bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Wyrok TSUE w sprawie likwidacji szkód a branża finansowa

Wyrok TSUE w sprawie likwidacji szkód a branża finansowa

Dodano: 2016-04-12
Publikator: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W dniu 17 marca 2016 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący możliwości zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód (sprawa C-40/15, Aspiro S.A.). Orzeczenie dotyczyło usług likwidacji szkód świadczonych przez podmiot niebędący zakładem ubezpieczeń ani agentem czy też brokerem ubezpieczeniowym.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie od VAT dla usługi stanowiącej element usługi ubezpieczeniowej, stanowiące odrębną całość i właściwe oraz niezbędnej do świadczenia usługi zwolnionej od VAT. Zwolnione od VAT są też usługi stanowiące element usługi finansowej, spełniające powyższe warunki.

Trybunał uznał jednak, że na gruncie Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej usługi likwidacji szkód nie korzystają ze zwolnienia od VAT. Dyrektywa nie przewiduje bowiem zwolnienia dla usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych. Stanowią one co prawda istotny element transakcji ubezpieczeniowej, ale nie są one usługami ubezpieczeniowymi, które korzystają ze zwolnienia od VAT.

Jednakże, ten niekorzystny dla branży ubezpieczeniowej wyrok nie powinien mieć negatywnych konsekwencji dla usług finansowych. Wspomniał o tym sam Trybunał w wyroku nadmieniając, że zwolnienie dla usług pomocniczych do usług finansowych zostało inaczej uregulowane w Dyrektywie niż w przypadku usług ubezpieczeniowych. Trybunał podkreślił, że w świetle Dyrektywy zwolnione od VAT są usługi „dotyczące” lub „których przedmiotem są” określone transakcje bankowe. Na tej podstawie, w świetle orzecznictwa Trybunału, zwolnione od VAT są usługi stanowiące odrębną całość i pełniące specyficzne i istotne funkcje usług finansowych.

 

Pliki do pobrania

wyrok_tsue.pdf

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...