bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Dostęp do wiedzy w nowej PZP: jak i kiedy zdobyć protokół postępowania, jak i kiedy zdobyć oferty konkurencji?

Dostęp do wiedzy w nowej PZP: jak i kiedy zdobyć protokół postępowania, jak i kiedy zdobyć oferty konkurencji?

Dodano: 2021-03-05

Jednym z istotnych obowiązków zamawiającego w toku prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest sporządzanie protokołu tego postępowania. O ile dokument ten będzie prawidłowo i rzetelnie sporządzany przez zamawiającego, dla każdego wykonawcy może stanowić cenne źródło wiedzy i przydatnych informacji związanych z postępowaniem. Niestety przez wielu zamawiających obowiązek ten jest postrzegany jako udręka…

Informację o tym, jakie dane w nowym stanie prawnym musi zawierać protokół, znajdziemy w art. 72 i 73 nowej PZP. Uszczegółowienie tych regulacji zawarto w Rozporządzeniu w sprawie protokołów postępowania oraz dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamieszono tam również wzory protokołów dla każdego z trybów.

Zamawiający jest zobligowany uzupełniać protokół na bieżąco, a jego udostępnienie następuje niezwłocznie, na wniosek. W praktyce oznacza to, że każdy zainteresowany może zawnioskować o udostępnienie protokołu, na każdym etapie postępowania (również jeszcze np. przed terminem składania ofert). Zaś zamawiający ma obowiązek go niezwłocznie udostępnić w takim zakresie, w jakim powinien już być uzupełniony. Procedurę można powtarzać wielokrotnie, bo i treść protokołu zmienia się wraz z rozwojem postępowania.

W nowych protokołach muszą zostać zawarte informacje o:

  • szacowanej wartości zamówienia

Niestety zamawiający akurat tę sekcję może wypełnić już po otwarciu ofert, ale może się zdarzyć, że uda się pozyskać tę informację wcześniej.

  • osobach wykonujących czynności związane z przeprowadzeniem postępowania

Na pewno znajdą się tam informacje o osobach, które są członkami komisji przetargowej, ale nie tylko. Czynnością związaną z przygotowaniem postępowania będzie również np. sformułowanie odpowiedzi na zadane pytanie, wobec czego taka informacja również powinna się znaleźć w protokole.

  • ofertach, które wpłynęły w postępowaniu oraz o tych, które zostały odrzucone i przyczynach ich odrzucenia
  • wniesionych środkach ochrony prawnej

Wszystkie odwołania i przystąpienia zostaną odnotowane w protokole.

W odróżnieniu do dotychczasowej praktyki w protokole nie znajdziemy informacji o wystosowanych wezwaniach do uzupełnienia dokumentów, pełnomocnictw i wyjaśnień. W tym zakresie wzór protokołu zawarty w rozporządzeniu uległ uproszczeniu w stosunku od dotychczas stosowanego wzoru i nie zawiera tych informacji.

W ustawie Pzp oraz rozporządzeniu wskazano także, jakie dokumenty stanowią załączniki do protokołu. Są to oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania z wykonawcami, zawiadomienia, wnioski, dowód przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego. Załączniki do protokołu udostępnione zostaną wykonawcom na wniosek dopiero po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Zastrzeżenie to nie dotyczy jednak ofert – te zamawiający ma obowiązek udostępnić niezwłocznie po otwarciu ofert, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia otwarcia ofert. Wątpliwości budzi już jednak możliwość uzyskiwania np. uzupełnień czy wyjaśnień ofert, jeszcze przed wyborem oferty. Stara PZP na to nie pozwalała, a nowa… chyba celem ustawodawcy było szybsze „odtajnienie” tej korespondencji. Są różne głosy.

Rekomendacje CZTR:

Zachęcamy każdego z wykonawców do występowania o protokół postępowania na kilku etapach postępowania. Protokół daje wiedzę o wielu istotnych dla przygotowywania własnych czy oceny konkurencyjnych ofert danych. Protokół bardzo porządkuje też wiedzę o przetargu i np. o jego kolejnych „zwrotach akcji”.

Artykuły powiązane

Spotkanie z Polską Izbą Ubezpieczeń dotyczące projektu rekomendacji w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

3 kwietnia 2025 roku w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się rozmowy z przedstawicielami Polskiej Iz...

Problemy z e-Doręczeniami, a terminy podatkowe

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że o dochowaniu podatkowego terminu w systemie e-Doręczenia decyduje data...

Sąd: Dyscyplinarka za brak badań była nieuzasadniona

Sąd Rejonowy w Człuchowie (wyrok z 20 grudnia 2024 r., sygn. akt IV 471/24) uznał, że pracownica nie naruszyła pods...