowy ułatwiający pracodawcom zapisanie się i obsługę PPK. Poprzez serwis pierwsze firmy przystąpiły już do PPK w Compensie.

...
Czytaj więcej

Kolejne instytucje finansowe z deklaracjami pracodawców dot. umów o zarządzanie PPK

W poniedziałek, 1 lipca 2019 r., wystartował program pracowniczych planów kapitałowych. Instytucje finansowe oferujące prowadzenie i zarządzanie aktywami w ramach PPK informują o wstępnych deklaracjach podpisanych z pracodawcami.

...
Czytaj więcej

TFI PZU zawarło już pierwsze umowy o zarządzanie PPK

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU zawarło już pierwsze umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK).

...
Czytaj więcej

Nowe zasady wnoszenia wpłat na pokrycie kosztów nadzoru przez PTE

​Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad działalnością w zakresie funduszy emerytalnych i pracowniczych programów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

KUKE: upadłości firm w maju 2019 r.

KUKE opublikowało dane na temat upadłości firm w maju br. W porównaniu z majem 2018 roku liczba upadłości zmniejszyła się o 4,5 proc.

...
Czytaj więcej

Firmy zainteresowane PPE. KNF odnotowuje rekordowy wzrost wniosków

KNF od kilku miesięcy odnotowuje zwiększone zainteresowanie spółek uzyskaniem wpisu do ewidencji pracowniczych programów emerytalnych. Wzrost liczby wniosków związany jest z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Finalizacja przejęcia Union Investment TFI S.A. przez Generali

Generali i niemiecka grupa Union Asset Management Holding AG sfinalizowały transakcję zakupu Union Investment TFI S.A. w Polsce. Generali otrzymało już w tym celu wszelkie niezbędne zgody od organów regulacyjnych i ds. ochrony konkurencji i konsumentów.

...
Czytaj więcej

PPK w świetle ustawy CRS oraz umowy FATCA

Ministerstwo Finansów przychyliło się do stanowiska Polskiej Izby Ubezpieczeń w sprawie wyłączenia raportowania rachunków PPK z obowiązków określonych w ustawie CRS i umowie FATCA.

...
Czytaj więcej

Aegon przedstawił ofertę PPK. Spółka proponuje opłaty na poziomie 0,2%

Aegon nie ukrywa, że liczy na zdobycie istotnego udziału w programie PPK. Aegon PTE zamieściło na portalu MojePPK swoją ofertę. Towarzystwo będzie pobierać opłaty za zarządzanie w wysokości 0,2% w funduszach o najniższym udziale akcji.

...
Czytaj więcej

Świadomość PPK wśród Polaków będzie rosła

​Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK, gościł w programie #RZECZoBIZNESIE. Podczas rozmowy opowiedział m.in. o roli portalu mojeppk.pl i najczęściej spotykanych wątpliwościach co do nowego programu.    

...
Czytaj więcej

Kryteria wyboru instytucji finansowej dostarczającej PPK

​Samer Masri, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Aegon PTE, w artykule partnerskim opublikowanym na portalu Dziennik.pl wyjaśnia, jakie kryteria powinni brać pod uwagę pracodawcy przy wyborze instytucji finansowej, dostarczającej produkt PPK. 

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PPK. Nowy warunek pobierania opłaty za wynik przez instytucje

​W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe.

...
Czytaj więcej

Votum rośnie dzięki sprawom bankowym

Kancelaria odszkodowawcza Votum przedstawiła dane finansowe za I kw. 2019 r. Spółka poza wyższymi przychodami odnotowała też wzrost liczby nowych spraw z obszaru bankowości.

...
Czytaj więcej

AXA TFI i mBank zawierają partnerstwo w zakresie dystrybucji PPK

Produkt PPK przygotowany przez AXA TFI znajdzie się w ofercie mBanku dla klientów korporacyjnych. Towarzystwo liczy, że dzięki współpracy przekroczy 10 proc. udział na rynku PPK.

...
Czytaj więcej

Odejście z pracy a odszkodowanie dla pracodawcy

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł poświęcony tematowi bezzasadnego odejścia z pracy. W artykule została postawiona teza, że pracodawca, który uważa, że podwładny bezzasadnie odszedł z pracy w trybie natychmiastowym, może żądać odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Już 14 instytucji finansowych prezentuje swoje oferty na portalu MojePPK

Na portalu MojePPK.pl zostało uzupełnione zestawienie ofert PPK instytucji finansowych wpisanych do ewidencji PPK.

...
Czytaj więcej

Klienci Credit Agricole mogą uzyskać darmowe roczne ubezpieczenie roweru od LINK4

​LINK4 i Credit Agricole wspólnie przygotowali ofertę promocyjną. Klienci, którzy sfinansują kredytem ratalnym zakup nowego roweru, otrzymają roczną, darmową ochronę sprzętu od LINK4.

...
Czytaj więcej

Już 17 instytucji finansowych wpisanych do ewidencji PPK

​Polski Fundusz Rozwoju S.A. poinformował o umieszczeniu w ewidencji PPK kolejnych instytucji finansowych, które będą mogły oferować pracodawcom produkty PPK.

...
Czytaj więcej

Kolejne oferty na portalu MojePPK

Na portalu MojePPK zostały opublikowane kolejne prezentacje ofert PPK instytucji finansowych umieszczonych w ewidencji PPK. W sumie na portalu można już przejrzeć propozycje od 11 podmiotów.

...
Czytaj więcej

W Senacie debatowano nad nowelizacją ustawy o PPK

​W dniu 28 maja br., podczas 79. posiedzenia Senatu, została rozpatrzona ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe.

...
Czytaj więcej

Jak będzie przebiegać likwidacja OFE? MRiI przedstawiło projekt ustawy

Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji przedstawiło projekt ustawy regulującej proces przeniesienia środków zgromadzonych w OFE do IKE i likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych.

...
Czytaj więcej

Warta wycofuje się z uczestnictwa w programie PPK

TUnŻ Warta podjęło decyzję o wycofaniu się z uczestnictwa w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

PZU uruchomił serwis dla pracodawców do obsługi PPK

Wystartowała platforma online do obsługi PPK, przygotowana przez PZU. Serwis umożliwia m.in. zawarcie umowy o zarządzanie PPK i prowadzenie PPK jak i ich modyfikacje. 

...
Czytaj więcej

Świadomość Polaków na temat PPK nadal niewystarczająca

Mimo że pierwsze firmy muszą być gotowe na wdrożenie PPK już w lipcu br. to nadal świadomość Polaków na temat programu jest niewystarczająca.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o PPK

16 maja, podczas 81. posiedzenia Sejmu RP, posłowie przyjęli projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Znosi on m.in. limit 30-krotności podstawy wpłat do pracowniczych planów kapitałowych oraz wprowadza szereg uproszczeń.

...
Czytaj więcej

Compensa TU na Życie S.A. wpisana do ewidencji PPK

15 maja Compensa Życie uzyskała wpis do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ubezpieczyciel w ofercie PPK poza elementem oszczędnościowym przygotował też część ochronną produktu. PPK będzie dystrybuowane w kanale agencyjnym i brokerskim. 

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia będzie dystrybuować produkty PPK zarządzane przez PKO TFI

13 maja 2019 r. PKO TFI i ERGO Hestia podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie oferowania klientom zakładu ubezpieczeń produktu PPK zarządzanego przez PKO TFI.

...
Czytaj więcej

Pierwsze oferty PPK dostępne na portalu MojePPK

Na portalu MojePKK.pl zostały opublikowane oferty PPK 5 instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia ws. sporządzania i przekazywania informacji o uczestniku PPK przy wypłacie transferowej

Został opublikowany projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Przepis ten zobowiązuje ministra finansów do określenia sposobu sporządzania i przekazywania przez instytucję finansową informacji dot. uczestnika PPK.

...
Czytaj więcej

TFI Allianz wpisane do ewidencji PPK

TFI Allianz zostało wpisane do ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Towarzystwo podało, że w pierwszym roku nie będzie pobierać opłat za zarządzanie funduszami.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden PTE prezentuje ofertę PPK

Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne anonsuje ofertę dla pracodawców na prowadzenie i zarządzanie PPK – zostało wpisane do ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

Podczas 81. posiedzenia Sejmu zostało przedstawione sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z posiedzenia Komisji, na którym został rozpatrzony rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (druk nr 3410).

...
Czytaj więcej

Aviva: wpis do ewidencji PPK, do końca 2020 r. bez opłat

Aviva Investors TFI zostało wpisane do ewidencji PPK. Do końca 2020 r. nie będzie pobierać opłat za zarządzanie subfunduszami PPK.

...
Czytaj więcej

Co zrobić, by PPK pozytywnie wpłynęło na polską gospodarkę?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną być stosowane przez największe spółki już za kilka miesięcy. Jest to pierwszy od kilkunastu lat program długoterminowego i systematycznego oszczędzania, obejmujący tak dużą grupę.

...
Czytaj więcej

Nakładanie sankcji powinno być fakultatywne - uwagi KNF i PIU do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

10 maja br. zakończyły się konsultacje publiczne do projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK raz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Na razie zostały opublikowane uwagi do projektu KNF i PIU.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

Do prezesa Rady Ministrów została zgłoszona interpelacja w sprawie likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

...
Czytaj więcej

II dzień EKG pod hasłem PPK i zarządzania danymi

13 maja w Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Trzydniowa konferencja poświęcona rozwojowi polskiej gospodarki przyciąga co roku polityków, przedstawicieli instytucji rządowych i świata biznesu.

...
Czytaj więcej

TFG: wypłacono ponad milion złotych za niewypłacalne biuro podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wypłacił klientom niewypłacalnego biura podróży Olimp ponad milion złotych. Pieniądze trafiły do blisko 400 osób. Jest to drugi raz w historii istnienia TFG, gdy musiał przejąć zobowiązania upadłego biura podróży.

...
Czytaj więcej

Nowe uprawnienia nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego wobec zagranicznych ubezpieczycieli

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie miała możliwość karania zagranicznych zakładów ubezpieczeń lub zagranicznych zakładów reasekuracji wykonujących na terytorium RP działalność przez oddział lub w ramach swobody świadczenia usług.

...
Czytaj więcej

PZU prezentuje rekordowe wyniki za I kw. br.

W pierwszym kwartale 2019 r. PZU pobiło własny rekord i wygenerowało wyższy przypis składki niż w analogicznym kwartale 2018 r. Jest to kolejny najlepszy kwartał w historii firmy, co według jej zarządu jest dobrym prognostykiem na cały rok.

...
Czytaj więcej

PFR: 8 podmiotów wpisanych do ewidencji PPK

Polski Fundusz Rozwoju S.A. poinformował, że pierwsze osiem podmiotów zarządzających zostało wpisane do ewidencji PPK.

...
Czytaj więcej

NN: jak szybko i skutecznie wprowadzić PPK w firmie?

Według badania Nationale-Nederlanden „PPK oczami Polaków” jedynie 34 proc. pracowników firm 250+ potwierdza, że w jego firmie prowadzone są przygotowania do programu PPK.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o PPK

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizujący ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zmiany przewidują m.in. zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK.

...
Czytaj więcej

TFI PZU zostało wpisane do ewidencji PFR

TFI PZU SA zostało wpisane do ewidencji prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Oznacza to, że PZU może formalnie oferować pracodawcom prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

RF: odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym

W opinii Rzecznika Finansowego ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym.

...
Czytaj więcej

Aegon PTE zostało zarejestrowane w ewidencji PPK

Aegon PTE zarejestrowało fundusze zdefiniowanej daty pod koniec lutego br., a na początku kwietnia złożyło do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do ewidencji PPK, który właśnie został pozytywnie rozpatrzony.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden PTE złożyło wniosek o wpis do ewidencji PPK

Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne wystąpiło do Polskiego Funduszu Rozwoju z wnioskiem o rejestrację w ewidencji PPK. Jest to ostatni warunek przystąpienia do programu PPK.

...
Czytaj więcej

Union Investment TFI zarejestrowało fundusze oferowane w ramach PPK

Sąd Okręgowy w Warszawie wpisał do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych utworzony przez Union Investment TFI fundusz Horyzont SFIO. 

...
Czytaj więcej

W 2018 r. klienci skierowali do Rzecznika Finansowego 4.014 wniosków o podjęcie postępowania w ramach ADR

W 2018 r. o 7% wzrosła liczba wniosków kierowanych przez klientów instytucji finansowych do Rzecznika Finansowego o uruchomienie procedury pozasądowego rozwiązania sporu. Wzrost ten dotyczył głównie rynku bankowo-kapitałowego.

...
Czytaj więcej

Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group z wnioskiem o wpis do Ewidencji PPK

25 kwietnia br. Compensa Życie wystąpiła z wnioskiem do Polskiego Funduszu Rozwoju o wpis do Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

PZU przedstawił swoją ofertę PPK. Ubezpieczyciel nie będzie pobierał opłaty przez pierwszy rok oszczędzania

Grupa PZU nie będzie pobierać w pierwszym roku opłat za zarządzanie funduszami w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ubezpieczyciel też do minimum ograniczy obciążenia pracodawców związane z uruchomieniem i prowadzeniem PPK.

...
Czytaj więcej

Jakie ubezpieczenie powinni mieć pracownicy sezonowi?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską nr 29546 ws. składek na ubezpieczenie za pracowników sezonowych.

...
Czytaj więcej

Dobre wyniki biznesu majątkowego VIG w Polsce w 2018 r.

Dynamika spółek majątkowych Vienna Insurance Group w Polsce w 2018 roku była ponad dwukrotnie wyższa niż rynku ubezpieczeń majątkowych. To efekt znacznych przyrostów składki zarówno w ubezpieczeniach komunikacyjnych jak i pozostałych majątkowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie TFI PZU

Rada Nadzorcza TFI PZU powołała do zarządu spółki Dariusza Laska. Zmian dokonano również w strukturze menedżerskiej obszaru inwestycji. Z kolei Robert Kubin, nadzorujący pion inwestycji, obejmie funkcję prezesa PZU TFI.

...
Czytaj więcej

EuCO rozpoczął przegląd potencjalnych opcji strategicznych

Wartość akcji EuCO odnotowuje tendencję spadkową. W ciągu roku notowania spółki spadły o ponad 80 proc. W związku z tym zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych, co przełożyło się na kolejny spradek cen.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia Prezesa RM ws. wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad małymi instytucjami płatniczymi

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która wdrożyła do prawa polskiego przepisy dyrektywy PSD2.

