ESG, czyli środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny

ESG jest obecnie gorącym trendem w inwestowaniu, ponieważ coraz większa część portfeli zarówno inwestorów indywidualnych, jak i dużych instytucji jest przeznaczana na strategie zrównoważonego rozwoju.

...
Czytaj więcej

Co nowego w świecie internetowych platform handlowych?

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona przepisy polskiego prawa do wytycznych z dyrektywy Omnibus. W nowelizacji znalazły się także zmiany istotne dla sektora e-commerce.

...
Czytaj więcej

Kiedy odbędzie się najbliższy egzamin brokerski?

Komisja ogłosiła, że najbliższy egzamin dla kandydatów na brokerów ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych zostanie przeprowadzony 7 lutego 2023 r.

...
Czytaj więcej

Niezasadne wpisanie danych do Centralnej Bazy Danych – Bankowego rejestru tzw. rejestru niesolidnych dłużników

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną RF w sprawie oddalonego powództwa klienta dotyczącego naruszenia jego dóbr osobistych.

...
Czytaj więcej

Ustawa o Systemie Informacji Finansowej jako nowe źródło danych dla organów ścigania

Sejm przyjął ustawę o Systemie Informacji Finansowej (SInF). Wdraża ona do polskich przepisów unijne regulacje z dyrektywy w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

...
Czytaj więcej

Walka z terroryzmem w sieci, czyli o nadchodzącej nowelizacji

Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Agencji Wywiadu.

...
Czytaj więcej

Kolejny projekt znaczących zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego

Projekt wprowadzający zmiany w Kodeksie Postępowania Cywilnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wpłynął do Sejmu w dniu 27 września 2022 r.

...
Czytaj więcej

Zagraniczne inwestycje polskich firm

Ośrodek analityczny SpotData przygotował raport pt. „Polski biznes za granicą. Jak polskie firmy prowadzą ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej”.

...
Czytaj więcej

Za i przeciw, czyli o Centralnej Informacji Emerytalnej

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) jest przede wszystkim platformą z wiadomościami na temat przyszłej emerytury oraz zgromadzonych dotychczas środków. Ma być dostępna poprzez stronę intrernetową oraz aplikację mObywatel.

...
Czytaj więcej

Podpis kwalifikowany na selfie?

Signius – platforma do zdalnego podpisywania dokumentów – wprowadza unikatową na polskim rynku technologię. O czym mowa?

...
Czytaj więcej

Mastercard i Caritas wspólnie dla edukacji i rozwoju ukraińskich dzieci

Mastercard Center for Inclusive Growth współpracuje z globalną organizacją pomocową Caritas. Działania mają na celu wsparcie dobrostanu dzieci, które musiały opuścić Ukrainę.

...
Czytaj więcej

Uwaga na RODO i klauzule niedozwolone, czyli regulamin sklepu internetowego

Podmiot sprzedający za pośrednictwem internetu ma obowiązek przygotować oraz udostępnić klientom regulamin sklepu internetowego.

...
Czytaj więcej

Kampania Mosznowładcy, czyli „Zrób TO dla JAJ”!

Bieżący rok będzie dla kampanii Mosznowładcy wyjątkowy, ponieważ jest to pierwsza edycja prowadzona pod nową nazwą, choć nadal w duchu międzynarodowego ruchu zapoczątkowanego w 2004 r. w Australii.

...
Czytaj więcej

Współpraca z Brazylią w zakresie zwalczania oszustw podatkowych

20 września br. została podpisana Umowa pomiędzy Polską a Brazylią. Dotyczy ona eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania wraz z Protokołem do tej Umowy.

...
Czytaj więcej

Czy dane przechowywane w ramach Krajowego Systemu e-Faktur są bezpieczne?

Ministerstwo Finansów (MF) podkreśla, że Krajowy System e-Faktur (KSeF) działa prawidłowo. Jest on na bieżąco monitorowany przez MF, a dane zawarte w fakturach są bezpieczne.

...
Czytaj więcej

Powierzenie przetwarzania danych należy udokumentować

UODO nałożył administracyjną karę pieniężną w kwocie 2,5 tys. zł na Sułkowicki Ośrodek Kultury.

...
Czytaj więcej

Oszuści podszywający się pod rządowy portal biznes.gov.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (CSIRT NASK) ostrzega przed kampanią e-mailową, która naśladuje wiadomości przychodzące z serwisu biznes.gov.pl.

...
Czytaj więcej

Tajemnice prawnie chronione a ocena kandydatów na sędziów

Nie jest jasne, w jaki sposób powinny być chronione dane osobowe oraz tajemnice prawnie chronione, które są zawarte w aktach spraw prowadzonych przez kandydatów na sędziów podczas procedury powoływania tych ostatnich.

...
Czytaj więcej

O księgowej, która wyłudziła niemal 150 tysięcy złotych

W czasie pandemii, w ramach rządowej tarczy pomocowej, „kreatywna” księgowa wyłudziła ok. 145 tys. zł. Prokuratura przygotowała akt oskarżenia.

...
Czytaj więcej

Lichwiarskie odsetki

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty, który dotyczył umowy pożyczki obwarowanej lichwiarskim oprocentowaniem.

...
Czytaj więcej

Oszustwo na „akcje spółki Orlen”

Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach czytamy o kolejnej metodzie oszustów.

...
Czytaj więcej

Co osiem godzin nowość legislacyjna w Polsce!

W naszym państwie regularnie rośnie liczba uchwalanych rocznie przepisów.

...
Czytaj więcej

Odszkodowania z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19

Od powstania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych upłynęło pół roku. Przez ten czas Rzecznik Praw Pacjenta wydał łącznie 370 decyzji i przyznał w sumie 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19.

...
Czytaj więcej

Branża IT a ubezpieczenia

Kontraktor IT jest podwykonawcą działającym dla innej, większej firmy IT lub bezpośrednio dla firm z różnych branż. Odpowiada za określony zakres, np. tworząc oprogramowanie, integrując je lub testując pracę innych.

...
Czytaj więcej

33-letnia kobieta oszukana na pracownika banku

Mieszkanka gminy Gniezno została oszukana przez oszusta podającego się za pracownika miejscowego banku. Po wykonaniu telefonu przestępcy nakłonili poszkodowaną do podania loginu i hasła do konta bankowego. Kobieta straciła 40 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Sierpniowy komentarz gospodarczy

Obserwujemy coraz większą nieprzewidywalność procesów gospodarczych na świecie. Wciąż silny rynek pracy pozwala jednak oczekiwać, że nadchodzące spowolnienie gospodarcze na świecie Polska przejdzie raczej łagodnie.

...
Czytaj więcej

Czy zabiegać o tańsze części do naprawy samochodu?

SN ma rozstrzygnąć, w jakim zakresie posiadacz samochodu powinien współdziałać z zakładem ubezpieczeń. Przytoczone w kontekście korzystania z rabatów oraz ulg na części do naprawy samochodu.

...
Czytaj więcej

Odwołanie od mandatu

Wielu z nas z pewnością przekonało się o tym, jak nietrudno jest otrzymać „prezent” pod postacią mandatu za wykroczenie drogowe. W sytuacji, gdy służby bezpieczeństwa podczas nakładania kary myliły się, można od mandatu złożyć odwołanie.

...
Czytaj więcej

Śmierć ubezpieczonego na skutek wypadku przy pracy

Czy śmierć ubezpieczonego w pracy była wypadkiem przy pracy czy też wynikiem udaru krwotocznego mózgu?

...
Czytaj więcej

Ochrona w sytuacji upadku firmy deweloperskiej

Za cel długofalowy ustawodawca postawił sobie zwiększenie zaufania do branży deweloperskiej, która z uwagi na uwarunkowania rynkowe m.in. niemal całkowity brak budownictwa społecznego, odpowiada za większość rynku mieszkaniowego w Polsce.

...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać oszustwom internetowym?

Działalność oszustów internetowych nasiliła się w dobie postępującej cyfryzacji. Przyjmuje ona formy od łatwo rozpoznawalnych SMS-ów aż po „wyrafinowane” włamania na skrzynki.

...
Czytaj więcej

ESG – czy to tylko moda?

Koncepcja ESG zakłada, że celem firmy nie powinien być wyłącznie osobisty interes ekonomiczny.

...
Czytaj więcej

Kolejna kara dla GGK

Główny Geodeta Kraju otrzymał od prezesa UODO trzecią karę administracyjną. Wysokość kary wyniosła 60 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Mniej wypadków polskich kierowców na zagranicznych drogach

Kolejny już rok z rzędu, liczba kolizji powstałych z winy kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi na zagranicznych drogach, spada. Równocześnie, w minionym roku, wzrosła liczba szkód z winy polskich kierowców bez ważnego OC.

...
Czytaj więcej

Nowa marka Poczty Polskiej

W Biuletynie Urzędu Patentowego podano informację, ze Poczta Polska zastrzegła nazwę i logo Provana Finanse.

...
Czytaj więcej

Wartość gotówki w obiegu – nowe dane NBP

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące wartości gotówki w obiegu. Wynika z nich, że końcem czerwca gotówka miała wartość 379 mld zł. Kwartał wcześniej – końcem marca – wartość banknotów i monet na rynku miała wartość 389 mld zł.

...
Czytaj więcej

Skarga nadzwyczajna Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej pacjentki, która ze względu na zagrożenie życia wezwała karetkę pogotowia.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenia kojarzą nam się przede wszystkim z ochroną zdrowia, życia, nieruchomości czy samochodu. Nie od dziś wiadomo jednak, że towarzystwa ubezpieczeń reagują na zmieniającą się sytuację makroekonomiczną.

...
Czytaj więcej

Obowiązkowe e-faktury jednak od 2024 roku!

Wcześniejsze, głośne zapowiedzi Ministerstwa Finansów o wprowadzeniu systemu obowiązkowych e-faktur w Polsce od stycznia 2023 r., zostały zweryfikowane przez Radę Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Pacjent, Rzecznik Praw Pacjenta i prawo

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) wykorzystuje swoje uprawnienia, które pozwalają na wytyczanie powództwa na rzecz pacjentów. Przyłącza się także do toczących się postępowań cywilnych.

...
Czytaj więcej

Ubankowienie Polaków

Bank Światowy opublikował właśnie raport dotyczący popularności usług finansowych. Wyczytać w nim można, że Polska dogania najbardziej rozwinięte kraje.

...
Czytaj więcej

Czy specustawa regulująca waloryzację wynagrodzeń wykonawców w zamówieniach publicznych jest coraz bliżej?

Praktycznie od samego początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie branża budowlana głośno informuje o licznych problemach związanych z realizacją kontraktów na roboty budowlane.

...
Czytaj więcej

Fałszywe opinie w sieci a Dyrektywa Omnibus

Prezes UOKiK po raz kolejny stawił czoła spółkom naruszającym prawa konsumentów. Podmioty oferowały usługi w postaci tworzenia pozytywnych opinii dotyczących produktów, wprowadzających konsumentów w błąd.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje UZP dotyczące analizy potrzeb i wymagań w postępowaniach na wyroby medyczne

UZP przy współpracy z przedstawicielami branży medycznej opracował wstępny projekt rekomendacji dotyczących Analizy potrzeb i wymagań zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę lub dzierżawę wyrobów medycznych.

...
Czytaj więcej

Smishing, spoofing i nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

15 czerwca br. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Walka z cyberprzestępcami

Rząd zamierza podjąć próbę walki z cyberprzestępcami. Rozpoczęły się bowiem prace nad nową ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe - objawy, przyczyny i zmiany w prawie dotyczące możliwości otrzymania zwolnienia lekarskiego

Definicja wypalenia zawodowego jest znana co najmniej od początku XX wieku. Na stałe do słownika wprowadziła go Christina Maslach wraz ze swoją trójwymiarową teorią wypalenia.

...
Czytaj więcej

Oskarżeni o greenwashing

Wraz z ostatnim dniem maja kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji, prokuratury, Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) i urzędu nadzoru finansowego (BaFin), wkroczyło do biur Deutsche Banku i jego spółki zarządzającej aktywami DWS we Frankfurcie.

...
Czytaj więcej

Raport NIK dotyczący zakupów aparatury medycznej

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z przeprowadzonej kontroli: „Zakup i wykorzystanie wysokospecjalistycznej aparatury medycznej w podmiotach leczniczych”.

...
Czytaj więcej

Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz zmiany w PPK

Uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zostały zmienione ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.

...
Czytaj więcej

Czy kontrakty mogą być inteligentne? Tak, jeśli wykorzystują technologię blockchain

Wyobraź sobie, że potrzebujesz szybko sprowadzić określony towar. W internecie znajdujesz informację, że dysponuje nim firma, której nie znasz. Nie masz więc pewności, czy otrzymasz towar, gdy zapłacisz cenę.

...
Czytaj więcej

Umowa leasingu – odbierz sprzęt nawet w ciągu roku od momentu podpisania umowy

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) udostępnia swoim klientom możliwość zawierania umów leasingu. Oczekiwanie na pojazdy, maszyny czy urządzenia może trwać nawet 360 dni.

...
Czytaj więcej

Hakerzy na Linkedin

Wzrasta liczba ataków, które wykorzystują platformy stworzone do kontaktów zawodowo-biznesowych.

...
Czytaj więcej

Ważne zmiany w kodeksie cywilnym – przedawnienie

Przed nami bardzo istotne zmiany w Kodeksie cywilnym. W dniu 27 grudnia 2021 r. Prezydent podpisał nowelizację przepisów Kodeksu cywilnego (dalej: Nowelizacja).

...
Czytaj więcej

Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.

...
Czytaj więcej

Organy publiczne dostrzegają potrzebę waloryzacji wynagrodzeń wykonawców

Praktycznie od samego początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, branża budowlana szeroko wskazuje na liczne problemy związane z realizacją kontraktów na roboty budowlane.

...
Czytaj więcej

Projekt nowej ustawy regulującej tzw. SPAM

Z tego Legal Flasha dowiedzą się Państwo o projekcie nowej ustawy regulującej tzw. SPAM.

...
Czytaj więcej

Wdrożenie Omnibus zwiększy ochronę konsumentów m.in. e-commerce

Implementacja dyrektywy do polskiego porządku prawnego jest jeszcze na etapie prac legislacyjnych, ale już dziś można stwierdzić, że zmiany będą miały znaczący wpływ na relacje przedsiębiorców z konsumentami, przede wszystkim w branży e-commerce.

...
Czytaj więcej

Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych – sporo wątpliwości i niewiadomych, a projektu ustawy nadal nie ma

W jednym z marcowych wydań Legal Flash informowaliśmy Państwa o przekazaniu do konsultacji rynkowych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii Zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.

...
Czytaj więcej

Aktualizacja w sprawie wyroku TSUE dot. tajemnicy przedsiębiorstwa

TSUE nadal rozpatruje wniosek złożony przez polską KIO w trybie prejudycjalnym. Przypominając, we wniosku KIO przedstawiła siedem istotnych zagadnień, w przypadku których odpowiedzi, z pewnością będą przełomowe dla praktyki orzeczniczej KIO.

...
Czytaj więcej

Nowa ustawa o wyrobach medycznych weszła w życie

W dniu 26 maja 2022 r. weszła w życie nowa ustawa o wyrobach medycznych z dnia 7 kwietnia 2022 r. Od tego dnia wszyscy uczestnicy rynku związanego z obrotem tymi wyrobami muszą już obligatoryjnie stosować się do nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

Kryptowalutowi oszuści

Policja apeluje o rozsądek podczas podejmowania wszelkich decyzji finansowych. Tym razem ofiarą naciągaczy padł młody mężczyzna, który chciał pomnożyć swoje oszczędności, a stracił przy tym prawie 280 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Cybersquatting i inne sposoby naruszania prawa do domeny internetowej

Zjawisko naruszenia prawa do znaków towarowych może przybrać formę naruszenia prawa do domeny internetowej. W zależności od sposobu rejestracji domeny internetowej można wyróżnić: cybersquatting, typosquatting oraz domain grabbing.

...
Czytaj więcej

OBOWIĄZKI INFORMACYJNE – A „LASY PŁACZĄ”

Od kilku lat (przede wszystkim od wejścia w życie RODO) mamy do czynienia z dość idiotyczną, ale wymaganą prawem sytuacją, kiedy każdy, kto komukolwiek udostępnia swoje dane, jest uszczęśliwiany mniej lub bardziej rozbudowanymi klauzulami informacyjnymi.

...
Czytaj więcej

Jak NIE chronić danych osobowych?

Najpewniej czują się osoby w wieku 18-34 lat. Pomimo jednak przekonania o wiedzy, właśnie to grono najczęściej popełnia błędy np. w postaci udostępniania osobom trzecim loginów i haseł.

...
Czytaj więcej

Elektromobilność – limity udziałów

W poprzednim artykule dotyczącym elektromobilności informowaliśmy, że od 1 stycznia 2022 obowiązują określone w art. 68 ust. o elektromobilności i paliwach alternatywnych limity udziału pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów samochodowych.

...
Czytaj więcej

Niewypłacalność firm w 2022 r.

Analitycy i ekonomiści Allianz Trade wskazują, że w br. liczba niewypłacalnych firm na świecie zwiększy się o +10 proc, a w 2023 r. o kolejne +14 proc. Oznacza to osiągnięcie poziomu sprzed pandemii.

...
Czytaj więcej

Stan zagrożenia epidemicznego a praca zdalna

W dniu 16 maja 2022 r. w Polsce został odwołany stan epidemii i wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Będzie on obowiązywał do odwołania. Czy ma to znaczenie dla pracy zdalnej, a jeżeli tak, to jakie?

...
Czytaj więcej

Wsparcie finansowe dla fundacji

Fundacja „Twarze depresji” dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu od  Nationale-Nederlanden uruchomiła program bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy.

...
Czytaj więcej

Pomachaj dłonią albo uśmiechnij się, by zapłacić

Mastercard rozpoczyna pilotażowy program odnośnie nowych metod płatności.

...
Czytaj więcej

Sejf zagrożony grabieżą przez morskich piratów

Oszust, przedstawiając się jako dyrektor firmy zajmującej się żeglugą, wyłudził od 70-letniej kobiety 170 tys. zł. Statek mężczyzny został rzekomo napadnięty przez piratów, w związku z czym „biznesmen” poprosił kobietę o pomoc przy odbiorze paczki.

...
Czytaj więcej

Nowa ustawa o wyrobach medycznych już opublikowana

W dniu 9 maja 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nową ustawę o wyrobach medycznych (ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r.) Wchodzi ona w życie z dniem 26 maja 2022 r.

...
Czytaj więcej

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiej skargi na Dyrektywę 2019/790

W wyroku z dnia 26 kwietnia 2022 r. (C-401/190) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oddalił skargę Polski.

...
Czytaj więcej

Straż Graniczna na monecie kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego

NBP emituje nową srebrną monetę kolekcjonerską „30. rocznica powołania Straży Granicznej”.

...
Czytaj więcej

Fakturatka

Fakturatka jest usługą finansowania zakupów dla firm. Warunkiem skorzystania z niej jest otrzymanie od dostawcy faktury płatniczej przelewem.

...
Czytaj więcej

Proces stakingu

Staking to proces zarabiania na utrzymywaniu w portfelu określonych krypto aktywów przez określony czas. Ten właśnie proces do swojej oferty dodała Bitpanda, platforma inwestycji cyfrowych.

...
Czytaj więcej

Upadłość Open Finance

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych ogłosił upadłość Open Finance. Ponadto wyznaczono syndyka – Pawła Andrzeja Głodka.

...
Czytaj więcej

W jaki sposób zabezpieczyć swoje dane?

Choć świadomość Polaków na temat konieczności stosowania zabezpieczeń swoich danych na smartfonach i komputerach jest obecnie dość duża, to jednak nadal jedna czwarta przyznaje, że nie stosuje w tym zakresie żadnych środków.

...
Czytaj więcej

Historia leczenia psychiatrycznego w dłoniach ABW

ABW żąda od lekarzy psychiatrów kopii pełnej historii leczenia psychiatrycznego na potrzeby – jak twierdzi – postępowań w sprawie dostępu do informacji niejawnych.

...
Czytaj więcej

Pakiety medyczne dla mikroprzedsiębiorców

Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą rachunek w Banku Pekao i korzystają z Pekao24 dla firm, PZU przygotowało specjalną ofertę pakietów medycznych.

...
Czytaj więcej

System e-doręczeń w Polsce

W październiku zeszłego roku weszła w życie ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

...
Czytaj więcej

Czym jest krajowy system e-Faktur?

Temat e-Faktur poruszaliśmy już niejednokrotnie. Dla przypomnienia, nie piszemy o jakichkolwiek fakturach w formie elektronicznej, ale konkretnie o ustrukturyzowanych fakturach elektronicznych.

...
Czytaj więcej

Wsparcie Grupy EBI dla zielonej i cyfrowej transformacji Polski

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w 2022 r. będzie nadal wspierała zieloną i cyfrową transformację naszego państwa.

...
Czytaj więcej

Porozumienie Deloitte i BIK

Deloitte i BIK podpisały porozumienie o współpracy.

...
Czytaj więcej

e-podpis w aplikacjach biznesowych

Ze względu na to, że rynek aplikacji mobilnych prężnie się rozwija, SIGNIUS S.A. nawiązał współpracę z DomData, by zaprezentować ofertę e-podpisów.

...
Czytaj więcej

KNF na tropie kantoronline.pl

Spółce TNN Finance będącej operatorem serwisu kantoronline.pl zakazano wykonywania działalności jako małej instytucji płatniczej.

...
Czytaj więcej

Wprowadzanie konsumentów w błąd

Prezes UOKiK nakazał spółce Obligacje Społeczne usunąć ze swoich stron informacje, które sugerują, że jej oferta dotyczy obligacji.

...
Czytaj więcej

„Pieniądze. To normalne”.

Alior Bank wraz z influencerami zachęca do szczerej rozmowy na temat finansów.

...
Czytaj więcej

Nadchodzi czas e-Faktur

Kwestię ustrukturyzowanych faktur elektronicznych poruszaliśmy już kilkukrotnie. Informowaliśmy, czym są ustrukturyzowane faktury elektroniczne i w jaki sposób związane są z zamówieniami publicznymi.

...
Czytaj więcej

Inicjatywa Banku BNP Paribas i PCK

BNP wraz z PCK zorganizował szkolenie dotyczące pierwszej pomocy.

...
Czytaj więcej

Uwaga na oszustwa! – „na Urząd Patentowy”

Przedsiębiorco! Dostałeś w ostatnim czasie pismo, którego nadawcą był Urząd Patentowy RP? Strzeż się! Bardzo prawdopodobne, że była to próba wyłudzenia pieniędzy.

...
Czytaj więcej

Skarga KSSIP na decyzję UODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się z argumentacją UODO co do decyzji nakładającej administracyjną karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł na KSSIP w związku z naruszeniem ochrony danych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia inteligentnych domów

Vienna Insurance Group (VIG) oraz firma Gropyus, działająca w obszarze technologii i nieruchomości, podpisały umowę o współpracę.

...
Czytaj więcej

Pomoc dla przedsiębiorców

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) proponują rozwiązania finansowe dla polskich firm. Oferują także wspieranie przedsiębiorstw w działalności na międzynarodowych rynkach.

...
Czytaj więcej

Wyrok NSA w sprawie zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców

Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w wyroku z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie I GSK 1316/21 wypowiedział się w temacie zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Co z dublowaniem danych?

Do TSUE wpłynęło następujące pytanie – czy przechowywanie równolegle w innej bazie tych samych danych jest zgodne z ograniczeniem celu?

...
Czytaj więcej

Jagiełło założycielem nowego banku

Kilka tygodni temu w Urzędzie Patentowym została zastrzeżona nazwa hydro BANK.

...
Czytaj więcej

Wykorzystanie tożsamości osób powszechnie znanych i rozpoznawalnych lub podszywanie się pod inne podmioty

Do popełnienia przestępstwa, o którym mowa w tytule, zostaje wykorzystany obecny spadek wartości waluty krajowej. Oszuści bowiem wychodzą z ofertą inwestycji w kryptoaktywa lub na rynku FOREX.

...
Czytaj więcej

Zysk Grupy BOŚ

W 2021 r. Grupa BOŚ osiągnęła zysk netto w kwocie ponad 47 mln zł. Co ciekawe, rok wcześniej bank odnotował straty netto w kwocie prawie 307 mln zł.

...
Czytaj więcej

Najnowsza opinia UZP dotycząca zmian w umowach zamówieniowych – czy będzie łatwiej?

Obecne uwarunkowania gospodarcze oraz geopolityczne prowadzą do sytuacji, w których wykonawcy często wahają się czy składać ofertę w postępowaniu, a także czy będą w stanie zrealizować zamówienie na warunkach zawartych w ofercie.

...
Czytaj więcej

Sprzedaż kredytów dla mikroprzedsiębiorców w lutym 2022 r.

W lutym 2022 r. w porównaniu do lutego 2021 r. banki udzieliły, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, mniej kredytów mikrofirmom.

...
Czytaj więcej

System bankowy w czasach wojny

System bankowy w Polsce jest odporny na zamieszanie, które pojawiło się ze względu na agresję Rosji wobec Ukrainy.

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wydał decyzję zgodnie z którą Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych wypłaci 45 tys. zł. pacjentowi, u którego zdiagnozowano zespół Guillain-Barré.

...
Czytaj więcej

Unijne legislacje w zderzeniu z globalnymi wyzwaniami

Wydarzenia ostatnich lat i miesięcy – epidemia Covid-19 oraz wybuch wojny w Ukrainie – pokazują bardzo wyraźnie, że regulacje unijne zupełnie nie są przystosowane do otaczającej nas rzeczywistości.

...
Czytaj więcej

Prężny rozwój biznesu Grupy PZU

W ubiegłym roku Grupa PZU ogłosiła strategię „Potencjał i wzrost” na lata 2021-2024. W krótkim czasie ubezpieczyciel wdrożył wiele zapowiedzianych wcześniej działań w kluczowych obszarach.

...
Czytaj więcej

Maciej Brzozowski nowym wiceprezesem PKO BP

Decyzją Rady Nadzorczej PKO, 25 marca na do zarządu banku dołączył Maciej Brzozowski. Objął on stanowisko wiceprezesa.

...
Czytaj więcej

Prawa własności intelektualnej w Rosji w cieniu wojny

W odpowiedzi na zachodnie sankcje Rosja podjęła działania mające na celu ograniczenia autorskich praw majątkowych oraz praw własności przemysłowej. Kwestia dotyczy praw przysługujących zagranicznym podmiotom na terytorium Federacji.

...
Czytaj więcej

Certyfikacja wykonawców - nowe narzędzie ujednolicenia i profesjonalizacji rynku zamówień publicznych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do konsultacji publicznych Zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych. Nowo projektowany mechanizm ma być rozwiązaniem fakultatywnym.

...
Czytaj więcej

Wyniki Generali w 2021 roku

Grupa Generali opublikowała wyniki za 2021 roku. Wynik operacyjny grupy wyniósł 5,9 mld EUR i był on najwyższy w historii.

...
Czytaj więcej

Kontrola na obecność środków działających podobnie do alkoholu - poradnik

Pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości lub na obecność narkotyków jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

...
Czytaj więcej

Fake newsy – prawne narzędzia walki

Wybuch wojny w Ukrainie i związane z tym próby rozpowszechniania w sieci fałszywych informacji przez stronę rosyjską oraz jej stronników zdeterminował liderów państw i społeczność internetową do bardziej zdecydowanej walki z fake newsami.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2021 roku z MAK Ubezpieczenia

Za nami rok 2021. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich kolejny pandemiczny rok. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Wojciecha Semmerlinga, z MAK Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Spodziewany ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący tajemnicy przedsiębiorstwa

Na 16 marca 2022 r. wyznaczono termin rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustalenia co powinno stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa w procedurze o udzielenie zamówienia publicznego.

...
Czytaj więcej

Pracodawco i pracowniku - szykuje się rewolucja w kodeksie pracy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów został wskazany na II kwartał 2022 r.

...
Czytaj więcej

Rekordowa kara PUODO dla administratora

Z tego Legal Flasha dowiedzą się Państwo o rekordowej karze, którą nałożył PUODO na administratora za naruszenie ochrony danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Nowe możliwości eksportowe dla polskich firm

KUKE i grupa Alstom podpisały strategiczne porozumienie otwierające nowe możliwości eksportowe dla polskich firm.

...
Czytaj więcej

Ryzyka ograniczenia wolności słowa w internecie pod pozorem ochrony wolności słowa

Przedsiębiorcy i eksperci ostrzegają przed przyjęciem proponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych, nazywanej „Lex Facebook”.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2021 roku z Prudential

Za nami rok 2021. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich kolejny pandemiczny rok. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Jarosława Bartkiewicza, prezesa Prudential.

...
Czytaj więcej

Elektromobilność – nowe problemy zamawiających i wykonawców

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2021 r. poz.110) obowiązuje od 2018 r.

...
Czytaj więcej

Trzeci stopień alarmowy (CHARLIE-CRP) dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni

W związku z groźbą ataku terrorystycznego na systemy informatyczne państwa premier wprowadził trzeci stopień alarmowy dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP). To najwyższy wprowadzony do tej pory stopień alarmowy w Polsce.

...
Czytaj więcej

Kilka słów o tworzeniu NFT z perspektywy prawa własności intelektualnej

Non-fungible token, czyli w NFT lub token niewymienialny jest coraz powszechniej postrzegany jako nowe źródło dochodów twórców. Z drugiej strony łatwość tworzenia NFT powoduje, że bardzo często to nie podmioty uprawnione zarabiają na tokenach.

...
Czytaj więcej

Brak współpracy z organem nadzorczym

UODO nałożył na spółkę Pactum Poland administracyjną karę pieniężną. Powodem ukarania firmy był brak współpracy z organem nadzorczym, polegający na niezapewnieniu dostępu do danych osobowych i innych informacji niezbędnych do realizacji zadań organu.

...
Czytaj więcej

Kilka słów o nabyciu NFT z perspektywy prawa autorskiego

Non-fungible token, czyli w skrócie NFT lub token niewymienialny jest coraz częściej używany na rynku sztuki, a już niedługo - także w rzeczywistości rozszerzonej. Tymczasem status NFT z punktu widzenia prawa autorskiego nie jest uregulowany.

...
Czytaj więcej

Czy wiesz, że…

bodźcem do powstania prywatnych zakładów ubezpieczeń były wielkie pożary, a w szczególności jeden. W 1666 r. miał miejsce wielki pożar w Londynie. Zdarzenie to doprowadziło do zmian prawnych związanych z ubezpieczeniami. Ich rozwój stał się sprawą pilną.

...
Czytaj więcej

Szkolenia zawodowe OFWCA/OFWCB wg KNF

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przewiduje obowiązek szkoleniowy dla różnych kategorii podmiotów wykonujących dystrybucję ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Komisja ds. zarządzania ryzykiem

Polska Izba Ubezpieczeń utworzyła Komisję ds. zarządzania ryzykiem. Jej członkami mogą być osoby nadzorujące funkcję zarządzania ryzykiem ze wszystkich zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Propozycja sektora IT: dokumentowa forma zawierania umów o przeniesienie praw autorskich

Fundacja Startup Poland wysłała do resortu kultury propozycję nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przewidującą możliwość zawierania umów o przenoszenie praw autorskich w formie dokumentowej, a nie jak dotychczas w formie pisemnej.

...
Czytaj więcej

18 milinów złotych z nienależnych prowizji

Do sądu trafił skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała szeregu oszustw na szkodę ubezpieczycieli. Grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

...
Czytaj więcej

Podpis biometryczny w branży leasingowej

Santander Leasing poinformował o wdrożeniu możliwości zawierania umów leasingu z wykorzystaniem podpisu biometrycznego. Rozwiązanie zostało oparte na dostarczonym przez Asseco Data Systems rozwiązaniu SignaturiX firmy Xtension.

