bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Pokrzywdzeni w stłuczkach drogowych

Pokrzywdzeni w stłuczkach drogowych

Dodano: 2022-05-24
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu, prowadzi śledztwo w sprawie dokonania szeregu oszustw i wyłudzeń ubezpieczeniowych.

Oszuści – jak podkreśla policja – działali w sposób bulwersujący, ponieważ celowo doprowadzali do kolizji drogowych. Sprawcy we wcześniej wybranych miejscach, w porze wieczorowo-nocnej, oczekiwali bądź przemieszczali się trasami, zazwyczaj dwupasmowymi, poszukując przy tym „ofiar”. W zależności od pojazdu, jakim poruszała się wytypowana osoba, oszuści zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia. Oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, za którym podążali. Później gwałtownie przyśpieszali i ustawiali swój pojazd w taki sposób, by kierowca zmieniający pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadził do stłuczki. Dodatkowo oszuści wykonując wskazany manewr, chwilowo gasili światła w swoim samochodzie. Tym samym stawali się niewidoczni na drodze dla swojej „ofiary”. Po zatrzymaniu pojazdów pokazywali zapis z kamery auta, wzbudzając przekonanie o winie. Następnie, „idąc na rękę”, namawiali do tego, by porozumieć się bez udziału policji. Osoby najczęściej ulegały namowom i wyrażały zgodę na przekazanie określonej kwoty, która, przynajmniej w teorii, miała pokryć koszty naprawy samochodu oszustów.

Sprawcy jednego wieczoru prowokowali po kilka kolizji, co pozwalało im uzbierać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Tym samym policja apeluje o zgłaszanie się osób, które od maja 2021 r. do kwietnia br. brały udział w kolizji drogowej na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska i Łodzi. Dotyczy to także okolic wskazanych miast, jeśli okoliczności mogły wskazywać na podobny sposób działania sprawców.

Władze przypominają wszystkim tym, którzy z jakiegokolwiek powodu obawiają się zgłosić, że spowodowanie kolizji drogowej, zwykłej stłuczki, nie wymaga udziału policji. Wystarczy porozumienie pomiędzy uczestnikami kolizji.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...