...
Czytaj więcej

BGK podpisał umowę z Belarusbankiem ułatwiającą finansowanie polskiego eksportu na Białoruś

BGK podpisał z białoruskim bankiem Belarusbank umowę ramową dotyczącą udzielania na rynek białoruski kredytów dla banku nabywcy. Dzięki porozumieniu znacząco uproszczą się procedury kredytowe, ułatwiając finansowanie polskiego eksportu na Białoruś.

...
Czytaj więcej

PZU przeznaczy 2,4 mld zł na wypłatę dywidendy

Rada Nadzorcza PZU zatwierdziła proponowaną przez zarząd spółki kwotę dywidendy w wysokości 2,4 mld zł. Oznacza to, że towarzystwo będzie wypłacać 2,8 zł na akcję, o 30 gr. więcej niż przed rokiem. 

...
Czytaj więcej

AXA TFI złożyła do PFR wniosek o prowadzenie PPK

AXA TFI złożyła do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do Ewidencji PPK. Po otrzymaniu wpisu towarzystwo zapowiedziało, że zaprezentuje swoją ofertę.

...
Czytaj więcej

Jest decyzja rządu ws. OFE

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił zmiany w systemie emerytalnym. Zgodnie z zapowiedzią ma on opierać się na trzech filarach; ZUS, PPK i IKE. W związku z tym nastąpi likwidacja OFE.

...
Czytaj więcej

Wniosek TFI PZU o wpis do Ewidencji PPK

TFI PZU wystąpiło do Polskiego Funduszu Rozwoju o wpis do Ewidencji PPK. Po umieszczeniu w Ewidencji PZU będzie mógł rozpocząć oferowanie produktu pracodawcom.

...
Czytaj więcej

Stanowisko SPBUiR dot. działalności brokerskiej w zakresie PPK

SPBUiR wydało stanowisko w sprawie czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego i wynagrodzenia z tytułu czynności podejmowanych w ramach ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

TFI Aviva zarejestrowało fundusz PPK

Fundusz Aviva SFIO PPK został wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jest to pierwszy krok Grupy Aviva w kierunku włączenia się do programu PPK. Teraz towarzystwo oczekuje na wpis do ewidencji PPK.

...
Czytaj więcej

TFI PZU wchodzi do programu PPK

PZU uzyskało wpis do rejestru funduszy inwestycyjnych. Produkt będzie oferowany jako PPK. Jest to pierwszy krok ubezpieczyciela do udziału w reformie PPK.

...
Czytaj więcej

MF o działaniach w obszarze usług finansowych w perspektywie brexitu

Ministerstwo Finansów podjęło działania w obszarze usług finansowych w odpowiedzi na ryzyko bezumownego wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczone Królestwo) z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Projekt rozp. ws. opłat pobieranych od dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów ws. wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad dostawcami świadczącymi wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku.

...
Czytaj więcej

Resort finansów uprościł wzór deklaracji rezygnacji z PPK

MF przygotowało nową wersję wzoru deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Resort po licznych krytykach zdecydował się na skrócenie tego wzoru, tj. zmniejszenie liczby wymaganych podpisem oświadczeń od uczestnika PPK i podawanych danych.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę dot. działalności w Polsce brytyjskich instytucji finansowych po twardym brexicie

​W dniu 28 marca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 marca 2019 r. o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego. Akt prawny reguluje m.in. działalność zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w razie wyjścia UK z UE.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE nastąpi przed wyborami parlamentarnymi

Jak dowiedziała się redakcja Rzeczpospolita, w przeciągu kilka miesięcy, do jesiennych wyborów parlamentarnych, ma nastąpić likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. Informacje te miał potwierdzić „Rp” premier Morawiecki.  

...
Czytaj więcej

PFR: w połowie kwietnia powinny pojawić się pierwsze wpisy instytucji finansowych na portalu PPK

Paweł Borys, prezes PFR, powiedział podczas konferencji prasowej, że w najbliższych tygodniach ministerstwo finansów powinno opublikować rozporządzenie dot. benchmarków dla instytucji finansowych. Jest to ostatni akt wykonawczy do ustawy o PPK.

...
Czytaj więcej

Warta opublikowała wyniki finansowe za rok 2018

Łącznie obie spółki Warty zebrały w ubiegłym roku składkę w wysokości niemal 6,4 mld zł. W 2019 r. Warta będzie wdrażała kolejne innowacje między innymi podnoszące jakość obsługi klienta i przyśpieszające proces likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior Bank uruchomią innowacyjną platformę pożyczkową

PZU i Alior Bank prowadzą prace nad powstaniem platformy pożyczkowej Cash. Narzędzie będzie dedykowane pracodawcom, którzy w ten sposób będą chcieli wprowadzić nowy benefit w postaci szybkich i nisko oprocentowanych pożyczek dla pracowników.

...
Czytaj więcej

Axa wymienia trzy cechy instytucji finansowej, z którą PPK będą łatwiejsze

Instytucje, które mają zamiar oferować PPK coraz prężniej działają w celu wdrożenia nowych systemów umożliwiające obsługę programu. Axa wymieniła cechy, która powinna mieć instytucja finansowa, dzięki którym PPK będą łatwiejsze.

...
Czytaj więcej

75. posiedzenie Senatu: przyjęto dwie ustawy dot. sektora ubezpieczeń

Senat podczas 75. posiedzenia, w dniu 21 marca 2019 r., przyjął bez poprawek dwa akty prawne dot. sektora ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. zakresu, trybu i formy oraz terminów przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji

Rozporządzenie ws. zakresu, trybu i formy oraz terminów przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji przez firmy inwestycyjne, banki, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banki powiernicze.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia ws. minimalnej sumy ubezpieczenia instytucji płatniczej i pieniądza elektronicznego

W Rządowym Centrum Legislacji został zamieszczony projekt rozporządzenia MF ws. minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia, sumy gwarancji bankowej, sumy gwarancji ubezpieczeniowej lub wartości innego zabezpieczenia roszczeń użytkownika.

...
Czytaj więcej

Coraz bliżej wprowadzenia ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego

Na kwiecień planowane jest w Parlamencie Europejskim pierwsze czytanie wniosku KE dot. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE).

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. zmian w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego

Do Ministerstwa Sprawiedliwości została zgłoszona interpelacja ws. zmian w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął przepisy dot. działalności zagranicznych instytucji finansowych w Polsce po brexicie

15 marca 2019 r. przyjęta została ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystapieniem z UE.

...
Czytaj więcej

Brexit i co dalej?

Chyba nikt już nie wie, jak skończy się opera mydlana pod tytułem „Brexit”. Szansa, że będzie to kolejna „Moda na sukces”, nie jest jednak aż tak duża i ten serial w końcu się zakończy.

...
Czytaj więcej

PZU będzie współpracować z Goldman Sachs Asset

PZU i Goldman Sachs Asset Management planują współpracę w zakresie zarządzania aktywami i dystrybucji funduszy

...
Czytaj więcej

AXA: PPK to test społecznej odpowiedzialności firm

Pracownicze plany kapitałowe są systemem, który bazuje właśnie na mechanizmie kapitału społecznego. Są oparte o współpracę pomiędzy państwem, pracodawcami i pracownikami.

...
Czytaj więcej

PIP już od lipca skontroluje wdrożenie PPK

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapowiedział, że w 2019 r. PIP zamierza przeprowadzić 70.000 kontroli, które obejmą swoim zakresem również prawidłowość wdrożenia Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK).

...
Czytaj więcej

PZU publikuje wyniki finansowe

Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował najwyższy zysk roczny od 5 lat i rekordową składkę. Zysk netto Grupy to 5,4 mld zł, a jednostki dominującej to 3,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

AXA: Przyszli emeryci potrzebują PPK

Coraz częściej mówi się o braku finansowania przyszłych emerytur. Społeczeństwo się starzeje. Między innymi z tego powodu AXA podkreśla, że już teraz warto zaplanować swoją finansową przyszłość.

...
Czytaj więcej

Aegon zarejestrował fundusze do oferty PPK

Sąd Okręgowy w Warszawie wpisał do rejestru funduszy emerytalnych 8 Dobrowolnych Funduszy Emerytalnych utworzonych przez Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. Fundusze te mają funkcjonować w ramach oferty PPK.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Radzie Nadzorczej Pekao

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. zdecydowała w środę 6 marca o powierzeniu stanowisk we władzach banku Piotrowi Wetmańskiemu oraz Grzegorzowi Olszewskiemu.

...
Czytaj więcej

Aon dementuje informacje o fuzji z Willis Towers Watson

Aon poinformował, że nie dojdzie do fuzji z Willis Towers Watson. Wbrew wcześniejszym informacjom broker nie rozważa połączenia spółek.

...
Czytaj więcej

inPZU dostępne również dla klientów instytucjonalnych

Od 4 marca TFI PZU umożliwia klientom instytucjonalnym obsługę produktów inwestycyjnych na platformie internetowej inPZU.

...
Czytaj więcej

Jastrzębski: nadzór finansowy musi być niezależny

Na łamach Pulsu Biznesu opublikowano wywiad z Jackiem Jastrzębskim, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

AXA: wdrożenie PPK to tylko początek

Z punktu widzenia pracodawcy wprowadzenie PPK w firmie może wydawać się skomplikowane.

...
Czytaj więcej

MF liczy, że w pierwszym etapie do PPK przystąpi ok. 2 tys. podmiotów

Katarzyna Przewalska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów w rozmowie z agencją informacyjną Newseria omawia najistotniejsze założenia reformy emerytalnej w zakresie utworzenia PPK.

...
Czytaj więcej

Praktyczne aspekty wdrożenia PPK, czyli jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i instytucjami finansowymi

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie z początkiem bieżącego roku. Obecnie do zmian w zakresie nowego programu przygotowują się zarówno pracodawcy jak i instytucje finansowe, które zamierzają wprowadzić PPK do swojej oferty.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao nie planuje oferowania PPK razem z PZU

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao, podczas konferencji prasowej powiedział, że na razie zarządzana przez niego instytucja zamierza samodzielnie oferować pracownicze plany kapitałowe.

...
Czytaj więcej

MF publikuje zasady wynagradzania instytucji finansowych za wyniki funduszy PPK

Opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu ustalania stopy referencyjnej i szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik, pobieranego przez instytucję finansową umieszczoną w Ewidencji PPK.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. składek na ubezpieczenia za pracowników sezonowych

Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi została skierowana interpelacja poselska w sprawie składek na ubezpieczenia za pracowników sezonowych.

...
Czytaj więcej

Istnieje potrzeba regulacji stawek odszkodowań za błędy medyczne

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat potrzeby wprowadzenia stawek odszkodowawczych, obowiązujących na terenie całego kraju, w instytucjach decydujących o wypłacie odszkodowań.

...
Czytaj więcej

MRiRW o zmianach w sposobie szacowania strat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiło propozycje zmian zasad szacowania strat w rolnictwie na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych.

...
Czytaj więcej

Instytucje krytykują wysokość opłat za prowadzenie Ewidencji PPK 

​Na początku stycznia br. Minister Finansów przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie opłat za prowadzenie Ewidencji PPK. Zgodnie z treścią projektu wysokość comiesięcznej opłaty stanowi iloczyn kwoty 0,18 zł i liczby rachunków PPK.

...
Czytaj więcej

Wzrosła liczba wniosków o wpis do PPE

Rzeczpospolita opublikowała artykuł na temat zainteresowania pracodawców przystąpieniem do PPE. W związku z obowiązkiem wprowadzenia PPK jeszcze w tym roku niektóre firmy zdecydowały się na rejestrację pracowniczych programów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

ESA publikuje rekomendacje ws. zmian KID w produktach inwestycyjnych

Europejskie Urzędy Nadzoru przedstawiły finalną wersję rekomendacji dot. zmian w Rozporządzeniu ws. dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących PRIIP.

...
Czytaj więcej

BGK i KUKE z kredytami dla importerów rynków rozwiniętych

Oferowane wspólnie przez KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego rozwiązania służące wsparciu polskiego eksportu okazują się atrakcyjne również dla importerów z krajów rozwiniętych, dając im i ich bankom dostęp do finansowania na korzystnych warunkach.

...
Czytaj więcej

Fuzja: MAK Ubezpieczenia i STBU tworzą Grupę MAK-STBU

MAK Ubezpieczenia i Sopockie Towarzystwo Brokerzy Ubezpieczeniowi wspólnymi siłami chcą zgarnąć z rynku ponad miliard złotych ze sprzedanych polis, czytamy w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

PZU zwycięzcą rankingu jakości danych UFG za 2018 rok

PZU po raz czwarty z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu rankingu jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2018 r.

...
Czytaj więcej

AON opublikował raport ryzyk związanych z cyberbezpieczeństwem

Osiem obszarów ryzyka pokazuje, jak przejście na technologię cyfrową przynosi ogromne możliwości i jednocześnie zwiększa ryzyko.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w przypadku brexitu

W omawianej interpelacji został poruszony problem działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w związku z brexitem.

...
Czytaj więcej

RF angażuje się w sprawę klientów Gefion Insurance A/S

Rośnie liczba wniosków do Rzecznika Finansowego od osób poszkodowanych przez posiadaczy polis OC ppm. w firmie Gefion. Rzecznik Finansowy postanowił przekazać posiadane informacje w tym zakresie do Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Wynagradzanie za dystrybucję PPK, czy to legalne?

W ostatnim czasie media donosiły o możliwych nielegalnych praktykach dystrybutorów ubezpieczeń, które mogą być zagrożone dość poważnymi karami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy zapowiedział karę na podmiot zaangażowany w dystrybucję obligacji Getback

O wszczęciu procedury zmierzającej do nałożenia kary na jeden z podmiotów rynku finansowego zaangażowanych w sprzedaż obligacji Getback poinformował Rzecznik Finansowy.

...
Czytaj więcej

Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK

Pracownicze plany kapitałowe, czyli dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, w którym gromadzone są prywatne oszczędności będą stopniowo wdrażane w polskich firmach.

...
Czytaj więcej

MF podało wzór deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia zawierający wzór deklaracji rezygnacji osoby zatrudnionej z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego.

