bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Santander przegrał z Rzecznikiem Finansowym w sporze dot. wakacji kredytowych

Santander przegrał z Rzecznikiem Finansowym w sporze dot. wakacji kredytowych

Dodano: 2021-06-30
Publikator: Rzecznik Finansowy

Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 25 czerwca 2021 r. wydał wyrok, w którym orzekł  stosowanie przez Santander Bank Polska S.A. niedozwolonych klauzul umownych w aneksach do umów kredytowych zawieranych w ramach tzw. „wakacji kredytowych”. Powództwo w tej sprawie wniósł Rzecznik Finansowy.

SO w wydanym wyroku zakazał pozwanemu bankowi stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych, polegających na zawieraniu w aneksach dot. „wakacji kredytowych” klauzul o następującej treści: „Bank posiada niesporną wierzytelność wobec kredytobiorcy” oraz „Kredytobiorca oświadcza, iż potwierdza wysokość zadłużenia z tytułu kredytu wynikającą z dotychczasowej obsług kredytu wg stanu na dzień złożenia wniosku”.

Ponadto, zgodnie z treścią powództwa, sąd nakazał pozwanemu umieszczenie na swojej stronie internetowej oświadczenia związanego z wyrokiem. Bank ma zawrzeć w nim informację, że stosował nieuczciwe praktyki rynkowe względem swoich klientów.

Rzecznik Finansowy skierował powództwo przeciwko bankowi 1 czerwca 2020 r. RF domagał się, aby w aneksach dotyczących odroczenia spłaty kredytu w związku z COVID-19, bank zaniechał stosowania tzw. klauzuli niesporności oraz tzw. klauzuli salda. Swoje żądanie opierał na przepisach ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ponadto argumentował, że stosowane przez bank klauzule w aneksach pozwalających klientom na odroczenie spłaty kredytu z powodu pandemii COVID-19, mogły utrudniać lub zniechęcać posiadaczy kredytów frankowych do dochodzenia ewentualnych roszczeń od banku.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...