bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i „Cyberbezpieczny Portfel”

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i „Cyberbezpieczny Portfel”

Dodano: 2022-07-29
Publikator: Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich przedstawia na swojej stronie kilka raportów. Oto niektóre z nich.

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – 50. Raport o dokumentach infoDOK

W II kwartale 2022 r. liczba zablokowanych prób wyłudzeń kredytów wyniosła 1,8 tys. Ich łączna kwota została oszacowana na 54,4 mln zł. W tym samym okresie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE ponad 37 tys. utraconych dokumentów tożsamości.

Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE widnieją ponad dwa miliony danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości. Liczba ta nie zmienia jednak ogólnej tendencji spadkowej w liczbie takich incydentów. Warto także wskazać na niewielką liczbę prób wyłudzeń na znaczące kwoty. Przytoczone oznacza kwoty przekraczające milion złotych (trzy przypadki) w omawianym czasie.

Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE stwierdził, że od początku publikacji znacząco wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów. Spadła natomiast liczba prób wyłudzeń kredytów, a stabilizacji uległy łączne kwoty, jakie próbowano wyłudzić. Jednocześnie koordynator zwrócił uwagę na kwestie, które wciąż wymagają większej rozwagi ze strony obywateli, gdyż – „nadal zdarzają się niestety elementarne błędy i bardzo niebezpieczne zachowania”. Jako przykład można wskazać sytuację dotyczącą kradzieży portfela z kartą płatniczą. Do karty użytkownik przyczepił kartkę z numerem PIN.

Raport Cyberbezpieczny Portfel 2022

Opublikowany przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Związek Banków Polskich raport „Cyberbezpieczny Portfel” wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków w cyberprzestrzeni cieszą się banki. Widoczna jest także coraz większa świadomość Polaków w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale wyzwaniem pozostaje ochrona przed dezinformacją. Od lat banki w Polsce postrzegane były jako liderzy w tym pierwszym obszarze. Raport wskazuje, że 55 proc. badanych uważa, iż stosują one najwyższe standardy i czują się względnie spokojni o bezpieczeństwo swoich oszczędności. Ponadto dane odzwierciedliły widoczną tendencję wzrostową w korzystaniu z usług bankowych i załatwianiu spraw urzędowych przez internet.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...