...
Czytaj więcej

Ryzyka czyhające w intenecie

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina o kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

...
Czytaj więcej

Anna Gołąbek i Mariusz Czajka w zarządach Towarzystw SALTUS

Zarządy SALTUS TUW i SALTUS TU Życie SA pierwszego stycznia bieżącego roku powiększyły się o dwóch członków: Annę Gołąbek i Mariusza Czajkę.

...
Czytaj więcej

Czy wiesz, że…

do 2015 roku przy ulicy J. Dunajewskiego 3 w Krakowie znajdowało się jedyne na świecie Muzeum Ubezpieczeń. Założona w 1987 roku instytucja przedstawiała ponad dwustuletnią historię istnienia i działalności polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2021 roku z KUKE

Za nami rok 2021. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich kolejny pandemiczny rok. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Janusza Władyczaka, prezesa KUKE.

...
Czytaj więcej

Czym są ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych?

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie produkcją energii we własnym zakresie. Wg raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej końcem maja 2021 w Polsce było 566 523 prosumentów energii odnawialnej produkujących energię elektryczną we własnych instalacjach OZE.

...
Czytaj więcej

Ugody dla klientów z hipotetycznymi kredytami walutowymi

31 stycznia Bank Ochrony Środowiska wystartował z Programem Ugód dla swoich klientów z nieopłaconymi kredytami zaciągniętymi w walutach obcych. Program realizowany jest na zasadach zaproponowanych przez Przewodniczącego KNF.

...
Czytaj więcej

Jednogłośna zgoda KNF dla Iwony Dudy

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zgodziła się, by Iwona Duda zajęła stanowisko prezesa zarządu PKO Banku Polskiego.

...
Czytaj więcej

General Motors z ubezpieczeniem uzależnionym od stylu jazdy

Amerykański koncern motoryzacyjny zaoferuje telematyczną ofertę komunikacyjną. Inicjatywa skierowana jest do posiadaczy aut wyprodukowanych przez koncern motoryzacyjny.

...
Czytaj więcej

Wpływ pandemii COVID-19 na wzrost świadomości konsumentów w zakresie korzystania z ubezpieczeń turystycznych

W dniu 24 stycznia 2022 r. EIOPA opublikował raport na temat trendów konsumenckich w 2021 r. W raporcie zaobserwowano wpływ pandemii COVID-19 na wzrost świadomości konsumentów w zakresie korzystania z ubezpieczeń turystycznych.

...
Czytaj więcej

Kosmiczne ubezpieczenia

Od 2012 roku trwają prace nad krajowym prawem kosmicznym. Eksperci mają nadzieję, że w tym roku ukaże się pierwsza Polska ustawa o działalności kosmicznej. Wiąże się to z potrzebą upowszechnienia ubezpieczeń w sektorze kosmicznym.

...
Czytaj więcej

Prawie 3,7 mln Polaków z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na koniec III kwartału 2021 r. Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 760 mln zł. Jest to wzrost o blisko 15 proc. w stosunku do roku wcześniejszego.

...
Czytaj więcej

Framing – czym jest i kiedy stanowi publiczne udostępnianie utworu?

W 2021 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości (UE), który w sposób jednoznaczny przesądził, jak powinien być oceniany framing pod kątem prawa autorskiego (wyrok z 9 marca 2021 r. 392/19 VG Bild-Kunst przeciwko Stiftung Preußischer Kulturbesitz).

...
Czytaj więcej

Globalne Badanie Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeniami

Aon po raz siódmy od 2007 roku przeprowadził „Globalne Badanie Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeniami”. Wzięło w nim udział 2344 respondentów z 60 krajów.

...
Czytaj więcej

OC i AC. Jaki będzie 2022 rok?

Na podejście ubezpieczycieli do oferowanych polis w nadchodzącym roku wpłynie wiele tegorocznych zjawisk takich jak: zmiany w prawie, czynniki makroekonomiczne i pogodowe. 

...
Czytaj więcej

Nowy gracz na rynku ubezpieczeń

Trzecia najpopularniejsza porównywarka cen ubezpieczeń – Punkta – połączyła siły z siecią BIK Serwis. Dzięki temu stała się ona ogólnopolską agencją ubezpieczeniową, łączącą działania online i offline.

...
Czytaj więcej

Były prezes PZU stanie na czele spółki Eurocash

Od 1 stycznia Paweł Surówka obejmie stanowisko prezesa Eurocashu. W latach 2017-2020 był on prezesem PZU.

...
Czytaj więcej

Kto jest ważniejszy w toku postępowania? Strony czy zastępca procesowy?

Często w trakcie trwania procesu sądowego może nasuwać się pytanie, dla kogo w zasadzie ten proces jest? Osoby najbardziej zainteresowane bardzo często są pomijane i niezauważane.

...
Czytaj więcej

Współpraca Billenium i PWPW

Firma Billennium i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, operator eDO APP, zawarły umowę współpracy. Dzięki niej, w ramach platformy Microsoft Teams użytkownicy mogą potwierdzać swoją tożsamość oraz składać podpisy elektroniczne.

...
Czytaj więcej

Współpraca PGNiG Obrót Detaliczny z ubezpieczycielem Polski Gaz TUW

Ponad 30 tys. osób kupiło ubezpieczenie ochrony prawnej oferowane za pośrednictwem PGNiG Obrót Detaliczny. Spowodowało to, że przedsiębiorstwo postanowiło rozszerzyć zakres współpracy z ubezpieczycielem Polski Gaz TUW.

...
Czytaj więcej

Wakat na stanowisku Rzecznika Finansowego

Na wniosek Piotra Nowaka, ministra rozwoju i technologii, prezes Rady Ministrów powołał Mariusza Goleckiego na stanowisko podsekretarza stanu w MRiT. Nominacja obowiązuje od 7 grudnia.

...
Czytaj więcej

UFG uregulował blisko 70 proc. zobowiązań firmy Gefion

Duńska firma ubezpieczeniowa Gefion działała w Polsce na zasadzie swobody świadczenia usług. Oferowała przede wszystkim polisy komunikacyjne. W czerwcu sąd w Kopenhadze ogłosił jej upadłość. Zaspokajanie roszczeń z tytułu OC ppm. przejął UFG.

...
Czytaj więcej

Nowi członkowie Komisji Rewizyjnej PIU

W trakcie ostatniego Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń, które odbyło się 29 listopada, przeprowadzono wybory uzupełniające do Komisji Rewizyjnej. Nowymi członkami zostali Witold Janusz i Piotr Zadrożny.

...
Czytaj więcej

Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego to dokument przygotowany w 2021 roku przez Radę ds. obrotu gotówkowego przy zarządzie Narodowego Banku Polskiego.

...
Czytaj więcej

Allianz zakończył proces przejęcia spółek Avivy

30 listopada Allianz zakończył proces przejęcia spółek Avivy. Tego też dnia, na stanowisku prezesa Avivy, Adama Uszpolewicza zastąpiła Jolanta Karny.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele zmniejszają wielkość cyberochrony o połowę

Spowodowane pandemią i pracą zdalną nasilenie ataków wymuszających doprowadziło do tego, iż ubezpieczyciele zmniejszają o połowę wielkość cyberochrony. Cyberprzestępcy coraz częściej atakują metodą ransomware.

...
Czytaj więcej

Warta wprowadza ubezpieczenie D&O

Wraz z początkiem nowego roku Warta wprowadzi do swojej oferty ubezpieczenie odpowiedzialności członków władz (D&O).

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza system płatności za ubezpieczenia majątkowe

PZU udostępnia swoim klientom wyjątkowe rozwiązanie na polskim rynku ubezpieczeń majątkowych. Od teraz klienci ubezpieczyciela będą mogli zapłacić za wszystkie swoje polisy jednym wspólnym przelewem.

...
Czytaj więcej

Polska dołączyła do Europejskiej Inicjatywy Płatności (EPI)

9 listopada bieżącego roku Polska przyjęła oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Płatności (EPI). Inicjatywę poparły również państwa takie jak Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.

...
Czytaj więcej

Płatności samochodem

Visa i koncern motoryzacyjny Daimler Mobility zawarły współpracę. Dzięki niej, od wiosny 2022 roku klienci Mercedes-Benz w Europie będą mogli zapłacić za towary i usługi w samochodzie, przy użyciu odcisku palca.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska z kamizelką bezpieczeństwa dla swoich klientów

Europ Assistance wprowadza do swojej oferty usługę zdalnej opieki kardiologicznej. W ramach inicjatywy, klienci ubezpieczyciela będą mieli możliwość skorzystania z kamizelki Comarch CardioVest, urządzenia do długoterminowego rejestrowania zapisu EKG.

...
Czytaj więcej

Sejm uchwalił nowelizację zaostrzającą kary dla kierowców

Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym, która ma na celu zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Wprowadzone zmiany dotyczyć będą m.in. wysokości mandatów za przekroczenie prędkości oraz punktów karnych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Banku Pekao

Tomasz Kubiak, wiceprezes zarządu Pekao S. A., z dniem 4 listopada złożył rezygnacje ze stanowiska. Nadzór nad Pionem Finansowym ma zostać powierzony wiceprezesowi Pawłowi Strączyńskiemu.

...
Czytaj więcej

Obowiązki pracodawcy w zakresie pracy zdalnej

Pracodawca wysyłając lub pozwalając pracownikowi na wykonywanie pracy zdalnie, będzie musiał liczyć się z ciążącymi na nim nowymi obowiązkami.

...
Czytaj więcej

Czy prawnik może znać się na wszystkim?

Czy ginekologa pytamy dlaczego boli nas ucho? Czy programistę prosimy o podłączenie drukarki sieciowej? Czy do św. Floriana zwracamy się o bezpieczną podróż? Dlaczego więc od prawnika wymagamy znajomości całego prawa?

...
Czytaj więcej

Raport NBP o obrocie gotówkowym w 2020 roku

Narodowy Bank Polski opublikował: „Raport o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 roku”. Twórcy dokumentu sporo uwagi poświęcili wpływowi, jaki na zachowania konsumentów miała pandemia.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska i Unext dla klientów wefox

W ofercie niemieckiego insurtecha Wefox pojawiły się nowe produkty: pakiety assistance przygotowane przez Europ Assistance Polska we współpracy z Unextem, partnerem insurtechu.

...
Czytaj więcej

Prezes PKO BP złożył rezygnacje ze stanowiska

Jan Emeryk Rościszewski zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP. Bank potwierdził tę informację w oficjalnym komunikacie. Powodu nie podano.

...
Czytaj więcej

„Czas na ochronę sygnalistów” - badanie EY

Niebawem w życie wejdzie Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów. W związku z tym, koncern EY, przeprowadził wśród polskich spółek, które od 17 grudnia bieżącego roku, będą podlegały jej wymogom badanie: „Czas na ochronę sygnalistów”.

...
Czytaj więcej

Rekord transakcji BLIKiem

Jak poinformował operator systemu Blik, 8 października padł rekord liczby transakcji zleconych przez użytkowników. Liczba operacji w ciągu jednej doby przekroczyła 3 mln.

...
Czytaj więcej

Które argumenty przekonują klientów? Sztuczna inteligencja analizuje rozmowy w call center Link4

Link4 wdrożyło narzędzie, które analizuje m. in. emocje pojawiające się podczas rozmowy klienta z pracownikiem call center. Rozwiązanie ma pomóc ubezpieczycielowi zdecydować, co powinien poprawić w ścieżce sprzedaży.

...
Czytaj więcej

Czy pandemia sprawiła, że Polacy oszczędzają więcej?

Rok temu 70 proc. Polaków twierdziło, że finansami zarządza lepiej niż przed pandemią, 47 proc. deklarowało, że oszczędza więcej. O kwestie związne z zarządzaniem budżetem w tym roku, ponownie zapytał Bank Credit Agricole. Co się okazało?

...
Czytaj więcej

e-faktury będą miały szerszy zasięg!

Postępująca elektronizacja wpływa niemal na każdy element naszego życia. Zmiany dotyczą także systemu podatkowego i obrotu fakturami. Jak kilkukrotnie informowaliśmy, sposób wystawiania i przekazywania faktur zmienia się też w zamówieniach publicznych.

...
Czytaj więcej

PZU prezentuje kompendium wiedzy – „Masz wpływ na swoje życie”

PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie przygotował kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i finansowej „Masz wpływ na swoje zdrowie”. Patronat nad wydawnictwem objęło Ministerstwo Zdrowia.

...
Czytaj więcej

Dokumenty przedmiotowe według KIO

W najnowszym orzecznictwie KIO wskazuje między innymi, że o tym, czy mamy do czynienia z przedmiotowym środkiem dowodowym decyduje funkcja, jaką dany dokument ma pełnić w postępowaniu oraz jego treść.

...
Czytaj więcej

Wiener posadzi 1000 drzew w ramach akcji „Polisa dla Ziemi”

Z okazji Dnia bez drukarki, który przypada 5 października, Wiener posadzi po dwa drzewa za każdą zakupioną w ten dzień polisę. Ubezpieczyciel poinformował, iż łącznie zamierza posadzić nawet 1000.

...
Czytaj więcej

Ochrony konsumentów w skargach nadzwyczajnych ciąg dalszy

Konsumenci dostali sądowy nakaz zapłaty 200 tys. franków szwajcarskich za niespłacony kredyt, zgodnie z wyciągiem z ksiąg bankowych. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę nadzwyczajną na ich korzyść.

...
Czytaj więcej

Nowela ustawy o usługach płatniczych z podpisem Prezydenta 

Prezydent Andrzej Duda, we wtorek 28 września, podpisał ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy, głównie sprzedawcy, nie będą mogli odmówić przyjmowania płatności gotówkowych.

...
Czytaj więcej

Stanowisko PIU do projektu rozporządzenia Green Bonds Standards

8 lipca bieżącego roku KE opublikowała GBS, czyli projekt w sprawie unijnych zielonych obligacji. Dotyczy on dobrowolnego standardu ekologicznych obligacji, który może być używany przez przedsiębiorstwa emitujące obligacje oraz władze publiczne.

...
Czytaj więcej

Roboty Boston Dynamics i ubezpieczenia

Amerykański ubezpieczyciel Farmers Insurance, zamierza wykorzystywać zdalnie kontrolowanego robota, przygotowanego przez Boston Dynamics, do zadań związanych z likwidacją szkód.

...
Czytaj więcej

Projekt dyrektywy nowelizującej dyrektywę Wypłacalność II

22 września br. Komisja Europejska przyjęła kompleksowy przegląd dyrektywy Wypłacalność II. Głównym celem tego działania jest zapewnienie, aby ubezpieczyciele i reasekuratorzy prowadzący działalność w UE nadal wspierali priorytety polityczne UE.

...
Czytaj więcej

Ofiary nieautoryzowanych transakcji i interwencja Rzecznika Finansowego

Interwencje Rzecznika Finansowego w sprawie utraty środków przez klientów banków w wyniku nieautoryzowanych transakcji zdarzają się coraz częściej.

...
Czytaj więcej

Centra danych

Podczas pandemii branża IT odegrała kluczową rolę w powstrzymywaniu światowej gospodarki przed potencjalnym upadkiem. Znaczenie branży stale rośnie.

...
Czytaj więcej

Kiedy praca zza granicy jest legalna?

Nikogo już nie dziwi wykonywana przez pracowników praca w formie zdalnej, która stała się codziennością. Niemniej, na pracodawcy ciążą szczególne obowiązki, których musi on dopełnić godząc się na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej zza granicy.

...
Czytaj więcej

PIU edukuje najmłodszych o zagrożeniach na drodze

20 września obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Ubezpieczeniach. Zbiega się on z obchodzonym w kilku krajach europejskich Światowym Dniem Dziecka. Rusza także inicjatywa „Razem dla bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym”, do której dołączyła PIU.

...
Czytaj więcej

Krzysztof Blinowski w zarządzie ING Usługi dla Biznesu

Rada Nadzorcza ING Usługi dla Biznesu S. A., 20 września, powołała Krzysztofa Blinowskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Spółki.

...
Czytaj więcej

Webinarium - praca zdalna za granicą

W ramach projektu "ZDALNIE CZYLI LEGALNIE" chcemy zaprosić Państwa na szkolenie online. Podczas szkolenia omówimy najbardziej istotne zagadnienia dotyczące pracy zdalnej za granicą.

...
Czytaj więcej

Zdalne otwieranie konta w mBanku

mBank umożliwia zakładanie konta bez wychodzenia z domu. Wykorzystując e-dowód i aplikację eDO App lub za pomocą doradcy klienci mogą uruchomić konto.

...
Czytaj więcej

PZU podpisało Porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

PZU przystąpiło do „Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Projekt został zainicjowany przez Ministra Klimatu i Środowiska 15 września bieżącego roku.

...
Czytaj więcej

Nowe narzędzie dla agentów

Insly to narzędzie dla agentów – kalkulator i CRM. Skorzystać z niego postanowiło Generali. Ubezpieczyciel udostępnił za pośrednictwem Insly ubezpieczenie NNW Pakiet dla Dziecka ponad 13 tys. agentom używającym tych instrumentów w swojej pracy.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO wspiera kampanię UOKiK „Policz i nie przelicz się!”

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wspiera ogólnopolską kampanię społeczną „Policz i nie przelicz się!”, która została zainicjowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku września bieżącego roku.

...
Czytaj więcej

Czatbot służy pomocą w PZU

PZU przetestowało na swoich pracownikach czatbota. W okresie pilotażu sztuczna inteligencja udzieliła odpowiedzi na prawie 15 tys. zapytań w rozmowach z 5 tys. pracowników.

...
Czytaj więcej

Artur Kurcweil w zarządzie PKO Banku Polskiego

Rada Nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko wiceprezesa banku Artura Kurcweila. Będzie on nadzorował obszar Technologii.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy o sporze z konsumentem

Sąd Najwyższy, w dniu 3 sierpnia 2021 r., wydał wyrok w sprawie z powództwa spółki o zapłatę, po rozpoznaniu skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty.

...
Czytaj więcej

Nowy podpis kwalifikowany dla branży ubezpieczeniowej

Platforma SIGNUS, która umożliwia zdalne podpisywanie dokumentów weszła we współpracę z EuroCert, kwalifikowanym dostawcą usług zaufania.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie od hejtu

Kupując dziecku polisę rodzice najczęściej zwracają uwagę na świadczenia za uszczerbek na zdrowiu oraz zwrot kosztów leczenia. Coraz popularniejsze jednak staje się ubezpieczenie ochrony prawnej od hejtu w internecie.

...
Czytaj więcej

Współpraca ZBP i FRRF

Związek Banków Polskich i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego nawiązały współpracę. Celem porozumienia jest przeciwdziałanie przestępczości finansowej na szkodę banków i instytucji pożyczkowych oraz ich klientów.

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych przyjęta przez Senat

9 września ustawa o zmianie ustawy o usługach płatniczych została przyjęta przez Senat. Izba wyższa parlamentu wprowadziła do nowelizacji ustawy kilka poprawek.

...
Czytaj więcej

MF upraszcza rejestrację w systemie e-TOLL

Ministerstwo Finansów udostępniło łatwiejszy sposób rejestracji w systemie e-TOLL dla użytkowników.

...
Czytaj więcej

KUKE podsumowała 2020 rok

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w 2020 roku wsparła polskich przedsiębiorców, chroniąc ubezpieczeniami i gwarancjami ubezpieczeniowymi ich obrót na kwotę 68,4 mld złotych. To suma o 23 proc. większa niż w roku poprzednim.

...
Czytaj więcej

W jaki sposób wyłudzający próbowali oszukać ubezpieczycieli w 2020 roku?

PIU przygotowała raport dotyczący przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2020 roku. Z analizy wynika, że w minionym roku w Polsce wykryto ponad 23 tysiące przypadków wyłudzeń odszkodowań i udaremniono nienależne wypłaty na kwotę prawie 401 mln zł.

...
Czytaj więcej

Spadek liczby szkód obcokrajowców na polskich drogach

PBUK informuje o spadku liczby zdarzeń z winy obcokrajowców będącej skutkiem ograniczeń spowodowanych pandemią. W 2020 r. liczba wypadków spadła do 12,7 tys., czyli o 25,3 proc.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła e-fakturę

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów planuje testować nowe rozwiązanie wspólnie z biznesem od października 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Nowoczesne ubezpieczenie dla dzieci i młodzieży od Credit Agricole

Credit Agricole proponuje ubezpieczyć swoje dziecko z Pakietem na Wypadki, które powinno zapewnić ochronę w takich sytuacjach, jak upadek na WF-ie czy wywrotka na rowerze.

...
Czytaj więcej

UNIQA kontynuuje edukację w zakresie tematu hejtu w Internecie

UNIQA aktywnie reaguje na problemy społeczne, promując temat hejtu w internecie. Ubezpieczyciel jako jedyny na rynku oferuje polisę NNW, która daje możliwość ochrony na wypadek hejtu w Internecie.

...
Czytaj więcej

Projekt Stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wykorzystywania mediów społecznościowych

Opublikowany projekt Stanowiska składa się z szeregu zasad, które mają na celu przyczynienie się do zapewnienia czytelności reguł postępowania oraz spójnego i jednolitego podejścia rynkowego do posługiwania się mediami społecznościowymi.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych dotycząca elektronicznego postępowania upominawczego

19 sierpnia 2021 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Na mocy tej ustawy został dodany nowy artykuł 98b w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

...
Czytaj więcej

Branża ubezpieczeniowa przyszłości będzie w chmurze

Według przeprowadzonego badania przez Sollers Consulting, Cloud computing stanie się w przyszłości powszechnie uznawaną technologią wśród największych ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Składki polisy OC w górę

Przez ostatnie dwa lata ceny komunikacyjnego OC spadały. W drugim kwartale 2021 roku trend ten uległ zmianie, polisy zaczęły drożeć. Eksperci wskazują, że jest to odpowiedzią na rosnące koszty napraw uszkodzonych aut.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele wspierają ekologiczne projekty klimatyczne

Deloitte we współpracy z Uniwersytetem Cambridge przygotowała raport o innowacjach w produktach klimatycznych w sektorze ubezpieczeń. Według raportu, ubezpieczyciele odgrywają kluczową rolę we wsparciu eko projektów, szczególnie zagadnień środowiskowych.

...
Czytaj więcej

Sławomir Łopalewski odchodzi z PKO Ubezpieczenia

Sławomir Łopalewski złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu PKO Ubezpieczenia. Funkcję tę pełnił przez 12 lat.

...
Czytaj więcej

Czy można obniżyć wynagrodzenie pracownikowi tylko dlatego, że pracuje zdalnie?

Dobiegają niepokojące sygnały z dużych firm takich jak Google czy Facebook o cięciach wynagrodzeń dla pracowników pracujących zdalnie. Chodzi przede wszystkim o osoby, które z uwagi na pracę zdalną przeniosą się do mniejszych miejscowości.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW wprowadza na rynek nowy format ubezpieczenia

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wystartował z nowym ubezpieczeniem od ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców. Nowy format ubezpieczenia powstał w celu zapewnienia wsparcia małym przedsiębiorstwom.

...
Czytaj więcej

Wonga zaczyna działalność w sektorze ubezpieczeń

Wonga zaczyna współprace z polskim startupem hiPRO, który dostarcza ekosystem płatności i finansowania zakupów oraz usług wsparcia sieci sprzedaży. Wonga planuje finansować zakup polis offline oraz wchodzić w nowe sektory i kanały dystrybucji.

...
Czytaj więcej

Cloud to Street pomoże ubezpieczycielom w ocenie ryzyka

Firma Cloud to Street opracowała narzędzie, które za pomocą danych satelitarnych umożliwia dokładną ocenę zagrożenia powodziowego. Dzięki temu ubezpieczyciele będą mogli efektywniej analizować ryzyko pojawiania się powodzi w dowolnym miejscu na ziemi.

...
Czytaj więcej

Nad Wisłą startuje nowy cyfrowy bank

Jesienią w Polsce wystartuje Raiffeisen Digital Bank. Nowy cyfrowy bank zacznie swoją działalność od kraju nad Wisłą, gdzie według obserwacji właścicieli, mieszkają najbardziej wymagający klienci.

...
Czytaj więcej

Alicja Mroczkowska prezesem ASEC, które zostaje w grupie Aviva i w Polsce

Związana z Avivą od ponad 20 lat Alicja Mroczkowska została powołana na prezesa prowadzącej centrum eksperckie Aviva Services – Expertise Centre spółki Aviva Services Sp. z o. o.

...
Czytaj więcej

Nowela ws. zadośćuczynień za naruszenie więzi rodzinnej z podpisem Prezydenta

16 sierpnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu cywilnego zakładającą, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia dla sportowców

Ubezpieczenie sportowe adresowane jest nie tylko do osób uprawiających sport zawodowo. Nawet zajmujący się sportem hobbistycznie mogą wykupić polisę.

...
Czytaj więcej

Kara za niezabezpieczenie nośników z danymi osobowymi

UODO nałożył na Prezesa Sądu Rejonowego karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł za brak zabezpieczenia służbowych nośników z danymi osobowymi.

...
Czytaj więcej

Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie do RF wpływa coraz więcej skarg klientów, którym oszuści wyczyścili konta bankowe. Nowa metoda polega na podszywaniu się pod pracownika banku, nakłanianiu do instalacji nieznanego oprogramowania i przekazywania środków.

...
Czytaj więcej

PKO z najwyższym zyskiem w historii

PKO Bank Polski opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Zysk netto Banku był prawie o 85 proc. wyższy niż przed rokiem i wyniósł ponad 2,4 mld złotych.

...
Czytaj więcej

Czy Polacy są rozsądni w cyberprzestrzeni?

Warszawski Instytut bankowości oraz Związek Banków Polskich opublikowały wnioski z badania na temat: „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021”. Z danych raportu wynika, iż dla Polaków niezmiennym liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija Eko ofertę dla klientów biznesowych

Alior Bank rozszerza ofertę o nowe inicjatywy ekologiczne. Bank udostępnia klientom biznesowym Biznes Kredyt Zakupowy dla realizacji inwestycji przyjaznych środowisku.

...
Czytaj więcej

Czy wykonawca w trakcie procedury uzupełniania braków, może przedstawić zupełnie nową treść dokumentu podmiotowego?

KIO pochyliła się nad dozwolonym zakresem uzupełnienia dokumentów podmiotowych. Wg. art. 128 ust. 1 ust. PZP, jeżeli wykonawca nie złożył tych dokumentów, są one niekompletne, zawierają błędy, zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę do ich uzupełnienia.

...
Czytaj więcej

Udogodnienia dla firm w PKO Banku Polskim

W serwisie iPKO lub aplikacji IKO przedsiębiorcy mogą otworzyć rachunek pomocniczy dla firmy zdalnie. W nowej zakładce iPKO „Biała lista VAT” będzie można archiwizować wyniki weryfikacji kontrahentów i pobrać z nich raport.

...
Czytaj więcej

Nowa funkcjonalność kalkulatora Rzecznika Finansowego

18 grudnia br. minie 10 lat obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim. W związku z tym, RF przypomina, że niedługo przedawniać się zaczną dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego.

...
Czytaj więcej

W których miastach koszt ubezpieczenia OC jest wyższy

Comiesięczny ogólnopolski barometr Ubea.pl pozwala sprawdzić jak wyglądała sytuacja ze średnim kosztem OC w przypadku miast wojewódzkich. Porównywarka wskazuje gdzie ubezpieczenie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze.

...
Czytaj więcej

Wprowadzenie pracy zdalnej krok po kroku

Przedstawiamy plan wprowadzenia pracy zdalnej na podstawie projektu z dnia 16 lipca 2021 r. złożony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz dotychczasowych stosowanych rozwiązań.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium po raz szesnasty mecenasem Millennium Docs Against Gravity

W tym roku odbędzie się 18. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Festiwal będzie miał formę hybrydową: między 3 a 12 września w kinach oraz między 16 a 3 października online.

...
Czytaj więcej

Generali Polska ubezpieczy cyber ryzyka

Generali Polska poszerza swoją ofertę o CyberRED, kompleksowe ubezpieczenie ryzyk związanych z naruszeniem cyberbezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Polisa dla kampera

Samochód kempingowy to coraz popularniejszy sposób wakacyjnych wyjazdów. Jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC.

...
Czytaj więcej

Hybrydowy styl pracy

Rok 2020 zmienił sposób w jaki pracujemy. Wydające się niemożliwym masowe przejście pracowników w tryb pracy zdalnej stało się normą. W ostatnich miesiącach klasyczny home office zaczął ustępować hybrydowej formie pracy.

...
Czytaj więcej

Paweł Strączyński powołany na Wiceprezesa Banku Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. powołała w dniu 3 sierpnia br. nowego wiceprezesa. Paweł Strączyński dołączy do Zarządu Banku 5 sierpnia 2021 roku.

...
Czytaj więcej

Zmiany w nowym projekcie nowelizacji kodeksu pracy o pracy zdalnej

Zmiany w nowym projekcie nowelizacji kodeksu pracy o pracy zdalnej

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie chroniące od braku słońca

Od sierpnia 2021 roku zakres ochrony ubezpieczenia OZE oferowanego przez Generali Agro ulegnie rozszerzeniu o nowe ryzyka. Uprości się także procedura oraz zmiany w podejściu do ubezpieczania instalacji.

...
Czytaj więcej

Połączenie Concordii i Generali

30 lipca bieżącego roku nastąpiło połączenie Concordii Polska T. U. S. A. i Generali T. U. S. A. Jego efektem jest wstąpienie we wszystkie prawa i obowiązki Concordii przez Generali.

...
Czytaj więcej

Notatki policyjne online

Czas dostarczania informacji o zdarzeniach do zakładów ubezpieczeń uległ skróceniu. Wpływ na to miało rozbudowanie przez Policję systemu mobilnego o możliwość rejestracji bezpośrednio na miejscu wypadku lub kolizji notatek policyjnych.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła zmiany w Prawie drogowym

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo zakłada m.in. powiązanie składki ubezpieczeniowej z punktami karnymi.

...
Czytaj więcej

Klienci Banku BNP Paribas zapłacą zegarkiem Swatch

Od 27 lipca Bank BNP Paribas udostępnia swoim klientom możliwość płatności za pomocą zegarków z serii „SwatchPAY!”.

...
Czytaj więcej

Generali przedłuża współpracę z operatorem pocztowym Speedmail

Speedmail przez kolejny rok będzie realizować doręczenia pocztowe dla Generali Polska. Współpraca firmy z ubezpieczycielem trwa od 2017 roku. W czerwcu zostało podpisane porozumienie, które przedłuża realizacje usług doręczeniowych spółki dla Generali.

...
Czytaj więcej

Comperia wydzieliła osobną markę do sprzedaży ubezpieczeń - compero.pl

W zeszłym roku ruszyły prace nad nowym serwisem compero.pl. Obecnie platforma jest w fazie testowej, można jednak już teraz kupić przez nią ubezpieczenia pierwszych czterech towarzystw.

...
Czytaj więcej

Bank Pocztowy z nową kartą Mastercard z darmowym pakietem ubezpieczenia dla przedsiębiorców

Bank Pocztowy zacieśnia współpracę z Mastercard. Od drugiego sierpnia do nowo otwieranych kont biznesowych wydawane będą wyłącznie karty Biznes Mastercard, umożliwiające skorzystanie z darmowego pakietu ubezpieczenia na 12 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Nowe otwarcie – beinsured zmienia się dla swoich Czytelników

Portal beinsured ma już 5 lat! Od samego początku istnienia portalu przyświecała nam wizja stworzenia wirtualnej przestrzeni do dzielenia się wiedzą o rynku ubezpieczeniowym i nie tylko.

...
Czytaj więcej

Rząd pracuje nad nowym systemem wypłat świadczeń za błędy medyczne

Znane są pierwsze rządowe propozycje dot. systemu świadczeń za błędy medyczne. Najistotniejsze zmiany obejmują likwidację wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych czy ustalenie tabeli świadczeń za poszczególne szkody.

...
Czytaj więcej

Nowości w ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków w Generali i Proama

Pakiet dla dziecka w ubezpieczeniu NNW to nowy produkt, który przygotowała Proama wraz z Generali. Dziecko objęte jest ochroną ubezpieczeniową całą dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od miejsca pobytu.

