bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Kryzys włoskiego sektora bankowego może objąć całą Europę

Kryzys włoskiego sektora bankowego może objąć całą Europę

Dodano: 2016-07-11

W wywiadzie dla Bloomberg Lorenzo Bini Smaghi, szef rady nadzorczej Societe Generale i były członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że kryzys sektora we Włoszech może spowodować negatywne konsekwencje dla całej Europy. 

We Włoszech odnotowano długi w sektorze bankowym o łącznej wartości sięgającej 360 mld euro. W związku z powyższym rząd podjął już pierwsze próby ratowania banków przed upadłością, szczególnie zagrożony jest jeden z najstarszych banków włoskich – Banca Monte dei Paschi di Siena.

Jednym ze sposobów stopowania kryzysu bankowego w Italii jest możliwość skorzystania z prawa do pomocy publicznej. Prawo miałoby zastosowanie w przypadku, gdy któryś z podmiotów z sektora bankowego nie przeszedłby stress testów. Obecnie trwają negocjacje z Europejskim Bankiem Centralnym w kwestii wprowadzenia tego i innych wyjątkowych działań mających na celu wsparcie słabej kondycji banków włoskich.

 – Wprowadziliśmy reguły wydawania publicznych pieniędzy. W sytuacji gdy na rynku istnieje zagrożenie kryzysem, trzeba oszacować, czy nie powinniśmy zawiesić niektórych z nich – powiedział Bloombergowi Bini Smaghi.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z opinią szefa rady nadzorczej Societe Generale. Klaus Regling, szef unijnego Funduszu Stabilizacyjnego wskazywał niedawno, że „pomimo trudnej sytuacji na rynku, ważne jest by chronić europejskie reguły bankowe, ustalone w ostatnich latach”.

Smaghi również stwierdził, że wobec nierentowności niektórych banków we Włoszech i Niemczech, nieunikniona będzie konsolidacja sektora w najbliższych latach.

– Europejski rynek bankowy stanął w obliczu ryzyka kryzysu systemowego, chyba że rząd zaakceptuje ideę wykorzystania pieniędzy podatników – powiedział Bini Smaghi. Podkreślił, że powinno to nastąpić najszybciej jak to jest możliwe.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...