bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
System bankowy w czasach wojny

System bankowy w czasach wojny

Dodano: 2022-03-29

System bankowy w Polsce jest odporny na zamieszanie, które pojawiło się ze względu na agresję Rosji wobec Ukrainy.

Jak wynika z komunikatu Komitetu Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro dzieje się tak z uwagi na zasoby posiadanego kapitału i bufory płynności. Członkowie KSF omówili źródła ryzyka w polskim systemie finansowania i jego otoczeniu. Z oceny Komitetu wynika, że obecnie występuje nowe ryzyko systemowe – geopolityczne, które jest wynikiem wojny. Jednak, choć problemy z tym związane mogą materializować się na wielu płaszczyznach, to pod tym względem system bankowy pozostaje bezpieczny.

Według KSF najważniejszym źródłem zagrożenia dla stabilności systemu jest ryzyko prawne mieszkaniowych kredytów walutowych. Komitet odnotował bowiem, że liczba spraw sądowych dotyczących tych kredytów wciąż rośnie, a znaczna ich część kończy się unieważnieniem umów kredytowych.

KSF opiniując wskazał, że rozstrzygnięcia prowadzące do unieważnienia umowy nie są proporcjonalne w stosunku do skutków najczęściej kwestionowanych postanowień umownych. Chodzi zwłaszcza o przesądzenia godzące w ekonomiczną logikę rozliczeń pomiędzy stronami po takim unieważnieniu. Zakłócają one bowiem funkcjonowanie podstawowych mechanizmów rynkowych. Generują ponadto istotne obciążenia w obszarze sektora bankowego.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...