...
Czytaj więcej

Kampania społeczna Compensy – Bezpieczna Autostrada

Compensa TU S. A. Vienna Insurance Group, przy współudziale Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizuje po raz trzeci kampanię społeczną Bezpieczna Autostrada. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

...
Czytaj więcej

Ruszają płatności zbliżeniowe BLIKIEM w Banku Millennium

Bank Millennium poszerzył swoją ofertę produktową. Jako pierwszy w Polsce bank, przeprowadził pomyślnie transakcję zbliżeniową BLIKIEM. Właśnie rozpoczęło się udostępnianie tego rodzaju płatności klientom.

...
Czytaj więcej

Płatności za parking w aplikacji Moje ING

W aplikacji ING Banku Śląskiego - Moje ING pojawiła się nowa funkcjonalność. Usługa umożliwia płatność za parking w centrach ponad 100 miast. Realizowana jest ona bezpośrednio z konta w ING.

...
Czytaj więcej

Compensa rozszerza mechanizm automatycznej wypłaty odszkodowań

Compensa wprowadziła możliwość otrzymania wypłaty odszkodowania w ciągu kilku godzin po kontakcie z rzeczoznawcą. Automatyczna wypłata nastąpi również po skorzystaniu z warsztatu partnerskiego firmy.

...
Czytaj więcej

Płatność w Allegro jednym klikiem bez potwierdzenia. Klienci Banku PKO pierwsi skorzystają z nowego rozwiązania

Allegro we współpracy z PKO Bankiem Polskim oraz Polskim Standardem Płatności, operatorem systemu BLIK, udostępnia swoim klientom nową metodę płatności. Od teraz zakup można sfinalizować bez kodu i bez potwierdzenia.

...
Czytaj więcej

Zmiany w indywidualnych ubezpieczeniach na życie Allianz

Od 21 lipca zakres dwóch ubezpieczeń na życie Allianz: Planu pełnej ochrony oraz Planu na dziś i jutro, można rozszerzyć o umowy dodatkowe, łączące pomoc finansową w razie zdarzenia z usługami assistance.

...
Czytaj więcej

NNW szkolne InterRisk

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Nie trzeba także kupować go w szkole. CUK Ubezpieczenia razem z należącym do VIG towarzystwem InterRisk przygotowało propozycję polis skierowaną do rodziców i opiekunów prawnych.

...
Czytaj więcej

„Podróże na miarę czasów? To proste!” - AXA wspólnie z eSky rusza z nową kampanią

AXA razem z eSky – internetowym agentem turystycznym – rozpoczęła nową kampanię reklamową. Promocja dotyczy ubezpieczeń podróżnych AXA i jest prowadzona w trzech krach: w Polsce, Rumunii i w Czechach.

...
Czytaj więcej

Krzysztof Kozłowski przechodzi do PZU

Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń podjęła uchwałę dotyczącą powołania w skład zarządu spółki Krzysztofa Kozłowskiego. Jak podano w komunikacie, uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.

...
Czytaj więcej

Dagmara Wieczorek-Bartczak odchodzi ze stanowiska Zastępcy Przewodniczącego KNF

Prezes Rady Ministrów, z dniem 20 lipca 2021 r., odwołał Dagmarę Wieczorek-Bartczak ze stanowiska Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. W UKNF odpowiadała ona za nadzór nad działalnością ubezpieczeniową.

...
Czytaj więcej

Od 2 sierpnia można wjeżdżać do Czarnogóry oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jedynie z polskim OC

Od sierpnia Polacy będą mogli wjeżdżać do Czarnogóry oraz Zjednoczonego Królestwa bez obowiązku posiadania Zielonej Karty i ubezpieczenia granicznego. Wystarczy polskie ubezpieczenie OC ppm.

...
Czytaj więcej

Ponad połowa Polaków udostępni informacje o swoim rachunku w zamian za określoną korzyść

Z przeprowadzonego badania dla spółki Easy Check i Krajowego Rejestru Długów na temat otwartej bankowości wynika, iż 55 proc. ankietowanych przekazałaby swoje dane z rachunku bankowego w zamian za dodatkowe korzyści od banku.

...
Czytaj więcej

Clicket.pl i AXA Assistance promują kampanię Partnerstwo i Zatrudnienie

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza organizuje kampanię społeczną „Partnerstwo i zatrudnienie”. Partnerami kampanii są startup Clicket.pl i AXA Assistance.

...
Czytaj więcej

Droga do Zdrowia z PZU odwiedzi kolejne miasta

Pilotażowa akcja bezpłatnych badań profilaktycznych PZU wyrusza do kolejnych sześciu miejsc południowo-wschodniej Polski. Pierwszą stacją dla mobilnych gabinetów zostanie Giżycko już w najbliższy weekend - 17 i 18 lipca.

...
Czytaj więcej

SIGNAL IDUNA wspiera podopiecznych SOS Wioski Dziecięce w Polsce

SIGNAL IDUNA za każdą wykupioną polisę Ogólnopolskiego Programu „Kocham To Dbam” przekazuje 1 zł na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

...
Czytaj więcej

Kierowca z punktami karnymi zapłaci wyższe OC. Będą nowe zasady szacowania składek za OC ppm.

Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian dot. Prawa o ruchu drogowym. Najważniejsze jego elementy dla branży ubezpieczeniowej to nowe zasady szacowania wysokości składki na ubezpieczenie OC ppm. oraz rozszerzenie dostępu do danych zawartych w CEPiK.

...
Czytaj więcej

Założycielom parabanku grozi do 15 lat więzienia za działalność przestępczą na ponad 26 mln zł

Sąd Okręgowy w Legnicy otrzymał akt oskarżenia przeciwko grupy przestępczej, która zorganizowała piramidę finansową i oszukała 20 banków, innych instytucji finansowych oraz co najmniej 120 osób fizycznych na ponad 26 mln zł.

...
Czytaj więcej

Natychmiastowe wsparcie psychologiczne dla osób chorych onkologicznie

Fundacja „Twarze depresji” we współpracy z Nationale-Nederlanden uruchomiła program wsparcia psychologicznego dla osób zmagających się z rakiem. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Nationale-Nederlanden 500 osób może liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy raczej zostanie

Sejmowe prace nad likwidacją urzędu Rzecznika Finansowego zostały wstrzymane. Ponadto, obecny Rzecznik Finansowy – Mariusz Golecki – ma uzyskać nominację na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

...
Czytaj więcej

Zmiana identyfikacji wizualnej Warty

W komunikacji Warty pojawią się nowe elementy graficzne. Ubezpieczyciel wprowadzi nową identyfikację wizualną marki, nie wiadomo jeszcze natomiast, czy zmianie ulegnie samo logo.

...
Czytaj więcej

Seniorzy na rynku finansowym

Seniorzy to grupa, która aktywnie korzysta z usług finansowych. Eksperci Rzecznika Finansowego w trakcie dyżurów telefonicznych często odpowiadają na ich pytania dotyczące uprawnień w korzystaniu z usług banków czy firm pożyczkowych.

...
Czytaj więcej

Mateusz Patorski dołącza do TFI PZU

Kierowany przez Jarosława Leśniczaka zespół Biura Alokacji i Instrumentów Dłużnych w TFI PZU został wzmocniony przez Mateusza Patorskiego. Od 1 lipca jest on nowym zarządzającym funduszami.

...
Czytaj więcej

Naruszenia ochrony danych osobowych nie należy bagatelizować

Obowiązek zgłaszania naruszenia ochrony danych osobowych organowi nadzoru, jak również obowiązek poinformowania o tym fakcie osoby, której dane dotyczą, wynika wprost z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

...
Czytaj więcej

Szybka wypłata ubezpieczenia parametrycznego

Insuretech Parsyl dostarcza technologię, która umożliwia zawieranie ubezpieczeń parametrycznych.

...
Czytaj więcej

Bezpłatne bankomaty za granicą i dobre kursy walut w Rewolucyjnej Karcie do Konta Przekorzystnego

Klienci Banku Pekao mogą skorzystać z Rewolucyjnej Karty wielowalutowej, która zapewnia za granicą korzystne warunki przewalutowania oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów.

...
Czytaj więcej

Czy ubezpieczyciel zapłaci za covid-19 w ramach polisy turystycznej?

Kryterium ochrony na wypadek zdarzeń związanych z covid-19 niedawno pojawiło się w porównywarce finansowej Rankomat. Porównywarka przeanalizowała warunki ubezpieczenia 11 towarzystw i pokazuje klientom, na jaką ochronę mogą liczyć.

...
Czytaj więcej

InterRisk sponsorem kobiecego wejścia na Broad Peak

InterRisk wspiera polską wyprawę, mającą na celu zdobycie Broad Peak. Wyruszyła ona w czerwcu, a koniec zaplanowany jest na sierpień.

...
Czytaj więcej

Grupa NN potwierdziła przejęcie MetLife w Polsce i w Grecji

W opublikowanym komunikacie Nationale-Nederlanden (NN) poinformował o zakupu aktywów MetLife w Polsce i Grecji. Transakcja szacowana jest na 584 milionów EUR.

...
Czytaj więcej

Samochód z polisą w pakiecie. Volvo będzie samo ubezpieczało swoje nowe auta elektryczne 

Koncern Volvo będzie sprzedawać nowe samochody elektryczne od razu z ubezpieczeniem. Prezes firmy Hakan Samuelsson zapowiedział, że zamierza stworzyć tak bezpieczne auta, jak to tylko możliwe, wykorzystując wszystkie możliwe technologie.

...
Czytaj więcej

Cykl podcastów „Świat w zmianie” od Europa Ubezpieczenia

Europa Ubezpieczenia zaprosiła ekspertów do udziału w cyklu podcastów „Świat w zmianie”. Głównym tematem rozmów, które poprowadzi Aleksandra E. Wysocka, jest rzeczywistość po COVID-19.

...
Czytaj więcej

Upraszczanie komunikacji bankowej

Związek Banków Polskich i zrzeszone w nim instytucje chcą zmieniać język bankowy. Celem jest ułatwienie współpracy między bankami i ich klientami oraz budowa coraz lepszych relacji.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden złożyło ofertę przejęcia biznesu MetLife

Nationale-Nederlanden jest zainteresowane przejęciem europejskiego biznesu MetLife. Kwota transakcji ma osiągnąć 740 mln dolarów.

...
Czytaj więcej

Więcej wolnego dla pracowników Rankomat.pl

Od czerwca, w każdy piątek, część pracowników firmy Rankomat.pl będzie kończyć pracę o godzinę wcześniej.

...
Czytaj więcej

Odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PBUK

24 czerwca 2021 r. miało miejsce Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W toku obrad WZC PBUK udzieliło absolutorium zarządowi i radzie Biura.

...
Czytaj więcej

KUKE przedstawił nowy system wspierania polskiego eksportu

24 czerwca KUKE przedstawił nowy system wsparcia eksportu. Opiera się on na trzech filarach.

...
Czytaj więcej

Jacek Smolarek nowym prezesem SIGNAL IDUNA

1 lipca nowym prezesem SIGNAL IDUNA Polska T.U. S.A. oraz SIGNAL IDUNA Życie Polska T.U. S.A. zostanie Jacek Smolarek. Decyzja ta podlega formalnemu zatwierdzeniu przez KNF.

...
Czytaj więcej

Czy więź rodzinna będzie dobrem osobistym?

W środę odbyła się w sejmie debata dotycząca poprawek do kodeksu cywilnego autorstwa prezydenta. Poprawki dotyczyły kwestii zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wyniku popełnienia deliktu lub przestępstwa.

...
Czytaj więcej

Wiek samochodów Polaków a ubezpieczenie pojazdu

Oficjalne statystyki CEPiK wskazują, że średnia wieku samochodów w Polsce wynosi 20 lat. Nie jest to stuprocentowym odzwierciedleniem stanu faktycznego, ponieważ spis zawiera w sobie auta nieistniejące, ale niewyrejestrowane.

...
Czytaj więcej

PZU Amp Futbol Ekstraklasa

PZU został sponsorem tytularnym polskiej ligi ampfutbolowej. Najbliższy turniej, podczas którego koszulki zawodników zdobić będzie logo ubezpieczyciela, odbędzie się 26-27 czerwca w Bielsku-Białej. PZU Amp Futbol Ekstraklasa zrzesza obecnie pięć klubów.

...
Czytaj więcej

Nowy wygląd certyfikatów Zielonej Karty

1 lipca 2021 roku Zielone Karty zmieniają wygląd. Obecne certyfikaty w kolorze zielonym zastąpione zostaną dokumentami w kolorze białym. Do końca roku wydawane będą Karty zielone lub białe, od nowego roku natomiast wyłącznie białe. 

...
Czytaj więcej

Aion przygotowuje się do startu w Polsce po wakacjach. W ofercie banku znajdą się ubezpieczenia

Aion to paneuropejski bank z centralą w Belgii. Spółka od dłuższego czasu przygotowuje się do rozpoczęcia swojej działalności operacyjnej w Polsce. Jej start został zaplanowany na III kw. tego roku.

...
Czytaj więcej

Odbyło się zgromadzenie członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

17 czerwca br. zgromadzenie członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego udzieliło absolutorium radzie i zarządowi UFG za 2020 rok. Podjęto również decyzję o wyborze dwóch przedstawicieli zakładów ubezpieczeń na członków rady na kolejną kadencję.

...
Czytaj więcej

Więzienie za brak OC, sankcje w różnych państwach Europy

Za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów w niektórych państwach może grozić wysoka grzywna, utrata prawa jazdy, konfiskata pojazdu, a nawet pozbawienie wolności.

...
Czytaj więcej

Powrót do zdrowia po Covid-19

Większość osób po zakażeniu SARS CoV-2 wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni po zachorowaniu. Część osób jednak zmaga się z powikłaniami przez wiele miesięcy, wymaga stałych konsultacji ze specjalistami.

...
Czytaj więcej

Rekordowa dywidenda z PZU!

16 czerwca bieżącego roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA, na którym uchwalono podział zysku netto za rok 2020. Zysk ten został powiększony o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku netto za rok 2019.

...
Czytaj więcej

Rusza kampania „Concordia zmienia barwy”

Rozpoczął się właśnie ostatni etap kampanii informacyjnej dotyczącej połączenia Concordia Polska Grupa Generali z Generali. Od sierpnia ubezpieczenia dla branży rolnej Concordii Polska, sprzedawane będą pod marką Generali Agro.

...
Czytaj więcej

Bartosz Drabikowski został wiceprezesem zarządu PKO BP

Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego powołała Bartosza Drabikowskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu banku. Jednocześnie RN zadecydowała też o odwołaniu Rafała Kozłowskiego z zarządu banku.

...
Czytaj więcej

Start-up Warmie i epruf przygotowują rozwiązanie technologiczne dla ubezpieczycieli życiowych i medycznych

Jesienią tego roku ma zostać zaprezentowane rozwiązanie wspierające proces leczenia pacjentów. Oferta będzie skierowana do towarzystw ubezpieczeń na życie oraz podmiotów posiadających w swoim portfolio ubezpieczenia medyczne.

...
Czytaj więcej

Cezary Świerszcz prezesem Unexta. Wprowadzi do Polski Wefoxa i zbuduje zaplecze dla kolejnych graczy

Unext to spółka, która organizuje w Polsce działalność oddziału Wefoxa, cyfrowego ubezpieczyciela pochodzącego z Niemiec. Prezesem spółki został właśnie Cezary Świerszcz.

...
Czytaj więcej

Jan Emeryk Rościszewski powołany na prezesa zarządu PKO BP

Rada Nadzorcza PKO BP powołała Jana Emeryka Rościszewskiego na prezesa zarządu, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Wioletta Morawska zastąpi Jana Linke w zarządzie Aviva PTE

W zarządzie Aviva PTE nastąpią zmiany. Wioletta Morawska zastąpi Jana Linke i będzie odpowiadać za sprawy prawne i compliance. Wioletta Morawska obejmie funkcję pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Poszkodowani wracają do sprawności dzięki ubezpieczycielom

Z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że ponad 2 000 poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich 3 lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Fronczewski i Strejlau promują markę TUZ Ubezpieczenia

7 czerwca dwie stacje ogólnopolskie: RMF FM i Radio Classic oraz 28 stacji regionalnych zaczęły emitować pierwszy z dwóch spotów produktowych, w których wykorzystywany jest głos Piotra Fronczewskiego.

...
Czytaj więcej

Tomasz Starus pokieruje Euler Hermes w Polsce

Tomasz Starus ma pełnić funkcję CEO oraz prezesa Zarządu spółek Euler Hermes w Polsce. Zastąpi on Paula Flanagana, który zostanie CEO Regionu APAC (Azji i Pacyfiku). Zmiana nastąpi 1 lipca.

...
Czytaj więcej

BIK łączy się z Profi Insurance

Na rynku multiagencyjnych doszło do kolejnej fuzji. Tym razem swoje siły połączyły dwie multiagencje ubezpieczeniowe - BIK Serwis oraz Profi Insurance. Obie spółki chcą zyskać na wymianie swojego know-how i dotychczasowego doświadczenia.

...
Czytaj więcej

Adwokaci i radcowie prawni chcą walczyć z kancelariami odszkodowawczymi

Na rynku działa wiele podmiotów, które nazywają siebie firmami prawniczymi. Ich spór z radcami prawnymi i adwokatami trwa nie od dziś.

...
Czytaj więcej

Zmiana składu Rady Nadzorczej PZU

Z pełnienia funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PZU oraz członkostwa w radzie rezygnację złożył Maciej Łopiński. Rezygnacja wywołała skutek z chwilą jej złożenia.

...
Czytaj więcej

650 mln dofinansowania dla insurtecha Wefox

Niemiecki insurtech Wefox to cyfrowy ubezpieczyciel, którego wyróżnikiem są narzędzia oferowane agentom ubezpieczeniowym. Firma obecna jest w Niemczech, Szwajcarii i Polsce.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance od 25 lat troszczy się o komfort i bezpieczeństwo Polaków

Europ Assistance otworzyła spółkę w Polsce 1 czerwca 1996 roku. Obecnie Europ Assistance Polska jest liderem rynku assistance.

...
Czytaj więcej

Artystyczna Podróż Hestii – wystawa finałowa konkursu

Artystyczna Podróż Hestii to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla studentów kierunków artystycznych, który realizowany jest od 20 lat. W Muzeum nad Wisłą 31 maja ruszyła wystawa finałowa konkursu.

...
Czytaj więcej

Najważniejsze pytania i odpowiedzi dot. projektu ws. badania trzeźwości przez pracodawców

Poniżej przedstawiamy Q&A dot. najważniejszych założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

...
Czytaj więcej

Andrzej Liwacz z Allianz przeszedł do Generali

Z początkiem czerwca 2021 r. Andrzej Liwacz dołączył do zespołu Generali, gdzie objął stanowisko Dyrektora Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Nowe przepisy ruchu drogowego a ubezpieczenia

Dane Policji wskazują, że w 2020r. na przejściu dla pieszych zdarzyło się 2871 wypadków, w których ucierpiało 3007 osób, z czego 213 zmarło. Statystki te uwzględniają wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów przejeżdżających przez przejście dla pieszych.

...
Czytaj więcej

Marcin Mikołajczyk Zastępcą Przewodniczącego KNF odpowiedzialnym za sektor bankowy

27 maja bieżącego roku premier Matusz Morawiecki, na wniosek Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, powołał Marcina Mikołajczyka na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Mikołajczyk obejmie obowiązki 31 maja.

...
Czytaj więcej

Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska została tymczasowym prezesem City Handlowy

Rada Nadzorcza Banku Handlowego powołała Elżbietę Światopełk-Czetwertyńską na stanowisko prezesa zarządu spółki. Funkcję tę będzie pełnić tymczasowo od 18 czerwca br. do dnia powołania jej na stanowisko prezesa zarządu banku.

...
Czytaj więcej

UODO podsumowuje ostatnie 3 lata od wdrożenia RODO

​25 maja minęły 3 lata od daty rozpoczęcia stosowania RODO. Z tej okazji Urząd Ochrony Danych Osobowych podsumował swoje działania podjęte przez ten okres.

...
Czytaj więcej

MetLife obniża cenę ubezpieczeń życiowych

​MetLife wprowadził nowe składki za ubezpieczenie „MetLife na Życie”. Zgodnie z obowiązującą promocją wysokość składki jest proporcjonalnie obniżana w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia. W skrócie - im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa zniżka.

...
Czytaj więcej

Problemy warsztatów naprawczych z ubezpieczycielami

Stawki dla warsztatów naprawczych za roboczogodzinę nie były podnoszone od lat. Znawcy rynku wyjaśniają, że stawka jest indywidualnie ustalana przez przedsiębiorcę, ale towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze ją akceptują.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska powołuje spółkę leasingową dla klientów indywidualnych

W Biuletynie Urzędu Patentowego podano informację o zastrzeżeniu znaku Santander Consumer Financial Solutions. Jest to nowy podmiot należący do grupy bankowej. Ma on zajmować się usługami leasingowymi dla klientów indywidualnych.

...
Czytaj więcej

Paul Flanagan odchodzi z polskiego zarządu Euler Hermes

Euler Hermes ogłosił kluczowe zmiany w Zarządzie i Kierownictwie Regionalnym. Jedna z nich objęła prezesa polskiej spółki Euler Hermes.

...
Czytaj więcej

Sposoby na życie młodych Polaków

Fundacja Citi Handlowy oraz Fundacja THINK! przeprowadziły badanie „Młodzi a przedsiębiorczość”, które zostało zrealizowane przez Fundację Stocznia. Odpowiada ono na pytania dotyczące sposobów na życie zawodowe młodych Polaków.

...
Czytaj więcej

Wsparcie od Millennium Leasing dla firm z sektora MŚP dzięki gwarancjom BGK

Firma Millenium Leasing podpisała z BGK umowę dotyczącą oferowania możliwości objęcia gwarancjami BGK umów leasingu, zawieranych z firmami z sektora MŚP. Pozwoli to zwiększyć dostępność kapitału dla firm oraz ich możliwości inwestowania.

...
Czytaj więcej

Millennium Bank Hipoteczny ze zgodą KNF na rozpoczęcie działalności operacyjnej

20 maja 2021 roku rozpoczęła się działalność operacyjna banku hipotecznego pod marką „Millenium Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna” z siedzibą w Warszawie. Miało to miejsce po wydaniu zezwolenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Chatbot pomoże Nationale-Nederlanden przeprowadzać procesy rekrutacyjne

Nationale-Nederlanden rozpoczęło współpracę ze startupem Emplocity, dostawcą usługi inteligentnego chatbota. Emplobot to specjalny algorytm, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, by rozmawiać z osobami poszukującymi pracy.

...
Czytaj więcej

Konferencja Biura Prostego Języka PZU nagrodzona

W konkursie Meeting Planner Power Awards 2020 konferencja Biura Prostego Języka PZU „Z oficjalnym stylem precz!” zwyciężyła jako najlepsze edukacyjne wydarzenie online. Doceniony został oryginalny sposób na promocję prostego języka w biznesie.

...
Czytaj więcej

PIU podsumowuje nowe przepisy dot. UTO

Polska Izba Ubezpieczeń na swoim blogu opublikowała podsumowanie nowych przepisów dot. korzystania z hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie ING Lease

1 czerwca 2021 roku w zarządzie ING Lease nastąpią zmiany. Stanowisko wiceprezesa Pionu Handlowego obejmie Marcin Sobczak. 1 lipca natomiast, stanowisko wiceprezesa Pionu Rozwoju Biznesu i Obsługi Klienta obejmie Arkadiusz Kuczera. 

...
Czytaj więcej

Dawid Piasecki ponownie powołany do Zarządu TUZ Ubezpieczenia i Partner TUiR

​Rada Nadzorcza TUZ Ubezpieczenia i Partner TUiR ponownie przyznała Dawidowi Piaseckiemu mandat na zasiadanie w zarządzie towarzystwa przez kolejną, 3-letnią kadencję.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja aplikacji Santander mobile z biometryczną autoryzacją

Santander Bank Polska wprowadził wygodne rozwiązanie pozwalające szybciej autoryzować transakcje. Bank udostępnił nową wersję aplikacji mobilnej z biometryczną autoryzacją. Od teraz istnieje możliwość potwierdzania transakcji biometrią.

...
Czytaj więcej

Strategia TUW PZUW na lata 2021-2024

​TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zaprezentował nową strategię na lata 2021-2024. Ubezpieczyciel stawia za cel utrzymanie konkurencyjnych składek w stosunku do ubezpieczeń komercyjnych i rozszerzenie oferty o nowe produkty i branże.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole wspiera rodzinne finanse

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. W związku z tym Credit Agricole edukuje z finansów oraz promuje swoją ofertę dla rodzin. Korzystając z niej, klient może dostać 500 zł za założenie dla siebie konta, a także 50 zł oraz bezpłatną ekokartę.

...
Czytaj więcej

ING i Zwolnieni z Teorii z programem „Pokolenie lockdown”

Projekt „Pokolenie lockdown” jest realizowany przez Fundację Zwolnieni z Teorii i ING. Głównym celem jest zaktywizowanie młodych ludzi oraz wspieranie przedsiębiorczości na rynku pracy w pandemicznym świecie.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Wolska w Zarządzie Banku BNP Paribas

1 września 2021 roku w Zarządzie Banku BNP Paribas nastąpią zmiany. Agnieszka Wolska obejmie stanowisko wiceprezes Zarządu i będzie odpowiadać za Obszar Bankowości MŚP i Bankowości Korporacyjnej.

...
Czytaj więcej

Santander Universidades we współpracy z British Council ogłaszają nabór na Stypendium Językowe Santander

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób chcących polepszyć swoją znajomość języka angielskiego i zdobyć certyfikat IELTS, Santander Universidades rozpoczął współpracę z British Council.

...
Czytaj więcej

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP

Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP, jak również ze składu zarządu, z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca - podał bank w komunikacie. Przyczyny złożenia rezygnacji nie podano.

...
Czytaj więcej

Pierwszy kwartał 2021 roku w Grupie Banku Ochrony Środowiska

W pierwszym kwartale 2021 r. Grupa BOŚ wykazała zysk netto w wysokości 2,1 mln zł. W tym samym okresie rok temu zysk wynosił 23,6 mln zł. Wpływ na wynik miały decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych w okresie od marca do maja 2020.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija bankowość internetową, jakie nowości czekają na klientów?

Zdalne korzystanie z usług bankowych staje się coraz popularniejsze. Alior Bank rozwijając bankowość internetową, niedawno uruchomił nowe funkcje.

...
Czytaj więcej

PZU chce w tym roku wypłacić akcjonariuszom ponad 3 mld zł dywidendy

​Zarząd PZU wystąpił do ZWZ ws. wypłaty dywidendy. Na ten cel ma zostać przeznaczone 1,9 mld zł z zysku wypracowanego w 2020. Dodatkowo suma to ma zostać powiększona o kapitał zapasowy po 2019 r. w wysokości 2,1 mld zł.

...
Czytaj więcej

OTOAgent pomoże w znalezieniu agenta ubezpieczeniowego

15 maja ruszy portal OTOAgent. Serwis ma być platformą do wyszukiwania i nawiązywania kontaktu z agentami ubezpieczeniowymi. O nowej inicjatywie w branży ubezpieczeniowej informuje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Grabiec został prezesem Ocenapolis.pl

Marcin Grabiec objął stanowisko prezesa zarządu porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl. Jednocześnie przejął on udziały w Unilink Cash, zostając większościowym udziałowcem. Zmiany mają na celu przyspieszenie i wzmocnienie współpracy z Grupą Europa.

...
Czytaj więcej

Fundacja Think! i ING Bank Śląski we wspólnym projekcie #Zdrowie finansowe

Kształtowanie dobrych nawyków w gospodarowaniu pieniędzmi to jeden z celów przyświecających ING Bankowi Śląskiemu. Projekt Fundacji Think! i ING Banku Śląskiego zakłada m. in. wsparcie w myśleniu i patrzeniu na finanse osobiste.

...
Czytaj więcej

Grupa Kapitałowa Banku Millenium podsumowuje pierwszy kwartał 2021 roku

Strata netto grupy Banku Millennium w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 311,3 mln zł. Głównym obciążeniem były rezerwy na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w wysokości 533 mln zł.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie uruchomiło pierwszy punkt szczepień drive thru w Warszawie

W Warszawie został uruchomiony pierwszy punkt szczepień typu drive thru. Może z niego skorzystać każdy, kto posiada skierowanie. Punkt znajduje się na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Woronicza i Modzelewskiego, w okolicy Metro Wierzbno.

...
Czytaj więcej

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Indeks ten w kwietniu wystrzelił do 94,3 proc. Jest to najwyższy odczyt w historii publikacji.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas we współpracy z firmą Secfense

Secfense to polski start-up z obszaru cyberbezpieczeństwa, pochodzący z Krakowa. Współpraca firmy z bankiem obejmuje przede wszystkim rozwój nowoczesnego rozwiązania klasy MFA.

...
Czytaj więcej

Kompleksowa ochrona dla właścicieli pojazdów od PZU

PZU oferuje ubezpieczenie PZU Auto AC. Nową umowę AC klienci mogą kupić ze zniżką.

...
Czytaj więcej

56 oddziałów Banku BNP Paribas posiada certyfikat od Fundacji Integracja

Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznaje Fundacja Integracja. Otrzymać go można po wdrożeniu udogodnień m. in. dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, słuchu, wzroku czy też dostosowań do potrzeb osób z małymi dziećmi i ludzi starszych.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole wydał e-poradnik „Dobre patenty na oszczędzanie”

​Jeszcze do niedawna Polacy nie należeli do najbardziej oszczędnych narodów w Europie. Zmieniło się to wraz z nadejściem pandemii. Obawa o pracę, zamknięcie w domach to powody, przez które kontrola wydatków była zdecydowanie większa.

...
Czytaj więcej

Dobre praktyki Banku Millennium w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce” to największy w Polsce przegląd CSR i zrównoważonego rozwoju. Publikowany jest on przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dotychczas 27 działań zrealizowanych przez Bank Millenium zostało docenionych w tych raportach.

...
Czytaj więcej

Pozytywne doświadczenia klientów kluczem do przywiązania do firmy

Grupa PZU zleciła raport Customer Experience. Zbadano opinię 3000 klientów firm z branży usługowej, ubezpieczeniowej i prywatnej opieki medycznej. Okazało się, że 9 na 10 z nich wybiera ponownie firmy, z których wcześniej było zadowolonych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie – „instrukcja obsługi” systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Karnego

Niezwykle istotną czynnością, z którą muszą zmierzyć się wykonawcy w związku z udziałem w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jest pozyskanie niezbędnych informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

...
Czytaj więcej

Pracownicy Avivy mają swoje radio

​Zespół komunikacji wewnętrznej w Avivie uruchomił radio. Medium ma pomóc w podtrzymaniu więzi między pracownikami ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne – aktualizacja

Już kilkakrotnie informowaliśmy czym są ustrukturyzowane faktury elektroniczne i w jaki sposób związane są z zamówieniami publicznymi. W ostatnim czasie z tego typu fakturowania korzysta coraz więcej podmiotów.

...
Czytaj więcej

Bank BNP Paribas i Forum Odpowiedzialnego Biznesu promują różnorodność w miejscu pracy. Rusza Miesiąc Różnorodności

Forum Odpowiedzialnego Biznesu koordynuje Kartę Różnorodności. W jej ramach przez cały maj odbywać się będzie cykl wydarzeń poświęconych tematyce diversity & inclusion. Bank BNP Paribas wspiera tę inicjatywę.

...
Czytaj więcej

Nowe sposoby wyłudzeń odszkodowań

Liczba wykrywanych prób wyłudzeń odszkodowań z roku na rok rośnie. Nie jest jednak możliwe całkowite wyeliminowanie przestępczości ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Zmiany we władzach Avivy

Spółka Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. ma nowego prezesa. Po uzyskaniu zgody przez KNF funkcję tę obejmie Katarzyna Laurenza (Bem). Z kolei CFO grupy Aviva w Polsce i członkiem zarządu AVIVA TU i Aviva Sp. z o. o. został Krzysztof Lipski.

