bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Ubezpieczenia inaczej
Roczne sprawozdanie EIOPA dotyczące sankcji nałożonych na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

Roczne sprawozdanie EIOPA dotyczące sankcji nałożonych na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

Dodano: 2025-03-05

W dniu 29 stycznia 2025 roku Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował piąte roczne sprawozdanie na temat sankcji administracyjnych oraz innych środków nałożonych przez krajowe organy nadzoru w 2023 roku na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD). W 2023 roku organy krajowe w 20 państwach członkowskich UE nałożyły łącznie 1510 sankcji, co stanowi wzrost w porównaniu z latami wcześniejszymi. Zauważalny jest szczególny wzrost liczby sankcji związanych z nadzorem nad produktami ubezpieczeniowymi oraz ich zarządzaniem (POG), co jest wynikiem zaostrzonego nadzoru zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.


Raport podkreśla, że sankcje związane z wymogami dotyczącymi nadzoru nad produktami oraz ich zarządzaniem są coraz powszechniejsze, szczególnie po wprowadzeniu intensywniejszego nadzoru nad rynkiem ubezpieczeń. Wzrost liczby sankcji w tym obszarze jest także związany z rosnącą kontrolą nad działaniami ubezpieczycieli, którzy wciąż są zobowiązani do dostosowania swoich produktów do standardów określonych przez dyrektywę IDD.

EIOPA wskazuje, że od momentu wdrożenia dyrektywy IDD w 2018 roku zauważono znaczący wzrost liczby sankcji administracyjnych związanych z naruszeniami przepisów dotyczących rejestracji dystrybutorów ubezpieczeń, szkoleń oraz kompetencji pracowników. Sankcje te obejmują głównie wycofanie rejestracji oraz nałożenie grzywien, które stanowią najczęściej stosowane środki w przypadku wykrycia nieprawidłowości w tych obszarach. W ciągu ostatnich pięciu lat w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) nałożono ponad 8000 przypadków cofnięcia rejestracji oraz ponad 3800 kar pieniężnych. W raporcie EIOPA wskazuje, że wycofanie rejestracji jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w zapobieganiu niewłaściwym praktykom na rynku, ponieważ pozwala ukarać przedsiębiorstwa, które nie spełniają wymogów dotyczących rejestracji lub które angażują się w działania niezgodne z przepisami.

EIOPA wskazuje również na rosnącą liczbę nakazów zaprzestania działalności, które stosowane są głównie na etapie wstępnym, przed oficjalnym wprowadzeniem bardziej surowych sankcji. Nakazy te okazały się skutecznym narzędziem w zapobieganiu problemom, zanim miały one negatywne konsekwencje dla konsumentów, pozwalając na szybsze reagowanie na potencjalne nieprawidłowości i ograniczenie ich wpływu na rynek.

Raport zawiera także szczegółowe studium przypadku, w którym pokazano, jak zasada zawarta w dyrektywie IDD, mówiąca, że dystrybutorzy ubezpieczeń powinni działać uczciwie, sprawiedliwie i profesjonalnie, jest stosowana w praktyce. Zgodnie z tą zasadą, wszyscy dystrybutorzy powinni działać w najlepszym interesie swoich klientów, a w przypadku jej naruszenia mogą zostać nałożone sankcje. W tym kontekście raport zwraca uwagę, że sankcje są jednym z podstawowych narzędzi zniechęcania do niewłaściwego postępowania, ale nie są one jedynym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach inne środki mogą być równie skuteczne w rozwiązaniu szerszych problemów związanych z funkcjonowaniem rynku ubezpieczeń.

EIOPA podkreśla, że nadzór nad rynkiem ubezpieczeń nie powinien być oceniany tylko na podstawie liczby nałożonych sankcji. Ważne jest, aby uwzględniać także kontekst, w którym te sankcje są nakładane, oraz analizować szerszy obraz nadzoru nad sektorem. Zwiększona liczba sankcji nie zawsze jest świadectwem problemów w funkcjonowaniu rynku, ale raczej efektem bardziej intensywnego nadzoru i większej liczby wykrywanych nieprawidłowości.

Raport EIOPA jest oparty na przepisach art. 36 ust. 2 dyrektywy IDD, które nakładają na krajowe organy nadzoru obowiązek corocznego przekazywania informacji o nałożonych sankcjach administracyjnych i innych środkach do EIOPA, które następnie publikuje te dane w formie rocznego sprawozdania. Dokument ten stanowi ważne źródło informacji na temat stanu rynku ubezpieczeń w Europie, a także o sposobie stosowania przepisów dyrektywy IDD przez poszczególne państwa członkowskie. Dokument dostępny jest TUTAJ.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...