bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bancassurance
UOKiK: Zgoda na przejęcie części mienia banku BPH przez Alior Bank

UOKiK: Zgoda na przejęcie części mienia banku BPH przez Alior Bank

Dodano: 2016-06-28
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Alior Bank części mienia banku BPH. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów – poinformował UOKiK.

Jak informuje Urząd, wniosek Alior Banku  o przejęcie kontroli nad częścią mienia banku BPH wpłynął do UOKiK 28 kwietnia. Przejmujący bank należy do grupy kapitałowej PZU, natomiast drugi z uczestników koncentracji jest częścią grupy General Electric.

Po dokonaniu transakcji BPH będzie prowadził nadal działalność hipoteczną oraz zarządzał funduszami inwestycyjnymi.

Koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. W rynkach związanych z udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów udziały banków nie przekraczają poziomu 20 proc. Koncentracja nie zmieni zatem znacząco struktury tych rynków. UOKiK zbadał również, czy transakcja może doprowadzić do ograniczenia przez PZU dostępu do swoich produktów bankom działającym na rynku bancassurance (produktów ubezpieczeniowych sprzedawanych przez banki), innym niż Alior i BPH. Analiza Urzędu nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenia są w tym przypadku zazwyczaj dodatkiem do produktów bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę – podano w komunikacie.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...