bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Zarzuty Prezesa UOKiK dla sylwestrowego konkursu Polsatu

Zarzuty Prezesa UOKiK dla sylwestrowego konkursu Polsatu

Dodano: 2022-10-14
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK postawił zarzuty podmiotom odpowiedzialnym za organizację SMS-owego konkursu sylwestrowego – Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że organizatorzy konkursu mogli wprowadzić konsumentów w błąd. Powyższe dotyczyło zasad, kosztów uczestnictwa w konkursie i jego przebiegu, a także możliwych do zdobycia nagród. Zarzuty odnoszą się do treści komunikatów słownych i graficznych przekazywanych podczas audycji z sylwestrowego koncertu przebojów oraz do treści wiadomości SMS, które dotyczyły przebiegu konkursu i były rozsyłane do uczestników w trakcie jego trwania. Wbrew przekazom, wysłanie pojedynczej wiadomości SMS nie umożliwiało udziału w grze o jakiekolwiek nagrody. Ponadto główny finał konkursu nie odbywał się 31 grudnia 2021 r.

Osoby, które 31 grudnia 2021 r. oglądały transmitowany na żywo koncert sylwestrowy Telewizji Polsat, mogły wziąć udział w konkursie SMS „Wygraj 100 000 zł lub auto oraz nagrody dodatkowe”. Prowadzący program wskazywali, że „wystarczy, że wyślecie SMS o treści SYLWESTER pod numer 7370”, „dzisiaj wieczorem dzwonimy wyłącznie do zwycięzców”. Zachęta do wysłania wiadomości SMS pojawiała się także u dołu ekranu z dopiskiem „Reg.txt.str.463”.

Jednak wysłanie pojedynczej wiadomości SMS (koszt 3,69 zł) nie umożliwiało udziału w grze o przewidziane nagrody, a miało wyłącznie charakter zgłoszeniowy. Dopiero odesłanie odpowiedzi na dodatkowe płatne SMS-y pozwalało na udział w kolejnym etapie konkursu. W noc sylwestrową konsumenci nie mogli zdobyć obiecywanych nagród głównych. Wiadomość z zadaniem finałowym dostawali dopiero 5 stycznia 2022 r. Wówczas musieli wysłać kolejną, czwartą wiadomość SMS (łącznie wydali więc 14,76 zł). Odpowiedzi na otrzymywane 31 grudnia i 1 stycznia SMS-y umożliwiały udział w grze o nagrody sylwestrowe i niespodzianki. W żaden sposób nie było to możliwe do wywnioskowania z przekazu audycji. Z kolei przywołana podczas programu strona 463 Telegazety odsyłała do spisu regulaminów. Należało więc wykonać kolejne działania, aby znaleźć odpowiednie zapisy.

Jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone, Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...