bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Eksperci PIU podsumowują 2017 r. (cz. II)

Eksperci PIU podsumowują 2017 r. (cz. II)

Dodano: 2017-12-27
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Eksperci Polskiej Izby Ubezpieczeń na blogu instytucji podsumowują najistotniejsze wydarzenia branży ubezpieczeniowej 2017 r. oraz dzielą się swoimi prognozami dot. 2018 r.

„O jakości i niedomaganiu opieki zdrowotnej w Polsce mówi się od dawna, zwłaszcza w aspekcie wydłużających się kolejek do specjalistów i niektórych zabiegów. Konieczność reformy jest już paląca. Póki co rola ubezpieczeń prywatnych nie jest w systemie uregulowana. Być może jednak pogarszająca się sytuacja finansowa i niedobory kadrowe w publicznej OZ spowodują dalszy rozwój tego rynku. Liczymy oczywiście na to, że na forum publicznym pojawi się dyskusja o wsparciu ustawowym DUZ”, podkreśla Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Z kolei Renata Orzechowska, analityk Izby zajmująca się ubezpieczeniami OC, ochrony prawnej i turystycznymi, wskazała na nowe obowiązkowe ubezpieczenia OC, które weszły w życie w 2017 r. Należą do nich: OC pośrednika kredytu hipotecznego, OC kwalifikowanego dostawcy usług zaufania, OC firmy audytorskiej. Również uregulowano w rozporządzeniu minimalną sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC przewoźników kolejowych.

„W 2018 r. można spodziewać się nowych obowiązkowych ubezpieczeń OC. W Ministerstwie Cyfryzacji trwają pracę nad zmianą ustawy o usługach zaufania. W efekcie katalog ubezpieczeń obowiązkowych może rozszerzyć się o OC podmiotu odpowiedzialnego za system identyfikacji elektronicznej przyłączony do węzła krajowego. Trwają też prace legislacyjne nad ustawą wprowadzającą OC właściciela obiektu kosmicznego”, powiedziała specjalistka PIU.

Ponadto, jak zauważa Marcin Tarczyński, analityk PIU, jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych była publikacja raportu „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, opracowanego przez Izbę i Deloitte. Jego zdaniem, w 2018 roku należy się spodziewać prac nad regulacją zadośćuczynień. W opinii Tarczyńskiego, w przyszłym roku warto też przyglądać się ogólnej sytuacji na rynku OC ppm. i temu, czy uda się utrzymać na nim rentowność.

Natomiast Agnieszka Durska, odpowiedzialna za media społecznościowe, wyjaśnia, że w 2018 roku powstanie nowy serwis Izby, który będzie zawierał teksty poradnikowe o produktach ubezpieczeniowych.

Artykuły powiązane

Ułatwienie zawierania codziennych umów dzięki systemowi teleinformatycznemu – nowelizacja ustawy

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego systemu teleinformatycznego, który ma wspierać zawieranie i przechowywanie po...

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...