bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa

Dodano: 2020-03-10

Po wielu próbach, mniej lub bardziej trafnych, zdefiniowania pojęcia chmury obliczeniowej, głównie w technologicznej literaturze przedmiotu, chmura doczekała się swojej legalnej definicji w akcie prawnym. Zgodnie z art. 4 pkt 19 dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego, wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii Europejskiej jest nią:

„Usługa cyfrowa umożliwiającą dostęp do skalowalnego i elastycznego zbioru zasobów obliczeniowych do wspólnego wykorzystywania”.

Dyrektywa została wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która w załączniku nr 2 do ustawy również posługuje się analogiczną definicją o treści:

„Usługa umożliwiającą dostęp do skalowalnego i elastycznego zbioru zasobów obliczeniowych do wspólnego wykorzystywania przez wielu użytkowników”

Zgodzić się jednak możemy, że obie definicje te nie jest zbyt czytelne dla niewprawionego oka i laikowi niewiele mówi o istocie tego pojęcia. 

Artykuły powiązane

Ułatwienie zawierania codziennych umów dzięki systemowi teleinformatycznemu – nowelizacja ustawy

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego systemu teleinformatycznego, który ma wspierać zawieranie i przechowywanie po...

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...