bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Oskarżeni o greenwashing

Oskarżeni o greenwashing

Dodano: 2022-06-13

Wraz z ostatnim dniem maja kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji, prokuratury, Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) i urzędu nadzoru finansowego (BaFin), wkroczyło do biur Deutsche Banku i jego spółki zarządzającej aktywami DWS we Frankfurcie.

Powodem tego było oskarżenie o oszustwo inwestorów odnośnie projektów ekologicznych, czyli – „zielone mydlenie oczu”, „ekościemę”, a jeszcze inaczej – „zielone kłamstwo”. Natomiast w  rzeczywistości tych projektów w portfelu ofert nie było.

Prokuratura zarzuca firmie nieuzasadnione wywoływanie silnego wrażenia w prospektach inwestycji, które są przyjazne dla środowiska. Przykładem tego jest np. wskazanie na aspekt ochrony mórz i oceanów po to, by tym szczytnym pomysłem zachęcić i przyciągnąć potencjalnych inwestorów.

Warto zauważyć, że czynniki ekologiczny i społeczny, od jakiegoś już czasu są istotnym elementem strategii wielkich korporacji. Mają one świadomość odnośnie wrażliwości społeczeństwa, które, zwłaszcza w obliczu wojny, troszczą się o przyrodę. Popierają, np. rozwój odnawialnych źródeł energii oraz chcą uniezależnić się od kopalin. Czasem jednak, wpisane kryteriów ESG jako sztandarowych, jest wyłącznie pustym sloganem marketingowym.

W omawianej sprawie, po dokonaniu wstępnej analizy dokumentacji, prokuratura wskazała – „Badanie wykazało istnienie wystarczających rzeczowych dowodów, że wbrew danym z prospektów funduszy DWS, czynniki ESG zostały uwzględnione tylko w mniejszości inwestycji”.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...