bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Pozostawienie dowodu rejestracyjnego w skradzionym samochodzie nie zawsze nosi znamiona rażącej niedbałości

Pozostawienie dowodu rejestracyjnego w skradzionym samochodzie nie zawsze nosi znamiona rażącej niedbałości

Dodano: 2016-07-28
Publikator: Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2015 r. (sygn. akt V CSK 217/14) orzekł, że wszelkie wyłączenia odpowiedzialności powinny być zarówno w ogólnych warunkach ubezpieczenia jak i w umowie jednoznacznie i wyraźnie określone, tak, by ubezpieczający w chwili zawierania umowy wiedział jednoznacznie, jakie zdarzenia nie są objęte ubezpieczeniem.

W rozpoznawanej sprawie powódka – spółka z o.o. – wniosła powództwo o zasądzenie od pozwanego zakładu ubezpieczeń kwoty 86.000 zł odszkodowania tytułem umowy ubezpieczenia autocasco za kradzież samochodu.

Auto zostało skradzione z posesji należącej do prokurenta spółki. Działka była ogrodzona z bramą zamkniętą na pilota, znajdował się na niej monitoring, a samochód wyposażony był w autoalarm i immobiliser. Ulica, przy której znajdowała się posesja, była oświetlona. W momencie kradzieży w zamkniętym pojeździe znajdował się dowód rejestracyjny.

Artykuły powiązane

Spotkanie z Polską Izbą Ubezpieczeń dotyczące projektu rekomendacji w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

3 kwietnia 2025 roku w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się rozmowy z przedstawicielami Polskiej Iz...

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...