bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Dodano: 2017-06-26
Publikator: Rządowe Centrum Legislacji

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Obejmują one kwestie takie jak: ubezpieczenie OC agentów i brokerów, sprawozdawczość brokerską, rejestr pośredników, egzamin dla brokerów i agentów. Projekt ustawy uwzględniający uwagi zgłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji jest obecnie rozpatrywany przez Stały Komitet Rady Ministrów.

W serwisie RCL zostało opublikowane 9 projektów rozporządzeń ministra finansów i rozwoju:

  • w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń oraz czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji (art. 21 ust. 6)
  • w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i gwarancji ubezpieczeniowej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (art. 22 ust. 14)
  • w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej (art. 30 ust. 4)
  • w sprawie wykazu dokumentów dołączanych do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej (art. 36 ust. 12)
  • w sprawie egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (art. 42 ust. 7)
  • w sprawie prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz sposobu udostępniania informacji z tego rejestru (art. 54 ust. 10)
  • w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające (art. 56 ust. 4)
  • w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych i brokerów reasekuracyjnych (art. 63 ust. 4)
  • w sprawie sprawozdania z działalności brokerskiej (art. 83 ust. 3)

W przypadku ubezpieczenia OC (lub gwarancji ubezpieczeń) z tytułu wykonywania czynności agencyjnych lub brokerskich, rozporządzenie reguluje minimalną sumę gwarancyjną, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, na poziomie 1.250 tys. euro w odniesieniu do jednego zdarzenia i 1.850 tys. euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem ws. sprawozdania z działalności brokerskiej, brokerzy będą zobowiązani przedstawiać w sprawozdaniu dane dot. członków zarządu, udziałowców i akcjonariuszy oraz osób wykonujących czynności brokerskie i innych pracowników, odbytych szkoleń przez brokerów czy nadesłanych skarg. Ponadto, sprawozdanie powinno zawierać podstawowe informacje finansowe oraz sprawy formalne, obejmujące wykonywane czynności i współpracę z innymi podmiotami. Do projektu rozporządzenia zostały dołączone wzory formularzy sprawozdania.

Z dokumentami można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod linkiem.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...