Jest propozycja KE: stosowanie IDD przesunięte na 1 października 2018 r.

Dodano: 22-12-2017
Publikator: Komisja Europejska

Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie terminu stosowania Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD) o siedem miesięcy, tj. na dzień 1 października 2018 r.

Jak wskazała KE w propozycji nowelizacji Dyrektywy, powodem przesunięcia są trudności związane z dostosowaniem się do nowych regulacji, zauważalne zwłaszcza u dystrybutorów reprezentujących małe spółki. Państwa członkowskie UE w dalszym ciągu zostają zobowiązane do transpozycji przepisów IDD do krajowych ustaw do dnia 23 lutego 2018 r.

Komisja zadecydowała również o przesunięciu daty stosowania dwóch rozporządzeń delegowanych do Dyrektywy na dzień 1 października 2018 r., przy czym tak jak w przypadku IDD państwa członkowskie UE są zobowiązane do przyjęcia w krajowym porządku prawnym przepisów zawartych w tych rozporządzeniach do dnia 23 lutego 2018 r.  

Nowy termin obowiązywania IDD musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE, co nastąpi w zwykłej procedurze ustawodawczej, w trybie przyspieszonym.  

Propozycje Komisji Europejskiej dot. zmian w Dyrektywie są dostępne na portalu beinsured.pl oraz stronie KE, pod linkiem.

Temat przedłużenia terminu stosowania IDD był poruszony w pierwszym odcinku #BeInObiektywnie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania i subskrybowania kanału beinsured na YouTubie

wstecz