...
Czytaj więcej

Konsekwencje Brexitu dla branży ubezpieczeniowej

Opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur UE bez umowy będzie miało konsekwencje dla wielu obszarów działalności ubezpieczeniowej, w tym funkcjonowania transgranicznych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

...
Czytaj więcej

Odpowiedź na interpelację poselską ws. stosowania przez podmioty zatrudniające ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

Głównym celem projektowanych rozwiązań w zakresie PPK jest wprowadzenie systemu, który upowszechni się wśród pracodawców i obejmie jak najwięcej osób zatrudnionych.

...
Czytaj więcej

Marsh: widoczna jest silna intensyfikacja obejmująca wszystkie kategorie ryzyk

30 stycznia 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja Marsh „Global Risks Report 2019: kluczowe wyzwania dla biznesu” .

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2020 r. w sprawie dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń…

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. odbierania przez KNF zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie odbierania przez Komisję Nadzoru Finansowego zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC domu maklerskiego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej domu maklerskiego

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. wysokości składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie wysokości składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz terminów uiszczania tej składki.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych

Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o RF

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 października 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o IKE oraz IKZE

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad biurami usług płatniczych

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad biurami usług płatniczych

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przedłożony przez ministra finansów.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia tekstu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw z dnia 26 lipca 2019 r., poz. 139)

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez TFI

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2019 r. w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych

...
Czytaj więcej

KNF: Instytucje finansowe odpowiadają za nadzór nad podmiotami dystrybuującymi produkty PPK

11 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących PPK, z zastępcą Przewodniczącego KNF Rafałem Mikusińskim i Prezesem PFR Pawłem Borysem. Tematem spotkania była dystrybucja pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PTE PZU

​Marcin Żółtek zrezygnował ze stanowiska prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Jego obowiązki przejmie Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. sposobu ustalania stopy referencyjnej i szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sposobu ustalania stopy referencyjnej i szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik, pobieranego przez TFI, PTE lub zakłady ubezpieczeń, umieszczone w Ewidencji PPK.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów ws. wzoru deklaracji w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2019 r. w sprawie wzoru deklaracji w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF w sprawie wynagrodzenia Rzecznika Finansowego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie wynagrodzenia Rzecznika Finansowego z tytułu obsługi i realizacji zadań finansowanych ze środków Funduszu Edukacji Finansowej

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakie musi spełniać rynek oficjalnych notowań oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania RODO

Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania RODO

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o usługach płatniczych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o usługach płatniczych

...
Czytaj więcej

Ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez instytucje finansowego w związku z wystąpieniem UK z UE

Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. opłaty za prowadzenie Ewidencji PPK

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie opłaty za prowadzenie Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz realizację obowiązków, o których mowa w art. 8 ust. 4 i 5 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2019 r.

Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

...
Czytaj więcej

Wysokość opłat związanych z prowadzeniem PPK

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono rozporządzenie ws. opłaty za prowadzenie Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz realizację obowiązków, o których mowa w art.8 ust. 4 i 5 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu rozporządzenia MF ws. zasad tworzenia rezerw na ryzyko bankowe

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 78. posiedzenia Sejmu. Istotne zmiany dla instytucji finansowych

Podczas 78. posiedzenia Sejmu odbyły się głosowania m.in. w sprawie projektu ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z tzw. twardym Brexitem.

...
Czytaj więcej

Przyjęto poprawki do projektu ustawy o nadzorze rynkiem finansowym

Komisja finansów publicznych zaopiniowała poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych ustaw.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. dokumentów dołączanych do oświadczenia o spełnianiu warunków  umieszczenia w Ewidencji PPK

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie dokumentów dołączanych do oświadczenia o spełnianiu warunków koniecznych do umieszczenia w Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. wysokości opłaty za utworzenie i prowadzenie portalu PPK oraz wysokości stawki opłaty za udział portalu

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie wysokości opłaty za utworzenie i prowadzenie portalu PPK oraz wysokości stawki opłaty za udział w tym portalu.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Dziennik Ustaw z dnia 15 lutego 2019 r., poz. 298

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2019 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru bankowego

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2019 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru bankowego; Dziennik Ustaw z dnia 11 lutego 2019 r., poz. 258

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych

W serwisie Rządowego Procesu Legislacyjnego zamieszczony został projekt z dnia 16 stycznia 2019 r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym (Dziennik Ustaw z1 lutego 2019 r., poz. 207)

...
Czytaj więcej

WSA utrzymał karę nałożoną na Idea Bank za odmowę przekazania dokumentów Rzecznikowi Finansowemu

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję Rzecznika Finansowego dot. nałożenia kary finansowej na Idea Bank. Spółka została ukarana za odmowę przekazania do Biura RF dokumentów potrzebnych w sprawach zgłaszanych przez obligatariuszy GetBack.

...
Czytaj więcej

SA: Bank zwróci przedsiębiorcy środki przelane na błędny numer konta

Przyjęcie, że omyłka, która była przyczyną odwołania zlecenia, ma charakter dyskwalifikujący dla powoda jako przedsiębiorcy zobowiązanego do dołożenia szczególnej staranności przy prowadzeniu swych spraw, prowadziłoby do kuriozalnych wniosków.

...
Czytaj więcej

TSUE: w razie wcześniejszej spłaty kredytu proporcjonalnemu obniżeniu ulegają wszystkie koszty z nim związane

Art.16 ust. 1 dyrektywy 2008/48/WE w sprawie umów o kredyt konsumencki należy interpretować że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta.

...
Czytaj więcej

SN przedstawił pytania prawne co do charakteru skargi nadzwyczajnej

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wypowiedział się w sprawie skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego ws. zadośćuczynienia za błąd medyczny.

...
Czytaj więcej

Pomyłka przy sporządzaniu wypowiedzenia umowy o pracę może być kosztowna

Sąd Najwyższy w rozstrzygnięciu z 25 kwietnia 2019 r. (I PK 19/18) przypomniał o konieczności określania przyczyny wskazanej w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę w sposób precyzyjny i zgodny z prawdą.

...
Czytaj więcej

SOKiK uchylił decyzję Prezesa UOKiK ws. dystrybucji ubezpieczeń na życie z UFK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję Prezesa UOKiK ws. praktyk Open Finance S.A. w zakresie dystrybucji ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

...
Czytaj więcej

SA: bezprawne zaniechanie działania może stanowić przesłankę naruszającą dobra osobiste

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 12 grudnia 2018 r. orzekł, że strona wykazująca naruszenie jej dóbr osobistych bezprawnym działaniem lub zaniechaniem może żądać zadośćuczynienia bez konieczności określenia rozmiaru poniesionego uszczerbku.

...
Czytaj więcej

OFE z ujemnymi stopami zwrotu

Komisja Nadzoru Finansowego podała wysokość stóp zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 29 września 2017 r. do 30 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Kolejne decyzje Prezesa UOKiK dot. klauzul spreadowych. PKO BP i PEKAO zapłacą ponad 60 mln zł kary

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Zakwestionował w nich postanowienia określające zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF o nowych wymogach informacyjnych dot. sekurytyzacji

Komisja Nadzoru Finansowego w specjalnym komunikacie wyjaśnia nowe wymogi informacyjne dotyczące sekurytyzacji. Obejmują one m.in. nowy format szablonu raportów kierowanych do KNF.

...
Czytaj więcej

Szkolenia CEDUR dla podmiotów rynku kapitałowego

W najbliższym czasie zaplanowane zostały szkoleń online dla podmiotów z rynku kapitałowego i sektora usług płatniczych. Seminaria organizuje CEDUR, działające przy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF organizuje szkolenie dot. przeprowadzania kontroli w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych

W dniu 30 września 2020 roku odbędzie się Webinarium CEDUR poświęcone zasadom kontroli UKNF w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

Kolejne postanowienia umowne wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych

W dniu 7 września 2020 r. do rejestru klauzul niedozwolonych zostały wpisane klauzule uznane za abuzywne z branży finansowej.

...
Czytaj więcej

Seminarium CEDUR dot. kar administracyjnych nakładanych przez KNF

Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR) zaprasza na seminarium online pt. „Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych przez Komisję Nadzoru Finansowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

UKNF przygotował komunikat UKNF dotyczący wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexit) i przewidywanego zakończenia okresu przejściowego w kontekście rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza warunki wakacji kredytowych w 26 bankach

UOKiK sprawdza, w jaki sposób banki udzielają tzw. wakacji kredytowych osobom, które wskutek wybuchu pandemii utraciły pracę lub inne główne źródło dochodu. Nieprawidłowości w tym zakresie zgłosiło do Urzędu m.in. stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

...
Czytaj więcej

UOKiK: ustalanie dolnego limitu oprocentowania kredytu o zmiennej stopie procentowej jest niedopuszczalne

UOKiK opublikował komunikat w którym odnosi się do tematu ustalania dolnego limitu oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Zdaniem Urzędu jest to niedopuszczalne naruszenie interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF utrzymuje w mocy decyzje o karze dla ORIGIN TFI SA

Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie ws. decyzji podjętych w dniu 31 lipca 2020 r., o podtrzymaniu w mocy decyzji o karze dla ORIGIN TFI SA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, nałożył na Gazprom karę w wysokości blisko 213 mln zł (50 mln euro) z powodu braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK ostrzega konsumentów przed inwestycjami w weksle inwestycyjne Funduszu Yanok

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie dla konsumentów przed inwestycjami w weksle inwestycyjne wystawiane przez Fundusz Hipoteczny Yanok. Podkreślił w nim, że działalność spółki może narazić konsumentów na poważne straty finansowe.

...
Czytaj więcej

KNF: Wartość aktywów netto PPK to już prawie 1,5 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował zestawienie wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 30 czerwca 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Lartiq za wprowadzanie konsumentów w błąd przy sprzedaży funduszy inwestycyjnych

Prezes UOKiK uznał, że spółka Lartiq (wcześniej Trigon) naruszała prawa konsumentów. Zdaniem UOKiK, podmiot zamieszczał nierzetelne informacje w prezentacjach produktowych i innych dokumentach wykorzystywanych przy emitowaniu certyfikatów inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

UOKiK publikuje wyjaśnienia dot. składania zawiadomień i prowadzenia postępowań z zakresu kontroli inwestycji

24 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Zostały one uchwalone w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawił projekt stanowiska ws. wydawania i obrotu kryptoaktywami

​W dniu 16 lipca 2020 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego rozpoczął konsultacje dot. projektu „Stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania i obrotu kryptoaktywami". Stanowisko powstało w ramach prac Cyfrowej Agendy Nadzoru.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. określenia rozpoczęcia biegu terminu 21 dni na wydanie decyzji kredytowej

UKNF opublikował stanowisko ws. interpretacji art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

...
Czytaj więcej

KNF: na koniec marca br. już prawie milion osób oszczędzało w PPK

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała dane dot. rynku PPK po I kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że pod koniec marca w programie było prawie milion osób.

...
Czytaj więcej

Przy UKNF utworzono panel konsultacyjny ws. przepisów rachunkowo-sprawozdawczych w sektorze bankowym

13 lipca br. odbyło się pierwsze posiedzenie eksperckiego panelu konsultacyjnego w zakresie przepisów rachunkowo-sprawozdawczych dotyczących banków. Prace panelu koordynuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Już 14 banków stosuje metodę liniową przy obliczaniu zwrotu kosztów kredytu po wcześniejszej spłacie

Już 14 banków w Polsce dostosowało swoje praktyki do oczekiwań nadzorcy w kwestii obliczania kwoty zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku wcześniejszej spłaty.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął już 51 postępowań w sprawie zatorów płatniczych

Jak podał UOKiK, Prezes urzędu wszczął w czerwcu postępowania względem 51 przedsiębiorców, u których mogą występować największe zatory płatnicze. Spółki zostały wytypowane po analizie informacji dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień.

...
Czytaj więcej

KNF podejmuje walkę z fake newsami na temat finansów

Komisja Nadzoru Finansowego dołączyła do akcji #FakeHunter. KNF będzie weryfikować publikowane w internecie informacje finansowe.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powstanie nowego podmiotu ubezpieczeniowego na polskim rynku

W dniu 29 czerwca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła w trybie zdalnym decyzje dot. sektora ubezpieczeniowego i kapitałowego.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. stosowania przez banki kwestionariusza ankietowego wobec instytucji płatniczych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko ws. stosowania przez banki kwestionariusza ankietowego wobec instytucji płatniczych.

...
Czytaj więcej

Decyzja KNF dot. rozszerzenia działalności dla Paymento Financial

Komisja Nadzoru Finansowego w ramach głosowania przeprowadzonego w dniu 28 maja 2020 r. podjęła decyzje istotne dla branży finansowej.

...
Czytaj więcej

ESMA ws. wpływu epidemii COVID-19 na półroczne raporty finansowe

Europejski Urząd Nadzoru Papierów Wartościowych i Giełd (ESMA) opublikował na swojej stronie internetowej stanowisko dotyczące wpływu epidemii COVID-19 na raporty półroczne.

...
Czytaj więcej

Dwa banki zmieniły swoje warunki wakacji kredytowych wskutek postępowania UOKiK

W związku z toczącym się postępowaniem UOKiK, Santander Bank Polska oraz Bank BNP Paribas zadeklarowały, że nie będą interpretować aneksów jako potwierdzenia uznania zadłużenia przez kredytobiorcę.

...
Czytaj więcej

KNF: Wszystkie OFE z ujemnymi stopami zwrotu. Średnia za ostatnie trzy lata na poziomie -25%

Komisja Nadzoru Finansowego podała wysokość stóp zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 30.03.2017 do 31.03.2020 r.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał decyzję – spółka GetBack wprowadzała konsumentów w błąd

Prezes UOKiK uznał, że spółka GetBack dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych. W wyniku postępowania potwierdziły się zarzuty stawiane spółce. Dotyczyły one wprowadzania konsumentów w błąd.

...
Czytaj więcej

KNF: W PPK zgromadzono już ponad 600 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła tabelę zawierającą wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 31 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Decyzje podjęte przez KNF w zdalnym głosowaniu

W dniu 17 kwietnia 2020 r. w trybie zdalnym Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania  rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza zasady, na jakich banki udzielają wakacji kredytowych

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdza zasady oferowania wakacji kredytowych przez banki. Urząd wezwał banki do przekazania dokumentów i informacji dotyczących oferowanych warunków wakacji kredytowych.

...
Czytaj więcej

Wykaz firm audytorskich badających JZP

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) opublikowała wykazu firm audytorskich przeprowadzających badania ustawowe w jednostkach zainteresowania publicznego.

