bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
KNF ujawniła zasady kontroli pośredników ubezpieczeniowych

KNF ujawniła zasady kontroli pośredników ubezpieczeniowych

Dodano: 2021-10-15

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował wykazy zagadnień mogących być przedmiotem kontroli odpowiednio brokera ubezpieczeniowego lub agenta ubezpieczeniowego oraz agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające, a także wykazy podstawowych materiałów dowodowych, których żądać może organ nadzoru w toku prowadzonej kontroli. UKNF ma nadzieję, że opracowane materiały pozwolą nie tylko na lepsze przygotowanie się pośredników ubezpieczeniowych do potencjalnych kontroli, ale także staną się pretekstem do przeglądu zasad i organizacji prowadzonej działalności dystrybucyjnej oraz wprowadzenia odpowiednich rozwiązań, służących zapewnieniu zgodności tej działalności z przepisami prawa. Materiały przygotowane przez organ nadzoru to szereg informacji, w których wskazuje się: obszary kontroli, zależność badania od indywidualnych cech pośrednika, charakter kontroli oraz wykazy dokumentów, które będą żądane w podziale na obszary działalności podlegających kontroli.

Obszary działalności agenta i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające, które podlegają kontroli, to przykładowo: zasady wynagradzania agenta i OFWCA; wypełnianie obowiązków szkoleniowych; wykonywanie obowiązków informacyjnych; dokonywanie analizy wymagań i potrzeb klienta;  przedstawianie klientowi obiektywnej informacji o produkcie ubezpieczeniowym.

Dokumenty żądane przez organ nadzoru w toku kontroli, odnośnie do kontrolowanych obszarów działalności, to m.in.: dowody potwierdzające przestrzeganie przez agenta i osoby, o których mowa w art. 19 ust. 3 udu, zakazów z ustawy; materiały informacyjne i marketingowe; zestawienie zawierające dane o wysokości przypisu składki oraz otrzymanej prowizji; zestawienie umów ubezpieczenia zawartych za pośrednictwem agenta zawierające wskazane przez KNF w wykazie dane; wzory APK; rejestr reklamacji; wykaz spraw sądowych z udziałem agenta.

Obszary działalności brokera ubezpieczeniowego, które podlegają kontroli, to przykładowo: zasady wynagradzania brokera i OFWCB; tworzenie produktów ubezpieczeniowych; wykonywanie obowiązków informacyjnych; dokonywanie analizy wymagań i potrzeb klienta; sporządzanie porady wraz z rekomendacją najwłaściwszej umowy.

Dokumenty żądane przez organ nadzoru w toku kontroli, odnośnie do kontrolowanych obszarów działalności, to m.in.: dowody potwierdzające spełnianie przez brokera i osoby zobowiązane wymogów, o których mowa w art. 34 ust. 4 udu; porozumienia kurtażowe; dokumentacja potwierdzająca organizację szkoleń; umowy zawarte przez brokera z zakładami ubezpieczeń, określające szczegółowe warunki współpracy i procedury określające pełnione przez brokera i zakład ubezpieczeń role w  tworzeniu i zatwierdzaniu produktu; procedury określające zasady dokonywania analizy ofert dostępnych na rynku oraz sporządzania porady wraz z rekomendacją najwłaściwszej umowy.

Rekomendacja CZTR:

Pośrednikom ubezpieczeniowym rekomendujemy pilne zapoznanie się z tekstem informacji UKNF w całości oraz przegląd zasad i organizacji prowadzonej działalności dystrybucyjnej oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, służących zapewnieniu zgodności tej działalności z przepisami prawa.

Kompletne informacje UKNF są dostępne pod adresem:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/posrednictwo_finansowe/rynek_ubezpieczen/Informacje_dotyczace_kontroli_posrednikow_ubezpieczeniowych

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...