bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Oszuści ubezpieczeniowi

Oszuści ubezpieczeniowi

Dodano: 2022-04-04
Publikator: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Śledczy z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą sprawę dotyczącą wyłudzenia ponad 65 mln zł nienależnych prowizji ubezpieczeniowych.

Policjanci z Wydziału ds. walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali pięć osób w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie całej Polski. Podejrzani mężczyźni zawarli prawie 2,5 tys. fikcyjnych umów ubezpieczeniowych. Za powyższe otrzymali ponad 65 mln zł nienależnych prowizji ubezpieczeniowych. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat więzienia.                                                                                                                                      

Pięciu mieszkańców woj. śląskiego w wieku od 34 do 42 lat w okresie od maja 2012 r. do lutego 2015 r. zorganizowali i prowadzili proceder pośrednictwa przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie. Oferowali podpisanie bardzo korzystnych polis, które były powiązane z programem oszczędnościowym.

Nieuczciwi agenci wprowadzali w błąd osoby, które podpisywały wnioski. Oszuści udzielali informacji, według których podmioty przystępujące do ubezpieczenia nie będą miały początkowo obowiązku samodzielnego opłacania składek. Następnie, po kilku miesiącach, mogą bez konsekwencji odstąpić od umowy. Aby z tego skorzystać wystarczyło, by zachęcona została kolejna osoba do przystąpienia do ubezpieczenia. Oszuści sami opłacali pierwsze składaki. Wówczas wprowadzona w błąd firma wypłacała agentowi prowizję. Ponadto, oferowano drobne kwoty za samo podpisanie ubezpieczenia, a przy tym wystawiano fałszywe zaświadczenia o dochodach. Kwoty miesięcznych składek podpisanych umów wynosiły od 1 tys. do 5 tys. zł. Jednorazowo pozwalało to na wyłudzenie prowizji w wysokości 50 tys. zł.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...