...
Czytaj więcej

Nowa platforma ubezpieczeniowa Ergo. Ubezpieczenie roweru z lokalizatorem GPS lub inteligentną kłódką

Grupa ubezpieczeniowa Ergo działa na wielu rynkach. Należy do niej m. in. sopockie towarzystwo Ergo Hestia. Nexsurance to nowa inicjatywa grupy Ergo. Jest ona skierowana do klientów z rynku niemieckiego.

...
Czytaj więcej

AION Bank wystartuje w Polsce

Bank został ogłoszony „Netflixem bankowości” ze względu na formę rozliczeń z klientami. Mają oni za nie płacić w miesięcznej subskrypcji.

...
Czytaj więcej

Millenialsi i aplikacje bankowe, czy sektor podąża za trendami?

Fintek.pl przeprowadził badanie „Generacja #sfintechowani - millenialsi i fintech”. Wynika z niego, że zdecydowana większość osób z pokolenia Y korzysta z aplikacji bankowych na swoich smartfonach.

...
Czytaj więcej

Kolekcja XVII-wiecznych dzieł opuszcza Sopot

Od 7 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie oglądać będzie można należące do ERGO Hestii dzieła XVII-wiecznego malarstwa. Będą one prezentowane w ramach wystawy: „Różne Spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”.

...
Czytaj więcej

Będzie kolejne podejście do likwidacji OFE. Rząd ma w czerwcu przyjąć nowy projekt

​Wkrótce ma zostać przedstawiony nowy projekt ustawy likwidującej OFE. Rząd chce już w czerwcu głosować nad jego przyjęciem.

...
Czytaj więcej

Maciej Krzysztoszek odchodzi z Link4

Z końcem kwietnia bieżącego roku na stanowisku rzecznika prasowego Link4 nastąpiła zmiana. Z pełnienia funkcji ustąpił Maciej Krzysztoszek.

...
Czytaj więcej

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne i ich rola w systemie

W polskim systemie ochrony zdrowia sytuacja była trudna od dawna. Pandemia jeszcze dobitniej pokazała, że nie mamy już rezerw. Problemem jest niedofinansowanie oraz coraz większe braki kadrowe.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes Pekao TFI

Pekao TFI to najstarsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych działające na polskim rynku. 1 maja nastąpiły zmiany w zarządzie spółki. Stanowisko prezesa objął Łukasz Kędzior.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Krawiec w Zarządzie TUW PZUW

​28 kwietnia Rada Nadzorcza TUW PZUW przyjęła rezygnacje z zasiadania w Zarządzie, złożone przez Renatę Neidrowską i Pawła Stopczyńskiego. Jednocześnie RN podjęła decyzję o nominowaniu do tego organu Grzegorza Krawca.

...
Czytaj więcej

Kierowcy udający się do Czarnogóry nie będą potrzebować Zielonej Karty. PBUK zawarł porozumienie z Biurem Narodowym

​PBUK zawarł z Biurem Narodowym Czarnogóry umowę o zniesieniu obowiązku kontroli certyfikatów Zielonej Karty. Na jej mocy, Czarnogóra będzie uznawać polską polisę OC ppm.

...
Czytaj więcej

Użytkownicy MojejAvivy mogą skorzystać z oferty Telemedico na preferencyjnych warunkach

Aviva podjęła współpracę z platformą Telemedico do zdalnych konsultacji lekarskich. Specjalna oferta dostępu do zdalnych wizyt u pediatry lub internisty została przygotowana dla użytkowników portalu MojaAviva.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Bank Polska we współpracy z Doconomy

​Banki i dostawcy usług finansowych coraz częściej angażują się w działania mające pozytywny wpływ na klimat. W roku 2021 można zaobserwować wzrost działań mających na celu dostarczanie klientom narzędzi ułatwiających codzienne działanie na rzecz klimatu.

...
Czytaj więcej

Akademia Chmurowa LINK4 dla bezpiecznej cyfryzacji

Bezsprzecznie, transformacja cyfrowa przyczynia się do usprawnienia i podniesienia komfortu życia. By z niej jak najefektywniej korzystać niezbędne jest stałe podnoszenie kompetencji pracowników. Zdaje sobie z tego sprawę TU LINK4.

...
Czytaj więcej

UNIQA pracuje nad większą świadomością marki. Spółka wystartowała z konkursem dla klientów

​Po zakończeniu kampanii wizerunkowej i produktowej UNIQA rusza z kolejnym projektem marketingowym, którego celem jest polepszenie świadomości marki. Tym razem TU zachęca do zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego i wzięcia udziału w konkursie.

...
Czytaj więcej

Nowi klienci Alior Banku otrzymają bezpłatny dostęp do teleporad - efekt współpracy z PZU Zdrowie

Alior Bank przygotował promocję dla nowych klientów we współpracy z PZU Zdrowie, spółką z tej samej grupy kapitałowej. Osoby, które założą Konto Jakże Osobiste i spełnią regulaminowe warunki, otrzymują darmowy, nielimitowany dostęp do telekonsultacji.

...
Czytaj więcej

Spółka życiowa Open Life wystawia na sprzedaż 49% swoich udziałów

​Open Life TU na Życie zawarło umowę z Icentis Capital. Jej przedmiotem jest doradztwo transakcyjne w związku z planowanym zbyciem 49% akcji ubezpieczyciela, poinformował portal inwestycje.pl.

...
Czytaj więcej

Bank Pocztowy pomaga klientom w oszczędzaniu

​Bank Pocztowy przygotował specjalny program do regularnego oszczędzania. System Saver będzie gromadził środki przy okazji każdej transakcji płatniczej.

...
Czytaj więcej

PKP dołącza do grona użytkowników portalu Cash

Pracownicy PKP będą mogli skorzystać z oferty portalu Cash, przygotowanego przez PZU. Polskie Koleje Państwowe to kolejny pracodawca, który umożliwił swoim pracownikom wzięcie pożyczki za pośrednictwem platformy PZU.

...
Czytaj więcej

Pracownicy PZU na ćwiczeniach NATO z cyberbezpieczeństwa

Ostatni raport Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji wskazuje, że sektor finansowy jest jednym z bardziej zagrożonych atakami cyberprzestępców. Państwa UE w najbliższych latach przeznaczą 4,5 mld euro na inwestycje w tym obszarze.

...
Czytaj więcej

Nowe zastosowania innowacji

Po raz kolejny poznaliśmy wyniki rankingu „Złoty Bankier”. W tym roku eksperci Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Obserwatorium.biz ocenili ponad 50 zgłoszeń dostawców technologii oraz instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Janusz Korpa w zarządzie Santander TFI

​W związku z nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych niezbędne było dokonanie zmian w zarządzie grupy kapitałowej Santander Bank Polska S.A.

...
Czytaj więcej

N26 zamierza wejść na rynek ubezpieczeń, także w Polsce

​Pochodzący z Niemiec fintech N26 chce udostępnić klientom możliwości zakupu ubezpieczenia z poziomu  aplikacji mobilnej i serwisu internetowego. Jako pierwsze do sprzedaży trafią ubezpieczenia smartfona. Nowa usługa ma być dostępna także w Polsce.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy o polubownym rozwiązywaniu sporów

Prawie 1700 klientów osiągnęło polubowne porozumienia opiewające na kwotę ponad 14 mln zł , które uzyskali poprzez współpracę z Rzecznikiem Finansowym. Jednak, jak informuje RF, jest to mało popularna metoda rozwiązywania sporów.

...
Czytaj więcej

Rower na raty, ubezpieczenie gratis – nowa oferta Credit Agricole

​Trwająca pandemia przyczyniła się do wzrostu zainteresowania jednośladami. Widząc ten trend, bank Credit Agricole przygotował kredyt na zakup roweru. Klienci, którzy skorzystają z oferty, otrzymają bezpłatne, roczne ubezpieczenie od kradzieży.

...
Czytaj więcej

W sierpniu zacznie obowiązywać nowy dowód osobisty. Jego zabezpieczenia przyczynią się do zmniejszenia fraudów

​W sierpniu br. zacznie obowiązywać ustawa o dowodach osobistych. Zakłada ona uwzględnianie w dokumentach tożsamości danych biometrycznych. Zdaniem ZPF, dodatkowe zabezpieczenie zmniejszy ryzyko fałszerstwa dowodu, a tym samym oszustw przy transakcjach.

...
Czytaj więcej

Rusza Studio Rzecznika Finansowego

​Biuro Rzecznika Finansowego uruchomiło nowy projekt edukacyjny – Studio Rzecznika Finansowego. W ramach inicjatywy wybrani eksperci będą zapraszani do udziału w podcastach, podczas których będą wyjaśniać skomplikowane zagadnienia finansowe.

...
Czytaj więcej

Tomasz Kukuła nowym szefem Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Regionie ACEER

W Generali nastąpiły zmiany kadrowe. Nowym szefem Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Regionie ACEER został Tomasz Kukuła, dotychczasowy Dyrektor Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Generali Polska.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele nie są skłonni inwestować w insurtechy

W 2020 r. zakłady ubezpieczeń z polskiego rynku zrezygnowały z udzielania wsparcia w formie kapitału innowacyjnym spółkom.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK zaktualizował Wyjaśnienia dot. ustalania wysokości kar dla przedsiębiorców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zaktualizowane wyjaśnienia dotyczące ustalania wysokości kar pieniężnych dla przedsiębiorców w sprawach związanych z naruszeniem zakazu praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Dąbrowska i Cezary Świerszcz zasilą szeregi Insly

​Agnieszka Dąbrowska i Cezary Świerszcz dołączyli do kadry zarządzającej polskiego oddziału Insly. Eksperci mają pomóc insurtechowi rozwijać się na polskim rynku i pozyskać nowych klientów.

...
Czytaj więcej

Insurtech Day Powered by PZU 2021

30 marca odbędzie Insurtech Day Powered by PZU. W tym roku wydarzenie poświęcone jest technologicznym rozwiązaniom z obszaru opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób w starszym wieku.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska przechodzi do Allianz

Aviva sprzedaje wszystkie spółki z polskiego rynku. Umowa sprzedaży została zawarta z Allianz.

...
Czytaj więcej

PZU ogłosiło 4-letnią strategię rozwoju. Ubezpieczyciel stawia na synergię potencjału wszystkich spółek z Grupy

Omnikanałowość, poszerzanie wiedzy o klientach i wykorzystanie synergii spółek z Grupy PZU to główne filary strategii ubezpieczyciela na lata 2021-2024. Nowy plan rozwoju został przedstawiony wraz z wynikami finansowymi podmiotu.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska powołano zarząd banku na nową kadencję. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Santander BP powołało Antonio Escámez Torres’a na przewodniczącego Rady Nadzorczej. Z kolei Michał Gajewski objął funkcję Prezesa Zarządu.

...
Czytaj więcej

D.A.S znika z polskiego rynku

D.A.S Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. podjęło decyzję o likwidacji. Spółka ma zakończyć swoją działalność z końcem 2023 r.

...
Czytaj więcej

Prezydent spotkał się z Rzecznikiem Finansowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rzecznikiem Finansowym – dr. hab. Mariuszem Goleckim. To kolejne spotkanie Prezydenta ws. prac nad projektem ustawy, która przeniesie kompetencje Rzecznika do UOKiK.

...
Czytaj więcej

PZU przygotowuje się do wdrażania wymogów ESG

​PZU chce w swojej działalności inwestycyjnej wdrożyć elementy strategii ESG (Environmental, Social responsibility, Governance). Jako pierwsze nowe zasady inwestycji będzie stosować TFI PZU.

...
Czytaj więcej

Słoweńskie towarzystwo ubezpieczeń wchodzi do Polski

Do Polski wchodzi kolejny zagraniczny zakład ubezpieczeń. Oferty dla klientów z polskiego rynku przygotował Triglav ze Słowenii. Ich sprzedażą zajmie się nowy brand – Trasti, zarządzany przez Artura Olecha.

...
Czytaj więcej

Wyróżnienia Etyczna Firma rozdane!

Znane są już wyniki 7. edycji konkursu Etyczna Firma. Celem konkursu jest nagradzanie tych przedsiębiorstw, które wyróżniają dobre standardy etyczne.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK rozmawia z Prezydentem nt. polepszenia ochrony klientów instytucji finansowych

W dniu 5 marca odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomaszem Chróstnym. Wśród tematów rozmowy była m.in. propozycja przejęcia przez UOKiK kompetencji Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes BOŚ Banku

​Wojciech Hann uzyskał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na objęcie stanowiska prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

...
Czytaj więcej

PPK – co się udało, jak będzie wyglądać ostatnia prosta wdrożenia programu? (cz. II)

​Początki PPK w Polsce to duża niewiadoma, działanie po omacku. Do dziś program został wdrożony na trzech etapach zakładanego harmonogramu. Pierwsze szlaki przetarły największe firmy zatrudniające od 250 pracowników wzwyż. Jakie są efekty wdrożeń?

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn ze zgodą KNF na zarządzanie ryzykiem w mBanku

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę objęcie przez Marka Lusztyna funkcji członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności mBanku.

...
Czytaj więcej

UODO: trwają prace nad umożliwieniem transferu danych do UK

Jak informuje UODO, kontynuowane są prace Komisji Europejskiej, która wszczęła procedurę ws. przyjęcia dwóch decyzji stwierdzających odpowiedni stopień ochrony w odniesieniu do przekazywania danych osobowych do Zjednoczonego Królestwa.

...
Czytaj więcej

Santander przygotował dodatkową ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 w ramach ubezpieczenia Assistance

Klienci Santander Consumer Multirent w ramach ubezpieczenia Assistance otrzymają dodatkową ochronę związaną z ryzykiem zachorowaniem na COVID-19. Produkt dostarcza Europ Assistance S.A.

...
Czytaj więcej

Polska Izba Motoryzacyjna sprzeciwia się obowiązku najmu pojazdu osobom poszkodowanym

Do ministra sprawiedliwości skierowana została interpelacja nr 20195 w sprawie problemów rynku motoryzacyjnego przedstawionych przez Polską Izbę Motoryzacyjną w związku z naprawami powypadkowymi.

...
Czytaj więcej

Nowy program paragonowy Millennium Goodie

Aplikacja goodie wprowadza nową wersję programu paragonowego, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań użytkowników. W aktualizacji uwzględniono ułatwienia w dodawaniu paragonów, zbieraniu punktów w aplikacji oraz możliwość odbioru nagrody – eKarty podarunkowej.

...
Czytaj więcej

Cele Rzecznika Praw Pacjenta na 2021 r. Wśród nich nowy model odszkodowań za błędy medyczne

RPP przedstawił swoje priorytetowe zadania, jakie postawił sobie na ten rok. Jako cel uznano działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta w systemie ochrony zdrowia, w tym m.in. wypracowanie nowego przyznawania odszkodowań za błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

KNF otrzyma nowe kompetencje także w zakresie działalności ubezpieczeniowej. Prezydent podpisał nowelizację

W dniu 24 lutego 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmują między innymi sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Strategia podatkowa jest obowiązkowa

Największe firmy, o przychodach powyżej 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe mają obowiązek publikowania strategii podatkowych. Za brak strategii grozi im kara pieniężna do 250 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Praca zdalna a pozwy o nadgodziny

Globalna pandemia Covid-19 zmusiła świat do zmian jakich nikt się nie spodziewał. Ustawodawcy musieli dotychczasowe przepisy dostosować do obecnie panującej sytuacji, w tym często zmuszeni byli do tworzenia kompletnie nowych rozwiązań prawnych.

...
Czytaj więcej

Ruszyła kampania „Pomyśl, ile można zdziałać razem”

Wystartowała ogólnopolska kampania UNIQA, „Pomyśl, ile można zdziałać razem”, która nawiązuje do połączenia spółek UNIQA i AXA w Polsce.

...
Czytaj więcej

Warunki wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych na gruncie RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – RODO – przewiduje, w jakich przypadkach przetwarzanie danych osobowych jest prawnie dopuszczalne.

...
Czytaj więcej

Nowe kary od UOKiK

Prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary pieniężne na organizacje pracodawców za koordynowanie antykonkurencyjnych porozumień. Przewiduje to opublikowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

...
Czytaj więcej

GrECo przejmuje udziały poznańskiego brokera

​GrECo Polska przejmuje kolejny lokalny podmiot sprzedający polisy ubezpieczeniowe. Portfel spółki zostanie wzbogacony o pakiet 70% poznańskiego brokera Athena. Akwizycja stanowi element realizacji strategii rozwojowej Grupy GrECo.

...
Czytaj więcej

BIK Serwis przejmuje Punktę. Dystrybutor stawia na omnikanałowość sprzedaży ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń Punkta zmienia właściciela. Właśnie trwa finalizacja przejęcia platformy przez multiagencję BIK Serwis. Jest to kolejny etap rozwoju dystrybutora, zakładający budowę wielokanałowego modelu sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Santander BP: ponad milion klientów z profilem zaufanym

W Santander Bank Polska ponad milion klientów założyło profil zaufany przy pomocy bankowości elektronicznej. Liczba ta niemal dwukrotnie się podwoiła od marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa likwidującą Rzecznika Finansowego skierowana do dalszych prac

Sejmowa Komisja Finansów zadecydowała o skierowaniu rządowego projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej do podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Unilink przejmuje udziały w bułgаrѕkіеј ѕрółсе І&G Вrоkеrѕ

Unilink S.A. przejmie większościowy pakiet udziałów w spółce I&G Brokers z Bułgarii – donosi money.bg. Wartość transakcji pozostaje nieznana.

...
Czytaj więcej

Marsh rozbudowuje zespół specjalizujący się w ubezpieczeniach fuzji i przejęć

Zespół PEMA Marsh oferuje wsparcie przedsiębiorcom w kwestii ryzyk, które występują w transakcjach fuzji i przejęć na całym świecie. W lutym 2021 r. do zespołu dołączyły dwie nowe osoby - Marcin Stoń oraz Kamil Adamski.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie wdraża w diagnostyce rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji

PZU Zdrowie uruchomiło pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej. Oprogramowanie jest dostępne w komercyjnej sieci diagnostycznej spółki.

...
Czytaj więcej

Przesunięty termin posiedzenia Izb SN ws. zadośćuczynienia za poważne uszkodzenia zdrowia dla najbliższych poszkodowanego

Na stronie SN pojawiła się informacja o przesunięciu terminu posiedzenia połączonych Izb SN, podczas którego zostanie rozpatrzony wniosek Pierwszego Prezesa SN dot. zadośćuczynienia z tytułu ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

Zaległe urlopy

Ubiegły rok przyniósł pracodawcom wiele nowych wyzwań. Wśród nich znalazła się m.in. kwestia wysyłania pracowników na urlop. W konsekwencji powstał problem wielu zebranych dni urlopowych przez pracowników.

...
Czytaj więcej

Konsekwencje niedostosowania umów do nowych przepisów dotyczących konsumentyzacji

Począwszy od 1 stycznia 2021 r. klauzule abuzywne powinny przestać kojarzyć się wyłącznie z obrotem konsumenckim i umowami B2C.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego na ostatnim posiedzeniu wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

Platforma Telemedico uzyskała 25 mln zł finansowania

Telemedico, czyli polski start-up specjalizujący się w usługach telemedycznych, otrzymał 24 mln zł finansowanie. Środki te pomogą spółce w zagranicznej ekspansji.  

...
Czytaj więcej

TU Zdrowie przechodzi w ręce NEUCA

NEUCA przejmie ponad 50 proc. udziałów w TU ZDROWIE S.A. Transakcja wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

PIU apeluje o wyłączenie obowiązku raportowania z tytułu umów ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń od kilku miesięcy pracuje nad wprowadzeniem przepisów, które zniosą z zakładów ubezpieczeń obowiązek raportowania o wartości otrzymanych i spełnionych świadczeń pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Piotr Tański uzyskał zgodę od KNF na zarządzanie ryzykiem w Vienna Life TUnŻ

KNF wyraziła zgodę na powołanie Piotra Tańskiego na stanowisko Członka Zarządu Vienna Life Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA Vienna Insurance Group. W spółce będzie odpowiadał za zarządzanie ryzykiem.

...
Czytaj więcej

PUODO nałożył kolejną karę za brak współpracy

PUODO nałożył na spółkę Smart Cities z Warszawy karę w wysokości ponad 12 tys. zł za brak współpracy z Urzędem. Spółka nie udzielała odpowiedzi na pisma UODO, a także nie zapewniła dostępu do danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy - co dalej?

Tydzień temu, podczas 25. posiedzenie Sejmu, odbyło się I czytanie projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

Czy banki otworzą się na współpracę z insurtechami?

Polski sektor bancassurance od kilka lat wykazuje tendencję spadkową. Po doskonałym okresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych, nastąpiła stagnacja spowodowana regulacjami i coraz większą kontrolą nadzorcy.

...
Czytaj więcej

Generali Firmą Przyjazną Klientowi

Generali Polska zostało nagrodzone certyfikatem „Firma Przyjazna Klientowi 2020”. Tytuł ten jest jedynym w Polsce wyróżnieniem, przyznawanym na podstawie opinii klientów.

...
Czytaj więcej

PIU podało datę VIII Kongresu PIU

PIU podało datę VIII Kongresu PIU. Nowa data to 20-21 października 2021 r. Wcześniej Kongres przekładano na 5-6 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Konta w Revolut będą traktowane jak zagraniczne. Fintech nie będzie obsługiwał polskiego numeru IBAN

Revolut poinformował o zmianie w obsłudze lokalnych numerów IBAN. Od połowy marca fintech nie będzie prowadził rachunków z polskimi numerami IBAN. Zmiana związana jest z zakończeniem współpracy z Danske Bank Polska.

...
Czytaj więcej

Odznaki PIU dla dyrektorów sprzedaży Unum

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) od lat nagradza ekspertów i przedstawicieli rynku za ich pracę na rzecz samorządu branżowego oraz ich wkład w rozwój rynku ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Aegon

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Co pandemia zmieniła w branży assistance?

Europ Assistance Polska podsumowała ubiegły rok w obszarze usług assistance. Pomimo pandemii i lockdownu nadal największy odsetek spraw zgłaszanych do firmy dotyczył obszaru komunikacji.

...
Czytaj więcej

Deloitte: pandemia impulsem do fuzji i przejęć

Od początku 2020 roku do października ub. r. rynek fuzji i przejęć odnotował globalnie wartość transakcji równą 2,2 bln dolarów – wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte.

...
Czytaj więcej

Więcej formalności związanych z podróżami do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Dobiegł końca okres przejściowy w relacjach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, co wiążę się z konsekwencjami w stosunkach politycznych oraz gospodarczych między stronami.

...
Czytaj więcej

UFG zmodernizuje System Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił przetarg na wykonanie Systemu Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych. Poza wyszukiwaniem nieubezpieczonych pojazdów nowe narzędzie będzie spełniało też wiele innych usług, także dla kierowców.

...
Czytaj więcej

KIR dla ubezpieczycieli

Krajowa Izba Rozliczeniowa w komunikacie prasowym podsumowuje ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej. Jak podkreśla, pandemia wymusiła na podmiotach przyspieszenie cyfrowego rozwoju przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Już działa jeden superurząd dla największych podmiotów

Od 1 stycznia 2021 r. obsługa największych podatników odbywa się w jednym miejscu. Zajmuje się nimi I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Natomiast mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego wróciły do pozostałych urzędów skarbowych.

...
Czytaj więcej

Rozpoczął się ostatni etap wdrażania PPK

1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni – IV – etap wdrażania PPK. Wezmą w nim udział najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, oraz instytucje publiczne. Szacuje się, że obejmie on ok. 830 tys. podmiotów, zatrudniających łącznie ok. 6 mln pracowników.

...
Czytaj więcej

Rankomat: rośnie zainteresowanie eko-samochodami

Zainteresowanie samochodami o niekonwencjonalnych napędach rośnie. Producenci hybryd, hybryd plug-in oraz aut elektrycznych odnotowali w 2020 r. sprzedaż większą o nawet 214 proc. (w przypadku hybryd).

...
Czytaj więcej

Łatwiej będzie podpisać roczne sprawozdania

Roczne sprawozdanie będzie mogła sygnować jedna osoba z zarządu, jeżeli od pozostałych członków otrzyma oświadczenie potwierdzające, że raport spełnia wymogi ustawy o rachunkowości. Zmiana ma zostać wprowadzona do ustawy o rachunkowości.

...
Czytaj więcej

Jak rozwijali się ubezpieczyciele w 2020 r.?

Cashless.pl przygotował zestawienie najciekawszych innowacyjnych projektów z obszaru insurtech w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Bank Pocztowy przedstawił strategię na lata 2021-2024 - „Budujemy wartość dla Interesariuszy”

Zarząd Banku Pocztowego S.A. przyjął nową Strategię Banku Pocztowego na lata 2021-2024 pod hasłem „Budujemy wartość dla Interesariuszy”. Instytucja stawia na zwiększenie wartości dla interesariuszy - klientów, pracowników, akcjonariuszy.

...
Czytaj więcej

RF pozwał kolejne zakłady ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy wystąpił z kolejnymi dwoma powództwami przeciwko zakładom ubezpieczeń. RF pozywa je za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w zakresie wyliczania wysokości szkody z ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

Warta przechodzi na komunikację elektroniczną. Klienci dostaną SMS lub e-mail z ofertą odnowienia polisy OC ppm.

Warta zmienia sposób komunikacji z klientami posiadającymi ochronę OC ppm. Ubezpieczeni informację o odnowieniu polisy otrzymają pocztą elektroniczną lub SMS-em, a nie tradycyjnym listem, jak to miało miejsce do tej pory.

...
Czytaj więcej

RPP pomógł odzyskać ponad 4 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o zakończeniu 32 spraw, w których RPP brał czynny udział. Na mocy wydanych orzeczeń pacjenci otrzymali łącznie ponad 4 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań.

...
Czytaj więcej

Unilink ma zgodę na przejęcie bułgarskiego agenta

Polska spółka Unilink uzyskała od bułgarskiego urzędu antymonopolowego zgodę na przejęcie z tamtejszego rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego spółki I&G Insurance Brokers.

...
Czytaj więcej

To już ostatni moment na modyfikacje umów

Niespełna dwa tygodnie pozostały na wprowadzenie przez przedsiębiorców zmian w umowach (w tym wzorach, regulaminach i ogólnych warunkach), które będą od 1 stycznia 2021 r. zawierane z ,,quasi-konsumentami”.

...
Czytaj więcej

Klienci Alior Banku zapłacą zegarkiem

Alior Bank wprowadza usługę płatności mobilnych za pomocą zegarków Swatch – płatności SwatchPAY! Usługa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

...
Czytaj więcej

Deloitte: 73 proc. firm prowadzi procesy inteligentnej automatyzacji

Automatyzacja jest coraz bardziej powszechna w organizacjach, a jej znaczenie wzrasta. Działania w zakresie automatyzacji podjęło 73 proc. badanych firm, podczas gdy w ubiegłym roku było to 58 proc.

...
Czytaj więcej

Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Leasing to z każdym rokiem zyskująca na popularności forma zakupu środków wykorzystywanych w działalności gospodarczej, takich jak samochody, maszyny produkcyjne i inne urządzenia.

...
Czytaj więcej

Od 1 stycznia RF będzie działał również w imieniu osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Akt ten powołuje obok konsumenta i przedsiębiorcy, nowy podmiot działający w obrocie prawno-gospodarczym.

...
Czytaj więcej

Pacjenci skarżą się na jakość usług medycznych, realizowanych w trybie zdalnym. Czy placówki medyczne wypłacą świadczenia?

Rzecznik Praw Pacjenta informuje o wzroście skarg pacjentów po wybuchu pandemii. Skargi obejmują jakość prowadzonych teleporad, trudności z dostaniem się na konsultację u lekarza czy błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

W Santander można lokować środki IKE w zagraniczne inwestycje

Santander Biuro Maklerskie umożliwił posiadaczom IKE w formie rachunku maklerskiego inwestowanie na zagranicznych rynkach. W ofercie są akcje i jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego (ETF) z niemal całego świata.

...
Czytaj więcej

Klienci indywidualni BNP Paribas otrzymali dostęp do oferty Arval

Bank BNP Paribas rozszerzył na swoich klientów indywidualnych program „Moje auto”, realizowane we współpracy z Arval Service Lease Polska. Do tej pory z tej oferty mogli korzystać przedsiębiorcy.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo strategiczne TU Europy, UnilinkCash i Ocenapolis.pl

Pośrednik finansowy UnilinkCash, platforma insurtechowa Ocenapolis.pl oraz zakład ubezpieczeń Europa łączą siły i podejmują partnerstwo strategiczne w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

RF wydał istotny pogląd ws. dot. zadośćuczynienia dla matki ciężko poszkodowanej dziewczyny

Po raz kolejny Rzecznik Finansowy zaprezentował swoje stanowisko dot. uprawnienia do wypłaty zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

...
Czytaj więcej

VIG kupuje biznes życiowy i emerytalny od Aegon

Vienna Insurance Group podpisała umowę z Aegon w zakresie przejęcia spółek holenderskiej grupy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Poza Polską VIG kupi też biznes Aegonu w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Turcji.

...
Czytaj więcej

Alerty BIK z aplikacją mobilną

Alerty BIK wkrótce mają być dostępne w dedykowanej aplikacji mobilnej. Jak wynika z zapowiedzi, aplikacja „Mój BIK – bezpieczne finanse” ma zostać oddana do użytkowania w najbliższych tygodniach – podaje portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Konsumenci skarżą się na opieszałość sądów przy rozpoznawaniu zbiorowych pozwów ws. produktów UFK

​Klienci TU Open Life i Europy złożyli skargi na przewlekłość swoich postępowań sądowych dotyczących umów ubezpieczenia na życie z UFK, podało pb.pl. Od 5 lat czekają na rozpoznanie ich powództw zbiorowych przeciwko towarzystwom ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Idea Bank uruchomił Konto IDEALNIE OSZCZĘDZAJĄCE

Idea Bank wprowadził do oferty dla klientów indywidualnych Konto IDEALNIE OSZCZĘDZAJĄCE z Promocją Na Nowe Środki. Produkt zapewnia optymalne warunki oszczędzania bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

...
Czytaj więcej

Cyberprzestępczość w firmach

Chociaż ataki zewnętrzne przysparzają firmom najwięcej problemów finansowych, to jednak błędy pracowników i wewnętrzne problemy techniczne najczęściej sprawiają problemy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

IKE i IKZE dostępne w inPZU.pl

TFI PZU rozszerza zakres swojego portalu inwestycyjnego inPZU.pl. Na platformie pojawiły się produkty emerytalne IKZE i IKE.

...
Czytaj więcej

UOKiK kończy postępowanie dot. łamania konkurencji. Kary obejmą menadżerów z sektora finansowego

Jak dowiedział się pb.pl, do końca 2020 r. UOKiK ma nałożyć sankcje na menedżerów z sektora finansowego. Dotyczą one łamania praw konkurencji.

...
Czytaj więcej

WDB przejęta przez brytyjskiego brokera

Broker ubezpieczeniowy z Wielkiej Brytanii PIB Group właśnie rozpoczął działalność na polskim rynku. Spółka przejęła 100% udziałów wrocławskiego WDB S.A.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden: co drugi Polak planuje zacząć oszczędzać

Pandemia koronawirusa skłoniła Polaków do większej kontroli wydatków. Aż 77 proc. ankietowanych w najnowszym badaniu Nationale-Nederlanden potwierdziło, że odkłada pieniądze.

...
Czytaj więcej

Na platformie mojePZU będą publikowane alerty o zaginionych dzieciach

PZU uruchomił na swojej platformie usługę Child Alert. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy aplikacji otrzymają komunikat o zaginionym dziecku.

...
Czytaj więcej

Jakub Sewerynik wyróżniony tytułem Ambasadora mediacji na rynku finansowym

Jakub Sewerynik, dyrektor Biura Prawnego TUW PZUW, otrzymał wyróżnienie od Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorca przyznał mu tytuł Ambasadora mediacji na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

KNF chce być proaktywnym nadzorcą

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, opowiedział na łamach Rzeczpospolitej, jakie zmiany czekają Urząd i na czym skupi się w przyszłości.

