bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rada Ministrów przyjęła e-fakturę

Rada Ministrów przyjęła e-fakturę

Dodano: 2021-09-01
Publikator: Ministerstwo Finansów

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów planuje testować nowe rozwiązanie wspólnie z biznesem od października 2021 roku.

W pierwszej fazie e-faktura zostanie wdrożona obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży. Polscy przedsiębiorcy będą mogli dobrowolnie korzystać z nowego rozwiązania. Natomiast już do 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

− Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT – wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.

Jednym z atutów wdrożenia systemu e-faktur jest szybkość procesu. Podatnikom skróci się termin zwrotu VAT o 20 dni, z 60 na 40. Następnym atutem jest bezpieczeństwo, ponieważ e-faktura na zawsze pozostanie w bazie danych Ministerstwa Finansów, co oznacza, że nie zostanie ona zniszczona lub zaginiona oraz nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Faktury wystawione w KSeF będą przechowywane przez administrację przez okres 10 lat. Kolejną korzyścią nowego rozwiązania jest przyspieszenie obrotu, dzięki któremu podatnicy zawsze będą mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. Do innych korzyści wynikających ze wdrożenia e-faktur, można zaliczyć m.in. wygodę jej wydawania według jednego wzorca oraz standaryzację, czyli ułatwienie wzajemnego rozliczenia oraz księgowania faktur w systemach FK. Co więcej, podatnik wystawiający faktury w KSeF, nie będzie miał konieczności przesłania jej na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF.

− E-Faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA – dodaje wiceminister Jan Sarnowski.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...