bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Prawo Pracy: Jakie są konsekwencje zaniechania terminu uiszczeniu kosztu płacy osoby niepełnosprawnej?

Prawo Pracy: Jakie są konsekwencje zaniechania terminu uiszczeniu kosztu płacy osoby niepełnosprawnej?

Dodano: 2016-03-11

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w oficjalnym stanowisku uznało, że jeśli pracodawca spóźnił się z uiszczeniem którejkolwiek ze składek od wynagrodzenia pracownika z uszczerbkiem na zdrowiu, nie przysługuje mu dofinansowanie do jego pensji.

Wród przedsiębiorców pojawiły się pogłoski, że jeśli przekroczą termin opłacenia jednego z elementów kosztu płacy, to mimo wszystko mogą się ubiegać o dopłaty do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. Z tego powodu Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych postanowiła wystąpić do BON z pytaniem o wyjaśnienie sytuacji, w której zakład pracy terminowo przekazał wynagrodzenie oraz opłacił podatek i składki: emerytalną, rentową i wypadkową, natomiast spóźnił się z należnością na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W odpowiedzi Biuro tłumaczyło, że koszty płacy są wykazywane w poz. 52 druku INF-D-P, który składa się, gdy dany przedsiębiorca chce uzyskać dopłaty do wynagrodzenia dla niepełnosprawnego pracownika. Z kolei listę składników, które się do nich zalicza, zawiera art. 2 pkt 4a Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: Ustawa). Zgodnie z nim, koszty płacy należy rozumieć jako łączne wynagrodzenie brutto oraz składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na FP i FGŚP, które podlegają sfinansowaniu przez pracodawcę. Ponadto, art. 26a ust. 1a1 Ustawy przewiduje, że miesięczne dofinansowanie do pensji nie przysługuje, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. A więc, pracodawca, który przekroczył wspomniany margines opóźnienia, a dotyczył on któregokolwiek ze składników kosztów płacy, musi w poz. 52 druku INF–D-P wykazać wartość 0, co oznacza, że w efekcie nie może liczyć na otrzymanie dofinansowania.

 

Źródło: Michalina Topolewska, „Całe koszty płacy trzeba uiszczać terminowo“, Dziennik Gazeta Prawna

 

 

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...