...
Czytaj więcej

Na rynku pojawił się nowy produkt od cyber szkód

CEU - coverholder Lloyd’s – wdrożył nowy produkt - Cyber Reakt. Jest to polisa, która zapewnia ochronę w razie cyberataku.

...
Czytaj więcej

Śląskie Centrum Ubezpieczeń staje się częścią Grupy Unilink

​Unilink S.A. przejmuje 100% udziałów agencji Śląskie Centrum Ubezpieczeń  Sp. z o.o. W związku z transakcją ŚCU wchodzi w skład Grupy Unilink.

...
Czytaj więcej

Ewa Mazur w zarządzie Howden Donoria

Ewa Mazur została powołana na stanowisko członka zarządu Howden Donoria. Jej awans związany jest z rezygnacją Huberta Kowalewskiego z funkcji członka zarządu.

...
Czytaj więcej

Biała Księga Rzecznika Finansowego: Polacy potrzebują wsparcia w sporach z instytucjami finansowymi

Rzecznik Finansowy opublikował Biała Księga. W dokumencie podsumował blisko 5 lat swojej działalności. W tej sposób RF przekonuje, że jego instytucja jest potrzebna.

...
Czytaj więcej

Allianz Polska zmieni skład zarządu

Z początkiem przyszłego roku w Allianz dojdzie do zmian kadrowych w zarządzie. Są one związane z decyzją Grzegorza Krawca o zakończeniu współpracy z ubezpieczycielem. Od 1 stycznia 2021 r. zastąpi go Vojtech Pivny. Do zarządu dołączy też Martin Klecha.

...
Czytaj więcej

UFG udostępnia nową usługę potwierdzania tożsamości klientów

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił kolejną usługę dla ubezpieczycieli. Tym razem Fundusz wdrożył narzędzie służące weryfikacji tożsamości oparte o rozwiązania Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej – ID UFG. Z usługi już korzysta Warta.

...
Czytaj więcej

W przyszłym roku wzrośnie składka członkowska PIU

Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać nowa, wyższa składka członkowska dla podmiotów zrzeszonych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Aegon w Polsce inwestuje w Profitowi

Grupa Aegon w Polsce inwestuje kapitał w stworzenie nowej spółki dystrybucyjnej – Profitowi S.A., która oferuje klientom produkty finansowe wielu spółek w jednym miejscu.

...
Czytaj więcej

KNF surowa dla członków zarządów nadzorowanych spółek

Jak podaje red. Pulsu Biznesu, KNF coraz więcej uwagi będzie skupiać na działalności członków zarządów nadzorowanych spółek. Spodziewany jest wzrost liczby ukaranych osób, jak też wysokości nakładanych na nich sankcji.

...
Czytaj więcej

W Szwecji doszło do wycieku danych osobowych z zakładu ubezpieczeń

Wyciekły dane 1 mln klientów ubezpieczyciela ze Szwecji – spółki Folksam. Dane osobowe trafiły do kilku globalnych firm technologicznych, informuje pb.pl.

...
Czytaj więcej

Generali Życie przejęło portfel ubezpieczeń na życie od Red Sands Life z Gibraltaru

31 października br. nastąpiło przeniesienie portfela 80 tys. polis na życie z firmy Red Sands Life Assurance Company (Europe) Limited do Generali Życie TU SA. Posiadacze tych polis nadal będą obsługiwani przez 4LifeDirect.

...
Czytaj więcej

Nest Bank: mikrofirmy niepewnie patrzą w przyszłość

Jedynie 61 proc. mikroprzedsiębiorców deklaruje poczucia bezpieczeństwa finansowego – w zeszłym roku było to 87 proc. badanych – wynika z 3 edycji Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF dla Macieja Fedyny

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Macieja Fedyny na prezesa zarządu spółek: Generali T.U. S.A. i Generali Życie T.U. S.A.

...
Czytaj więcej

Nowy zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA

​UNIQA ogłosiła zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA. Zasiądzie w nim sześć osób: Marcin Nedwidek (jako prezes), Adam Łoziak, Jakub Machnik, Jarosław Matusiewicz, Daniela Sotirovic oraz Mariusz Wójcik.

...
Czytaj więcej

Dlaczego sprzedawcy strzelają z listy korzyści? O błędach w komunikacji z klientem i tendencji do “jajużwiemia”

Każdy z nas inaczej postrzega świat, ponieważ każdy ma swoją własną mapę rzeczywistości. Z własną mapą i swoją wizją świata próbujemy porozumieć się z innymi ludźmi.

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn nowym szefem ryzyka w mBanku

Rada Nadzorcza mBanku powołała z dniem 22 października 2020 r. Marka Lusztyna na stanowisko wiceprezesa zarządu mBanku. Po uzyskaniu zgody KNF, Marek Lusztyn obejmie funkcję wiceprezesa banku ds. zarządzania ryzykiem.

...
Czytaj więcej

Prudential: Polacy bardziej boją się o swoje finanse, niż o zdrowie

Pandemia koronawirusa wywołuje u Polaków wiele obaw. Najczęściej boimy się o swoje finanse (1/3 ankietowanych), rzadziej o zdrowie (16 proc. badanych) – wynika z badania Prudential Family Index.

...
Czytaj więcej

ZPF: Czy w okresie pandemii wzrosło zjawisko nadużyć w sektorze finansowym?

Ponad 40 proc. przedstawicieli instytucji finansowych wskazało, że brak świadomości klientów to istotny problem zwiększający ryzyko wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym – wynika z badania „Nadużycia w sektorze finansowym” opracowanym przez ZPF i EY.

...
Czytaj więcej

RF złożył skargę nadzwyczajną dot. wysokości kwoty odszkodowania z umowy OC ppm. Czy jest to zgodne z ustawowymi zadaniami RF?

Niezależnie. jak ocenimy motywy stojące za likwidacją instytucji Rzecznika Finansowego, warto zastanowić się czy każda aktywność Rzecznika w rzeczywistości jest działaniem z korzyścią dla klientów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Niemiecki insurtech dla pośredników ubezpieczeniowych jeszcze w tym roku planuje ekspansję na polski rynek

​Aplikacja Wefox do zarządzania polisami chce wejść na zagraniczne rynki. W planach spółki jest też ekspansja do Polski, informuje cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Nedwidek zostanie prezesem połączonych spółek UNIQA i AXA

Marcin Nedwidek obejmie funkcję prezesa po połączeniu prawnym spółek AXA zakupionych przez UNIQĘ w Polsce, Czechach i na Słowacji.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił kalkulator dla kredytobiorców

RF wdrożył na swojej stronie internetowej kalkulator przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Umożliwia on wyliczenie kwoty, jaką bank lub instytucja pożyczkowa powinni zwrócić kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Dąbrowska została nowym prezesem mFind

Agnieszka Dąbrowska została nowym prezesem mFind – jednej z największych w Polsce porównywarek ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Dagmara Wieczorek-Bartczak w Radzie UFG

Dagmara Wieczorek-Bartczak została przedstawicielką Komisji Nadzoru Finansowego w Radzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W KNF pełni rolę zastępcy przewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie MetLife

Zarząd MetLife TUnŻiR S.A. poinformował o rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Mirosława Kisyka. Kisyk jednocześnie zakończył współpracę z MetLife 8 października. Na nowego Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego powołano Monikę Spadło-Kolano.

...
Czytaj więcej

AXA TFI ze zgodę KNF na zmianę właścicielską

Grupa UNIQA uzyskała już wszystkie zgody polskiego organu nadzoru na przejęcie polskich spółek należących do AXA. Jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowana transakcja.

...
Czytaj więcej

Licencja a przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania

Korzystanie z oprogramowania wiąże się z koniecznością posiadania tytułu prawnego legitymizującego prawo do takiego korzystania.

...
Czytaj więcej

Julita Czyżewska w zespole Generali Polska

Julita Czyżewska, była szefowa PZU Zdrowie, rozpoczęła pracę w Generali Polska. W spółce będzie odpowiadać za rozwijanie nowych kompetencji w Generali związanych ze zdrowiem.

...
Czytaj więcej

Zakłady ubezpieczeń i inne duże podmioty będą mieć swój urząd skarbowy

MF po raz kolejny wraca do pomysłu utworzenia jednego wyspecjalizowanego organu podatkowego dla największych spółek (z przychodami powyżej 50 mln euro). Ich obsługą od przyszłego roku ma zająć się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska o zarządzaniu satysfakcją klienta

Z okazji Dnia Customer Experience (CX Day) Europ Assistance Polska w informacji prasowej podsumowuje swoje działania na rzecz zadowolenia klientów z oferowanych usług.

...
Czytaj więcej

Beata Kozłowska-Chyła otrzymała zgodę KNF na pełnienie funkcji prezesa PZU SA

Komisja Nadzoru Finansowego podczas posiedzenia w dniu 2 października br. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Beaty Kozłowskiej-Chyły na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

...
Czytaj więcej

Artur Zielonka obejmie nadzór nad ubezpieczeniami korporacyjnymi w Avivie

​Z dniem 1 października 2020 r. do Avivy dołączył Artur Zielonka. W spółce przejmie odpowiedzialność za obszar ubezpieczeń korporacyjnych i relacji z brokerami.

...
Czytaj więcej

Vienna Life z nagrodą w konkursie e-Commerce Polska awards 2020!

Vienna Life otrzymała nagrodę w kategorii e-finanse „Best online insurer” za narzędzie Fund Alert – monitoring funduszy, który ułatwia klientom zarządzanie swoimi finansami.

...
Czytaj więcej

Allianz będzie badał satysfakcję klientów z obsługi likwidacji szkód komunikacyjnych

Dwa lata temu Allianz uruchomił system badający satysfakcję klientów z kontaktu z ubezpieczycielem, tzw. 5 star rating. Teraz program zapyta ubezpieczonych także o jakość obsługi w zakresie likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

Zmiany na czele Vienna Life

Z dniem 1 października 2020 r. nastąpiły zmiany w zarządzie Vienna Life TU na Życie S.A. Stanowisko prezesa spółki objął Tomasz Borowski. Z kolei członkiem zarządu został Marek Gołębiewski.

...
Czytaj więcej

RPO interweniuje do Premiera o zaniechanie prac legislacyjnych dot. likwidacji RF

RPO wystosował do Premiera RP list. Przekazał w nim prośbę wstrzymania i zaniechania prac legislacyjnych mających na celu likwidację urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem RPO, przejęcie kompetencji RF przez UOKiK nie poprawi poziomu ochrony konsumentów.

...
Czytaj więcej

UFG odpowiedzialne za obsługę wniosków o zwrot środków za odwołaną imprezę turystyczną

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obsługuje roszczenia podróżnych, których wycieczki zostały odwołane z powodu wybuchu pandemii. O zwrot kosztów mogą ubiegać się osoby, które nie otrzymały  żadnej rekompensaty od biura podróży.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Bacca

W zarządzie Bacca doszło do zmian kadrowych. Dotychczasowi prezesi Bacca – Cezary Świerszcz i Piotr Kujawa - weszli w skład struktur właścicielskich spółki. Ich miejsce zajmą Michał Gontar (prezes) i Anna Naumienko (członek zarządu).

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Faktoring rusza z cyklem webinariów dla przedsiębiorców

1 października ruszy jesienna edycja Biznesuj Bezpiecznie – webinariów BNP Paribas Faktoring. Bezpłatne warsztaty online są przeznaczone dla właścicieli firm i pracowników działów księgowości.

...
Czytaj więcej

RF odpowiada na projekt ustawy likwidującej Biuro RF

​Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego, którym dokonuje się likwidacji instytucji RF. 

...
Czytaj więcej

Marek Gołębiewski nowym CFO w Vienna Life

Rada Nadzorcza Vienna Life TUnŻ S.A. powołała Marka Gołębiewskiego na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za finanse, inwestycje, controlling, sprawozdawczość i księgowość.

...
Czytaj więcej

ZPF: wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia w obszarze finansów

Blisko 90 proc. Polaków jest zdania, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Mimo to, z roku na rok wzrasta poziom społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów – wynika z najnowszego badania „Moralność finansowa Polaków”.

...
Czytaj więcej

Aviva przygotowała ofertę ubezpieczenia życiowego dla nauczycieli. Obejmuje ryzyko zachorowania na COVID-19

Aviva przygotowała specjalną ofertę grupowego ubezpieczenia na życie Opiekun dla nauczycieli i pracowników szkół oraz przedszkoli. Zakres ochrony można rozszerzyć o świadczenie w razie śmierci z powodu zachorowania na COVID-19, bez wzrostu składki.

...
Czytaj więcej

Polskie zakłady ubezpieczeń mogę reasekurować swoje ryzyko w Japonii

Polska Izba Ubezpieczeń wystąpiła do Ministerstwa Finansów ws. umów reasekuracji z podmiotami z Japonii. Zgodnie z decyzją resortu polskie towarzystwa ubezpieczeń mogą zawierać umowy z japońskimi reasekuratorami.

...
Czytaj więcej

Sigma Bis przejmuje obsługę medialną PZU

We wrześniu za obsługę medialną Grupy PZU odpowiedzialność przejmie dom mediowy Sigma Bis – spółka założona w 2019 r. przez PKN Orlen i PZU.

...
Czytaj więcej

5 powodów, dla których warto delegować procesy: szkolenia, egzaminy i wdrożenia

System badania kosztu każdego z procesów w organizacji, w przeliczeniu na efektywność zatrudnienia jest kluczowy dla podejmowanych decyzji w zmieniającym się otoczeniu. To miejsce na refleksję o ewentualnym przekazaniu zadań lub procesów poza organizację.

...
Czytaj więcej

Wypadki obcokrajowców na polskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przedstawiło dane dot. wypadków spowodowanych przez zagranicznych kierowców w ubiegłym roku. Są oni sprawcami co 30. zdarzenia w Polsce.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej rejestrują pojazdy z napędami alternatywnymi

Rośnie segment samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. W I połowie 2020 r. zarejestrowano 26.821 samochodów tego typu, o 12,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

...
Czytaj więcej

Nowe osoby w Zarządzie PZU

Małgorzata Kot i Krzysztof Szypuła otrzymali awanse do zarządu PZU SA. Ich kadencja potrwa trzy pełne lata obrotowe.

...
Czytaj więcej

Rozwój Warty zwolnił przez COVID-19 i spadek przychodów z ubezpieczeń komunikacyjnych

W 2019 r.  Warta odnotowała najlepsze wyniki w swojej 100-letniej historii. Rozwój ubezpieczyciela zahamował kryzys koronawirusa. Jednak spółka ma dalsze plany i nie zamierza zwalniać tempa. O kondycji towarzystwa opowiedział red. PB Jarosław Parkot.

...
Czytaj więcej

Warta świętuje 100-lecie działalności

​Warta wkracza w drugie 100-lecie swojej działalności. Ubezpieczyciel, który powstał 3 września 1920 r., w tym roku miał hucznie świętować swoje setne urodziny. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Concordia promuje nazwę Generali wśród klientów

Concordia rozpoczęła promowanie nazwy Generali wśród klientów. Od września klienci Concordii otrzymają na swoich polisach informację, że ubezpieczenia rolne będą oferowane pod nazwą Generali Agro.​

...
Czytaj więcej

Maciej Winnicki dołącza do zespołu Colonnade Insurance

Maciej Winnicki dołączył do kadry zarządzającej w Colonnade Insurance S.A. W spółce objął stanowisko Business Architect.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy likwidującej urząd RF w wykazie prac legislacyjnych rządu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został zamieszczony projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej (UD125).

...
Czytaj więcej

UNIQA powołuje Rzecznika Klienta

Kolejny ubezpieczyciel powołuje Rzecznika Klienta. W UNIQA tę funkcję obejmie Marcin Pyka, który będzie pomagał klientom w rozwiązywaniu spornych spraw.

...
Czytaj więcej

Nie każdy ma prawo do bycia zapomnianym

Osoby zarządzające spółkami czy też fundacjami tylko w szczególnych sytuacjach mogą żądać usunięcia swych danych z baz biznesowych, nawet wówczas, gdy przestały już pełnić funkcje.

...
Czytaj więcej

Koronawirus zmienia rynek ubezpieczeń

Pandemia koronawirusa wpłynęła na ofertę produktów ubezpieczeniowych. Najpierw zmiany nastąpiły w ubezpieczeniach turystycznych, teraz nawet ubezpieczenia dla firm zaczynają uwzględniać ryzyka związane z koronawiursem – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

ZPF apeluje do MF o zmianę zapisów w projekcie ustawy o tzw. estońskim CIT

ZPF przedstawił stanowisko w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do prac nad reformą OFE

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac rządu, do końca września rada ministrów ma zająć się rządowym projektem ustawy reformującej OFE.

...
Czytaj więcej

Posłowie pytają premiera o plany likwidacji Biura Rzecznika Finansowego

​Do Prezesa Rady Ministrów skierowana została interpelacja nr 9711 w sprawie planowanej likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem autora pisma pomysł przeniesienia tej instytucji jest sprzeczny z unijnym prawem.

...
Czytaj więcej

Marcin Czugan nowym prezesem ZPF

Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowym powołała Marcina Czugana – dotychczasowego wiceprezesa – na stanowisko prezesa zarządu. Zmiany w ZPF mają być impulsem do dalszego rozwoju Związku i zwiększania jego potencjału.

...
Czytaj więcej

MF przeciwne wprowadzeniu instytucji rzeczoznawcy majątkowego w proces likwidacji szkód komunikacyjnych

W ostatnim wydaniu beinsured prezentowaliśmy Państwu główne postulaty posłów skierowane do ministra finansów w interpelacji nr 9141 ws. działalności zakładów ubezpieczeń. Dziś chcemy zaprezentować odpowiedź resortu na zawarte w interpelacji pytania.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza nową usługę – pomoże klientom przy zakupie używanego auta

PZU uruchamia nową usługę. Spółka pomoże klientom nabywającym używany pojazd w weryfikacji jego stanu technicznego. Ubezpieczyciel właśnie rozpoczął pilotaż nowej usługi oferowanej pod nazwą Pomoc Non Stop.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW dofinansował zakup zamgławiacza

TUW PZUW dofinansował zakup zamgławiacza Glosair - urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Produkt trafi do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Środki na zakup pochodzą z funduszu prewencyjnego.

...
Czytaj więcej

NIK zbadał system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody łowieckie

NIK zbadała system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Z kontroli wynika, że nowelizacja Prawa łowieckiego nie poprawiła mechanizmu przyznawania rekompensat poszkodowanym rolnikom.

...
Czytaj więcej

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia?

Każda spółka leasingowa, oferująca możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia za jej pośrednictwem, powinna stanąć przed pytaniem o konieczność spełniania szczególnych wymogów prawnych z tym związanych.

...
Czytaj więcej

ZPF: Barometr Rynku Consumer Finance nieznacznie się poprawił

Wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) w III kw. br. nieznacznie się poprawiła, po spadku w pierwszym półroczu o prawie 26 p.p. – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

...
Czytaj więcej

Aegon z kolejną edycją Silver Starters

Aegon ponownie został partnerem programu Silver Starters. Program jest organizowany na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a jego odbiorcami są osoby po pięćdziesiątym roku życia, które chcą zdobyć wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

...
Czytaj więcej

Europejskie konsultacje w sprawie usług cyfrowych

Komisja Europejska prowadzi publiczne konsultacje w sprawie pakietu zmian dotyczących usług cyfrowych.

...
Czytaj więcej

Raport Aegon: Polacy nie myślą o emeryturze

Polacy nie troszczą się o swoje przygotowanie do emerytury – wynika z kolejnej edycji Raportu Przygotowania Emerytalnego Aegon, który został opublikowany już po raz dziewiąty.

...
Czytaj więcej

Klienci PKO Banku Polskiego uzyskają dostęp do platformy Opportunity Network

​Klienci korporacyjni PKO Banku Polskiego mogą korzystać z Opportunity Network, czyli cyfrowej platformy o globalnym zasięgu, która umożliwia nawiązywanie relacji biznesowych. Na platformie można m.in. kupować i sprzedawać swoje produkty czy usługi.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska publikuje filmiki instruktażowe dot. zdalnej bankowości

Santander Bank Polska udostępnił na swoim kanale YouTube oraz na Facebooku krótkie filmy instruktażowe, w których przedstawia, jak można zdalnie załatwiać sprawy w banku. W filmach bierze udział ambasador marki – Marcin Dorociński.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy zbada przygotowanie banków do obsługi klientów na terenach objętych epidemią

RF sprawdza, jak banki przygotowują się na obsługę klientów w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W tym celu skierował do banków oraz Związku Banków Polskich prośbę o wyjaśnienie, w jaki sposób podmioty gwarantują klientom możliwość załatwienia swoich spraw.

...
Czytaj więcej

Jak wygląda rynek chmury obliczeniowej w Polsce?

Rozwiązania chmurowe są coraz popularniejsze na polskim rynku. Jedynie 4 proc. przedsiębiorstw, które brały udział w badaniu „Computerworld”, nie planuje wdrażać tego typu narzędzi i usług w swoich organizacjach.

...
Czytaj więcej

VIG Polska zakłada TFI

​Polskie spółki ubezpieczeniowe należące do VIG we współpracy z C-Quadrat Investment AG utworzyły w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych „VIG C-Quadrat”.

...
Czytaj więcej

Ruszyła likwidacja TUW Medicum

Rozpoczęła się likwidacja TUW Medicum – donosi Puls Biznesu. Walne zgromadzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych zadecydowało o dobrowolnej likwidacji.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Polski Gaz TUW na Życie

W zarządzie Polski Gaz TUW na Życie doszło do zmian. W dniu 7 sierpnia br. w skład zarządu weszła Anna Gałęzowska.

...
Czytaj więcej

RF: nie otrzymaliśmy oficjalnego projektu ustawy

Biuro Rzecznika Finansowego wystosowało oświadczenie w nawiązaniu do publikacji dot. likwidacji Biura i przejęcia przez UOKiK jego kompetencji.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Rzecznika Finansowego ma przejąć UOKiK

Rząd planuje centralizacje ochrony konsumentów – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Jak udało się ustalić dziennikarzom, urząd Rzecznika Finansowego ma zostać zlikwidowany, a jego kompetencje przejmie UOKiK.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: koronawirus stworzył bombę zegarową niewypłacalności

Jak spodziewają się eksperci Euler Hermes, większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli pakiet deregulacyjny dla posiadaczy pojazdów mechanicznych

W dniu 24 lipca br. została przyjęta nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wprowadzenie rozwiązań upraszczających proces rejestracji czy znieść obowiązek posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia auta.

...
Czytaj więcej

Rachunek podstawowy – rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z bankowości

Rzecznik Finansowy w komunikacie przypomniał o instytucji rachunku podstawowego. Jest to rozwiązanie skierowane do osób rzadko korzystających z rachunku bankowego.

...
Czytaj więcej

Nowe wymogi dla instytucji obowiązanych dot. CRBR

Nawet milion złotych mogą zapłacić spółki, które dokonały zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych w sposób nierzetelny, tj. podały dane niezgodne ze stanem faktycznym.

...
Czytaj więcej

PZU rozszerza współpracę z insurtech-ami

W PZU od trzech lat działa Laboratorium Innowacji – komórka odpowiedzialna za poszukiwanie i rozwój współpracy z start up-ami technologicznymi. O tym obszarze działalności opowiedział red. Pulsu Biznesu Marcin Kurczab, dyrektor Laboratorium.

...
Czytaj więcej

Działalność firm po koronawirusie

Ekspert Santander Bank Polska, Małgorzata Nesterowicz, Dyrektor Sektora Usług i Firm Rodzinnych w Santander Bank Polska, przedstawiła główne trendy w działalności firm w dobie koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Polacy wybierają jednoślady

Nationale-Nederlanden przeprowadziło badanie „Polacy na dwóch kółkach”, z którego wynika, że w obliczu pandemii coraz chętniej przesiadamy się na rowery. Mimo to, tylko nieco ponad połowa rowerzystów czuje się na drodze bezpiecznie.

...
Czytaj więcej

AXA będzie samodzielnie prowadzić biznes w Chinach

​Rząd Chin wyraził zgodę na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach przez AXA. Jest to pierwsza tego typu zgoda. Do tej pory wszystkie spółki wchodzące na rynek chiński musiały działać we współpracy z miejscowym towarzystwem.

...
Czytaj więcej

Licencja przymusowa ogranicza prawa wynikające z patentu

Niekiedy można ograniczyć prawa właściciela patentu. Ma to zapewnić równowagę między dobrem ogółu a czyimiś prawami wyłącznymi, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, np. takich jak obecna pandemia.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska został wyróżniony w konkursie Euromoney

Santander Bank Polska jako jedyny bank w Polsce został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Euromoney Awards for Excellence. Spółka została doceniona za podjęte w czasie pandemii COVID-19 działania na rzecz klientów i społeczeństwa.

...
Czytaj więcej

PIU: wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi

Zdaniem PIU, jedną z ważniejszych zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych jest telemedycyna. W obliczu pandemii jej rozwój znacznie przyspieszył. Zdaniem ekspertów, możliwe jest, że telemedycyna wpisze się w standard rynkowy.

...
Czytaj więcej

Emplobot wspiera rekrutację w MetLife

​MetLife uruchomił Emplobota – innowacyjne narzędzie, które wspiera i ułatwia rekrutację do sieci sprzedaży agencyjnej.

...
Czytaj więcej

Przychody UFG po 2019 r. wzrosły o 23% r/r

UFG przygotował sprawozdanie za 2019 rok. W ub. roku UFG wypłacił niemal 100 mln zł odszkodowań i świadczeń z tytułu wypadków i kolizji drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców i nieznanych sprawców szkód.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza zmiany do aplikacji mojePZU

PZU szykuje zmiany w serwisie mojePZU. Ubezpieczyciel ma wprowadzić m.in. nowy sposób potwierdzania tożsamości przy użyciu aplikacji mObywatel. O sprawie poinformował portal cashlees.pl.

...
Czytaj więcej

UNIQA wprowadza możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej BLIKIEM

UNIQA wprowadza kolejne rozwiązanie, które pozwala opłacić składkę elektronicznie. Klienci będą mogli w biurach agentów zapłacić za polisę BLIKIEM. Jest to kolejne nowa metoda po uruchomieniu przelewów poprzez QR kod.

...
Czytaj więcej

Paweł Jurek nowym rzecznikiem prasowym Banku Pekao

Paweł Jurek został rzecznikiem prasowym Banku Pekao z dniem 6 lipca br. Do banku przeszedł z Ministerstwa Finansów.

...
Czytaj więcej

PBUK pomaga kierowcom przygotować się do zagranicznej podróży

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży pojazdem za granicę.

...
Czytaj więcej

Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny

Pacjenci coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje telemedycyna – donosi Puls Biznesu. Rozwój systemów eleketronicznych ma być dodatkowo wsparty środkami z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Arunas Rumskas nowym dyrektorem finansowym spółek bałtyckich PZU

Z początkiem lipca Arunas Rumskas dołączył do zarządów spółek bałtyckich PZU, obejmując funkcję dyrektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Wybrano nowy zarząd SPBUiR

W dniu 25 czerwca odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. WZ przyjęło sprawozdania za poprzedni rok, a także wybrało władze Stowarzyszenia na następną kadencję.

...
Czytaj więcej

Nowe zasady nadzoru ubezpieczycieli zagranicznych

Zasady i sposób, w jaki odbywa się nadzór nad podmiotami działającymi na rynku regulowanym, to częsty argument brany pod uwagę przez podmioty lub grupy kapitałowe, decydujące się na utworzenie np. zakładu ubezpieczeń w ramach określonej jurysdykcji.

...
Czytaj więcej

Aleksandra Agatowska dołączyła do Rady PBUK

Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zadecydowało, że w skład członków Rady PBUK wejdzie Aleksandra Agatowska, p.o. Prezesa Zarządu PZU Życie SA. Zastąpi Romana Pałaca, który złożył rezygnację z tej funkcji.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia uzyskała certyfikat ISO 14001:2015 - System zarządzania środowiskowego

​ERGO Hestia otrzymała certyfikat ISO 14001:2015. W ten sposób zostały uznane starania spółki na rzecz środowiska.

...
Czytaj więcej

Maciej Fedyna nowym Prezesem Zarządu Generali w Polsce

Maciej Fedyna został powołany na Prezesa Zarządu trzech spółek: Generali T.U. S.A., Generali Życie T.U. S.A. i Generali Finance Sp. z o.o. Dotychczasowo Fedyna był odpowiedzialny za finanse w Generali Polska.

...
Czytaj więcej

Wystartował portal Cash – nowa platforma pożyczkowa od PZU i Alior Banku

Alior Bank i PZU oficjalnie sfinalizowali swoją wspólną inicjatywę – uruchomienie portalu do udzielania pożyczek pracowniczych. Pierwszą spółką, która wdrożyła rozwiązanie, zostało PKP TELKOL sp. o.o.

...
Czytaj więcej

Spółka dominująca będzie mogła wydawać wiążące polecenia spółkom zależnym

​Spółki córki będą mogły podejmować niekorzystne dla siebie działania, o ile będą one potrzebne całej grupie - to kluczowe założenie nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Vienna Life. Pawła Ziembę zastąpi Tomasz Borowski

Paweł Ziemba złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Vienna Life. Jego miejsce zajmie Tomasz Borowski. Z zarządu spółki odchodzi też drugi jego członek - Witold Czechowski. Zmiany zatwierdziła rada nadzorcza ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

WSA uchylił karę 10 mln zł nałożoną przez KNF na Alior Bank

​Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sporze Komisji Nadzoru Finansowego i Alior Banku, w którym uznał, że organ nadzoru niesłusznie nałożył na spółkę kary o łącznej wartości 10 mln zł i uchylił wydane decyzje administracyjne, podał Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

RF: do końca maja zakończono 32 postępowania polubowne na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała prac Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego. Do końca maja br. udało się zakończyć aż 32 spory w trybie pozasądowym. Rok temu było ich 30.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy zabezpieczający kredyty kupieckie dla przedsiębiorców

Rząd przyjął przygotowany przez MR projekt ustawy o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

...
Czytaj więcej

Generali z tytułem Odpowiedzialnego Pracodawcy Lidera HR 2020

Generali zostało wyróżnione tytułem Odpowiedzialnego Pracodawcy Lidera HR 2020. Jury doceniło przede wszystkim inwestycje ubezpieczyciela w rozwój pracowników.

...
Czytaj więcej

Marcin Gadomski nowym wiceprezesem Pekao

Marcin Gadomski został powołany przez Radę Nadzorczą Pekao S.A. na wiceprezesa Zarządu. Ma być odpowiedzialny za obszar zarządzania ryzykiem. Zastąpi na tym stanowisku Marka Lusztyna.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska dołącza do programu akceleracyjnego

​Santander Bank Polska został partnerem programu akceleracyjnego AccelUp. Udział w nim mogą wziąć dojrzałe start-upy z obszaru fintech i insurtech.

...
Czytaj więcej

Zmiany w radzie UFG

Podczas zwyczajnego zgromadzenia członków UFG udzielono absolutorium zarządowi oraz radzie Funduszu, a także przeprowadzono wybory do rady UFG.

...
Czytaj więcej

MI: nie będzie zmian przepisów ws. automatycznego wyrejestrowywania nieużywanych aut

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację nr 2575 w sprawie wyrejestrowania nieużytkowanych pojazdów wskazało, że w najbliższym czasie nie będą prowadzone prace legislacyjne dot. wyrejestrowywania z urzędu nieużytkowanych aut.

...
Czytaj więcej

W KNF powstanie zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe sektora finansowego

​W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego powstanie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT – Computer Security Incident Response Team). Będzie on sprawował kontrolę nad bezpieczeństwem systemów IT w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Marcin Kulawik dołącza do zarządu Avivy

Marcin Kulawik dołącza do zarządu Aviva Sp. z o.o., gdzie będzie odpowiadał za Departament Operacji – likwidację szkód życiowych i majątkowych, centrum kontaktów z klientem, obsługę procesów operacyjnych czy dział zakupów.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: kryzys spowodowany pandemią może nas jako branżę mocno dotknąć

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazeta Prawna. W rozmowie skomentował obecną i przewidywaną sytuację w branży ubezpieczeniowej, wywołaną pandemią.

