bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Mniej Europejczyków umiera na choroby serca

Mniej Europejczyków umiera na choroby serca

Dodano: 2016-05-05
Publikator: Eurostat

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2013 r. zmarło 1,1 mln obywateli Unii Europejskiej w wyniku zawału serca lub udaru mózgu. Choroby te wciąż są główną przyczyną zgonów w krajach członkowskich UE, chociaż ich liczba systematycznie spada.

Blisko co 5. zgon w 2013 r. nastąpił w wyniku udaru (433 tys. zgonów) lub zawału serca (644 tys. zgonów). Liczba ta jest jednak o 6,5 p.p. mniejsza niż w 2000 r.

Dla Polski dane te prezentują się podobnie. Śmierć z powodu zawału lub udaru poniosło 73 tys. osób, tj. co 5. zgon w 2013 r. nastąpił w wyniku ww. chorób. W 2013 r. co 10. zgon został spowodowany zawałem serca, a udar stanowił przyczynę 8,5 proc. wszystkich zgonów. W przypadku całej Unii Europejskie dane te przedstawiają się odpowiednio 12,9 proc. i 8,7 proc.  

Najgorzej jest na Litwie, gdzie co trzecia śmierć spowodowana była zawałem serca. Z kolei najlepiej pod tym względem wypadają Francuzi – tylko 6 na 100 osób zmarła z powodu ataku serca. W przypadku udarów najgorszą statystykę mają Bułgarzy – co piąty z nich umiera z tego powodu. W najlepszej pod tym względem Francji, tylko 5,7% zgonów spowodowanych jest udarem.

Z raportu organizacji European Heart Network and European Society of Cardiology wynika, że choroby układu krążenia i choroba niedokrwienna serca kosztują gospodarkę Unii Europejskiej ok. 250 mld euro rocznie, z czego połowa przypada na koszty opieki zdrowotnej, 30% na spadek produktywności chorych (spadek wydajności pracy, skrócenie czasu, etc.), a pozostałe 20% przypada na wydatki związane z opieką m. in. osób po udarach (rehabilitacja, opieka pielęgniarska).

Przeciętny obywatel UE ponosi ok. 500 euro kosztów rocznie związanych z leczeniem i zapobieganiem chorobom serca – w kwocie tej mieszczą się składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatki oraz prywatne wydatki na leczenie lub opiekę.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...