bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rzecznik Finansowy pozywa TUnŻ Europa

Rzecznik Finansowy pozywa TUnŻ Europa

Dodano: 2021-07-08
Publikator: Rzecznik Finansowy

Z powództwem przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie Europa wystąpił Rzecznik Finansowy. Zarzuca on ubezpieczycielowi stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu tzw. polisy inwestycyjnej „Debt & Equity II”. Klienci skarżą się bowiem, że wpłacali 100-200 tysięcy złotych i stracili znaczną część powierzonych środków.

– Pozew przeciwko TUnŻ Europa to kolejne działanie mające na celu wsparcie klientów, którzy w przeszłości skorzystali z ofert szeroko pojętych polis inwestycyjnych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W przypadku umowy będącej przedmiotem pozwu skarżący się do nas klienci stracili znaczną część wpłaconych pieniędzy. Niestety konstrukcja umowy w żaden sposób nie chroniła ich przed takim ryzykiem. Mamy też zastrzeżenia do sposobu oferowania takich umów przez bank. Ze skarg wynika, że klienci nie otrzymywali pełnej i jasnej informacji o charakterze tej umowy i ryzykach z nią związanych. Zgadzam się z oceną Sądu w jednej z podobnych spraw, który uznał, że jednostronne obciążenie konsumenta ogólnie rozumianym ryzykiem finansowym stanowi nieuczciwą praktykę rynkową, która nie może zostać zaakceptowana w państwie prawa. Stąd decyzja o sformułowaniu pozwu – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Jeśli Sąd stwierdzi, że nieuczciwą praktyką było nie tylko oferowanie, ale i wprowadzenie na rynek ubezpieczeniowy umowy wadliwej konstrukcyjnie, to domaganie się zwrotu wpłaconych składek będzie dla klientów łatwiejsze.

Pozew dotyczy umowy ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ,,Debt & Equity II”. Ubezpieczenie oferowane było przez TUnŻ Europa w latach 2016-2018.

– Od 2018 r. wycena aktywów funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w które lokowane były jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, zaczęła znacząco spadać. W tej sytuacji klienci zaczęli masowo rozwiązywać takie umowy. Wówczas dowiadywali się, że w związku ze wstrzymaniem wykupu certyfikatów inwestycyjnych, ubezpieczyciel nie jest w stanie zwrócić wartości rachunku, która co istotne stanowiła i tak niewielką cześć środków wpłaconych na poczet umowy – wyjaśnia Eliza Gużewska, z-ca dyrektora Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w biurze Rzecznika Finansowego.

Klienci informują, że przedstawiciele banku twierdzili, iż umowa jest bezpieczną formą oszczędzania oraz inwestowania pieniędzy. Często przedstawieniu oferty towarzyszyły zapewnienia o szybkim zwrocie środków zainwestowanych jako składka ubezpieczeniowa, przy niskim poziomie ryzyka.

Nieprofesjonalne przygotowanie i zarządzanie funduszem UFK ,,Debt & Equity II” przez ubezpieczyciela potwierdziło postępowanie Komisji Nadzoru Finansowego. W jego efekcie nałożono karę pieniężną w wysokości 1,5 mln zł.

– Ustalenia organu nadzoru są dodatkowym argumentem potwierdzającym stosowanie nieuczciwej praktyki rynkowej. Dlatego przytaczamy je w naszym pozwie. Liczymy, że będzie to istotny argument ułatwiający poszkodowanym klientom dochodzenie roszczeń w ich konkretnych sprawach  – mówi Eliza Gużewska.

Artykuły powiązane

Ułatwienie zawierania codziennych umów dzięki systemowi teleinformatycznemu – nowelizacja ustawy

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego systemu teleinformatycznego, który ma wspierać zawieranie i przechowywanie po...

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...