...
Czytaj więcej

Możliwe wirtualne posiedzenia organów korporacyjnych

Ustawodawca, chcąc zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmienił kodeks spółek handlowych i umożliwił odbywanie posiedzeń członków zarządu i rad nadzorczych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

...
Czytaj więcej

ZBP przedstawił zasady oferowania narzędzi pomocowych dla klientów sektora bankowego

ZBP wraz z zrzeszonymi bankami przygotowali Stanowisko w zakresie ujednolicenia zasad oferowania narzędzi pomocowych dla klientów sektora bankowego. Dokument został notyfikowany do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego przez UKNF.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance z nową usługą dla właścicieli elektrycznych pojazdów

​Mondial Assistance uruchomił nową usługę dedykowaną posiadaczom elektrycznych aut. Dzięki firmie będą mogli bezgotówkowo naładować pojazdy w sieci GreenWay w kraju i poza granicami, na terytorium Europy. 

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn odchodzi z Pekao

W dniu 1 czerwca br. Wiceprezes Zarządu Marek Lusztyn złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W banku swoje obowiązki będzie sprawował do 30 czerwca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska zatwierdziła pogram pomocowy dla dużych firm

29 maja 2020 r. Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie pożyczki preferencyjnej podlegającej umorzeniu.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek dołączył do iWealth

Grzegorz Chłopek dołączył do zespołu iWealth Management, jako dyrektor zarządzający. iWealth to firma świadcząca usługi finansowe dla zamożnych klientów i instytucji – poinformował Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Sądy do spraw własności intelektualnej staną się wkrótce faktem

Od 1 lipca 2020 r. funkcjonować zaczną sądy do spraw własności intelektualnej. W dniu 19 lutego 2020 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Pekao: Jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów?

Eksperci Banku Pekao przyjrzeli się temu, jak wygląda edukacja finansowa dzieci. Według badania, prawie 80 proc. rodziców jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął rozwiązania dot. wakacji kredytowych, nie będzie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

​Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 maja br. przyjęła kolejny pakiet pomocowy dla spółek w związku ze stanem epidemii w Polsce.

...
Czytaj więcej

Marta Strzyżewska została dyrektorem Działu Marketingu i Cyfryzacji w Avivie

Marta Strzyżewska objęła stanowisko dyrektora Działu Marketingu i Cyfryzacji w Avivie. Będzie odpowiadać za komunikację marketingową, zarządzanie marką, cyfryzację oraz strategię, badania i wiedzę o kliencie.

...
Czytaj więcej

Termin na zgłoszenie danych do CRBR coraz bliżej

Pierwotnie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakazywały zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do CRBR w terminie do dnia 13 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

UNIQA z programem szkoleniowym dla brokerów

UNIQA rusza z e-learningowym programem dla brokerów – Akcelerator Wiedzy Brokera. Towarzystwo podzieli się z brokerami wiedzą z zakresu ubezpieczeń korporacyjnych, a także pomoże prowadzić biznes w czasie pandemii i wesprze rozwój osobisty.

...
Czytaj więcej

O problemie (nie)wypowiadalności licencji

Co do zasady, wypowiedzenie licencji jest uzależnione nie tylko od postanowień w niej zawartych, ale także przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

...
Czytaj więcej

UFG przeciwny zmianom w zakresie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych

UFG skierował do Ministerstwa Finansów pismo ws. projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Europa wprowadza nowe ubezpieczenie – Aktywni w sporcie

Najnowszy produkt Europa Ubezpieczenia oferuje ochronę podczas rekreacyjnych wycieczek, treningów i zawodów sportowych. Ubezpieczenie dla sportowców Aktywni w sporcie można kupić zdalnie, przez stronę internetową ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Anna Świderska dołącza do zarządu Warty

Anna Świderska została powołana przez Radę Nadzorczą na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Warty, gdzie będzie odpowiedzialna za pion finansów. Zastąpi tym samym Witolda Walkowiaka.

...
Czytaj więcej

Jak można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC ppm. bez wychodzenia z domu?

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w materiale prasowym przypomina o swoich narzędziach umożliwiających zdalne sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC ppm. Taką usługę dostarcza portal UFG i aplikacja „UFG Na wypadek”.

...
Czytaj więcej

Czytelnicy oceniają beinsured.pl

Dwa lata temu redakcja beinsured.pl poprosiła swoich Czytelników o udział w badaniu satysfakcji z naszego medium. Dziś z okazji małego święta, zespół beinsured.pl postanowił ponownie zajrzeć do ankiet i wypowiedzi, jakie wtedy padły od Czytelników.

...
Czytaj więcej

Co czytają Czytelnicy portalu beinsured.pl?

Z okazji wydania 1000. nr. beinsured postanowiliśmy podsumować działalność wydawniczą portalu. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej popularnych tekstów na beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Produkcja BeInObiektywnie - czyli słów kilka o naszym kanale na YouTube

Ile mamy wyświetleń? Które filmy spotkały się z najlepszym odbiorem? Jak nazywa się nasz kanał? BEINSURED PL - nasz kanał YouTube od dwóch lat ma stałą ramówkę, a w tym krótkim artykule przypomnimy nasze najlepsze produkcje.

...
Czytaj więcej

Strata bilansowa w spółkach kapitałowych – sposoby jej pokrycia

W przypadku, gdy sprawozdanie finansowe spółki kapitałowej wskazuje na ujemny wynik finansowy, niezbędne jest wskazanie sposobu jego pokrycia. Obowiązek ten jest zastrzeżony dla organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe.

...
Czytaj więcej

Dlaczego beinsured.pl…?

„1000 wydań minęło jak jeden dzień”, chciałoby się sparafrazować klasyka i rzeczywiście, trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że niczego tak szybko nie tracimy jak czas. Jednak głęboko wierzę, że nie był to czas stracony.

...
Czytaj więcej

Rząd ureguluje pracę zdalną

W projekcie, tzw. tarczy antykryzysowej 4, rząd podjął próbę uregulowania pracy zdalnej. Do dziś praca zdalną jest to instytucja nieznana w Kodeksie pracy.

...
Czytaj więcej

W I czytaniu w Sejmie przyjęto projekt ustawy rozszerzające kompetencje KNF

6 maja br. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w ramach I czytania projekt ustawy umożliwiającej KNF interwencje wobec zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, prowadzących działalność w Polsce.

...
Czytaj więcej

Millenium Docs Against Gravity z odsłoną online

Festiwal filmowy pod patronatem banku Millenium zapowiedział wydarzenie online: DOCS AGAINST ISOLATION i jest zapowiedzią tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się we wrześniu.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie AEGON?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. O tym, jak radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis AEGON opowiedział Jan Zimowicz.

...
Czytaj więcej

Wiener wdraża klauzulę FAIR PLAY do umów agencyjnych

Wiener wdrożył do wszystkich umów agencyjnych klauzulę FAIR PLAY. Zapewnia ona agentom gwarancję pierwszeństwa w relacjach z klientami, których sami pozyskali.

...
Czytaj więcej

Michał Krzyżanowski w Zarządzie Global Assistance Polska

Z dniem 1 maja 2020 r. do Zarządu spółki Global Assistance powołany został Michał Krzyżanowski. Na nowym stanowisku będzie odpowiadać za obszary związane ze sprzedażą oraz marketingiem.

...
Czytaj więcej

Wnioski o rejestrację agentów tymczasowo na podstawie kopii wymaganych dokumentów

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń organ nadzoru dokonuje wpisu do rejestru agentów na podstawie wniosku złożonego przez zakład ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Ukleja został CIO w Colonnade Insurance

Do zespołu Colonnade Insurance S.A. dołączył Grzegorz Ukleja. W firmie obejmie nowe stanowisko Chief Information Officer. Grzegorz Ukleja będzie odpowiadał za rozwój technologii oraz wsparcie w realizacji planów biznesowych na całą Europę Środ.-Wsch.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pozwał Raiffeisen Bank International

RF skierował powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu. Sprawa dotyczy stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych w postaci roszczenia o zapłatę tzw. „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu”.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy opracował Strategię edukacji finansowej

Rzecznik Finansowy przygotował Strategię edukacji finansowej. Zawiera ona założenia oraz kierunki działania Biura RF. Dokument odpowiada zaleceniom OECD co do fundamentalnych założeń działalności w zakresie edukacji finansowej.

...
Czytaj więcej

Dlaczego wybuchają afery finansowe?

Korzystając z czasu izolacji, postanowiłam nadrobić zaległości filmowe. W zeszłym tygodniu natrafiłam na film pt. „Pralnia”. Reżyser Steven Soderbergh wziął na warsztat aferę Panama Papers.

...
Czytaj więcej

PKO BP i KIR wydłużają darmowe udostępnianie podpisu elektronicznego

KIR i PKO Bank Polski podjęły decyzję o przedłużeniu do 30 czerwca 2020 r. porozumienia umożliwiającego darmowe korzystanie z jednorazowego kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir. Przedłużona będzie też promocja na jego wersję długoterminową.

...
Czytaj więcej

Jak będzie rozwijać się branża ubezpieczeniowa po zakończeniu pandemii?

Branża ubezpieczeniowa, jak większość sektorów gospodarki, ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Należy się jednak spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy zainteresowanie jej ofertą może wrócić ze zdwojoną siłą.

...
Czytaj więcej

Utwory w umowie IT

Umowy w szeroko rozumianym prawie IT są specyficznymi umowami, gdyż łączą klasyczną cywilistykę z prawem własności intelektualnej. W typowej umowie na wykonanie i wdrożenie oprogramowania mamy do czynienia z dwoma rodzajami utworów.

...
Czytaj więcej

Leszek Skiba został Prezesem Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Pekao S.A. zadecydowała o powołaniu Leszka Skibę, dotychczasowego Wiceprezesa Zarządu, na stanowisko Prezesa Zarządu. Tym samym przyjęła rezygnację Marka Lusztyna z tej funkcji i powierzyła mu posadę Wiceprezesa i Członka Zarządu.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia a tarcza antykryzysowa 2.0.

Na blogu PIU pojawił się wpis analizujący tarczę antykryzysową 2.0. z perspektywy branży ubezpieczeniowej. Tarcza ma głównie przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa 2.0 z podpisem Prezydenta

W piątek (17.04.2020 r.) Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczę antykryzysową w wersji 2.0.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU Życie SA

Rada Nadzorcza PZU Życie SA podjęła uchwałę o powołaniu Małgorzaty Kot w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Polacy wciąż niechętni do zdalnego zakupu ubezpieczeń, chyba że wspiera ich agent

UNIQA Polska zleciła wykonanie badania dot. postawy Polaków wobec zdalnego zakupu ubezpieczeń. Okazuje się, że pomimo trwającej pandemii z takiej formy zawierania umowy ubezpieczenia korzysta 39 proc. badanych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU SA

W PZU SA nastąpiły zmiany w zarządzie. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu Ernesta Bejdy w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Leszek Skiba i Grzegorz Olszewski nowymi wiceprezesami Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. podjęła decyzję o powołaniu dwóch nowych wiceprezesów spółki. Na stanowisko to awansowali: Leszek Skiba - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - i Grzegorz Olszewski – dotychczasowy członek zarządu banku.  

...
Czytaj więcej

Grupa MAK: Tarcza Antywirusowa cz. 2

​Grupa MAK przygotowała 2. część swojego kompendium „Tarcza Antywirusowa”. Tym razem do współpracy zaprosiła Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI, której eksperci przygotowali komentarz prawny do wybranych zagadnień zamieszczonych w biuletynie.

...
Czytaj więcej

Raport RF: wnioski o interwencję klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego

Do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło w 2019 r. prawie 13 tys. wniosków o podjęcie interwencji od klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego – wynika ze sprawozdania z działalności Rzecznika Finansowego za 2019 r.

...
Czytaj więcej

Wydłużenie terminu wdrożenia komunikatu KNF dot. przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej

W związku ze stanem epidemii koronawirusa na terytorium Polski, ogłoszono zmianę Komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z 23 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Szymon Ożóg na czele Nationale-Nederlanden PTE

Szymon Ożóg zostanie prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE z dniem 15 kwietnia 2020 r. Zastąpi na tym stanowisku Grzegorza Chłopka.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Nowy wiceprezes Europa Ubezpieczenia

Europa Ubezpieczenia ma nowego wiceprezesa. Do zarządu dołączył Artur Chądzyński, będzie odpowiedzialny za finanse.

...
Czytaj więcej

Damian Ziąber nowym rzecznikiem prasowym UFG

Damian Ziąber został nowym rzecznikiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do jego obowiązków będzie należała m.in. komunikacja z mediami. Przez ostatni rok Ziąber był rzecznikiem prasowym i dyrektorem komunikacji korporacyjnej Grupy PZU.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji.

...
Czytaj więcej

Specustawa ws. COVID-19: nowe terminy obowiązków nadzorczych spółek akcyjnych i TFI

Przesunięte zostały terminy realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych przez podmioty rynku finansowego. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Anna Janiczek p.o. prezes PZU Zdrowie

Rada Nadzorcza PZU Zdrowie SA zadecydowała o powołaniu w skład zarządu Anny Janiczek, która jednocześnie ma pełnić obowiązki prezesa zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19_Najważniejsze rozwiązania wynikające z przepisów tarczy antykryzysowej - dla kogo dofinansowanie zatrudnienia?

Podpisany przez Prezydenta pakiet ustaw, składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zawiera szereg rozwiązań, które mają z założenia wesprzeć przedsiębiorców w trudnym okresie związanym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem Prezydenta

W dniu 31 marca br. Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona.

...
Czytaj więcej

BOŚ Bank, rynek finansowy i COVID-19

BOŚ Bank przygotował dla red. beinsured.pl odpowiedzi na pytania dot. pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek finansowy i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Eksperci BCC krytycznie o rządowej Tarczy Antykryzysowej

Eksperci BBC krytycznie odnieśli się do przyjętej podczas 8. posiedzenia Sejmu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedstawiciele organizacji wyrazili swoją dezaprobatę wynikającą z nieuwzględnienia przez posłów propozycji BCC.

...
Czytaj więcej

BGK, rynek finansowy i COVID-19

O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, firmy i rynek finansowy w Polsce, tłumaczy red. beinsured wiceprezes BGK Radosław Kwiecień.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiana w obowiązkach przedsiębiorców wobec ZUS – co należy wiedzieć?

Przyjęta przez Sejm nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa zawiera szereg przepisów mających za zadanie odciążyć przedsiębiorców z obowiązków wobec ZUS.

...
Czytaj więcej

Marsh, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rząd nie zamierza wstrzymać reformy OFE

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju oraz prezes PFR Paweł Borys podczas wideokonferencji 26 marca br. potwierdzili, że rząd nie zamierza zrezygnować z reformy OFE, choć na razie nie wiadomo kiedy ona nastąpi.

...
Czytaj więcej

Patrycja Kotecka dołącza do Zarządu LINK4

Rada Nadzorcza LINK4 poinformowała, że Patrycja Kotecka została powołana do zarządu spółki. Dotychczasowa dyrektor Pionu Marketingu dołącza do dwóch menedżerek – prezes Agnieszki Wrońskiej i Katarzyny Wojdyły – kierujących firmą od 2016 roku.

...
Czytaj więcej

KNF zaleca bankom i ubezpieczycielom zatrzymanie całego zysku

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaleca towarzystwom ubezpieczeń i bankom zatrzymanie zysku wypracowanego w poprzednich latach.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden zmienia swoje cele sprzedażowe zw. z COVID-19

Zarząd Nationale-Nederlanden, w związku z pandemią koronawirusa, podjął decyzję o finansowym wsparciu swoich przedstawicieli. Ponadto, zarząd zgodził się na obniżenie oczekiwanych wolumenów sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

Odpowiedzialności administratora strony internetowej za treści zamieszczane przez internautów

W cyberprzestrzeni nierzadkim zjawiskiem jest naruszenie dóbr osobistych czy też popełnienie czynu karalnego poprzez wpis w Internecie, za co winę może ponieść nie tylko autor ich treści, o ile uda się ustalić jego tożsamość, ale i administrator.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa

Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii.

...
Czytaj więcej

Colonnade, rynek finansowy i COVID-19

W czwartym wydaniu przestawiamy odpowiedzi uzyskane od Michała Duni, Dyrektora Finansowego w Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Cały czas trwają prace nad projektem specustawy dotyczącej tzw. „tarczy antykryzysowej”. Ustawa powinna zostać przyjęta przez Sejm do dnia 27.03.2020 r. Na co dokładnie będą mogli liczyć przedsiębiorcy?

...
Czytaj więcej

TU Europa, rynek finansowy i COVID-19

W trzecim wydaniu do udziału w sondzie zaprosiliśmy Macieja Kloze, wiceprezesa Europa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy apeluje o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i odroczenie składek

Rzecznik Finansowy wystosował do Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ministerstwa Finansów i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pisma, w których apeluje o wsparcie dla klientów towarzystw ubezpieczeń, którzy wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

...
Czytaj więcej

DAS, rynek finansowy i COVID-19

12 marca został ogłoszony w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Pandemia wpływa nie tylko na stan zdrowia Polaków, ale i na krajową gospodarkę. Wiele firm musiało zmienić swoje procesy, a eksperci tworzą analizy wpływu tego stanu na gospodarkę.

...
Czytaj więcej

Podatki w czasie pandemii COVID-19 – co warto wiedzieć?

Rozwój pandemii COVID-19 powoduje, że pojawia się coraz więcej sygnałów od przedsiębiorców o tym, że już za moment mogą mieć problemy nie tylko z prawidłowym wykonywaniem zawartych umów (w tym umów o pracę), ale i z realizacją zobowiązań podatkowych.

...
Czytaj więcej

Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie

18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.

...
Czytaj więcej

Kulik: dynamika sprzedaży ubezpieczeń zmniejszy się z powodu pandemii

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU i CFO, podczas czatu inwestorskiego SII odniósł się do panującej obecnie pandemii i jej wpływu na sektor ubezpieczeń oraz politykę dywidendową ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Nowa prezes PZU: Zależy mi na kontynuowaniu wzrostów i osiąganiu kolejnych spektakularnych sukcesów

"Dołożę wszelkich starań, żeby ambitne cele, zarówno operacyjne, jak i finansowe, które stawia sobie grupa PZU, były z sukcesem realizowane" - powiedziała PAP Biznes Beata Kozłowska-Chyła, pełniąca obowiązki prezesa PZU.

...
Czytaj więcej

Koronawirus a wyzwania dla sektora bankowego

Związek Banków Polskich powołał specjalny zespół ds. ograniczania skutków pandemii w sektorze bankowym. Jego przewodniczącym został Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.

...
Czytaj więcej

TUW TUW zmienia logo

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” zmieniło swoje logo.

...
Czytaj więcej

Zmiany na czele PZU

12 marca br. na mocy decyzji Rady Nadzorczej PZU Paweł Surówka, CEO Grupy, został odwołany ze stanowiska. Na jego miejsce powołana została Beata Kozłowska-Chyła. Z członkostwa z zarządu zrezygnował też poprzedni prezes PZU Życie Roman Pałac.

...
Czytaj więcej

Przewodniczący KNF: naszym celem jest wejście w otwarty, merytoryczny dialog z rynkiem

Jacek Jastrzębski przedstawił cele nadzoru w zakresie rozwoju sektora kapitałowego w Polsce. Podkreślił, że nadzór zamierza wejść w rolę partnera dla instytucji, by kształtować regulacje z uwzględnieniem praktyki biznesowej.

...
Czytaj więcej

UOKiK wzmacnia współpracę z Prokuratorią Generalną

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zacieśnić współpracę z Prokuratorią Generalną. Zajmie się ona reprezentacją Urzędu w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa UOKiK.

...
Czytaj więcej

Biznes apeluje o przesunięcie obowiązywania nowych przepisów obciążających przedsiębiorców

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców wystosowały do Rządu i Parlamentu apel o podjęcie działań mających na celu opóźnienie obowiązywania niektórych nowych przepisów. Apel związany jest z epidemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Senatorowie zajmą się ustawą likwidującą OFE

Na najbliższym posiedzeniu senatorowie zajmą się m. in. ustawą przenoszącą środki z OFE do IKE.

...
Czytaj więcej

Getin Bank z kolejną edycją promocji „Polecam Proste Zasady”

Getin Bank uruchomił 7. już edycję promocji „Polecam Proste Zasady”. W ramach akcji można otrzymać nagrody w postaci bonów podarunkowych, m.in. do salonów Empik i sklepów Decathlon.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Aon przejmuje WTW za 30 mld USD

9 marca Aon i Willis Towers Watson (WTW) przekazały informację o zawarciu porozumienia. Na jego mocy Aon przejmie WTW. Transakcja wynienie 30 mld USD.

...
Czytaj więcej

Katarzyna Bem przejmie w Avivie odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe

Z początkiem kwietnia odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe w Avivie przejmie Katarzyna Bem. Zostanie ona także na powołana członka zarządu Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych i dołączy do zespołu zarządzającego w grupie w Polsce.

...
Czytaj więcej

Bartosz Kwieciński Dyrektorem Marketingu i Sprzedaży Bezpośredniej w Generali

Bartosz Kwieciński został Dyrektorem Departamentu Marketingu i Sprzedaży Direct w Generali Polska. Na stanowisku zastąpił Martę Bartosiewicz.

...
Czytaj więcej

13 kwietnia mija termin na zgłoszenie przez spółki beneficjentów rzeczywistych

Ministerstwo Finansów przypomina, że w dniu 13 kwietnia br. upływa termin na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Obowiązek zgłoszenia beneficjentów mają spółki wpisane do KRS przed dniem 13 października 2019 r.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: To był dobry rok dla grupy Avivy

Adam Uszpolewicz, Prezes Avivy, podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, przedstawił wyniki finansowe Grupy Aviva Polska. Aviva pozostaje na stabilnym poziomie, z niewielkimi wzrostami. W ubiegłym roku łączny zysk spółek Avivy wyniósł 954 mln zł.

...
Czytaj więcej

W II etapie wdrażania PPK podpisano już 4,8 tys. umów o zarządzanie

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił dane dot. drugiego etapu wdrażania PPK w organizacjach zatrudniających min. 50 pracowników. Do tej pory umowy o zarządzanie zawarło 4,8 tys. przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

PZU wspiera program akceleracji MIT Enterprise Forum CEE

PZU zostało partnerem programu dla innowacyjnych start-upów MIT Enterprise Forum CEE. Ubezpieczyciel szuka chętnych do współpracy w zakresie big data, digitalizacji procesów i poprawy interakcji z klientami.

...
Czytaj więcej

Polityka EBC działa, ale nowe wyzwania wymagają nowych kroków

Przed kilkoma dniami eurodeputowani zwrócili się do Europejskiego Banku Centralnego o zwiększenie zielonych kwalifikacji i zajęcie się rosnącymi wyzwaniami w zakresie technologii informatycznych w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek odchodzi z zarządu Nationale-Nederlanden PTE

28 lutego br. Grzegorz Chłopek złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. Funkcję CEO objął w 2012 r.

...
Czytaj więcej

Eins Polska myśli o uzyskaniu licencji ubezpieczeniowej

Eins Polska, wyłączny przedstawiciel w Polsce bułgarskiego towarzystwa ubezpieczeń  Euroins, zamierza uzyskać licencję ubezpieczeniową. Spółka chce to zrealizować poprzez przejęcie spółki posiadającej licencję lub wystąpienie do KNF.

...
Czytaj więcej

Szyfrowanie informacji wg nowych wytycznych KNF dot. przetwarzania danych w chmurze

Chmura obliczeniowa powoli staje się faktem dla wielu branż. W przypadku podmiotów z branży bankowej i ubezpieczeniowej powierzenie przetwarzania informacji w chmurze publicznej lub hybrydowej musi być zgodne z nowymi wytycznymi KNF.

...
Czytaj więcej

Dla Polaków najważniejszy jest koszt produktów długoterminowego oszczędzania

Konfederacja Insurance Europe we współpracy z Polską Izba Ubezpieczeń zbadała postawy obywateli 10 krajów Europy w zakresie długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: niewypłacalność polskich firm

Euler Hermes przeprowadził badania nad stanem niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Jednym z kluczowych wniosków, jakie przedstawił ubezpieczyciel należności handlowych, było to, że niewypłacalność przedsiębiorstw produkcyjnych jest najwyższa od 7 l.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy: Najwięcej problemów występuje na rynku ubezpieczeniowym

Rzecznik Finansowy, Mariusz Jerzy Golecki, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazety Prawnej. Wskazał w nim, że najwięcej przypadków nieprzestrzegania praw konsumentów występuje na rynku ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

1 lipca br. zmienią się zasady rozpoznawania sporów sądowych z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych

Prezydent RP złożył podpis pod ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona do polskiego wymiaru sprawiedliwości sądy wyspecjalizowane w spraw dot. własności intelektualnej.

...
Czytaj więcej

Magdalena Paciejewska odpowiada za obszar direct w Avivie

Z początkiem lutego w Avivie jest nowy dyrektor ds. obszaby direct. Stanowisko to powierzono Magdalenie Paciejewskiej.

...
Czytaj więcej

Straciłem dokumenty – co robić?

Kradzież lub zgubienie dokumentów może chyba przytrafić się każdemu. W przypadku zagubienia można mieć nadzieję, że nic złego się nie wydarzy, ale bezczynności w razie kradzież to proszenie się o kłopoty.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU wybuduje biurowiec we Wrocławiu

Grupa PZU zadecydowała o nowej inwestycji we Wrocławiu. Przy ul. Oławskiej 35 powstanie nowy biurowiec ubezpieczyciela. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2022 roku.

...
Czytaj więcej

PZU zmienia rzecznika prasowego

Piotr Bugajski, Dyrektor ds. Relacji z Mediami w PZU przejął funkcję Dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej, które do tej pory sprawował znany doskonale na rynku ubezpieczeniowym Damian Ziąber.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz 2020: ryzyko cybernetyczne na czele zagrożeń

Pierwszy raz ryzyko cybernetyczne zostało wskazane jako najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Tym samym, wyprzedziło dotychczas najczęściej wskazywane ryzyko – BI.

...
Czytaj więcej

PZU Życie ma nowego Prezesa

Po trzech latach z pełnienia funkcji prezesa PZU Życie zrezygnował Roman Pałac. Pozostaje on jednak w zarządzie spółki, aby dalej zajmować się projektami PZU Życie. Nowym prezesem spółki została Aleksandra Agatowska.

...
Czytaj więcej

Anna Ralcewicz została szefową zespołu szkoleń w ERGO Hestii

Anna Ralcewicz objęła stanowisko Dyrektora ds. Szkoleń w STU ERGO Hestia. W zakłądie ubezpieczeń będzie szczególnie odpowiadać za rozwój zawodowy agentów.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac przedstawił pierwsze cele nowej strategii PZU

Prezes PZU Życie Roman Pałac w wywiadzie z PAP Biznes powiedział, że prowadzone są już prace nad powstaniem nowej strategii PZU. Ma ona kłaść naciska na rozwój sektora usług zdrowotnych i wzbogacenia oferty dla klientów indywidualnych. 

...
Czytaj więcej

Newsletter beinsured DE

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować kolejne nowości na portalu beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Aviva uczy swoich pracowników kompetencji IT

12 pracowników Avivyw zakończyło kurs testowania oprogramowania. W ten sposób spółka umożliwia przekwalifikowanie się i zdobycie nowych umiejętności w obszarze IT.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes zmienia metodologię ratingu ryzyka kraju

Nowa metodologia Euler Hermers uwzględnia teraz powiązane z ESG ryzyka braku zapłaty przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza ryzyka ze strony zagrożenia środowiskowego i rosnące ryzyka społeczne.

...
Czytaj więcej

UNIQA przejmie spółki AXA z Europy Środkowo-Wschodniej

​7 lutego 2020 r. AXA i Uniqa podpisały umowę przejęcia spółek należących do francuskiej grupy z Polski, Czech i Słowacji.

...
Czytaj więcej

UOKiK nie karze menadżerów

UOKiK przez ostatnie pięć lat nie nałożył kary na ani jednego menadżera za naruszanie prawa konkurencji czy praw konsumentów, chociaż ma taką możliwość – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Jarosław Fuchs wiceprezesem Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. zadecydowała o powołaniu Jarosława Fuchsa na stanowisko wiceprezesa banku. Z dniem 15 lutego przejmie w instytucji odpowiedzialność za Pionu Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

UKNF i RF przedstawili swoje plany budżetowe na ten rok

Przedstawiciele Rzecznika Finansowego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego przedstawili na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych plany budżetowe instytucji na ten rok.

...
Czytaj więcej

Unum z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki

Unum Życie otrzymało tytuł „Inwestor w Kapitał Ludzki”. Wyróżnienie przyznawane jest na podstawie ocen pracowników spółki.

...
Czytaj więcej

Top Employers Polska 2020

Już po raz 11. Top Employers Institute wyłonił liderów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi na polskim rynku. W tym roku wyróżniania otrzymało 61 instytucji, w tym spółki z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Nowa spółka joint venture Superpolisy i Centrum Ubezpieczeniowego Partner

Superpolisa Ubezpieczenia i Centrum Ubezpieczeniowe Partner z Olkusza powołały do życia spółkę Superpolisa Partner Gil Sp. z o.o. Współpraca ma zwiększyć potencjał sprzedażowy obu podmiotów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao dołącza do Bloomberg Gender-Equality Index

Bank Pekao S.A. zakwalifikował się do tegorocznej edycji indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, który wyróżnia spółki giełdowe aktywnie działające na rzecz równości płci w środowisku pracy.

...
Czytaj więcej

Brexit a szkody transgraniczne

Do końca okresu przejściowego w procesie opuszczania przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej będą obowiązywać dotychczasowe zasady podróżowania i regulacji szkód transgranicznych.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Prezesa UOKiK zostaną rozszerzone

​W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zakłada on rozszerzenie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Inni mają innowacje, a my mamy RODO

Oczywiście wiele już powiedziano na temat RODO, gdzie jedni są zachwyceni poziomem ochrony danych osobowych oferowanym dzisiaj Europejczykom (zadowoleni są chyba przede wszystkim urzędnicy zajmujący się ochroną danych i spora grupa prawników)...

...
Czytaj więcej

Pomoc assistance dla seniorów

Europ Assistance Polska w informacji prasowej przypopomina o usługach asistance dla osób 60+. Świadczenia dobierane są do potrzeb starszych klientów. Produkty te dostarczają zarówno opieki medycznej jak i pomocy w razie domowych usterek.

...
Czytaj więcej

Autenti z nowymi inwestorami

Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski zainwestowały 17 mln zł w Autenti – polski fintech, który stworzył platformę do elektronicznego podpisywania umów i obiegu dokumentów – poinformował portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Od stycznia 2022 roku czeka na nas wiele zmian.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

10 sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących wymagań dla firm inwestycyjnych. Efektem tych rozwiązań są pozytywne skutki dla sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie z dnia 22 stycznia 2021 r. ws. jednolitego tekstu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego

Rozporządzeniem dokonuje się zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie egzaminu aktuarialnego (Dz. U. poz. 2182).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

...
Czytaj więcej

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

W okresie pandemii organ mógł wydać interpretację indywidualną w terminie, a niepodjęcie działań w tym zakresie nie może zostać usprawiedliwione brakami kadrowymi.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie D&O organów spółki nie kreuje obowiązków podatkowych dla kadry kierowniczej

Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu dla Zarządzającego (członka zarządu, rady nadzorczej lub dyrektora) z nieodpłatnych świadczeń takich jak zawarcie umowy ubezpieczenia D&O, to nie może być on uwzględniony w podstawie opodatkowania.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy odpowie, czy zawezwanie do próby ugodowej może stanowić przerwanie biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy postanowił przedstawić do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienia prawne dot. zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

...
Czytaj więcej

SN pyta TSUE o wyłączenie z masy upadłości banku środków pozyskanych w ramach projektu unijnego

SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne dot. wyłączenia z masy upadłości środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej zgromadzonych na rachunku prowadzonym w banku, którego upadłość została ogłoszona.

