bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Dodano: 2022-07-20
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Marzysz o wyprawie na Karaiby i skusił cię program Członkostwa w Rejsach INCRUISES?

Uważaj, ponieważ bardzo prawdopodobne, że firma InCruises International zarządza zebranymi od konsumentów pieniędzmi w zakazanym systemie konsorcyjnym. Prezes UOKiK ostrzega, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że część konsumentów może ponieść dotkliwe straty finansowe.

Spółka InCruises International LLC z Portoryko oferuje konsumentom udział w programie Członkostwa w Rejsach INCRUISES. Uczestnicy rejsu płacą każdego miesiąca opłatę subskrypcyjną – 100 USD. Wspomniana opłata jest wymieniana na wewnętrzne punkty tzw. Dolary Rejsowe (DR), a jeden USD to dwa DR. Dolarami Rejsowymi można opłacać wycieczki statkiem, przy czym w pierwszym roku można wykorzystać maksymalnie 60 proc. punktów. Resztę należy dopłacić pieniędzmi. Pula, którą można wykorzystać na rejsy wzrasta w ten sposób, że w piątym roku udziału w projekcie, w praktyce oznacza to wpłatę co najmniej 4 900 USD, można wydać 100 proc. posiadanych DR na morską wyprawę. Firma, o której mowa, prowadzi także praktykę rekrutacji tzw. partnerów. Ci ostatni mają namawiać innych do wejścia do programu, w zamian otrzymując zapłatę.

W związku z powyższym firmie postawiono zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie. Prezes UOKiK odnosi się do omawianej sprawy w następujący sposób: „Mamy podejrzenie, że firma InCruises International działa w systemie konsorcyjnym, zwanym też argentyńskim. Jest on zakazany przez prawo i uznawany za nieuczciwą praktykę. W przeszłości tego typu działalności kończyły się dotkliwymi stratami dla konsumentów. W tym przypadku system może polegać na zarządzaniu pieniędzmi zebranymi od uczestników programu w celu sfinansowania rejsów. Trzeba pamiętać, że korzyści dla uczestników w systemach konsorcyjnych finansowane są z wpłat innych i zwykle po pewnym czasie zaczyna brakować pieniędzy i system upada”.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość wydania ostrzeżenia, gdy istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

 

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...