...
Czytaj więcej

Nowe terminy sprawozdawcze od ESMA

UKNF ustosunkował się do ostatnich stanowisk ESMA dot. obowiązków sprawozdawczych podmiotów nadzorowanych. Poniżej streszczamy dla Państwa najistotniejsze informacje zawarte w komunikatach polskiego nadzorcy.

...
Czytaj więcej

KNF: pakiet rozwiązań wzmacniających sektor bankowy

Komisja Nadzoru Finansowego w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa opracowała pakiet działań wzmacniający odporność sektora bankowego i finansowania gospodarki – „Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju”.

...
Czytaj więcej

KNF: na koniec 2019 r. na PPK odkładało 329 tys. pracujących

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił zbiorczą informację statystyczną dot. funkcjonowania PPK w IV kw. 2019 r.

...
Czytaj więcej

ESMA wydała zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa w Europie.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKE przekracza 10 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 950,8 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych, w których było ulokowane 10.167 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKZE wynosi prawie 3,3 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKZE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 654,5 tys. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, w których było ulokowane 3.284 mln zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK: banki powinny wyliczać kwoty zwrotu kosztu kredytu w razie spłaty przed terminem  w oparciu o metodę liniową

Prezes UOKiK wydał uzupełniające stanowisko ws. wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego do orzeczenia TSUE interpretującego zapisy art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.

...
Czytaj więcej

W KNF powstaje kolejny raport dot. rozwoju innowacji finansowych w Polsce

Jeszcze w tym roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikuje drugą edycję raport nt. rozwoju sektora fintech w Polsce, podał portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Rynek OFE na koniec 2019 r.

KNF opublikowała dane dot. rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych na koniec 2019 r. Z danych KNF wynika, że na koniec 2019 roku do OFE należało prawie 15,7 mln osób, o 1,46% mniej niż przed rokiem. OFE zarządzały łącznym kapitałem o wartości 153,3 mld zł.

...
Czytaj więcej

Otwarta bankowość – wskazówki KNF

Pod koniec stycznia 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała bardzo ciekawe opracowanie dotyczące otwartej bankowości. Pełna treść tej publikacji dostępna jest pod linkiem.

...
Czytaj więcej

6. posiedzenie KNF: rozszerzenie zakresu działalności AXA o nowe ryzyka

W dniu 18 lutego 2020 r. odbyło się 6. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie z posiedzenia zostały przedstawione wszystkie podjęte decyzje przez organ nadzoru, w tym rozszerzenie zakresu działalności ubezpieczeniowej dla AXA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje ws. braku zwrotu prowizji przy przedterminowej spłacie kredytu

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje związane z naruszeniami zbiorowych interesów osób, które spłaciły kredyt konsumencki przed  umownym terminem. Ukarane instytucje muszą natychmiast zaprzestać swoich praktyk i zwrócić kredytobiorcom zatrzymane opłaty

...
Czytaj więcej

UOKiK ostrzega konsumentów przed inwestowaniem w weksle inwestycyjne

UOKiK ostrzega przed ryzykiem związanym z inwestycjami w tzw. oprocentowane weksle inwestycyjne. Urząd na razie przygląda się rynkowi weksli inwestycyjnych. Nie wyklucza jednak wszczęcia postępowań wyjaśniających.

...
Czytaj więcej

UKNF tłumaczy zasady świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego przez banki i firmy inwestycyjne

UKNF przedstawił stanowisko ws. wybranych aspektów świadczenia przez firmy inwestycyjne oraz banki usług doradztwa inwestycyjnego. Pismo zostało przygotowane w odpowiedzi na dostrzegany na rynku wzrost skomplikowania produktów i usług inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

MF i KNF wspólnie pracują nad rozwojem innowacyjnych usług finansowych

Ministerstwo Finansów i Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiły projekt, mający na celu rozwój sektora fintech w Polsce. Będzie on obejmował 3 obszary: bariery regulacyjne, sandbox i innowacje w nadzorze.

...
Czytaj więcej

UKNF: zasady wypełniania przez PTE obowiązków informacyjnych związanych z obrotem pakietami akcji

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat w sprawie zasad wypełniania przez powszechne towarzystwa emerytalne obowiązków informacyjnych w związku z obrotem znacznymi pakietami akcji spółek publicznych przez fundusze emerytalne.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował komunikat ws. stosowania wskaźników referencyjnych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w komunikacie wyjaśnił zasady stosowania i opracowywania wskaźników referencyjnych po 1 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

KNF: Na koniec 2019 r. w PPK zgromadzono prawie 85 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła tabelę zawierającą wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty (PPK) na dzień 31.12.2019 r.

...
Czytaj więcej

UKNF: Metodyka oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił Metodykę oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych wraz z zestawem formularzy oraz wzorcowymi procesami przeprowadzenia oceny odpowiedniości.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 13,4 mln zł kary dla GNB za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów walutowych

UOKiK uznał, że Getin Noble Bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego niedozwolone klauzule. Za tę praktykę instytucja została ukaraną sankcją finansową w wysokości 13,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Polkomtel zapłaci 50 mln zł kary za dodatkowe opłaty pobierane od klientów

​Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Polkomtel. W toku postępowania okazało się, że operator pobiera od klientów dodatkowe opłaty za video streaming pomimo wykupienia pakietu internetowego.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja rozporządzenia ws. uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF

​Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego Biura

...
Czytaj więcej

KNF uruchomił System Ewidencji Akcji

Z dniem 1 stycznia 2020 r. w UKNF działa elektroniczny System Ewidencji Akcji. Zawiera on dane o ofertach publicznych akcji oraz o dopuszczeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym bądź wprowadzeniu akcji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu.  

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze

UOKiK przygląda się działaniom kancelarii odszkodowawczych, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o ubezpieczenia z UFK, kredyty hipoteczne i obligacje korporacyjne GetBack. Prezes UOKiK wydał już pierwsze decyzje, a w toku są trzy postępowania.

...
Czytaj więcej

KNF: polityka dywidendowa domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

KNF jednogłośnie przyjęła stanowisko ws. polityki dywidendowej domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

...
Czytaj więcej

UKNF stworzy nową platformę online do wymiany informacji z emitentami

Jak przypomina KNF, z dniem 1 stycznia 2020 r. emitenci, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku UE, zostaną objęci obowiązkiem sporządzania raportów rocznych w jednolitym europejskim formacie raportowania (ESEF).

...
Czytaj więcej

50. posiedzenie KNF: 200 tys. zł kary dla Warty

W dniu 17 grudnia 2019 r. odbyło się pięćdziesiąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF uruchomi elektroniczny formularz do składania powiadomień z rozporządzenia MAR

21 grudnia 2019 r. UKNF uruchomi na swojej stronie internetowej elektroniczny formularz, za pomocą którego osoby pełniące obowiązki zarządcze i osoby blisko z nimi związane będą mogły składać powiadomienia na podstawie art. 19 rozporządzenia MAR.

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła założenia polityki dywidendowej zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

Komunikat KNF dotyczący stanowiska organu nadzoru w sprawie założeń polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ofercie publicznej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił swoje stanowisko w związku z wejściem w życie, w dniu 30 listopada, ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał kolejne decyzje dot. wcześniejszej spłaty kredytu

Są kolejne decyzje UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. Urząd wskazał w nich, że spółki powinny w takiej sytuacji proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty pożyczek poniesione przez konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF: Komunikat dotyczący przejęcia funduszy zarządzanych przez Saturn TFI SA

21 listopada br. KNF, na swojej stronie internetowej, opublikowała komunikat dotyczący przejęcia funduszy zarządzanych przez Saturn TFI SA.

...
Czytaj więcej

KNF: liczba posiadaczy IKE przekroczyła 1 mln

Po I połowie 2019 r. wartość rynku Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualnych Kont Emerytalnych wyniosła 12,2 mld zł, podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Dobre praktyki dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał do konsultacji projekt dokumentu pt. „Dobre praktyki dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu”.

...
Czytaj więcej

UOKiK kwestionuje jednostronną zmianę zapisów w umowach o kredyt w walucie obcej 

UOKiK wszczął postępowania w związku ze skargami konsumentów na jednostronne zmiany postanowień regulaminów załączanych do umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany do waluty obcej (głównie franka szwajcarskiego).

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła pierwsze zestawienie wartości aktywów netto PPK

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie internetowej zestawienie wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty PPK wg stanu na 30.09.2019 r.

...
Czytaj więcej

KNF interweniuje w produkty ubezpieczeń na życie z UFK

Przewodniczący KNF wystąpił podczas VI Kongresu Regulacji Rynków Finansowych FinReg. Zawarł w swoim przemówieniu dot. roli nadzorcy w rozwoju rynku finansowego, że w UKNF trwają obecnie prace nad interwencją produktową na rynku ubezpieczeń inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF podaje średnią stopę zwrotu OFE za ostatnie trzy lata

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim najnowszym komunikacie podała wysokość stopy zwrotu OFE, a także średnią ważoną stopy zwrotu za okres od 30.09.2016 do 30.09.2019 r.

...
Czytaj więcej

KNF: Justyna Dymek wejdzie do zarządu MetLife TUnŻ

​W dniu 14 października 2019 r. odbyło się 44. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Komentarz UOKiK do wyroku TSUE ws. klauzul abuzywnych

3 października Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-260/18, dot. stosowania w umowie o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego niedozwolonych postanowień umownych.

...
Czytaj więcej

KNF i UOKiK ostrzegają przez inwestycjami w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy

W dniu 26 września UKNF i UOKiK wystosowali komunikaty, w których odnieśli się do ryzyk występujących na rynku tzw. „condohoteli” lub „aparthoteli”, czyli nieruchomości nabywanych pod krótkoterminowy najem.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał decyzję ws. wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego

Prezes UOKiK wydał pierwszą decyzję ws. zwrotu kredytobiorcom z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu części pobranych opłat. W tym przedmiocie orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał decyzję ws. wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego

Prezes UOKiK wydał pierwszą decyzję ws. zwrotu kredytobiorcom z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu części pobranych opłat. W tym przedmiocie orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Spółka obiecywała pożyczki online. W rzeczywistości zbierała dane klientów i pobierała bezzwrotne opłaty 

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której nałożył karę na spółkę z Rybnika. Ukarany podmiot prowadził serwisy udzielające pożyczek online. W rzeczywistości służyły one do zbierania danych od wnioskodawców i pobierania bezzwrotnych opłat.

...
Czytaj więcej

UKNF wyjaśnia wymogi dokumentowania zachęt

UKNF dokonał uzupełnienia swego stanowiska z dnia 21 grudnia 2018 r. ws. przyjmowania i przekazywania „zachęt” w związku ze świadczeniem usług przyjmowania i przekazywania zleceń, których przedmiotem są jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

UKNF omawia Wytyczne EBA dot. outsourcingu w działalności bankowej

UKNF przygotował stanowisko dot. wybranych zagadnień związanych z wejściem w życie Wytycznych EBA w sprawie outsourcingu i ich uwzględnianiem w działalności banków.

...
Czytaj więcej

UKNF przestrzega przed próbami wyłudzeń w związku z rozpoczęciem stosowania PSD2

W komunikacie UKNF zwraca uwagę, że związana z wdrażaniem nowych rozwiązań konieczność wzmożonych kontaktów ze strony dostawców usług płatniczych ze swoimi klientami może zostać wykorzystana przez przestępców do prób wyłudzenia poufnych informacji.

...
Czytaj więcej

UKNF i KIR podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju sektora fintech

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będą podejmować wspólne działania mające na celu rozwój polskiego sektora innowacji finansowych i wykorzystania technologii blockchain.

...
Czytaj więcej

KNF: Rynek OFE po II kw. 2019 r.

​Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane rynku otwartych funduszy emerytalnych za okres II kwartału 2019 r. Z publikacji wynika, że na koniec czerwca br. rachunki OFE posiadało prawie 15,8 mln osób, o 200 tys. mniej niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

UKNF udostępnił informacje dla podmiotów oferujących PPK

​Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego powstała nowa zakładka: Rynek emerytalny – PPK. Witryna dedykowana jest podmiotom oferującym pracownicze plany kapitałowe, tj. towarzystwom funduszy inwestycyjnych, towarzystwom emerytalnych i zakładom ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

UOKiK: prawie 33 mln zł kary za klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule stosowane przez UPC. Kara to prawie 33 mln zł i nakaz zwrotu niesłusznie naliczonych opłat.

...
Czytaj więcej

UOKiK: turyści skarżą się na biura podróży

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje sytuację w biurach podróży, ze względu na fakt, że pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących rozbieżności między ofertą biur podróży a faktycznym standardem usług.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała Raport Pracownicze Programy Emerytalne w 2018 r.

W raporcie przedstawiono aktualne dane dotyczące PPE, będące jednymi z elementów III filara systemu emerytalnego w Polsce.

...
Czytaj więcej

38. posiedzenie KNF: zgoda na nabycie udziałów MACIF przez Saltus

W dniu 6 sierpnia 2019 r. odbyło się trzydzieste ósme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK: prawie 4 mln kary za nieuczciwe praktyki

Firma zapraszała na pokazy swoich produktów obiecując prezenty za udział w pokazie. W rzeczywistości za ewentualne nagrody należała się opłata. Za oszukiwanie seniorów prezes UOKiK nałożył na firmę prawie 4 mln kary.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. obowiązków wynikających z rozporządzenia MAR w przypadku ustanowienia zastawu

UKNF przedstawił stanowisko w sprawie zasad wypełniania przez osoby pełniące obowiązki zarządcze oraz osoby blisko z nimi związane obowiązków notyfikacyjnych wynikających z art. 19 rozporządzenia MAR w związku z ustanowieniem zastawu na akcjach emitenta.

...
Czytaj więcej

KNF: raport o stanie sektora ubezpieczeń po I kwartale br.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport o stanie sektora ubezpieczeń po I kw. br. W raporcie zaprezentowano podstawowe informacje na temat wyników finansowych sektora ubezpieczeń i reasekuracji.

...
Czytaj więcej

36. posiedzenie KNF: zgodna na zmianę statutu MetLife DFE

W dniu 23 lipca 2019 r. odbyło się trzydzieste szóste posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia Komisja zapoznała się z raportem o stanie sektora ubezpieczeń po I kwartale 2019 r.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF dotyczący obowiązków depozytariuszy funduszy inwestycyjnych

UKNF opublikował komunikat, w którym wyjaśnia zakres kompetencji i obowiązków depozytariuszy funduszy inwestycyjnych. Stanowisko jest wynikiem obserwacji licznych nieprawidłowości w funkcjonowaniu podmiotów świadczących usługi depozytariusza.

