bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Za i przeciw, czyli o Centralnej Informacji Emerytalnej

Za i przeciw, czyli o Centralnej Informacji Emerytalnej

Dodano: 2022-11-14

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) jest przede wszystkim platformą z wiadomościami na temat przyszłej emerytury oraz zgromadzonych dotychczas środków. Ma być dostępna poprzez stronę intrernetową oraz aplikację mObywatel.

Projekt ustawy o CIE jest już po konsultacjach i czeka na akceptację Rady Ministrów. Jeśli ustawa wejdzie w życie i CIE powstanie, jej użytkownicy w jednym miejscu będą mieli dostęp do informacji na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach emerytalnych.

Z założenia CIE ma być narzędziem unifikującym. Na platformie zostaną udostępnione dane dotyczące środków zebranych w ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK czy OFE. Użytkownik po zalogowaniu przez aplikację mObywatel lub stronę obywatel.gov.pl dowie się, ile pieniędzy uzbierał na emeryturę i jakich wypłat może się spodziewać w przyszłości.

Pomysłodawcy CIE przekonują, że będzie to nie tylko jedno źródło informacji. Sprawdzi się również jako narzędzie do korespondencji z ZUS czy TFI oraz ułatwi zdalną aktualizację danych osobowych. Ponadto w systemie będzie można sprawdzić listę beneficjentów upoważnionych do dziedziczenia pieniędzy lub wprowadzić dane takich osób.

Natomiast – jak podaje serwis rp.pl – m.in. NSZZ „Solidarność” wskazuje na pilniejsze potrzeby – chociażby modernizację Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Mnożą się także pytania dotyczące tego, czy nowe narzędzie jest potrzebne. Jest to istotne z uwagi na to, że CIE w perspektywie najbliższych 10 lat ma kosztować około ćwierć miliarda złotych.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...