bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Konflikt w pracy nie stanowi powodu rozwiązania umowy o pracę

Konflikt w pracy nie stanowi powodu rozwiązania umowy o pracę

Dodano: 2016-03-11
Publikator: Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 grudnia 2015 r. (sygn. akt III PK 39/15) orzekł, że główna księgowa, która udowodniła przed sądem, że przyczyną jej zwolnienia był konflikt z innym pracownikiem, a nie likwidacja stanowiska, może ubiegać się o odprawę.

Kobieta zatrudniona na stanowisku głównej księgowej weszła w konflikt z współpracownikiem – radcą prawnym. Kobieta zarzucała mu m.in. niewłaściwe rozliczanie delegacji. W ostateczności została jej wypowiedziana umowa o pracę. Za przyczynę zwolnienia uznano zmianę formy zatrudnienia głównego księgowego z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną z podmiotem gospodarczym. 

Kobieta uznała ten fakt za niezgodny z prawem i wniosła pozew do sądu I instancji, wskazując, że podany powód wypowiedzenia umowy był pozorny. Księgowa wnosiła o przyznanie 30 tys. zł odszkodowania od pracodawcy. Sąd orzekł, że likwidacja stanowiska pracy nie była jedyną i wyłączną przyczyną rozwiązania umowy. W toku postępowania sądowego ustalono, że pracodawca miał zastrzeżenia co do jakości wykonywanej  przez kobietę pracy, czego przyczynę stanowił konflikt z prawnikiem.

Zwolniona kobieta konsekwentnie domagała się prawa do odprawy. Wniosła odwołanie do sądu II instancji, ktory potwierdził orzeczenie sądu I instancji i oddalił żądanie kobiety.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten wydał orzeczenie, że termin „konflikt“ ma szerokie rozumienie i odwołuje się do źródła konfliktu, a także postaw osób zaangażowanych. Sąd stwierdził, że z zakresu konfliktu wynikałoby, że postawa księgowej była uprawniona. Wykazywała rzetelne wypełnianie swoich obowiązków. Zdaniem Sądu, powstały konflikt nie powinien powodować zerwania umowy o pracę. Istotne znaczenie ma brak wyraźnych uchybień w zachowaniu kobiety względem radcy prawnego w tym zakresie oraz kwestii pełnienia przez nią obowiązków. SN przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. 

 

Źródło: Artur Radwan, „Kłótnie w pracy nie pozbawią odprawy pracowniczej”, Dziennik Gazeta Prawna

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...