...
Czytaj więcej

Uchwała SN ws. roszczeń klientów za misselling

Żądanie unieważnienia umowy przewidziane w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym jest postacią roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego. Jego skuteczność jest uzależnione od spełnienia ogólnych przesłanek.

...
Czytaj więcej

TSUE orzekł ws. reżimów odpowiedzialności za naruszenie postanowień licencji oprogramowania

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dot. odpowiedzialności licencjobiorcy za naruszenie umowy licencji oprogramowania.

...
Czytaj więcej

W jaki sposób popularne serwisy oznaczają reklamy w internecie i co na to UOKiK?

Prezes UOKiK postawił zarzuty dwóm spółkom – Ringier Axel Springer Polska i Wirtualna Polska Media. UOKiK prowadzi także postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl w kontekście prawidłowego oznaczania treści komercyjnych.

...
Czytaj więcej

„Stracisz dane, stracisz pieniądze!”

Prezes UOKiK w kampanii pt. „Stracisz dane, stracisz pieniądze!” ostrzega konsumentów i przypomina, jak nie paść ofiarą oszustów.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych

W dniu 8 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

...
Czytaj więcej

Jakie wątpliwości wzbudzają praktyki windykacyjne stosowane przez Profi Credit Polska?

Profi Credit Polska udziela pożyczek konsumenckich, a w przypadku ich nieterminowych spłat – windykuje zadłużenie.

...
Czytaj więcej

Czego dotyczy nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych?

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych* wprowadza cyfryzację obowiązków informacyjnych wobec KNF.

...
Czytaj więcej

W jaki sposób przedsiębiorcy informują o cenach produktów i usług?

W związku z zakupowym szałem i promocjami czekającymi na konsumentów na każdym kroku, UOKiK postanowił przybliżyć temat tego, jak przedsiębiorcy informują o cenach produktów i usług.

...
Czytaj więcej

Zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej

Prezes UOKiK postawił zarzuty Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Przedsiębiorca może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców. Za wspomniane grozi kara do trzech proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

...
Czytaj więcej

Usterki techniczne – powszechny problem platform streamingowych. A co na to UOKiK?

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie serwisu streamingowego Viaplay. Wystąpił także o wyjaśnienia do Cyfrowego Polsatu i Canal+ Polska.

...
Czytaj więcej

Światowy Dzień Oszczędzania i zrównoważone zakupy

Niedawno, ponieważ 31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. Taka data to wspaniała okazja do tego, aby zwrócić uwagę na odpowiednie wybory konsumenckie. Mogą one odegrać istotną rolę w procesie kształtowania ładu gospodarczego.

...
Czytaj więcej

Kluby koszykarskie i porozumienia ograniczające konkurencję

Prezes UOKiK nałożył niemal 1 mln zł kar na 16 klubów koszykarskich i Polską Ligę Koszykówki. Podmioty, o których mowa, dokonały wspólnych, niedozwolonych uzgodnień, a tym samym ograniczyły pomiędzy sobą rywalizację o zdobycie najlepszych sportowców.

...
Czytaj więcej

Polska Grupa Farmaceutyczna z karą za zatory płatnicze

Prezes UOKiK nałożył ponad cztery mln zł kary na  spółkę Polska Grupa Farmaceutyczna.

...
Czytaj więcej

Czy doszło do zmowy przetargowej przy dostawie wodomierzy?

Czy dostawa gazomierzy na rzecz krajowego operatora systemu dystrybucyjnego gazu odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

...
Czytaj więcej

Zarzuty Prezesa UOKiK dla sylwestrowego konkursu Polsatu

Prezes UOKiK postawił zarzuty podmiotom odpowiedzialnym za organizację SMS-owego konkursu sylwestrowego – Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa.

...
Czytaj więcej

UPC Polska i wygórowane koszty wypowiedzenia umowy

UPC Polska jest spółką świadczącą konsumentom usługi z zakresu telekomunikacji, na którą UOKiK otrzymał liczne zgłoszenia.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

W maju br. Prezes UOKiK wszczął kilkanaście postępowań wyjaśniających w stosunku do banków.

...
Czytaj więcej

Nieuczciwe praktyki spółki Expectes na pokazach

Spółka Expectes zapraszała konsumentów na pokazy pod pretekstem udziału w akcji „Polska Przedsiębiorcom”. Za udział w spotkaniach obiecywała prezenty.

...
Czytaj więcej

#OznaczamReklamy – Rekomendacje Prezesa UOKiK

Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania reklam stanowią pomoc dla następujących grup użytkowników mediów społecznościowych: twórców, agencji reklamowych oraz reklamodawców.

...
Czytaj więcej

Pobyt na Oddziale Intensywnej Terapii – PZU Życie ponownie rozpatrzy roszczenia z tego tytułu

PZU Życie, na skutek działań Prezesa UOKiK, rozpatrzy ponownie wnioski o wypłatę świadczenia, które wcześniej nie zostały uwzględnione ze względu na brzmienie definicji Oddziału Intensywnej Terapii.

...
Czytaj więcej

Platforma sprzedażowa OLX.pl z zarzutami Prezesa UOKiK

OLX.pl jest jedną z najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. Umożliwia zwłaszcza sprzedaż oraz zakup produktów i usług.

...
Czytaj więcej

Przedszkolaki na zakupach - projekt edukacyjny UOKiK

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka świętowany jest przez najmłodszych 20 września. Z tej też okazji UOKiK przygotował projekt edukacyjny pt. ABC Małego Konsumenta.

...
Czytaj więcej

Od tokenów do systemu typu piramida

Pod lupą Prezesa UOKiK znalazły się tym razem dwie firmy.

...
Czytaj więcej

Skargi dotyczące pobierania opłat za połączenie z infolinią

UOKiK otrzymał skargi od klientów Orange i nju mobile. Dotyczą one poboru opłat za połączenia z infoliniami np. w sytuacji składania reklamacji.

...
Czytaj więcej

Zarzuty podziału rynku i zmowy cenowej dla spółki KIA Polska

Prezes UOKiK postawił zarzuty podziału rynku i zmowy cenowej spółce KIA Polska, 10 dealerom jej pojazdów oraz 6 menadżerom. Potencjalni nabywcy mogli bowiem być pozbawieni wyboru sprzedawcy i otrzymania tańszej oferty.

...
Czytaj więcej

UOKIK na temat wyprawki szkolnej

W poradniku przygotowanym przez UOKiK konsumenci mogą znaleźć praktyczne wskazówki, na co zwracać uwagę przy zakupie podstawowych elementów szkolnej wyprawki.

...
Czytaj więcej

Niewykorzystane vouchery podróżne

Prezes UOKIK, w odpowiedzi na skargi konsumenckie, zbadał praktyki, które są stosowane w 12 biurach podróży.

...
Czytaj więcej

Ostrzeżenie przed pakietami edukacyjnymi

Prezes UOKiK ostrzega konsumentów przed firmą International Markets Live z siedzibą w Nowym Jorku. Zarzut dotyczy założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida.

...
Czytaj więcej

Czy doszło do zmowy przetargowej?

Ostatnie postępowanie wyjaśniające Prezesa UOKiK na rynku odpadów komunalnych dotyczyło sprawdzenia czy w woj. mazowieckim mogło dojść do zmowy przetargowej.

...
Czytaj więcej

„Lokowanie środków w przedsięwzięcia inwestycyjne zawsze obarczone jest ryzykiem”

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investments – spółce-matce, Hreit oraz Heritage Real Estate.

...
Czytaj więcej

Kryptoreklama na Instagramie

Postawiono pierwsze zarzuty influencerom z branży fitness i ich reklamodawcy.

...
Czytaj więcej

Chwytliwy marketing i nieprzemyślane decyzje – poznaj swoje prawa w sezonie letnich obniżek

Przedsiębiorcy stosują coraz bardziej wyszukane chwyty marketingowe skłaniające klientów do szybkich i nieprzemyślanych decyzji. Prowadzi to do zakupu rzeczy niepotrzebnych, w zawyżonych cenach lub słabej jakości.

...
Czytaj więcej

Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Marzysz o wyprawie na Karaiby i skusił cię program Członkostwa w Rejsach INCRUISES?

...
Czytaj więcej

Promowanie usług brokerskich, czyli jakie zarzuty stawia Prezes UOKiK?

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec spółki 3P Consulting Group i postawił jej zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

Akcja promocyjna, notebook w prezencie i rabaty, czyli nieuczciwe praktyki podczas pokazów

Miała być akcja promocyjna pt. „Poznaj Polską Markę”, notebook w prezencie i rabaty o wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Były natomiast pokazy handlowe ze sprzedażą produktów w bardzo wysokich cenach.

...
Czytaj więcej

„Współpraca? Szkoda, że nie z Urzędem”

Prezes UOKiK, w ramach prowadzonych postępowań w sprawie oznaczania treści komercyjnych w mediach społecznościowych i podejrzenia scamu, zwrócił wystąpienia do wiodących influencerów.

...
Czytaj więcej

Zatory płatnicze

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, nałożył kary wynoszące łącznie 656 tys. zł za zatory płatnicze. Spółki, które zostały ukarane to: Reckitt Benckiser Production (Poland), Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz Firma Oponiarska Dębica.

...
Czytaj więcej

Co z fałszywymi opiniami w sieci?

Prezes UOKiK postawił zarzuty związane z handlem fałszywymi opiniami spółkom – Opinie.pro oraz SN Marketing. Za tworzenie, pozyskiwanie, a także zamieszczanie fałszywych opinii w sieci jest przewidziana kara finansowa do 10 proc. obrotu.

...
Czytaj więcej

Czarna Perła

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą CGA Invest. Firma zrealizowała i sprzedawała lokale w condohotelu Czarna Perła w Siennej.

...
Czytaj więcej

Kara dla Vinted

Prezes UOKiK nakładając na litewską spółkę VINTED UAB – właściciela platformy Vinted.pl – karę w wysokości 5,3 mln zł zakwestionował brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży oraz o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego”.

...
Czytaj więcej

Kary za zatory płatnicze

Prezes UOKiK nałożył dwie kary pieniężne za zatory płatnicze w łącznej wysokości ponad 650 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Kary za zmowy przetargowe w wysokości niemal 330 tys. zł

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych. W przytoczonych sprawach przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych organizowanych przez samorządy.

...
Czytaj więcej

Postępowania w sprawie koncentracji

Jednym z zadań prezesa UOKiK jest zapobieganie fuzjom i przejęciom, które doprowadzają do ograniczenia konkurencji. By móc zadanie to wykonać, Urząd przeprowadza kontrole koncentracji.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF na objęcie funkcji prezesa Banku Pocztowego przez Jakuba Słupińskiego

W piątek, 19 listopada, Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że wyraża zgodę na powołanie Jakuba Słupińskiego na prezesa Banku Pocztowego.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF na przejęcie Avivy przez Allianz

4 listopada Komisja nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie firmy ubezpieczeniowej Aviva przez Allianz.

...
Czytaj więcej

ESMA w sprawie rekomendacji inwestycyjnych w mediach społecznościowych

Liczba rekomendacji inwestycyjnych w mediach społecznościowych stale wzrasta. Mając to na uwadze, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikował oświadczenie w tej sprawie.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Enrex Energy

Przedstawiciele Enrex Energy nie zostawiali konsumentom podpisanych w ich domach umów na sprzedaż prądu lub gazu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę karę w wysokości 200 tys. złotych.

...
Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja pomoże wyszukiwać klauzule niedozwolone

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, celem którego ma być wstępna analiza wzorców umownych stosownych przez przedsiębiorców pod kątem klauzul niedozwolonych.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wszczął postępowanie w celu zbadania social media influencerów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, które ma na celu zbadać rynek influencerów. Sprawdzone zostaną sponsorowane treści na blogach, Instagramie, Facebooku oraz Youtubie gwiazd internetu.

...
Czytaj więcej

Decyzja KNF o utrzymaniu interwencji produktowej

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o utrzymaniu treści krajowej interwencji produktowej dotyczącej ograniczeń w zakresie wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży klientom detalicznym kontraktów na różnicę (CFD).

...
Czytaj więcej

Prezes UOKIK startuje z kampanią „Policz i nie przelicz się!”

6 września wystartowała ogólnopolska kampania społeczna prezesa UOKIK pod hasłem „Policz i nie przelicz się!”. Celem kampanii jest ostrzeżenie przed ryzykiem utraty oszczędności oraz apelacja o rozważne podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych.

...
Czytaj więcej

Projekt UKNF ws. wykorzystywania mediów społecznościowych

Przygotowany przez UKNF projekt ws. aktywności w mediach społecznościowych został przekazany do konsultacji rynkowych. Wyniki mają zostać uwzględnione przy tworzeniu przepisów.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał kolejne decyzje dotyczące zatorów płatniczych

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał cztery decyzje w sprawie zatorów płatniczych. Postanowienia dotyczą postępowań wobec Astaldi Societa Per Azioni, PKC Group Poland, Storteboom Hamrol oraz Amica Handel i Marketing.

...
Czytaj więcej

Koniec tanich pożyczek

UOKiK przypomina, że od pierwszego lipca nie obowiązują przepisy tarczy antykryzysowej, które ograniczały pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich. Pożyczka może być zdecydowanie droższa.

...
Czytaj więcej

UOKiK zarzuca firmom pożyczkowym naruszenia interesów konsumentów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty trzem polskim firmom pożyczkowym: Szybka Gotówka, Gwarant24 oraz Centrum Rozwiązań Kredytowych. Udzielały one naprzemiennie pożyczek konsumentom, pobierając za to zbyt wysokie prowizje.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss ze zgodą od KNF

W dniu 25 czerwca br. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzje, w których wyraziła zgodę na objęcie funkcji prezesa trzech spółek należących do GK Generali przez Rogera Hodgkissa.

...
Czytaj więcej

Ogłoszono upadłość Gefiona

W dniu 7 czerwca 2021 r. duński Sąd Morski i Gospodarczy ogłosił upadłość Gefion Finans A/S (wcześniej: Gefion Insurance A/S). UKNF zachęca polskich klientów ubezpieczyciela do anulowania polis i zakupu nowych w innym zakładzie ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Dane kwartalne TFI - I kwartał 2021 roku

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane kwartalne dotyczące Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Dane opracowane zostały na podstawie sprawozdań miesięcznych przekazywanych przez TFI.

...
Czytaj więcej

Ryzyko stopy procentowej dla klientów instytucji finansowych, czyli co trzeba wiedzieć korzystając z kredytów i depozytów

„Ryzyko stopy procentowej dla klientów instytucji finansowych, czyli co trzeba wiedzieć korzystając z kredytów i depozytów” to nowa publikacja Anny Kuligowskiej, która została wydana nakładem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. 

...
Czytaj więcej

0,5 mln zł kary za utrudnianie przeszukania w siedzibie spółki

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje. Nałożył w nich kary za utrudnianie przeszukania w siedzibie spółki, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu. Sankcje nałożono na firmę (500 tys. zł) i jej prezesa (150 tys. zł).

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 14 maja 2021 r. – Nedwidek ze zgodą na objęcie stanowiska prezesa TU UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła komunikat dotyczący decyzji podjętych przez organ w dniu 14 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się inicjatywą Prezydenta dot. zmian w KC

​Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowano I czytanie przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny. Dotyczy on uregulowania kwestii zadośćuczynienia dla bliskich osób ciężko poszkodowanych.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 16 kwietnia 2021 r. Komisja nałożyła karę za brak OC na pośrednika kredytowego

​Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie prezesów dwóch zakładów ubezpieczeń

KNF w dniu 31 marca br. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie: Jacka Gdańskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Polskiego Gazu TUW na Życie oraz Tomasza Borowskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Vienna Life Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA VIG.

...
Czytaj więcej

UOKiK zaktualizował wyjaśnienia ws. nakładania kar za praktyki ograniczające konkurencję

Prezes UOKiK, w ramach polityki transparentności Urzędu, zaktualizował i przedstawił wyjaśnienia dotyczące metodologii nakładania kar za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

KNF: wartość aktywów PPK zbliża się do 3 mld zł

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała dane dot. rynku PPK po IV kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że pod koniec roku w programie było prawie 1,5 mln osób.

...
Czytaj więcej

KNF o nadzorze nad emitentami papierów wartościowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Prawie ochrony konkurencji

Do konsultacji publicznych został przekazany projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach dot. zatorów płatniczych

Prezes UOKiK nałożył kary w wysokości ponad 470 tys. zł na spółki Locotranssped i Havi Logistics, a spółki UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z dnia 15 lutego 2021 r.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił komunikat dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 15 lutego 2021 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK z decyzją ws. Profi Credit Polska

Prezes UOKiK nałożył ponad 4 mln kary na Profi Credit Polska za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

...
Czytaj więcej

Jak wyglądała działalność UOKiK w 2019 r.?

W 2019 r. UOKiK wydał ponad 950 decyzji dot. ochrony konkurencji i konsumentów. Nałożono też kary o wysokości prawie 425 mln zł i wydano ponad 800 istotnych poglądów w sprawach sądowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK zachęca do czujności w sprawie opłat za prowadzenie rachunku

Urząd zachęca konsumentów do sprawdzenia czy ich bank nie podniósł w tym roku opłat m.in. za prowadzenie rachunku czy wypłaty gotówki z bankomatu. Jak wskazuje UOKiK, konsumenci powinni być informowani o wszystkich podwyżkach.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

Po podjętej przez Prezesa UOKiK interwencji, banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 22 grudnia 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego udostępniła komunikat dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 22 grudnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK z pierwszą karą dla menadżera

UOKiK po raz pierwszy w swojej historii ukarał menadżera za naruszenie przepisów. Na członka zarządu odpowiedzialnego za zmowę na warszawskim rynku ciepła nałożono 200 tys. zł. kary.

...
Czytaj więcej

NOVIS bez swobodnego rozporządzania aktywami

5 listopada br. Narodowy Bank Słowacji (NBS) podjął decyzję o tymczasowym środku nadzorczym obejmującym ograniczenie swobodnego rozporządzania aktywami przez NOVIS Insurance Company.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawia dane dot. produktów emerytalnych na koniec 2019 r.

Na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany raport pt. „Rynek emerytalny w Polsce (stan na koniec 2019 roku)”. Zawarto w nim dane dotyczące produktów emerytalnych dostępnych w ramach II i III systemu emerytalnego.

...
Czytaj więcej

UOKiK zbadał realizację obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC przez podmioty z branży nieruchomości

UOKiK postanowił skontrolować, czy w praktyce podmiotów jest realizowany wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez podmioty prowadzące działalność w branży nieruchomości.

...
Czytaj więcej

Zmiana struktury akcjonariatu UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 29 października 2020 r. wyraziła zgodę na przekroczenie przez UNIQA AG połowy udziału w kapitałach zakładowych obu polskich spółek należących do UNIQA.

...
Czytaj więcej

UOKiK tłumaczy kredytobiorcom, jak korzystać z wakacji kredytowych

Od czerwca br. istnieje możliwość zawieszania spłaty rat kredytu przez okres do 3 miesięcy. Rozwiązanie to skierowane jest do osób, które po 13 marca 2020 r. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu.

...
Czytaj więcej

UKNF organizuje szkolenie dot. przeprowadzania kontroli w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych

W dniu 30 września 2020 roku odbędzie się Webinarium CEDUR poświęcone zasadom kontroli UKNF w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na zakup spółek z Grupy AXA przez UNIQA

Polski nadzorca nie wyraził sprzeciwu wobec przejęcia spółek należących do AXA przez UNIQA. Wiedeński ubezpieczyciel zakupi udziały w AXA TU i AXA Życie oraz AXA PTE.

...
Czytaj więcej

Seminarium CEDUR dot. kar administracyjnych nakładanych przez KNF

Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR) zaprasza na seminarium online pt. „Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych przez Komisję Nadzoru Finansowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie prawne obsługujące m.in. posiadaczy ubezpieczeń z UFK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec 15 kancelarii prawnych. Weryfikowane są m.in. warunki wynagrodzenia w przypadku umów zawieranych z posiadaczami kredytów w walutach obcych, obligacji korporacyjnych spółki GetBack i ubezpieczeń na życie z UFK.

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła nową wersję metodyki BION

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła nową wersję metodyki BION dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji za 2019 rok.

...
Czytaj więcej

UOKiK: ustalanie dolnego limitu oprocentowania kredytu o zmiennej stopie procentowej jest niedopuszczalne

UOKiK opublikował komunikat w którym odnosi się do tematu ustalania dolnego limitu oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Zdaniem Urzędu jest to niedopuszczalne naruszenie interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF utrzymuje w mocy decyzje o karze dla ORIGIN TFI SA

Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie ws. decyzji podjętych w dniu 31 lipca 2020 r., o podtrzymaniu w mocy decyzji o karze dla ORIGIN TFI SA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, nałożył na Gazprom karę w wysokości blisko 213 mln zł (50 mln euro) z powodu braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

...
Czytaj więcej

UOKiK opublikował zasady karania menedżerów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował szczegółowe wyjaśnienia, jak będzie ustalana wysokość sankcji dla osób zarządzających, które umyślnie dopuściły do zawarcia porozumień ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

UOKiK publikuje wyjaśnienia dot. składania zawiadomień i prowadzenia postępowań z zakresu kontroli inwestycji

24 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Zostały one uchwalone w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

...
Czytaj więcej

UKNF powołał grupę roboczą ds. bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego i urządzeń ATM

W UKNF powołana została grupa robocza do spraw bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego i urządzeń ATM. Jej celem będzie poprawa bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego oraz infrastruktury ATM poprzez wprowadzanie rozwiązań systemowych.

...
Czytaj więcej

Gefion Insurance A/S w likwidacji

​Jak przekazał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w dniu 13 lipca 2020 r. Walne Zgromadzenie Gefion Insurance A/S podjęło decyzję o rozpoczęciu likwidacji spółki.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął już 51 postępowań w sprawie zatorów płatniczych

Jak podał UOKiK, Prezes urzędu wszczął w czerwcu postępowania względem 51 przedsiębiorców, u których mogą występować największe zatory płatnicze. Spółki zostały wytypowane po analizie informacji dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień.

...
Czytaj więcej

KNF przypomina o Konsultacje Komisji Europejskiej ws. przeglądu dyrektywy Wypłacalność II

1 lipca 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje mające na celu zebranie opinii na temat kierunków istotnych zmian w systemie Wypłacalność II.

...
Czytaj więcej

KNF podejmuje walkę z fake newsami na temat finansów

Komisja Nadzoru Finansowego dołączyła do akcji #FakeHunter. KNF będzie weryfikować publikowane w internecie informacje finansowe.

...
Czytaj więcej

eUrząd KNF

Przeorganizowanie funkcjonowania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) na system pracy zdalnej przełożyło się na szersze wykorzystywanie elektronicznych środków komunikacji. Jednocześnie kolejne obszary działalności UKNF obejmowane są elektronizacją.

...
Czytaj więcej

Decyzje podjęte przez KNF w zdalnym głosowaniu

W dniu 17 kwietnia 2020 r. w trybie zdalnym Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania  rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF: zakłady ubezpieczeń i banki powinny zastosować konserwatywne podejście przy wypłatach zmiennej części wynagrodzenia

UKNF przedstawił stanowisko ws. zmiennych składników wynagrodzenia w bankach oraz w zakładach ubezpieczeń. Organ nadzoru oczekuje, że zastosują one konserwatywne podejście do kwestii wypłat zmiennych składników wynagrodzenia.

...
Czytaj więcej

Gefion z zakazem zawierania nowych umów ubezpieczenia i odnawiania istniejących

Duński organ nadzoru finansowego (Finanstilsynet) podjął decyzję o zakazaniu Gefion Insurance A/S zawieraniu nowych umów ubezpieczenia oraz odnawiania istniejących. Decyzja związana jest z brakiem pokrycia wymogu wypłacalności.

...
Czytaj więcej

KNF: pakiet rozwiązań wzmacniających sektor bankowy

Komisja Nadzoru Finansowego w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa opracowała pakiet działań wzmacniający odporność sektora bankowego i finansowania gospodarki – „Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju”.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKE przekracza 10 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 950,8 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych, w których było ulokowane 10.167 mln zł.

...
Czytaj więcej

6. posiedzenie KNF: rozszerzenie zakresu działalności AXA o nowe ryzyka

W dniu 18 lutego 2020 r. odbyło się 6. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie z posiedzenia zostały przedstawione wszystkie podjęte decyzje przez organ nadzoru, w tym rozszerzenie zakresu działalności ubezpieczeniowej dla AXA.

...
Czytaj więcej

5. posiedzenie KNF: Marek Lusztyn ze zgodą na objęcie stanowiska Prezesa Pekao S.A.  

W dniu 4 lutego 2020 r. odbyło się 5. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia Komisja wyraziła zgodę na powołanie Marka Lusztyna na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował komunikat ws. stosowania wskaźników referencyjnych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w komunikacie wyjaśnił zasady stosowania i opracowywania wskaźników referencyjnych po 1 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF ws. chmury obliczeniowej

UKNF opublikował komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

Polkomtel zapłaci 50 mln zł kary za dodatkowe opłaty pobierane od klientów

​Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Polkomtel. W toku postępowania okazało się, że operator pobiera od klientów dodatkowe opłaty za video streaming pomimo wykupienia pakietu internetowego.

...
Czytaj więcej

Rosną kary nakładane przez UOKiK

425 mln zł – tyle wyniosła łączna suma kar nałożonych na spółki przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2019 r. Oznacza to, że ubiegły rok zaliczy się do rekordowych pod względem surowości organu antymonopolowego.

...
Czytaj więcej

3. posiedzenie KNF. Zgoda na powołanie nowego prezesa Aviva Santander

W dniu 21 stycznia 2020 r. odbyło się 3. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Wioletty Macnar na stanowisko prezesa obu spółek ubezpieczeniowych Santander Aviva.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze

UOKiK przygląda się działaniom kancelarii odszkodowawczych, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o ubezpieczenia z UFK, kredyty hipoteczne i obligacje korporacyjne GetBack. Prezes UOKiK wydał już pierwsze decyzje, a w toku są trzy postępowania.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z 15 czerwca 2021 roku

Zgodnie z ustawą przede wszystkim zmieni się termin wejścia w życie przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych. Przesunięte zostaną również niektóre terminy w zakresie poszczególnych wymogów.

...
Czytaj więcej

Uzgodnienie pracy zdalnej

Projekt przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być uzgodniona pomiędzy stronami umowy o pracę zarówno przy zawieraniu umowy o pracę lub także w trakcie zatrudnienia.

...
Czytaj więcej

PRACA ZDALNA - REWOLUCJA W KODEKSIE PRACY!

19 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został wyczekiwany projekt zmian w Kodeksie Pracy. Tak jak zapowiadaliśmy – wprowadzenie pracy zdalnej będzie największa rewolucją w KP.

...
Czytaj więcej

Zdalnie czyli legalnie - Ochrona danych a praca zdalna

Już ponad rok temu Prezes UODO opublikował informacje dotyczące ochrony danych osobowych podczas pracy zdalnej. Problem ten jednak przez rok nie zniknął.

...
Czytaj więcej

Kontrola pracy zdalnej

Nie ulega wątpliwości, że pracodawca ma prawo kontrolować pracownika w związku z wykonywaną przez niego pracą. Podstawowym obowiązkiem pracowniczym jest wykonywanie pracy przez pracownika w sposób sumienny i staranny oraz stosowanie się do poleceń.

...
Czytaj więcej

Nowe obowiązki w zakresie zgłaszania informacji do CRBR - nowelizacja ustawy AML

W dniu 30 kwietnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Masterlease z ofertą carsharingu dla samochodów służbowych

Grupa Masterlease przygotowała nową ofertę dla dużych organizacji. MasterShare to usługa wykorzystująca model carsharingu do zarządzania flotą samochodów służbowych.

...
Czytaj więcej

Co zawiera projekt ustawy regulujący pracę zdalną?

W drugim filmie z cyklu „Zdalnie czyli legalnie” mec. Karolina Bogumił – Łagowska przedstawia główne założenia projektu regulującego prace zdalną.

...
Czytaj więcej

W Urzędzie Patentowym jest nowa, elektroniczna ścieżka do zgłoszeń

​Urząd Patentowy RP wprowadził nową, przyspieszoną procedurę rozpatrywania zgłoszeń o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy oraz prawa z rejestracji na wzór przemysłowy.

...
Czytaj więcej

Kogo obejmie praca zdalna? Projekt Nowelizacji Kodeksu Pracy

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy jedną z głównych zmian będzie wprowadzenie do Kodeksu na stałe formy pracy zdalnej. Możliwość świadczenia pracy w formie home office ma z nami zostać także po trwaniu pandemii.

...
Czytaj więcej

Na horyzoncie pojawia się nowe prawo pracowników – prawo do bycia offline poza godzinami pracy

​Parlament Europejski w czwartek (21 stycznia 2021 r.) przyjął sprawozdanie dotyczące prawa pracowników do bycia offline. Jego zdaniem powinna powstać dyrektywa regulująca sytuację, w której pracownik poza godzinami pracy ma prawo do bycia offline.

...
Czytaj więcej

Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej

Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej.

...
Czytaj więcej

Czy rekompensatę za nadgodziny można wypłacić w formie premii uznaniowej?

Pracodawca może rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy. W pewnych przypadkach w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi dnia wolnego.

...
Czytaj więcej

Rodzice lub opiekunowie prawni karani za brak noszenia maseczki przez nastolatka, czyli „koronawirusowa” wykładnia prawa

Zgodnie z tym, co podaje PAP, rząd podobno zamierza karać mandatami rodziców, a być może również nauczycieli nastolatków, którzy nie przestrzegają nakazu noszenia maseczek.

...
Czytaj więcej

Praca zdalna już w nowym roku

Rząd, związki zawodowe i pracodawcy rozpoczęli negocjacje w sprawie wdrożenia na stałe przepisów o pracy zdalnej. Bazą jest roboczy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie dla odchodzącego prezesa to koszt spółki

Odszkodowanie przekazane na podstawie porozumienia odchodzącemu prezesowi zarządu można rozliczyć w kosztach podatkowych spółki.

...
Czytaj więcej

Wydatki pokryte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej można zaliczyć do kosztów

Jak podało Ministerstwo Finansów, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który nie zatrudnia pracowników, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

...
Czytaj więcej

Rodzaje cyberataków

Jakie są rodzaje cyberataków? Cyfrowy świat wykreował swój własny katalog przestępstw. Trudność w ich wykrywaniu i ściganiu sprawców, a także ich „kreatywność” powoduje, że mimo prób zabezpieczeń, lista cyfrowych ataków jest coraz większa.

...
Czytaj więcej

Wpłaty na PPK są innowacyjne

​Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) uznał, że składki na pracownicze plany kapitałowe mogą być kosztem w stosowaniu ulgi na badania i rozwój.

...
Czytaj więcej

Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

W dniu 11 sierpnia 2020 r. w życie weszła ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Czy pracodawca może korzystać z prywatnych danych kontaktowych do pracownika? Odpowiada UODO

Jak wynika z analizy opublikowanej na stronie internetowej UODO, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych kontaktowych pracownika (nr telefonu, adres prywatnej poczty elektronicznej), pozyskanych podczas rekrutacji bez jego zgody.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych przygotowała projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w trybie pilnym konsultuje projekt nowelizacji kodeksu pracy, aby na stałe wprowadzić do przepisów możliwość pracy zdalnej. Nowelizacja została bardzo dobrze przyjęta przez zatrudnionych i pracodawców.

...
Czytaj więcej

Czy można upubliczniać informacje o wynikach pracowników?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych opublikował na swojej stronie internetowej komunikat dot. przetwarzania danych o wydajności pracy osób zatrudnionych w danej firmie.

