bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Bezpieczna i spokojna jazda może się opłacać

Bezpieczna i spokojna jazda może się opłacać

Dodano: 2017-11-23

Systemy telematyczne to stosowana w wielu krajach Europy zachodniej technologia umożliwiająca obserwację samochodu dzięki modułowi GPS. W Polsce rozwiązanie to wykorzystywane jest na razie przez dwa towarzystwa ubezpieczeń.

Aplikacja monitorująca styl jazdy  – bo o niej mowa – to narzędzie umożliwiające obniżenie składki kierowcom, którzy po pierwsze zezwolą na monitoring swojego stylu jazdy, a po drugie jeżdżą bezpiecznie.

Idea wdrażania rozwiązań telematycznych wydaje się prosta: kierowca jeździ spokojniej i rozważniej co ogranicza ryzyko wypadku czy stłuczki, a więc ubezpieczyciel może obniżyć wielkość wypłacanych odszkodowań.

A jakie są korzyści? Wydaje się, że ogromne ponieważ kierowca dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, ale dodatkowo oszczędza na kosztach ubezpieczenia.

W Polsce rozwiązanie to wykorzystywane jest na razie przez dwa towarzystwa ubezpieczeń:

  • YU!, który sprzedaje polisy pod własną marką, ale jednocześnie kooperuje z towarzystwem Ergo Hestia, które odpowiada za ryzyko ubezpieczeniowe. YU!, analizując dane z aplikacji Yanosik, określa, na ile indywidualny styl jazdy kierowcy jest spokojny i rozważny, a następnie oferuje tańsze polisy OC tym, którzy zasłużyli. Co ważne, nagroda nie jest oddalona w czasie, ponieważ zniżkę na polisę kierowca otrzymuje od razu.

Jak to wygląda w praktyce i czy się opłaca?

Cechą charakterystyczną naszej oferty jest to, że klient jest zapraszany do ubezpieczenia tylko wtedy, kiedy jego profil umożliwia zaproponowanie atrakcyjnej ceny polisy – wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Witold Jaworski, twórca YU!. – Liczba kierowców objętych ofertą stale rośnie. Obecnie wynosi około 120 tys. – dodaje.

Wysokość polisy komunikacyjnej po obniżce wynosi nawet o 50 proc. mniej niż w porównaniu do stawek obowiązujących na rynku.

  • Link4 – druga z firm wykorzystująca system telematyczny –  współdziała z NaviExpert czyli dostawcą nawigacji. W przypadku tego rozwiązania zniżka przysługuje kierowcy dopiero na koniec okresu ubezpieczenia. Inaczej mówiąc tylko spokojna i rozważna jazda kierowcy przełoży się na cenę ubezpieczenia.

Podsumowując, w YU! niższą cenę ubezpieczenia OC otrzyma tylko kierowca, który jeździ bezpiecznie, natomiast ten sam kierowca w Link4 może otrzymać nagrodę.W przypadku obydwu firm do korzystania z takich systemów niezbędne jest posiadanie smartfona, na którym kierowcy instalują aplikację.

W 2018 r. można spodziewać się szerszej oferty monitorowania stylu jazdy na rynku polskim. Rozwiązania telematyczne, umożliwiające obniżenie składki ubezpieczenia, zamierza wprowadzić Compensa oraz PZU.

Artykuły powiązane

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...

Rosnące zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi – podsumowanie roku 2024

W 2024 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne aż 2,3 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 35,3% w p...

939 miliardów złotych w ubezpieczeniach – przedsiębiorcy szukają ochrony przed ryzykiem

W 2024 roku polskie firmy ubezpieczyły swoje obroty handlowe na kwotę przekraczającą 939 miliardów złotych. Choć przych...