bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wypadki powodowane przez polskich kierowców na zagranicznych drogach

Wypadki powodowane przez polskich kierowców na zagranicznych drogach

Dodano: 2021-07-15
Publikator: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Na zagranicznych drogach spada liczba kolizji, w których winni byli polscy kierowcy. W 2020 roku odnotowano 63,5 tys. zdarzeń, w roku wcześniejszym było ich ponad 73 tys. Wzrosła natomiast liczba szkód powstałych z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi bez ważnego ubezpieczenia OC.

Polscy kierowcy za granicą powodują średnio ponad 170 kolizji dziennie. Najwięcej zdarzeń ma miejsce w Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii.  

– Spadek liczby zdarzeń z winy polskich zmotoryzowanych na zagranicznych drogach, jakkolwiek pozytywny, ma swoje źródło przede wszystkim w zmniejszeniu ruchu naszych pojazdów poza granicami kraju, w związku z pandemią koronawirusa, obostrzeniami dotyczącymi podróżowania i zamknięciem granic. To, czy trend spadkowy się utrzyma, pokażą dopiero dane za bieżący rok – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

– Nasi zmotoryzowani na zagranicznych drogach w dalszym ciągu prezentują braki w umiejętnościach i kulturze prowadzenia pojazdów. Charakteryzuje ich brawura i poczucie bezkarności. Przekłada się to na dużą liczbę powodowanych przez nich zdarzeń oraz wysokie obciążenie finansowe polskiego rynku ubezpieczeniowego z tytułu tego rodzaju szkód. W 2020 r. sięgnęło ono kwoty blisko 1,3 miliarda złotych – dodaje Mariusz Wichtowski.

Ogólna liczba kolizji z winy polskich kierowców spadła, wzrosła jednak liczba zdarzeń spowodowanych przez kierujących bez ważnego ubezpieczenia OC. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w 2020 roku uregulowało aż 653 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód, wydatkując łącznie blisko 13 mln złotych. W roku wcześniejszym kwota ta wyniosła 16 mln złotych, nastąpił więc spadek wydatków polskiego rynku ubezpieczeniowego. Każdorazowo po uregulowaniu zobowiązań wobec poszkodowanych, PBUK występuje do sprawców o zwrot całości poniesionych kosztów.

Artykuły powiązane

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...

Sąd w Koszalinie – umowy z funduszami kapitałowymi mogą być nieważne

Produkty oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, które są powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, mogą w p...

Spotkanie z Polską Izbą Ubezpieczeń dotyczące projektu rekomendacji w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

3 kwietnia 2025 roku w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się rozmowy z przedstawicielami Polskiej Iz...