bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Stanowisko PIU do projektu rozporządzenia Green Bonds Standards

Stanowisko PIU do projektu rozporządzenia Green Bonds Standards

Dodano: 2021-09-30
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

8 lipca bieżącego roku Komisja Europejska opublikowała Green Bonds Standard, czyli projekt w sprawie unijnych zielonych obligacji. Dotyczy on dobrowolnego standardu ekologicznych obligacji, który może być używany przez przedsiębiorstwa emitujące obligacje oraz władze publiczne. 27 września skończyły się publiczne konsultacje projektu.

Jednolity standard europejski ma przyczynić się do zrównoważonego wzrostu gospodarek europejskich i umożliwić bardziej uporządkowane finansowanie ekologicznych przedsięwzięć. Doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, Paweł Sawicki, w swojej publikacji na blogu PIU pisze:

– PIU poparła dobrowolny charakter Green Bond Standard. Takie podejście będzie miało pozytywny wpływ na istniejące obecnie rynki zielonych obligacji i funkcjonujące standardy. W tym Green Bond Principles, w oparciu o który Polska wyemitowała zielone obligacje o wartości 750 milionów euro w grudniu 2016 r., o wartości 1 mld euro w 2018 r. oraz o wartości 2 mld euro w marcu 2019 r.

Sawicki dodaje także, że Izba nie zgłosiła zastrzeżeń do konieczności oceny zielonych obligacji przez podmioty zewnętrzne autoryzowane przez ESMA. Jednakże, Izba zaznaczyła, że obciążenia administracyjne nie powinny być zbyt rozbudowane, ponieważ mogłoby przełożyć się to na ceny świadczonych usług i w efekcie na koszty ponoszone przez emitentów.

Pogląd PIU został przekazany do Ministerstwa Finansów, które uwzględniło je w projekcie stanowiska Rządu RP do wniosku COM (2021)391.

– W stanowisku czytamy, że Rząd popiera możliwość zastosowania przez emitentów długu państwowego wyjątków dotyczących samych obligacji. Niemniej Rząd RP uważa, iż należy rozważyć również opcję wyjątków od rozporządzenia ws. systematyki, tym bardziej, że reguluje ono działalność gospodarczą podmiotów prywatnych, a nie instytucji publicznych. Zgodnie z informacjami zawartymi w towarzyszącym wnioskowi dokumencie – ocena skutków regulacji – w ankiecie na temat skarbowych zielonych obligacji połowa państw członkowskich, które wzięły udział w badaniu, opowiedziała się za dopuszczeniem tzw. flexibility pocket, czyli dopuszczenia pod pewnymi warunkami emisji zielonych obligacji nie w pełni zgodnych z rozporządzeniem ws. systematyki. Ostatecznie opcja ta nie została przyjęta. Zdaniem Rządu RP przyjęcie opcji flexibility pocket poszerzyłoby wachlarz możliwości inwestycyjnych i w ten sposób przyczyniłoby się do popularyzacji zarówno zielonych obligacji jako takich, jak i unijnego standardu opartego na projektowanym rozporządzeniu. Ponadto Rząd RP poparł dobrowolne stosowanie standardu dla emitentów, wprowadzenie rozwiązań sprzyjających korzystaniu ze standardu przez sektor MŚP oraz zapewnienie wymogu publikacji dokumentów związanych z emisją EuGB w języku narodowym. – wskazał Paweł Sawicki.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...