bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenie na życie dla singli

Ubezpieczenie na życie dla singli

Dodano: 2017-06-30

Według danych GUS-u w zeszłym roku zawarto ponad 193 tys. nowych związków małżeńskich. To nieco więcej niż w 2015 r., ale aż o 62 tys. mniej w porównaniu z 1990 r. Polacy coraz częściej odkładają decyzję o wzięciu ślubu – w ciągu ostatnich 15 lat liczba nowożeńców w wieku 30-39 lat wzrosła aż 2,5-krotnie. W związku z tym, znacząco rośnie liczba singli w Polsce. Trend ten dostrzegają ubezpieczyciele, którzy coraz częściej starają się dopasować ofertę polis na życie do potrzeb osób żyjących samotnie.

– Wspomniane zmiany demograficzne wywierają spory wpływ na rynek ubezpieczeń. O ile jeszcze kilka lat temu ubezpieczenia na życie zawierały niemal wyłącznie osoby żyjące w małżeństwach i posiadające dzieci, o tyle obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie tymi produktami także wśród singli. Z jednej strony wynika to z rosnącej świadomości finansowej Polaków, a z drugiej z tego, że zakłady ubezpieczeń zmieniają swoje oferty, dopasowując się do potrzeb zmieniającego się rynku – mówi Mariola Zdziarska, pełnomocnik Zarządu Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group.

Najprostszą funkcją ubezpieczenia na życie jest zapewnienie najbliższym osobom finansowego wsparcia w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia losowego, przede wszystkim na wypadek śmierci. A zatem ubezpieczony dzięki polisie może zapewnić swoim najbliższym środki finansowe w trudnym momencie życia. Jednak, jak podaje Compensa w materiale prasowym, dobrze zaprojektowany produkt życiowy może także przydać się osobom nieposiadającym rodziny.

– Dostrzegamy, że single oczekują od ubezpieczenia na życie jak największej elastyczności. Wynika to z tego, że jeżeli zmieni się ich sytuacja rodzinna, chcą mieć możliwość rozszerzenia zakresu ochrony na małżonka czy dzieci. W Compensie dajemy więc możliwość ubezpieczenia w ramach zawartej już polisy członków rodziny w każdą rocznicę zakupu ubezpieczenia. W podobny sposób można zmieniać zakres ochrony, czyli uzupełniać polisę o nieobowiązkowe klauzule, np. pobytu w szpitalu czy wystąpienia choroby nowotworowej – dodaje Mariola Zdziarska z Compensy.

Ponadto, jak informuje ubezpieczyciel, cena produktu wzrasta wraz z wiekiem ubezpieczonego. Oznacza to, że zakup polisy przed zawarciem związku małżeńskiego, a następnie dołączenie do ochrony współmałżonka może być bardziej opłacalne niż wykupienie odpowiedniego produktu po zmianie stanu cywilnego.

Artykuły powiązane

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...

Sąd w Koszalinie – umowy z funduszami kapitałowymi mogą być nieważne

Produkty oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, które są powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, mogą w p...

Spotkanie z Polską Izbą Ubezpieczeń dotyczące projektu rekomendacji w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

3 kwietnia 2025 roku w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się rozmowy z przedstawicielami Polskiej Iz...