...
Czytaj więcej

UOKiK poinformował o swojej roli w walce z zatorami płatniczymi

Zatory płatnicze to jeden z największych problemów polskiej gospodarki. Obecnie ponad 80% polskich przedsiębiorców nie otrzymuje swoich należności w terminie. Rozwiązaniem problemów ma być ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF dotyczące ubezpieczeń z grupy 3 działu I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko ws. ubezpieczenia na życie związanego z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

...
Czytaj więcej

KNF opublikował komunikat ws. działań kontrolnych przeprowadzonych w stosunku do Gefion Insurance A/S przez duński nadzór

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że 11 lipca 2019 r. duński organ nadzoru finansowego w związku z przeprowadzeniem kontroli w duńskim zakładzie ubezpieczeń Gefion Insurance A/S opublikował informację o jej wynikach.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał stanowisko ws. wejścia w życie instytucji agenta emisji

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w specjalnym stanowisku przedstawia wyjaśnienia wybranych zagadnień dot. zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 29 lipca 2006 r. o obrocie instrumentami finansowymi w zakresie obowiązku korzystania z usług agenta emisji.

...
Czytaj więcej

28. posiedzenie KNF: zgoda na powołanie Marcina Andruchewicza do zarządu INTER Polska

W dniu 25 czerwca 2019 r. odbyło się dwudzieste ósme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia KNF jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Marcina Andruchewicza na stanowisko członka zarządu w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska SA.

...
Czytaj więcej

27. posiedzenie KNF: kara pieniężna dla Generali TU SA

W dniu 19 czerwca 2019 r. odbyło się 27. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Odbudowa zaufania na rynku kapitałowym – zmiana funkcjonowania uczestników rynku zarządzających aktywami

​Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF, wystąpił podczas XIV FORUM FUNDUSZY, organizowane przez IZFiA. W swojej prelekcji zawarł wskazania w zakresie odbudowy zaufania na rynku finansowym.  

...
Czytaj więcej

Przewodniczący KNF o niezależności organów nadzoru

7 czerwca br. w Waszyngtonie odbyła się konferencja organizowana przez System Rezerwy Federalnej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy. Podczas spotkania wystąpił m.in. Przewodniczący KNF.

...
Czytaj więcej

26. posiedzenie KNF: 900 tys. zł kary dla PZU SA

W dniu 11 czerwca 2019 r. odbyło się 26. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

25. posiedzenie KNF: zgoda na połączenie Generali Życie i Concordia Capital

W dniu 28 maja 2019 r. odbyło się dwudzieste piąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał decyzję ws. stosowania trwałego nośnika przez mBank. Klienci mogą liczyć na rekompensaty

Zakończyło się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie tzw. trwałego nośnika używanego przez mBank. Na stronie banku zostały opublikowane decyzje prezesa Urzędu.

...
Czytaj więcej

(R)ewolucja w strukturach KNF?

VII Kongres PIU był okazją do omówienia zmian w Komisji Nadzoru Finansowego, które zainicjował przewodniczący Jacek Jastrzębski. Wizją przedstawicieli Nadzoru jest uczynienie go profesjonalnym, efektywnym, transparentnym i nowoczesnym.

...
Czytaj więcej

UOKiK będzie kontrolować firmy zalegające z płatnościami

Na łamach serwisu prawo.pl ukazał się artykuł na temat projektu ustawy o tzw. zatorach płatniczych.

...
Czytaj więcej

Działalność nadzorcza Komisji Nadzoru Finansowego nad zakładami ubezpieczeń

W sprawozdaniu rocznym opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego zawarto informacje na temat prowadzonych testów warunków skrajnych w sektorze ubezpieczeniowym, a także reasekuracji zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

17. posiedzenie KNF: zgoda na rozszerzenie przez PKO Ubezpieczenia działalności ubezpieczeniowej

Komisja jednogłośnie zezwoliła na zmianę rzeczowego zakresu działalności PKO Towarzystwa Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej poprzez jego rozszerzenie o działalność ubezpieczeniową w grupie 3 i 10 Działu II.

...
Czytaj więcej

UOKiK: pasażerowie lotniczy mogą skorzystać z polubownego rozwiązywania sporów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Rzecznik Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego został wpisany do rejestru podmiotów uprawniających do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

...
Czytaj więcej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała sprawozdanie z działalności w 2018 r.

W sprawozdaniu zawarto informacje m.in. na temat rynku ubezpieczeniowego. Znalazły się w nim najważniejsze informacje podsumowujące działalność sektora ubezpieczeń w ubiegłym roku, m.in. jaka jest wartość aktywów zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

KNF: Plany finansowe krajowych banków na 2019 rok

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił informację na temat planów finansowych banków komercyjnych w 2019 r.

...
Czytaj więcej

KNF: IKE i IKZE w 2018 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport „Indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego w 2018 roku”. 

...
Czytaj więcej

Stopy zwrotu OFE

KNF wydała komunikat ws. wysokości stóp zwrotu poszczególnych OFE oraz wysokości średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych za okres od dnia 31 marca 2016 r. do dnia 29 marca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF ws. definicji usługi oferowania instrumentów finansowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko dotyczące definicji usługi oferowania instrumentów finansowych zawartej w art. 72 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

...
Czytaj więcej

10. posiedzenie KNF: zmniejszenie wysokości kary pieniężnej dla PZU SA

W dniu 12 marca 2019 r. odbyło się 10. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Stanowiska unijnych instytucji ws. brexit

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował zestawienie stanowisk i komunikatów europejskich organów nadzoru dot. brexitu.

...
Czytaj więcej

9. posiedzenie KNF. Komisja przyjęła nowelizację Rekomendacji A

W dniu 5 marca 2019 r. odbyło się dziewiąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF: komunikat dot. możliwości ujmowania aktywów

UKNF opublikował komunikat ws. możliwości ujmowania aktywów powstałych w wyniku prac rozwojowych przez emitentów papierów wartościowych stosujących MSSF.

...
Czytaj więcej

UOKiK będzie walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami

Rzeczpospolita opublikowała artykuł na temat planowanych działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zapowiada wzmożoną walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał firmę pożyczkową

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące praktyk stosowanych przez firmę pożyczkową Ferratum Finanse. W związku z wykazanymi nieprawidłowościami na podmiot została nałożona kara w wysokości 81 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF w sprawie dopuszczalności zmiany ceny w wezwaniu

UKNF przedstawił stanowisko, w którym odpowiedział na wątpliwości dot. stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 września 2017 r. w sprawie wzorów wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej.

...
Czytaj więcej

KNF: dane o sektorze IKZE za 2018 r. 

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała ubiegłoroczne dane dotyczące IKE i IKZE. Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje dot. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

...
Czytaj więcej

KNF: dane o sektorze IKE za 2018 r. 

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała ubiegłoroczne dane dotyczące IKE i IKZE. Poniżej prezentujemy najistotniejsze informacje dot. Indywidualnych Kont Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Harmonogram szkoleń KNF na 2019 r.

KNF przedstawiła harmonogram seminariów szkoleniowych na rok 2019 r., prowadzonych w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR.

...
Czytaj więcej

KNF przygotuje raport dot. GetBack

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Nadzoru Finansowego przygotuje raport dotyczący GetBack.

...
Czytaj więcej

KNF: stanowisko ws. stóp technicznych do wyceny bilansowej rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów rachunkowości

Stanowisko UKNF dotyczy interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2016 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji (Dz. U. z 2016 r., poz. 562)

...
Czytaj więcej

7. posiedzenie KNF: zgoda na przejęcie TUW „TUW” przez InterRisk

12 lutego br. odbyło się 7. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, podczas którego KNF wyraziła zgodę na zakup udziałów TUW „TUW” przez InterRisk i powołanie Aleksandra Rodę na prezesa TU ZDROWIE SA. 

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała informację o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych w III kwartale 2018 r.

W raporcie opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego zawarto informację o sytuacji w sektorze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych według stanu na koniec II kwartału 2018 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK zakończył pierwsze postępowanie w sprawie Getback

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o zakończeniu postępowania wszczętego w związku z nieprawidłowościami przy sprzedaży obligacji Getback. Prezes UOKiK zadecydował o nałożeniu 2 mln zł kary na Polski Dom Maklerski.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała raport o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2018 r.

W opublikowanym raporcie zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące wyników finansowych sektora ubezpieczeń i reasekuracji za III kwartały minionego roku.

...
Czytaj więcej

KNF: Stanowisko ws. wypełniania obowiązków informacyjnych oraz sprawozdawczych przez zarządzających ASI

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała swoje stanowisko ws. wypełniania obowiązków informacyjnych oraz sprawozdawczych przez zarządzających ASI wpisanych do rejestru zarządzających ASI.

...
Czytaj więcej

KNF: obowiązki notyfikacyjne OFE i DFE zarządzane przez to samo PTE

UKNF opublikował w sprawie zasad wypełniania przez powszechne towarzystwa emerytalne obowiązków informacyjnych w związku z obrotem znacznymi pakietami akcji spółek publicznych przez fundusze emerytalne.

...
Czytaj więcej

Wydatki pokryte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej można zaliczyć do kosztów

Jak podało Ministerstwo Finansów, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który nie zatrudnia pracowników, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

...
Czytaj więcej

Dematerializacja akcji – nowe obowiązki dla spółek

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z sierpnia 2019 r. wprowadziła szereg zmian, które mają zastosowanie w głównej mierze do spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy ostrzega klientów przed ofertami inwestycji w roszczenia bankowe

RF analizuje oferty inwestycji w roszczenia bankowe, dostępne na portalach internetowych. Obiecują one zyski w wysokości od 60% do nawet 140%. RF nie wyklucza skierowania sprawy do KNF lub prokuratury.

...
Czytaj więcej

Uśpione rachunki OFE

​Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że aktualnie może być prowadzonych nawet 160 tys. rachunków OFE należących do osób już nieżyjących.

...
Czytaj więcej

PUODO za rozszerzeniem katalogu podmiotów z dostępem do danych objętych tajemnicą bankową

PUODO skierował do Ministra Finansów wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej - zmiany art. 105 ustawy – Prawo bankowe. Prezes chce dokonać rozszerzenia katalogu podmiotów, którym udzielane będą informacje objęte tajemnicą bankową.

...
Czytaj więcej

Osoba zatrudniona, czyli dla kogo PPK?

PPK skierowane są jedynie do osób zatrudnionych. To oznacza, że właściwa identyfikacja takich osób jest podstawą do określenia, kiedy pracodawca powinien utworzyć PPK w swojej organizacji i kogo uwzględnić, tworząc listę pracowników objętych programem.

...
Czytaj więcej

Rekordowa sprzedaż TFI PZU

TFI PZU odnotowuje w 2019 r. rekordową sprzedaż w segmencie klienta zewnętrznego – łączna sprzedaż netto po dziesięciu miesiącach wynosi ponad 1,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze w zakresie usług oferowanych frankowiczom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się ponownie działalności kancelarii odszkodowawczych. Tym razem UOKiK sprawdza zapisy umowne i praktyki w zakresie usług świadczonych osobom posiadającym kredyt w obcych walutach.

...
Czytaj więcej

Coraz bliżej likwidacji OFE

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 6 listopada br. podjęła decyzję o przyjęciu projektu ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne.

...
Czytaj więcej

Likwidacja OFE przeniesiona na lipiec 2020 r.

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, w rozmowie z PAP zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów powinna zająć się projektem ustawy likwidującej OFE.

...
Czytaj więcej

Rząd rozszerzył działania zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego 

1 października 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Jednak do tej pory nie została opublikowana ostateczna wersja uchwały.

...
Czytaj więcej

UOKiK prowadzi postępowania dot. klauzul abuzywnych w umowach kredytowych

UOKiK prowadzi postępowanie ws. badania klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych, przekazał portal Parkiet.com. Postępowanie obejmuje umowy zawierane przez: Santander, BNP Paribas, Getin, Millennium, Pekao i PKO BP.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy liczy na ugody wskutek wyroku TSUE ws. kredytów frankowych

RF skomentował proklienckie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE  ws. kredytów frankowych. RF liczy, że zmobilizuje on osoby, które do tej pory nie podejmowały żadnych działań związanych ze swoją umową, a banki do wypracowania propozycji ugodowych.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów opowiedziała się za uchwałą w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

1 października 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

...
Czytaj więcej

Konferencja RF dot. nadużyć na rynku finansowym

W dniu 24 września odbyła się konferencja „Nadużycia na rynku finansowym a ochrona konsumenta w świetle aktualnych wyzwań rynkowych”, zorganizowana przez Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

W związku z wcześniejszą spłatą kredytu banki zwrócą klientom ponad miliard złotych

Redakcja Pulsu Biznesu zbadała, jakie potencjalne koszty mogą ponieść kredytodawcy w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r. (sprawa C‑383/18).

...
Czytaj więcej

Zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami już dostępne

​Portal MojePPK.pl opublikował zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami PPK. 

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy zachęca banki do zawierania racjonalnych ugód w sporach dot. kredytów frankowych

RF podczas swego wystąpienia na konferencji poświęconej nadużyciom na rynku finansowym zachęcała banki do zawierania ugód z klientami, z którymi zawarli umowę kredytu we frankach. Podkreślała przy tym, że ugody te mają być racjonalne.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU przygotowała model biznesowy dla banków spółdzielczych w zakresie PPK  

Marcin Żółtek, członek zarządu TFI PZU SA, liczy, że w drugim etapie uruchamiania PPK dużą rolę odegrają banki spółdzielcze jako instytucje obsługujące duże i średnie przedsiębiorstwa. W związku z tym ubezpieczyciel przygotował specjalny model biznesowy.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację obniżającą PIT

​W dniu 17 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Pocztylion-Arka PTE wdraża PPK w 48h

Pocztylion-Arka PTE zawarł umowę o współpracy z Invesco. Na jej mocy został utworzony zespół do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spółka m.in. opracowała algorytm do prognoz inwestycyjnych i skróciła czas na wdrożenie PPK do organizacji do 48h.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy ostrzega klientów przed inwestycjami w weksle

W specjalnym komunikacie Rzecznik Finansowy przestrzega klientów przed inwestowaniem w weksle. Jak tłumaczy, instrumenty te są obarczone wysokim ryzykiem, a instytucje oferujące te produkty chcą w ten sposób obejść przepisy dot. obligacji korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Rynek PPK po miesiącu od uruchomienia. Najwięcej umów zawarło PKO i PZU

Portal forsal.pl podsumował funkcjonowanie rynku PPK. Dostawcy produktu zgłosili do PFR 814 podpisanych umów o zarządzanie PPK. Najwięcej z nich zawarło PKO TFI i PZU TFI.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób informowania KNF, wynikający z rozporządzenia MAR

W serwisie RCL został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Już 650 organizacji podpisało umowy o zarządzanie PPK

Jak poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, do tej pory umowy o zarządzanie PPK podpisało 650 największym pracodawców. W sumie programem zostało już objętych ok. 330 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Comarch oferuje aplikację do obsługi PPK

Już ponad 110 firm i instytucji zdecydowało się na wdrożenie aplikacji Comarch PPK.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: Czy czeka nas dalsza wędrówka po ścianie strachu?

