bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Minister Sprawiedliwości wydał wytyczne dla prokuratorów dot. przestępstw finansowych

Minister Sprawiedliwości wydał wytyczne dla prokuratorów dot. przestępstw finansowych

Dodano: 2016-08-18

Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro przekazał w rozmowie z PAP, że wydał prokuratorom wytyczne dotyczące ścigania przestępstw finansowych. Podkreślił przy tym, że „są afery większe niż Amber Gold, zarówno, gdy jako podstawę oceny przyjmujemy liczbę pokrzywdzonych, jak i sumy ukradzionych pieniędzy”.

Jak wskazał minister sprawiedliwości wytyczne dla prokuratorów powstały, aby zmobilizować ich do żądania wyższych i bardziej surowszych kar za przestępstwa finansowe. Wytyczne dotyczą nie tylko instytucji stosujących tzw. piramidy finansowe, jak w przypadku Amber Gold, ale także zakładów ubezpieczeń, które mają w ofertach polisolokaty, jak i inne podmioty korzystające z instrumentów finansowych mających na celu oszukanie klientów. 

„Żeby nigdy więcej nie dochodziło do takich nieprawidłowości, wydałem dla prokuratorów jasne wytyczne – wskazania – dotyczące ścigania przestępstw o charakterze finansowym. To rodzaj podręcznika czy też instrukcji obsługi, jak radzić sobie z tego rodzaju przestępstwami. Są one wyjątkowo perfidne, ponieważ oszuści – wykorzystując niewiedzę albo brak doświadczenia pokrzywdzonych – pozbawiają ich często dorobku całego życia” – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Zgodnie z wytycznymi, prokuratorzy będą zobligowani po otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do ustalenia w pierwszej kolejności skali oszustwa, w tym liczby pokrzywdzonych osób. O każdym zawiadomieniu mają być informowani koordynatorzy w Prokuraturach Regionalnych lub Prokuraturze Krajowej. Do zadań nowo powołanych koordynatorów będzie należeć nadzór nad działaniami innych instytucji walczących z przestępstwami finansowymi – organów skarbowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz wyspecjalizowanych organów policji i ABW. „Te instytucje są skuteczniejsze, gdy funkcjonują wspólnie, a nie każda osobno. O wszystkim musimy wiedzieć, by obraz sprawy był jasny i pełny” – wyjaśniał minister Ziobro.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...