bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Raport PIU o przestępczości ubezpieczeniowej w 2016 r. Maleje liczba wyłudzeń ale rośnie ich wartość

Raport PIU o przestępczości ubezpieczeniowej w 2016 r. Maleje liczba wyłudzeń ale rośnie ich wartość

Dodano: 2017-10-16
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport: „Analiza danych dotyczących przestępstw ujawnionych w 2016 r. w związku z działalnością zakładów ubezpieczeń – członków Polskiej Izby Ubezpieczeń”. Wynika z niego, że w ubiegłym roku zmniejszyła się liczba przestępstw ubezpieczeniowych, jednak dalej utrzymuje się tendencja wzrostowa co do wysokości kwot wyłudzeń.

Przestępstwa ubezpieczeniowe w dziale I

W dziale I odnotowano 12%-owy spadek czynów zabronionych (z 836 do 738), z kolei wartość ujawnionych czynów wzrosła o 21 proc. do kwoty 13,7 mln zł. W sumie kwoty odszkodowań wypłacone nieuczciwym klientom stanowiły 0,075% wszystkich świadczeń wypłaconych w 2016 r.

Od lat najpopularniejszym i najbardziej dotkliwym pod względem wartościowym przestępstwem jest wyłudzenie świadczenia za zgon osoby ubezpieczonej. W roku 2016 udział tej metody osiągnął rekordową wartość 80%. W ubiegłym roku często wykrywano także przypadki związane z leczeniem szpitalnym, operacjami, inwalidztwem i uszczerbkiem na skutek NW.

W ubiegłym roku odnotowano wysoką popularność metody wyłudzeń, polegającej na podawaniu nieprawdziwych okoliczności zaistnienia urazów. Szczególnie dotyczyło to osób uprawiających sport. Odnotowano także rekordową wartość nadużyć poza obszarem bezpośredniej wypłaty świadczeń, która wyniosła aż 19 mln zł.

Zdaniem PIU, przed zakładami ubezpieczeń na życie stoją nowe wyzwania związane ze zmianami pokoleniowymi oraz cyberbezpieczeństwem. W związku z digitalizacją pojawią się problemy znane w sektorze bankowym związane z prawidłową identyfikacją osób, co rodzi ryzyko, m.in. przejmowania tożsamości ubezpieczonych w celu przywłaszczenia należnych im świadczeń.

Artykuły powiązane

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...

Sąd w Koszalinie – umowy z funduszami kapitałowymi mogą być nieważne

Produkty oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, które są powiązane z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, mogą w p...

Spotkanie z Polską Izbą Ubezpieczeń dotyczące projektu rekomendacji w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

3 kwietnia 2025 roku w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się rozmowy z przedstawicielami Polskiej Iz...