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TuŻ S.A., podsumował lipiec na rynkach. W jego opinii zakończony niedawno lipiec nie pozwalał się nudzić inwestorom, pomimo pozornie wakacyjnej pory.

...
Czytaj więcej

Zwolnienie z PIT dla podatników poniżej 26. r.ż.

Już od sierpnia najmłodsze osoby na rynku pracy będzie obowiązywał zerowy PIT. Zdaniem ministra finansów jest to dobra zmiana, która będzie impulsem dla rozwoju młodych na rynku pracy.

...
Czytaj więcej

Jakie zabezpieczenie oferuje cyberpolisa?

Polisa od ryzyk cybernetycznych jest podstawowym ubezpieczeniem, jakie powinny posiadać przedsiębiorstwa gromadzące i przetwarzające dużą liczbę danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2018 r.

19 lipca Sejm przyjął uchwałę o przyjęciu absolutorium dla rządu za wykonanie budżetu za 2018 r.

...
Czytaj więcej

Obowiązkowy split payment od 1 listopada br.

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności VAT w branżach najbardziej narażonych na wyłudzenia.

...
Czytaj więcej

Kiedy ubezpieczenie D&O nie obowiązuje?

CEO Magazyn Polska opublikował artykuł na temat polis D&O. W artykule została poruszona kwestia ochrony przedsiębiorstwa przed karami nałożonymi przez UOKiK.

...
Czytaj więcej

Kulik: PPK to dodatkowy kapitał, który będzie wspierać polską giełdę

Na łamach parkiet.com został opublikowany wywiad z Tomaszem Kulikiem, członkiem zarządu PZU. W rozmowie poruszono kwestie związane z m.in. dynamicznym rozwojem gospodarki i jego wpływem na sektor ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

MF zaproponowało powstanie elektronicznego formularza do wypełniania obowiązku informacyjnego MAR

​W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia ws. środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy zanalizował praktyki banków dot. nieautoryzowanych transakcji płatniczych

Rzecznik Finansowy odnotował rosnącą liczbę wniosków o przeprowadzenie tzw. postępowania interwencyjnego w związku z nieautoryzowanymi transakcjami, czyli przypadki gdy doszło do kradzieży środków z konta bankowego klienta, karty kredytowej lub debetowej.

...
Czytaj więcej

MS i MF popierają pomysł utworzenia specjalistycznych sądów dla rynku kapitałowego

Izba Domów Maklerskich wysnuła propozycję utworzenia zespołu, który zajmie się procedurą powołania sądu rynku kapitałowego. Pomysł uzyskał aprobatę Ministerstwa Sprawiedliwości.

...
Czytaj więcej

Atradius opublikował raport na temat niewypłacalność spółek w Europie Zachodniej

Atradius opublikował raport, z którego wynika, że rośnie liczba niewypłacalnych przedsiębiorców w Europie Zachodniej. Taka sytuacja może mieć wpływ na eksport towarów w Polsce.

...
Czytaj więcej

UOKiK chce rozszerzenia prawa konsumenckiego na wszystkich mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało zmiany w kodeksie cywilnym. Zakładają one, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskają ochronę konsumencką w relacjach z innymi przedsiębiorcami. 

...
Czytaj więcej

MF opublikowało prognozy Banku Światowego dot. Polski

W najnowszym raporcie nt. perspektyw globalnej gospodarki i inwestycji Bank Światowy prognozuje spowolnienie wzrostu globalnej gospodarki do poziomu 2,6% w 2019 r. oraz 2,7% i 2,8% w latach 2020-2021.

...
Czytaj więcej

Przebudowa systemu emerytalnego wpłynie na dobrobyt obywateli

W odpowiedzi na interpelację w sprawie likwidacji OFE podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Małgorzata Jarosińska-Jedynak przestawiła następujące informacje.

...
Czytaj więcej

Świat: Czy Generali rozważa zakup MetLife?

Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa, opublikowała artykuł na temat potencjalnego zakupu aktywów MetLife przez Generali. Wartość transakcji może wynieść ponad 2 miliardy dolarów.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas udostępnił podmiotom trzecim swoje API

W ubiegłym tygodniu BNP Paribas poinformował o zakończeniu prac nad udostępnieniem podmiotom trzecim (TPP) swego produkcyjnego interfejsu API, poinformował portal cashless.pl. 

...
Czytaj więcej

Współpraca Banku Pekao z KUKE

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat finansowania zakupu pojazdów Pesy przez białoruską firmę leasingową przez Pekao i KUKE.

...
Czytaj więcej

KUKE: aktualizacja liczby upadłości w polskiej gospodarce

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. KUKE podtrzymuje prognozę wzrostu niewypłacalności w tym roku, choć jego skala powinna być niewielka.

...
Czytaj więcej

Czy projekt PPK będzie rentowny?

Już od 1 lipca br. do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 250 osób. W związku ze zbliżającym się terminem temat PPK staje się coraz bardziej popularny. Również kolejne podmioty deklarują swój udział w PPK.

...
Czytaj więcej

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS

Informacje na temat przekształcenia OFE w IKE budzą zainteresowanie Polaków, którzy chcieliby wiedzieć w jaki sposób będzie przebiegał ten proces.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

Prezydent RP w dniu 11 kwietnia br. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Kolejne zmiany katalogu danych osobowych pracowników

​W dniu 3 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. rozporządzenia „RODO”. Ustawa zakłada nowelizację 162 ustaw, wśród których znajduje się nowelizacja Kodeksu pracy.

...
Czytaj więcej

Fundusze zdefiniowanej daty w PPK

Środki uczestników pracowniczych planów kapitałowych, z których będą korzystać po 60. roku życia, pomnażane będą w funduszach zdefiniowanej daty zwanych też funduszami cyklu życia. Co je charakteryzuje i różni od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych?

...
Czytaj więcej

Wykaz audytorów JZP

Komisja Nadzoru Audytowego przy Ministerstwie Finansów przygotowała wykaz firm audytorskich przeprowadzających badania ustawowe w jednostkach zainteresowania publicznego w poprzednim roku.

...
Czytaj więcej

PFR rozpoczyna cykl bezpłatnych konferencji o PPK

Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z wybranymi Urzędami Wojewódzkimi zaprasza na cykl 14 konferencji dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spotkania dedykowane są podmiotom zatrudniającym.

...
Czytaj więcej

KNF zawiesza prace nad utworzeniem piaskownicy regulacyjnej

Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował o wstrzymaniu prac nad uruchomieniem piaskownicy regulacyjnej. Jak wyjaśnił, związane jest to z potrzebą właściwego i pełnego przygotowania do wdrożenia projektu, podaje DGP.

...
Czytaj więcej

Powstał europejski rejestr instytucji płatniczych i pieniądza elektronicznego

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uruchomił centralny rejestr spółek oferujących usługi pod reżimem dyrektywy PSD II, tj. instytucji płatniczych, instytucji pieniądza elektronicznego i agentów oferujących usługi finansowe.

...
Czytaj więcej

Nadzór finansowy stworzył porównywarkę kont bankowych

W dniu 20 marca planowane jest rozpoczęcie działania porównywarki rachunków bankowych, przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Borys: Decyzja ws. OFE powinna być podjęta przed startem PPK

Dla rynku kapitałowego i jego przewidywalności kluczowa jest decyzja dot. przyszłości OFE. Powinna być ona znana przed datą 1 lipca br., tj. przed uruchomieniem PPK, uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

...
Czytaj więcej

MF opublikowało informację nt. ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8

Ministerstwo Finansów przypomina, że od 13 marca 2019 r. osoby prawne, działające poza sektorem finansowym, mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe.

...
Czytaj więcej

LeaseLink trafił do Grupy mBank  

Prawie 32 mln zł kosztowało mBank przejęcie 100 proc. udziałów fintechu LeaseLink. Spółkę zakupiła mLeasing należąca do grupy kapitałowej banku. Na razie nie mówi się o połączeniu podmiotów.

...
Czytaj więcej

KNF chce utworzyć nową kategorię podmiotów – mały zakład ubezpieczeń

KNF pracuje nad nowelizacją przepisów ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nowe przepisy mają przede wszystkim na celu zwiększenie innowacyjności sektora finansowego w Polsce i wzmocnienie rozwoju działalności fintechowej.

...
Czytaj więcej

MF: propozycje dot. likwidacji OFE pozostają aktualne

„W odniesieniu do planowanych zmian dotyczących funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) aktualne pozostają propozycje określone w Programie Budowy Kapitału”, wskazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację.

...
Czytaj więcej

MF opublikowało projekt rozporządzenia dot. działalności TFI

Opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

KUKE i Pekao S.A. wspólnie wspierają polskich eksporterów

Bank Pekao S.A. i KUKE wspierają polską firmę, która zajmuje się budową tłoczni gazu w Estonii.

...
Czytaj więcej

Rząd wkrótce rozpocznie prace nad projektem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Rząd ma rozpocząć prace nad projektem jeszcze w I kwartale 2019 r. Celem Strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

KGHM: 4,98% ogólnej liczny głosów w spółce dla OFE PZU

Z informacji udostępnionej przed KGHM wynika, że Otwarty Fundusz Emerytalny PZU „Złota Jesień” po rozliczeniu transakcji sprzedaży akcji KGHM ma 4,98% ogólnej liczby głosów w spółce.

...
Czytaj więcej

Pożyczkodawcy będą musieli przedstawić koszt ubezpieczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Wśród propozycji zmian znalazł się m.in. zakaz dowolnego ustalania wysokości dodatkowych opłat, w tym składek ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK będzie karał przedsiębiorców za tworzenie zatorów płatniczych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Jego celem jest skrócenie terminów zapłaty i zwiększenie dyscypliny płatniczej w obrocie gospodarczym.

...
Czytaj więcej

JP Morgan testuje własnego coina

Amerykański bank JP Morgan wyemitował własną kryptowalutę. Na razie cyfrowy token przechodzi fazę pilotażu. Docelowo ma być wykorzystany do rozliczania transakcji dużych, korporacyjnych klientów instytucji.  

...
Czytaj więcej

MF: usługa Twój e-PIT została uruchomiona

15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT.

...
Czytaj więcej

MFW ocenił stabilność sektora finansowego w Polsce

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdziła coroczny raport z przeglądu gospodarki Polski.

...
Czytaj więcej

Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności od przyszłego pracownika?

Zgodnie z RODO i kodeksem pracy w czasie rekrutacji mogą żądać jedynie podstawowych danych, czytamy w artykule Dziennika Gazety Prawnej. Czy w związku z tym pracodawca ma możliwość sprawdzenia czy potencjalny pracownik nie był karany?

...
Czytaj więcej

KNF i PFR przypominają o karach za nieprawidłowości przy dystrybucji PPK

W mediach pojawiły się publikacje o nieprawidłowościach przy dystrybucji produktów PPK. Przede wszystkim wskazywano na przypadki żądania przez pośredników prowizji od instytucji finansowych za oferowanie ich produktów. Do sprawy odnieśli się PFR i KNF

...
Czytaj więcej

Wojciech Sass w zarządzie fintechowego start-upu Vodeno

Wojciech Sobieraj pracuje nad utworzeniem nowego paneuropejskiego banku, donosi Puls Biznesu. Do zarządu spółki dołączył m.in. Wojciech Sass, były prezes Nationale-Nederlanden.

...
Czytaj więcej

Czy wprowadzenie PPK to okazja do nadużyć?

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat PPK. W tekście czytamy o instytucjach, które chcą zarządzać kapitałami gromadzonymi w systemie, a także o mniejszych podmiotach.

...
Czytaj więcej

UE chce uproszczenia obowiązków przy transakcjach instrumentów pochodnych

PE i przedstawiciele państw członkowskich UE przyjęli porozumienie ws. nowelizacji rozporządzenia EMIR. Ustalono m.in. usunięcie obowiązku zgłaszania starszych danych czy transakcji wewnątrzgrupowych z udziałem kontrahentów niefinansowych.

...
Czytaj więcej

Komentarz eksperta Vienna Life na temat stanu globalnej gospodarki

Kamil Hajdamowicz, Doradca Inwestycyjny Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, skomentował kondycję globalnej gospodarki.

...
Czytaj więcej

Jakie są postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa?

87 proc. Polaków czuje się bezpiecznie podczas korzystania z bankowości internetowej - wynika z badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB.

...
Czytaj więcej

Jak przebiegało wdrożenie PPK z perspektywy instytucji finansowych?

Instytucje finansowych, oferujące produkty PPK, przedstawiły swoje doświadczenia dot. wdrożenia programu. Był to główny cel badania zrealizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych.       

...
Czytaj więcej

UKNF: banki zakończyły 2019 r. z wynikiem ponad 14 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował publikację z najważniejszymi danymi sektora bankowego po 2019 r.   

...
Czytaj więcej

Startupy dla rynku finansowego

PKO BP stworzył raport „Startup the bank. Startupy, które zmieniają polską bankowość”. Przedstawiono w nim wyniki badania przeprowadzonego na startupach, a także wyróżniono 100 startupów, które zmieniają nie tylko polską bankowość, ale i rynek finansowy.

...
Czytaj więcej

Wskaźnik koniunktury GUS: można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla działalności finansowej i ubezpieczeniowej wyniósł 24,4 w listopadzie 2019 r. – wynika z danych comiesięcznego raportu GUS.

...
Czytaj więcej

Ochrona konsumentów przed misselingiem

W raporcie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym „Nieprawidłowości na rynku finansowym a ochrona konsumenta” część publikacji poświęcono zjawisku missellingu, które często odpowiada za naruszenie interesów klienta.

