bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zaakceptowany przez Sejm

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zaakceptowany przez Sejm

Dodano: 2017-03-29

W dniu 22 marca 2017 r. do Sejmu wpłynęło stanowisko Rady Ministrów w przedmiocie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Rząd zaakceptował projekt ustawy oraz wydał rekomendację do prowadzenia dalszych prac nad ustawą przy uwzględnieniu oraz rozważeniu wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane treścią projektu.

Przyjęta propozycja ustawy zakłada objęcie zakazem handlu w niedzielę większość placówek handlowych. Wyłączeniu podlegałyby jedynie dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, ostatnia niedziela przypadająca przed Świętami Wielkanocnymi oraz ostatnia niedziela stycznia, czerwca, lipca i sierpnia.

Proponowane przez związek zawodowy NSZZ Solidarność przepisy, zakładają przy tym możliwość otwarcia sklepu w dni świąteczne tylko, gdy za ladą stanie właściciel danego punktu handlowego. Zgodnie z projektem handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych będzie mógł się odbywać w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę jedynie do godziny 14:00. Przepisy ustawy obejmą również przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

Odstępstwem od zakresu zastosowania ustawy objęty zostanie natomiast handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych m.in. na stacjach benzynowych (ograniczenie maksymalnej powierzchni handlowej), w piekarniach/cukierniach (przy zakładach produkcyjnych do godziny 13:00), aptekach, niewielkich kwiaciarniach, czy placówkach prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków i dewocjonaliów, w których sprzedaż tych produktów i wyrobów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu sprzedaży.

Co istotne, w ocenie części konstytucjonalistów projektowane zmiany mogą być niezgodne z konstytucją. Z jednej strony będą one bowiem zezwalać na handel właścicielom punktów handlowych, a z drugiej zakazywać go przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w oparciu o umowę franczyzy bądź umowę agencyjną.

Projekt ustawy przewiduje odpowiedzialność karną za naruszenie zakazu handlu oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych w dni objęte przedmiotem ustawy tj. karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W ocenie Rządu proponowane obecnie zmiany zakładają pewne niejasności w zakresie zakupów „online” w niedziele tj. braku ich całkowitego wyłączenia spod ww. zakazu. Dalszych prac wymaga również przedstawiony przez projektodawcę katalog sankcji, który wydaje się być zbyt surowy w stosunku do czynu będącego podstawą do ich zastosowania.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...