Porozumienia z UOKiK w sprawie obniżek opłat likwidacyjnych mogą być zawarte w przyszłym tygodniu

Dodano: 15-12-2016

Portal Forsal.pl przekazał, że w przyszłym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpisze porozumienia z 17 zakładami ubezpieczeń. Przedmiotem porozumień będzie obniżenie opłat likwidacyjnych w pozostałych umowach ubezpieczenia na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, których do tej pory nie objęły porozumienia z UOKiKiem. Z danych portalu wynika, że umowy mają zostać podpisane w środę (21 grudnia 2016 r.).

- Wszystko wskazuje na to, że porozumienie podpiszemy w przyszłym tygodniu. Ubezpieczyciele zapowiadają, że zdążą ze wszystkimi procedurami wewnętrznymi i zgodami – przekazał Prezes UOKiK Marek Niechciał portalowi Forsal.pl. Dodał, że do podpisania porozumień brakuje jeszcze opinii Komisji Nadzoru Finansowego z badania wpływu obniżki opłat likwidacyjnych wszystkich UFK na kondycję finansową zakładów ubezpieczeń.

Szacuje się, że te porozumienia będą dotyczyć ok. 1,4 mln umów ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym.

Marek Niechciał pomysł rozszerzenia porozumień w sprawie obniżki opłat likwidacyjnych z produktów ubezpieczeniowych z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym zaprezentował we wrześniu br. podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. Mówił wtedy, że jeśli ugody nie zostaną podjęte do końca roku, należy rozpocząć działania legislacyjne mające na celu regulację tej kwestii.

W okresie od II poł 2015 r. do I kw. 2016 Urząd zawarł ugody w sprawie obniżenia opłat likwidacyjnych z 17 zakładami ubezpieczeń. Porozumienia te obejmowały umowy ubezpieczenia na życie z UFK zawarte w okresie od 2013 r. W sumie ugody dotyczyły ok. 600 tys. produktów z ok. 2 mln sprzedanych. Teraz Urząd chce, aby niższe stawki opłat likwidacyjnych obowiązywały w całym portfelu ubezpieczeń z UFK.

W dniu 8 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów, Prokuratury Krajowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego, Komisji Nadzoru Finansowego. Rozmowy toczyły się wokół tematu „polisolokat”.

- Jestem porażony tymi informacjami. Odsłania się ogromna patologia, która przez wiele lat funkcjonowała. Musimy pomóc obywatelom, którzy są bezbronni wobec trików stosowanych w takich umowach – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, który zaproponował powołanie przy Ministerstwie Sprawiedliwości grupy roboczej, która zajmie się tym „problem” posiadaczy polis ubezpieczeniowych z funduszem inwestycyjnym.

wstecz