...
Czytaj więcej

Jedynie 40 proc. zatrudnionych w największych firmach oszczędza w PPK

Instytut Emerytalny opublikował wyniki badania dot. partycypacji w PPK wśród osób zatrudnionych w największych spółkach. Okazuje się, że z programu średnio skorzystało 40% uprawnionych.

...
Czytaj więcej

GUS: Najwyższy poziom koniunktury w branży finansowej i ubezpieczeniowej

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania koniunktury w gospodarce w październiku 2019 r. Sekcja działalność finansowa i ubezpieczeniowa odnotowała najwyższe wskaźniki.

...
Czytaj więcej

Nieprawidłowości na rynku finansowym a ochrona konsumenta

Doradczy Komitet Naukowy działający przy Rzeczniku Finansowym przedstawił raport dot. nadużyć na rynku finansowym. W raporcie poruszono takie kwestie jak misselling i produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne.

...
Czytaj więcej

Aegon zbadał, jak Polacy oszczędzają na emeryturę

​Aegon zbadał przygotowanie do emerytury mieszkańców 15 państw. Polacy zajęli 12. pozycję w rankingu.

...
Czytaj więcej

GUS: W sierpniu najlepsza koniunktura w branży finansowej i ubezpieczeniowej

GUS przedstawił kolejną edycję swoich comiesięcznych badań dot. koniunktury w różnych branżach gospodarki. W sierpniu najwyższy poziom koniunktury (26,9) uzyskała branża finansowa i ubezpieczeniowa.

...
Czytaj więcej

II edycja badania „PPK oczami Polaków” – świadomość nowego programu oszczędzania jest coraz wyższa

​Na początku lipca Nationale-Nederlanden przeprowadziło drugą edycję badania „PPK oczami Polaków”. Uzyskane wyniki potwierdzają szerszą wiedzę Polaków na temat nowego systemu długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

Raport Polityki Insight i Nationale-Nederlanden: Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści

​Centrum analityczne Polityka Insight i Nationale–Nederlanden przygotowali analizę wpływu PPK na gospodarkę. Wnioski zawarli w opublikowanym właśnie raporcie „Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści”.

...
Czytaj więcej

CBOS zbadał wiedzę Polaków dot. PPK

Z publikacji CBOS wynika, że aż 57% uczestników badania nie słyszało o programie PPK. Z nowym planami zapoznało się 41% badanych. 1% zaznaczyło odpowiedź „nie wiem”.

...
Czytaj więcej

GUS: najwyższy wskaźnik koniunktury w sektorze finanse i ubezpieczenia

W maju 2019 r. najwyższy poziom koniunktury uplasował się w sekcji finanse i ubezpieczenia. Wyniósł on 28,1, co jest wynikiem nieco mniejszym niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden zbadało postawy Polaków wobec PPK

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden, prywatność i dobrowolność są dla Polaków najważniejszymi cechami Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie RF za 2018 r. W ub. r. klienci złożyli ponad 370 tys. reklamacji na podmioty ubezpieczeniowe

Rzecznik Finansowy opublikował sprawozdanie ze swojej działalności w 2018 r. Do RF skierowano 14 tys. wniosków o podjęcie interwencji.

...
Czytaj więcej

Aegon zbadał przygotowanie do emerytury wśród pracowników fizycznych

Centrum Emerytur i Długowieczności Aegon opracowało raport dot. przygotowania do emerytury wśród pracowników fizycznych. 62% z nich odkłada na ten cel swoje środki regularnie lub sporadycznie, identyczny odsetek dotyczy pracowników umysłowych.

...
Czytaj więcej

Raport beinsured: IKE w liczbach  

IKE, czyli indywidualne konta emerytalne są oprócz IKZE, PPE i PPK jedną z form dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania na emeryturę. IKE zostały wprowadzone ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Raport beinsured: IKZE w liczbach

Rok 2019, z perspektywy przyszłych emerytur, to bez wątpienia rok, który upłynie pod hasłem PPK, czyli pracowniczych planów kapitałowych. Czy jednak wprowadzenie PPK spowoduje spadek zainteresowania klientów IKZE?

...
Czytaj więcej

UFG: sprawozdanie z działalności za okres IV kwartałów 2018 roku

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował wyniki za okres IV kwartałów 2018 r.

...
Czytaj więcej

MF zanalizowało raporty niefinansowe za 2017 r. Jakie były najczęściej pojawiające się błędy?

26 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, implementująca do polskiego porządku przepisy unijnej dyrektywy 2014/95/UE dot. ujawniania informacji niefinansowych.

...
Czytaj więcej

Fines of over PLN 60 million for BNP Paribas, Millennium and Santander Bank

President of UOKiK Tomasz Chróstny has declared illegal the clauses concerning the rules of setting exchange rates used for calculating installments of credits indexed to, inter alia, EUR and CHF.

...
Czytaj więcej

KNF gives consent for UNIQA to take over Polish companies of AXA

On 17 September 2020, the Polish Financial Supervision Authority approved the acquisition of AXA businesses from Poland by UNIQA Group.

...
Czytaj więcej

OFE pension funds add 53 bps to Polish equity weighting in July

Polish OFE pension funds gained 53 bps of Polish equity allocation in July, the fourth month of consecutive increase since allocations crashed with the market in March, data from the market regulator KNF indicated.

...
Czytaj więcej

Communication from the UKNF on the withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit)

(UKNF) would like to remind market participants that on 31 January 2020 the United Kingdom left the structures of the Union European.

...
Czytaj więcej

Principles of imposing fines on managers by the President of UOKiK

The President of UOKiK published detailed explanations on the method of determining the amount of fines for managers. Managers responsible for concluding restrictive agreements are liable to financial fine of up to PLN 2 million.

...
Czytaj więcej

VIG and C-Quadrat establish joint venture to offer asset management services

C-Quadrat Investment and the Polish insurance companies of Vienna Insurance Group have founded "VIG C-Quadrat", a joint venture located in Warsaw. The plan is to offer investment services and investment funds in Poland.

...
Czytaj więcej

Lartiq has misled consumers by offering investment funds. The company pay over PLN 7.2 mln

The President of UOKiK has imposed a fine of over 7.2 million PLN on Lartiq (formerly Trigon). The company has violated consumer rights by including unreliable information in product presentations and other documents used to issue investment certificate.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of June 2020

​On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of June 2020.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK initiated 51 proceedings concering payment backlogs

In June of 2020 the President of the UOKiK has initiated proceedings concerning payment backlogs with respect to 51 large enterprises. The purpose of these actions is to improve financial liquidity of Polish enterprises. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish Central Bank: polish insurers face threats in pandemic as markets shake asset base

Polish insurers are facing multi-faceted risks from Covid-19 pandemic-related crisis, mainly as markets jostle investments and valuations, the central bank wrote in its report on financial system stability. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Polish Financial Supervision Authority joins #Fakehunter project, to prevent public disinformation

The Polish Financial Supervision Authority has partnered with #Fakehunter, the project created by the Polish Press Agency and GovTech Polska to fight disinformation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA calls for transparency on COVID-19 effects in half-yearly financial reports

On 20 May 2020 ESMA, the EU Securities Markets regulator, publishes a Public Statement addressing the implications of the COVID-19 pandemic on the half-yearly financial reports of listed issuers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

A shield for large companies. EC issued a decision

On 29 May the European Commission issued a positive decision on an aid scheme that provides for granting public aid to entrepreneurs in the form of a soft loan subject to redemption. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland will put OFE pension reform on freeze

Poland will put its planned reform of the lingering OFE pension funds on hold to an unspecified future date as market conditions and pension saver preferences derailed early plans. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland eyes entering domestic receivables insurance

The Polish export insurer KUKE plans to launch insurance of domestic receivables after the freshly launch offer for export sales to EU and top OECD countries, KUKE head Janusz Władyczak said.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of March 2020

On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of March 2020. Read more on beinsured.pl/eng.  

...
Czytaj więcej

Bank Pekao appoints Leszek Skiba as CEO

Bank Pekao appointed Leszek Skiba as the new CEO, while to-date helmsman Marek Lusztyn and Krzysztof Kozlowski will serveas deputy CEOs.

...
Czytaj więcej

Polish consumer protection office sees 12M credit vacations, retail price fixes

UOKiK proposes banks offer retail clients a one-year vacation from cash and mortgage loan payments and that retailers submit to price controls on health care products or other key household products. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish financial watchdog seeks more flexibility to help capital market

KNF will either apply or propose a set of measures increasing flexibility for financial market participants, including investment limits for funds and reporting deadlines for firms. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish fund asks government to postpone deadlines for 2nd stage of PPK program

The Polish development fund PPK asked the Finance and Development Ministries to postpone the deadlines for implementation of the second stage of the PPK program to match those for the 3rd phase. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA recommends action by financial institutions because of COVID-19

The European Securities and Markets Authority (ESMA) and National Competent Authorities (NCAs) are monitoring the situation in view of the impact of the COVID-19 outbreak on financial markets in the European Union. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish asset managers signed 4.8k agreements to run PPK pension plans in 2nd roll-out stage

Polish asset managers so far have signed 4,800 agreements to manage employer-sponsored PPK pension plans in the second stage of the program's roll-out, the head of the state development fund PFR Paweł Borys said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao gets KNF recommendation to retain at least 25% of 2019 profits

Bank Pekao received a recommendation by the financial market watchdog, KNF, to retain at least 25% of 2019 profits. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

CEO of Nationale-Nederlanden PTE resigned

Pension fund manager Nationale-Nederlanden PTE will see its CEO Grzegorz Chlopek resign on 31 March. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Votum develops in the banking sector

Listed legal advisor office Votum signed 3,524 banking claims deals in Q4 2019 vs. 486 such deals signed in the prior year, the company said in its Q4 report. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Polish lenders should apply linear method in refunds for early repaid consumer loans

Polish lenders should offer linear proportional refunds of fees tied to consumer loans in the case of early repayment of such loans, the President of the Office of Competition and Consumer Protection said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland planning tweaks to credit risk rules

Poland may tweak credit risk provisioning rules for Polish banks as part of a five-point update to local recommendations, the director of the Regulation Development Department at the Financial Supervision Authority said. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing and Pekao Faktoring with new chairmen

The supervision boards of Pekao Leasing and Pekao Faktoring have appointed new chairmen. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PKO BP bank earned PLN 723 mln after 2019

The Polish largest bank by assets PKO BP posted PLN 723 mln in Q4 attributable net profit, beating market expectations for a PLN 658.9 mln. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish BGK bank plan to open more branch offices abroad

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) plans to open offices in the Netherlands, the United States and in Asia. It also intends to start work on a new strategy, the bank wrote in a press release. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Banks should respect the CJEU decision on Swiss franc loans

Poland sees banks' response to the CJEU ruling on CHF mortgage loans as insufficient and will take further steps to amend the situation, the President of the consumer protection office UOKiK Tomasz Chróstny told PAP. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish lower house approves OFE pension fund liquidation

The Polish lower house approved the draft bill on OFE pension funds liquidation, transferring the OFE capital into private pension accounts (IKE). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PPK program AuM by financial institutions at the end of 2019

Poland's newly founded employer-sponsored pension funds PPK ended 2019 with PLN 84.7 mln in AuM. PLN 28.7 mln managed by the largest fund group PKO TFI with a 34% market share in the new business.

...
Czytaj więcej

Top Employers Poland 2020

The Top Employers Institute has chosen leaders of human resources management on the Polish market. In this year the certificate was awarded to 61 organisations, including companies of the financial sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland assumes 35-45% participation in pension plans PPK among mid-sized firms

Poland assumes pension plan PPK participation among employees of mid-sized firms will be near the level for large firms and amount to some 35-45%, the Finance Ministry said in an answer to an MP interpellation.

...
Czytaj więcej

Insurer-owned asset managers lead the charge in December 0.6% run-up in AuM

Insurer-owned asset managers took the lion's share of the December increase in AuM, pushing their joint market share up a notch to 35.8% in December led again by NN Investment Partners TFI. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK is investigating insurance complaint bureaus

The Office has been inspecting offers of insurance complaint bureaus since the second half of 2017. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Record fine imposed by UOKiK

UOKiK imposed the highest penalty in the history of UOKiK for violation of consumer rights. Volkswagen Group Poland has to pay over PLN 120 million for the so-called dieselgate scandal. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial Ombudsman submits a report form for financial market entities for 2019

The Financial Ombudsman provided a link to an active form enabling financial entities to submit reports for 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

IDA and KUKE Finance will provide factoring to SMEs

The Industrial Development Agency (IDA) in collaboration with KUKE Finance will introduce a new product – factoring for small and medium companies. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government approved new bill to reform pension funds

The Polish government has approved a new bill to dismantle state-guaranteed private pension funds and move assets accumulated in them to individual retirement accounts. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK issued three decisions about early repayment of consumer credit

The latest decisions of UOKiK were addressed to three companies which, in the event of early loan repayment, retained in whole either a single fee, such as a preparation fee or a commission.

...
Czytaj więcej

TFI PZU has consent to run its business as an investment adviser

The assets management firm TFI PZU has expanded  its business activity. The company was authorized to provide investment advice services. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Only 40% of employees of the largest companies participate in PPK

The Think Tank - Instytut Emerytalny - has published the results of its research about participation in the employer-sponsored pension plans PPK in the largest companies which employ more than 250 people. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Group results after the third quarter of 2019 at record breaking level

The PZU Group saw in 3Q 2019 record-breaking sales, with GWP amounting to PLN 17.5 billion (EUR 4 billion). At the same time, the net result on insurance activity reached PLN 1.99 billion (EUR 455 million). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Asset managers PZU TFI, Ipopema & NN Investment Partners TFI lead October run-up in AuM

Insurer owned asset managers increased market share again in October as strong gains for NN Investment Partners TFI and PZU TFI powered the group to AuM gains to match the market dominant bank-owned managers.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski launched the advice service – Inwestomat

Inwestomat is the first advice service on the Polish market which uses the full sale process automatization in online channels. The service is available for clients who use the bank’s online transactional portal – iPKO. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government approves draft bill liquidating OFE pension funds

The Polish government has approved a draft bill converting OFE pension funds into private pension funds and planning to take 15% off the transfer in the form of a transformation fee.

