Prezes UOKiK zapowiedział dalsze prace nad obniżeniem opłat likwidacyjnych

Dodano: 02-09-2016

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marek Niechciał był gościem audycji „Salon polityczny Trójki i Dziennika Gazety Prawnej” emitowanej na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. W trakcie rozmowy Prezes UOKiK odniósł się do tematu tzw. polisolokat.

Wizyta Marka Niechciała w studiu radiowej „Trójki” odbyła się z okazji publikacji pierwszego istotnego poglądu w sprawie zmiany oprocentowania kredytu udzielanego w obcej walucie przez mBank. Prezes przypomniał, że jest to tylko jeden z wielu problemów, z którymi borykają się frankowicze. „Można powiedzieć, że klienci zaskarżyli tylko zepsute światła, podczas gdy w samochodzie nie działa cały silnik. My zatem odnosimy się jedynie do świateł.” – powiedział Marek Niechciał w rozmowie z red. Pawłem Sołtysem. Ponadto, Prezes UOKiK wskazał, że rozwiązanie problemu kredytów we frankach szwajcarskich leży w sugestii Prezydenta. Podkreślił także, że pomoc udzielana posiadaczom kredytów w obcej walucie nie może przyczynić się do problemów banków z wypłacalnością.

„Musimy odnaleźć się w konkretnej, zastanej sytuacji. Posłużę się przykładem. Dachy na wsiach w dużej mierze pokryte są eternitem. Gdy dowiedziano się o szkodliwości tego materiału, trzeba było temu zaradzić. Oczywiście teraz wiemy, że można było używać blachodachówki, jednak to nie czas, żeby się nad tym zastanawiać. Równie dobrze można powiedzieć, że 10 lat temu można było zakazać takich kredytów, zwłaszcza że wiedzieliśmy o doświadczeniach ze świata. Mamy jednak inną rzeczywistość. Jesteśmy na etapie oczyszczania Polski z eternitu” – skomentował gość radiowej „Trójki”.

Pytany o polisolaty wskazał, że Urząd jest na dobrej drodze do uzyskania porozumienia. Wskazał przy tym na istnienie trzech problemów: misselling, koszt wycofania, wartość jednostek uczestnictwa, z których najwięcej kontrowersji budzi misseling jako zachowanie sprzeczne z dobrymi obyczajami. W kwestii kosztów wycofania, przypomniał o sukcesie Urzędu, czyli podpisanych porozumieniach z zakładami ubezpieczeń w sprawie zmniejszenia opłat likwidacyjnych części umów ubezpieczenia z UFK. Obecnie, jak powiedział Prezes UOKiK, wspólnie z PIU zabiega o rozszerzenie zmniejszenia wysokości opłat likwidacyjnych na cały portfel umów ubezpieczenia na życie z UFK. Ambicją Marka Niechciała jest, aby prace nad projektem zakończyć jeszcze w tym roku. Jak wskazał, pierwszych propozycji rozwiązania problemu kosztów wycofania polisolokat można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu. Podkreślił, że w dalszej części prac będą uczestniczyć organy nadzoru ubezpieczeniowego, gdyż tak jak w przypadku banków, nowe regulacje nie mogą doprowadzić do kłopotów finansowych spółek. „Negocjujemy też, czy rozszerzać działania tylko na obecny portfel, czy na pojedyncze przypadki wykupionych polis.” – powiedział w rozmowie.

wstecz