bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Paweł Pawlak: ubezpieczenie należności szczególnie przydatne w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami

Paweł Pawlak: ubezpieczenie należności szczególnie przydatne w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami

Dodano: 2017-08-21

Paweł Pawlak, dyrektor zarządzający w Credendo Polska, w materiale prasowym prezentuje użyteczność ubezpieczeń należności. Podkreśla, że polisy okażą się szczególnie przydatne, gdy dłużnikiem zostaje zagraniczny przedsiębiorca.

– Konieczność egzekwowania należności od zagranicznych kontrahentów przestaje być rzadkością, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie przeprowadzić całą procedurę. Dochodzenie niezapłaconych należności za granicą na własną rękę wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, ale także – z racji nieznajomości prawa i zasad obowiązujących w kraju dłużnika – często z niską skutecznością – wskazuje dyrektor polskiego oddziału Credendo.

Jego zdaniem, liczba umów ubezpieczenia należności będzie wzrastać, co jest związane z coraz większą zagraniczną ekspansją polskich przedsiębiorstw, nawiązywaniem relacji z zagranicznymi partnerami oraz inwestowaniem w międzynarodowe projekty.

– Taka polisa już sama w sobie minimalizuje ryzyko utraty należności. W przypadku ubezpieczenia z opcją dochodzenia długu to ubezpieczyciel pokrywa większą część kosztów związanych z windykacją, a w przypadku nieskuteczności całej procedury – wypłaca odszkodowanie – tłumaczy Paweł Pawlak.

Dyrektor Credendo przypomina, że jednym z warunków skutecznego dochodzenia windykacji jest szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały i niezwłoczne zgłoszenie zdarzenia ubezpieczeniowego do zakładu ubezpieczeń.

– Gdy otrzymamy informację o braku płatności, niezwłocznie podejmowane są pierwsze kroki – to znaczy wysyłane są wezwania do zapłaty w formie pisemnej oraz odbywa się telefoniczny kontakt z odbiorcą w celu ustalenia przyczyn braku zapłaty i możliwości uregulowania zobowiązania. Jeżeli ta forma, w krótkim okresie od 3 do 5 dni, nie przynosi pozytywnego rezultatu w postaci podjęcia rozmów z odbiorcą, rozpoczynamy etap windykacji bezpośredniej. W celu zwiększenia szansy na sukces w odzyskaniu długu konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań – mówi Iwona Dukowska, dyrektor działu likwidacji szkód Credendo Polska.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...