...
Czytaj więcej

45th Financial Supervisory Authority meeting: further penalties on insurance companies

On 29 October the 45th Financial Supervisory Authority (KNF) meeting was held. The financial watchdog made many decisions about the Polish insurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish companies singed 3871 agreements to run PPK pension plans in the first-round

Polish asset managers secured 3871 deals with the largest firms to manage employer-sponsored pension plans, PPK, as of the first-round deadline. Some 97% of the firms required to select managers in the first round. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish asset managers ink 3871 deals to run PPK pension plans by first-round deadline

Polish asset managers have secured 3871 deals with the nation's largest firms to manage employer-sponsored pension plans PPK as of the first-round deadline. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK appealed about the method of price presenting 

The President of UOKiK has appealed to 10 telecommunication companies to provide reliable information on the actual price of services published in their website, ads and talks with clients. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Mariusz Golecki became the Financial Ombudsman

Mariusz Golecki has become the Financial Ombudsman. The monitoring of modern financial services (such as cryptocurrency) and client support in disputes with banks will be the biggest challenges for him in this positon. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK comments the judgment of the CJEU about abusive clauses

On 3 October the Court of Justice of the EU passed a judgement on the effects of abusive clauses used in agreements. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The EU court issued ruling on FX-indexed mortgages

The Court of Justice of the European Union in its judgement on 3 October 2019  (case No C-260/18) ruled that Polish consumers who took out mortgages in Swiss francs can ask their country's courts to annul the contracts.

...
Czytaj więcej

UOKiK made the first decision about consumer loans after the judgment of CJEU

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued its first decision in the case of early repayment of consumer loans. Several days before the Court of Justice of the EU had issued a judgement in this area. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Banks are not always allowed to photocopy an ID card

Art. 112b of the Banking Law Act does not allow banks to make photocopies and scans of clients' ID cards, e.g. to set up a bank account or to examine the customer's creditworthiness.

...
Czytaj więcej

New powers of UOKiK

On 4 July the Polish Parliament amended the Act on Competition and Consumer Protection. The most important changes concerning geo-blocking and access to fiscal and banking secrets came into force on 17 September. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish market regulator holding line on MiFID2 on fund distribution

Poland is not likely to bend on its tightened regulatory stance for investment fund distribution, underlined the financial market regulator - KNF.

...
Czytaj więcej

KNF on the Eurofi Financial Forum 2019

Jacek Jastrzebski the Chair of the Board of the Polish Financial Supervision Authority (KNF) took part in a panel discussion during the Eurofi Conference in Helsinki.

...
Czytaj więcej

CJEU ruled about paying off consumer loans ahead of schedule

The CJEU ruled that if one pays back their consumer loan ahead of schedule, a bank must give us all its costs proportionately reduced. According to the ruling, creditors must settle commissions, front-end fees and insurance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU TFI signed an agreement with ORLEN to implement PPK

PKN ORLEN, a fuel giant, has signed a contract with the asset manager PZU TFI to run employer-sponsored pension plans PPK for the company. The insurer will serve more than 10k employees of the organisation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Penalty for prohibited clauses

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) received complaints about UPC Polska unilaterally turning off certain channels and increasing its subscription fees.

...
Czytaj więcej

Third vicepresident of KNF responsible for insurance supervision will be appointed

On 23 July 2019 the Polish government passed a draft bill adapting public offering law to EU regulations. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF published its statement on the marketing, distribution or sale of CFD

On 26 July 2019 the Polish Financial Supervision Authority published its statement on the marketing, distribution or sale of Contracts For Differences (CFD) to retail clients. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Santander and mBank obtained permission to become TPPs

Third Party Provider (TPP) is a new type of company specialized in online payments. It was established under the PSD II directive. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New role of UOKiK – it will fight against payment backlogs

On 19 July 2018, the Polish Parliament adopted the act on amending certain acts to limit payment backlogs. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Government adopted new anti-usury initiative

The Government has adopted a bill amending the rules of loans. Under the new regulations lenders will not be able to freely determine additional payments for purchases in installments. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PLN 6.74 billion for de minimis aid in 2017

In 2017, PLN 6.74 billion was transferred to various entities as part of “de minimis” aid (compared to PLN 5.27 billion in 2016). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU signed first agreements about PPK with employers

Insurer PZU's asset manager PZU TFI has already signed several contracts for employer-sponsored pension plans (PPK) with companies employing over 250 workers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Alior Bank introduces blockchain solution as durable medium

Alior Bank has announced the introduction of the digital durable medium based on the use of the public blockchain - Ethereum. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali completed acquisition of Union Investment TFI S.A.

Generali has finalized the transaction with German Group Union Asset Management Holding AG to acquire Union Investment TFI S.A. in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

57% of Poles have not heard about PPK

The Public Opinion Research Center (CBOS) has asked Poles about their knowledge of the retirement reform in Poland and the Employee Capital Plan introduction. 57% of respondents have not heard about the new saving program.

...
Czytaj więcej

Polkomtel fined nearly PLN 40 mln

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued a decision in relation to Polkomtel. It stated that Polkomtel used nine practices that breached the collective interest of the consumers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas prepared its production API interface for fintechs

BNP Paribas has announced that it prepared its API interface for third party providers (TTP). It is obligatory for banks under the PSD II. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Draft bill of liquidation of pension funds OFE was published

The draft bill for the liquidation of pension funds (OFE) has been published. According to the draft, the capital allocated to OFE’s accounts will be handed over to savers’ individual pension accounts IKE. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU will pay PLN 2.8 DPS from 2018 profits

On 24 May 2019 PZU’s Ordinary Shareholder Meeting was held. PZU's shareholders approved PLN 2.8 dividend per share from 2018 profits, translating into a total payout of PLN 2.42 bln. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Amendment to the Act on PPK

The Council of Ministers adopted a draft amending the law on employee capital plans. The changes include, among others abolishing the 30-fold limit of the base of payments in Employee Capital Plans and simplifying the PPK system.

...
Czytaj więcej

Polish regulators plan expanded oversight for insurance industry

Poland's financial market supervisory body KNF will reshape oversight for the insurance industry, adding new elements to oversight and taking a fresh look into mis-selling of investment-linked life policies.

...
Czytaj więcej

PZU insurer increases Q1 2019 net profit to PLN 747 mln

The largest Polish insurance group PZU has published its results for Q1 2019. The Group noticed a growth by 19% to PLN 747 mln. The expected result was estimated at about PLN 684 mln.

...
Czytaj więcej

PZU will not take fees for PPK funds management in first year

PZU will cancel asset management fees for funds managed under employer-sponsored pension programs (PPK) during the first 12 months to follow PPK launch in July. The company expects to secure a 30% share in the PPK market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish fintech Billon granted first electronic money institution license

The Financial Supervision Authority has announced that it has granted its first license for a company to operate as an electronic money institution. The license was issued to Billon Solutions.

...
Czytaj więcej

Polish Development Fund registered several financial institutions as a PPK operators

The Polish Development Fund (PFR) has registered financial institutions as a PPK operators. Thanks to this companies can offer their PPK products to entrepreneurs. The PFR granted consent to: TFI PZU, Axa TFI and Aegon PTE. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF comments on governmental plans for open pension funds

The Polish Financial Supervision Authority (KNF) positively assessed the governmental initiative of transferring assets gathered in open pension funds (OFE) to private, individual retirement accounts (IKE). ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU recommends PLN 2.8 DPS from 2018 profits

The PZU Board recommend paying PLN 2.80 dividend per share from 2018 profits, bringing the total payout to PLN 2.42 bln. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government plans pension system overhaul

The Polish government plans to dismantle private pension funds (OFE), the Prime Minister Mateusz Morawiecki announced on Monday in Warsaw.

...
Czytaj więcej

Statement on the conduct of business rules for certain financial market entities following brexit

The Polish Financial Supervision Authority published its statement on the entry into force of the Act on the conduct of business rules for certain financial market entities. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Decision about OFE should be made before the start of PPK

Paweł Borys, the president of the Polish Development Fund (PFR), said that the decision about private pension funds (OFE) future should be known before the start of the Employee Capital Plans (PPK).

...
Czytaj więcej

PZU and Alior Bank start employee loans platform

PZU and Alior Bank are planning to launch an online platform offering employee loans at the turn of Q3 and Q4 2019.

...
Czytaj więcej

PZU launches investing platform for individual clients and companies

On 4 March the investment fund company belonging to the PZU Group launched a new service for entrepreneurs. They can manage investment funds by a special online platform “inPZU”. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Revolut might come under special legislature

According to information published on the Council of Ministers’ list of legislative works, the Ministry of Finance is working on a bill that might regulate fintech companies such as Revolut and Curve. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK issued decisions regarding a loan company

The President of the Office of Competition and Consumer Protection issued two decisions regarding the Ferratum Finanse loan company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial institutions running PPK has to pay PLN 0.18 monthly fee per account

The Polish Finance Ministry wants institutions running employer-sponsored pension plans (PPK) to pay PLN 0.18 per account monthly to state development fund PFR.

...
Czytaj więcej

KNF: financial markets after Brexit

The Polish Financial Supervision Authority has published its statement on the impending withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit) with regard to financial markets.

...
Czytaj więcej

UOKiK has made its first decision about the sale of GetBack corporate bonds

UOKiK is taking strong action on irregularities related to the sale of GetBack corporate bonds. It has made its first decision on that matter. It pertains to Polish Brokerage House for putting an abusive clause in contracts.

...
Czytaj więcej

Wojciech Sass in the new fintech Vodeno board

​Wojciech Sobieraj, the former CEO of Alior Bank, has worked to establish a new pan-European bank – Vodeno. He invited specialists from the Polish insurance and banking sector to cooperate, among others Wojciech Sass. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Limit for PINless contactless transactions in Poland will be raised

Visa has announced that it received approval from the National Bank of Poland to change the limit from 50 to 100 PLN. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Szkolenia od CEDUR

Do harmonogramu szkoleń organizowanych przez CEDUR zostały wpisane dwa warsztaty dedykowane podmiotom działającym na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

3rd Annual Managing Insurance Contracts under IFRS 17 conference

The 3rd Annual Managing Insurance Contracts under IFRS 17 conference will be held in London. It is aim is to drive IFRS 17 projects towards implementation in light of the potential outcome and results yielded from the accounting regulation.

...
Czytaj więcej

PFR zorganizuje prawie 100 szkoleń dot. wdrażania PPK

Rozpoczęła się druga ogólnopolska tura szkoleń dot. wdrażania pracowniczych planów kapitałowych. W przeciągu najbliższym miesięcy zaplanowano blisko 100 spotkań w 61 miastach Polski.

...
Czytaj więcej

8 lipca: Seminarium KNF: Ocena odpowiedniości członków zarządu, rady nadzorczej i osób pełniących kluczowe funkcje

​W dniu 8 lipca 2019 r. odbędzie się seminarium KNF dla sektora bankowego. Przedmiotem szkolenia będzie ocena odpowiedniości członków zarządu, rady nadzorczej i osób pełniących kluczowe funkcje.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 3. (I poł. marca 2020)

Chociaż pandemia koronawirusa i zbliżający się kryzys gospodarczy były niewątpliwie jednymi z najważniejszych tematów wśród przedsiębiorców w marcu, to warto przyjrzeć się również innym, nie mniej ważnym tematom.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Kto jest właścicielem środków zgromadzonych w PPK?

​Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Można zatem zakładać, że zgodnie z prawem to co zostanie wpłacone na rachunek członka PPK, będzie jego własnością i to się nigdy nie zmieni.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Czy rejestr beneficjentów rzeczywistych pomoże instytucjom obowiązanym?

O nowych przepisach w kontekście obowiązków instytucji obowiązanych, jak też obowiązków nałożonych na spółki osobowe i kapitałowe w zakresie zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do rejestru, rozmawiają mec. Agnieszka Wesołowska i mec. Marta Wilińska.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK w organizacji

Do 25 października br. podmioty zatrudniające ponad 250 osób muszą dokonać wyboru dostawcy PPK oraz rozpocząć proces wdrażania PPK do swojej organizacji.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Przyszłość ubezpieczeń

W kolejnym odcinku #BeInObiektywnie mec. Piotr Czublun z Jarosławem Matusiewiczem, prezesem zarządu UNIQA TU S.A. i UNIQA TU na Życie S.A., rozmawiał na temat kierunku rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK - czy warto?

W najnowszym odcinku #BeInObiektywnie gościem mec. Piotra Czubluna jest Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek. W czasie rozmowy poruszono wiele ciekawych wątków związanych z wdrożeniem i dystrybucją Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: likwidacja OFE

Przebudowa systemu emerytalnego jest niezbędna ze względu na nieefektywność OFE. Jakich zmian mogą się spodziewać oszczędzający w związku z planami rządu?

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 23 października 2020 r.

Przegląd prasy 23 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 22 października 2020 r.

Przegląd prasy 22 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 21 października 2020 r.

Przegląd prasy 21 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 19 października 2020 r.

Przegląd prasy 19 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 16 października 2020 r.

Przegląd prasy 16 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 15 października 2020 r.

Przegląd prasy 15 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 14 października 2020 r.

Przegląd prasy 14 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 13 października 2020 r.

Przegląd prasy 13 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 12 października 2020 r.

Przegląd prasy 12 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 8 października 2020 r.

Przegląd prasy 8 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 7 października 2020 r.

Przegląd prasy 7 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 6 października 2020 r.

Przegląd prasy 6 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 5 października 2020 r.

Przegląd prasy 5 października 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 30 września 2020 r.

Przegląd prasy 30 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 29 września 2020 r.

Przegląd prasy 29 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 28 września 2020 r.

Przegląd prasy 28 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 25 września 2020 r.

Przegląd prasy 25 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 24 września 2020 r.

Przegląd prasy 24 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 23 września 2020 r.

Przegląd prasy 23 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 21 września 2020 r.

Przegląd prasy 21 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 18 września 2020 r.

Przegląd prasy 18 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 17 września 2020 r.

Przegląd prasy 17 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 16 września 2020 r.

Przegląd prasy 16 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 15 września 2020 r.

Przegląd prasy 15 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 14 września 2020 r.

Przegląd prasy 14 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

AXA und Compensa mit Sanktionen für Unregelmässigkeiten bei der Liquidation von Kommunikationsschäden

Am 14. Juli 2020 traf die polnische Finanzaufsichtsbehörde Entscheidungen über Finanzmarktaktteilnehmer.

...
Czytaj więcej

Die Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt Banken und Versicherungsunternehmen, alle Gewinne einzubehalten

Der Vorsitzende der Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt den Versicherungsunternehmen und Banken, den in den Vorjahren erzielten Gewinn einzubehalten.

...
Czytaj więcej
1  2  3