bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
ESG, czyli środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny

ESG, czyli środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny

Dodano: 2022-12-13
Publikator: Informacja prasowa

ESG jest obecnie gorącym trendem w inwestowaniu, ponieważ coraz większa część portfeli zarówno inwestorów indywidualnych, jak i dużych instytucji jest przeznaczana na strategie zrównoważonego rozwoju.

W ciągu najbliższych lat ESG stanie się główną siłą napędową rynku. Do 2026 r. wartość aktywów ESG będzie rosła o prawie + 13 proc. rocznie, osiągając poziom 34 bln USD, podczas gdy wzrost całego rynku wyniesie tylko + 4,3 proc.

Ze względu jednak na ograniczoną ilość dostępnych danych, ESG spotkał się z krytyką dotyczącą:

  • potencjalnych konfliktów interesów;
  • wyników finansowych;
  • wymierności.

W opinii ekspertów, o ile pierwsze dwa punkty wydają się być wyolbrzymione – rozwiązywanie kompromisów jest istotą zarządzania, a w dłuższej perspektywie czynniki niefinansowe stają się istotne z finansowego punktu widzenia, o tyle problem dostępności informacji pozostaje aktualny.

Sytuacja jednak prawie na pewno powinna ulec poprawie np. ze względu na liczne nowe wymogi dotyczące ujawniania informacji.

Podczas gdy ocena postępu w zakresie środowiska naturalnego – „E” w ESG – jest możliwa w coraz większym stopniu, sytuacja jest trudniejsza w przypadku odpowiedzialności społecznej („S”) i ładu korporacyjnego („G”), zgodnie z wymogami nowej Dyrektywy w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD). Ocena wpływu wymaga bowiem nie tylko wiedzy o stanie obecnym, ale również o niezbędnych ścieżkach transformacji społecznej, które są zgodne z celami społecznymi.

Przypomnijmy, że wprowadzamy nowe podejście do tego wyzwania, które wykorzystują Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) przyjęte przez ONZ. Zmiana z ograniczonego nastawienia na transformację klimatyczną do włączenia wszystkich 17 SDG jako celów transformacji daje ostatecznie pełny obraz w zakresie ESG, otwierając drogę do sprawiedliwej transformacji.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...