bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ryzyko klimatyczne wymusza zmiany w branży ubezpieczeniowej

Ryzyko klimatyczne wymusza zmiany w branży ubezpieczeniowej

Dodano: 2017-11-21

Najwięksi światowi ubezpieczyciele wzywają do zmian w branży, a to wszystko na skutek najgorszych w historii sezonów huraganów na Atlantyku.

Zdaniem agencji Bloomberg, ubezpieczenie od skutków naturalnych katastrof pogodowych może wkrótce wzrosnąć do poziomu, jaki będzie nieosiągalny dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Wszystko na skutek tego, że potencjalna szkoda jest nieprzewidywalna a ryzyko niemożliwe do modelowania, a więc też niemożliwe do akceptacji przez ubezpieczycieli. Tymczasem Ernst Rauch, szef korporacyjnego centrum klimatycznego Munich Re w rozmowie z Gazetą Ubezpieczeniową apeluje: „Kiedyś w przyszłości dojdzie do sytuacji, że ludzie nie będą już mogli sobie pozwolić na zakup ubezpieczenia katastroficznego, a tego chcemy uniknąć”. W konsekwencji obszary narażone na kataklizmy staną się nieubezpieczalne.

Tymczasem należy zauważyć, że obowiązek ponoszenia kosztów strat po huraganach, powodziach i trzęsieniach ziemi spada niewspółmiernie na rządy państw. Jak zauważa Tom Herbstein prowadzący sponsorowany przez branżę projekt ubezpieczeniowy ClimateWise na Uniwersytecie Cambridge, jednym z powodów dla których ubezpieczyciele nie nadążają za zmianami jest, to że szacują przyszłe ryzyko na podstawie tego, co się zdarzało w przeszłości. Tymczasem – Żyjemy w świecie, w którym ryzyko rośnie w postępie geometrycznym – mówi Herbstein w rozmowie z Gazetą Ubezpieczeniową. – Zmiany klimatyczne podważają fundamenty biznesowego modelu ubezpieczeń, ponieważ wobec nich aktuarialne analizy w wielu miejscach stają się przestarzałe – dodaje.

Warto też wspomnieć, że inwestor Warren Buffett wygłasza wprost przeciwną opinię. Jego zdaniem zmiany klimatyczne pobudzą popyt na ochronę, co zwiększy zyski firm ubezpieczeniowych. 

 

 

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...