bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PIU podsumowała rok 2021 w ubezpieczeniowej legislacji UE

PIU podsumowała rok 2021 w ubezpieczeniowej legislacji UE

Dodano: 2021-12-28
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

W ostatnim roku stale towarzyszyły nam nazwy SOLVENCY II, DORA, PRIIPS, IDD. Zmian regulacji było wiele, ale czy ułatwiają one działania rynkowi?

Zmiany w dyrektywie Solvency II Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu bieżącego roku.

– Spowodowałyby one duże obciążanie operacyjne ubezpieczycieli. Dlatego ciągłe śledzenie tego, co się w Brukseli dzieje i zgłaszanie naszych postulatów jest kluczowe. Tu i na każdym etapie prac musimy tłumaczyć regulatorom, jak dobrze zmieniać prawo, musimy kontrować wiele z zapisów. Nad tą kluczową regulacją będziemy pracować jeszcze przez kolejne dwa lata. – na temat zmian w dyrektywie Solvency II, w podsumowaniu legislacji ubezpieczeniowej na poziomie europejskim, napisała Iwona Szczęsna, szefowa biura PIU w Brukseli.

Razem z przeglądem Solvency II Komisja Europejska przedstawiła nową dyrektywę IRRD dotyczącą restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, kopiującą rozwiązania z sektora bankowego. Oprócz tego, prowadzone były prace nad agendą cyfrową. Poza cyfrową odpornością operacyjną (DORA), regulacjami dotyczącymi chmury i ICT, regulatorzy mają na celu uporządkowanie i ułatwienie dostępu do zbiorów danych, uspójnienie zakresów i metody raportowania, włączając w to wyeliminowanie konieczność raportowania tych samych danych, korzystanie ze sztucznej inteligencji czy inkluzję finansową. W związku z tym, w 2022 roku, PIU Będzie analizować nowe regulacje w tym obszarze.

Dużym utrudnieniem codziennej pracy była i jest wielowarstwowość regulacji. Przyczynia się ona także do zwiększenia ryzyka compliance. Wskazać tu można prace nad regulacjami dotyczącymi wdrożenia zrównoważonego finansowania, które rozpoczęte zostały w roku 2021 czy też zmiany w PRIIPs, mające pojawić się w dzienniku urzędowym UE w niedalekiej przyszłości i które zostaną jeszcze zmienione w pierwszej połowie nadchodzącego roku.

– Rok 2022 nie będzie przełomowy. Problem przeregulowania branży ubezpieczeniowej nie zostanie raczej rozwiązany – podsumowała Iwona Szczęscna.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...