bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Nowe rozporządzenia do PZP – jak wystawiać WADIA przetargowe?

Nowe rozporządzenia do PZP – jak wystawiać WADIA przetargowe?

Dodano: 2021-01-26

Zgodnie z art. 97 ust. 1 nowej ustawy PZP, zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Powyższy przepis ma zastosowanie do udzielania zamówień klasycznych, jak i sektorowych.

Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:

  1. pieniądzu;
  2. gwarancjach bankowych;
  3. gwarancjach ubezpieczeniowych;
  4. poręczeniach udzielanych przez kilka wyszczególnionych podmiotów.

Jednak najczęściej wadia wnoszone są w postaci gwarancji ubezpieczeniowych czy bankowych. Ze zdecydowaną przewagą gwarancji wystawionych przez ubezpieczycieli. O formie wadium zawsze decyduje wykonawca, czyli np. klient ubezpieczyciela czy banku.

Wadium w nowej PZP, podobnie jak dotychczas, należy wnieść przed upływem terminu składania ofert. A następnie trzeba je koniecznie i samodzielnie przedłużać, w razie wydłużenia okresu związania ofertą. A tu nowa PZP także dokonała rewolucji.

Jeżeli wadium jest wnoszone właśnie w formie np. gwarancji ubezpieczeniowej, istotnym jest zachowanie stosownych wymogów, jak i odpowiedniej postaci składania wadium. Dokumenty wadialne powinny dokładnie określać okoliczności, w których po stronie gwaranta lub poręczyciela powstaje obowiązek zapłaty. W nowych postepowaniach muszą one być zgodne z postanowieniami nowego Prawa zamówień publicznych – przede wszystkim art. 98 ust. 6. Ale istotne znaczenie mają także indywidualne wymagania poszczególnych zamawiających, niejednokrotnie postawione w dokumentach zamówienia (nowe pojęcie w PZP). Taka praktyka była uznawana przez dotychczasowe orzecznictwo KIO. W przypadku wadium w formie gwarancji, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał tej gwarancji w postaci elektronicznej. Wykonawca będzie więc musiał przekazać dokument wadialny, wytworzony w postaci elektronicznej przez gwaranta lub poręczyciela, do systemu elektronicznego, za pomocą którego składana jest oferta. Nowa PZP wyprowadza rewolucyjną zmianę w zakresie zwrotu takiego wadium przez zamawiającego.

Bezbłędnie wniesione wadium w przetargach jest o tyle istotne, że nadal jest dokumentem, którego nie da się uzupełnić ani poprawić. Zatem jeden błąd może kosztować miliony… To trochę robota sapera.

Czytelnicy beinsured.pl, mamy tu na myśli wielu ubezpieczycieli, w procedurach opartych na PZP występują w podwójnej roli. Często jako wykonawcy, ale prawie w każdym postępowaniu jakiś zakład ubezpieczeń jest wystawcą wadium. Dlatego warto zawczasu przyswoić, jak powinna wyglądać nowa gwarancji ubezpieczeniowa i bankowa, pod rządami nowego Prawa zamówień publicznych.


Od dwóch miesięcy obowiązuje w Polsce nowe Prawo zamówień publicznych. Ogłaszane są już pierwsze zamówienia w reżimie nowego PZP. Dla wykonawców to już ostatni moment, żeby poznać zmiany oraz zmienić przyzwyczajenia i praktyki w ubieganiu się o uzyskanie zamówienia. Z myślą o tych praktycznych problemach dla wykonawców stworzono dwudniowy warsztat, podczas którego eksperci opowiedzą, CO NOWA USTAWA ZMIENIIŁA W PRAKTYCE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Zapraszamy na dwudniowe szkolenie „Nowe PZP. Pierwsze praktyczne doświadczenia„, które odbędzie 9 i 10 marca br. Więcej informacji pod linkiem

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...