...
Czytaj więcej

Otwórz się na turystykę

Jak podaje Serwis Prasowy Komisji Europejskiej, przed kilkoma dniami Komisja Europejska uruchamiła „Re-open EU” platformę internetową, która ma pomóc w bezpiecznym wznowieniu podróży i turystyki w całej Europie.

...
Czytaj więcej

Wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Program wsparcia oferowanego przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. jest programem rządowym wprowadzanym w celu wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2.

...
Czytaj więcej

Zakup maseczek dla pracowników nie jest finansowany ze środków ZFŚS

Środki ZFŚS mają charakter celowy i mogą być przeznaczane wyłącznie na cele określone w ustawie. Z kolei na mocy art. 207 ust. 1 i 2 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

...
Czytaj więcej

Program komputerowy jako wynalazek

​Przepisy prawa przyznają ochronę programom komputerowym w zakresie wynikającym z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, traktując program jako utwór, tj. przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

...
Czytaj więcej

Dematerializacja akcji – nowe obowiązki dla spółek

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z sierpnia 2019 r. wprowadziła szereg zmian, które mają zastosowanie w głównej mierze do spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

...
Czytaj więcej

Czego najbardziej boją się Polacy?

Polska Izba Ubezpieczeń i Deloitte stworzyły raport pt. „Mapa ryzyka Polaków”. Analiza przedstawia najistotniejsze troski Polaków i wiążące się z nimi potrzeby ubezpieczeniowe.

...
Czytaj więcej

TU Europa zbadała możliwe kierunki rozwoju sektora ubezpieczeń

Data-Driven Insurance, Re)Ewolucja Hybrydowa, Insurances On Demand lub Turysta pod ochroną to możliwe scenariusze rozwoju branży ubezpieczeniowej, opracowane w toku badań, zleconych przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa.

...
Czytaj więcej

Banki 2020 – raport o sytuacji ekonomicznej banków

Związek Banków Polskich opublikował coroczny raport środowiska bankowego, oceniający kondycję sektora bankowego w minionym roku. Jest to dwudziesty ósmy taki raport. Wykonawcą opracowania jest Warszawski Instytut Bankowości.

...
Czytaj więcej

Deloitte: instytucje finansowe zyskują, gdy zatrudniają dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju

Najważniejszym celem działań CSO (Chief Sustainability Officer) ma być przeprowadzenie zmian w modelach biznesowych - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Polacy są chętni do zdobywania i poszerzenia wiedzy z zakresu finansów i inwestowania

Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW po raz kolejny zbadały preferencje Polaków dot. posiadanej wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego. Ponad połowa badanych wskazała na potrzeby poszerzania swojej wiedzy o finansach i cyberbezpieczeństwie.

...
Czytaj więcej

Rentowność banków – raport Deloitte

Rentowność 100 największych banków świata spadła o prawie 3 proc. w 2020 r. – wynika z raportu Deloitte „2021 Banking and Capital Markets Outlook. Strengthening Resilience, Accelerating Transformation”.

...
Czytaj więcej

Deloitte: dyrektorzy działów prawnych spodziewają się inwestycji w narzędzia cyfrowe

Ponad połowa (62 proc.) dyrektorów działów prawnych przewiduje, że nastąpią inwestycje w narzędzia cyfrowe, które będą wspierać działy prawne.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance: coraz więcej turystów planuje kupić polisę podróżną

Europ Assistance po raz kolejny zbadał wakacyjne plany Polaków. Większość badanych wybiera w tym roku odpoczynek w kraju.

...
Czytaj więcej

BGK: Coraz więcej firm z sektora MŚP wychodzi z kryzysu

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP odbudowują zatrudnienie i coraz lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację; ponad 80 proc. korzysta z tarczy antykryzysowej lub zamierza z niej skorzystać - wynika z kolejnej edycji badania BGK wśród MŚP.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas i ING Bank Śląski liderami tegorocznego Rankingu Odpowiedzialnych Firm

​BNP Paribas i ING Bank Śląski zajęli pierwsze miejsce w opublikowanym 4 czerwca br. Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Poza nimi na podium z kategorii „Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” uplasowały się jeszcze: STU ERGO Hestia i Santander.

...
Czytaj więcej

Wydatki na badania i rozwój w Polsce w latach 2000-2018, na tle innych krajów OECD

Zgodnie z raportem opublikowanym przez OECD wydatki krajowe brutto w Polsce w latach 2000-2018, mimo tendencji wzrostowej w dalszym ciągu utrzymują się na bardzo niskim poziomie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej i krajów OECD.

...
Czytaj więcej

Jaki jest idealny doradca? Badanie MetLife

​MetLife zlecił badania dot. oczekiwań klientów wobec agentów ubezpieczeniowych. Ankietowani wskazali, że najbardziej liczą na szczerość, czyli rzetelną prezentację produktów – zarówno korzyści z ich zakupu jak i związanych ryzyk.

...
Czytaj więcej

Wyłudzenia w ubezpieczeniach na życie w 2018 r.

W 2018 r. skala wyłudzeń odszkodowań w ubezpieczeniach na życie wyniosła 1115 przypadków. Wyłudzenia te oszacowano na łączną kwotę 18,1 mln zł – podaje PIU w swoim raporcie „Analiza danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2018 roku”

...
Czytaj więcej

Amendments to the Law on Counteracting Excessive Delays in Commercial Transactions

On December 8, 2022, an amendment to the Law on Prevention of Excessive Delays in Commercial Transactions came into effect.

...
Czytaj więcej

How do traders inform about the prices of products and services?

In view of the shopping frenzy and promotions awaiting consumers at every turn, the Office of Competition and Consumer Protection has decided to take a closer look at the topic of how traders communicate the prices of products and services.

...
Czytaj więcej

An accountant who extorted nearly PLN 150, 000

During the pandemic, a 'creative' accountant extorted around PLN 145,000 from the government aid shield. The prosecutor's office has prepared an indictment.

...
Czytaj więcej

Victims of flooding and floods - what do you do in such a situation? | Questions and answers, part 1

Today we are presenting the first part of an article on what to do if you are affected by flooding or floods.

...
Czytaj więcej

Every eight hours new legislation is passed in Poland!

The number of laws enacted annually is regularly increasing in our country. 

...
Czytaj więcej

Orlen company shares scam

On the website of the District Police Headquarters in Gorlice, we read about a new scamming method. This time, a 51-year-old man reported an incident to the police.

...
Czytaj więcej

Complaints against the HOLIDAYS?

We are, of course, talking about credit holidays, as the first week of their implementation brought ca. 550 consumer complaints.

...
Czytaj więcej

Surreptitious advertising on the Instagram

First allegations were made against influencers from the fitness industry and their advertisers.

...
Czytaj więcej

Protection in the event of the bankruptcy of a development company

The purpose of introducing the law was to protect buyers of new apartments, particularly in the event of the bankruptcy of a development company or a bank operating a residential escrow account.

...
Czytaj więcej

IT industry and insurance

An IT contractor is a subcontractor operating for another, larger IT company or directly for companies from various industries. Contractor is responsible for a specific scope, e.g. creating software, integrating it or testing the work of others.

...
Czytaj więcej

August economic commentary

We observe an increasing unpredictability of economic processes in the world.

...
Czytaj więcej

DSA – responsibilities of online platforms, part 1

Responsibilities of online platforms are at the heart of the Digital Services Act (DSA) regulation. It is through them that content is distributed on the Internet.

...
Czytaj więcej

A 33 year-old woman scammed by bogus bank employee

A resident of the Gniezno commune has been deceived by a fraudster claiming to be an employee of a local bank.

...
Czytaj więcej

Catchy marketing and rash decisions – know your rights in the season of summer discounts

Entrepreneurs are using more and more sophisticated marketing tricks that encourage customers to make quick and uninformed decisions. This leads to the purchase of items that are not needed, overpriced or poor quality.

...
Czytaj więcej

The banking system in times of war

The banking system in Poland is resilient to the turmoil that has arisen due to Russia's aggression against Ukraine.

...
Czytaj więcej

European insurers collected nearly EUR 1.5 trillion in premiums

On March 24, 2022, the latest Insurance Europe report was published, showing that European insurers paid out claims worth almost EUR 2.8 billion every day in 2020.

...
Czytaj więcej

Fake news - legal tools to fight back

The outbreak of the war in Ukraine and the related attempts to spread false information online by the Russian side and its supporters have determined the leaders of states and the internet community to fight more decisively against fake news.

...
Czytaj więcej

Risks of restricting freedom of speech on the internet under the guise of protecting freedom of speech

Entrepreneurs and experts warn against adoption of the bill proposed by the Ministry of Justice on protection of freedom of speech in online social networking services, called "Lex Facebook".

...
Czytaj więcej

A record year for assistance services

The survey conducted for Mondial Assistance by IPSOS shows that in 2021, 3.14 million Poles took advantage of assistance services. This is a record result.

...
Czytaj więcej

CHARLIE-CRP

In view of the threat of a terrorist attack on the country's information systems, the Prime Minister has introduced the third alert level concerning the threat in cyberspace (CHARLIE-CRP). This is the highest alert level introduced so far in Poland.

...
Czytaj więcej

Unanimous consent of the Polish Financial Supervision Authority for Iwona Duda

The Polish Financial Supervision Authority unanimously agreed that Iwona Duda should take the position of the president of the management board of PKO Bank Polski.

...
Czytaj więcej

Space Insurance

National space law has been in the works since 2012. Experts hope that this year the first Polish law on space activities will be published. This is related to the need to popularize insurance in the space sector.

...
Czytaj więcej

Global Risk and Insurance Management Survey

Aon conducted the "Global Risk and Insurance Management Survey" for the seventh time since 2007. It involved 2344 respondents from 60 countries.

...
Czytaj więcej

Almost 3.7 million Poles with private health Insurance

Data from the Polish Insurance Association shows that at the end of Q3 2021 Poles had spent more than 760 million PLN on private health insurance. This is an increase of nearly 15 percent compared to a year earlier.

...
Czytaj więcej

A new player in the insurance market

The third most popular insurance price comparison engine - Punkta - has joined forces with the BIK Serwis network. As a result, it has become a nationwide insurance agency, combining online and offline activities.

...
Czytaj więcej

Third-party liability and fully comprehensive coverage. What will 2022 be like?

Insurers' approach to the policies they offer in the coming year will be affected by many of this year's developments such as changes in the law, macroeconomic factors, and weather.

...
Czytaj więcej

Former PZU President will head Eurocash

On January 1, Paweł Surówka will take over the position of CEO of Eurocash. He was the CEO of PZU between 2017 and 2020.

...
Czytaj więcej

Insurers cut cyber defence size in half

A pandemic-induced increase in extortion attacks and remote working has led insurers to halve the size of their cyber defences. Cybercriminals are increasingly launching ransomware attacks and even checking to see if potential victims have policies.

...
Czytaj więcej

Allianz has completed the acquisition of Aviva companies

On November 30, Allianz completed the acquisition of Aviva's companies. On the same day, Jolanta Karny replaced Adam Uszpolewicz as Aviva's president.

...
Czytaj więcej

Poland has joined the European Payments Initiative (EPI)

On November 9 of this year, Poland adopted a statement in support of the European Payments Initiative (EPI). The initiative is also supported by countries such as Belgium, Finland, France, Germany, Spain, and the Netherlands.

...
Czytaj więcej

Report of the National Bank of Poland on cash turnover in 2020

The National Bank of Poland has published: "Report on cash circulation in Poland in 2020". The authors of the document paid much attention to the impact of the pandemic on consumer behavior.

...
Czytaj więcej

Europe Assistance Polska and Unext for Wefox customers

New products have appeared in the offer of the German insurtech Wefox: assistance packages prepared by Europ Assistance Polska in cooperation with Unext, insurtech's partner.

...
Czytaj więcej

Boston Dynamics robots and insurance

U.S. insurer Farmers Insurance intends to use a remotely controlled robot, developed by Boston Dynamics, for claims adjustment tasks.

...
Czytaj więcej

Insurance against hate

When parents buy a policy for their child, they most often look at benefits for injury and medical reimbursement. However, legal protection insurance against hate on the internet is becoming more and more popular.

...
Czytaj więcej

How did scammers try to fool insurers in 2020?

The Polish Insurance Association prepared a report on insurance crimes revealed in 2020. The analysis shows that last year in Poland over 23 thousand cases of fraudulent claims were detected and undue payments of nearly 401 million PLN were thwarted.

...
Czytaj więcej

Amendments to the Act on the Social Insurance System published in the Journal of Laws

The Act on amending the Act of 13 October 1998 on the social security system and certain other acts was published in the Journal of Laws. From January 2022 many changes are waiting for us.

...
Czytaj więcej

NN Group to acquire MetLife’s business activities in Poland and Greece

NN Group has announces that it has agreed to acquire MetLife’s business activities in Poland and Greece, for a total consideration of EUR 584 million.

...
Czytaj więcej

EIOPA publishes report on artificial intelligence governance principles

EIOPA has published a report from its consultative expert group on digital ethics setting out artificial intelligence (AI) governance principles for an ethical and trustworthy AI in the European insurance sector.

...
Czytaj więcej

Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (formerly Gefion Insurance A/S) declared bankrupt

The Danish insurance company Gefion Finans A/S under frivillig likvidation (Gefion) formerly known as Gefion Insurance A/S has been declared bankrupt. Policyholders can cancel their policy, if they wish to do so.

...
Czytaj więcej

Insly strengthens top management in Poland

Agnieszka Dąbrowska, former CEO of mfind and managing director at AXA in Poland, as Chief Operating Officer and Cezary Świerszcz, founder of Bacca, as Chief Innovation Advisor, have been members of Insly’s top management in Poland since March.

...
Czytaj więcej

Aviva announces sale of Aviva Poland for €2.5 billion

Aviva plc has reached a significant milestone in the execution of strategy, with the agreement to sell its entire shareholding in Aviva Poland to Allianz for a cash consideration of €2.5 billion, valuing the acquired business at €2.7 billion.

...
Czytaj więcej

Competition protection law amendments

The amendment of the Act on Competition and Consumer Protection is linked to the implementation of ECN+ directive. Union regulations strive to harmonise the powers of national competition authorities and aim to equip these with the crucial procedural tool

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting supports Saga to launch a new customer portal

UK-based insurer and travel provider Saga has launched a new digital portal for its insurance business to better serve its customers. 

...
Czytaj więcej

Asseco Central Europe continues its expansion on the international digital insurance market

Software company Asseco Central Europe has concluded another cooperation agreement with Youplus Insurance International AG, a Liechtenstein insurance company, for the next four years.

...
Czytaj więcej

KNF approved the merger of GENERALI and CONCORDIA

The Polish Financial Supervision Authority approved the merger of its two non-life insurers - GENERALI and CONCORDIA Polska.

...
Czytaj więcej

New application for purchasing insurance is launched in Poland

In March, a new mobile application for purchasing insurance - Intersafe is to be launched. A clients of the app will be able to compare offers from various insurers and buy a policy. They will also use it to report the damage online.

...
Czytaj więcej

Telemedico digital health platform will be founded with EUR 5.5 million

Flashpoint Venture Capital, Uniqa Ventures, PKO VC, Black Pearls VC (an existing investor) and Adamed have funding Telemedico platform by EUR 5.5 million (approx. USD 6.6 million).

...
Czytaj więcej

Businesses of Aviva in France and Poland for sale for a total consideration of about EUR 5.5 billion

British insurer Aviva has set deadlines in late February to receive final offers for its operations in France and Poland that are worth an overall EUR 5.5 billion.

...
Czytaj więcej

BIK completes the acquisition of Punkta

BIK has acquired Punkta, a leading online comparison platform focused on motor and other personal lines insurance in Poland.

...
Czytaj więcej

UOKiK activities in 2019

These are just some examples of the UOKIK activities in 2019.

...
Czytaj więcej

Loans and credit cards from Revolut are available in Poland

​Revolut has started issuing credit cards in Poland and granting consumer loans. The new services can be used by selected customers who were invited to the pilot project and who previously converted their payment accounts to accounts at Revolut Bank.

...
Czytaj więcej

Rules for divident payouts in 2021 issued by the KNF

KNF has issued on its opinion concerning the dividend policy in 2021 for financial companies, including insurance companies, reinsurance companies and insurance and reinsurance companies.

...
Czytaj więcej

Border motor policies issued in 2019 decreased by half

During 2019, almost 3.9 million vehicles registered outside the European Economic Area entered Poland through its eastern borders with Belarus, Russia and Ukraine.

...
Czytaj więcej

Pension fund house PTE PZU taps Piotr Kuszewski as new CEO

Pension fund house PTE PZU tapped Piotr Kuszewski as the new CEO following resignation by Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK imposed his first penalty for manager

Nearly PLN 120 million in penalties have been imposed by the President of UOKiK on Veolia Polska group companies for these practices. A manager who was directly responsible for violating applicable regulations has been penalised for the first time.

...
Czytaj więcej

PZU insurer buys PLN 1.96 bln in 20Y BGK-issued rescue fund bonds

The insurer PZU bought PLN 1.96 bln in 20-year Treasury-guaranteed bonds issued by state development bank BGK for the Covid-19 countermeasures fund FPC with yield at 2.50%.

...
Czytaj więcej

Idea Bank hit with PLN 10 mln fine by financial market regulator

Troubled lender Idea Bank was hit with a PLN 10 mln fine by Polisk financial market regulator - KNF.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group expands market leadership in CEE with acquisition of Aegon entities

On 29 November 2020, Vienna Insurance Group signed the share purchase agreement to acquire the entities of the Dutch insurer Aegon in Hungary, Poland, Romania and Turkey. The deal includes insurance companies, pension funds and asset management.

...
Czytaj więcej

PZU insurer expects to pay dividend for 2020

The Polish insurance group PZU expects to be able to make a dividend payment from 2020 profits, judging from current solvency ratios, said CEO Beata Kozłowska–Chylł at a conference.

...
Czytaj więcej

KNF seeks to alter mandatory tender offer rules

Polish financial market regulator KNF wants investors that cross the 50% shareholding mark in a firm to be forced to announce a tender offer for remaining firms, KNF said in a statement on a legislative proposal sent to the Finance Ministry.

...
Czytaj więcej

Hodgkiss to replace Fedyna as a CEO of GENERALI Poland

Roger Hodgkiss was nominated, with immediate effect, new President of the Management Board and CEO of GENERALI Poland. He will replace Maciej Fedyna who stepped down from all the positions he held within GENERALI Group in Poland due to personal reasons.

...
Czytaj więcej

Generali Poland named Maciej Fedyna as new President of the Management Board and CEO

Maciej Fedyna was nominated by the Supervisory Board as new President of the Management Board and CEO of Generali in Poland and will succeed Andrea Simoncelli who was appointed as new Chairman of the Supervisory Boards of Generali T.U. S.A.

...
Czytaj więcej

Tomasz Rowicki to step down from the Board of Directors

Tomasz Rowicki will resign from his function as a member of the VIG Re Board of Directors in order to take up a new management position within a company of Vienna Insurance Group in Poland, effective 1 January 2021.

...
Czytaj więcej

KNF confirms Beata Kozłowska-Chyła for the CEO position in PZU SA

On 2 October 2020 the Polish Financial Supervision Authority (KNF) decided to appoint Beata Kozłowska-Chyła for the position of President of the Management Board of PZU SA.

...
Czytaj więcej

Polish insurance market after H1 2020: 7% y-o-y decline of net profit

Polish insurers ended the first half of 2020 with a 6.7% y-o-y decline of the GWP volume. In absolute terms, this means an about EUR 512 million drop in the market premiums turnover, almost equally divided between the life and non-life segment.

...
Czytaj więcej

KNF gives consent for UNIQA to take over Polish companies of AXA

On 17 September 2020, the Polish Financial Supervision Authority approved the acquisition of AXA businesses from Poland by UNIQA Group.

...
Czytaj więcej

Changes in the Management Board of PZU SA and PZU Zycie SA

The PZU SA Supervisory Board decided to appoint Malgorzata Kot and Krzysztof Szypula to the company's management board, entrusting them with the functions of PZU SA management board members.

...
Czytaj więcej

S&P: PZU insurer can overcome banking woes to perform in line with peers in FY2020

Listed insurer PZU should continue to deliver results to meet global peers and hold "comfortable" solvency despite a recent PLN 827 mln goodwill impairment on banking assets, analysts at S&P said in a note.

...
Czytaj więcej

UOKiK looks into law firms

​President of UOKiK, Tomasz Chróstny, has initiated investigation procedure against 15 law firms. According to the information held by UOKIK, there might be irregularities on the market of legal aid services that are committed by law firms.

...
Czytaj więcej

Communication from the UKNF on the withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit)

(UKNF) would like to remind market participants that on 31 January 2020 the United Kingdom left the structures of the Union European.

...
Czytaj więcej

Principles of imposing fines on managers by the President of UOKiK

The President of UOKiK published detailed explanations on the method of determining the amount of fines for managers. Managers responsible for concluding restrictive agreements are liable to financial fine of up to PLN 2 million.

...
Czytaj więcej

VIG and C-Quadrat establish joint venture to offer asset management services

C-Quadrat Investment and the Polish insurance companies of Vienna Insurance Group have founded "VIG C-Quadrat", a joint venture located in Warsaw. The plan is to offer investment services and investment funds in Poland.

...
Czytaj więcej

UOKiK launches probe with respect to 26 banks over credit vacation

The Office of Competition and Consumer Protection launched a probe with respect to 26 banks to investigate potential irregularities in the process of offering government-crafted credit vacation.

...
Czytaj więcej

EU Commission approves UNIQA to acquire AXA in Poland, the Czech Republic and Slovakia

The EU Commission has not identified any conflicts in relation to competition law and has approved the proposed acquisition without any conditions in UNIQA's intended purchase of the AXA Group subsidiaries in Poland, the Czech Republic and Slovakia.

...
Czytaj więcej

EIOPA identifies options for shared resilience solutions against pandemic risk

EIOPA published its Issues Paper highlighting options for developing shared resilience solutions for pandemic risk. The paper recognises that private insurance solutions alone will not be sufficient to protect against financial consequences of pandemics.

...
Czytaj więcej

Investment control regulations entered into force

On 24th July new investment control regulations came into force. The new law on investment control is part of the government's Anti-Crisis Shield 4.0. According to the law, the President of UOKiK is able to protect Polish companies.

...
Czytaj więcej

PZU implemented mObywatel to authenticate users of mojePZU platform

PZU is the first company in Poland implementing in cooperation with the Ministry of Digital Affairs an innovative solution for authenticating the user of the mojePZU (myPZU) platform.

...
Czytaj więcej

Strategic cooperation of Generali with 4Life Direct

Generali CEE Holding has announced a strategic two-fold cooperation with 4Life Direct in Poland.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of June 2020

​On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of June 2020.

...
Czytaj więcej

Financial Supervision Authority meeting: penalties for Compensa and AXA

On 14 July 2020 the Polish Financial Supervisory Authority (KNF) made some decisions about the Polish financial market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK initiated 51 proceedings concering payment backlogs

In June of 2020 the President of the UOKiK has initiated proceedings concerning payment backlogs with respect to 51 large enterprises. The purpose of these actions is to improve financial liquidity of Polish enterprises. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Tomasz Borowski named president of Vienna Life

The supervisory board of Vienna Life accepted the resignation of Pawel Ziemba, chairman of the board, and Witold Czechowski, a member of the board, from performing his current functions with effect as of 30 September 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish largest bank PKO BP launches car-buying app

Poland's state-owned PKO BP bank launched the "Automarket" app for purchasing brand new and used vehicles, integrated with the bank's electronic channels. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Maciej Fedyna became new President of the Management Board and CEO of Generali in Poland

Maciej Fedyna was nominated new President of the Management Board and CEO of Generali Poland companies as of 1 July 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU insurer to pay PLN 787 mln for ten-year lease of new headquarters from Skanska group

​The insurance group PZU expects to pay ca. PLN 787 mln gross for leasing new interim headquarters in a Warsaw office building from Skanska group for a period of ten years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Polish Financial Supervision Authority joins #Fakehunter project, to prevent public disinformation

The Polish Financial Supervision Authority has partnered with #Fakehunter, the project created by the Polish Press Agency and GovTech Polska to fight disinformation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Franz Fuchs left the VIG Managing Board

Franz Fuchs has resigned from his position as member of the Managing Board of Vienna Insurance Group. In recognition of his achievements, he was appointed Deputy General Manager in October 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish lower house passes fourth business relief package

The Polish lower house passed the 'Anti-Crisis Shield 4.0', the fourth economic relief package aimed at counteracting the coronavirus crisis, with measures including loan payment suspension and prolonged care allowance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW with record results in 2019

TUW PZUW, the mutual insurer established by the PZU Group in 2016, ended 2019 with written premiums worth PLN 690 million while doubling its net profit and technical result as compared with 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Alior Bank CEO Bachta resigns. Iwona Duda named new VP managing work of board

Alior Bank took resignation from CEO Krzysztof Bachta, effective May 12, and appointed Iwona Duda as deputy CEO and acting CEO.

...
Czytaj więcej

Marcin Adamczyk joins NN IP as Head of Emerging Markets Debt

NN Investment Partners has appointed Marcin Adamczyk as Head of Emerging Markets Debt (EMD), as of 1 July 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Commerzbank resigns from mBank sale amid coronavirus crisis

Commerzbank will forgo the sale of its Polish unit mBank amid the coronavirus crisis, Commerzbank said in a press statement. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland eyes entering domestic receivables insurance

The Polish export insurer KUKE plans to launch insurance of domestic receivables after the freshly launch offer for export sales to EU and top OECD countries, KUKE head Janusz Władyczak said.

...
Czytaj więcej

Microsoft to invest USD 1 bln in Poland

US software giant Microsoft has signed the deal with Poland’s National Cloud operator. The company will invest USD 1 billion in digital technologies in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The 8th PIU Congress postponed until 5-6 May 2021

In light of the coronavirus threat, in the interest of comfort and safety of participants, the Management Board of the PIU has decided to postpone this year’s PIU Congress until 5-6 May 2021. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU names Ernest Bejda management board member

PZU appointed Ernest Bejda its management board member, effective as of May 4. Bejda was appointed for the term encompassing three full fiscal years 2020-2022. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao appoints Leszek Skiba as CEO

Bank Pekao appointed Leszek Skiba as the new CEO, while to-date helmsman Marek Lusztyn and Krzysztof Kozlowski will serveas deputy CEOs.

...
Czytaj więcej

Anna Janiczek appointed acting president of PZU Zdrowie

Anna Janiczek was appointed to the Management Board of PZU Zdrowie SA, the health insurance arm of the PZU Group. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

S&P changed the rating outlook of PZU from positive to stable

On 6 April 2020 the Management Board of PZU informed that on S&P Global Ratings conveyed information regarding a change in the ratings outlook for the Company from positive to stable. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF: banks and insurers asked to retain entire profits amid coronavirus epidemic

The Polish financial market regulator - KNF - expects banks and insurers to retain entire profits from prior years amid the ongoing coronavirus epidemic, KNF head Jacek Jastrzebski said.

...
Czytaj więcej

Summary of the supervisory steps taken by the Danish Financial Supervisory Authority towards Gefion Insurance

The Danish Financial Supervisory Authority has not approved Gefion Insurance’s recovery plan and therefore ordered the company to stop writing business. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Anti-crisis shield to help entrepreneurs and employees

The Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki has presented the assumptions of the government's anti-crisis package for entrepreneurs and employees, worth approx. PLN 212 billion, i.e. nearly 10% of GDP.

...
Czytaj więcej

PZU Group: best results since the its listing to the stock exchange

PZU Group achieved in 2019 the best results in its history on the stock exchange, the group reported citing as main coordinates of its success the highest net profit, the highest sales and the largest employee involvement. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA recommends action by financial institutions because of COVID-19

The European Securities and Markets Authority (ESMA) and National Competent Authorities (NCAs) are monitoring the situation in view of the impact of the COVID-19 outbreak on financial markets in the European Union. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU SA appointed new CEO

PZU SA announced in March 2020 the appointments of Beata Kozłowska-Chyła and Malgorzata Kot to the management board of the company.

...
Czytaj więcej

UOKiK will cooperate with the General Counsel to Poland

UOKiK issues approximately 100 decisions regarding practices restricting competition and infringing on collective interests of consumers per annum. Enterprises have the right to appeal against those decisions to the court. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial results of Allianz Poland after 2019

Allianz Poland finished last year with operational profits at the level of PLN 241 mln, up by 3% more than the year before. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska posts PLN 954 mln of operational profits in 2019

Aviva Polska has improved its operational profits by 0.5% to PLN 954 mln in 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

CEO of Nationale-Nederlanden PTE resigned

Pension fund manager Nationale-Nederlanden PTE will see its CEO Grzegorz Chlopek resign on 31 March. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Votum develops in the banking sector

Listed legal advisor office Votum signed 3,524 banking claims deals in Q4 2019 vs. 486 such deals signed in the prior year, the company said in its Q4 report. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

6th KNF meeting: consent to extend insurance activity of AXA

On 18th February 2020 the sixth Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave consent to extend insurance activity in the scope of P&C insurance by AXA. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing and Pekao Faktoring with new chairmen

The supervision boards of Pekao Leasing and Pekao Faktoring have appointed new chairmen. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aleksandra Agatowska become the CEO of PZU Życie

The Polish insurer PZU saw its management board member Aleksandra Agatowska resign with immediate effect to become CEO of Group’s life unit PZU Życie. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU headquarters to be relocated to offer employees a better work environment

PZU Group is leaving the PZU Tower in Warsaw. The largest Polish insurer has signed a letter of intent with the Skanska Group, which assumes renting space in the Generation Park complex.

...
Czytaj więcej

AXA to sell its operations in Central and Eastern Europe

AXA announced today that it has entered into an agreement with UNIQA Insurance Group AG  to sell its operations in Poland, the Czech Republic and Slovakia.

...
Czytaj więcej

Izabela Król joined UNIQA

Izabela Król has joined UNIQA. Since February 2020 she has performed the position of the market manager in the UNIQA for Business department. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Top Employers Poland 2020

The Top Employers Institute has chosen leaders of human resources management on the Polish market. In this year the certificate was awarded to 61 organisations, including companies of the financial sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New rules aim to ease social insurance burden on Polish firms

New regulations to cut social insurance contributions for small firms come into force on 1st February. Government officials have hailed the move as the latest in a string of steps to make life easier for businesspeople. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

12 of the largest CEE enterprises signed the Business Council of Growing Europe founding memorandum

Representatives of the 12 largest and most dynamic enterprises in the CEE - among with PZU - have signed in Davos a memorandum forming the Business Council of Growing Europe. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

3rd Financial Supervisory Authority meeting: consent to appoint new CEO of Aviva Santander

The 3rd Financial Supervisory Authority meeting was held on 21 January 2020. During the meeting the institution gave Wioletta Macnar consent to become the CEO of both the companies of Aviva Santander.

...
Czytaj więcej

UOKiK imposed penalty on a telecommunication operator for fees for video streaming

The telecommunication operator Polkomtel charged extra fees for video streaming, even though the consumer paid for internet access, the UOKiK confirmed in proceeding against the operator.

...
Czytaj więcej

3 banks invest in Polish fintech Autenti

Three large banks from Poland – Alior, BNP Paribas and PKO - together will take over a minority stake in Autenti, the Polish fintech offering an electronic signature service. The capital investment amounts to PLN 17 million. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New president of UOKiK. The nomination was given to Tomasz Chróstny

Tomasz Chróstny has been promoted to the position of president of the Office of Competition and Consumer Protection. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

DSA – KOMPETENCJE KOMISJI EUROPEJSKIEJ

W poprzednim tekście omówiliśmy krajowy szczebel organów stosujących DSA. W tym artykule, ostatnim już poświęconym DSA, skupimy się na kompetencjach Komisji Europejskiej – instytucji stosującej DSA na poziomie unijnym.

...
Czytaj więcej

DSA – KOMPETENCJE ORGANU KRAJOWEGO

W poprzednich artykułach poświęconych DSA przedstawiliśmy obowiązki, jakie rozporządzenie nałoży na poszczegól