bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bancassurance
Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 17)

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 17)

Dodano: 2016-05-30

Rekomendacja 17

Zakład powinien podejmować odpowiednie działania, aby zapewnić, że kanały dystrybucji właściwie funkcjonują i gwarantują efektywność systemu zarządzania produktem.

Rekomendacja 17 nakłada na zakład ubezpieczeń obowiązek zapewnienia, że kanały dystrybucji (tj. agenci ubezpieczeniowi, sprzedaż direct, sprzedaż przez call center, bancassurance) funkcjonują właściwie i gwarantują efektywność systemu zarządzania produktem. Właściwe funkcjonowanie należy rozumieć jako zgodne z przepisami prawa i rekomendacjami KNF. W tym celu, zgodnie z rekomendacją 17.1., zakład ubezpieczeń powinien na bieżąco weryfikować, czy produkt jest dystrybuowany do docelowej grupy klientów w sposób zgodny z przepisami prawa, wytycznymi i rekomendacjami organu nadzoru oraz przyjętymi przez zakład ubezpieczeń regulacjami wewnętrznymi. Tutaj warto oczywiście zapytać, na czym powinno polegać to bieżące weryfikowanie. Z całą pewnością chodzi tutaj o stworzenie odpowiedniego systemu kontroli wewnętrznej i monitoringu, który pozwoli na wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości w procesie dystrybucji produktu, niezależnie od kanału dystrybucji. Towarzystwa mogą wdrożyć komunikację telefoniczna z losowo wybranymi nowymi klientami, celem potwierdzenia prawidłowości procesu sprzedaży, wskazane jest również monitorowanie składanych przez klientów skarg i reklamacji również pod kątem przebiegu fazy sprzedażowej. Wreszcie zakłady ubezpieczeń mogą wdrożyć wszelkiego rodzaju badania satysfakcji klientów, czy też weryfikować przebieg procesu sprzedaży z wykorzystaniem funkcji tajemniczego klienta.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...